Utrechtsch Nieuwsblad Golfgeweld beukte duinen en dijken Zeven doden Tal van schepen in kokende zee in nood Zee verzwolg hotels en boulevards Utrechters meldden Willemstad stond voor tragische nacht zich voor hulpverlening II Utrechts stadsbestuur in Poortugaal? Actueel - modern - betrouwbaar Ab, prijzen: f 6.- per kw., 47 ct. p w. Drift 23, Utrecht Tel. 16431 (5 lijnen) UTRECHTSCH NIEUWSBLAD Maandag 2 Februari 1953 60e Jaargang No 233 Pagina 4 Ernstige schade langs Hollands kusten Tti angstige spanning hebben van nacht de inwoners van Petten en de enkele landbouwers met hun gezin nen in de schaarse boerderijen t.ussen Camperduin en Petten afgewacht lioe de Hondsbossche en de Pettener zee wering het geweld van de aanstuwen- de zee zouden weerstaan. Tegen het middaguur Zondag konden zij echter Iets lichter ademhalen: de kunstmati ge zeewering op het zwakke punt in Noord-Hollands kust. waar de duinen ontbreken, heeft zich kranig gehou den. Nergens is de zee er in geslaagd een gat in de grote, zwarte brokken steen te slaan. Wel sloegen in de afgelopen nacht gro'e golven bij Petten over de dijk het dorp in. wel viel daar Zaterdag avond om acht uur reeds alle elec- trisehe stroom uit. wel werd de Strekdam, die aan het einde van de Pettener zeewering de zee in loopt, ernstig beschadigd, maar tegen al het geweld van de kokende zee hielden Hondsbossche en Pettener wering stand. Er is een dode te betreuren. Gistermiddag vertrok de 51-jarige uitvoerder F de Waard uit Petten die voor een aannemersfirma Daalder uit Alkmaar werkzaam was bij het onderhoud van de zeewering en de strandpieren. naar de dijk en van nacht keerde hij niet terug. Vanmorgen heeft men hem om streeks 9 uur dood aangetroffen vlak benoorden Petten in de duinen. Hij vertoonde geen uiterlijk lichamelijk letsel, zodat men over de doodsoor zaak nog geen zekerheid heeft. Rails door de lucht Bij Camperduin, dus aan het Zuide lijke einde van de Hondsbossche, is het grote, uit hout opgetrokken café restaurant. bekend onder de naam paviljoen Minkema". het slacht offer van de storm geworden. In de loop van de nacht is het restaurant bijna geheel omver gewaaid Zo hevig was de kracht van de wind. dat iets verderop. 300 meter van de zware rails van het werkspoortje. dat daar gebruikt wordt, opgelicht werd en een luchtreis van enkele tien tallen meters ging maken, waarna de stukken verbogen ijzer op de weg achter de dijk terecht kwamen. De gehele nacht hebben arbeiders van het Hoogheemraadschap bij de dijk wacht gelopen en daar. waar dit mogelijk was. getracht bedreigde plekken te versterken. De lage duinen ten Zuiden van de wering hebben ernstig te lijden ge had Op twee plaatsen is het zeewater over de Balgdijk ten Zuiden van het vliegveld de Kooy m de kop van Noord Holland geslagen Met man en macht wordt nu aan de reparatie- werkzaamheden van de diik. die aan de achterzijde beschadigd is. gewerkt. Voorlopig bestaat er geen gevaar ook al omdat de oude West friese zeedijk de Anna Paulownapolder nog eens beschermt. Duindoorbraak Bij Sint Maartensdijk (gemeente Zijpe) in Noord Holland zijn de dui nen op twee plaatsen, elk over een afstand van 40 a 50 meter, door het zeewater doorbroken. Er bestaat geen direct gevaar voor het achterland, omdat de duinen ter plaatse zeer breed zijn. Bij het bergen van zijn vletten op de zeedijk te den Helder is de heer Wouw, steenhouwer, ernstig gewond Men vreest voor zijn leven. In de Goudenregenstraat, in het ge deelte van Nieuw-den Helder, zijn van een blok van 8 woningen de da ken weggeslagen. Hotel Steirvoorte te Ameland is tengevolge van de storm in zee ge stort Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De Amelanders, die onmiddellijk alle pogingen in het werk stelden nog iets van de inboedel te redden, konden niets uitrichten. Te Kamperduin is het zeepaviljoen, doordat zo goed als de eerste duinrij over een breedte van ongeveer 300 meter is weggeslagen, over ongeveer 200 meter weggeslagen in de onder waterstaande duinen Er waren geen persoonlijke ongelukken Aan het strand van De Kooy zijn. zo verluidt verder, bunkers uit de duinen gespoeld en naar elkaar toe geschoven. Het strandpaviljoen, waar in zomerhokjes waren opgeborgen, is weggeslagen. Het dorp zelf ligt ach ter de duinen tamelijk veilig en daar wordt dus onderkomen gezocht voor de evacués, voor wie voldoende ver- bljjfsruimte beschikbaar blijkt te zijn. Op vele plaatsen is de bevolking met zandzakken in de weer om het ergste gevaar te keren, Ook bij Kijkduin is er een groot gat in de duinen geslagen De bunkers die zich daar nog bevinden, staan op instorten. Zij leveren daardoor een gevaar op. Op het strand heelt men een mijn aangetroffen Om ongeluk ken te voorkomen heeft de politie een groot gedeelte van het strand afgezet Boulevard weg in Noorthvijk aan Zee is de Ko ningin Wilhelmina-Boulevard over een zeer grool gedeelte ernstig be schadigd door de springvloed Bijna de gehele boulevard is weggeslagen. Het trottoir -s geheel verdwenen, evenals de duinen en een gedeelte van de rij weg. De rioleringen liggen bloot en verscheidene hotels hebben water schade in de kelders. De betonblok ken, overgebleven uit de bezettings tijd. die op de boulevard lagen, zijn thans ook bloot komen te liggen. Het „Oranjebad' 'is totaal weggesla gen. De schade is zeer aanzienlijk. Ook in Zandvoort heeft de storm da nig huisgehouden. De duinreep is langs de gehele kust grotendeels weg geslagen. Alle stranaafgangen zijn ge heel verdwenen, terwijl het wandel pad langs de Noord-Bouievard voor een deel is weggeslagen. Het Rttzbad in de duinreep is totaal vernield, het geen reeds een schadepost van 30.000 betekent. De reddingspost van de Zandvoortse reddingsbrigade op het Zuidelijk strand is naar beneden ge stort en vernield, terwijl de betonnen rotonde aan de strandweg flinke schade heeft opgelopen. Te Wijk aan Zee zijn grote gedeel ten van de duinen weggespoeld Bun kers zijn blootgelegd, terwijl kleine re. de zgn. Tobroekbunkers. op het strand zijn gestort. De toegangsweg naar het strand van de Zwaansïraat af werd voor een gedeelte wegge spoeld. Van de toegangsweg de Rel- weg, werd ruim 20 meter van de be strating weggespoeld evenals een ge deelte der riolering. Bij hoog water, springvloed, bereikte het water het :n aanbouw zijnde Emma-Kinderte- huis van het Gentraal Genootschap De kelder liep onder water, terwijl de glasschade aan dit gebouw zeer groot is Hoog water en storm hebben ook aan het Scheveningse zeefront veel ravage aangericht. De boulevard is zwaar beschadigd. Op vele plaatsen is het wegdek vernield door de over slaande watermassa's. Zondagmiddag sloot de politie de boulevard voor alle verkeer. Vooral rondom de buitenhaven Is 'de vernieling aanzienlijk De duinen zijn hier niet zeer hoog en het gevolg daarvan was, dat het water in de af gelopen nacht over d :ruin sloeg en gaten in het wegdek veroorzaakte. Losgewoelde stenen en klinkers lig gen overal verspreid. Van de seinin stallatie bij de haven is een stuk weg geslagen. Ook de beschoeiing langs het ver versingskanaal buiten de sluizen heeft zwaar geleden. «3SLG5 In Zwijndrecht werd de dijk van de Oude Maas op vele plaatsen zwaar beschadigd door het water dat in de stormnacht over de kruin vloeide. Weggeslagen bestratingen en onder mijnde opritten bleven over toen de kop van het water weg was Foto U.N. - exclusief) Moeilijke redding bij Terheide De witbeschuimde zee, die uren geranseld werd door een ongekende hevigheid, heeft in hel Noordzeege bied en een deel van de Atlantische Oceaan gedesorganiseerd en tiental len schepen in nood gebracht. Voor de IJmuidense sluizen lagen op een gegeven ogenblik tien sche pen, waarbij twee grote, op beter weer te wachten. Het water staat hier tot vlak aan de duinenrij De kustbeveiligingsdienst staat voortdurend gereed om met de sleep boot „Neeltje Jacoba" bij ieder alarm te kunnen ingrijpen. Tussen Noordwijk en Katwijk is de kotter „Oudorp 13" gestrand. Tus sen acht en negen uur zijn de drie Stormschade in Domstad valt mee (Van een verslaggeefster) Nu Nederland door een geweldige ramp getroffen is, blijkt allerwegen grote behulpzaamheid cn offervaar digheid. Bij allerlei Instanties in l'trecht meldden zich drommen men sen. die bereid waren daadwerkelijk hulp te bieden. Zo stond de telefoon op het politiebureau niet stil, en hij den senaat van het Utrechtsch Studen ten Corps, die vrijwilligers had opge roepen. hadden zich Zondagmiddag reeds een 5 a fi00 mensen gemeld. Dit waren niet alleen leden van het Corps, maar ook tal van andere, meestentijds jonge mensen, zowel mannen als vrouwen. Deze laatste actie geschiedt op verzoek van het hoofdbestuur van het Roode Kruis te Den Haag. De vrij willigers vormen een reserve, die zal worden ingeschakeld, wanneer dit no dig mocht zijn. De Roode Kruis Colonne hield zich klaar voor een eventuele oproep uit Den Haag. voor het gebouw in de Ma liebaan. Zjj staat onder leiding van dr Herschell. Een wagen van de Utrechtse brand weer is, bemand met vier man. naar Rotterdam vertrokken om te assiste ren bij het leegpompen van een on der water gelopen kelder van de Rot terdamse electrische centrale. Gelukkig is er in Utrecht en omstre ken betrekkelijk weinig schade aan gericht. In de Richard Wagnerlaan in Oog in Al werd een woonschuit to taal vernield door een enorm dikke boom (met ongeveer 1 meter diame ter» die ongeveer anderhalve meter boven de grond afknapte en de boot „De Vrijekooi" midscheeps trof. Hier bij werden geen mensen gewond. Dit gebeurde omstreeks half tien Zon dagmorgen. Het merkwaardige is. dat de brandweer juist deze boot had ver sleept, omdat zij bedreigd werd door een andere boom. die gevaarlijk over helde. Deze boom werd neergehaald, doch het noodlot scheen het scheepje van de heer L, G. J, Nieuwenburg te moeten treffen want op de nieuwe lig- Ru.im een meter hoog stroom.r. hét wa ter door het stadje Raamsdonksveer. Op de achtergrond een hooiberg, die door de stroom wordt meegesleurd. plaats doorkliefde met een geweldige slag een andere boom het dak. Een eindje verder brak een lichtmast en viei op een andere woonschuit, doch richtte geen noemenswaardige schade aan. Op het Vreeburg sneuvelde door het stormgeweld de grote schutting, die opgetrokken was om het bouwwerk van hotel Smits. Hoograven In Hoograven beukte de storm een gat in het aak van de boerderij van veehouder Van Bommel aan de Lies bosweg van ongeveer 15 m2. In deze zelfde wijk werden eveneens een aan tal schuttingen door de wind omver geblazen, De Utrechtse brandweer had hef druk met het verwijderen van tiental len stukken zink. die losgerukt waren van de daken en gevaar opleverden voor het verkeer. Talrijke deuren, ra men e.d. sneuvelden en sommige ge vels werden ontzet. Op de Maliebaan in het Wilhelmi- napark en langs de Catharijnesingel waaiden bomen om Het bleek dat het-Utrechtse Water leidingnet in het geheel geen schade had opgelopen. Het GEBRU meldde slechts enkele lichte storingen in het laagspanningsnet. De bussen liepen normaal. Zuilen In Zuilen werd een boom ontwor teld aan de Bessemerlaan. De takken vielen op een telefoonleiding, waar door een kleine storing ontstond. Ook hier waaiden vele pannen van de da ken. Enige oude schuurtjes bezweken onder de kracht van de storm Ook enkele reclameborden sneuvelden Het water in het Amsterdam-Rijn kanaal is bijna 1 meter gestegen. Ge vaar dreigt er echter niet. In Tuindorp viel geen noemens waardige schade te melden. De centrale evacuatiecommissie deelt mede dat voor opneming van kinderen uit bedreigde gebieden door de minister van O. K. en W. een aan tal kampen „Vorming buiten school verband" beschikbaar kunnen wor den gesteld. ÉÉfe Étl :>$3 opvarenden Zaterdagavond van boord gegaan. Het 1300 ton metende Zweedse schip ..Selene" seinde Zaterdag, dat het stuurloos ronddreef ter hoogte van Huil, Bij IJmuiden strandde het Duitse motorschip Julius Rutgers. Het Russische s.s. Enisel seinde, dat het zich op 30 mijl ten Westen van Den Helder in nood bevond. De kustwacht van Tynemouth heeft gemeld dat het Deense m.s. ,.Knud" wordt vermist. Het Deense s s ..An na Torm" heeft Zondagochtend nood seinen uitgezonden toen het zich op 120 mijl ten Noorden van IJmuiden bevond. Het s.s. „Annam" meldde Zondag morgen 25 mijl teil Westen van Hoek van Holland, dat het naar het Oosten afdreef en onbestuurbaar was. De Duitse sleepboot „Gulosenfjord" die eerst haar sleep verloor, kwam la ter zelf m moeilijkheden. Het kon geen koers houden, doch werd latei- weer bestuurbaar. Bij Schouwen is het Finse schip Bore 6 vastgelopen. De reddingsbo ten konden het schip nog niet berei ken en radio-Schevemngen is er niet in geslaagd verbinding met hel schip te krygen. Zaterdag kwam het Nederlandse kustvaartuig „Franka 2" in nood te verkeren. De „Insulinde" van de Noord- en Zuid-Hollandse Reddings maatschappij kon erger voorkomen, zodat het schip de reis naar Delfzijl kon voortzetten. Een Britse treiler, waarvan de machine niet meer werkte, wordt ter hoogte van de He- briden vermist. Er waren 15 opva renden aan boord. Het m.s. „Tiba" heeft in de nacht van Zaterdag, op Zondag geseind dat zijn roerquadrant was gebroken. Het schip vroeg sleepboothulp. Het Duit se schip „Harold Ottens" is ten Noord-Oosten van Harwich in nood komen te verkeren en vroeg onmid dellijke sleepboothuip. Het Britse s.s. Selby" zond nood seinen uit, waarin het om bijstand vroeg. Door de storm was de la ding van het schip aan het schuiven gegaan. Het Britse schip „Bestwood" seinde, dat het met zware slagzij te kampen had. Op strekdam De sleepboot ..Schelde" is in de Nieuwe Waterweg op een strekdam gelopen. De boot was van zijn ankers losgeslagen. Een deel van de steiger van de Harwichkade ie Hoek van Holland is weggeslagen. In dc haven van IJmuiden, nabij de duikbootbunker, bevindt de Pool se trawler „Korab 2" zich in zin kende toestand. Het lichtschip „Goeree" is enkele mijlen afgedrevc-n. Er is grote schade aan boord. De stuurhut is ingedrukt. Het Duitse s.s. „Julius Rutgers" is ter hoogte van Noordwijk hoog op het strand terecht gekomen. De ge hele bemanning is nog aan boord. Qoed afgelopen Voor de kust van Terheide geraak te de 175 tori metende coaster „Elisa beth" uit Groningen, in nood. Eerst werden proefstoten gegeven en daar na signalen, waarop het reddingwe zen werd ingeschakeld. Het schip geraakte op het „Oude Slag" bij Ter heide. vast en kon door de redding boot niet worden bereikt. Ook was het niet mogelijk een lijn aan boord te schieten. Twee schepelingen be gaven zich tenslotte met zwemvesten te water en bereikten de wal. Alleen de 63-jarige schipper J. Jonkers was toen nog aan boord, Met behulp van een man uit Terheide, die zich te water had begeven, kwam hij ook aan land. Aanvankelijk was de schipper er slecht aan toe. maar later was zijn toestand beter. De bemanning werd ondergebracht in café De Sport, waar zij van nieu we kleren werd voorzien. Het schip zit nog vast op het strand. Op het droge Vier schepen, die in de ketelmond nabij Kampen voor anker lagen, zijn door de storm los geslagen en op drift geraakt Alle vier zijn op pieren in de ketelmond gelopen. Het ergste is de Rijnaak „Breithorn" uit Bazel er Burgemeester en Wethouders van Utrecht hebben op vanochtend 9 uur een buitengewone vergadering be legd waarin maatregelen genomen zullen «orden alle particuliere ini- tiatievi n oor hulpverlening te coör dineren Voor deze vergadering zijn alle betreffende Instanties uitgeno digd B en W. do een oproep uit gaan voor een inzameling van geld en goederen en tot het verlenen van gast vrijheid aan de getroffenen. Voorts een oproep tot de verschillende des- 1 kundigen op deze terreinen. aan toe. Dit schip zit. met de achter steven vast op het droge, terwijl het voorschip in het water ligt De Rijn aak dreigt in tweeën te breken De andere schepen, de Rijnaak „Luja" en twee zogenaamde zelflos- singsinstallatieschepen lopen geen gevaar. Men tracht thans met behulp van sleepboten de schepen vlot te trekken. De Bilt-Bilthoven helpt De burgerij van de Bilt-Bilthoven heeft spontaaan een hulpactie voor de rampgebieden georganiseerd. Vijf vrachtauto's met een hoeveelheid aan kledingstukken (kwaliteit nog zéér goed!) van drie ton totaal zijn van nacht vertrokken. Iemand gaf zijn pak en vergat in alle haast er zijn portefeuille uit te halen Oranjever. hield inzameling Onder auspiciën van de Oranjever eniging „Burgerzin en Wijkbelang" werd Zondag in Oog in Al te Utrecht begonnen met een inzameling van wollen kleding en dekens voor de ge troffen gebieden. Naar verluidt ver leende de burgerü spontaan haar me dewerking, «aardoor de opbrengst boven verwachting is. Het is nog niet bekend hoeveel goederen konden worden ingezameld. Stroomrantsoenering In Zuid-Holland De electnciteitsvoorziening in ge heel Zuid-Holland is in grote moei lijkheden geraakt. De grote eentra les te Rotterdam en Dordrecht zijn uitgevallen, doordat de installaties gedeeltelijk zijn overstroomd. Er wordt een dringend beroep gedaan op de gehele bevolking van Zuid-Hol land, zo zuinig mogelijk te zijn met gebruik van eleetriciteit. Dit is in het belang van de vitale krachtbedrijven. die moeten blijven functionneren. Vandaag wordt een speciale rant soenering van stroom ingevoerd. Duindoorbraak bij Kadzand In de duinen van de herdijkte Zwarte Polder bij Kadzand is een gal geslagen van 40 50 meter, «aardoor een gedeelte van de Zwarte Polder onder water is gelopen. Een aantal landbouwwoningen staat onder «ater en is ontruimd. Men hoopt het gat spoedig te kunnen dichten, zodat voorkomen wordt, dat de andere pol ders onder water lopen. Plaats geheel geïsoleerd Willemstad is sinds Zaterdagnacht geheel geïsoleerd. Van de landzijde was het stadje niet te bereiken. Twee mannen zijn Zondagmorgen, tot hun middel door het water wadend, te Fcijnaart aangekomen en meldden, dal er toen nog geen slachtoffers wa ren De mensen zitten op de boven verdiepingen en zijn naar omstandig heden vrij veilig. Om een uur Zaterdagnacht sloeg even ten Oosten van Willemstad het eerste gat in de dijk bij de Nieuwe Sluis. Terwijl men bezig was het te dichten brak ten Oosten van het stad je eveneens de dijk door Even latei- vielen twee gaten in de dijk bij Fort de Nel, waarbij een boerderij, be woond door de wed. Komt-Os die daar met een broer en een dienstbode woonde werd meegesleurd. Ongeveer 5000 ha geraakte onder water in het gebied tussen Hollands Diep-Volke- rak. D:t gebied beslaat het domein van de Ruigen Nieuw-Polder. waar onge veer 75 gezinnen wonen. De meesten daarvan zijn thans geëvacueerd. Luit.-gen De Kroon, commandant van het district Brabant van het Rode Kruis schatte, dat in het gebied rond Willemstad ongeveer 10 tol 12 doden zijn te betreuren. „Maar het is een slag in de lucht" zo zeide hij, „er kun nen er wel veel meer zijn" Het reddingswerk in Noord-Bra bant staat onder leiding van gen -ma joor Waringa. de commandant van de "derde militaire afdeling. Een groot aantal mensen uit de Westhoek van Brabant is thans ondergebracht in Roosendaal. De dijk in West-Brabant, die loopt van Nieuwe Molen naar Zwingelbaan, is op het moment het strategisch punt. Mocht ook deze dijk bezwijken, dan dreigt een groter deel dan de thans blank staande 5000 ha te overstromen. Tegen de tijd voor donker hoopt men vooral de mensen in Willemstad bereikt te hebben Mocht dit niet lukken, dan wacht hun een dramatische nacht, waarir. honderden op hulp «'achten en dui zenden alles geven om die hulp te bieden. De wegen in West-Brabant zijn thans vol met vluchtelingen en vee. Bussen rijden af en aan naar Rozendaal, waar allen worden opge vangen en zo goed mogelijk worden ondergebracht. Cadetten van de KMA onder leiding van brigadier gen. K. F. Puffius. stoottroepen uit Bergen op Zoom. detachementen van de Nat. Reserve en vele infanterie- onderdelen kwamen naar de bedreig de gebieden waar wind en storm overheen gierden en waar het grau we kokende water langzaam steeg nu de vloed opkomt, die óm zeven uur op zijn hoogst zou zijn. De gemeente Feijnaard is het centrale punt van de hulpverlening doch de handicap is, dat men hier beschikt over slechts een telefoonlijn. Bij Moerdiik Tot een tien kilometer ten Zuiden van de Moerdijk spoelt het water thans over het land. De dijk bij de Blauwe Hand" is doorgebroken zegt men en de grote weg staat geheel blank. Een lege dieseltrein stond bij de Zevenbergse Hoek vlak voor het water als klacht tegen de onmacht van de menselijke techniek tegen de oerkrachten, die de natuur soms los laat Een twaalftal mensen zou hier 't slachtoffer van de ramp zijn gewor den. Doch het is «'eer een slag in de lucht, zo zei een lid van de mare chaussee. Kolkend water, regen en storm, dat zijn thans de factoren, die hier regeren en waartegen de mens zo blijkt thans weer. eigenlijk zo bitter weinig kan uitrichten. Hoge en Lage Zwaluwe. Zevenbergen en Klun- dert moeten ontruimd worden. Voor al in Klundert staat het water hoog. De eerste die kort na de ramp in Willemstad arriveerde, was de com mandant der genie uit Breda, de luit. kol Stormvogel die er om drie uur in de nacht aankwam na een telefo nische noodkreet uit het bedreigde stadje. Maar een uur daarna kon hij nog slechts met moeite in zijn auto het overstroomde land verlaten en als eerste ooggetuige verslag uitbren gen. In het R K militaire tehuis te Roo- zendaal liggen thans honderden man nen. vrouwen en kleine kinderen, een tafereel van diep menselijke ellende Vrouwen die haar mannen zoeken, een klein meisje, dat moederziel al leen in de vluchtelingenstroom is meegekomen en mannen die somber peinzend over het verlies van hun veen en in wanhoop de verte in sta- Naar gevreesd wordt heeft de wa tersnood in de gemeente Poortugaal nabij Rotterdam, zeven slachtoffers geëist, nl, twee arbeidersgezinnen, die in de Zalmplaat wonen en 2 personen die ter hulp waren gesneld In het huisje aldaar woonde het echtpaar J V. dat bij zich in had wonen een getrouwde dochter met haar man en een zoontje van drie jaar Wegens de angstwekkende stijging van het water waren alle vijf naar de bovenverdieping gevlucht maar waar schijnlijk door de stuwing van het water is het huis daarop ingestort. Allen werden onder het in de water massa vallende puin bedolven Een andere zoon van V.. die met een tot nu onbekend gebleven man te hulp wilden snellen. heeft men niet teruggezien Slechts een van de lij ken is tot nu toe aangespoeld, nl. dat van de schoonzoon GIFRU FN nvcRFi IXKFE ZEER 7WUR (!fTlMFFEN Drie mensen omgekomen In Stellendam en Middelbands zün drie mensen omgekomen. In 's-Gra- vendeel zün zeven mensen verdron ken. Op Göcree staan vele polders onder «ater. In Stellendam zaten Zondagmid dag veel mensen In grote nood. Men kon op een gegeven ogenblik het red dingswerk niet meer aan. Er was zeer dringend versterking nodig. Ook in Zuidland verkeerden zeer velen in levensgevaar. Stellendam stond Zondagmiddag voor 4 5 onder water. De mensen za ten in bovenkamertjes en zelfs in bo men. De pontverbinding Middelhar- nis-Hellevoelsluis was verbroken. Op Goeree en Overflakkee is het licht uitgevallen en de telefoon is ge stoord. In de buurt van Middelharnis en Sommelsdijk zijn verscheidene polders ondergelopen. Ook het gebied ten Noordoosten van Middelharnis is onder water. Dijken zijn op vele plaatsen gebroken. Wij reden door Krimpenerwaard (Vervolg van pag. 3) lijk als nu |We hebben het dijkleger opgeroepen. Alle mensen van het Hoogheemraadschap zijn in touw. Het beroerdste is: we zitten zonder licht, «-atcr en telefoon De heer Aalbers heeft om 208 man militairen laten vragen. Hij weet niet, of hij ze krijgt: de koerier is nog niet terug. De bevolking, stoer van aard, neemt een kalme, vastbe raden houding aan. Een deel sjouwt betonblokken aan en vult de zakken met zand. Anderen drijven vee voor zich uit. Waar mogelijk trekken de mensen er op uit om voedsel voor morgen te halen.er kan nu geen brood worden gebakken. „Ik acht de toestand zeer critiek en ik weet misschien maar goed ook niet wat mij nog te wachten star.t." Het ongelukkige is. zo besluit de burgemeester, dal de krachtige storm gepaard ging met de eerste springvloed van zeven uur gister avond. Het water liep vannacht te weinig terug. De tweede springvloed van 8 uur Zondagmorgen deed „de deur dicht". Die maakte het gat in de Ouderkerkerdijk. We hebben minstens een jaar nodig om de scha de te herstellen. We gaan terug naar Utrecht. De auto staat soms een uur stil. vast genageld in een colonne vee-auto's, waaruit klagelijk geloei klinkt. De avond valt over hot getroffen ge bied. Het is, of de storm weer komt opzetten. Geen minuut is het droog. Grote militaire transporten zgn onze tegenliggers. Rode Kruis auto's nikken aan. wagens van de G.G. en G.D. uit Gouda hebben v/aar dit kan voorrang. We hebben de watersnood ge zien en doorleefd. De Krimpener waard zal de eerste dag in de maand Februari van 1953 nooit vergeten. Een rampzalige dag, die de polderbevolking zeer zwaar op de proef heeft gesteld. Abonneert U op het Hogere oplage - 45.000 - dan 2 willekeurige andere Utrechtse dagbladen samen Toonaangevend in alle kringen

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3