Niets ontziende oerkracht van water en wind Situatiekaart van het rampgebied Maandag 2 Februari 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad Nederland helpt! IN DE NACHT van Zaterdag op Zondag raasde de Noordwester ever de lage landen langs de Noord- ree en joeg het water hoog op. Zo hoog. dat de dijken langs de rivieren, in het Westen van Noord-Brabant en langs de Zeeuwse eilandenreeks het niet meer konden houden, overal gaten sloegen en het water de polders binnenstroomde. De oude vijand had weer eens zijn tanden laten zien. Noodklokken galmden over het ondergelopen en bedreigde land. Het angstverwekkend geluid daar van is doorgedrongen, tot in de uiterste hoeken van ons land, heeft de harten van hen, die gespaard bleven voor het geweld van storm en water, met pijn en angst vervuld. Maar tevens dat is een licht in de duister nis met de wetenschap, dat er ge holpen moest worden. En van het brandend verlangen, spoedig te hel per- Vooral spoedig! Wanneer ooit, dan gold hier, dat spoedige hulp dubbele hulp is. Het Nederlandse volk heeft giste ren getoond, dat te begrijpen. Heeft dat. begrijpen in daden omgezet. De radio stond bij wijze van spre ken gloeiend voor het uitzenden van al de oproepen en van alle berichten, welke wezen op een heerlijke spon tane hulpverlening. Die spontaneïteit was een ver ademing tegenover al die sombere be richten, welke de radio Zondag over de luisteraars uitstortte, berichten, welke wel een zeer triest beeld gaven van de ramp, welke het gehele Ne derlandse volk getroffen heeft. Het gehele Nederlandse volk. Wat gebeurd is langs de kust, langs de Maas, in Westelijk Noord-Brabant en in Zeeland, treft niet alleen de be reiking van genoemde delen van ons land, hoe zeer die ook aan den lijve de ramp heeft ervaren, maar treft het volk van Nederland als geheel. Vandaar de spontane reactie, van daar ook de noodzakelijkheid, welke een vanzelfsprekendheid is, om op korte "termijn hulp te verlenen. Reeds Zondag was heel Nederland in beweging. Waarlijk niet alleen in de onmiddellijke nabijheid van de rampgebieden, doch evenzeer in het hege Noorden, in West en Oost. Het Nederlandse volk heeft zich Zondag van zijn beste kant laten zien. Geen enkele maal is er in de radio sprake geweest van vraagstukken van „levensbeschouwelijke" aard. ..Levensbeschouwelijk". Het mode woord van deze tijd, dat tegenwoor dig, te pas en te onpas, er bijgehaald pleegt te worden. Nu geen tijd voor lange redenaties. Hulp en spoedige hulp, daar komt 't op aan. Alles en allen zijn of worden inge schakeld. Reeds Zondag gingen lange auto colonnes in Zuidelijke richting. Er zullen er vandaag en morgen en overmorgen meer gaan. De hulpver lening zal meer georganiseerd en ge coördineerd zijn. 't Is goed, dat 't zo is. Zoals 't ook bij alle ellende, goed was Zondag. TERWIJL we dit schrijven, Zon dagavond, steekt de wind weer op. Gaan zij daar in het Zuiden van ons land een bange nacht tegemoet. Misschien nog meer dijken, welke bezwijken, misschien nog meer water, dal. mensen zal verdrijven van huis en hof. Misschien Nederland is bereid en gereed om te helpen. Ook in België Noodtoestand aan Noordzeekust KNOCKE. Voor het Noordelijk deel van het Belgische kustgebied is Zondag de noodtoestand afgekondigd. Zware zeeën sloegen over de dijken bij Knocke, Het Zoute en Heist. Bij Het Zoute en het nabijgelegen I.rkkerbck werden dijken doorbroken, waardoor het water woningen, waar ender de particuliere villa van koning Bcudewjjn, binnendrong. Een villa stort'e in tengevolge van de druk van het water. Alle hotels en landhuizen langs de kust moesten worden ont- lu'ind. Alle genietroepen, die te Brugge zijn g:'egerd, zijn opgeroepen om de gaten ï.i ds dijken met zandzakken te dich ten. Alle telefoonverbindingen tussen Brussel en de kustplaatsen, zoals Oostende, zijn verbroken. In Oostende zijn tengevolge van een dijkdoorbraak straten en pleinen on dergelopen. Ten Noorden van Het Zrjio verdronken 10.000 konijnen op een fokkerij. De trein- en wegverbindingen on dervinden vertragingen en zijn op sommige plaatsen in het land onder broken. Over het Noordoostelijke deel van België woedden sneeuwstormen. Sinds Zondagochtend zijn de tele foon- en andere kabelverbindingen lussen Nederland en België verbroken. Linksboven vist een door bet water verraste in woner van een der getroffen dorpen naar het schamele overblijfsel van zijn bezittingen in zijn ondergelopen huis. Wat zal hier nog goed zijn als het water eens ge zakt is. De bananen-wagons (rechts boven), doen ons wellicht even aan het Zuiden denken, maar het beeld van de kale bomen en het rimpelende water, tonen voldoende aan, dat het een spoorlijn, dicht bij de kade, is in Rotterdam, die nu door de vloedgolf is ondergezet. Links beneden geeft een beeld van de nietsontziende oerkracht welke het water en de wind, eenmaal losge barstenkunnen ontwikkelen. Als luciferhoutjes zijn de dijkreuzen in een nietsontziende slag geveld. Wij mogen niet sluiten, alvorens ook het goede naast al het leed, dat deze rampspoedige Zaterdag en Zondag over ons land hebben gebracht, naar voren te halen. De gemeenschapszin, de naastenliefde, bloeiden op vele en wellicht verborgen wijzen. Men was plotseling weer Buurmans buurman en hielp waar men helpen kon het eerste en stom gedragen leed te verzachten. Rechts onderaan ziet U een „ergens in het rampge bied" genomen foto, van de zorg voor de evennaaste. Het enige lichtpuntje in een trieste reeks. (Eigen opnamen van de foto-dienst van de Nieuw-: Apeldoornse Courant). Op de beide kaartjes (copyright N.A.C.) een overzicht van de noodgebieden in Zuid-HollandZeeland en West- Noord-Brabant. In Zuid-Holland rechtsgeven de cijfers de plaatsen van dijkdoorbraken aan. 1. Maassluis; 2. Vlaardingen; 3. Krimpen aid IJssel; 4. Ouderkerk aid IJssel; 5. IJs- selmonde (dorp); 6. Lekkcrkerk7. Rotterdam-ZuidS. Slikkerveer; 9. Alblasserdam10. Barendrecht; 11. Dord recht; 12. Stellendam, op het eiland Goeree-Overflakkee; 13. Willemstad a/d Moerdijk. Op het kaartje links: A. Westkapelle; B. Veere; C. Vlissmgen; D. Kruiningen; E. Hontenisse; F. Dintcloord; G. Halsteren; H. Rilland-Bath; Terneuzen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4