Zutphense Rechtbank Nico Verhoeven hield causerie in kasteel Vosbergen Maandag 2 Februari 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Eerste blad E.H.B.O.-examens V.A.D -personeel slaagde Sprak de afdeling Apeldoorn van de Nederlandse -Vereniging E.H.B.O. in haar Jaarverslag aver 1951- de wens uit, dat binnenkort alle bussen van de V.A.D. met góed E.H.B.O.- personeel .zouden zijn bemand, zodat men zich, - wanneer ooit iets mocht gebeuren, volkomefi veilig'weet. dan blijkt wei uit het aantal geslaagden voor hét Eenheidsdiploma vöor E. H. B. O.; waarvoor de examens op 21 en 2S Januari jl. werden gehouden, dat de directie van de V.A.D. op de in geslagen weg voortgaat. De plaatselijke afdeling van de Nederlandse'Verehiging E.H.B.O., die de oplëidfcrig "van. de cursus en de rei geling iVan de examens heeft gehad, kan niet óndets :dan dit toejuichen. HoewèTzij hoopt, dat ongelukken, waarbij E.H.B.O.-hulp noodzakelijk zou moeten zijn, verre van de V.A.D. zuilem blijven, is het toch een pret tige gedachte te weten, dat deskun dige hulp zo nodig aanwezig is. De V.A.D. verdient voor dit ini tiatief de dank en hulde van het rei zend publiek. De namen van de geslaagden zijn: de heren H. W. Adema, A. H. Balk- hoven, J. J. Bloemendaal, A, Blom (Beekbergen), M. J. Blom, W. Boks, E. Bosch, M. Bourgonje, P. Bouw- kamp, H. H. Bredewout, H. J. Brink, H. Drenth, R. Goudkuil, G. H. Has- sink (Beekbergen)C. A. v. Houwe- lingen (Hoenderloo), G. Hulsbergen, L. Kanters, A. M. Kers, J. Kluïn, W. A,.;Klünder (Wiip), J. van Laar, J. v. d. Land, P. M. Meulblok, E. Meulenbèlt, H. E. v. d. Ploeg, G. C. Regtérschot, M. Reurink, A. W. SchreuSéryS. Steen, C. H. Vos, J. J. Warrink,;. H. Wijnbergen. Afgewe zen: één. Behalve dit V.A.D.-personeel na men ook nog aan de bovengenoemde examens deel de dames J. v. d. Blankevóort en J. G. Ronner. Beiden verwierven het diploma. Alle eandidaten werden opgeleid door dr. W. H. eGursen. Tenslotte slaagde nog de heer B. Hendriks, die opgeleid werd door dr H. v. IJhzinga Veenstra. Examinator voor bovengenoemde examens was dr M. T. Meyering, die voor het practische gedeelte door de heer D. B. J. Buddenberg werd ge assisteerd. Stcrrn over Apeldoorn. Oók üi Apeldoorn hield de storm de nacht van Zaterdag op Zondag velen in angstige spanning.' Tegen middernacht gierde een Noordwester met uitschieters van om en nabij- de honderdtwintig kilo meter per uur door de straten. Veie bomen moesten het ontgel den, maar nergens werden mensen gelukkig gëtróffen. Even leek het in hét Julianapark précair-, ie'- worden, maar de- daar vallende boom miste het nabestaande huis op een haar na. Vergeleken met het Westen zijn wij er: best afgekomen. Laten wij onze dankbaarheid to nen in onze giften voor de getrof fenen. !l at is er te deen? Centraal-Theater, van 30 Jan.5 Febr. hoofdnummer „De mijnen van ko ning Salomo", prol., alle leeft., 19 en 21 uur. Minerva-Theater, van 30 Jan.—5 'Febr. hoofdnummer „Tranen over Johan nesburg"; 14 j.19 21 uur. Woens dagrit) uur. Veluwé-Theater, van 30 Jan.—5 Febr. hoofdnummer „Caroline Cheri6", 18 j.( 18.30 en' 20.45 üur. Tivoli-Theatér,- van 30 Jan.—5 Febr. hoofdnummer„Öthello", 18 j. 14.30, 18.45 :.en 21 üur. Zondag 14 uur, 16.15, 18.45 "-en 21 uur. Donderdag alleen 14.30, Café-restaurant Marktzicht. Show-or kest Jossy Huygens. Maandag 2 Febr., Bordelaise, 20 uur, Filmavond Lissone-Lindeman. Maandag 2 Febr. Poort van Kleef, 20 uur Lezing Zr Meyboom voor de V. U. Woensdag 4 Febr., The Corner, 20 uur, Lezing Clare Lennart. Woensdag 4 Febr. Doopsgezinde Kerk, Paslaan, 20. uur, Tijdrede van ds P. van Oossanen. Woensdag Febr., Bordelaise 20 u., ,,Drie Prinsessedag" van de Chr. Oranjever. Koningin Juliana". Donderdag 5 Febr., Tivoli-Theater, 20 uur opv. van „De verloren zoon" door A.O.T. Woensdag 11 Febr. Doopsgezinde Kerk, Paslaan, 20 uur Tijdrede van ds P. van Oossanen. Zaterdag 14 Febr., Poort van Kleef, 20 uur, Balmasqué Graficus. Ter voorkoming van misverstand en teleurstelling diene. dat In de agenda slechts die gebeurtenissen en uitvoe ringen kunnen worden opgenomen welke per advertentie In de N A Crt zijn aangekondigd. „Bloeddrukverhoging" Voor de afdeling Apeldoorn van de Vereniging tot Bevordering der Ho- moeopathie in Nederland heeft mej. M. Scholtens, arts te Haarlem, in Gebouw Patrimonium gesproken over het onderwerp Bloeddrukver- hoging. De spreekster zei dat er onder scheiden moet worden tussen bleke- en rode bloeddruk. Bleke bloeddruk treedt meestal tegelijk met een an- dere ziekte op en is zeer gevaarlgkT De mensen, die aan bloeddruk lijden, zijn meestal druk. gehaast en span nen zich voor veel in. Het is vol strekt noodzakëlijk dat de patiënt, zich aan het voorgeschreven dieet houdt. Ergernis en toorn zijn funest voor hem. Mej. Scholtens vertelde hierop iets over de preparaten en medicijnen, die er voor verhoogde bloeddruk zijn. Enige gymnastiek is voor de patiënt aanbevelenswaar dig. Spreekster beantwoordde na de pauze een reeks vragen. De voorzitter, de heer J. Moorlag. moest tot zijn spijt mededelen, dat de secretaresse, mevrouw A. Jansen Voorhoeve, binnenkort uit Apeldoorn vertrekt. Niet vijftig, maar zestig. Onder grote belangstelling her dachten vandaag de heer A van Dalen en mevrouw G. van Dalen Raman, alhier, het feit, dat zij op 1 Februari 1893 te Assen in het hu welijk traden. Geen gouden bruiloft dus, zoals abusievelijk gemeld, maar een diamanten huwelijk. Dief bracht levens in gevaar. Twee jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest heeft de officier van justitie gevorderd tegen een dief, die om een' gewin van enkele guldens mensenlevens in gevaar heeft ge bracht, hoewelhij- tevoren voldoende was gewaarschuwd tegen de gevolgen van zijn daad. Hei; betrof hier een inwoner van Apeldoorn, T., die al -eens veroordeeld is tot anderhalf jaar ge vangenisstraf wegens het stelen van koperen beveiligingsdraden van de spoorwegen. Deze beveiligingsdraden dienen om te voorkomen dat een por- .taal onder een stroom van 1500 Volt :zou komen te staan, als een porselei nen potje breekt. Men heeft indertijd T. voldoende gewezen op het gevaar dat dergelijke diefstallen opleveren voor het personeel van de spoorwe gen. Desondanks trok hij weer op roof uit, nadat hij voorwaardelijk in \rij- heid was gesteld. Nu een straf van anderhalf jaar blijkbaar niet heeft geholpen, vorderde de officier .van justitie, mr J. C. Don ker, een gevangenisstraf voor de tijd van twee jaar, met aftrek van voor arrest, De heler wés in dit geval D., even eens wonende te Apeldoorn. Tegen deze man, die misschien niet heeft be grepen hoe gevaarlijk het was, vor derde de officier een gevangenisstraf voor de tijd van vier maanden met aftrek van voorarrest. Horloge weggenomen? Acht maanden gevangenisstraf, waar van vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en toe zicht, echter zonder aftrek v an de preventieve hechtenis, heeft de offi cier van justitie geëist tegen H. uit Eerbeek, een verdachte, die er de voorkeur aan gaf zoveel mogelijk te ontkennen. H. was gedagvaard wegens twee feiten, nl. het wegnemen van een horloge en van een wollen borstrok. Als getuige werd de eigenaar van het horloge gehoord, een jongeman uit Voorst Die was bij een feest in Brum- men zo dronken geworden, dat hij samen met de verdachte in een hooi berg belandde, om daar de roes uit te slapen. Achteraf bleek toen het hor loge verdwenen te zijn. De verdachte zei, dat de getuige hem het horloge had gegeven om nog meer geld voor drank te kunnen krijgen. Maar de ge tuige verklaarde pertinent dat hij nie mand toestemming had gegeven zijn horloge mee te nemen. Dubbele boete gevraagd. De Apeldoornse handelaar P. was bij de Zutphense rechtbank in beroep ge komen tegen een vonnis van de Apel doornse kantonrechter, waarbij hij ver oordeeld werd tot betaling van vijf en twintig gulden boete, omdat hij een aanrijding zou hebben veroorzaakt bij de Woeste Hoeve. De verdachte beweerde geen signalen te hebben gehoord. Hij voelde zich niet schuldig, zei. hij. De officier wees er echter op dat normaal doorrijdend verkeer in elk geval voorrang heeft. Spr. achtte de door de kantonrechter opgelegde boete te laag en vorderde thans f 50.— subs tien dagen hech tenis. Voor de Zutphense politierechter Oneerlyke juffrouw veroordeeld. Mej. O. had kans gezien een kruide nierster te Beekbergen verschillende artikelen afhandig te maken door. een geraffineerd verhaal op te hangen over een verloren portemonnaie en met op gave van een valse naam en eën vals adres. „Meer dan ergerlijk"- vond- de offi cier van justitie dit optreden. Medé gezien het. ingekomen psych. -. rapport werd ze veroordeeld'tot vier maanden voorwaardelijk met' drie jaar'proeftijd en toezicht.- Echtpaar kreeg boete. V. té Apeldoorn vond een" waardebon en wisselde die. in voqr eigen rekening, zijn vrouw nam de bon als geschenk aan. Beiden moesten nu. terecht staan. Tegen de man werd véertig gulden boete subs, twintig dagen, hechtenis ge- eist, plus een maand voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Hij werd ver oordeeld tot veertig gulden of twintig dagen. De vrouw, die kopjes gekocht had van de opbrengst, werd tot tien gulden of vijf dagen veroordeeld, zodat het gezin f 50.moet betalen. Wasknecht stal lompen. De wasknecht R. te Apeldoorn stal een hoeveelheid lompen, die bij zijn patroon in bewerking waren. Tegen R. vorderde de officier drie weken gevan genisstraf. Mr Sypkens bepleitte het opleggen van een voorwaardelijke straf, maar de politierechter achtte de gevorderde gevangenisstraf zeer kort en veroordeelde R. conform de eis. Autoruit stuk geslagen. De Apeldoornse landbouwer H. liep met een paard op een smalle weg, toen een zwaar met grind beladen vracht auto hem moest passeren. H. vertikte het opzij te gaan. Dë chauffeur kon niet met zij zware auto ïn-dé berm, zo dat hij voorzichtig- probeerde H. te passeren. H. kreeg daarbij een tik te gen. zijn- arm. H. werd daar zo boos over, dat hij de terugkeer van' de auto afwachtte, ge wapend met een flink eind hout. Toen de wagen kwam, sloeg hij met het paaltje hard tegen de voorruit. Die werd prompt verbrijzeld. Het was „on breekbaar" glas, zodat de chauffeur plotseling niet meer kon zien dan een soort van sneeuwbui voor zich. De eis was een maand voorwaarde lijk, drie jaar proeftijd en f 50.— boete. Het vonnis luidde een maand voonv., drie jaar proeftijd en twintig gulden boete of twintig dagen hech tenis. Het paaltje werd verbeurd ver klaard: Drie dagen voor.dronken fietser. Van den B. te 'A-peldbórn, die' dron ken over de -Assélsestraat. had gefietst, beweerde dat het niet zb erg was ge weest, en bovendien' zou het een dag eerder zijn gebeurd 'dan in dë" dag vaarding stond. Dit alles -hielp hem weinig. Volgens het pro'ces-vèrbaal had hij de volgende dag niet 'meer geweten hoe hij in de Asselseslraat kwam. Drie dagen gevangenisstrafkreeg,"hij," con form de eis. Omdat hey éi nd' November gebeurd is, vóór de politierechter zijn waarschuwing voor dronken fietsers heeft uitgesproken. De straffen worden nu zwaarder. Mishandeling. De loopknecht V. te A.peldoorn had een meisje mishandeld. Een week ge vangenisstraf luidde de eis voor dit (Advertentie) Ooit last van Zuurbranöen Gsen glas, geen water, geen nare smaak. Simpelweg één of twee Rennies laten smelten op de tong. Er zjjn mensen, die nemen Rennies te pas en te onpas maagzuur of niet alleen maar omdat ze ze lek ker vinden. Dat hoeft nou weer niet, maar 't is wel plezierig altijd Ren nies bij de hand te hebben voor eigen gebruik of om anderen te hel pen. Vraag Rennies bij uw apotheker of drogist. Brieven van laffe feit. Hij kreeg zijn week, conform het réquisitoir. Geen groet meer. „Góeden "morgen edelachtbare he ren!" riep-D. te Apeldoorn, toen hij de rechtszaal binnen kwam. D. was ge dagvaard omdat hij geprobeerd had de fa. S. f 15.75 lichter te maken door twee oude weegbriefjes aan te bieden. Maar de oude heer S. had hem ih de gaten. De officier van justitie vorderde drie maanden gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijke gevangenneming van de verdachte, die nog een proeftijd heeft lopen. De politierechter vonniste met een maand gevangenisstraf en bevel tot arrestatie ter zitting. D. werd door de parketwacht weggeleid. Maar nu zei hij niet meer „Goedenmorgen". Nog iets tegoed. W. had nog -iets tegoed,- toen hij met Sinterklaas mej: S. in het gezicht sloeg. Er loopt namelijk nog een voorwaarde lijke veroordeling. Deze verdachte, die al zeven maal met de justitie in aan raking is geweest, had die dag wat te veel gedronken. Hij kreeg er twee we ken gevahgënïsstraf voor, conform de Feestavond Apeldoornse Handelsr eizi gers De Nederlandse Handelsreizigers Vereniging afd. Apeldoorn heeft Za terdag in La Bordelaise een feest avond gehouden. Alvorens de avond werd geopend, werd het Wilhelmus gezongen ter gelegenheid van de verjaardag van H.K.H. Prinses Beatrix. De voorzitter, de heer K. W. Hoff- schlagg, heette allen hartelijk wel kom, in het bijzonder de vertegen woordigers uit Deventer, Zutphen en Arnhem. De spr. hoopte dat de vereniging nog meer mo.cht groeien en dat de sociale voorzieningen voor de heren vertegenwoordigers in be langrijke mate zouden worden ver beterd. l De heer L. M. Muller werd gehul digd in-verband met zijn. vijf én twintigjarig jübiléüïn als' 'sècfëtaris van de Apeldoornse-'afdaling.''.-,.Nav mens de andere leden van'het' be stuur werd hem een bloemstuk érver- hand igd. Het programma'voor dezeavond, werd verzorgd door het gezelschap van Jan Pruis oftewel Mr Doodle. Wat deze ar listen hebben ge presteerd, was naar aller genoegen. De medewerkenden waren: Cas Rus, de man met de clacioline, die buiten gewone muzikaliteit aan de dag legde; Mary Scotty als cabaretière; Kitty Prins met cowboy- en jodel- liedjes; en Fons Dankaert, met be kende operette-melodieën. De avond stonci op een hoog. peil. Het applaus was verdiend. Na. afloop werd eén verloting met zeer mooie prijzen gehouden, waarna velen hun* harten op de dansvloer konden ophalen. Herm uut de Peerdekule HEIKNEUTEREN, 30 Jan. 1953. ie hep veur un moand of wat leen un mooi spiktakel had in ut derp. De Kleppe wol en zöl un brom- fietse hebben en ut hele derp was ter vol van, mar zien vrouwe zei, as ter zon dink in huus kump goa ik de deur uut. Zie zeune Geert had ter ök merakel veul zinnigheid in en die zei. Va, koop zon dïnk dan kun ie nog zo hier en door noa toe goan en ie hoef niet te trappen, ie zek dat zon dink niet harder mag lopen as dat un fietse kan riejen. De Kleppe liet zich de kop gek proaien deur de fietsemaker bie ons en op un goeie dag kwam mit zon dink anzetten. Alle blagen móssen ut dink bekieken en de Kleppe liep ter umme heer te springen ès un dolle stiere en op ut les zei ik kope urn. De fietsemaker lei um alius uut, hoe of um an mös trappen, hoe mos remmen en der bezine in mös doen en zei Zoaterdagmïddag kom ik hier en goa wie samen eers is riejen en dan kun ie ut ök. Ut was Vriedagmiddag, de blagen wazzen noa schole en de jongens waren op ut land, de Kleppe dach ak dat dink noe is an un koerepe hange mit ut achterrad van de grond ik goa der. op zitten trappé, dan kank is kie ken ök de behandelinge kenne. Hie ging mit de bromfietse r.oa de dele en hing de bromfietse op, gong der opzitten en hie an ut trappen. Eers wolè niet mar opeens begon uit dink te brommen. -Mitene brak de koerepe deur en doar vloog de Kleppe heer, de deure uut, de keuken in, wol zich vaste griepen an de toafel die vloog tunders te boven. Alle kommen, koffie- kanne, un schale mit pap kapot op de grond en de deure uut, ut knollenland over en mar schreeuwen, houw mien vaste, houw mien vaste. Bie Lammert de Pinne wazzen ze net bezig mit de gierputte, de deksel hadden ze der net of en de Kleppje nam un duuk mit bromfietse en al deputte in. Mit man en mach hep ze um der uut trok ken en toe mar mit emmers water of spuuld. Veertien dagen later was de reuk ter nog niet of en de Kleppe zien vrouwe hef de bromfietse weerumme loaten brengen noa de fietsemaker. De groeten van HERM UUT DE PEERDEKULE. DE DIRECTIE VAN „DE POORT VAN KLEEF" te Apeldoorn zal.als vereni gingen te Apeldoorn plannen zouden hébben om .e.en avondte organiseren ten, bate.' van. het Nationaal Rajnpen- fonds,-na nader - overleg,1 haar zaal 'welli.e nog'; enkele/dagen vrij is' gaarne kosteloos tér beschikking stellen. „Drie Prinsessedag'' Der gewoonte getrouw heeft de Christelijke Oranjevereniging .Ko ningin Juliana" een Drie Prinsesse dag georganiseerd, welke Woensdag a,s. in de zaal van de Bordelaise aan de Hoofdstraat gehouden zal worden. Het bestuur heeft zich voor deze avond de medewerking verzekerd van de „Oranje-ghesellen", uit Utrecht, die ten tonele zullen ver schijnen met een historisch stuk: „De brug van Estaban". De Gheseilen waren al eerder in Apeldoorn, de laatste maal met „Het geheim van de witte veer". Herontdekking van het woord als aanvangstaal In het kader van de cyclus-avonden, georganiseerd door het culturele cen trum Vosbergen te Heerde, volgde een aandachtig gehoor Donderdagavond jl. een causerie door de letterkundige Nico Verhoeven, welke causerie tot titel droeg „De herontdekking van het Woord als aanvangstaal". Nico Verhoeven, behorend tot de jongste dichtergeneratie, deed reeds van zich spreken door zijn verzen bundels „Voorbijgang" en „Gij zijt" en vond het vorig jaar een officiële ei kenning van zijn dichterlijke be gaving in de regeringsopdracht tot het schrijven van een groot gedicht, dat de titel ontving „Torso van den Tijdgenoot". Verhoeven deed zich deze avond kennen als een boeiend spreker wiens woord geladen en beheerst wordt door grote liefde voor zijn kunst en grondige bestudering van het domein der letteren. Het is en blijft een hachelijk onder nemen over kunst in casu de poëzie te spreken, toch zullen Verhoe- vens woorden zijn auditorium zeker tot nadenken over het gehoorde ge stemd hebben, en de bereidheid ge stimuleerd het land van de dichter binnen te gaan. want zei Goethe niet: Will man den Dichter gut verstehn muss man ins Land des Dichters gehn". Uitgangspunt voor sprekers be toog vormden de woorden van het Evangelie van Johannes 1 1: In den beginne was het Woord, en het Woord was bij God, en het Woord was God. Fragmenten citerend uit het werk van de dichter Bertus Aafjes „In den Beginne" stelde spr. vast, dat Adam de eerste dichter was. „En Adam kreet een klank, een [woord, een naam. En Adam klonfy van naakte zool [tot kruin. Hij baarde woorden, spartelnaakt [van zin. Even naakt als hijzelf in het begin. Doch één Woord was er, dat hij niet vinden, niet noemen kon: „Het onuit sprekelijk Aanvangswoord, dat was in den beginne. Dat ontheven was aan alle klank, alle spraakbegin". Deze bewustwording van uiteinde lijke onmacht na verkregen macht over de dingen door het Woord maakte Adam, de eerste dichter, naamloos droef, zoals Aafjes zegt: „Het onuit sprekelijke maakt ons eenzaam, wijl wij het bij de naam niet noemen kun nen: Het Nameloze maakt ons naam loos droef". Was Adam de eerste dichter, de ontdekker van het Woord, alle latere dichters werden herontdekkers. Ver hoeven kenschetste deze herontdek king van het Woord als aanvangstaal, de verheffing van het Woord tot sym bool, tot Woord dat in zichzelf ge noeg is om de dingen te benoemen als een der gronddoelstellingen van de jongste dichtergeneratie. Het streven, reeds na de eerste wereldoorlog ingezet met als exponent een figuur als Paul van Ostayen, brandde na de tweede wereldoorlog in volle hevigheid los. De banden der traditie werden ge slaakt, angst voor verstarring deed naar nieuwe uitdrukkingsmogelijk heden zoeken. Zo spreekt de jonge dichter van heden veelal een taal die naar spreker getuigde zonder zijn gehoor te willen djsqualifieeren vaak slechts door dichler-tijdgenoten wordt ver staan. Noemde spreker deze poëzie zeer kernachtig „gislingspoëzie", de uit eindelijke waarde laat zich nog niet. schatten zomin als-, te zeggen valt waartoe deze „Umwertung aller Wer- ten' leiden zal. Met het lezen van verzen van Ger- rit Achterberg en Remco Cqmpert werd een en ander verduidelijkt. Na de pauze vroeg Verhoeven de aandacht voor het resultaat van de hem verleende regeringsopdracht en las op sobere toon het door de dich ter zelf lezen van zijn verk oefende een eigen en grote bekoring het groot gedicht „Torso van den Tijd genoot" voor. Zoals de opdracht luidde behandelt dit 480 regels tellende en in 4 hoofd stukken onderverdeelde werk de problematiek van de hedendaagse jonge mens. Met vreugde zij reeds erkend dat het oor van de toehoorder nu reeds menig fascinerend en raak verwoord beeld opving, en dat deze eerste ken nismaking zeker noodt tot nadere lezing en bestudering. Het gedicht zal komend voorjaar bij de uitgeverij D. A. Daamen te Den Haag het licht zien. Rest een woord van dank aan de initiatiefnemer de heer Kloek voor de gelegenheid die hij bood een jong let terkundige zich te laten uitspreken over wat hem en zijn dichter-tijdge- noten beweegt, in hen leeft en zij als hun ideaal en doel zien. J. E. NIEUWE APELDOOME CölIRMiï, 40 Jaar geleden 2 FEBRUARI 1913. De goederenstoomboot Apeldoorn III van Amsterdam, via ArnhemHattem naar Apeldoorn is hedennacht nabij Deventer aan den grond geloopen op een ondergeloopen stuk land. De mo torboot Eendracht vertrok van hier om door de lichting assistentie te ver- leenen. De Chr. Meisjesvereeniging Hoop der Toekomst zal op 6 Februari a.s. haar 20-jarig bestaan vieren met een bijeenkomst in Elim. Blijkens advertentie gaat de vol gende week als hoofdnummer ïn het Apeldoornsch Bioscooptheater, De kinderroofster, een gekleurd drama. Ingezonden Mukken (Builen verantwoordelijkheid dei redactie) APELDOORN STAD-DORP. Geachte Redactie. Naar aanleiding van Uw verslag van de rede van onze burgemeester in de gemeenteraad, dat Apeldoorn geen dorp meer is doch een stad, zou ik gaarne 't volgende opmerken: Uit hoofde van mijn beroep heb ik de laatste jaren in kleine dorpen ge woond, 5 jaar in Friesland in een dorpje van plm, 4.00 inwoners, 1V> jaar in Utrecht in een dorp van plm. 1000 inwoners, doch nergens heb ik zo primitief gewoond als hier in de „stad" Apeldoorn. Ik woon hier nu vanaf 15 Aug. 1952, doch buren van me wonen hier al enige maanden langer. En we hebben geen weg, ten minste als U, evenmin als Ik, een pad vol kuilen geen weg wenst te noemen. Geen trottoir: om ons huis te bereiken klimmen we welgemoed tegen een zandbult op. Geen straat verlichting: 's avonds moeten we, om geen benen te breken, gebruik maken van een zaklantaarn. Be lasting betalen doen we wel en flink ook, hoewel we ons wel eens afvra gen: waarvoor? In elke werkelijke stad légt men ■eerst de wegen aan en bouwt dan de huizen; hier bouwt men ,dd huizen in de wildernis en de wégen-komen wél, als 't zo uitkomt. Nee, ik kan onze burgemeester in dezen geen gelijk geven. Ik geloof, dat we voorlopig Apeldoorn nog maar moeten rangschikken onder de meest primitieve dorpen van ons land. H. G. MEIJER. Ravenweg 9. Niet zo pessimistisch, heer Meijer. Als we 't wel hebben, heeft U de rede van de burgemeester niet goed begrepen of niet goed gelezen. De burgemeester heeft juist de nadruk gelegd op wat het dorps karakter van onze gemeente bevordert. Daar toe behoort een goed stuk van het wegennet, waarop U de aandacht vestigt en waarvan met U zovelen de dupe zijn. De schuld daarvan moet gezocht worden bij voorgaande ge meentebestuurders en kan moeilijk het huidige gemeentebestuur worden aangewreven. Verondersteld mag worden, dat de betrokken instanties de les' ter zake hebben geleerd en dat in onze dagen de hier gewraakt wordende manier van „wegenaanleg" niet meer voorkomt. 't Heeft geen zin ons vast te klem men aan vroeger gemaakte fouten. Niemand derkt er aan hetbestaan er van te ontkennen, noch de gevol gen ervan. Die gevolgen kunnen niet maar zo een twee drie uit de weg geholpen worden. Wanneer nu maar gehandeld wordt in de geest van hetgeen 's Raads voorzitter meende te moeten opmer ken, dan zijn we op de goede weg. Niet omkijken en zich blind staren op wat gebeurd is, maar een zich spiegelen aan het verleden. Red. N.A.Crt. WAT ZEGT Roeil uut d'n Enk „Giro 9575"

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2