Mensen hingen in bomen en konden niet worden gered Zeer zwaar etmaal voor de reddingboten De handen meen IN DE KRIMPENERWAARD VECHT MEN TEGEN HET WASSENDE WATER ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 3 P)E ramp, die gedurende dit week einde een groot deel van ons land wreed en fel heeft getroffen, brengt ons plotseling in herinnering, dat onze oude vijand, het water, als een dief in de nacht zijn slag pleegt te slaan. Al zijn de juiste omvang van deze watersnood en vooral ook de verliezen aan mensenlevens en de materiële schaden geenszins te over zien, toch blijkt nu reeds, dat men van een nationale nood-toestand kan spreken. De moderne techniek ook op waterstaatsgebied moge tot een zeer grote perfectie zijn opgevoerd, ei komt een ogenblik, dat ook de moder ne mens en zijn werk moeten buiger voor het geweld der natuur. Niette min hebben alle oproepen zowel var militaire als van burgerlijke instan ties, welke via de radio ons volk heb ben bereikt en nog bereiken, ons er van kunnen overtuigen, dat men al lerwegen de tanden op elkaar zet, om deze watersnood de ergste sinds 1916 het hoofd te bieden. Nederland heeft gedurende de laatste decennia zware beproevingen moeten doorstaan. Maar het volk van dit land, dat ondanks alles zeer dui delijk heeft bewezen, dat het zrjn veer kracht niet verloren heeft, mobili seert opnieuw al zijn innerlijke en materiële krachten, om gezamenlijk deze geheel onverwachte catastrophe teboven te komen. Het Nationale Rampen-Comité heeft zich tot de be volking gewend, om met geld en goe deren de thans zo zwaar getroffen gebieden te hulp te komen. Wij willen met grote nadruk deze oproep steu nen en onderschrijven. Thans opnieuw zal Nederland op zeer korte termijn moeten tonen, dat het gevoel van saamhorigheid ook in dit tijdsge wricht sterk en levend is in het ge hele volk. J Koningin en Prinses Beatrix hebben, reeds Zondagmiddag, door een bezoek aan een aantal ge teisterde plaatsen op actieve wijze van haar medeleven getuigd. Wanneer er, de eeuwen door, plotse ling nood heerste in ons vaderland, waren het altijd telgen van het Oranje-huis, die door persocniyk medeleven en vooral door bezielende aanwezigheid ter plaatse, het hart wisten te treffen van een geteisterde bevolking. Dat daarnaast verschillen de leden van het Kabinet, inclusief de minister-president dr Drees, door eigen aanschouwing zich een beeld wilden vormen van de tragische ont wikkeling, is vanzelfsprekend. Boven dien onderstreept ook dit ministeriële bezoek op plaatsen van dit helaas om vangrijke onheil, de ernst van deze nationale ramp. Tegenover de gevol gen van deze natuurramp zal Neder land, dat niet mag weten van ver- ■sagen, zich teweer moeten stellen met verbeten kracht. Met grote klem raden wij verder alle Nederlanders aan tegenover de nood, die zulk een groot gedeelte onzer landgenoten plotseling heeft getroffen, zeer strenge discipline te bewaren. De bevelen en oproepen der autoriteiten, die zich tezamen aan gorden om met een koel hoofd, doch met een warm voelend hart de hier zo noodz kelijke hulp te verlenen, moeten stipte wijze worden opge volgd. Nederland kan zich, juist bij deze ramp, weer van zijn beste zijde tonen. Laat ieder helpen op de plaats waar hij gesteld is, en met volledige inzet van zijn persoonlijkheid. Onze deernis gaat uit naar de bewoners der zo fel getroffen gebieden. Tien millioen Nederlanders, zonder onder scheid van politieke of geestelijke overtuiging, moeten bereid zijn de uitdaging van deze noodtoestand te beantwoorden met doortastendheid en geestkracht. Slaat de handen ineen! Op het strand geworpen tussen Noordwijk en Katwijk Waar eens de Elisabethsvlaed het land teisterde Trieste tocht door het land bezuiden de Moerdijk (Van een onzer verslaggevers) TN de burgemeesterskamer van Zevenbergen, het West-Brabantse stadje, uit Westen en Oosten door het aanjagende water bedreigd, hangt een voorstelling, die herinnert aan de St. Elisabethsvloed van 1421. In dat verre verleden verscheen een zeemeermin en vroeg de bewoners van Zeven borgen om een teug water. Maar zij weigerden hardvochtig. En de zee meermin voorspelde, dat behalve de Lobbekenstoren het gehele stadje onder zou lopen. En ziet: bij de St. Elisabethsvloed werd ook Zevenbergen geheel door het water verzwolgen. Behalve de Lobbekenstoren. Bedreigt een nieuwe St.. Elisabethsvloed N.W.-Brabantzal Zevenbergen andermaal worden overstroomd? Men vroeg het zich gisteravond met angst en vreze af. In de burgemeesterskamer heeft het hoofd der gemeente Zevenbergen de heer H. E. M. Chaminée ons een overzicht gegeven van de toestand, korte tijd nadat hij dit ook had mogen doen aan de minister van Binnen landse Zaken, prof. dr M. J. L. Beel en de commissaris der Koningin in Noord-Brabant, prof. De Quay. kem optrok. Een bejaard echtpaar, een 70-jarige man en zijn vrouw, weigerde de bedreigde woning te verlaten- De oudjes gingen naar b»d eu riepen.'.da! ZS, ziek waren. Met geweld heeft men hen uit hun woningen moeten weghalen. Klundert maakte een trieste, sombere indruk. Toen wij het dorp langs de dijk van Zevenbergen naderden, strekte zich links het grauwe water uit, zo ver het oog reikte. Kadetten van de Kon. Mili taire Akademie te Breda, die om zes uui Zondagochtend naar het bedreigde ge bied waren gekomen, werkten er als paarden om de duikers in de dijk af te sluiten. Kadetten troffen wij ook in door de regen doorweekte overalls of in camouflagepakken, in Klundert, waar zij met draagbare radio-apparaten onder ling contact hielden. Een groot deel van het dorp was reeds geëvacueerd. In de nog weinige bewoon de huizen zaten de mensen bij kaarslicht angstig bijeen. De electrische stroom was uitgevallen. In het holst van de nacht van Zater dag op Zondag om 2 uur, werd hij ge waarschuwd dat er watersnood dreigde. In de bolderende orkaan begaf h(j zich op weg naar Zevenbergschehoek, een buurtschap die tot zijn gemeente be hoort. aan de spoorlijn van Dordrecht naar Breda. „Er bleek geen redden aan, het water stroomde met geweld over de spoorweg en over de nieuwe rijksweg. Vanochtend om half zeven waren zestig mensen geïsoleerd door het water in het station Lage Zwaluwe. Het bleek niet mogelijk hen te bereiken of te halen. Men poogde nog Zevenbergschehoek te redden door de spoordijk te versterken, die op verschillende punten dreigde door te breken. Maar Zevenbergschehoek bleek niet te redden. In de middag wer den. met autobussen, vrouwen en kin deren geëvacueerd. Na de verschrik kingen van 1940 en 1944, toen deze plaats ook reeds zo zwaar werd ge teisterd, bleek er een begrijpelijke tegenstand te zijn om de plaats te ver laten. De mannen bleven dan ook tot de avond. Toen werd geheel Zevenber- schehoek geëvacueerd. TEKENEND voor de psychologische weerstanden, bleek ook het geval dat ons ter ore kwam. toen we in de deemstering van de avond in Klundert stonden, waar bij opkomend tij het water snel steeg en steeds meer naar de dorps- Vele straten van Dordrecht waren alleen per boot begaanbaar Luisteraars in het Noorden vormen actie-comité's De 3 meter-band zou oplossing kunnen brengen (Van onze correspondent) E m m e n, 31 Januari Ongeveer zestig personen woonden in Errunen de bijeenkomst bij, die was be legd door het Comité Belangen Noorde lijke Radio-luisteraars. Deze vergadering stond onder leiding van de heer P. J. Messink uit Winschoten. De heer L. Foreman gaf een tech nische uiteenzetting, waarin hij er op wees dat via de lange golf een goede ontvangst mogelijk zou zijn. Deze golf lengte is echter niet beschikbaar. De 188 meter, waarop nu wordt uitgezonden, wordt, tevens gebruikt door een Deense, een Italiaanse en andere zenders. Nu zou men weliswaar de energie van de zender kunnen opvoeren, waardoor een betere ontvangst mogelijk zou worden, maar dat is niet toegestaan. Als enige oplossing zag spr. het ge bruik van de 3-meterband, die storing- vrij is en 25 mogelijkheden biedt. Spr. deelde mede, dat het comité een brief had ontvangen van een van de leden van de Ned. Radio Unie. die verklaarde, dat dit een goede oplossing zou zijn. Ook van de zijde van de P.T.T. had men verklaard het met deze oplossing eens te zijn. In deze vergadering werd een plaatse lijk actie-comité gevormd. Medegedeeld werd, dat in het noordelijke actie-comité o.a. de heer R. Zegening Hadders, lid van de Tweede Kamer, te Emmen, heeft zitting genomen, De V.S. hebben van Hongarije weder om uitlevering of betaling geëist van het Amerikaanse vliegtuig, dat in Novem ber 1951 door Russische jagers werd gedwongen op Hongaars gebied te lan den. De Amerikaanse regering dreigde in deze nieuwe nota de kwestie voor het Internationaal Gerechtshof te brengen. Van Klundert naar de dijk van het Hollandsch Diep is het vier kilometer: een grijze bruisende zee. Bij Noord- schuur aan de dijk toerden 26 soldaten en een korporaal geheel geïsoleerd- Samen met SO burgers. Maar ziet: het bleek mogelijk via de bovengrondse telefoonleiding nog contact met hen te krijgen, en hun kon worden medege deeld, dat morgen reddingspogingen zullen worden gedaan. Tussen Noord- schuur en het naar Willemstad toege- legen Tonnekreek moet de dijk op twee plaatsen zijn doorgebroken. Hier is een gezin met zes kinderen om het leven gekomen. Dramatische tonelen speel den zich af in deze omgeving. Er waren geen motorboten te vinden en dappere kadetten poogden met stormboten en pramen de mensen te bereiken, die op de daken van hun woningen waren ge vlucht of in bomen waren geklommen. „Vanmiddag om drie uur hebben wij ze nog zien zitten in de bomen. Maar wij konden er niet bijkomen.' Het was om wanhopig te worden. Doch door de enorm sterke stroom konden w\j hen niet bereiken. Hadden wjj maar motorboten..." Maar er waren geen motorboten om de kadetten in staat te stellen de men sen te verlossen, die in doodsnood heel de dag in bomen van hun erf hingen en gegeseld werden door wind en regen, terwijl het vee in de stallen naargeestig loeiend de dood inging. „Hadden w(j maar een duck", zei bur gemeester Chaminée in Zevenbergen, „er zijn zoveel mensen in nood. Morgen hoopt men van de waterkant af over het Hollandsch Diep de mensen, die hier in het Noorden nog in nood zijn te redden. Maar hoevelen zullen deze bange nacht overleven?" ZEVENBERGEN is de centrale hulp post voor de hulpverlening in West- Brabant. Het gemeentehuis was een gonzende bijenkorf waar de ordonnansen in en uit liepen. Juist toen burgemeester Chaminée ons met een grote stafkaart voor zich, vertelde dat het water van het oosten over Langeweg Zevenbergen be dreigt, maar dat het opgezweept door de N.W. storm ook van de zijde van Klun dert nadert, juist op dat ogenblik kwam de mededeling binnen, dat 1G0 Tilburgse studenten naar Zevenbergen onderweg waren. „Uitstekend", zei de burgemeester, „zij kunnen als dijkwach- ten dienst doen". Inmiddels werden de laagst gelegen delen van Zevenbergen geëvacueerd. Een trein werd in gereedheid gebracht om de bewoners te vervoeren. Autobussen ston den klaar om uit andere delen van deze uitgestrekte gemeente de bewoners weg te voeren. Maar het wachtwoord was niet te vlug evacueren, er zijn gebieden wau de nood nog hoger is en in Breda zijn de Kon. Militaire Academie en Con cordia al vol. En terwijl de duisternis viel over het Brabantse land steeg het water nog voortdurend. Balken en planken en stro spoelden aan de dijk aan, aandrijvend over het ondergelopen land, tegen bin nendijken, die vele jaren, lang het water niet behoefden te keren en nu in niet al te beste staat blijken. En elders weer lagen koeienlijken bij tientallen aan de voet van de dijk. Maar er wordt met enorme ijver ge werkt om de getroffenen te helpen. Men verpoost niet, zwoegt uur na uur zonder de tijd te nemen om te eten. Kamions razen heen en weer langs de wegen, zandzakken halend, zand aanvoerend. En overal over de sllkkerige wegen trekken groepjes rood- en zwart-bont vee, voortgedreven door vermoeide man nen. Uit Willemstad kwamen ln de loop van de dag tallozen via Zevenber gen of Standdaarbuitenlater op de dag werd ook Fijnaart ontruimd en in Oudenbosch troffen wij een boer, nat en uitgeput, met een kar waarvoor twee moede paarden het hoofd lieten hangen. Op de wagen liggen fietsen en een ver wezen kijkend kalf in een grote kist. Achter de wagen was de hond vastge bonden. blaffend tegen het publiek. Stevige militairen droegen vrouwen door het water m hun schouders; een baby. dicht in gewikkeld, krijtte wanhopig in d - van zijn moeder. En toen vrt Kit verlieten, dat aan dri-* ire- waterwr'leni werd besloten, moeten ginder in het overstroomde tand nog mensen in de bomen wanhopig om hulp hebben ge roepen. Wanneer, wanneer? De nacht was aangebroken en met haar een nieuwe vloed en nieuwe angsten. Middenstandsbonden richten zich tot de Tweede Kamer Verdere verlaging verevenings heffing bepleit In een uitvoerig adres aan de Tweede Kamer heeft de commissie van overleg van de Middenstandsvakcentralen, waar in samenwerken de Christelijke Midden standsbond, de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond en de Nederlandse Katholieke Middenstandsbond, stelling genomen tegen het standpunt, dat de regering inneemt in de Memorie van Antwoord bij het wetsontwerp tot ver laging van de vereveningsheffing. De regering staat nl. afwijzend tegenover een verdere verlaging, waarop van de zijde van de Kamer is aangedrongen, mede met het oog op de moeilijkheden in het middenstandsbedrijf, waarvoor de loonsverhoging van Juli jl. een nieuwe zware last betekent. In het adres wordt erop gewezen, dat de voorgenomen wijziging van de om zetbelasting slechts ten dele een ver lichting brengt voor de detailhandel, doch dat deze voor het ambacht integen deel een verzwaring betekent, terwijl met name vele ambachtsbranches zeer loonintensief zijn en hogere dan de ge middelde premies betalen voor de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering. Tevens wordt er op gewezen, dat het aantal werknemers in de middenstand naar matige schatting 550.000 tot fiOO.OOO bedraagt tegenover 900.000 1.000.000 in de industrie. Te Parijs is Zaterdag een internatio nale vervoersconferentie geëindigd, waar onder meer werd besloten, de „pool" van spoorwegwagons, waaraan reeds door Frankrijk en West-Duïts- land wordt deelgenomen, tot acht lan den uit te breiden. Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft het Franse verzoek om uitlevering van ex-generaal Lam- merding, die in Frankrijk oorlogsmis daden zou hebben begaan, naar de Hoge Commissaris in West-Duitsland ver wezen. Koningin bracht o.m. een bezoek aan Krimpen aan de IJssel (Van onze Utrechtse correspondent) AL bleef het zuidwestelijk gedeelte van de provincie Utrecht voor de watersnood gespaard, toch kan men aan allerlei voor de Zondag onge wone verschijnselen duidelijk merken, dat deze streek, waar eenmaal Her man de Man inspiratie vond voor zijn Wassende Water, grenst aan de Krimpenerwaard, waar het water zijn boeien heeft verbroken. In het pittoreske Schoonhoven groepen mensen samen in afwachting van nadere berichten en gereed om de helpende hand te bieden. Een majoor van het leger die met haastige tred over het Kerkplein stapt, wordt met ernstige blikken begroet en van alle kanten wordt bereidheid getoond, wanneer onze chauffeur of wij de weg vragen. Na Schoonhoven worden de symptomen van ellende veelvuldiger. Op boerenerven brengt men de veewagens in ge reedheid. Hier en daar verzamelt men zand, kruiwagens, spaden en water- kerende materialen. Er zit climax in deze route. Links van de weg die zich door de dorpen kronkelt, kookt de Lek. Naarmate wij de Zuidhollandse grens naderen, wordt de rivier brutaler. Zijn het bij Ammerstol boomgaarden of enkele kleine huisjes die door het water zijn veroverd, in Bergambacht wordt het al moeilijker te definiëren waar tot voor kort geen en waar wèl water stond. En als wij dan Lekkerkerk inrijden, zitten wij midden in het noodgebied. Hier is de spanning voelbaar, want heel de bevolking is in touw. Het gat moet dicht, zegt men hier. En hiermede wordt bedoeld het 40 meter brede en 10 meter diepe gat in de IJsseldijk van Ouderkerk a/d IJssel. IN het gemeentehuis zijn het de burge meester, mr G. C. van der Willigen en de schout van de polder, de heer Streefland. die ons de situatie verduide lijken. Er 'worden kaarten voor de dag gehaald en schetsjes gemaakt. Daar zit het gat. wijst de burgemeester en hij wrijft zich door de haren, vermoeid als hij is en toch beseffend dat hij op zijn post moet blijven. Hij zit hier al van middernacht af. Dan horen wij het verhaal van die rampzaliee Zondagnacht, toen de heer Streefland om 2 uur alarm maakte. Want de Krimpenerwaard is een ge vaarlijk en zeer gevoelig gebied. Men v'ndt hier polders op diverse niveaux. Wij duchtten het wa»er van Ouderkerk, zegt de schout van de polder. Wat zijn uw bevoegdheden? vragen wij. Alle, luidt zijn antwoord, ik kan alles bevelen wat ik denk dat nodig is, maar vergeet u niet: men kan nog zoveel be voegdheden hebben, worden deze niet snel en stipt uitgevoerd, dan zijn wfj nog verloren. Maar hierover heeft noch de burge meester noch de schout iets te klagen. De samenwerking is voortreffelijk. Heel de nacht is men in de weer geweest voor de dijkbezeiling en een treffend voor beeld van succesvol optreden is de tijde lijke dichting van het gat bij Krimpen a/d Lek. Een gelukkige omstandigheid voor deze gemeente is de aanwezigheid van fabrieken voor bouwmaterialen. De pakhuizen van deze fabrieken worden leeggehaald, zakken cement en andere grondstoffen bewijzen prachtige dien sten en betonblokken gaan bij duizenden naar de bedreigde grenzen. Voor Lekkerkerk is op deze Zondag middag om 3 uur de nieuwe betonweg, d'ie dwars door de waard loopt, en dus Ouderkerk van Lekkerkerk gescheiden houdlt, een verkeersroute waarop alle aandacht is gericht en waarvan men eigenlijk redding verwacht. Want wij moeten zorgen niet alleen dat het gat in Ouderkerk op vijf kilometer afstand van ons dlaht komt. maar daarna ook, dat het water aan gene zijde van de bet.OjiTwe«r blijft, zo verduidelijkt men ons. „Maar wilt u zien, hoe het daar is," aldus de burgemeester. „Haast u dan. want het water raast voort, het komt naderbij, het beukt de polder bin nen. Wij doen ons best om het te keren. Hoe groot nu reeds de materiële schade is? Enorm, niet te zeggen," constateert de burgemeester weer. Lekkerkerk hangt aan een zijden draad. Waterleiding is er niet meer, zoals stellig ook niet meer in de andere gemeenten van de Krimpenerwaard. want Lekkerkepk levert het water. Blectriciteit afgesne den door wegspoelen van kabels, scha kelkasten of onderstations. Telefoonver. bindingen zijn zeer gebrekkig of on mogelijk. Al deze factoren maken dan ook in dit gebied het organiseren van de hulpverlening aan de verder in de Krimpenerwaard gelegen dorpen moei lijker." En als wij de tocht voortzetten dwars door de Krimpenerwaard is het of de angst schier adembenemend wordt. Daar is die betonweg dan. Rechts bruist het water in de polders, links steken in de verten de industrieën van Krim pen haar schoorstenen en kranen als om hulp roepende handen omhoog. Een enkele boer drijft zijn vee over de weg naar het binnenland. Hij is een der eersten, maar later op de dag, en vooral tegen de avond, zul len duizenden varkens, koeien en scha pen de wegen versperren en het ver keer bemoeilijken. Haast u, zei de bur gemeester van Lekkerkerk, en wij be grijpen dit nu. In Ouderkerk a/d IJssel viert de grimmigheid hoogtij. Hier spreekt de nood eerst goed aan. Moe ders sjouwen met ledikanten en kinder stoelen, de jeugd redt huisraad en helpt de ouders met alles en nog wat. HET is zo moeilijk een overzicht te krijgen en een beslissing te nemen. Wat zou het grote gat in de bocht van de IJsseldijk doen? Ziet men kans dit te dichten voor de nacht, of zal het water straks met nieuw geweld de res tanten van het dorp wegvagen? Men heeft uit Rotterdam twee sleepboten ge kregen. Deze worden in de middag neer gelaten voor de dijkopening en dan ver der opgevuld met zand en betonblokken. Rechts van de dijk staan de huizen nog onbeschadigd, maar de meeste zijn ont ruimd of ondergespoeld. De ouden van dagen zijn geëvacueerd. Links v lange, koude en gure kade zijn grote ver. nielingen aangericht. Kleine scheeps werven zijn chaotisch gemaakt. Het gemeentehuis van Ouderkerk heeft onder water gestaan, maar men heeft het water weer kunnen wegwerken Vraag niet hoe groot de ravage is. Op het kritieke punt. het grote gat bjj de Gereformeerde kerk, treffen wij Ouder kerks burgemeester, de heer A. Neet. Hf ook heel de nacht op zijn post geweest i staat er nu nog bij zijn mensen die vechten tegen het water. Honderden stoere kerels dragen zand en keien aan. Het water bruist als een waterval en stort zich naar beneden, onderspoelt hier de fundamenten van de kerk. Men kan in de kosterswoning zien, hoe geweldig het water in de nacht heeft huisgehou den. De koster heeft zich, zo vertelt men ons, maar ternauwernood kunnen redden. Zal de kerk het kunnen houden op dit majestueuze en toch angstwek kende punt ,Ik weet het niet", zegt de burge meester „het gaat wel hard. Maar men sen moét ik hebben, nog meer mensen". En nauwelijks heeft de heer Neet dit gezegd of daar naderen in de stromende regen honderden militairen. Zij zijn aan gevoerd met vrachtauto's en gaan direct aan de slag. Dan kunnen de mannen van deze streek, die hier al uren staan, ..n pauzeren. Zo wordt er gevochten tegen het water, niet alleen om Ouder kerk te redden, maar om heel die Krim penerwaard die daarachter ligt en waar duizenden mensen in angst en beve zit ten. voor het water te behoeden. En terwijl velen het niet een» be merken, stapt een vrouw uit een auto. Zij draagt een grijze hoofddoek en trotseert de stormwind en de slag regens. Het is onze Koningin. Een enkeling die het ziet. Onze Lands vrouwe neemt het dramatische gat in de dijk in ogenschouw, praat met enkele mensen. Sommigen vegen zich de ogen uit, van de regen of is het een traan van ontroering die wordt weggewerkt? Dan zijn er mensen die zich haasten om anderen te waar schuwen. Maar het werk gaat door en even later is de auto al weer ge keerd. Terug naar Krimpen aan de Ussel. Onze vorstin wil zoveel moge lijk zien. Wanneer wij dan later op de middag in Krimpen aan de IJssel zijn en tegenover burgemeester Aalbes in het door water omspoelde ge meentehuis de situatie bespreken, ge tuigt deze zo dankbaar te zijn dat hjj zojuist de Koningin op bezoek heeft gehad. In deze burgemeesterskamer horen wij het droeve relaas van de Storm- polder, waar ongeveer 500 mensen wonen en enkele grote industrieën zijn ondergelopen. Hier zijn drie bejaarde inwoners verdronken. Grote schade is berokkend aan motoren en machines. „Zoiets heb ik nog nooit mee gemaakt", zegt deze burgemeester. „Ik ben nu bijna 25 jaar hier, maar dit is verschrikkelijk. Ik bewonder echter mijn mensen. De samenwerking en hulpvaardigheid zijn geweldig. Men 4s beheerst en moedig." Dan keren wij terug naar Lekkerkerk om dan via Bergambacht weder het Sticht te bereiken. Maar dit laatste ls tegen de avond onmogelijk. Allerwegen wordt het vee voortgedreven, het moet naar Schoonhoven en naar Lopik. Er zijn ook mensen met huisraad, op fiet sen en handkarren. Zij versperren de weg, zij versperren het verkeer. De koeien rollen van de dijken naar be neden of in het water. Overal staan wachten om dwalende of onwillige die ren te verjagen van boerenerven. En de file auto's wordt maar groter. Bq Bergambacht blijkt de onmoge lijkheid om bij het vallen van de duis ternis de oude weg te nemen. En als wij dan naar Gouda onze koers zetten, zit op een gegeven moment op de Berg- ambachtseweg het gehele verkeer uren vast. Van de andere zijde naderen hon derden trailers en autobussen met werk lieden, studenten en soldaten. Zij gaan voor, want zij moeten de nacht tegemoet met spade en dapper heid... VELE SCHEPEN IN NOOD (Van een onzer verslaggevers) DE Koninklijke Noord-Zuidhollandsche Redding Maatschappij heeft één van de zwaarste en gevaarlijkste nachten van haar bestaan beleefd. Een zeer groot deel van haar materieel, waaronder de vier grote motorredding boten en een strandreddingboot zijn bijna vler-en-twlntlg uur in touw weest en zij hebben een uiterst zware strijd moeten voeren tegen een steeds maar niet aflatende orkaan. Een groot aantal schepen verkeerden langs de Nederlandse kust ln moeilijk heden. De loodsdlensten van Hoek van Holland en IJmuiden waren Zaterdag avond gestaakt, geen schip ging meer naar buiten. Maar op zee. waar de hel van de storm woedde, werd telkens een beroep gedaan op onze reddingboten. Zo voeren de twee moderne motor- reddingboten Brandarls (van Terschel ling) en Prins Hendrik (uit Den Helder) Zaterdagavond al uit, omdat de Duitse sleepboot Gulosenf jord in nood verkeerde met haar sleep, de tankllchter Oder waarop zich zes runners bevinden, en die was losgeslagen van de tros. Van de Gulosenfjord wérd later gemeld, dat zij niet meer ln nood verkeerde; de 1600 ton grote Oder echter, die evenals zijn sleepboot aanvankelijk N.W. van Texel lag, hebben de reddingboten door de zeer zware zee niet kunnen vinden, ook al doordat de tankliohter geen positie opgaf. Over het lot van de Oder ver keert men nog ln onzekerheid. De Prins Hendrik is daarna afge draaid naar het Zweedse s.s. Virgo, dat Zondagochtend in de vroegte bij het lichtschip Eierland op de Vliehors was gestrand. De Virgo bleek echter zo hoog te zitten, dat zij voor de reddingboot rijksweg Dordrecht - Moerdijk ten Zuiden van Dordrecht; een watervlakte niet te bereiken was, maar de positie van het gestrande schip was tevens zodanig dat er geen onmiddellijk g'.-'aar bestond. Terwijl de Prins Hendry Keaar de Virgo voer, had de Brandari- Je- op weg begeven naar het Indiase schip Jalakutu (mogelijk Jalukutu of Jala- kitu) van 7180 ton. dat Zondagochtend vroeg had geseind zijn bakboordsanker te hebben verloren, terwijl de stuur inrichting defect was. Het schip bevond zich 18 mijl ten Westen van het licht schip Terschelling. Na hier assistentie te hebben verleend is de Brandaris teruggekeerd. Onderweg evenwel kreeg zij bericht dat een visser op de Eler- landse gronden in nood verkeerde. Dit vaartuig was echter niet te vinden. Later is de Joan Hod son. een motor- strandreddingboot uit De Cocksdorp uitgevaren om naar het scheepje te zoe ken, maar het is nog niet gevonden. De Brandaris heeft het op zijn terugweg in het Molenigat hard te verantwoorden gekregen; zij werd door een stortzee op zij geslagen. Bij het uitvieren van de sleepzak is schipper Klaas Tot gewond geraakt. Hij werd in het ziekenhuis opgenomen. Later werd gemeld dat de Jalakutu door een Duitse sleepboot op sleeptouw is genomen en onderweg is naar een Nederlandse haven. Strandingen fit in de haven van IJmuiden assistentie verleend. Daar is de Poolse traiwler Korab 2 gezonken. Van verscheidene lichters dito geraakt, haaide de red- kinderen van n Zondagavond nog eens is de Neeltje Jaooba uitge varen naar het Franse schip Carthage (ruim 3700 ton) dat noodseinen had ge geven en stuurloos ronddreef ter hoogte van Noordwijk, drie m(jl uiit de kust. Het Deense schip Araiam, dat eveneens in nood verkeerde, is behouden de Nieuwe Waterweg binnengelopen nadat de President Jan Leis een deel der be manning had overgenomen. Het Duitse s.s. Industria (3300 ton), dat reeds eer der gemeld had ln nood te verkeren, seinde Zondagmiddag kwart over vijf, dat het ln zicht van Hoek van Holland was. Het schip vroeg onmiddellijk sleep- boothulp. Het Duitse motorschip Julius Ruet- gers is 7 kilometer ten zuiden van Zand- voort bij paal 73 op het strand gewor pen. De Ruetgers is een grote kustvaar, der, geladen met erts, die van Kopen hagen op weg was naar Rotterdam. Het schip zit fjoog op het strand en is. zo ver kon worden nagegaan, vrijwel on beschadigd. De bemanning bestaat uit vijftien koppen. Twaalf opvarenden hebben het schip verlaten, de gezagvoer der en twee officieren zjjn aan boord gebleven. Het schip ligt 10 meter van de duinvoet en het zal een moeilijk werk zijn het vlot te krijgen. De motorreddlngboot Insulinde van Oostmahom voer uit naar de kustvaar der Franka n, die Zondagochtend tus sen Tersdhelllngerfbank en Noord-West- Ameland in nood verkeerde; de lading werkte en het schip maakte slagzij. Het schip is veilig binnengebracht op de Eenis. Op de terugtocht had de Insulinde het buitengewoon hard te verantwoor den. Zware stortzeeën beliepen het klein© sdhip en ter hoogte van Schiermonnik oog maakte het zelfs eens een slagzij van bjj na 90 graden De mast raakte het water en alles wat op het dek stond werd weggeslagen. De radio raakte defect en het spring- net werd totaal vernield. De bemanning, die zich met riemen en touwen had vastgebonden, keerde met de Insulinde behouden, maar geheel uitgeput, in Oostmahom terug. (Zie verder pag. 6) De afdeling Naarden-Bussum van het Rode Kruis heeft 5.000 ter beeehlk- geerteld van het watermoodtfood».

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2