Het aantal slachtoffers was nog niet te tellen De zee is nog niet bedwongen Ome verslaggever bezocht het dorpje Fijnaart H In 's Gravendeel 55 doden Kruidingen onder water Groot aantal doden in W est-N oord-Brabant r Erwten voor het noodgebied Sleepboten naar rampgebied Amsterdam helpt Vorstin in het noodgebied Treinverkeer gestrejnd Filmreportage van de ramp Biesbosch-inpoldering een gevaar? Eloe de kustvaarder „Elizabeth" bij Terheyde op het strand liep Boten gevraagd! N._ Kouder weer op komst D', GELDERS DAGBLAD MAANDAG 2 FEBRUARI 19-53 (Van een onzer verslaggevers) ET IS MAAR EEN MOMENT-OPNAME. Het dorpje Fijnaart in de 'Westlfbek van Noord-Brabant. Een rustig dorpje niet 5200 inwoners, merendeels landbouwers. Burgemeester Ter Haar was altijd een blijmoe dig man. Maar vannacht zat hij geslagen in zijn werkkamer op het gemeentehuis. Twee zoeklichten van het vliegveld Deelen, in allerijl gerequireerd, jpcgen hun felle schijnsels over de polder, die nóg droog was. Alle overige polders rond het dorpje Fijnaart waren verzwolgen door het water. Het aantal slachtoffers was nog niet te tellen. Het be staan van de kom der gemeente hing op dat moment af van het eerste regiment genie uit Breda en van een aantal Wageningse mi Leidse stu denten. Zij voerden een zware strijd voor het behoud van een dijk. waarop over een lengte van 150 meter water stroomde Het Is slechts een moment-opname. Op vele plaatsen in het Zuid-Westen van Nederland werd deze strijd ge- gevoerd. Wij waren vannacht in Fijn aart. Vlak voor een colonne van 40 wagens uit Arnhem, vlak na een E.H.B.O.-ploeg uit Nijmegen arriveer den wij daar vannacht om een uur. Het gebrul van de wind. het schui mend geraas van een modder-bruine birinen-oceaan overstemde è.lles. Ook de commando's, die vermoeide officie ren hun even afgematte manschappen gaven. Ook het moedeloos gisteren van honderden koeien, ook het eenza me gekef van een hondje, dat ergens op een eilandje te wachten stond op de dood... De pontonniers voeren af en aan met hun motorboten. Zij haalden tien tallen mensen van geïsoleerde boer derijen. Ook burgers trokken onver saagd met roeiboten de wilde baren op. Zij roeiden verbeten. Zij telden: één-twee,- één-twee... Maar zij redden velen. Ook brachten zij dikwijls een droeve last mee. Mensen, die de strijd op moesten geven en stierven in het water, dat het land overstroomde, dat land, door hun voorvaderen met noes te vlijt gewonnen. Zo was het in Fijn aart, het eens zo rustig dorpje, dat nu veranderd is in een heksenketel, waar een -grimmig spel met de dood werd gespeeld. Zo was het overal. Wij, in Gelderland, kunnen ons geen voor stelling maken van het verbitterde gevecht, dat daar wordt geleverd. Stom zagen wy toe. Verstijfd door het geweld van de elementen. En met ons zagen toe de vrijwilligers en het Roode Kruis-team uit Arnhem onder commando van dr. Miete, en de Nij meegse E.H.B.O.-ers onder bevel van dr. Van Aarsen. En de Doetinchem- mers, en de Wageningse studenten, die zij aan zij streden met de genie om Fijnaart te redden. Wanneer men van Arnhem en Nij megen uit naar de geteisterde gebie den rijdt, begint men voorbij Breda eerst volop de omvang van de ramp te beseffen, Het verkeer wordt drukker. Onderweg passeert men talloze zware trucks uit alle delen des lands, lange rijen bussen waren reeds de afgelopen nacht onderweg. Uit Nijmegen reden o.a. bussen van Toonen en van Carel Wolff. Het Arnhems gemeente-ver voerbedrijf zond vijf blauwe bussen, die wij tegenkwamen in Oudenbosch aan de rand van het front. „Dat is nog eens wat anders dan lijn 2", riepen de chauffeurs, die diep onder de indruk waren van deze ont zettende ramp. Overal groepten de be woners samen rond 'de radio's, die on ophoudelijk, de gehele nacht door, me dedelingen uitzonden. Niemand dacht er aan om te gaan slapen. In het gemeentehuis van Fijnaart zat de gemeentesecretaris al 24 uur onafgebroken aan de telefoon. Hij ken alleen telefoongesprekken ontvangen, niets uitzenden. Wij kregen een gids mee om de bedreigde dijk te zien. Twee zoeklichten wierpen een onheilspellend blauwachtig licht over de zwoegende soldaten. De ene vrachtauto na de an- In 's-Gravendeel waren heden ochtend om acht uur reeds 50 k 55 slachtoffers te betreuren. Zon dagochtend reeds is een huis inge stort, waarin 20 mensen een toe vlucht hadden gezocht. Allen wer den door het water meegesleurd. Een 600-tal personen is thans bijeen gebracht op de bovenverdieping van de lagere school, waar zij op elkaar ge pakt het - zakken van het water af wachten. Op het ogenblik staat er ruim anderhalve meter water in de school. Vannacht omstreeks een uur zijn te 's-Gravendeel wederom twee dij ken dooi'gebroken. Zolang het hoog water is, is het dorp niet te bei'eiken. Zodra het water weer is gezakt, zal 't Roode Kruis weer met vrachtauto's op weg gaan om de mensen over te brengen naar de Ahoyhallen in Rotter dam, maar dit duurt nog ongeveer vier of vijf uur. De pontonniers doen wat zij kunnen in 's-Gravendeel, maar verscheidenen van hen zijn reeds bewusteloos geraakt door de koude. Huis stortle in; 7 man verdronken De watersnood heeft in de gemeente Poortugaal zeven slachtoffers geëist, n.l. twee arbeidersgezinnen, die in de Zalmplaat wonen en 2 personen die te hulp waren gesneld. In het huisje woonde het echtpaar J. V., dat bij zich in had wonen een ge trouwde dochter met haar man en een zoontje van drie jaar. Wegens de angstwekkende stijging van het water waren alle vijf naar de bovenverdieping gevlucht, maar waar schijnlijk door de stuwing van het wa ter is het huis daarop ingestort en wer den allen onder het in de watermassa vallende puin bedolven. Een andere zoon van V.. die met een tot nu toe onbekend gebleven man te hulp wilde snellen, heeft men niet teruggezien. Slechts een van de lijken is tot nu toe aangespoeld, n.l. dat van de schoonzoon. dere arriveerde met zandzakken. Het legnr werkte op volle toeren. Luitenant Mil Iderboer voerde het commando. „Wij winnen terrein", zo merkte hij om half drie op. Drie uur later, na 16 uur onafgebroken werken, kon hij zeggen: „Mijn mannen hebben het gered. Deze dijk is dicht. Fijnaart is behouden". Het doet goed temidden van deze ontzaglijke ellende toch nog eeri vol daan geluid te horen. Toen men in Fijnaart van het succes hoorde, steeg uit 5000 kelen een zucht van verlich ting op. Hoewel de zorg over honder den vermisten bleef bestaan. Ergens op de zolder van een boer derij waren twee mensen. Een man en een vrouw. De vrouw was in verwach ting. Haar baby kon elk uur geboren worden. Wanhopig waren de pogingen van iedereen om tenminste dit jonge leven te redden. Na enkele uren lukte het een roeibooit langszij te komen. Het kind was geboren. Geroerd ver voerden de mannen hun kostbare last naar de vaste wal. Het gezin kwam goed over. Is het een wonder, dat een oude sergeant-majoor met minstens dertig dienstjaren stond te snikken? Daartegenover stonden tal van an dere gevallen, die minder goed aflie pen, maar de geslaagde reddingen hiel den de moed er in bij de duizenden. Nog nooit heeft Fijnaart, tot nu toe onbekend voor menigeen, zoveel mensen geherbergd. Burgers en mili tairen lagen slapend in een hoek van een café. Een moeder gaf haar kind te drinken... De strijd woedt inmiddels ,oort. Het water geeft nog geen krimp. Maar de redders ook niet. En terwijl sneeuw jachten snijdend over land en water joegen en de felle Noord-Wester met ongebreideld krachtsvertoon heerste, werkte Nederland spontaan, Aan het waterfront, maar ook aan het thuis front. In Fijnaart werkten Arnhemmers, Nijmegenaren, Doetinchemmers, boe ren, militairen, studenten eendrachtig samen. Weliswaar behoefden de Arn hemmers nog niet direct handelend op te treden, maar alleen de aanwezigheid van 40 luxe auto's met ervaren en enthousiaste chauffeurs gaf de bevol king meer vertrouwen. Men wist, dat Nederland niet stil zat... "VTAAR de burgemeester van Ka- pelle ln Zeeland mededeelt, staat de gemeente Kruiningen geheel onder water, zelfs zo, dat bij vloed het water drie meter boven de rijksweg staat. In de gemeente Kapelle onder Schoore werkt men sinds gisternacht met duizend man onafgebroken om een dakval te voorkomen in de grote zeewerende dijk van de Schelde (zuid kant van Zuid-Beveland). Alle mannen van 2050 jaar uit de omgeving en vele militairen storten duizenden zak ken zand op een bedreigde plaats over een lengte van 200 meter. Veertig k vjjftig auto's ryden af en aan met zand. De grote graanhandelaren uit deze streek leveren de zakken. Volgens de burgemeester is er thans een rede lijke kans. dat men de verzakte dijk- strook zal houden. De reddingspogingen worden on verminderd voortgezet. Met boten worden de mensen uit Kruiningen gehaald. Ook hier doet zich het gebrek aan materieel ernstig ge voelen. Het eiland Rozenburg staat voor 70 pet. onder water. De kom van het dorp Rozenburg echter is droog. In de dijk langs de Nieuwe Waterweg zijn twee gaten geslagen van 60 en 40 me ter breed. De bevolking is niet geëvacueerd en er zyn geen ongeval len voorgekomen. Hoewel een volledig beeld van de overstromingen in West-Noord-Bra bant nog niet kan worden verkregen, is het wel zeker dat dit gebied, met Zeeland, het ernstigst door de waters nood is getroffen. Vele polders zijn ondergelopen en de ravage is ontzet tend. Volgens de officiële berichten zijn in het gebied ten noorden van Bergen op Zoom in Halsteren, 17 per sonen om het leven gekomen. Het aan tal slachtoffers is echter hoogstwaar schijnlijk meer dan het dubbele. Tien tallen boerderijen zijn vernield. Hon derden stuks vee zijn omgekomen. Voorzover nu kan worden gezegd, heeft het volgende zich afgespeeld: Tijdens springvloéden en stormen is de Tholense dijk overstroomd, waarna er in de dijk acht gaten ontstonden. De Auvergsepolder en de Theodoruspolder liepen geheel onder, terwijl de spoor lijn tussen Bergen op Zoom en Vlissin- gen verzakte. De polders ten zuiden van Ossendrecht en ten westen van Ossendrecht en Woensdrecht zijn vrij wel alle ondergelopen. De gemeenten Nieuw-Vossemeer en St. Philipsland en de bijbehorende pol ders zijn volledig van de buitenwereld Op een vlot Vannacht is in Ierseke een vlot aangespoeld, waarop zich drie mensen bevonden, afkom stig van Ouwerkerk, Schouwen. Zij deelden mede, dat vier ande ren van het vlot waren geslagen en verdronken. Een van hen be vindt zich in ernstige toestand. J Het hoofdbestuur van het Neder- landsche Roode Kruis deelt mede: de heer Huizinga van d: peulvruchten- studiecombinatie te Wageningen in het Centraal Instituut voor Landbouwkun dig Onderzoek (Cilo) te Wageningen heeft beschikbaar gesteld 2000 kg groene erwten. De heer Huizinga ver zoekt alle boeren, handelaren en gros siers in peulvruchten dit voorbeeld ie volgen. Zij kunnen te Wageningen, tel. K. 8370/2645 opgeven wat zij beschik baar willen stellen. Na overleg tussen gemeentelijke autoriteiten van Maasbracht en het ministerie van Binnenlandse Zaken was een beroep gedaan op sleepboot kapiteins in deze haven. Het resultaat was, dat nog gisteravond dertig sleep- bots:n uit Maasbracht naar de getrof fen gebieden vertrokken. Ook de ge meente Arnhem zond een sleepboot. Zondagavond laat deelde de cen trale ln Amsterdam, waar adressen werden verzameld van hoofdstede- lïngen, die woonruimte ter be schikking van slachtoffers van de stormramp willen stellen mede, dat de hoofdstad reeds duizenden èvaeué's kan opvangen. Gehele hotels en pensions, ook buiten de stad. staan open voor de getroffen medeburgers. Het gemeentebestuur van Amster dam heeft twee brandweerauto's naar Rotterdam gezonden, die daar behulp zaam zijn bij het leegpompen van de onder water gelopen kelders der elec- trische centrale. Bovendien heeft het twee kleine veerboten naar Rot terdam gestuurd, die in de getroffen gebieden hulp gaan verlenen aan door het water afgesneden mensen, alsook bij algemene evacuaties. Voor de Ahoy- hal in Rotterdam, die wordt ingericht als voorlopige verblijfplaats van ge- evacueerden, heeft Amsterdam tot slot 400 veldbedden verzonden. afgesloten. De bevolking van St. Phi lipsland is vrijwel geheel geëvacueerd. Nieuw Vossemeer, waar 16 k 1700 mensen wonen, is volmaakt geïsoleerd. Pogingen om Nieuw Vossemeer te bereiken zijn alle misukt wegens het gebrek aan motorboten. Over 'de toe stand aldaar is niets bekend omdat sedert vanmorgen alle contact is ver broken. Commandotroepen uit Roosen daal en de Genie poogden gisteravond met rubberbooten het geïsoleerde ge bied te bereiken. H.M. DE KONINGIN heeft ook he den de gehele dag in het geteisterde gebied doorgebracht. De Vorstin is in alle vroegte vertrokken en brengt de gehele dag bij de getroffenen door. Twee textielbedrijven in En schede hebben in totaal 12.000 dekens ter beschikking gesteld de getroffen gebieden. Betreffende de treinenloop kan worden medegedeeld, dat het spoorwegverkeer gestremd ls, op de baanvakken SchiedamHoek van Holland, Rotterdam MaasGouda. ZwyiulrechtDordrecht, Dordrecht Giessendam, SliedrechtGies- ssendam, DordrechtLage Zwaiu- we, Lage ZwaluweBreda, Ber gen op ZoomVlisslngen. Tussen Rotterdam D.P. en Dordrecht wordt een tien-minuten dienst met bussen gereden. Er gaat ook een busdienst tussen Schiedam en Hoek van Holland en tussen Rotterdam D.P. en Gouda. De verbinding RotterdamRoosen daal is door het wegspoelen van een deel van de baan bij de Moerdijkbrug gestremd. De reizigers van Rotterdam naar het Zuiden moeten reizen over Deift Gouda Utrecht 's Herto genbosch. Er zijn maatregelen geno men om de treinen op extra sterkte te laten rijden. De schade aan de spoor wegen is nog niet te schatten, doch zal zeker in de millioenen lopen. Het her stel zal geruime tijd vorderen. De trei nen naar Zeeland lijden niet verder dan tot Bergen op Zoom. Er zijn baanbeschadigingen tussen Schiedam en Hoek van Holland, Rot terdam en Gouda, tussen Sliedrecht en Giessendam is het baanlichaam door weekt. Nog ernstiger is het tussen Dordrecht en het Hollandsch Diep. 3ij de Moerdijkbrug is de baan over drie km ernstig beschadigd. Tussen Bergen Polygoon-Profilti zal van heden af in de Nederlandse bioscopen een uit gebreide filmreportage doen vertonen van de watersnood. Acht volledig uit geruste équipes zijn gisteren en van nacht onafgebroken in de weer ge weest om voor binnen- en buitenland deze reportage te maken. Vandaag zijn opnieuw zes équipes uitgestuurd om de gevolgen van de nationale ramp ook vanuit de lucht op de film vast te leggen. Maten of nummers bij kleding voegen Overal in ons land worden al grote hoeveelheden kleren, schoe nen, dekens, lakens enz. voor de noodgebieden ingezameld. Het is de bedoeling dat men briefjes aan de in te leveren goe deren hecht, met daarop aange geven maten of nummers. De verdeling onder de getroffe nen wordt daardoor aanmerkelijk versneld. De aandacht wordt er op geves tigd dat er vooral grote behoefte ls aan dekens en lakens. Afsluitdijk hield zich goed De afsluitdijk heeft zich goed ge houden in de storm. De gehele nacht is het personeel van de rijkswaterstaat waakzaam geweest om bij eventuele beschadiging direct te kunnen ingrij pen. Het verkeer over de Afsluitdijk wordt bemoeilijkt door de overslaande watermassa's, waarin stukken hout, tonnen enz. worden meegesleurd. Het is echter mogelijk per auto over de dyk te rijden, al is uiterste voorzichtig heid geboden. op Zoom en Woensdrecht staat de baan over één k.m. ónder water. Even eens is er ernstige schade tussen Ril land Bath en Krabbendijke, Over 4 km staat het water hier anderhalve meter boven het spoor. De schade bij het Sloe, in de Sloedam en ook het gat in de baan bij Vlissingen kan hopelijk lokaal worden hersteld. Over de schade tussen Schiedam en Hoek van Holland was ir. den Hollander enigszins opti mistisch. Door een spoedvoorziening ls het mogelijk het goederenvervoer tussen Rotterdam en Nieuwerkerk mo gelijk te maken. (Van een onzer speciale verslaggevers) lAe Wieldrechtse Zeedijk zal liet wel houden. Dat is de mening van de mannen, die in de beschutting van een schuur tegen de binnenkant van de dijk, de gebeurtenissen van de afgelopen 24 uur bepraten. De Wiel dreclitse Zeedijk is de laatste begrenzing aan de Zuidzijde van het Eiland van Dordrecht, die de kern van het eiland moet beschermen. Hij heet Zeedijk, maar wie zal er werkelijk ooit bij hebben stilgestaan, dat hij die functie nog eens metterdaad zou moeten vervullen? Nu is het dan zo ver, want van hier een paar kilometer Zuidelyk van Dordt tot aan het Hollands Diep: één grote vaalgrijze kolkende water vlakte. Midden in deze waterbaaierd de aan puin gebeukte spoordijk, die op drie, vier plaatsen werd overspoeld en niet bij machte was het aandonderende water te keren. Scheefgezakt hangen de portalen van de bovenleiding in het water. En wat zie je er verder aan Alleen maar water, water, water ja, dat water, wij hebben het getemd, het water, dat de vijand was van onze lage landen het heeft zich in vaste banen laten dringen. Honderd jaren en meer ervaring in de strijd met deze vijand hebben geleid tot machtige wa terbouwwerken, bruggen en dijken en Nederland kon met reden trots zijn: wij hebben het water bedwongen. Nu zijn daar in de nacht de elemen ten losgebroken. Een razende orkaan heeft de dijken gebeukt, het water op gestuwd ln een niets ontziend geweld. Nu staan de mannen in de beschutting van een schuur op de Wieldrechtse Zee dijk uit te zien over deze in één nacht tot een onheilspellende dreiging gewor den watervlakte: de zee is Holland bin nengedrongen en zij weten niet. waar deze losgebroken kracht straks de dij ken zal belagen. Ja. de dijk zal het wel houden, hij ligt daar zwaar en massief. Maar zo zeker als van de Wieldrechtse Zeedijk, zo zeker zijn ze niet van de dijk. die ginds meer Westelijk de Kil binnen de perken moet houden. Wie heeft er eigenlijk ooit aan ge dacht. dat deze dijken nog eens zo zou den worden beproefd De mannen op de dijk niet. Ja. ze hebben thuis in het kabinet nog een boek, waarin'de Sint Elisabethsvloed staat beschreven. Het is lang geleden, in 1421, maar vraag het aan de bewoners van deze streek, die het uitzicht hebben over de Bies- bosch en zij kunnen er u alles van ver tellen. Want, thuis in het kabinet staat het boek, waarin de' vloed werd be schreven, Op 1 Februari van dit jaar zijn ze in de heel vroege morgenuren op wrede wijze aan dit verhaal her innerd: een orkaan en een springvloed. Als toen, ruim vijfhonderd jaar ge leden, toen de mensen vrijwel onge wapend tegenover de elementen ston den. De dijken hebben het tot nu toe gehouden, al die jaren weerstonden zy de stormvloeden en nu, in de nacht van 31 Januari op 1 Februari zijn er aller wegen gaten in geslagen. De zware spoordijk werd in één machtige vloed golf genomen, als was het een dijkje van een kinderfort aan het Scheve- ningse strand. Hier en op tientallen plaatsen elders op de Zuidhollandse eilanden. Het wijde, zware polderland is een zee geworden. En nu zeggen de mensen: tegen zo iets zijn de dijken iVan een onzer spec, verslaggevers) Zwaar heeft de kleine 175 ton me tende kustvaarder „Elizabeth", in beheer bij de Rotterdamse rederij Vermaas, het te verduren gehad. Toen het niet meer tegen de orkaan op kon. moest de 63-jarige gezagvoerder het schip naar de kust laten drijven, er wel voor zorgende dat hij op een zo gunstig mogelijke plaats zou stranden. Hij had geen keus. En hij navigeerde zijn schip zo gunstig, dat het hoog op het strand bij Terheyde liep en zijn mannen het leven er af brachten. Za terdagavond 10 uur konden zij uitge put aan wal worden gehaald. De „Elizabeth" was met een voor Engeland bestemde lading aardappel meel van Groningen binnendoor naar IJmuiden vertrokken. Woensdag ver trok het schip van IJmuiden naar zee. Het kwam in zwaar stormweer terecht en maakte geen voortgang. Zaterdag werd de toestand zeei pre cair, De „Elizabeth" werd door de Noordwesterstorm naar de kust ge dreven en zag geen kans verder in zee te komen. De Waterweg binnen lopen was niet mogelijk. Toen besloot kapitein Jonker zyn schip zo goed mo gelijk op de kust te zetten. Hy stuur de de „Elizabeth" tussen twee delt- landse hoofden door naar het strand ter hoogte van Terheyde. .De diep ge laden kustvaarder liep gunstig op het strand, maar was niet bereikbaar. Tenslotte zijn de opvarenden over boord gesprongen. Zy kwamen in de branding. Leden van de E.H.B O. uit Monster en Terheyde begaven zich te water en wisten de vier mannen aan wal te brengen. Alle opvarenden waren zeer ver kleumd en door de koude bevangen. De kapitein raakte bewusteloos. Ook Er wordt een dringende oproep ge daan „om naar Noord-Beveland, waar nog steeds geen hulp ls, rubberboten en motorboten te situren. De mensen zitten daar nog steeds op zolders en daken en kunnen niet bereikt worden. Er ls geen drinkwater". Overwerk ten behoeve van slachtoffers Uit alle delen van het land komen berichten, dat personeel van bedrijven en fabrieken gaat overwerken voor de noodgebieden. Vele directies voegen by de op deze gevormde bedragen gro te sommen gelds, alles ten behoeve van het nationaal rampenfonds. enkele E.H.B.O.-ers waren er minder goed aan toe. Zij werden door art sen uit Monster behandeld, van war me dranken en droge kleding voor zien en gemasseerd. Het gelukte ook Q6' kapitein weer tot bewustzijn te brengen. De plaatsen HaamstedeBurch, Zierxkzee, Brouwershaven en Bruinisse zijn telefonisch noch per telegram te bereiken. niet bestand geweest en het onderhoud heeft 'te wensen overgelaten. Er is meer. De uitzonderlijk zware storm, samenvallend met een uitzonderlijk hoge springvloed, hebben de aandacht gevestigd op een probleem, waarover al gerui me tijd is gediscussieerd, dat pro bleem heet de Biesbosch. Dat pro bleem heet ook: de verzilting van de kostbare Nederlandse bouw grond. De Biesbosch is niet maar een zaak waarvoor watertoeristen zich mogen interesseren, de Biesbosch is ook niet alleen maar een Inpol deringsobject. De vraag, waarom het gaat, is of de Biesbosch als reservoir ter verwerking van het opstuwende water, al dan niet bij 'n storm van orkaankracht, al dan niet bij uit zonderlijk springtij, kan worden gemist. Wanneer het water in de Dordtse wateren enkele tientallen centimeters zal stijgen, och, dat is niet zo verschrikkelyk, want men kan er voorzieningen tegen tref fen. Maar wanneer het water let terlijk de spuigaten uitloopt en die spuigaten zijn verstopt in de Biesbosch en Brielse Maas ja, dan komt Leiden in last. Nu staan de straten in Dordt. blank, want de Noordendijk was niet zwaar genoeg en hoog genoeg. Nu staat de Hoekse Waard voor een groot deel blank en heerst op Voorne en Putten een noodtoestand, nu is de spoordijk naar de Moerdijk bezweken en klokt de zee brak water over het vruchtbare land. Nu wordt de zware, grijze klei ver- zilt en sterft boom en struik. Want de zee laat zich geen halt toeroepen: hebben haar niet bedwongen, al meen den wij, dat wij er waren. Zeker, deze vloed, deze storm, ze waren uitzonder' lijk zwaar en op een zo overweldigende uitbarsting van elementaire natuur kracht moest men te kort schieten, om afdoende voorzieningen te treffen. Maar daarmede is het probleem niet uit de wereld. Het probleem van de Biesbosch, van de Brielse Maas, var voortwoekerende verzilting tevens. En deze problemen, zij lopen niet parallel. Daarom is het zo'n ingewikkelde zaak. Op de Wieldrechtse Zeedijk even ten Zuiden van Dordt hebben wij er iets van bespeurd, en dat was huivering wekkend Godsdienstig leven BEROEPINGSWERK Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hilversum, (toez.), W. de Bruyp. te IJsselmuiden; te Giessendam-Hardinx- velc'- ds. Terlouw te Otterlo. Bedankt voor Krimpen a. d. Lek H. A. van Slooten te Wierden. Benoemd tot voorganger te Vlissi'i- gen-Goes (Ver. van Vrijz. Herv.): N. van de Wall te Hornhuizen-Klooster- buren. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Bedankt voor Katwijk-Valkenburg. K. Drost te Veendam. Geref. gemeenten Tweetal te Mells- kerke, H. van Gilst te Elspeet en J. W. Kersten te Genemuiden. Geref. gemeenten. Beroepen te Scherpenisse: J. B. Bel te Krabben dijke. Bedankt voor Dordrecht: D. L. Aan- geenbrug te Terneuzen. Het. K.N.M.I. deelt mede: invloed van het depressiegebied, dat, in ons land en het gehele Noordzeegebied zware stormen veroor zaakte op het weer in West-Europa, vermindert steeds verder, naarmute de kern in de richting van Zuid-Oost- Europa wegtrekt en opvult. Een hogedrnkgebiecl, dat op de Oceaan in aantocht xoas, breidt zich over het Noordzeegebied, het zeegebied ten Westen van Noorwegen en Scan dinavië uit. Ook in Noord-S candinuvië en Noord-Rusland kwamen krachtige luchtdrukstijgingen voor, waardoor een verbinding tot stand komt tussen het van de Oceaan afkomstige hogedmlc- gebied en een zeer groot liogedrukge- bied, dat zich reeds geruime tijd boven Noord-West-Siberië handhaaft. In dit laatste gebied met hoge barometer standen kwam vanmorgen een lucht- drukwaarde voor van bijna 1060 m.b. Deze ontwikkeling en de luchtdrukver deling betekent, dat in het Noordzee gebied, Zuid-Scandinavië, in onze om geving en Noord-West-Duitsland de Weerrapporten De weerrapporten van hedenmorgen 7 uur over weer, wind m.s., tempera tuur. neerslag in de afgelopen 24 uur lulden als volgt: Oslo: licht bew., N.N.O. 4, 3, 6 mm. Stockholm: sneeuw, N. 6, 2, 4. Kopenhagen: sneeuw. N. 11, 0, 0,2. Londen: zw. bew.. N. 4, 3, A'dam: hagelbui, N.N.W. 8, 2. 8. Brussel: sneeuw, N. 4, 2, 6. Parijs: half bew., W.N.W., 8, 2. 0, Bordeaux: onbew., windstil, 5, 0. Nice: onbewolkt, N. 3, 4, 0. Warschau: regenbui, windstil, 2, 1. Zurich: sneeuw, W.Z.W. 7, 0, Wenen: zw. bew., W. 8, 2, 0. winden geleidelijk naar Noord-Oost gaan ruimen. De Noordoostelijke vrin den zullen kopiende dagen geleidelijk koudere lucht uit Scandinavië aanvoe ren. Een langzame daling van tempe ratuur in ons land moet worden ver wacht, waarbij reeds komende nacht, plaatselijk lichte vorst zal optreden. Met zout gescholen Een gevangenisstraf van twee weken De politierechter Le Arnhem heeft vonnis gewezen tegen G. v. O. uit Gel ders-Veen endaal, wien '.en laste was gelegd dat hy op 31 October 1.1. een jachtgeweer met zout had gf'aden en daarmede op een hond had g( schoten, zodat het beest ernstig verwond werd. Volgens verdachte had hij dit ge daan om 't beest aan het schrikken *.e maken. De officier sprak als zyn ver moeden uit dat het eerder gedaan was om de hond ongeschikt te maken voor de jacht en wees erop, dat de hond, die verdachte aankeek toen deze schoot, veel pijn geleden had. Hij noemde deze daad op zich zelf verschrikkelijk ge meen Hij eiste twee weken gevange nisstraf. De politierechter noemde de eis nog zeer mild, doch zag <*r van af, een zwaardere straf op te leggen. BLAUW WIT—AJAX TEN BATE VAN DE SLACHTOFFERS Woensdagavond 4 Februari a.s. wordt in het Olympisch Stadion te Amsterdam een vriendschappelijke voetbalwedstrijd gespeeld tussen de hoofdstedelijke clubs Blauw Wit en Ajax ten bate van de slachtoffers van de watersnood. Prinses Beatrix was jarig Een stralende vijftienjarige prinses Beatrix fietste Zaterdagmorgen om kwart over acht uit de tuin van het paleis Soestdijk naar school, want ook voor prinsessen geldt dat het werk boven pleziertjes gaat. En zo toog zij welgemoed, ondanks de storm en regen per fiets naar het Baams lyoeum, waar zij haar dagelijkse taak in de der de klasse begon. Prins Bernhard, die naar New York was vertrokken, had zijn dochter reeds met een geschenk ven-ast. Meer dan 6.000 verjaardagsbrieven en -kaarten had de post uit Nederland en alle delen der wereld gebracht. Daarbij waren er vele van emigranten uit Canada, Australië en Zuid-Afrika, die de band met Nederland niet ver breken. Kleine geschenken waren er ook weer in een groot aantal: een keurige pastei tekening van de Prinses, staande by haar paard, knipselwerk van scho len, van kinderen, die zelf op deze dag jarig zijn en zelfs was er een groot pak van een familie uit Washington. Emigratie-mogelijkheden voor niet-agrariërs De commissaris voor de emigratie deelt mede, dat de Canadese regering tot een belangrijke verruiming in de emigratiemogelijkheden voor niet- agrariërs heeft besloten. Wgrkers in tal van beroepen kunnen thans naar Canada emigreren. Hierbij is overeen gekomen, dat een even groot aantal families en alleenreizende niet-agra riërs zal mogen vertrekken als er agrarische „eenheden" emigreren. Btf de behandeling van emigratie-aanvra gen van niet-agrariërs zal voorrang worden verleend aan diegenen, die hun aanvrage reeds hebben ingediend, doch nog geen beslissing ontvingen. Auteursrechten omroepbla den voor de Hoge Raad De stichting „Het radiopro gramma", die door de rechtbank en het gerechtshof te Amsterdam In het ongelyk ls gesteld Inzake de auteursrechten der omroepver enigingen, Is in cassatie gegaan. Zij heeft thans bericht ontvangen, dat de pleidooien voor de Hoge Raad in de cassatieprocedure op Vrijdag 20 Februari a.s. zullen worden gehouden. Het radioprogramma zal hiermede bereiken, dat voor het eerst in ons land in hoogste instantie zal worden uitgemaakt of de omroepverenigingen het auteursrecht kunnen laten gelden op de publicatie van hun radiopro gramma's, die hoofdzakelijk worden bekostigd uit de door alle radioluiste raars te betalen verplichte luisterby- drage. Aldus deelt de genoemde stich ting mede. Conferentie Oostenrijk uitgesteld Frankrijk, de V. S. en Engeland, hebben de Sovjet-Unie voorge steld de bijeenkomst van de plaats vervangers der ministers van Bui tenlandse Zaken der Grote Vier over het Oostenrijkse vredesver drag, die Vrijdag gehouden zou worden, de volgende week Vrijdag (6 Februari) te houden. Walter Dowling, de Amerikaanse voorzitter van de conferentie, heeft Vrijdagavond de Russische ambassa deur in Engeland, Gromyko, dit voor stel in een schrijven doen toekomen. Eerder deze week had de Russische regering geantwoord op een uitnodi ging om Vrijdag 30 Januari een ver gadering van de plaatsvervangers bij te wonen. Zij stelde bijwoning van de vergadering afhankelijk van het prijs geven door de Westelijke mogendhe den van een „verkort" ontwerp van het staatsverdrag voor Oostenrijk. De voor Vrijdag 30 Januari belegde ver gadering werd afgelast omdat de So vjet-Unie geen antwoord had gezon den. Nazi-leiders worden vervolgd De minister van binnenlandse zaken van Wiirttemberg-Baden heeft gelast een vervolging in te stellen tegen voor malige leiders van de neo-nazistische S.R.P. (Socialistische rijkspartij) in Baden Zij zouden getracht hebben de S.R.P., die op bevel van het constitu tionele hof te Karlsruhe werd ontbon den, te doen herleven in een nieuwe partij, de „nationale volksbeweging" die begin October werd opgericht en waarvan alle voormalige S.R.P.-Ieiders in Wiirttemberg-Baden lid waren. Het kleine kwaad Het waren ditmaal nogal wat Arn hemmers, die zich voor de politierech- tes moesten verantwoorden. W. J. M,, was indertijd de bevoegd heid ontzegd een auto te besturen, maar volgens de dagvaardiging had hy het van 't najaar toch gedaan. Hij was niet aanwezig om het te weerleggen. Er werd echter verstek verleend en het vonnis luidde: 1 week gevangenis straf nog drie maanden ontzetting uit het recht een auto te besturen. J. H. A. had zich volgens de dag vaardiging in een niet geheel heldere bui van een loper, een fiets en een handschoen meester gemaakt, 't Was een raar geval, waarbij, zoals zijn raadsman opmerkte, het vermogens- délïct eigenlijk op de acHtergrond ge raakt bij allerlei vreemde drijfveren zoals zucht naar avontuur. De officier had is zijn requisitoir drank als oor zaak genoemd en zes maanden geëist (waarvan de helft voorwaardelijk) ge zien toch de ernst van het geval. De politierechter hield rekening met alles wat te berde was gebracht, sprak van een laatste kans en veroordeelde tot 50, zes maanden voorwaardelijk, een flinke proeftijd, verbod om alcohol te gebruiken en onder toezicht stelling. J. N. en J. B. werden ervan verdacht oude metalen te hebben weggenomen- Conform de eis luidde het vonnis: ƒ20 of 10 dagen hechtenis. J. H. v. M. zou evenals J. J. Th.G. uit Blerick ten nadele van het op luchtmuseum een haard wegge nomen hebben. Zij waren niet ter zit ting verschenen, maar werden niette- >nin beiden veroordeeld tot 50 of 25 dagen hechtenis.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3