Hoekse reddingboot deed drie reddingen Grote gebieden blank Mill. ioen van de in Z.AVest Brabant Prinses Wilhelmina m Kloosterzande vE)( Eiland Putten #/ERM0GÈN£ Ook slachtoffers in Duitsland YJiller.stad Hier zijn vele slachtoffers P.V.-orgaru'sati'es in actie georganiseerde landbouw 1 i Scheepstijdingen i Goederen-inzameling Rode Kruis Kouder weer op komst UTRECHTSCH NIEUWSBLAD Maandag 2 Februari 1953 - 60e Jaargang No. 233 Pagina 3 (Van onze speciale verslaggever) „Ik heb met stormweer buitengaats wel eens een minder ruwe zee gehad bij een redding dan vannacht op de Waterweg", verklaarde schipper Willem van Seters, van de Hoekse reddingboot „President J. Leis", die in de storm en duisternis in de nacht van Zaterdag op Zondag twee reddingen verrichtte en een derde nog even meenam toen het mensen van Dirkzwager wat te be nauwd en te gevaarlijk werd in hun observatiepost bij de Berghaven. Zy werden met een ladder en lyncn uit hun benarde positie verlost. Verder werden twee wachtsmannen door de Hoekse redders gehaald van een baggermolen bij Poortershaven, alsmede zeventien man van de sleep boot „Schelde", die van zyn ankers sloeg en naar een strekdam werd geran seld waar de boot strandde. En de orkaan, die het rivierwater huizenhoog opjoeg, richtte rond de Berghaven een geweldige ravage aan, sloeg kaden en steigers weg en groef een groot gat in de Stationsweg. dagmorgen het water tegen de stoep van de woning van de loodscommis- saris aan. Erger was nog de korte zijde van de Berghaven langs de Stations weg er aan toe. Daar sloegen gewel dige zeeën tegen de hoge walkant aan' en groeven rond een daar staande bunker een gat waardoor een gedeel te van de straatweg tegenover de wo ning van de bemanning van de red dingboot verzakte. Maar ook langs de Waterweg bij het station richtte de orkaan grote schade aan. De Harwich- steiger kreeg het zwaar te verduren. De nachtboot naar Harwich was niet vertrokken en ook het Engelse troe penschip was blijven liggen. Als derde lag de Zeelandboot Prinses Beatrix voor de kade. Deze raakte in de loop van de nacht los van de trossen en dreef de rivier op. De boot ging voor ankel en de sleepboot Blankenburg trachtte verbinding te krijgen om de mailboot weer op zijn plaats te bren gen. In de uiterst ruwe zee, welke in dit gedeelte van de Waterweg stond, was dat een uiterst moeilijk werk, dat tenslotte werd opgegeven nadat niet minder dan 22 maal de tros was ge broken. spoedig de in nood verkerende sleep boot. Het overnemen geschiedde snel, maar was lang niet gemakkelijk en de reddingboot had de grootste moei te tegen storm en zee in de Bergha ven weer te bereiken. Een dergelijke hoge zeegang is bij mensenheugenis niet in de Waterweg waargenomen. Derde redding Helse zee zelfs in de Waterweg Het begon Zaterdagavond om acht uur reeds te spannen in de Hoek. De razende Westerstorm joeg het water in lange, kruinende golven de Wa terweg binnen en zelfs in de Berg haven stond de zee, zoals men nooit had gezien en nog minder had ver wacht. De schepen in de haven lagen te rijden langs de steigers en de red dingboot dreigde zelfs van zijn tros sen te slaan. Schipper van Seters alarmeerde toen zijn bemanning, die zich aan boord begaf, voorbereid op alle mogelijke gebeurtenissen. Tel kens moesten nieuwe trossen voor komen dat de boot lossloeg en men besloot aan boord te blijven en de motoren draaiend te houden. Om half elf kwam het bericht binnen dat een voor anker liggende baggermo len bij de Waterweg bij Poortersha ven noodseinen gaf. Aan boord be vonden zich twee wachtslieden, die het te bar werd. Onmiddellijk voer de President J. Leis uit. nu eens niet naar zee. maar de rivier op in de richting Maassluis. Bij de molen ge komen schreeuwden de opvarenden dat zij van boord wilden en met veel moeite wist schipper van Seters de boot langszij van de molen te bren- Êen waarbij hij moest oppassen dat ij niet onder de uitstekende zuig- pijpen terecht kwam. Veel hulp on dervond hij van een automobilist, die op de dijk stond en de grote lich ten van zijn wagen op de molen richtte. Maar toch kwam de achter mast, waaraan de radio-antenne is bevestigd, met een der pijpen in aan raking, waardoor de mast afbrak. De reddingboot kreeg beide mannen aan boord en keerde terug naar Hoek van Holland. Om middernacht was de President J. Leis weer thuis, ech ter niet voor lang. Vernielende werking De orkaan had inmiddels een ver nielende werking gehad op de om geving van de Berghaven. De steigers langs de kade, waarover het wegje naar het loodsgebouw loopt, moesten het 't eerst ontgelden. Het woedende water, dat zo fel was als branding, liep de Berghaven binnen, brak de stei gers langs de lange en de korte zijde af en overstroomde de grintweg, die naar het loodsgebouw loopt. Tegen hoog water stond in de vroege Zon- 80 pet onder water De toestand op Voome en Putten is vandaag als volgt: Oostvoome: de dam bleef behou den zodat het gevaar voor Brielle en het overige achterland voorlopig is geweken. Rockanje werkt met honderden personen aan het vullen van zandzakken. Te Nieuwenhoom is het gedeelte over het kanaal geheel onder water en geëvacuerd. Te Nieuwe Helvoet staan alle polders onder water. Hel- levoetsluis is geheel geïsoleerd en nog slechts bereikbaar via een klei. ne voetbrug. De toegangsweg is ge heel weggeslagen. De oorzaak van de overstroming van Hellevoetsluis is voornamelijk t© wijten aan eer. groot gat naast de sluisdeur en het doorbreken van de wallen. De stij ging van het water ging hierdoor zo snel dat vijf personen hierbij het leven verloren. Te Oudenhoorn kwam het water hedenmorgen zo onverwacht opzet ten, dat er nog grote aantallen men sen en vrijwel al het vee zich in de boerderijen en huizen bevinden. die voor een zeer groot deel onder water staan. Men is thans bezig met vaar tuigen zoveel mogelijk mensen en vee te redden. De gemeente Abben- broek is eveneens geheel door het water ingesloten. Hier is slechts de kom van het dorp nog boven water. Zuidland is eveneens geheel geïso leerd. De weg daarheen is ingezakt. Zeer waarschijnlijk zijn ook hier slachtoffers te betreuren. De Groene Kruisweg, die de verbinding vormt tussen Rockanje en Spijkenisse en welke vrijwel de enige verbindings weg vormt voor alle plaatsen op de eilanden Voome en Putten, staat thans ook onder water. De gemeente Nieuwersluis-Heenvliet is eveneens ernstig bedreigd. Ook hier wordt thans in allerijl geëvacueerd. Op het moment is de toestand zo. dat ruim 80 pet van het eiland Putten onder water staat. Hard had ook de zuiger Ahoy het te verduren. Het logge vaartuig werd telkens door de orkaanvlagen tegen de betonsteiger, waarlangs het ge meerd lag, gedrukt en er ontstonden in de huid boven water niet minder dan vijf gaten. De betonsteiger werd vrijwel geheel vernield. Schelde in nood Nauwelijks was de reddingboot met de twee wachtslieden in Hoek van Holland aangekomen of via de radio kwam van de sleepboot Schelde het verzoek om snel te hulp te komen. Die sleepboot lag in de "Waterweg voor twee ankers, die echter onder de druk van de orkaan en van de zee begonnen te krabben. Stuurloos werd de boot de rivier opgedreven en hij liep vast op een strekdam aan de Zuidwal. Enkele honderden meters stroomopwaarts van Hoek van Hol land. Daar de Schelde een kielschip is vreesde men dat hij zou omslaan. Om kwart over twaalf voer de Presi dent J. Leis weer uit. Voor de or kaan uit bereikte de reddingboot (Advertentie) KOU GEVAT... Bedek keel en borst met de pijnstillende Thermogène: de weldadige warmte verjaagt v( koudheid. Tengevolge van de stormen, die in de laatste dagen West-Europa heb ben geteisterd, zijn in West-Duïts- land vijf personen om het leven ge komen en is zware schade aangericht. De staat Noord-Rijnland-Westfalen werd het zwaarst getroffen. In de hoofdstad Düsseldorf kwamen twee mensen om het leven door het instor ten van een tijdens de oorlog gebom bardeerd huis. Door de zware sneeuwval in het ge bied van Keulen en Wuppertal werd het spoorwegverkeer stil gelegd. Op sommige plaatsen lag de sneeuw twee meter dik. Auto's en autobussen, die in de sneeuw bleven steken, wer den door de inzittenden achtergela ten. De laatste redding in de nacht van Zaterdag op Zondag verrichtte de bemanning van de President J. Leis om 2 uur. toen het woedende water een gedeelte van de kade tussen de Berghaven en de Harwichsteiger wegspoelde en de verbinding van de observatiepost van Dirkzwager, een houten huisje dat op stalen palen in de Waterweg staat, verbrak. Er bevonden zich op dat moment vier personen in het huisje. De twee ma chinisten bleven in de reddingboot achter met schipper Seters. De stuur man Troost en de matrozen gingen met een ladder en lijnen naar de be dreigde plaats. Met een lijn om hun middel gebonden wist de schipper over de ladder de verbindingsbrug te bereiken. Eén voor één werden de opgeslotenen met de lijn omge bonden over de ladder naar de veilige wal gehaald. Zondagmorgen hebben de beambten van Dirkzwager hun post weer betrokken. Hoewel het huisje des nachts op de palen stond te slingeren had het stand gehouden. Hoewel een volledig beeld van de overstromingen in West - Noord-Brabant nog niet kan worden verkregen, is het wel zeker dat dit ge bied, met Zeeland, tot de ernstigst door de watersnood getroffen streken behoort. Er zijn tientallen mensen omgekomen. Vele polders zijn ondergelopen en de ra vage is ontzettend. Tiental len boerderijen zijn vernield. Honderden stuks vee zijn omgekomen. Voorzover nu kan worden gezegd, heeft het volgende zich Zaterdag nacht afgespeeld. Tijdens springvloe den en stormen is de Tholense dijk overstroomd, waarna er in de dijk acht gaten ontstonden. De Auvegnse- polder en de Theodoruspolder liepen geheel onder, terwijl de spoorlijn tus sen Bergen op Zoom en Vlissingen verzakte. De polders ten Zuiden van Ossendrecht en ten Westen van Os- sendrecht en Woensdrecht zijn vrij wel alle ondergelopen. Tot een tien kilometer ten Zuiden van Moerdijk spoelt het water thans over het land. De dijk bij de „Blauwe Hand" is doorgebroken, in het gebied tussen het Hollands Diep en het Vol kerak geraakte 5000 ha land onder water. Pontonniers uit Hedel ver leenden hier hulp. Ook elders was de hulp van militaire zijde groot. De dij ken om Dinteloord zijn ook niet be stand gebleken tegen het water. De Annapolder, de Carolinapolder en de Randpolder langs het Volkerak zijn vol gelopen. Er is veel vee verdron ken. Een dieseltrein heeft uit Zeven bergen een deel van de bevolking ge ëvacueerd naar Roosendaal. In Ma de en Drimmelen zijn 200 mensen geïsoleerd. De burgemeester heeft medegedeeld, dat de kinderen, die als pensionnaires te Made verblij ven zich geheel buiten gevaar be vinden. H.K.H. sprak met getroffenen Om kwart voor twaalf hedenmor gen heeft Prinses Wilhelmina onver wacht een bezoek gebracht aan het zo zwaar door de overstromingen getrof fen plaatsje Kloosterzande, waar ne gen personen het leven lieten in de vloedgolf. Zij werd o.a. vergezeld door de Commissaris der Koningin in de pro- Door de storm werd deze enorme reus van een boom geveld en hij trof in zijn val het woomcföp „De Vrije kooi" a. d. Richard V/agnerlaan te Utrecht (Oog in Al). De schuit bleef drijven doch werd zwaar beschadigd. vincie Zeeland, jonkheer mr A. F. C. de Casembroot en door haar rent meester van het kroondomein H. A. A. Baron Collot d'Escury. Het was een zeer ontroerend ogen blik toen prinses Wilhelmïna, nadat het gemeentebestuur aan haar was voorgesteld, de gevoelens van deelne ming van Koningin Juliana over bracht aan mevrouw De Smet, waar van 4 familieleden bij Duivenhoek, na de doorbraak van de dijk, de dood vonden in de golven. De prinses on derhield zich eveneens met het 80- jarige echtpaar Van Huffel-uit Baai- hoek. dat op de dag dat het zijn gou den bruiloft dacht te kunnen vieren, door het water uit zijn haardstede werd verdreven. De commandant van het garnizoen Weert (Limburg), ka pitein Könings en luit. Schreuders, die het detachement van de Kaderschool uit Weert leidden, dat hier de gaten in de binnendijken heeft helpen dich ten. werden eveneens aan Prinses Wilhelmina voorgesteld. Zij stelde zich op de hoogte van de door de Ka derschool verrichte werkzaamheden en verzocht kapitein Könings haar grote bewondering aan zijn man schappen te willen overbrengen. Daarna vertrok zij naar Terneuzen, vanwaar zij per boot naar Hoedekens- kerke in Zuid-Beveland zal overste ken. Bij het verlaten van het ge meentehuis te Kloosterzande werd Prinses Wilhelmina door de toege stroomde bevolking hartelijk toege juicht. F 30.000 op 6031 BU de trekking in de tweede klasse van de 518e Staatsloterij Is op lot no. 6031 de pry* van 30.000 gevallen. In Wilemstad heeft men grote behoefte aan kaarsen, petroleumlantaams. Voedsel is er voorlopig in voldoende mate. Men heeft thans een pendeldienst geor ganiseerd tussen de dijk ten Noor den van Fijnaart en Willemstad en hoopt zo een aantal mensen over te brengen. Erger staat het met de polders rondom Fijnaart. Hier zijn volgens de officiële gegevens vanmorgen 45 doden en voorts wordt nog een aantal mensen, onder wie enige militairen, vermist. Van de polders rondom het dorp is de Fijnaartzeepolder de enige die tot nu toe gespaard is gebleven. Hoofdzakelijk dank zij het voortref felijk werk van de militairen en stu denten, die de gehele nacht als paar den hebben gewerkt. Rond de Moerdijk wachten nog on geveer 1000 mensen op redding. Enige honderden daarvan zijn samenge drongen op het station te Lage Zwa- luwe. De ramp in de polders rond Fijn aart heeft zich in twee phases afge speeld. In de nacht van Zaterdag op Zondag sloegen er aan de kant van het Volkerak drie grote gaten van 100 bij 150 m in de Sabina Hendrika- (Advertentie) HOESTBUIEN, VAST SLIJM (Dan helptfelTlDOP owmm SLUM-OPLOSSEND HOESTB 'ft polder en vlak daarop twee gaten ten Westen en ten Oosten van Willem stad. Het stadje was daarmee direct geïsoleerd en een uur later kwam er nog een gat in de dijk van de grote polder aan het Hollands Diep. Rond Fijnaart zijn 46 mensenle vens te betreuren. De tweede phase voltrok zich in de loop van de dag en in de afgelopen nacht, toen er een tweede springvloed kwam en de dijken van de binnen-polders door braken. Het water is in de laatste 36 uren practisch niet gezakt. De har de wind stuwt het water op en het teruglopend tij kan de watermassa's vrijwel niet verwerken. Volgens ambtenaren van de rijkswaterstaat bedraagt het verschil tussen eb en vloed hoogstens een meter. Vooral de polder bij Heinin gen is zwaar getroffen. Enorme watermasa's stortten door het gat toen de dijk bezweek en in dit ge bied zijn ook de meeste slachtoffers rond Fijnaart gevallen. Oudenbosch is thans het opvang centrum voor de getroffenen van dit gebied. Vandaar worden zij per bus naar Breda. Tilburg en Roosen daal gebracht en in het achterland staat het vee, voor zover men het heeft kunnen redden, in grote troe. pen op de drassige landen. Rond Bergen op Zoom is een aantal mili tairen het slachtoffer van hun menslievende taak geworden. Boven Willemstad cirkelen vlieg tuigen, de enige „ooggetuigen" van de ramp, die het stadje getrof fen heeft. Lager scheren zé over het water, daarmee nog accentue rend de tragiek die achter hun hul peloze aanwezigheid verborgen gaat. Alle polders rond Waspik in de Langstraat (N.B.) zijn ongelopen. De boeren hebben met hun vee kunnen vluchten. In Waspik, waar alleen aan de buitenrand het water staat, zijn drie huizen ingestort. Er is nog één verbinding over de weg, naar Kaats heuvel, open. Een beeld van de overstromingsramp in ons land, gefotografeerd te Raams- donkveer. Een van de zwaar bescha digde woningen. De gehele voorgevel is weggeslagen. De noodtoestand De hoofdcommissarissen en presi denten van de vereniging „De Neder landse padvinders", de Verkenners van de Katholieke Jeugdbeweging, het Nederlandse Padvindstersgilde en de Nederlandse Gidsenbeweging vra gen alle padvinders en padvindsters in de geteisterde gebieden, die onge twijfeld alle hulp verlenen, die nodig is, dit te doen in samenwerking met de plaatselijke instanties. Het motto voor deze hulp dient te zijn: „geen werk is te groot, geen werk is te klein." Voorts wordt op alle padvinders en padvindsters in 't gehele land een be roep gedaan zich ter beschikking te stellen voor de nationale inzameling, die voor de geteisterde gebieden zal worden gehouden, waarbij zij zich ondergeschikt dienen te weten aan de van officiële zijde daartoe aangewe zen instanties. Voortrekkers uit niet- geteisterde gebieden kunnen zich ge reedhouden voor hulpverlening, doch men wachte op bericht van de daartoe bevoegde instanties." De hoofdkwartieren twijfelen er niet aan, dat ieder zich voor dit werk zal inzetten, gedachtig aan de motto's „weest paraat" en „weest bereid". De hoofdcommissaris van de Katholieke Jeugdbeweging verwacht hetzelfde van het jongensfilde en andere groe peringen van de Katholieke Jeugdbe weging. De georganiseerde landbouw en zuivelbereiding beeft een millioen gulden beschikbaar gesteld. Voorlo pig komt deze bijdrage uit het Zul- velfonds, dat door de rundveehoude rij uit eigen middelen wordt bijeen gebracht. Het bestuur van het Chr. Nat. Vak verbond heeft alle leden van de Chris telijke vakbeweging opgeroepen tot hulpverlening en het leven van bij dragen. De apparatuur van het CNV- fonds „Draagt Elkanders Lasten" komt ter beschikking voor de natio nale inzameling. Het vacantieoord van de Chr. Vakbeweging te Putten en het conferentieoord van de Chr. Bedrijfsgroepencentrale te Drieber gen worden opengesteld voor geëva- cueerden. Het hoofdbestuur van het NVV heeft ƒ25.000 beschikbaar gesteld. De mogelijkheid dit bedrag te verhogen wordt besproken. Het Ned. Bijbelgenootschap stelt bijbels beschikbaar. Bijbels kunnen worden aangevraagd bij en gezonden naar het Bijbelhuis te Amsterdam, Herengracht 366, tel. 36300. Het tehuis „De Keijenberg" te Ren- kum van de Alg. Diaconale Raad der Ned. Herv. Kerk is beschikbaar voor evacué's. De Evangelische Kerk in het Rijnland, Duitsland, zal een oproep doen voor het bijeenbrengen van gel den voor de Nederlandse getroffenen. De Oecumenische Raad en het lan delijk interkerkelijk bureau noodvoor zieningen hebben de kerkeraden der bij de Oec. Raad aangesloten kerken verzocht de ingezamelde gelden aan het Nat. Rampenfonds af le dragen. Het centraal bureau van Geref. Dia conieën heeft alle Geref. Kerken in Nederland verzocht Zondag a.s. een collecte te houden voor de noodgebie- den. Het hoofdbestuur van de Ned, Asso ciatie van Accountants heeft de mi nister van Financiën verzocht, voor giften aan het Nationaal Rampenfonds belastingfaciliteiten toe te staan. Het Leger des Heils heeft zijn ge hele apparaat ter beschikking gesteld voor de inzamelingen en mobiele can- tines naar gei teisterde gebieden ge stuurd. (Advertentie) BESCHERMING BEVOLKING AANMELDING VRIJWILLIGERS in de A-kring UTRECHT van 2 t/m 7 Februari 1953 AALSUM R'dam-W. Afrika 31 v. Abidjan te Sassandra ABBEDIJK Rotterdam-New York 31 te Antwerpen ALAMAK R'dam-Calcutta 2-2 te Karachi ALBLASSERDIJK 1-2 te New Orleans ALIOTII B. Alres-R'dam 1-2 te Las Palmas ALMKERK 1-2 van Brisbane te Sydney ALNATI B. AIrcs-Rotterdam 31 van Rio de Janeiro naar Vittoria ALUDRA Calcutta-Rotterdam 31 van Antwerpen AMERSKEP.K Rotterdam- AUïlojJië 2-2 7f Fremantle ASIQisÏA'dam-l"gil. zee Tunis jg: AMSTELLAND l-1Pvan Am sterdam te B. Aires AMSTELVAART A'dam- In donesië 2-2 nm te Djibouti ANNENKERK R' dam-Japan pass. 1-2 .Gibraltar-Genua ARENDSDlJK B. Aires-New York 31 van Montevideo n. Santos ARENDSKERK Japan-Rot terdam 311 mijl van Kobe naar Hongkong ARGOS 1-2 van Chalkls te Lusuri ARIADNE 30 van New York naar Turkseiland AVERDIJK New Orleans- R'dam 1-2 van Le Havre BENNEKOM 31 v Talcahuano naar Carral BINTANG Karachi-Pac kust 1-2 van Honoioeloe naar Los Angeles BOSCIIFONTEIN A'dam-O. Afrika passeert 1-2 nm eil. Capri naar Port Said CALTEX DELFT Sidon-Rot- terdam passeert 1-2 Kreta CALTEX UTRECHT Sidon- Rottcrdam passeert 1-2 ZW punt. Kreta CERASt'^otterdam-Perz golf Krdani -2 v; lAdeleide te verm. Francisco DELFLAND Z. Amerika- Amsterdam 1-2 te Vittoria DELFSHAVEN Rotterdam- B. Aires 1-2 dw kp Finis- terre naar Montevideo DRENTE New York-Indonc- sië 1-2 van Belawan te Sin gapore DALERDIJK R'dam-Vancou- DUIVENDIJK Rotterdam- Vancouver 30 van Balbao n. Los Angeles ELMINA A'dam-W. Afrika 1-2 van Freetown naar Abidjan ENGGANO R'dam-Ferz golf passeert 2-2 Perlm naar Muscat ERINNA 1-2 van Chittagong naar Rangoon FAIRSEA Sydney-A'dam 1-2 van Suez FARMSUM 31 van A'dam te Norfolk GAROET Indonesië-R'dam 1-2 van Penang op rede Belawan GROOTE BEER R'dam-New York 2-2 te Halifax HAULER WIJK Perz golf- Rotterdam 1-2 van Genua naar Marseille HECTOR 1-2 van Bari te Triest HERA Amsterdam-Zuid pac kust 1-2 van B. Ventura te Paita JAVA 1/2 van Sorong Steenkool. KOTA BAROE Indonesië-N. York 1/2 te Boston. KOTA INTEN 1/2 van Hous ton te Port Arthur. LAERTES 1/2 van Tj. Priok te Pladju. LAWAK 1/2 van Portland Oreg te Seattle. LEKHAVEN O. Afrlka-A'dam 31 te Gunea. LINGE 1/2 van New Port Mon te Las Palmas. LISETA 1/2 van Tjilatjap nr. Pladju. LISSEKEK Perz. Golf-R'dam 1/2 van Suez naar Pt. Said. LOENERKERK Calcutta-Rot terdam 2/2 van Cochin te Calicut. LOMBOK 31 van Los Angeles te San Francisco. LOPPERSUM 1/2 van R'dam te Bagnoli. LUCITA 31 van Aruba naar Gent. MAAS 1/2 n.m. van Lattakla naar Izmir. MACUBA 2/2 van Singapore te Wellington. MADOERA Indoneslë-A'dam 31 n.m. van Pt. Said. MALEA 1/2 van Stockholm te Limliamn bij Malmoe. MALVINA 1/2 van Miri naar Yokohama. MEERKERK R'dam-Japan 2/2 te Hongkong MODJOKERTO Indon .-Rot terdam 1/2 van Pt. Said. NIEUW AMSTERDAM 1/2 vroeg van Curacao naar Cristobal. NIEUW HOLLAND 31 van Tj. Priok naar Sydney. NOORDWUK 1/2 van Santa Lucia te New York. POELAU LAUT New York- Indonesië pass. 1/2 Flores naar Beirouth. POLYDORUS New York-In- donesië 2/2 van Pt. Sudan te Aden. POLYPHEMUS 2/2 van Am sterdam via Singapore te Tj. Priok. PR. FREDERIK HENDRIK 1/2 van Valencia nr. R'dam. RAKI New York-Indonesië 31 van Bandarshapur te Daman. RONDO Calcutta-O. Afrika 1/2 van Beira-Dar es Sa laam. RUYS Japan-Z. Amerika 1/2 te Durban. SARPEDON 1/2 van Mara- caibo te Pta. Cardon. SCHIE A'dam-Middell. Zee 1/2 te Piraeus. STAD ARNHEM R'dam-Sa- vona pass. 1/2 Kp. Finis- terre. STAD BREDA New Orleans- Engeland of Europa pass. 31 n.m. Keywest. STAD DORDRECHT Sfax- Vlaardlngen pass. 31 Finis- terre. STAD LEIDEN Schiedam- Golf van Mexico uass. 1/2 Landsend STRAAT MAKASSAR Zuid Amerika-Japan 1/2 te Ma nilla. SUMATRA A'dam-Indoneslé 1/2 van Singapore naar Pangkalpinang. TARAKAN A'dam-Indoneslë pass. 31 Finisterre naar Ge nua. TERO 3/2 van R'dam te Phi ladelphia verw. TITUS 2/2 van A'dam vla Oran te Malta. TJIBANTJET Kaapstad-Ja pan 1/2 van Kobe te Na- goya. TJITJALEGKA Japan-Zuid Amerika 1/2 van Singapore pore naar Tj. Priok. TOSARI R'dam-Indonesië 31 van Belawan naar Padang. VEENDAM R'dam New York 1/2 van Le Havre naar Southampton. WAAL Middell. Zee-A'dam 1/2 dw. Balearen nr. Bona. IJSSEL A'dam-Middell. Zee pass. 1/2 Ouessant naar Beyrouth. ZEELAND KRL Indonesië-N. York 311 te Belawan. Laatste meldingen AAGTEKERK, 31 v R'dam n Sydney. ABBEDIJK, 31 v R'dam nr New York. ALCHIBA, B. Alres-R'dam, 31 v Montevideo nr Santos. ALDABI, R'dam-B, Aires, 2 te Rio Janeiro verwacht ALGENIB, B. Aires-R'dam. pass. 1 Fernando Noronha nr Las Palmas. ALMDIJK, Galveston-R'dam 31 te Antwerpen. ALNATI, B. Aires-R'dam. 1 v Rio de Janeiro te Vit toria. AMPENAN. New York-Cal cutta. 2 tc Bombay. AMSTELKROON Fremantle- Liverpool. pass. 31 Oporto. AMSTELSTAD. 31 van Lake Charles nr Indonesië via Port Said. ANDIJK. 1 van Bremen te Hamburg. ANNENKERK. R'dam-Japan. 3 te Genua verw. ANTONIA, 30 v Makassar op rede Singapore. ARNEDIJK, 30 v Norfolk nr Antwerpen. BILLITON. Perz. Golf-Pac. kust 1 te Zamboanga. BOSKOOP. Cailao-A'dam, 1 170 mijl NO Sombrero eil. nr Antwerpen. CASTOR. 1 v A'dam naar Antwerpen. CELEBES. Indonesië-New York. 29 te Colombo. COTTICA, Georgetown-Am sterdam. 1 690 mijl ZW Fayal nr Plymouth. DALERDIJK, R'dam-Van- couver 1 v San Francisco n Portland O. DANAE, A'dam-Kopenhagen 1 te Aarhus. ETREM ASpezia-Rangoon. pass. 2 Minikoy. FAIRSEA Sydney-A'dam 2/2 van Port Said. FELIPES 30 van Bangkok nr. Pladju. FRIESLAND KRL R'dam- Indonesië 31 van Colombo. 4/2 te Belawan verw. GANYMDES 29 van New York naar Port au Prince, iOOILAND 2 van Hamburg te A'dam. GORDIAS 1/2 van Piraeus naar Volos. GOUWE 2 v. Swansea te Da kar. HERCULES Middell. Zee- A'dam 1/2 van Aleciras nr. Huelva. HESTIA 1/2 van A'dam naar Bremen. INDRAPOERA R'dam-Prïok 1/2 145 mijl ZO Kreta naar Pt. Said. JAGERSFONTEIN O. Afrl- kaA'dam 31 van Kaapstad naar Tenriffe. JOH. VAN OLDENBARNE- VELT A'dam- TJ. Priok pass. 2 Kp. St. Vincent nr. Pt. Said. JUPITER 31 van Catania nr. Messina. KEDOE Makassar-R'dam p. 2/2 Guardafui nr. Djibou- KOTA AGOENT Gdynla- R'dam 1/2 ca. 22 uur bij gedraaid in orkaan ten NW. van Texel. LANGKOES 31 van R'dam naar Hamburg. LAURENSKERK Calcutta-R' dam pass. 2 Str. M.ssina n. Genua. LEERSUM New Orleans-Am sterdam 1/2 van Le Havre naar Antwerpen. LISSEKERK Perz. Golf-Rot terdam 2 van Pt. Said naar Genua. LUNA A'dam-Middell. Zee 31 van Gibraltar naar Tel Aviv. MAASHAVEN R'dam-West Afrika 31 van L. Palmas naar Dakar. MARKEN R'dam-Tj. Priok 30 van Pt. Swettenham te Singapore. ORANJESTAD A'dam-Cris- tobal 1/2 1060 mijl NO Barbados naar La Gualra. ORION 31 van Bremen naar A'dam. PR. FREDERIK WILLEM R'dam-Ceuta passeert 1-2 Ouessant PR. WILLEM IV Hamburg- Valencia passeert 31 Gibral tar naar Burriana REMPANG Indonesië-A'dam 31 nm van Marseille 1-2 t.h.v. Majorca SARANGAN Vancouver-O. Afrika 28 te Portland (Oreg) SCHERPENDRECHT 31 van Trinidad naar Santos S1BAJAK P.'dam-Wellington 31. SOO mij I NNW Pitcairn eil. naar Papeete SOMM ELSDIJ K R'dam-Golf v. Mexico 31 van Lissabon naar Havanna STAD DORDRECHT Sfax- Vlaardingon pass. 2 Oues sant, 4 ca 7 uur te Vlaar- dingen verwacht STAD SCHIEDAM 31 van Casablanca te Vlaardingen TABINTA Indonesië-A'dam 30 van Penang te Belawan TALISSE Antwerpen-Londen 2 van Vlissingen - na schui len TARA R'dam-B. Aires pass. 1 Ouessant TARAKAN A'dam-Indonesië passeert 2 Gibraltar naar Genua TARIA 31 van R'dam naar Curacao TOMORI Indonesië-R'dam 2 van Colombo naar Aden VEENDAM 31 van R'dam n. New York 2-2 Southampton verwacht WAAL 2 van Tarragona te Bone WATERMAN R'dam-Poesan 31,18.45 uur van Honoioeloe I AAXMELDINGS-BUREACX 1 Zusterschool Ganzenmarkt 2 School Vondellaan 32 3 Pieter Bothstraat 34 4 Beethovenplein 2 5 Ondiep 63bis 6 Joh. Uitenbogaertstraat 7, Zuilen 7 Koekoeksplein 8 Prof. van Bemmelenlaan. Maartensdijk 9 Kruisstr. IA (Rijks H.B.S.) 10 Abstederdyk 142 11 Jan van Arkelstraat, Jutphaaa 12 Gebouw Oudwijk 13 Politie-bureau Tolsteegbrug Deze aanmeldingsbureaux zijn Maandag Dinsdag I Woensdag van 1930 ,ot 2130 uur Donderd. Vrijdag J Zaterdag van 14 :30 tot 16 30 uur j' geopend. Het Centraal aanmeldingsbureau Hoofdbureau van Politie aan het Paardeveld te Utrecht is de gehele dag geopend. Het Hoofd Bescherming Bevolking in de A-kring Utrecht, A. W. BRANDT. In overleg met de centrale evacuatlccommissie deelt liet hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis mede. gaarne bereid te zijn alle goederen die men ter beschikking zou willen stellen voor de getroffenen b(j de wa tersnood te ontvangen In de In tendance van het Nederlandse Rodo Kruis te 's-Gravenhage, Fluwelen Burgwal 19. Het K.N.M.I. deelt mede: De invloed van het depressicgebled, dat in ons land en het gehele Noord zeegebied zware stormen veroorzaakte, op het weer in West-Europa vermindert steeds verder, naarmate de kern in de richting van Zuidoost-Europa wegtrekt en opvult. Een liogedrukgebied, dat op de oceaan in aantocht was. breidt zich over het Noordzeegebied, het zeegebied ten Wes ten van Noorwegen en Scandinavië nit. Ook in Noord-Scandinavië en Noord- Rusland kwamen krachtige luchtdruk- stijgingen voor. waardoor een verbin ding tot stand komt tussen het van de oceaan afkomstige hogedrnkgebled en een zeer groot hogedrukgebied. dat zich reeds geruime tijde boven Noord-West- Slberië handhaaft. In dit laatste gebied niet hoge barometerstanden kwam van morgen een luchtdrnkwaarde voor van bijna 1060 ml>. Deze ontwikkeling cn de iuchtdrukverdeling betekent, dat tn het Noordzeegebied, Zuld-Scandinazlo, In onze omgeving en Noordwest-Dultsland de winden geleidelijk naar Noordoost gaan ruimen. De Noordoostelijke winden zullen ko mende dagen geleidelijk koudere lucht uit Scandinavië aanvoeren. Een lang zame daling van temperatuur ln ons land moet worden verwacht, waarbij reeds komende nacht plaatselUk lichte vorst zal optreden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4