Haven van Scheveningen in 'n chaos herschapen jeland door Ook Oost-Engeland door overstromingen getroffen Veerboot in kokende zee vergaan Noodtoestand aan de Noord-Belgische kust Groot aantal schepen verkeerde in nood Verschrikkelijke ogenblikken De orkaan was sterker Boulevard een woestenij van stenen en zand Enorme schade; aantal doden minstens 300 Selders DAGBLAD MAANDAG 2 FEBRUARI (Van onze Londense correspondent per telefoon TQE ONDERGANG van de „Princess Victoria", een veerboot van bijna 2700 ton, met 177 mensen aan boord, waarvan er maar 41 konden worden gered, is bet vreselijkste zeedrama van de laatste jaren. Het speelde zich Zaterdag in zes uur tijds af'. De ramp geschiedde in de Ierse zee, toen het schip halverwege was lussen Schotland en Noord- Ierland, waarheen het op weg was. Het is de. kortste zeeroute tüssen Schotland en Ierland, waaraan velen, ook uit Engeland, de voorkeur geven, die bevreesd zijn voor ruw weer! Temidden van een kokende zee, opgezweept door een duivelse orkaan, die bij tijden een snelheid van 175 kilometer ontwikkelde, dook de „Princess Victoria" de diepte in. Een groot aantal schepen voor de Nederlandse kust is in de afgelopen dagen in nood geweest. Dwars voor Texel verloor een Duitse sleepboot zijn sleep, een tanklichter, Men vreest voor het leven van de zes runners, die zich aan boord bevinden, De reddingboot ..Prins Hendrik" heeft tot dusver tevergeefs, naar de lichter gezocht. De Duitse tankboot „Julius Ruthers" (800 ton) werd bij Zandvoort op het strand geworpen. Het schip ligt zeer ongunstig.' Heb'Franse s.s. „Carthage" (2709 ton) geraakte drie mijl uit de kust" ter hoogte, van Noordwijk stuurloos. Het schip heeft zijn anker uitgeworpen. De reddingboot ..Neeltje Jacoba" is in de nabijheid. Het Duitse s.s. „Industria" (3353 ton) bevond zich Zondagmiddag voor Hoek van Holland in moeilijk heden. De ankers waren losgeslagen. Het schip verzocht dringend om assis- tentié. De Panamese tanker „Barbara Ann" (8718 ton) heeft Westelijk van Hoek van Holland een ernstig lek opgelopen. De tanker vaart naar Hoek van Hol land. Ter hoogte van West-Schouwen ver keerde het Finse schip „Bore VI" in nood. Het. schip, dat lSSO ton meet, kon geen assistentie krijgen. De redding boten van Veere en Ouddorp moesten in verband met de gevaarlijke water stand terug keren. Voor de kust van Terheide, gemeen te Monster, is de 175 ton metende Gro ningse kustvaarder „Elizabeth" aan de grond gelopen. Na zeer veel moeite is men er in geslaagd de vier opvarenden van boord te halen. Het Russische s.s. „Enisei" seinde gistermiddag dat het zich op 30 myl van Den Helder in nood bevond. lllJIIIIHIIIIIllllllHlllllllilllllllllllllllllllilllllllllllliflIlifilll'lllllllllllllllliilllllilllii' Een "beeld uit de overstromingsramp in ons land.. Op het stations-emplace ment van Dordrecht is een rnoot ge deelte van het spoorweglichaam ten Westen van liet -station in ae nacht van Zaterdag op Zondag wei/geslagen. Een groot gedeelte van het dijklichaam is geheel weggespoeld, zodat de rails in de lucht zijn komen te hangen, de betonnen voetstukken vdn de boven leiding hier en daar in de lucht han gende hoog spanning spalen si heef zijn I gaan hangen enz., zodat het trein verkeer hier volkomen gestremd is. Het lichtschip „Goeree" is enkele mijlen afgedreven. Er is grote schade aan boord, 1-Iet Engelse s.s. „Seab'rook" heeft gemeld dat het zich 30 graden N_H. van Hoek van Holland in nood bevindt. Het schip maakt -water. Verscheidene andere schepen, waar van de namen nog ontbreken, hebben' noodseinen uitgezonden. In sommige gebieden staat het wa ter zes meter hoog. Alle verbindingen in dit gebied zijn verbroken. De red ders moesten soms tot aan de hals door "het water waden. Een gebied ter lengte van honderd kilometer langs de kust van Norfolk is door overstromin gen geteisterd. In de nabijheid van Wells-on-Sea. is het land tot acht kilometers van de kust overstroomd. Vissersboten wer den door bet geweld van de zee op de akkers geworpen. Een vijf kilometer van de kust gelegen hotel werd door krachtige golven geteisterd. Vele dor pen liepen onder water. Het stadhuis van, Louth zag er uit, alsof er een ontruiming in oorlogstijd had plaats gevonden, Op de vloer la gen matrassen en dekens. De vluchte lingen, die 'in vele gevallen slechts hun nachtgoed en een overjas aan hadden, hingen hun natte kleren op de radia toren van de verwarming te drogen'. Kings Lynn, de grootste stad aan de Wash, met 24.000 inwoners, heeft de ergste overstroming van zijn geschie denis te verduren gekregen. De Ouse, (Van onze speciale verslaggevers) HET geweld yan de orkaan heeft twee reddingboten Zaterdag nacht genoopt dè meerderheid van de losgebarsten elementen te erkennen. Een kustvaarder meldde Zaterdag avond dat het Finse s.s. Bore VI voor de' kust van Schouweü was gestrand. De plaats was niet volledig bekend. Twee reddinboten' kozen' zee: de Maria Carolina Blankenheym van Veere, schipper Jan Minneboo en de Koningin Wilhelmina van Stellendam schipper Willem de Jager. In de loop va.n de avond geerde de boot uit Veere terug omdat de machinist in de ma chinekamer bewusteloos was gewor den. De Koningin Wilhelmina kon on danks haar krachtige motoren niet tegen het geweld van de uiterst zware zeeën opkomen. De boot moest het Brouwershavense-gat inlopen en ging bij Ouddorp voor anker in afwachting van het afnemen van de orkaan om dan de reis voort te zétten. Zover is het niet gekomen, '-s Nachts om 1 uur werd gemeld dat.de Bore VI op eigen kracht was vlotgekomen en begeleid door oen sleepboot in zee stak. Hotel in zee gestort Hotel Steinvoorte. te Nes op Ame land is tengevolge.van.de storm in zee gestort. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. De Amelanders, die onmiddellijk alle pogingen in het werk stelden nog iets van de inboedel te redden, konden niets uitrichten. waaraan deze plaats is gelegen, is bui ten zijn oevers getreden. Honderden gezinnen zijn. dakloos geworden. Ver scheidene personen worden vermist. In rubberboten rondvarende vliegers van de Britse luchtmacht staan de po litie bij bij het redden van gezinnen van de daken van hun onder water ge lopen woningen. De vloedgolf bereikte hier een hoogte van ruim 10 meter. Snel vluchten. Het water rees in het overstroomde gebied zo snel, dat vele gezinnen slechts enkele minuten hadden om zich in veiligheid te brengen. Te Cla.cton-on-Sea, een vacantie- oorcl aan de Britse Oostkust, werden bijna duizend personen door de over stromingen afgesneden. In dit gebied zijn dijken en vele woning-m wegge slagen. Do Londense artistenwjjk Chelsea is onder water gelopen. Ook een groot gebied rondom Ipswich in hef Britse graafschap Suffolk staat onder water. Geweldige golven sloegen over ste den en dorpen over een- afstand van 250 km. van de rivier de Humber tot de monding van de Theems. Verkleum de gezinnen klommen in pyama op daken van huizen om hun leven te redden. Het water overviel de mensen zo snel, dat ouders slechts enkele minu ten tijd hadden om hun kinderen mee te hemen en naar het dak te vluchten. Vele oude mensen waren niet snel genoeg. In Lowestoft roeiden redders een kerk binnen om veertig kinderen op te pikken, die daar hun toevlucht hadden gezocht. Te Whitstable in Kent werden vijf honderd personen gered door vissers. Zij klommen langs ladders uit de ra men naar beneden en stapten in de boten. In Ullapool in Schotland werden' 24 vissersboten tegen de kust geslagen. Sommige werden ernstig beschadigd. Op sommige kustwegen stond het water drie meter hoog. In Hunstanton In Norfolk wor den veertig Amerikaanse militai ren A an de in de nabijheid gelegen luchlmaclitbases vermist. Men ge looft, dat zij zijn verdronken. Het water drong de onderkomens bin nen, waar zij met hun gezinnen woonden. Op verschillende plaatsen langs de kust werden dikke betonnen muren, zes meter hoge zeewerin gen, door de kracht van de zee stukgeslagen! Talloze huizen wer den geheel vernield. Véle bewo ners werden in hun huizen door het water verzwolgen. Een jongen van zeven jaar werd in Kent gered, terwijl hij in de gootsteen van de keuken tot zijn hals in het wa ter stond. Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh hadden zich naar het over stroomde gebied van Hunstanton be geven. Op het eiland Founess in de Theerns- Ten Zuiden van Dordrecht werd ook de grote Rijksweg naar de Moerdijk overstroomd. Ook de spoorlijn werd hier door het water verzwolgen. Op name van de watervlakte mei richting aanwijzers naar Dordrecht an Rotter dam voor de onzichtbare weg, die anders zo druk bereden wordt. -lllilllllllHlllllllilllinilllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH mond waren driehonderd personen in gesloten. Hun lot is onbekend. In Mablethorpe konden velen gered worden, doordat zij op het balkon van de bioscoop klommen, waar de film „Orkaaneiland" werd vertoond. De spoorwegen en het verkeer op de weg zijn in een deel van Oost-Enge- land ontwricht. Duizenden telefoonpa len zyn afgeknapt. In Slice-mess, de marinehaven in Kent, aan de monding van de Theems, zonk een onderzeeëer en kapseisde een fregat. Een eiland in de Theemsmon- ding liep geheel onder. De bevol king is naar Londen overgebracht, In Clacton, een bekende bad plaats, kwamen vjjjf personen om, In Kingslynn verdronken 13 men sen in liun huizen. In Greath Yarmouth, de bekende bad plaats en vissershaven, welke recht tegenover IJmuiden ligt, werd de vis sersvloot ernstig geteisterd doordat 37 drifters zwaar werden beschadigd of geheel werden stuk geslagen. Dat was Zaterdagmiddag om 3 uur, toen de eerste kuststreep in zicht kwam. Reeds om 7 uur in de ochtend, toen het schip de baai bij Stramlaur had verlaten 'en open zee had bereikt, begonnen de moeilijkheden. De grote deui'en, welke toegang geven tot het auto-dek, gelegen onder het passa- giersdek en boven de waterlinie, be gaven het, Door deze deuren passeren de motorvoertuigen, waarvan er in de boeg van het schip 80 kunnen staan.' Het schip begon toen hoe langer hoe meer over te hellen en werd, toen het water tenslotte de machinekamer bin nendrong, onbestuurbaar. Over een af stand van meer dan dertig kilometer dreef het hulpeloos rond in een zee, welke zo wild was, dat zich geen en kele zeeman kan herinneren zo een vreselijke storm te. hebben beleefd. Voor de opvarenden waren'cle laatste uren een helse marteling. Alles om verwerpend en verbrijzelend, perste de massa grijsgroen zeewater zich de salons binnen. De kapitein hoopte cle slagzij op te heffen door iedereen na,ar cle hoogste kant te dirigeren, maar het werd steeds erger. Het duurde niet lang of een zijde van het schip was al geheel onder wa ter. De mensen klampten zich op het spiegelgladde hellende dek vast aan alles, wat houvast kon bieden: aan railing, want en stukken. Het ergste was, dat iedereen doornat en ver kleumd wei'd. Wanhopig poogden de bevroren vingers vast te houden, tot dat ze tenslotte toch moesten loslaten. Er waren reddingsgordels en reddings vesten voor 1500 mensen aan boord, doch de situatie maakte het onmoge lijk voldoende reddingsmateriaal te bemachtigen. Nog erger waren de gevolgen van het drama wegens de verkeerde posi tie, welke de eerste noodsignalen op gaven. Pas kort voordat het schip zonk werd de juiste positie geseind. De verschil lende reddingboten en andere vaar tuigen zochten daardoor in de ver keerde richting en arriveerden te laat. Een te hulp gesneld tankschip kwam, nadat het schip gezonken was, ter plaatse en het stortte duizenden liters I olie op de schuimende golven, maar deze lieten zich nauwelijks kalmeren. Uit de verhalen van overlevenden blijkt, dat geen ogenblik een paniek ia ontstaan. De kapitein op de brug ver telde kalm door de geluidsversterkers wat er gebeurde en wat men te doen had en men gedroeg zich beheerst. Alle hoop was gesteld op de reddings vaartuigen, o.a. een torpedobootjager, che zouden komen. Toen het bevel tenslotte kwam om het schip te verlaten, konden echter slechts enkele reddingboten worden neergelaten. Een er van sloeg als een lucifersdoosje te pletter tegen de scheepswand. Zestien personen spron gen in een andere boot. Later zagen overlevenden een red dingboot omslaan en de opvarenden gillende in het water vallen. Z\j ver dronken zonder dat een reddingboot in de nabijheid iets kon uitrichten, omdat de riemen waren weggespoeld. De zee was bezaaid met vlotten, stukken wrakhout, kisten en dekstoe- len, waaraan schipbreukelingen zich vastklampten. Vele vlotten werden door de golven kapot gebeukt; andere zonken omdat zij overbelast waren. Men zag mensen op vlotten bidden en ook snikken. Geredden zagen lichamen voorbij drijven van hen, die reeds door ontbering waren omgekomen. Eenzaam dreef ergens 't lijk van een kind met een reddingsgordel om. In een hoek van de „Princess Victo ria" zaten kort voor haar ondergang twee jonge meisjes, die zich aan ei kaar vast hielden. Men probeerde hen te bereiken, maar het was tevergeefs, een moeder worstelde op het dek met twee jonge kinderen, maar men zag haar nooit meer. Vrouwen en kinde ren sc-liijnen in het geheel niet gered te zijn. Toen de „Princess Victoria" in de diepte verdween stond de kapitein, Ferguson, nog steeds op de brug. Tot de passagiers behoorde majoor J. M. Sinclair, minister van Financiën van Ulster en Sir Walter Smiles, een van de Lagerhuisleden voor de Britse gebiedsdelen. Toen de geredden wankelend aan land stapten, waren zij doof door het geweld van de storm. ~yoor het Noordelijke deel van het Belgische kustgebied is de nood toestand afgekondigd. Zware zeeën sloegen over de lijken bij Knokke, Het Zoute en Ileist. Bij Het Zoute en het nabijgelegen Lekkerbek wer den dijken doorbroken, waardoor het water woningen binnendrong. Alle hotels en landhuizen langs de kust moesten worden ontruimd. Genietroepen, di'e te Brugge zijn gelegerd, dichten de gaten in de dijken met zandzakken. In Oostende zijn tengevolge van een dijkdoorbraak straten en pleinen on dergelopen. Ten Noorden van Het Zoute verdronken 10,000 konijnen op een fokkerij. In dezelfde plaats zijn vier per sonen in bed door het water verrast en verdronken. Een kind werd door een windvlaag uit de armen van zijn moeder gerukt en verdronk in het water, dat op de straat stond, In het centrum van Oostende stond het wa ter hier en daar meer dan een meter hoog. De overstromingen in het stroom gebied van de Schelde namen Zondag avond in omvang toe. Op verscheide ne plaatsen vonden dijkdoorbraken pla.ats. Te Meclïelen ontstond een gat van 80 meter in een dijk. In de provincie Limburg werden telefoonverbindingen verbroken en de electriclteitsvoorziening gestoord. Doordat het water de electrische centrale van Antwerpen binnen stroomde had de stad Zondag tot in de middaguren geen stroom. Te Duinkerken (Noord-Frankrijk) bleken de verdedigingswerken door het water te zijn ondermijnd. Honder den brandweerlieden, politie-agenten en arbeiders werkten in de nacht van Zondag op Maandag aan het herstel van de dijk. In het gebied van Calais overstroom den honderden hectaren cultuurgrond, Verscheidene gezinnen uit de dorpen werden geëvacueerd. Tengevolge van een verblinden de sneeuwstorm zijn Zondag in Noord- Zweden weg-, spoor- en telefoonver bindingen verbroken. In liet Midden en Zuiden van liet land ondervond het verkeer vertraging tengevolge van zware regen- en natte-sneeuwbuien. Over de Zwitserse Alpen en de Jura woedden Zondag zware sneeuw stormen met een windkracht van 100 tbt 150 kilometer per uur. Boven Bern ontlastte zich Zaterdagavond een hevig onweer, gevolgd door zware sneeuw val. Tengevolge van de stormen, die ln de laatste dagen West-Europa heb ben geteisterd, zijn in West-Duitsland vijf personen om het leven gekomen en is zware schade aangericht. De staat Noord-Rynland-Westfalen werd het zwaarst getroffen. In de hoofd stad Düsseldorg kwamen twee men sen om het leven door het instorten van .een tijdens de oorlog gebombar deerd huis. Door zeer zware sneeuwval ln het gebied van Keulen en Wup- pertal werd het spoorwegverkeer stil gelegd. Op sommige plaatsen lag (le sneeuw twee meter dik. Auto's en autobussen, die ln de' 1 sneeuw bleven steken, werden door de Inzittenden achtergelaten. Brood voor nood- gebieden Met een drietal grote bakkerijen in Den Haag werden Zondagmorgen be sprekingen gevoerd. Grote voorraden brood zijn voor het Roode Kruis ge reserveerd en naar de noodgebieden vervoerd. Met een bakkerij wérd een afspraak gemaakt voor het bakken van vijf maal 24000 broden, waarvan er reeds een grote hoeveelheid werd afgeleverd, Verder is een wagen met 800 broden en pakjes margarine naar Ridderkerk gezonden voor de werkers aan de dijk aldaar. Voor Ahoy in Rotterdam werden 2400 ligplaatsen en 5000 dekens ge vraagd. Zij zullen uit Amsterdam daar heen worden gebracht. Oproep helpers De Koninklijke Nationale Bond van Rëddingswezcn en Eerste Hulp Bij On gelukken „Het Oranjekruïs" roept de helpers en helpsters van de Nederland se Vereniging voor Eerste Hulp bij Ongelukken en de Katholieke Natio nale Bond voor E.H.B.O. op, om hulp te verlenen waar dit nodig blijkt en vertrouwt erop, namens de besturen van beide verenigingen en iedere man en vrouw nauwgezet consignes zal op volgen, die gegeven zullen worden door plaatselijke en/of provinciale autoriteiten. Van een onzer speciale verslaggevers J)E LOEIENDE ORKAAN HEEFT IN SCHEVENINGEN een nood toestand veroorzaakt. Wat vrijwel niemand voor mogelijk zou hebben gehouden, is in de nacht van Zaterdag op Zondag geschied: het kol kende zeewater, tot ongekende hoogte opgezwiept, sloeg in grote golven over de Boulevard en stroomde de Keizerstraat binnen. De gevolgen vóór de Boulevard en de haven waren rampzalig. De bestraling is voor een groot gedeelte losgeslagen en overal lagen de stenen van het wegdek en de tegels uit het trottoir verspreid. Hier en daar had het zeewater diepe gaten in de weg geslagen, zoals voor hotel Ranch. Alleen voet gangersverkeer was nog mogelijk. Enkele nieuwsgierige automobilisten, die in de nacht een kijkje wilden nemen, werden door het vratev verrast. Hun wagens begonnen te drijven en een kleine personenauto werd zelfs tegen de zeewering aangedrukt en vrij zwaar beschadigd. In de loop van de Zondagochtend richtte zich een stroom auto's naar de plaats des onheils om de ravage te bekijken. Duizenden voetgangers baan den zich een weg tussen de overal verspreid liggende klinkers en tussen de resten van tonnen, balken en hier en daar glasscherven. Voor de bewo ners van de Keizerstraat en naaste omgeving heeft de springvloed om streeks vijf uur in de Zondagochtend wel bijzonder onaangename gevolgen gehad. Het water zette deze straat blank en drong zelfs de huizen binnen. Verschillende bewoners werden door de politie uit hun bed gebeld. Pas om een uur of half acht begon het water terug te lopen en kon men de schade gaan opnemen. Ofschoon hotels en restaurants goe de zaken deden door het plotselinge bezoek van duizenden kTjklustigen, was hun schade veelal zeer groot. Ta fels en stoelen lagen gekraakt op een verwarde hoop en daartussen lagen de scherven van de stukgeslagen ruiten. Ook in de Scheveningse haven is de schade groot. Duizenden vaten haring, die voor export gereed lagen, zijn de binnenhaven ingespoeld. De buit, dooi de vissers met veel moeite aan de zee ontworsteld, is door de golven in en kele tellen weer .heroverd. De haven kaden boden een ruïneuze aanblik. Het was één grote wirwar van stukgesla gen tonnen, touwen, netten en daar tussen dode vissen. Krijsend vlogen grote zwermen meeuwen boven dit slagveld om te trachten zoveel moge lijk van deze onverwachte maaltijd in de wacht te slepen. Verschillende log gers zijn losgeslagen, maar in het al gemeen gesproken valt in dit opzicht de schade mee. Alleen de Sch. 61 kwam met zijn boeg op de wal terecht en liep ernsti ger beschadiging op. De loggers, die Zaterdag de haven binnengelopen zou den zijn, waren tengevolge van de storm gedwongen op zee te blijven. De schippers deelden mede, naar ons werd verteld, dat de storm op zee minder zwaar zou hebben gewoed dan aan de De ingang van de haven was vrij wel niet meer te zien door de huizen hoge golven, die zich met razend ge weld over de havenhoofdenstortten. De borstwering voor het seinhuis is goeddeels vernield. Tijdens de storm nacht stond het water in liet seinhuis zelf enkele decimeters hoog en men vreesde zelfs, dat de. seininstallatie door het water zou worden ondermijnd en naar beneden zou storten. Bijzonder desastreuze gevolgen heeft de storm ook gehad voor twee woon schuiten aan de Soestdijksekade te Den Haag. "welke door twee alleen staande dames werden bewoond. Een der schuiten, de H 11651. geraakte in de loop van de nacht los en sloeg tegen een aangrenzende boot aan, naar het scheen zonder schadelijke gevolgen, want de brandweer heeft midden in de nacht de schuit weer met de touwen vastgelegd. Omstreeks half zes in de ochtend echter begon de boot water te maken, zodat zij met vrijwel alle bezittingen van de bewoonster, voor het grootste gedeelte onder water zonk. Even ver derop is eveneens een woonschuit, de H 10476, gezonken. Buurtgenoten spanden hun uiterste krachten in om de meubels en andere delen van het huisraad te redden en moesten daartoe soms tot het middel in het water waden. Het grootste gedeelte van de goederen kon veilig op de wal worden gebracht. de overstromingsramp in on* land-, ggfotof/rofcerd ie Raams- donckyeér. Eén van de zwaar bescha digde woningen. De gehele voorgevel is weggeslagen. JtJEN VLOEDGOLF, voortgedreven 'door enorm sterke stormvlagen, heeft over een afstand van 500 kilometer de dijken in Oost Engeland doorbroken, waardoor het land hij de kust is overstroomd. Tot nu toe is' melding gemaakt van 300 doden. Er zijn 50.000 daklozen. Honderden personen, woonachtig in gebieden ten Noorden en ten Zuiden van Mablethorpe, moesten hun huizen ontruimen. Zij werden in vrachtauto's van leger en luchtmacht naar Louth, Jat 30 kilometer verder in het binnenland is gelegen, overgebracht. Te Sutlon-on-Sea is een hotel volledig vernield. Zeedijken zijn gebro ken, schépen gezonken, dorpen overstroomd. De schade wordt geschat op 200 millioen gulden, Zieken en invaliden werden in hun bed verrast en verdronken.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3