W atersnood: o eroud maar levend Rotterdam in ban Ministerraad bijeen Arm Zeeland weer geteisterd door watersnood Vier doden op Texel Veranderde wereld Prinses Wi'helmina naar Zeeland van wassend water Van Gend en Loos rijdt voor evacuerendsn Zondag bracht soulaas TER NAVOLGING Sr.den Hollanderover gestoord treinverkeer Bus vervangt railvervoer EVACUATIES IN HET ZUIDEN 1 UTRECHTSCH NIEUWSBLAD Maandag 2 Februari 1953 60e Jaargang No. 233 Pagina 2 (Van onze R -redacteur) WATERSNOOD. Het is een oud begrip voor Nederland. Zo oud dat het moeilijk is te realiseren dat op een vroege Zondagochtend heel Westelijk Nederland er verbitterd tegen aan het strijden is. Het is een begrip dat niet meer van deze dagen lijkt. Het hoort bij geschiedenisboekjes, niet bij mobilofoons; het hoort nog bij 1916. maar niet bij 1953, nu vuur en staal de enige universele vijanden lijken van mensen en hun have en goed. En daarom zit er iets overrompelends in op een nacht te ontdekken dat wind en water niets van hun kracht hebben verloren. Misschien kan het in 1953 niet meer 1421 zijnhet kan wèl 1916 worden. aan de Dortse Kil. Maar het wild ge worden water van de Oude Maas zit er tussen en de enige weg voor een auto is over de hef brug bij Baren- drecht. Terug dus. Barendrecht: een IJsselmondens dorp op zijn Zondags en achter het dorp de lange rechte weg die leidt naar de hefbrug. Grijze wolken jagen over het land, over de stalen hefto- rens. over watermassa's, die zijn waar ze niet horen. Dat is de Zuidpolder, die volgelopen is door een gat van vijftig meter breedte. Aan de Baren- drechtse kant van de polder worden nog dijkwoningen ontruimd: een kind in wollen dekens gepakt op een oude vrachtwagen, wat beddegoed. een le- dikantje. twee fietsen, 't Gaat rustig, gemoedelijk haast. „Waarom zou je je haasten." zegt iemand ..Gevaar is er niet hier, en de vloed komt pas over uren." Door het gat in de dijk gutst einde loos het water binnen. De oprit naar de brug is afgesloten voor rijverkeer, want aan de Beijerlaandse kant heeft de Oude Maas polders en wegen vol ledig blank gezet, zodat er voor auto's geen doorkomen aan is. 's-Gravendeel is daardoor onbereik baar en dat geeft gelegenheid nog eenmaal goed. heel goed naar dat gat te kijken en naar die huizen die ver laten in het water liggen, dat tegen de muren klopt en opspat tegen vensters, waarachter nog gordijnen hangen, maar waar geen kind, geen vrouw, geen man meer huist. Het is niet „erg" op deze plaats. Het is niet gevaarlijk, het is alleen maar grenzeloos triest, Het demonstreert, dat een oud be grip als watersnood óók in 1953 weer grauwe, ontstellende werkelijkheid kan worden. De scheiding loopt ongeveer bij Rotterdam. De grote scheiding tussen een wereld waar alles betrekkelijk normaal lijkt zolang de radio geen stroom van noodberichten uitzendt en een wereld waar alles anders is. Ook al golft niet overal grauw water over polders en wegen en al lopen niet alle mannen met rubberlaarzen aan en met een schop op hun schou der. Het is een wereld waarin allerlei heei eenvoudige zekerheden niet meer bestaan op deze noodlottige eerste Februari-dag. De eerste tekenen zijn er voor wie per auto over de Rijksweg van Gouda naar Rotterdam rijdt in de omgeving van Nicuwerkerk. Een oud stuk dijk dat geen betekenis meer heeft wordt afgegraven. Door de stormachtige Zondagochtend zijn honderden arbei ders en tientallen vrachtauto's naar dit zanddepót gekomen en duizenden zakken zand verdwijnen in eindeloze regelmaat naar Ouderkerk en naar Capelle. waar de opgestuwde Hol landse IJsel de Krimpenerwaard be dreigt. Vreemd, zo in een snelle auto langs die mannen te suizen die in antwoord op de oeroude alarmkreet opgekomen zijn om met schop en spierkracht het water te lijf te gaan. dat hier nog in geen velden of wegen te zien is. Vreemder nog om in Rotterdam te horen dat de rivierovergang over de Maasbruggen niet mogelijk is en dat de enige weg is via de Maastunnel, twintig meter onder het opgestuwde watervlak. De Westzeedijk draagt de sporen van een doorwaakte nacht. Vloed- balken blokkeren tramrails die doel loos opzij af slaan, trottoirs zijn ver zakt of verdwenen, voor een kerk is de stoep tientallen meters wegge spoeld tot een diepte van bijna een meter, alsof het geen Zondag is. Dan het Park waar de bomen dien in het water staar, en de lunneltraverse. waar het natriumlicht gelig glanst alsof er niets aan de hand is. In Rotterdam-Zuid staan vele stra ten blank en van de grote weg naar Dordrecht zijn in het begin stukken onberijdbaar, vooral onder viaducten, maar dan wordt de wereld weer schijnbaar normaal. Even normaal tenminste als benoorden Rotterdam, waar de stormvlagen óók lichte auto's zigzaggend over de weg doet gaan Wegversperring Dordrecht: Van de brug over de Oude Msrs een blik over 'n fel be wogen rivier, die links en rechts ge meerde schepen, een coaster, een sleepboot, een paar vrachtschepen, tot hoog tegen de meerpalen en on waarschijnlijk ver boven de kaden gedragen heeft. Maar niet meer de beklemming van de nacht, toen de Dordten aren het water steeds hoger zagen komen, toen de Voorstraat hun Kalverstraat onder water kwam te staan en de politie per roei boot er op uit trok in plaats van per motorzijspan Vlak voorbij Dordi: een wegver sperring. „Bij de tweede tunnel ginds -taat de weg blank", zegt een politieagent. Niet naar de Moerdnk- brug dus niet naar West Brabant, nasr Zeeland waar de nood op deze Zondag hoog gestegen is Terug naar Dordrecht waar minister-president Drees al weer weg is en dat hera demt nu het water dat een ebnerio- die totaal vergeten was. zich wat teruggetrokken heeft. Zwijndrecht: een dorp waar de stilte bijna tast baar tussen de huizen van de nieuwe wiiken hangt. Dangs de dijk op tal van plaatsen de ravage van rivier water dat over de kruin golfde, dat geulen sloeg en kloven maakte, en dat net bijtijds zich terugtrok, maar dat nauwlettend in de gaten wordt gehouden door honderden Zwijn- drechter? die naar de schop gegre- oer. hebben en die de dijken langs de Noord versterken, zoals aan de overkant de Papendrechtere de Mer- wediik versterken en de Dordtena- ren vechten bij het gat m de Noor- derdijk. Een radiomelding uit 's-Gravendeel: 7 doden, algehele evacuatie overwo- g 's-Gravendeel ligt hemelsbreed vijf kilometer Zuidelijk van Zwijndrecht Overstromingen op Voome en Putten De toestand op het eiland Voorne en Putten is op dit ogenblik als volgt: De gemeenten Oudenhoorn en Heï- levoetsluis staan geheel onder water. De gemeenten Zuidland. Abbenbroek en Nieuwhellevoet gedeeltelijk. De gemeenten Oudenhoorn en Abben broek worden geëvacueerd. De af- sluitdam in de Brielse Maas nabij Oostvoome zal waarschijnlijk behou den kunnen worden, hoewel over 'n afstand van ruim 300 meter de dam zeer ernstig beschadigd is. Men heeft de gehele dag met man en macht ge werkt. De gehele bevolking van Oost voome en omgeving was in actie Ook de boulevard te Oostvoome. die zeer ernstig werd beschadigd is voor lopig gedicht. Over kilometers lengte werden de duinen tot grote diepte weggeslagen. Aangezien het hoogste tij op dit ogenblik voorbij is, neemt men hier aan. dat het ergste achter Ho rug is, DE KLM VLIEGT WEER Naar de KLM ons mededeelt wor den de vliegdiensten die Zaterdag en Zondag in verband met het noodweer stagnatie ondervonden, weer nor maal uitgevoerd. Verlaten liggen de huizen in de stroomde gebieden in het water dat tegen de muren klotst en opspat tegen vensters waarachter nog gordijnen hangen, maar waar geen kind, geen vrouwgeen man. meer huist. Foto U.N. - exclusief) Dinteloord: drie doden De dijken om Dinteloord zijn Zon dag doorgebroken, waardoor de An- napoldcr, de Carolinapolder en de Randpolder langs het Volkerak zijn ondergelopen. Er zijn drie lijken ge borgen. Meer dan honderd stuks vee zijn verdronken. De transportcolonne van het Rode Kruis is er in actie. Zevenbergen wordt gedeeltelijk per trein geëvacueerd naar Roosendaal. In Maaden en Drimmelen zijn 200 men sen geïsoleerd. De toestand in Wil lemstad is kritiek. Door een particu liere maatschappij worden twee grote verbouwde landingsvaartuigen naar Willemstad gestuurd. Namens H.M. de Koningin brengt Prinses Wilhelmina Maandag en Dinsdag een bezoelt aart de door de watersnood getroffen gebieden in Zeeland. Een opname uit Maassluis: een oud moedertje wordt uit de ondergelopen straten in veiligheid gebracht. De evaeuatie-commissaris voor T'trecht, de heer H. van Wessem, die directeur te van de vervoer- ondememing Van Gend en Loos, heeft al zijn materiaal beschikbaar gesteld voor vervoer van evacueren- In Rotterdam overstroomden grote delen van de stad. Tussen de rivier en de Mathenesser- dijk, Westzeedijk, Blaak, Groenendaal en Oostzeedijk en kilometerslange rijwegen, die hoog liggen stond alles blank. Ook de etablissementen van de Kon. Rott. Lloyd. om een voor beeld te geven, evenals het Noorder eiland. een woonwijk op een eiland in de rivier, en het „Park" stonden on der water. Ook op de Zuidelijke oever van de rivier stond het water. Van de Maas haven stuwde het water via de Wol- phaerlsbocht tot de Plcinweg. de hoofdweg naar bet Zuiden van het land. Tegen half zeven gisteravond meld de Hoek van Holland, dat het water vallende was. Het stormde echter nog met onverminderde kracht De enige verbinding op dat ogenblik met Rotterdam-Zuid was de auto tunnel. die normaal begaanbaar was gebleven. De garage van de stadsbussen aan de CJluisjesdijJc stond eveneens onder water; dit belette de bussen uit te rij den. De goederen, die op loswallen langs de rivier stonden opgeslagen, dreven soms tot aan de Wettzeedijk. In de loop van de dag zakte het water nog meer. Straten, die eerst blank hadden gestaan, werden weer zichtbaar, bijv. de Van der Takstraat op het Noordereiland. Ook het terrein van de Kon. Rotterdamse Lloyd kwam weer droog te staan. De rivier trad allengs weer binnen de kademuren, al stond het water nog hoog Ten noorden van de rivier kwa men de ondergelopen straten groten deel? weer droog Tn Rotterdam-Zuid ring het echter niet zo vlot. De Oranteboomstraat en de Rosenstraat stonden nog blank, evenals het terrein aan de snoorwev- haven en een gedeelte van het terrein van de HoUand-Amerika LUn: ook de pWnweg was weer begaanbaar. Het verkeer over de Ma.i®h''uffen werd hervat, doch daar de Orante- boomatrnat nog onbegaanbaar was 'mdden de tram® d<e van Noord naar Zuid en omgekeerd gaan. er nog wei nig aan Aan de Zalmhaven, gelegen w de Scheenstimmermanlaan. zttn twee In B.aamdonksveer worden via een laddert je bewoners In de Dv.ks over gebracht. waarna zij worden geëva cueerd. Het totale beeld van de ramp tekent zich op het ogenblik nog niet duidelijk af. Het is nog niet mogelijk van één punt uit de ramp te overzien en de regeringsmaatregelen voor de hulp verlening centraal te treffen. Aldus de Regeringsvoorlichtingsdienst ln een communiqué van Zondagavond. In het huidige stadium ts dit ook niet het meest belangrijke, omdat de maatregelen ter plaatse reeds in volle gang zijn onder leiding van de waterschappen, geassisteerd door het leidinggevende personeel van de provinciale waterstaat. Ook het militaire apparaat is volledig ingeschakeld. De troepen staan onder bevel van de Nederlandse territoriale be velhebber. De hulpverlening geschiedt plaatselijk door de burgerlijke autoriteiten, geassisteerd door de militairen. Zoals bekend is de centrale evacuatie-commissie, welke ressorteert onder de departementen van Binnenlandse Zaken en Oorlog in actie gekomen. Al het mogelijke wordt thans ln het werk gesteld om een overzicht van de ramp te verkrijgen. De minister-president bezoekt op het ogenblik verschillende getroffen gebieden. Ook de ministers van Verkeer en Waterstaat, van Binnenlandse Zaken en van Oorlog en Marine hebben zich naar het geteis terde gebied begeven. Met name tengevolge van de vele storingen in de communi catiemiddelen verwacht de regering dat er rekening mee moet worden gehouden dat een volledig overzicht van de toestand eerst in de loop van Maandag kan worden verkregen. De Ministerraad zou Maandagochtend bijeen komen om de toestand te bespreken en nadere maatregelen te treffen. kleine vaartuigen door het water op genomen en nu het water gezakt is, liggen ze op de kade, In huizen en café's aan het Bolwerk geeft een bruine rand in de gordijnen aan hoe hoog het water heeft gestaan, nl. ongeveer een meter daar ter plaatse. De gelukkigen, die beslag hebben weten te leggen op een pomp, gingen met de hand of met behulp van een motor, de kelders leeg pompen. De bewoners van het „Parkherstel lingsoord" in het Park zijn voor het wassende water gevlucht. Bedden en matrassen dreven rond Het Drinkwaterbedrijf te Rotterdam aan de Honingerdijk heeft wel schade gehad door het hoge water, doch het bedrijf kan water pompen De drink watervoorziening in het Zuiden. Noor den en Oosten van de stad is normaal, doch daar er enkele leidingen ge sprongen zijn, is de druk naar het Westelijk stadsdeel verminderd. Ook in Schiedam dat het drinkwa ter van Rotterdam krijgt, heeft men met deze verminderde druk reke ning te houden. Wat de eleetrieiteïtszLorziening be treft. is RoMcrdam mftder gelukkig De grote centrale aan <§- Gallileïstraat moest wegens waterschade de stroom voorziening staken, zodat Rotterdam werd aangewezen op de centrale aan de Schiehaven. die echter, ook door waterschade, slechts met twee machi nes kan werken. Zondagavond zou stroom „geïmporteerd" worden. De beide gasfabrieken te Rotterdam op Feijenoord en aan de Keilehaven hebben eveneens door het water on dergestaan, evenals de kraakgasïnstal- la'ie te Pernis. die ook meewerkt aan de gasvoorziening te Rotterdam Deze Daad van Burgerzin Utrecht. 1 Febr. 1953. Aan de Edelachtbare Heer Burgemeester van de Gemeente Utrecht. Edelachtbare Heer, Gegrepen door de noodtoe stand in vele gedeelten van ons land, ontstaan door de storm van hedennacht, is het Bestuur van de Middenstands Vereni ging de Rechte Lijn, omvattende de Nachtegaalstraat en de No- belstraat, hedenavond in spoed vergadering bijeen gekomen. Als resultaat van deze be spreking heeft het Bestuur thans de eer U Edelachtbare een voorlopig bedrag aan te bieden van Een Duizend Gulden 1000,-) Het Bestuur van de Rechte Lijn zou het op prijs stellen in dien U dit bedrag aan de Bur gemeester van Dordrecht zoudt willen tor hand stellen voor de getroffenen in die stad In verdere bespreking met de leden en andere bewoners van de Rechte Lijn zal het Bestuur alle pogingen in het werk stel len deze eerste bijdrage door meerdere te doen volgen. Hoogachtend. Het Bestuur. H. G. LAMMERTS v. BUEREN. J. PRINS. K HENTENAAR P. C. BOSSELAAR W. DE VAAL. voorzieningen werken niet, zodat men aangewezen is op de voorraad in de gashouders. Tengevolge daarvan is de druk verminderd. Pp het publiek is een dringend be roep gedaan om zo zuinig mogelijk met gas om te gaan. De herstelwerk zaamheden zijn inmiddels in volle omgang begonnen. (Van een onzer redacteuren) Voor zover ons bekend zijn op dit moment geheel gestremd de baanvak ken Schiedam-Hoek v. Holland, Rot terdam MaasGouda, Zwijndrecht Dordrecht. Dordrecht-Lage Zwaluwe, Lage Zwaiuwe-Roosendaal, L. Zwa- luwe-Breda, Dordrecht-Giesendam en Bergen op Zoom-Vlissingen. De scha de aan de baanvakken beloopt in de millioenen. Dat zei de president-dir. van de N.S. tijdens een hedenavond op het Hoofdgebouw te Utrecht ge houden persconferentie. Wat Schiedam-Hoek van Holland betreft, de baan is beschadigd bij Vlaardingen, terwijl ook de NS-stij- ger te Hoek van Holland is bescha digd, waardoor er maar één boot te gelijk kan meren, Het baanvak Rotterdam-Gouda ls aangetast, tussen Dordrecht en Gies- sendam zit er een gat in de baan, tus sen Sliedrecht en Giessendam is het baanvak doorweekt. Tussen Bergen op Zoom en Woensdrecht staat de baan 1 km onder water, tussen Ril- land-Bath en Krabbendijke staat over 4 km 1% m onder water. De schade in de Sloedam is naar men ons mede deelde locaal te herstellen, ook het gat in de baan bij Vlissingen. Wat Rotterdam-Nieuwerkerk be treft hebben we, aldus de heer Den Hollander maatregelen kunnen ne men om het goederenvervoer moge lijk te maken. Somber zyn mijn ge dachten over het baanvak Dordrecht- Lage Zwaluwe. Wat de genomen maatregelen voor het internationale reizigersvervoer betreft, de reizigers uit Rotterdam en Den Haag zullen de treinen naar Pa rijs kunnen nemen in Utrecht. De dagtreinen vertrekken uit Utrecht om 7.50, 10.49 en 15.32, de nacht trein vertrekt uit Utrecht om 20.49. Reizigers uit Rotterdam voor deze treinen moeten via Delft naar Den Haag S S om Utrecht te bereiken De trein die om 9 uur vanaf Den Haag H.S. naar Bazel gaat, vertrekt nu vanuit Roosendaal om 10.32. Ernstig is de situatie in Hoek van Holland. De nachtboot naar Engeland van Zaterdagavond ligt nog-in de Hoek. De treinen naar Hamburg over Oldenzaal en over Venlo naar Zuid- Duitsland vertrekken samen van Den Haag S.S om 20.00 uur. Met bussen worden de reizigers voor de boottrei nen van Den Haag S.S. en H.S. haar Hoek van Holland gebracht. De Rhein- gold vertrekt om 6.39 van Den Haag S.S., de Scandex om 7.30 vanaf Den Haag S.S. De Rhein-Main-express vertrekt om 15.10 uur vanaf Den Haag S.S naar Emmerik. Waar mogelijk zullen bussen wor den ingelegd. De verbinding Holland-Brabant ls dus onze grote kopzorg, aldus de heer den Hollander. Gelukkig zakt het wa ter, bij Nïeuwerkerk b v. zakte het 97 cm. De Ned. bioscoopbond is een der eerste organisaties, die terstond na het vernemen van de inschakeling van het watersnoodfonds al zijn hulp, heeft toegezegd en o.m. zijn gehele collecte-apparaat in werking zal stel len. De afd Naarden-Bussum van het Rode Kruis heeft 5000 gulden ter be schikking gesteld van het waters noodfonds. Zes doden in Zeeuws Vlaanderen De schade, die de springvloed in Zeeland heeft aangericht, is zeer groot. Vijf gaten sloegen in de Bou levard van Vlissingen. Het opgestuw de water, vermengd met zand. baan- zich er een weg doorheen. Het water stormde het oude gedeelte van de stad binnen. Zo groot was het ge weld van water en storm, dat vele auto:s werden meegevoerd. De hui zen hebben zwaar te lijden gehad. De ravage is groot. In de stad staat het water 3 a 4 meter hoog. Men heeft de bewoners met roeiboten geëvacueerd. Alle mogelijke arbeidskrachten zijn gemobiliseerd om de gaten in de bou levard te dichten. Het Bellamypark. waar enige ja ren geleden de Koningin de herbe planting van V'alcheren begon, is thans een enorme zandvlakte. In tal van straten ligt bet zand op grote ho pen. De gaslevering is uitgevallen, Walcheren Op Walcheren is de Nieuwerker- kerpolder volgelopen. Hetzelfde is 't geval met de Suzannapolder. In de dijk Ramekens zijn enkele gaten geslagen. De duinen bij Oranje zon zijn doorgeslagen, zodat het ge maal van Walcheren onder water staat. Zuid'Beveland Op Zuid-Beveland is de Reigers bergspolder volgelopen, waardoor het dorp Rilland Bath geïsoleerd is. De Wolverdijkspolder is volgelopen. In Hansweert gemeente Kruinin- gen. is de polder Kruiningen onderge lopen. Het dorp Kruiningen is ge ïsoleerd. De rijksweg op Zuid-Beve land staat op verscheidt onder water. idene punten Zeeuwsch Vlaanderen In Terneuzen staat het water op de markt één meter hoog. De oude stad is ondergelopen. In W -Zeeuwsch Vlaanderen zijn de Serlippenpolder en de Othenepolder eveneens onder water gelopen, tengevolge van het doorbreken van dijken. De Ossenis- sepolder is eveneens volgelopen. Er zijn hier vijf gaten in de dijk gesla gen. waarvan cén een lengte heeft van 75 meter. Ten Oosten van Terneuzen is de dijk overspoeld en hij staat ten dele onder water. De Nieuwe Neuerpolder is volgelopen. Twee personen zijn vermist en een kind van 2 jaar ver dronken. In Elstdijk bij Krabbendijk was de nood op zijn hoogst. De mensen wer den hier van de daken en uit de bomen gehaald. Hier zijn vier doden. Rilland en Waarde zijn geëva cueerd. De burgemeester van Goes heeft alle mannelijke personen opge roepen hulp te verlenen. Later is een nieuwe dijkdoorbraak bij Hoofdplaat in West-Zeeuwsch Vlaanderen voorgekomen. Bij de Plassstreekpolder zijn gaten in de dijk. Er zijn drie woningen ingestort. Een vrijwillige evacuatie is aan de gang. Bij Terneuzen staan twaalf boerde rijen in het wa'er en net vee kon niet geborgen worden. Bij Breskens stroomt het water over de betonweg, maar de rest is op het ogenblik nog in tact. Tn Baarland en Elewoudsdijk ls een groot gat in de dijk geslagen. Het water staat hier tot aan de zolder van de woningen. Bjj Hontenlsw In Zeeuwsch- Vlaandcren zijn zeker 8 mensen verdronken door overstromingen als gevolg van vier dijkdoorbraken. De slachtoffers zyn geborgen. Hel stadje Veere staat geheel onder water. Alle straten zijn geheel kapot gespoeld. De duinen bij Oostkapelle zijn weggeslagen. Arnemuiden staat onder water en ook Rithem. De hele Sloedam staat onder water en is waarschijnlijk ondermijnd. Reddingsgroep door vloed verrast Op Texel i» de dijk van de polder „Eendracht" bezweken. Dit kostte aan vier mensen hel leven. Zij maakten deel uit van een reddings expeditie. die zich per autobus naar de zwakke plek in de dijk wilde be geven. De passagiers hadden het voertuig al verlaten, toen zij onver wachts door water achter zich wer den ingesloten. Een veehouder. J. van Strien, die zich in zijn auto vlak achter de ledige bus bevond, kon nog juist uil zijn wagen springen, (die evenals de autobus onmiddellijk werd weggespoeld) en zich zwem mende in veiligheid brengen. Zijn boerderij „Zeeburg" is na de over stroming ingestort. Ook de boerderij „Fortuin" van veehouder Rutten wordt verloren geacht. Bij De Cocksdorp werden in de buurt van het nieuwe watergemaal, met betonnen blokken de gevaar lijkste plaatsen versterkt in de zee dijk van de Eierlandse polder (N.W. Texel), de grootste van het eiland. De Koog is geëvacueerd. Bij deze plaats, die zelf veilig is, zijn stukken duinen door de golven weggeslagen. In Breskens is grote schade aangericht aan de haven. Er zijn ver schillende scheepjes op de ha vendam geslagen. Een hotel nabij de haven loopt gevaar in zee te storten. Het is geheel ontruimd. Het water stond tot in het dorpje. In Hoofdplaat is de Slapers- dijk doorbroken, tengevolge waarvan een aantal huizen is weggespoeld. Hoewel het dorp niet onder water is gelopen, wordt het toch ontruimd. Om 16.29 uur stond Tiengemeten geheel onder water. De mensen be vonden zich op droge plekken bij de boerderijen. Te 16.40 uur: Ooltgensplaat geheel onder water. Vee en mensen verble ven op droge stukken. Alles wordt op de vliegbasis Zo keken Zondagmiddag de inwoners van Barendrecht de ondergelopen Zuidpolder langs de Oude Maas in. Op de voorgrond een borstwering van zandzakken, daarachter een roeiboot waarmee huisraad is gehaald uil de verlaten huizen. Foto U.N. - exclusief) Woensdrecht in het werk gesteld om zoveel mogelijk hulp te verlenen. Bij Halsteren is dringend hulp nodig. Bij Ossendrecht verkeert men in de zelfde omstandigheden evenals te Rilland-bad en in de Damespolder bij Ossendrecht heeft men ook drin gend zoeklichten nodig. De gemeenten Nieuw-Vossemeer en St. Philipsland in West Brabant en bij de bijbehorende polders zijn volledig van de buitenwereld afge sloten, De bevolking van St. Philips land is vrijwel geheel geëvacueerd. Nieuw Vossemeer. waar 16 a 1700 mensen wonen, is volmaakt geïso leerd. Sinds Zondagmorgen zijn po gingen aangewend om Nieuw Vc;te meer te bereiken. Deze zijn echter alle mislukt wegens het gebrek aan motorboten. Over de toestand aldaar is niets bekend omdat sedert van morgen alle contact is verbroken. Jommandotroepen uit Roosendaal en de genie poogden in de vooravond met rubberboten het geïsoleerde ge bied te bereiken. De hulpactie wordt van Steenbergen uit geleid.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2