Nederland treedt aan voor getroffen gebieden Buitenland biedt zijn diensten aan Danda In Januari 1916 ook grote watersnood Vrijwilligers ingezet Dringend beroep om hulpverlening zoveel mogelijk te coördineren Vloedgolf in het spel Geheime Documenten Ook het eiland Texel ernstig getroffen Toestand bij Dordt beter Voor 100jaar Gelders dagblad MAANDAG 2 FEBRUARI Ü-53 JJEEDS ONMIDDELLIJK, NADAT ENIGSZINS Lot de bevolking van Nederland was doorgedrongen, hoe groot de omvang van de ramp was, werd van alle zijden spontaan hulp geboden. Deze hulp werd dooi de betrokken instanties en door het Roode Kruis gaarne aanvaard en de hulp van talloze particuliere instellingen is thans gecoördineerd. Het Nationale Rampenfonds heeft een oproep doen uitgaan, waarin de directe hulp van iedere Nederlander wordt gevraagd. De Nationale Com missie voor Vluchtelingenhulp heeft een dringend beroep gedaan op haar plaatselijke afdelingen om nog deze week in de gemeemen extra bus- en lijstencollecties te organiseren. De commissie heeft ter bestrijding van de nood haar organisatie tijdelijk ter beschikking gesteld Aan het Nationale Rampenfonds. De „Stichting 1940-1945" doet gelij kelijk een beroep op al haar plaatse lijke commissies ten bate van deze in zameling. De plaatselijke afdelingen van de Nationale Commissie voor Vluchtelingenhulp en van de „Stichting 1940-1945" wordt verzocht onderling contact te willen opnemen en plaatse lijk deze actie gezamenlijk te voeren. I-Iet Nederlandsche Roode Kruis, dat deze oproep mede ondersteunt, zal via haar afdelingen een goedereninza- mcling voor de door de watersnood ge troffenen organiseren. De Nationale Commissie en de „Stichting 1940-1945" verzoeken haar afdelingen ook hieraan alle medewer king te willen geven en zich hiervoor in verbinding' te willen stellen met de plaatselijke afdelingen van het Neder landsche Roode Kruis. Voorzover geen plaatselijke afdeling van het Neder landsche Roode Kruis in een gemeente aanwezig is, kunnen de goederen rechtstreeks gezonden worden naar de intendance van het Nederlandsche Roode Kruis, Fluwelen Burgwal 19, 's Gravenhage. De genoemde organisaties doen een beroep op allen, om niet zelf standig activiteiten te ontwikke len, doch deze langs de plaatse lijke vertegenwoordigingen van genoemde organisaties te leiden, opdat een zo effectief mogelijke bundeling Aan alle krachten wordt verkregen. Ieder, die dus Avil mee- Averken aan deze actie, wordt ver zocht zich in A'erblnding te stellen met deze A'ertegenwoordigingen, Avelker adressen in het algemeen op de gemeentehuizen bekend zijn. Studenten helpen. De studenten van Wageningen, Delft, Leiden en Utrecht hebben spon taan hun diensten aangeboden. Giste ren zijn reeds verschillende colonnes A"ertrokken, onder andere uit Wage ningen en Utrecht. In tal van steden en dorpen zijn hulpacties ingezet, de (Van onze speciale verslaggever) Gemiddeld twaalf centimeter mcej dan de hoogst gemeten sitaml werd Zondagochtend gemeten, toen de vloed tot stilstand kwam. In Hoek van Holland, Avaar men met palmen (decimeters) meet, werd Zondagmorgen by hoog water als hoogste stand genoteerd 142 palm. Normaal hoog Avater varieert van 115 tot 122 palm. De stormvloed liep dus niet minder dan ruim twee mefer hoger op dan normaal. Noodlottig is het samengaan ge weest van springtij (een bijzonder hoog tij, twee dagen rond nieuwe maan en volle maan) en een storm met orkaankracht uit richtingen tussen Noordwest en Noord. Dan worden enorme hoeveelheden zeewater de Zuidelijke Noordzee ingestuwd, die door het Nauw van Calais niet zo snel verder kunnen en dus opstuwing van het zeewater tengevolge hebben. Het feit echter dat in Rotterdam m de nacht van Zaterdag op Zondag tus sen 3 en 4 uur liet water uiterst snel opliep om daarna weer tot 5 uur langzamer te- stijgen, Jieeft bij deskun digen de mening doen postvatten dat we hier wellicht te doen hebben ge had met een zogenaamde vloedgolf, een plotseling als gevolg van de orkaan optreden van een werveling, die het water razend snel en zeer hoog op jaagt. Door een der terzake deskundige hoofdingenieurs van de rijkswater staat wordt de watersnood toegeschre ven aan de volgende drie factoren: 1. Het tijdstip van het hoogwater; 2. de hoogte van het getij, dat spring tij was in verband met de nieuwe maan: 3. de windkracht en de wind- inrichting. Aan drie kuststations, n.l. Hoek van Holland, IJmuiden en Harlingen, wer den de hoogste waterstanden genoteerd die sinds een eeuw zijn opgetreden. In 1894 was de hoogste stand in Hoek van Holland 3.28 meter, terwijl deze thans 3.40 meter is. Te IJmuiden was in hetzelfde jaar de hoogste stand 3.68 meter en thans 3.85. In Harlingen was in 1936 de hoogste stand 3.19 meter en thans 3.68 meter. Commissarissen der Koningin in ver schillende provinciën hebben aan de burgemeesters verzocht collectes te organiseren. Verscheidene comité's, die voor de een of andere feestelijke gebeurtenis gelden inzamelden, hebben belangrijke bedragen ter beschikking van officiële instanties gesteld. Burge meesters en wethouders in tal van ge meenten hebben gisteren spoedverga deringen belegd om maatregelen op het gebied van hulpverlening te be spreken. VakbeAveging steunt. De raad van overleg, samengesteld uit de Katholieke Vakbeweging, de Christelijke Vakbeweging en het NVV heft besloten, om door middel van het opwekken van de leden om enkele uren te gaan overwerken, te trachten een bedrag bijeen te krijgen ter ondersteu ning van door de ramp getroffenen. Hierover zal op zo kort mogelijke ter mijn met de werkgeA'ers overleg wor den gepleegd. VerA'oerders. De EVO verzoekt eigenaars van vrachtwagens en bestelwagens, die mee willen helpen aan de hulpactie, zich bij voorkeur in verbinding te stel len met de burgemeesters van de plaats hunner inwoning. Tevens verzoekt zij de centrale eva cuatie-commissies, zich met deze bur gemeesters in verbinding te stellen indien zij vrachtwagens of bestelwa gens nodig hebben, voor vervoer van kleding en militairen, enz.. De Bond voor bedrijfsautOA'erkeer in Nederland, BBN, maakt nader bekend, dat zij, die met hun autobussen en vrachtauto's hulp willen verlenen aan de in nood verkerende gebieden, zich kunnen aanmelden op de volgende te lefoonnummers: K 1700 399741, 399866, 399S67. Niet hinderen. De KNAC doet een beroep op alle automobilisten om zich waar dit van nut ltan'zijn ter beschikking te stellen van de hulporganisaties. In het bij zonder meent de KNAC dat zij zieh in de eerstvolgende 'dëgèn' verdienstelijk kunnen maken bij de inzameling van de voor de getroffen gebieden noodza kelijke goederen als kleding e.d. door deze naar de centrale punten te ver voeren. De KNAC heeft reeds van verschil lende zijden uit de getroffen gebieden het verzoek gekregen er de- aandacht A'an automobilisten op te vestigen dat men bij het hulpverleningswerk ern stige hinder ondervindt van nieuws gierigen die per auto aankomen. De KNAC dóet dan ook een dringend ver zoek zieh slechts dan naar de desbe treffende plaatsen t.e begeven wanneer van overheidswege om de hulp van automobilisten wordt gevraagd. De Nederlandse Bioscoopbond is een der eerste organisaties, die terstond na het vernemen van de inschakeling A'an het Watersnoodfonds al zijn hulp heeft toegezegd en o.m. zijn gehele col lecte apparaat in werking zal stellen. Wieringermeer. Namens landbouworganisaties van Wieringermeer biedt de burgemeester van Wieringermeer onmiddellijke hulp voor onderbrenging van mensen en vee in zijn gemeente. De gemeente 's-Hertogenbosch heeft gezorgd A'oor zandzakken voor Waal wijk en Waspik en zes boten naar Dinteloord gestuurd. Tevens heeft de gemeente gezorgd voor materiaal, be stemd voor noodverlichting in de ge troffen gebieden. Troepen zorgen voor de afvoer van de burgerbevolking in de ondergelopen polders. Het operakoor Bel Canto, dat op Donderdag 5 Februari een operaconcert in de "concertzaal te Haarlem geeft zal baten A'an dit concert afdragen aan het Nationaal Rampenfonds. De burgemeester van Krommenie heeft in zijn gemeente stalruimte voor 86 koeien. De grootmeester der Orde van Vrij metselaren doet een dringend beroep en de 14. „Ziedaar",sprak de Minister, Pat O'Nozel een gezegelde enveloppe voorhoudend, „deduceer DIT en' niet mijn sëeretaeris," - Met tegenzin liet de. grote detec tive de ambtenaar los, die nog steeds, roerloos A'an emotie, op de grónd lag. „Bekorrah!" zei hij spijtig, „omdat u volhoudt, dat deze spion uw secreta ris is en uw secretaris geen spion is, moet ik Avel van 'de vervolging af zien." Gelukkig bracht de enveloppe, die de 'Minister van Geheime Zaken hem- in de hand drukte, hem' weer in een betere stemming. „Ha!" riep hy, „ze gels! A'eel zegels! Geheime döcumen- teris! Niets voor -mij!" Meteen haalde hij een zaag uit zijn zak enzette deze op de enA'eloppe. ,Wat ga je doen?!" riep PandaA'er- baasd. „Dat enveloppe wetenschappelijk openen", verklaarde Pat, „voor inhoud analyseren, deduceren, combi neren en de schuldige ontmaskeren- ■waarover het ook mag gaan!" „Hum", zei de Minister verveeld, „het klinkt allemaal zeer interessant, maarhet couvert mag eerst ge opend worden op duizend mijl al- i-ts de I stand van hier." op alle Nederlandse vrijmetselaren om de nood naar A'ermogen te lenigen. Pari vinders in actie. De hoofdcommissarissen en presiden ten van de A'ereniging „De Nederlandse Padvinders", de verkenners van de Ka tholieke Jeugdbeweging, het Neder landse PadA'indstersgilde en de Neder landse Gidsenbeweging- vragen alle padvinders en padviiidsters in de ge teisterde gebieden,, die ongetwijfeld alle hulp verlenen, die nodig is,, dit te doen in samenwerking met de plaatse lijke instanties. .Het motto voor deze hulp dient te zijn: „geen werk is tè groot, geen- werk. is te klein". Voorts Avordt op alle padvinders en padvindsters in het gehele land een beroep gedaan zieh ter beschikking te stellen voor de nationale inzameling, die voor de geteisterde gebieden zal worden gehouden, waarbij zij zich on dergeschikt dienen te weten. a,an de van officiële zijde daartoe aangewezen insta.nties.Voortrekk'ers uit niet-getels- terde gebieden kunnen zich gereedhou den voor hulpverlening, doch men wachte op bericht van de daartoe be voegde instanties.. Ook het eiland Texel is ernstig door de ramp getroffen. Minstens vier personen zijn om het leven gekomen in de ondergelopen polder „De Een dracht". Deze personen maakten deel uit van een reddingsbrigade, die zich per autobus naar de doorbraak had begeven. De passagiers hadden het voertuig al verlaten toen zij onver wachts door Avater achter zich Averden ingesloten. Een veehouder, J. van Strien, die zich in zijn auto vlak ach ter de ledige bus bevond, kon nog juist uit zijn wagen springen (die evenals de autobus onmiddellijk, werd wegge spoeld) en zich zwemmende in. veilig heid brengen. Zijn boerderij „Zeeburg" is na de övèrstr'ommg- ingestort. Ook T- -f /Onderscheidene vertegenwoordigei-9 van buitenlandse regeringen heb ben de Nederlandse regering bun medeleven met de nationale ramp betuigd. Een Avoordvoerder van Buitenlandse Zaken neeft doen iveten, hoezeer deze blijken van medeleven door de regering op prijs gesteid worden. De Amerikaanse staatssecretaris. John Foster Dulles, zond een per soonlijke telegrafische, boodschap aan de Nederlandse minbitr vau Buitenlandse Zaken, Avaarin hij uiting gaf aan zijn verslagenheid over de ramp, die Nederland bad getroffen. De ambassade dee.it voorts mede, dat experts van de Amerikaanse ge nietroepen te Heidc'berg naar hier ko men om samen te werken met dé Ne derlandse génie en leg'erautoriteïten. De Amerikaanse ambassadeur, de heer Seklën Chapin, betuigde aan dr. Drees zijn hartelijk medeleven; De Amerikaanse regering heeft aan de Nederlandse regering het aanbod ge daan om Amerikaanse militaire hulp middelen te harer beschikking te stel len. Onmiddellijk na de eerste berichten over de nationale ramp is ook het ap paraat van de C.A.R.E. de Ameri kaanse hulporganisatie in volle werking getreden. Reeds gisteren werden 100 voedsel pakketten van 15 kg elk en 65 deken pakketten ter beschikking gesteld. De goederen zijn in samenwerking met het Ned. Pvoode Kruis uitgedeeld en met een cantinewagen naar een van de noodgebieden vervoerd. Ook zal deze hulporganisatie onmiddellijk in het buitenland een al gemene inzameling houden voor hulp aan de noodgebieden. De Britse admiraliteit heeft tien he- licoptères gezonden ter hulpverlening. Britse troepen, gelegerd in het doorgangskamp in Hoek van Holland, zijn druk bezig geweest de helpende hand te bieden bij de evacuatie van vluchtelingen en in het algemeen met het helpen van cjc Nederlandse autori teiten. De Canadese ambassade heeft me degedeeld, dat Canada alle mogelijke hulp zal verlenen. De Franse regering wil twee genie- bataljons zenden om hulp te bieden Dij dringende werkzaamheden. Het Duitse Roode Kruis heeft zijn diensten aangeboden by het helpen van slachtoffers van de overstromingen, aldus heeft de secretaris-generaal van 't Duitse Roode Kruis, Walther Hart- mann, medegedeeld. Het bestuur van het Westduitse vak verbond, dat zes millioen leden telt, is heden in Düsseldorf bijeengekomen om te spreken over maatregelen om de slachtoffers van de overstromingsram pen ln Nederland en België te helpen. De burgemeesters van Duisburg tn Düsseldorf hebben Rotterdam hulp aangeboden en hun medeleven met de ramp betuigd. de boerderij „Fortuin"; van veehouder Rutten Avordt verloren geacht.J Bij te Cocksdorp Worden, in de buurt A'an het nieuwe watergêmaal, met be tonnen blokken de geA'aarlijkste plaat sen versterkt in de zeedyk van de Elerlandse Polder, de grootste van het eiland. De vooruitzichten, die aanvan kelijk somber waren, worden op het ogenblik niet al te "slécht genoemd. Aan het strand van- Dê Koog zyn, zo verluidt verder,-bonkers, uit de duinen gespoeld en naar elkaar toege schoven. Het strandpaviljoen Avaarin zomerhokjes waremopg'eborgen is Aveg- geslagen. Het' dorp zelf ligt achter de. duinen tamelijk veilig en daarheen wordt dus ondericoriien gezocht; voor de evapué'S vöotlÉfck voldoende ver- .hJy'fsruinitb....b.oschüS^a.r. blijkt, te zijn. Op vele plaatsen is de bevolking met zakken zand in de weer om het ergste gevaar te keren. Reeds Zaterdagnacht te tAvaalf uur is de burgerij te hulp geroepen. Zes honderd man zijn onafgebroken in ac tie eri trekken in ploegen heen en weer, af en aan. Hulp is ook gevraagd aan de marine te Den Helder en aan het amphibie- kamp „De Mok". Ameland. De storm heeft op het eiland Ame land geen ernstige schade aan de dui nen aangericht. Slechts op één plaats nabij het tentenkamp is een klein gat lrj de duinen geslagen. Gevaar voor het daarachter liggende land bestaat echter niet. Men is bezig de laatste resten van het hotel „Steinvoorte", dat Zaterdagnacht in de storm voor een groot déél in zee verdween, aij te breken. Friesland en Groningen. De kuststreken A'an Friesland en .Groningen hebben voor zo vér nage gaan Icon worden, geen ernstige storm schade opgelopen. Nergens zijn dijken beschadigd. Persoonlijke ongevallen zijn niet voorgekomen. Wel Avorden uit diverse plaatsen be schadigingen van minder ernstige aard aan woningen, boerderijen enz. gemeld. Noordoostpolder. De dijken van de Noordoostpolder hebben de aanval van de storm goed doorstaan. Zondagmiddag werd ge meld, dat er geen schade was. In de polder zelf is grote schade ontstaan aan woningen, boerderijen en bedrijfsgebouwen, Persoonlijke onge vallen hebben zich voor zover thans beleend is niet voorgedaan. Het ZAvaarsle getrofWi. Een van de zivaarst getroffen dorpen is het 4500 zleten tellende Numansdorp in de HoekseAvaard. In de loop van Zondag zijn 3000 Inwoners geëvacueerd naar de om liggende dorpen. Het merendeel is In Scholen en bij familieleden on- JJc Januarivloed A'an 1916: duizenden landgenoten herinneren zich nog deze nationale ramp, waarbij 16 mensen om het leveu kAvamett. In de middaguren van de dertiende Januari stak een zware Noord westerstorm op, die hel zeeAvatcr opAvaarls stinvde, het land in. Vooral in de Nieinve Wateriveg werd het Avater builengeivoon hoog opgejaagd. Van Rotterdam tot Schoonhoven kwamen standen voor, hoger dan men bij mensenheugenis ooit had. Hetzelfde Avas het geval langs de Brielse Maas, Noord, Merwede, Dordt- sche Kil, Hollands Diep en de Amer. In het algemeen hebben echter de dij ken zicli hier toen uitstekend geweerd, zodat rampen uitbleven en hoege naamd geen schade Averd aangericht. Het ergst 'heeft van deze vloed te lijden gehad het gebied rondom de Zui derzee. Ten Zuiden van Monnikendam bijvoorbeeld werden tien gaten gesla gen van 40 tot -60, meter, waardoor het water met kracht de verschillende laaggelegen polders binnenstroomde. Alles moest vluchten: er was geen hou den aan. Aan alle kanten sloeg men alarm; Edam en Volendam verkeerden in gevaar. De West-Friese zeedijk werd bedreigd. De dijk van de Anna Pau- loAvnapolder by de Ewycksluïs be zweek; de zeer grote polder Water land was een onafzienbare watervlak te. Van Muiden was het grootste, ge deelte overstroomd. Bij Baarn brak de Eemdyk door, tengevolge wae van Het gemeentebestuur van Dor drecht deolde te middernacht me de, dat de toestand niet meer kri tiek is. De. gaten in de Noorder- dijk, de Kildijk en de Kilkade, zo mede bij de Wioldrcoht en de Vee haven zyn gedicht. Hulp, die nog A'oortdurend van alle zijden Avordt aangeboden, heeft mén niet meer nodig. l Verder vernemen: Ayij over Dordrecht nog 'het volgende Het tweede hoge, tij liet 2,82 m. meten, hetgeen aanmerkelijk minder was dan gisterochtend, toen alle pol ders ten Zuiden van de Wieldreclitse zeedijk verlóren gingen. De hulp dienst van Dordrecht verloopt uitste kend. Een eindeloos meer strekt zich uit in de omgeving van Dordrecht en Zwijndrecht, van welke plaatsen grote delen onder water zijn gelopen, zo meldt onze speciale verslaggever. De grote rijksweg, langs welke Avij van Rotterdam naar Moerdijk hadden ivil- len rijden, is niet meer te zien, even min als de daarnaast gelegen spoor weg, welke de verbinding vormt tus sen Dordrecht en Breda. Enkele me ters steken 'de vaak verwrongen mas ten voor de clectrische geleidingen nog boven het vuilgrauwe water uit. Tot ver achter Willemstad strekt deze zee zich uit. Hollands Diep en Dordtse Kil zijn tot één Immense wa termassa samengevoegd, vrijwel al'cs meesleurend en ondermijnend wat hen in de weg stond oij hun onweerstaan bare'opmars, verder het land in. Advertentie Ooit last van Zuurbranden Geen glas, geen water, geen nare smaak. Simpelweg één of twee Rennies laten smélten op de tong. Er zijn mensen die nemen Rennies te pas en te onpas maagzuur of niet alleen maar omdat ze ze lekker vinden. Dat hoeft nou weer niet, maar 't is wel plezierig altijd Rennies bij de hand te hebben,, voor eigeri gebruik of om anderen te helpen. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. dergebracht in Klaaswaal. Het water is Zondag nog 40 cm. ge stegen en op enkele plaatsen in de polder had het eten hoogte van tAvee nieter bereikt. De dijken zijn op verschillende plaat sen doorgebroken. Vermist worden een 25-tal inwoners. Aangenomen wordt, dat verscheidene inwoners zyn ver dronken, onder wie een gezin, bestaan de uit man, vróuw en Lién kinderen. Bunschoten en Spakenburg onder wa ter kAvamen te staan. Ten N.-\Yesten van de lijn Baarn-Amersfoort-Nijkerk- Harderwijk stond alles blank. Van Kampen hepen de lager gelegen stra ten onder. Om de stad was alles ::i watermassa. De omstreken van Mep- pel stonden blank. Van Urk liep vier vijfde deel onder water, en zo zou er nog veel meer te noemen zijn. Het allerergste Avas de toestand op het eiland Marken, waar zich ontzet tende tonelen afspeelden. Hier lieten 16 mensen het leven. Geruime tijd heeft net geduurd eer het Avater weer was teruggedrongen. Later zijn. de dijken verzwaard om te voorkomen, dat andermaal zulk een ramp ons volk zou treffen. De Directeur-Generaal van de Rijks waterstaat verklaarde, dat reeds vast staat dat de waterstanden belangrijk h'oger zijn geweest dan bij de beruchte stormvloed van 1916. Vier schepen gezonken op de Waal Op de riA'ier de Waai zijn ten gevolge A*an de hevige golfslag in de nacht van Zaterdag op Zondag A'ier schepen gezonken. Of alle op varenden zich in A'eiligheid hebben kunnen stellen is niet bekend. Het staat echter vast, dat de op- A'arenden van een Duits sieepscliip zich met behulp van een roeiboot hebben kunnen redden. Zij hebben In een steenfabriek onderdak ge vonden. Ter hoogte van Heëssëlt zonken ten gevolge van de watermassa's de sche pen „Soll Verein", „Mathahorn 3" en „West Fina". Deze waren geladen met kunstmest en op weg van Rotterdam naar Duitsland. Bij Gameren zonk het 2500 ton metende sleepschip „Vul kaan", dat geladen Avas met erts, even eens bestemd voor Duitsland. Omdat maar een klein gedeelte van een dei- schepen zichtbaar is, zorgde de Rijks waterstaat, dat ter plaatse voor de scheepvaart waarschuwingen werden aangebracht. Onze courant berichtte een .eeuw geleden: Als eene opmerkelijke bijzon derheid meldt men, dat in de broei bakken van het museum voor na tuurlijke historie te Parijs, juist, in dit jaar voor het eerst hebben ge bloeid de beide beroemde planten, bekend onder den naam Napoleon imperialis en de La Pageria, waar van de eerste, ontdekt in het ko ningrijk Oware, in het jaar 1800, door den heer Pelissot de Beauvois aan den keizer Napoleon werd ge zonden, en welks bloei in twijfel ge trokken werd, maar n-- geen twijfel meer overlaat. De andere plant, de Lapageria Alba, werd ook in het begin van deze eeuw van Valparaiso aan mej. La Pagerie, sedert Keize rin Josephine, gezonden. De bloe men van deze bloeijende planten moeten buitengewoon prachtig zijn. De Keizer van Rusland heeft voor eene som van 150.000 zilveren roebels (ongeveer f 300.000) de De- roemde verzameling van professor Pogrodin, bekend onder den naam A'an Russische oudheidskamer, ten behoeve van den Staat aangekocht. Deze verzameling van nationale an tiquiteiten wordt voor de grootste gehouden, Avelke immer door een bijzonder persoon is bijeengebragt, Verkeersstremmingen Het ministerie van Verkeer en Wa terstaat maakt bekend, dat de volgen de doorgaande verbindingen voor het verkeer zijn gestremd: De weg RotterdamBreda, Rijks weg 16, en wel van Dordrecht tot Ze- venbergsehoek, waarin begrepen de brug over het Hollands Diep bij Moer dijk. Het gedeelte van de Rijksweg 15 van Ridderkerk naar Görinchem, en wél van Alblasserdam naar Hardiiixveld. Ryksweg 27, UtrechtBreda, eri wel het gedeelte bezuiden Goriricheni tot Oóste'rliout. Uiteraard is ook dè Rijksweg 58, lo pende door Zuicl-Beveland" - en- Wal- c-He'renj voor het verkeer gesloten.- -Voorts zijn alle Veérverbïndih'gen- over de Wester-Schelde gestreriid. In het voorgaande is geen melding gemaakt van de wegen van secundair belang in de geïnundeerde gebieden. JVOORSE VISSERSVLOOT LIJDT SCHIPBREUK Ten Westen van Noorwegen is Za terdagavond een Noorse vissersboot door de storm stukgeslagen. Ge vreesd werdt, dat de zes bemannings leden zfjn verdronken. gisteravond heeft inr. J. Algera, minister van Verkeer en Waterstaat, met ir. A. G. Maris, directeur-generaal van de RijksAvaierstaat en andere autoriteiten vergaderd om een inzicht te krijgen in de stand van zaken in verschillende delen van ons land, die door de ramp getroffen zijn. Hierbij werden maatregelen beraamd om de getroffen gebieden met spoed hulp te verlenen. Zo werd een groot aantal vrijwilli gers, dre hun diensten hadden aangebo den, door de tussenkomst van de mi nister van Verkeer en Waterstaat van spaden voorzien en naar verschillende delen van het land gestuurd, waar het werd ingezet om gaten in dijken te dichten en het waterkerend vermogen te vergroten. Alle technische diensten van de pro vinciale en rijkswaterstaat werken ge coördineerd met andere burgerlijke en militaire autoriteiten samen. De voorzitter van de Tweede Kamer, dr, Kortenhórst, deelde medé, dat hij zich mét de minister-president had ver staan over de vraag', of de regering bereid zou zijn, morgen, voor Zover het in haar vermogen ligt, de Kamer een overzicht te geven van de stand van de nood in de getroffen gebieden. De minister-president verklaarde zich bereid by de aanvang der verga dering zulk eën verklaring af te leg den, waarna de leden in de gelegenheid zullen worden gesteld eventuele vra gen te stellen. De voorzittër van de Tweede Kamer fractie van de P.v.d.A., mr. Burger, wendde zich tot minister-president dr. Drees. Hij verzocht de premier zo spoedig mogelijk mededelingen te doen over de maatregelen door .de re gering te nemen tot beperking van de- watersnood en tot leniging van deze nood. Dit ter geruststelling van de slachtoffers. De heer Burger wendde zich ook tot de voorzitter van de Tweede Kamer. Teleurstelling over vonnis tegen Pot en Colson Naar wy van het Indonesische Hoge Commissariaat te Den Haag ver nemen, heeft het Indonesische ministe rie van Buitenlandse Zaken in een mededeling aan de pers zijn teleur stelling geuit over de lichte straffen, die door de Haagse arrondissements rechtbank aan Colson en Pot werden opgelegd, Uit het Engelj vertaald vtC Door Jane England 60) Hij sloot de deur zachtjes achter zich en liep de hal door. Opeens hoor de hij voetstappen, thans boven aan de trap. Snel duAvde hy de tussen^ deur, die naar de keukenafdeling leidde, open en zette 't op een lopen Constance was al in slaap geweest. Ze gebruikte nog steeds de grote af schuwelijke slaapkamer, die haar bij haar aankomst was toégewezen. Er was niet verder over gesproken om dit te veranderen en ze was er nu al min of meer aan gewend geraakt. De lelijke dingen om haar heen kwamen haar thans bijna vertrouwd voor, en in ieder geval lette ze er niet erg meer op, Het enige vervelende was. dat ze eigenlijk geen enkele nacht helemaal rustig sliep. Ze scheen zich nooit helemaal te kunnen ontspannen en op haar gemak te Voelen en sinds het geval van. die indringer, waren haar zenuwen uiterst gevoelig. Op deze avond had ze zich uitermate vermoeid gevoeld, maar een verlos sende slaap wilde niet komen. Ze werd telkens wakker door benauwde dromen en als ze even sliep,- was het geen rustige, verkwikkende slaap In een soort paniekstemming werd ze dan ook op een bepaald moment wakker Ze meende beneden geluiden te ho renZe blééf even doodstil liggen en spitste haar oren, maar vernam niets meer. Het maanlicht scheen vre dig haar kamer binnen en nachtelijke stilte heerste alom. Er was geen ver dacht geluid meer te horen, en toch wist ze zeker, dat ze door een onge woon geluid wakker was geworden... Ze voelde zich als verlamd en haai dekens leken loodzwaar. Als ze maar de moed kon opbrengen om uit bed te stappen en Neill te waarschuwen Opeens bedacht ze zich, dat ze niet eens wist, waar Neill's kamer zich precies beA'ond. Deze gedachte bracht haar tot zichzelf en ze ging rechtop zitten en luisterde opnieuw, thans vol komen kalm. Er was geen enkel ge luid meer te horen, maar instinctief voelde ze, dat er beneden iets ge beurdeZe was door een bepaald geluid wakker geworden, het sluiten van een deur of iets dergelijks. Mis schien was het volkomen onschuldig; misschien hadden Neill en Fiona op het middernachtelijk uur samen zitten praten en was één van hun deuren wat hard dichtgevallen. Maar ook was 't mogelijk,, dat mevrouw. Fin- cham zich niet goed voelde en Mary gebeld had Ze keek op haar, horloge en zag dat 't nog niet eens twaalf uur was. Ze had dus nog maar heel-kort geslapen, hoewel ze gemeend had, dat 't al byna morgen was. Vastberaden kroop ze uit haar bed, trok pantoffels en een kino- mp aan, en besloot op ontdekking uit te gaan. Waarschijnlijk maakte ze zich druk over niets, maar in ieder ge val moest ze er 't nare van hebben Het was bovendien helemaal niet uit gesloten, dat de oude vromv ongesteld was geworden en haar hulp inderdar zou kunnen gebruiken. Toen ze dooi de deur van haar slaap kamer voorzichtig het portaal betrad, hoorde ze opeens beneden Iemand pra ten. Het was Peter Phipps, maar zé herkende, zijn stem niet. Ze dacht even, dat het Bagnet was en wilde al bijna weer naar bed teruggaan. „Het is im mers helemaal -niet verwonderlijk, dat hjj zelfs op dit nachtelijk uur nog hier in huls rondspookt", hield ze zichzell voor. Hy deed natuurlyk, alsof hy.' m en ander controleerde en zich var, zijn plichten kweet Wel, er waren hier in huis twee mensen, die wisten wat hun plicht was, Haar plicht was 't in Leder geval ook om een oogje in het zeil te hou den en ze zou dat stellig doen! Als ze Philip Bagnet tegen het lijf zou lopen, zou ze hem zeggen, dat het volkomen overbodig was, dat hy hier 's nachts rondsloop. Neill was immers thuis en bovendien was zy er ook! Opeens vroeg ze zich af, of het wel waar was, dat Neill inderdaad thuis sliep. Hel was heel goed mogelijk, dat hij op de boerdery was blijven logeren, zoals hij wel meer deed. Ze rnerkte, hoe haai hart sneller begon te kloppen en hoe er opnieuw een soort paniekstemming over haar kwam. Zonder er echter aan toe te geven, liep ze vastberaden de eerste treden van de trap af Ze hoorde iemand zeggen: „Nog maals, slaapt U lekkeren hierna hoorde ze Voetstappen in de hal. In stinctief' begon ze sneller de trap ai te Lopen, maar ze was al te laat, om te zien, Avie 't geweest was. De tussen deur-viel met een slag dicht en er was niemand meer te zien Wie het ook geweest mocht zijn, mevrouw Fincham had kennelijk met deze late bezoeker gesproken. Mis schien was het iets,, dat niemand an ders aanging en kon ze zich beter te rugtrekken en gewoon weer gaan sla pen, alsof ze niets gehoord had Toch kon ze dit niet over zieh verkrij gen. Parkinson zou het daarmee stel lig ook niet eens zijn. Hier lag mis schien de sleutel voor het mystern rond mevrouw Fincham, en ze moes er achter komen, ook ai zou 't mis schien meebrengen, dat de oude vrouv haar wegens indiscretie zou ont slaan...... Ze liep vastberaden de trap verder af. Het was doodstil in de hal en er hing een muffe lucht. Het hele huis was doodstil. Ook uit mevrouw Finchams kamer kwam geen enkel geluid en opeens viel het Constance in, dat de oude vrouw onmogelyk in bed kon ko men, zonder Mary's hulpMary hielp haar immers altijd en zorgde ervoor, dat ze alles naast zich had staan, wat ze 's nachts eventueel no dig had. Was Mary nog op Er kraakte een trede en even bleef ze verschrikt roerloos staan. Ze her innerde zich, dat iemand haar eens verteld had, dat je, om het kraken van traptreden te voorkomen, aan de kant moest lopen, in plaats van in het midden. De gedachte hieraan bracht haar over haar schrik heen en vuorzichtig liep ze verder. (Wordt vervolgd);

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2