Noodtoestand in vele plaatsen van ons land Apeldoorn biedt hulp aan geteisterd gebied passagiersschip in vliegende storm vergaan Vloedgolf teistert de Oostkust van Engeland Maandag 2 Februari 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad slechts enkele minuten hadden om zich in veiligheid te brengen. De Londense artistenwijk Chelsea is onder water gelopen. Ook een groot gebied rondom Prins Berrhard: Dit is verschrikkelijk nieuws NEW YORK. Prins Bcrnhard was zeer onder de indruk, toen hij liet nieuws van de overstromingen in Ne derland vernam. ..Dit is verschrikkelijk nieuws", rei hy. De prins was diep onder de ind.uk van het verlies aan mensenlevens. Hij betreurde, dat Nederland door deze ramp getroffen is op het ogen blik, dat het zich weer herstelt. De prins zeide: „Ik zal doen wat mijn regering en de Koningin willen dat ik doe". 7,. K. H. zei, dat hij nog niet offi cieel op de hoogte was gesteld van de overstromingen. Hij had nog niet ge- J dacht aan verandering van zijn hui dige plannen. noodtoestand daaraan niet in eerste aanleg schuld was. De man had, on danks de ernst van de situatie, aan Bacchus geofferd en was, huiswaarts kerende, op het trottoir langs de Put- selaan gaan liggen om zijn roes uit te slapen Urenlang, zolang als het hoogtij aan hield, stonden de terreinen aan de Spoorweghaven en die van de Hol- land-Amerikalijn blank, waardoor schade werd aangericht, vooral aan machinerieën. Dank zij de goede constructie van de Maastunnel had deze van het water zo goed als niet te lijden. Op de politiebureaux in Rotterdam stonden de gehele dag de telefoons „wit-gloeiend". Trouwens, alle open bare diensten werkten onder hoog spanning. In Nieuwekerk verzeilden wij in het hoofdkwartier van de hulpverlenings dienst, aan het hoofd waarvan de bur gemeester der gemeente, de heer Cra mer, stond. Wij traden binnen toen men zich ernstig bezon op de wijze van hulp verlening bij een veertig meter brede doorbraak van de IJsseldijk. ,,'k Heb mannen en materiaal ge- (Vervolg van pagina 1). Nergens op onze uitgebreide tocht, troffen wij wanhopige of zichtbaar uit hun doen geraakte mensen. Wel velen, zoals een jonge Ereskensgraafse boer, die heel zijn have had verloren en nochtans met een glimlach zei: „maar ik ben nog jong, wat dacht U wel, wij redden het weer best" Waarschijnlijk is het bij velen de moed van de wanhoop geweest, die hun kracht heeft gegeven om op deze ongewone Zondag ongewoon werk te doen, waarvoor de omstandigheden hen plaatsten. Er zijn zware gevechten geleverd van mensen tegen water. Ge vechten waaraan later op de dag ook militairen deelnamen, Ambonezen en vrijwilligers uit vele delen van het land. Tot onze vreugde ontdekten wij Apeldoornse vrachtauto's, volgeladen met meubilair, op de modderige weg lussen Nieuwerkerk én Gouda. Nood in Rotterdam. In Rotterdam-Zuid waren reeds om vijf uur «duizenden kelders onderge- geiopen. De meeste inwoners werden volkomen door dc situatie verrast en beseften pas wat er gaande was, toen dc straten reeds blank stonden, het electrisch licht was uitgevallen en tramlijnen op vele plaatsen eenvoudig waren weggespoeld. Omstreeks vier uur stroomde het water by de Oude Plantage over de Honigerdyk en kort daarna was het water zover doorge drongen, dat het Havenziekenhuis en Maasstatïon van de buitenwereld wa ren afgesneden. Onze fotograaf kiekte enige uren later, toen het hoogtjj was verlopen, een schip OP dc kade, innig geleund tegen het havenziekenhuis aan Toen waren er echter reeds duizen den vluchtelingen in het Stadion on dergebracht en toonden vele delen van de Oude Maasstad een troosteloos beeld. In Rotterdam-Zuid even vóór het Feyenoord-Stadïon stond het water op sommige plaatsen een halve meter hoog. Het viaduct van de hoofdweg naar Dordrecht was geheel onder het water verdwenen. Het verkeer onder vond hier veel stagnatie. Bij het plaatsje IJsselmonde was de toestand zeer kritiek. Hele stadsgedeelten zijn weggespoeld. In de smalle straten zijn gaten geslagen van vijf tot zes meter middellijn. Verderop naar Slikkerveer was de toestand nog hachelijker. De brandweer, militairen en plaatselijke vrijwilligers, die in het holst van de nacht waren opgeroepen, werkten on afgebroken met zandzakken, grote hou ten schotten en balken om bij een eventuele doorbraak weerstand te kun nen bieden. Vele ouders met hun kinderen heb ben hun veiligheid op andere plaatsen gezocht. Door de ongunstige bouw en ligging van de huizen, vreesde men, als hier de dijken zouden doorbreken, het ergste. Rijnaken en rivierschepen lagen als kleine stukjes hout ver op de kant geworpen. Verderop naar Ba- rendrecht was de toestand zeer ernstig. Elk moment kan de dijk het daar be geven. De meeste woningen zijn ver laten. Een volledige evacuatie is het echter niet geworden maar men is op alles voorbereid. Dordrecht was niet meer te bereiken. Vanaf Barendrecht staat alles blank en om zich daar ver derop te begeven zou spelen met de dood zijn. Bij Sliedrecht en bij het plaatsje Giessendam is de dijk bezweken, over een afstand van vijftig meter. Alle be woners van deze plaatsjes zijn gewaar schuwd, indien de toestand dreigend wordt, te evacueren. Overal hetzelfde beeld. Op de Putselaan, in Rotterdam verdronk een man. Uit een onderzoek van de politie bleek echter, dat de De Spoorwegen Alles wordt gedaan voor noodvoorziening UTRECHT. We spraken met dc pre sident-directeur van de Spoorwegen, Ir F. Q. den Hollander, die uit Enge land hier is aangekomen. Nadat hij zich op dc hoogte heeft gesteld van de toestand in het bedrijf en maatrege len voor het spoorwegvervoer zal heb ben genomen, reist hij direct door naar Lage Zwaluwe, want het zwaartepunt ligt voor de spoorwegen in de Hol land—Brabant verbinding. Dc verbin ding RotterdamRoosendaal is door het wegspoelen van een deel van de baan by dc Moerdijkbrug gestremd. Reizigers van Rotterdam naar het Zui den moeten reizen over DelftGouda Utrecht's Hertogenbosch. Er zyn maatregelen genomen om dc treinen op extra sterkte te laten rijden. De schade aan de Spoorwegen is nog niette schatten, doch zal vermoede lijk zeker in de millioenen lopen. Het herstel zal geruime tijd vorderen. Ir Den Hollander zal trachten Zeeland te bereiken. De treinen naar Zeeland rijden niet verder dan tot Bergen op Zoom. Tussen Bergen op Zoom en Woens- drecht staat de baan over een km on- Krachtdadig initiatief van burgemeester „Alle lagen der bevolking zullen ingeschakeld dienen te worden en ongetwijfeld ook medewerking verlenen, bij het verlenen van hulp voor het geteisterde gebied", aldus leidde burgemeester A. L. des Tombe in zijn kwaliteit van ere-voorzitter van het Rode Kruis de besprekingen in, welke Zondagmiddag, dank zij zijn initiatief, in Huize Haytink wer den gehouden. Het waren in hoofdzaak bestuursleden van het Rode Kruis in Apel doorn, die hier bijeen waren ter bespreking van de wijze, waarop zo snel en goed mogelijk hulp geboden kan worden aan degenen, die door de vreselijke ramp zijn getrofen. der water, eveneens is er ernstige schade tussen Rilland Bath en Krab- bendijke. De schade bij het Sloe in de Sloedam en ook het gat in de baan bij Vlissingen kan hopelijk lokaal worden hersteld. Over de schade tussen Schie dam en Hoek van Holland was ir Den Hollander enigszins optimistisch. Daartegen waren zijn gedachten over DordrechtLage Zwaluwe zeer som ber. Honderd negen en dertig doden Minister en parlementslid onder de sjachioffers DONAGHADEE (Noord-Icrland). De Britse veerboot Princess Victoria is Zaterdag in een orkaan in de Ierse Zee gezonken. 133 personen zyn bij deze ramp om het leven gekomen, 80 passagiers en 11 bemanningsleden. In totaal bevonden zich 177 personen aan boord van het schip. 41 personen, allen mannen, onder wie tien bemanningsleden, hebben de ramp overleefd. Er bevonden zich dertig vrouwen en kinderen aan boord, die allen het leven hebben verloren. Onder de omgekomenen bevinden zich majoor John Maynard Sinclair, vice- pvemicr en minister van Financiën van Noord-Ierland, sir Walter Smiles, afgevaardigde van Noord-Ierland in het Britse parlement, en de kapitein van bet schip, James Ferguson. Het schip voer tussen Stranraer (Zuid-West-Schotland) en Larne (Noord- Ierland). Hulp van aile kanten mocht niet haten De gezagvoerder. James Ferguson, ging met zijn schip ten onder. Over levenden hebben medegedeeld, hoe hij tot het laatste ogenblik, ook toen hij wist, dat de dood meer dan waar schijnlijk was, de passagiers heeft pogen op te beuren en dat hij steeds een toonbeeld van kalmte is gebleven. Juist voordat de Princess Victoria be gon te zinken, gaf Ferguson last het schip te verlaten. Men meent, dat zich onder de slachtoffers majoor John Sinclair, vice-premier en minister van Finan ciën van Noord-Ierland, en sir Walter Smiles, een afgevaardigde van Noord- Ierland in het Britse Lagerhuis, be vinden. Alles is in het werk gesteld om de opvarenden van het ten ondergang gedoemde schip van boord te halen, doch vergeefs. Sleep- en tankboten, treilers, reddingboten, de torpedoboot- jager Contest en een fregat bevonden zich in de nabijheid van de Princess Victoria, doch reusachtige golven be letten té dichte nadering van het schip. Twee vliegtuigen zonden radiobood schappen aan de Contest om de oor logsbodem bij zijn reddingspogingen te helpen. Toen de duisternis was ingevallen, bleven de reddingboten de enorme zeeën trotseren om, met behulp van fakkels, naar overlevenden te zoeken, Ipswich, in het Britse graafschap Suffolk, staat onder water. De politie heeft hier grieplijders in veiligheid gebracht. Ongeveer een derde gedeelte van Harwich staat onder water. doch de heldhaftige pogingen hunner opvarenden leverden geen resultaat meer op. Onder de 44 geredden bevinden zich tien leden van de bemanning. Koningin bezocht de geteisterde gebieden DEN HAAG. Vergezeld van prinses Beatrix heeft Koningin Ju liana gistermiddag een bezoek ge bracht aan de omgeving van de Krimpenerwaard. De komst van H.M. was de autoriteiten in die streek niet bekend. Zij reed eerst tot aan Ouderkerk, welke plaats zelf onbereikbaar was, zodat de koninklijke auto slechts tot de grens van het ondergelopen land kon rijden. Vervolgens werden Lek- kerkerk, Krimpen aan de IJssel en Krimpen aan de Lek bezocht. De burgemeester van Krimpen aan de IJssel was toevallig ter plaatse aan wezig, waar de koninklijke auto stil hield. Met hem had H.M. een informa tief onderhoud. Het lag in het voor nemen te pogen Zeeland te bereiken. Dit bleek echter onmogelijk door het passeren op de wegen van grote hoe veelheden in veiligheid gebracht vee. In de richting Vianen reed H.M. terug naar Soesldijk, toen het te laat was geworden nóg andere oorden te be zoeken. Ook dc ministers Drees, Algera en Beel hebben in de loop van Zondag verscheidene plaatsen in de getroffen gebieden bezocht. OMGEVING DUBBELDAM. Koeien worden van de onder water gelopen weilanden gehaald en naar „veiliger" en droger oorden gebracht. Beroep op burgerij Terecht merkte burgemeester mr A. L. des Tombe op, dat snelle hul,; in dit geval dubbele hulp betekent en met waardering maakte hij er van ge wag, dat het comité Vluchtelingen hulp, dat de komende week een in zamelingsactie zou houden, deze voor lopig heeft opgeschort teneinde de hulp aan het geteisterd gebied te la ten voorgaan. Algemeen werd instemming betuigd met het voorstel van de heer A. For- tuyn Harreman, strekkende tot Inscha keling van het Comité, dat enige jaren geleden op zo voortreffelijke wijze een inzameling heeft gehouden voor de Duitse vluchtelingenkampen en waar bij men toen aan goederen ongeveer vijf wagons bijeen bracht en een be langrijk bedrag aan geld. Ook thans zal men vermoedelijk op deze wijze de hulpverlening organi seren. Men verwacht op korte termijn van de regering richtlijnen inzake de coördinatie van de hulpverlening doch in elk geval zal er grote behoefte zijn aan geld, kleding en dekking. Burgemeester Des Tombe deed de voorlopige toezegging, dat het fa brieksgebouw van Hoogstraal aan de Oranjestraat, thans eigendom van de gemeente, ter beschikking zal worden gesteld teneinde als opslagplaats te dienen voor de in te zamelen goede ren. Voorts stelde de burgervader voor, onder zijn leiding een uitvoerend orgaan te stichten dat zich bij onder linge taakverdeling zal splitsen in een afzonderlijke commissi^ voor de geld inzameling en een commissie voor het bijeen brengen van kleding, dekking enz. Hedenavond zal men met de daar voor in aanmerking komende perso nen bijeenkomen. Ongetwijfeld zijn dan de richtlijnen bekend en zal de hulpverlening krachtdadig worden aangepakt. Een straattoneeltje, dat men in tal van sleden en dorpen in het rampgebied kan aantrefjen. DEN HAAG, Namens H. M. de Ko ningin brengt prinses Wilhelmina he den en Dinsdag een bezoek aan de door dp watersnood getroffen gebie den in Zeeland. OMGEVING DUBBELDAM: Ook de polder bij Dubbeldam staat geheel on der water. Slechts enkele bovendelen van boerderijen en boomtoppen onder breken het eindeloze watervlak. noeg, maar hoe kom ik aan vaartuigen, want er kan geen auto en zelfs geen tractor in de nabijheid komen" Vierhonderd mannen, die de beschik king hadden over vijftig auto's en vijf tig tractoren, stonden machteloos te gen het wassende water, dat spotte met alle vernuft en met alle de mens ten dienste staande moderne hulpmid delen. Slechts oude pramen zouden, zoals later duidelijk werd, hulp kunnen brengen. Het donkerde reeds weer toen wij Nieuwekerk verlieten, met in ons de zelfde zorg als die welke de mannen op de dijk beheerste: „als het voor de nacht maar rustiger wordt, anders zul len duizenden zandzakken een grote ramp voor het dorp niet kunnen keren". Gevaar voor Dordt geweken. Het gemeentebestuur van Dordrecht deelde te middernacht mede, dat de toestand niet meer kritiek is. De gaten in de Noorderdijk, de Kildijk en de Kilkade, zomede bij de Wieldrecht en de Veehaven zijn gedicht. Hulp, die nog voortdurend van alle zijden wordt aangeboden, heeft men niet meer nodig. Verder vernamen we over Dordrecht dat de hulpdienst uitstekend verloopt. Prinses Wilhelmina naar Zeeland Aantal doden (evenals in ons land) nog niet te overzien MABLETHORPE (Oost-Engeland). Een vloedgolf, voortgedreven door enorm sterke stormvlagen, heeft over een afstand van vyftig kilometer dc dyken in de nabijheid van Mablethorpe in Oost-Engeland doorbroken. Het land is over een afstand van 3200 meter van de kust overstroomd. Tot nu toe is mel ding gemaakt van negen om het leven gekomenen. De politie vreest, dat er veel meer slachtoffers zullen zijn. Er is grote schade aangericht. Honderden personen, woonachtig in gebieden ten Noorden en ten Zuiden van Mablethorpe, hebben hun huizen moeten ontruimen. Zij zijn in vrachtauto's van leger en luchtmacht naar Louth,, dat dertig kilometer verder in het binnenland is gelegen, overgebracht. De politie heeft te Louth een hoofdkwartier te velde gevestigd, om aan de noodtoestand het hoofd te bieden. Volgens onofficiële berichten bedraagt het aantal slachtoffers reeds 15!». Op het eiland Canvey in de Theems-mond zouden alleen al veertig personen zyn omgekomen. Een groot gebied tussen Mable thorpe en het naburige Sutton-on-Sea, ter lengte van 30 kilometer en over een afstand van 8 kilometer het bin nenland in, is door de politie afgezet. In sommige gebieden staat het water zes meter hoog. Men vreest, dat velen, die In landhuisjes woonden, om het leven zijn gekomen. Alle verbindingen in dit gebied zijn verbroken. In de nabijheid van Wells-on-Sea is het land tot acht kilometers van de kust overstroomd. Vissersboten wer den door het geweld van de zee op de akkers geworpen. Een vijf kilometer van de kust gelegen hotel is door krachtige golven geteisterd. Gemeld wordt, dat vele dorpen onder water zijn gelopen. Luchtmacht in boten. Kings Lynn, de grootste stad aan de Wash, met 24.000 inwoners, heeft de ergste overstroming in zijn geschie denis te verduren gekregen. De Ouse, waaraan deze plaats is gelegen, is buiten haar oevers getreden. Honder den gezinnen zijn dakloos geworden Twee mannen en twee vrouwen zijn om het leven gekomen, terwijl ver scheidene personen worden vermist. In rubberboten rondvarende vliegers van de Britse luchtmacht staan de po litie bij bij het redden van gezinnen van de daken van hun onder water gelopen woningen. De vloedgolf heeft hier een hoogte van ruim tien meter bereikt. Het water rees in het overstroomde gebied zo snel, dat vele gezinnen

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3