Utrecht steekt spontaan helpende hand toe Krachtige hulp Wij moeten helpen! Woensdag: collecte Verloren strijd om de Alblasserwaard Als paddestoelen schieten hulpacties uit de grond Collectanten gevraagd van Zeist schenkt f5000.- fT Evacuee's en Mevr. vd. Burg gehuldigd Twee fotoboeken Hoograven zwaar geleden onder storm DUITS VLIEGTUIG VERONGELUKT? ÜTRECHTSCH NIEUWSBLAD Maandag 2 Februari 1953 - 60e Jaargang No 233 Pagina 5 Ononderbroken stroom: Geld, goederen en daadkracht Uiterlijk gaat in de Domstad het leven gewoon verder na de noodlottige storm die over het land is gegaan, maar in binnen huizen en pakhuizen, in winkels en in verenigingsgebouwen wordt koortsachtig gewerkt. Daar staan de gedachten naar niets anders dan naar de ramp, die Westen en Zuid-Westen van ons land heeft getroffen.. Als door een electrische schok ge troffen. zijn in Utrecht mannen en •vrouwen, jongens en meisjes, aan het werk gegaan. De huisvrouwen zijn ■bezig geweest om kleren, linnengoed, dekens cn schoenen bij elkaar te zoe ken. Padvinders en verkenners gaan wijksgewijs de huizen langs om deze goederen op te halen en ze te bren gen naar de depots, die op verschillen de punten in de stad. zoals de Zadel straat, de Oudegracht, de Daalsedijk, zijn gevormd. Vandaar gaan de voor raden naar het centrale punt, de grote groentenhal op het veilingterrein aan de Croeselaan En ook daar treffen wij weer de jongens en meisjes van de NPV en de RK verkenners aan en de leden van vrouwenverenigingen, die de goederen m ontvangst nemen en *e sorteren. Steeds somen nieuwe autoladingen binnen. Van de Zadelstraat gingen vanmorgen twaalf auto's van de ge- i ni.entereiniging volgeladen weg naar de Croeselaan. Eén ervan was geheel vol met schoenen. En het laden van de auto's duurde niet langer dan vijf minuten, zóveel handen van scholie ren en omwonenden hielpen. Op het padvinders-hoofdkwartier is het druk. want vandaar uit wordt de hulp aan de geteisterde gebieden georganiseerd. Naar wij nader verne men is een eerste groep wagens onder leiding van padvinders met goederen naar Bergen op Zoom vertrokken. Verslaggevers van het U.N. zijn mee, om de lezers daarvan uitvoerig te ver teilen. Hier volgen (in volgorde van bin nenkomst) de berichten over de Utrechtse hulpverlening. Het personeel van de Gem. Dienst voor Sociale Zaken te Utrecht heeft besloten een dag salaris aan het Na tionale Rampenfonds af te staan. Bredero Beton zal zeer binnen kort een klaverjastournooi t.b.v. het rampenfonds organiseren. Inlichtin gen tel. K 3408 (Maarssen) no. 541. Het programma van de voorstel lingen in de Stadsschouwburg blijft ongewijzigd. Tijdens de pauze zal worden gecollecteerd ten bate van het rampenfonds. Gisteravond heeft de eerste geldinzameling plaats gevon den. Het personeel van de machinefa briek Stork-Jaffa heeft de directie verzocht één uur per dag te mogen overwerken ten bate van het Ram penfonds. Deze week gebeurt dat in ieder geval, misschien nog langer. De directie zal het bedrag verdubbelen. Vrijdag a-s. geven de Utrechtse Opera en het U.S.O. in Tivoli te Utrecht een opera-concert ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Als dirigenten treden op Chris Burgers en Paul Hupperts. Medewerking verlenen het grote operakoor en tien of meer solisten, t.w. Corry Bijster, Anneke v. d. Graaf,' Beatrix Lagrange, Lola v. d. Ben. Mimi Aarden. Paul Hameleers, Guus Hoekman, Anton Eldering, Frans van de Ven, Jan Duiveman. Een gedeelte van dc totale op brengst wordt gereserveerd voor twee Utrechtse getroffenen, het echtpaar Nlouwenkamp, waarvan het woonschip is vernietigd. Het echtpaar is ondergebracht bij de Utr. Opera in Rbijninst. —Het personeel van Super Neon. Singelstraat 11, heeft een halve dag loon afgestaan voor de slachtoffers. Morgen zal op alle inrichtingen van onderwijs te Utrecht, van M.O. 1ot en met kleuteronderwijs een col lecte worden gehouden ten bate van de watersnoodslachtoffers. De Utrechtse Rederijkerskamer ..dr Willem Royaards" stelt de op brengst van haar toneeluitvoering hedenavond te Zeist ter beschik king van de slachtoffers van de wa tersnood. De Ned. Kath. Arbeidersbeweging, haar bonden en instellingen, neb ben besloten gezamenlijk ƒ75.000 biieen te brengen voor het N. R. De Alg. Ned. Pluimveeteeltvereniging te Utrecht Schillerlaan 13. zal van haar leden medewerking vragen om gedupeerde pluimveehouders weer van levend materiaal te voorzien. Aanmeldingen te richten aan het secretariaat. Eindeloze Rode Kruis-colonnes zet ten zich in beweging. Tonnen en tonnen goederen gaan van Utrecht naar de rampgebieden. Op de foto: vertrek van de Maliebaan. (foto U. N.) Woensdag as. zal in de gehele stad Utrecht de collecte worden ge houden ten behoeve van de slacht offers van de watersnood. Zij die zich als collectant beschik baar willen stellen, kunnen zich daartoe heden (Maandagavond) tussen 19.30 uur en 21.30 uur aan melden aan een der navolgende adressen in hun omgeving: 1 R.K. Zusterschool, Ganzen markt: 2 O.L. School, Vondellaan 32; 3 O.L. School P. Bothstraat 34; 4 Joh. de Witschool, Beethovenlaan 2; 5 O.L. School. Ondiep 63bis; 6 O.L. School, Koekoeksplein 2a; 7 Rijks Kruisstraat la; 8 O.L. School. Abstederdyk 112; 9 Wit. Gele Kruis, Oudwijk 10: Politiepost, Tolsteeg, Bovendien bestaat er nog gele- fenheid tot aanmelding op het oofdbureau van Politie, Paarden- veld, aan het Centraal aanmeldings bureau Bescherming Bevolking op Dinsdagmorgen tussen 10 en 12 u. Personen beneden 16 jaar komen niet in aanmerking. MEISJE AANGEREDEN Een negenjarig meisje R. S.. stak zonder uit te kijken Zaterdagmid dag op de Oudenoord de weg over. Zij werd aangereden door de 46- jarige bromfietser C. F. Het kind is met een kaakfractuur en open wonden aan beide knieën per auto van de G.G. en G.D. naar het Stads en Academisch Ziekenhuis overge bracht. Utrechters schonken 2000 koppen koffie Een viertal Utrechters, dat gis teren op ejgen initiatief naar 't ge teisterde gebied van 's Gravendeel is gereden, met 240 liter koffie, heeft daar 2000 koppen koffie uit gereikt aan de getroffenen. Wegens plotselinge gladheid van het wegdek, door opkomende vorst, slipte de auto van dc vier Utrech ters, toen zij op de terugweg was. De wagen ging over de kop. Geluk kig werd geen der inzittenden ern stig gewond. militM miht Terstond nadat bekend was geworden, dat de watersnood een zeer grote omvang aan nam, hebben de hoogste mili taire autoriteiten aan de onder him bevel staande met bewe gingsvrijheid of met permissie vertrokken militairen opdracht gegeven onverwijld naar hun garnizoenen, standplaatsen en inrichtingen terug te keren. Vervolgens zijn alle strijdkrach ten onder het centrale bevel gesteld van de Nederlandse territoriale be velhebber, de luitenant-generaal D. C. Buurman van Vrcedên, om door deze ter assistentie te worden aan geboden aan het civiele gezag. De met militaire assistentie te nemen maatregelen worden op het hoogste niveau gecoöpteerd in n^^-e sa menwerking ^Ben de Ne^Bandse territoriale BFelhebber het hoofd van de L5jkswaters»™i. Voor zover thans bekena'zijn en kele van de voornaamste genomen maatregelen: 1. Troepen uit Breda, Den Bosch, Geertruidenberg. Oir- schot en Roosendaal zyn in net be dreigde gebied Willemstad en Krui- ningen ingezet: 2. Eenheden van de Koninklijke Marine zijn op Walcheren; 3. Marinestrijdkrachten uit Rotterdam zijn onderweg naar Middelharnis en Stellendam: 4. Troepen uit Den Haag. Utrecht en Schoonhoven zijn ingezet in Ouder kerk aan de IJssei; 5. In vele an dere plaatsen staan militaire een heden gereed om op het eerste sein assistentie te verlenen. De bevel hebbers van de eerste en derde mi litaire afdelingen hebben volledige bevoegdheden troepen onder hun bevel in te zetten. De troepen van de bevelhebbers der tweede en vier de militaire afdelingen dienen ter versterking. 6. Maatregelen zijn en worden fenomen om de gestoorde verbln- ingen door inzet van militair per soneel en materieel zo spoedig mo gelijk te herstellen. Allerwege schiet Utrecht toe om in welke vorm dan ook hulp te verlenen. Op de foto: tal van vracht auto's, die goederen hebben opge haald, worden bij een pakhuis in de Zadelstraat gelost. (foto U. N.) Woonarken en auto's getroffen door storm Niet alleen hebben omgewaaide bomen gedurende het afgelopen week-end de weg versperd op ver schillende plaatsen in de stad Utr., ook woonarken hebben er zware be schadigingen door ondervonden. Een woonark, gelegen in de fortgracht Lunetten sloeg los door de storm wind. Aan dc Billitonkade kon de ark Alberta de harde wind niet doorstaan. Zij is in zinkende toe stand. Het meubilair is behouden ergens ondergebracht. Op de Malie baan werd het dak van een auto be schadigd door een vallende boom. Een boomtak trof het dak van een op het Vreeburg geparkeerde auto. Op de Zeister gemeenteraadszitting is hedenmiddag besloten uit de ge meentekas een bedrag van ƒ5.000. beschikbaar tc stellen voor het Na tionaal Rampenfonds. 2 MILLE VOOR RAMPENFONDS Hedenmiddag omstreeks 12 uur be droegen de binnengekomen gelden bij het Utr. Rampenfonds reeds 2.000.—. vervoermiddelen Het Is niet onwaarschijnlijk, dat in dc stad Utrecht evacuee's uit de getroffen gebieden on derdak rullen moeten vinden. Hoewel in dit opzicht dc ram pendepots van het Roode Kruis paraat zUn. en er ook reeds in verschillende tehuizen bedden beschikbaar zijn gesteld, zodat men In totaal al wel reeds een duizendtal personen zou kun nen onderbrengen, wordt het ten zeerste op prijs gesteld, in dien ook particulieren die hier voor ruimte en bedden beschik baar hebben, zich zouden wil len opgeven om getroffenen on derdak tc verlenen. Indien noodzakelijk, kannen deze adressen dan eveneens worden Ingeschakeld. HetzeKde geldt voor particu lieren, die vervoersmiddelen toals personenauto's en vracht auto's ter beschikking zouden willen stellen voor het Roode Kruis. De afd. Utrecht van het Roo de Kruis verzoekt hen. die zich hiervoor willen opgeven, dit uitsluitend te willen doen via telefoonnummer 20272. De ontspannings zaal van de druk kerij Boekhoven aan het Begijne hof te Utrecht was niet geheel gevuld, maar de genen jong en oud die aan wezig waren had den de stemming voor de feest avond van de afd. Utrecht van Mo- veo er spoedig in. Het was een bij zondere avond, deze Zaterdag. Burgemeester en mevrouw d e Ranilz waren er speciaal voor gekomen en ge- generaal Rijkens landelijk voorzitter van de Mo- veo woonde de bijeenkomst even eens bij. Het waren n.l. ditmaal de leden, die de stuwende kracht van 't Utrechtse afdelingsbestuur mevrouw M. v. d. Burg-v. Lent, iets gaven. Zij wilden n.l. het feit, dat mevrouw v. d. Burg nu reeds 12 jaar de mi litaire oorlogsgewonden verzorgt, niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Zo kwam dan de heer M. Knoop uit Amersfoort op het podium. Hij dank te namens „alle jongens en kinderen mevrouw v. d. Burg hartelijk voor 't werk. dat zij gedurende zoveel jaren voor hen had gedaan. De heer Knoop bood de jubilaresse namens de mili tairen van 1940-45 een schilderij aan. Mevrouw Helmich trad naar voren met een zorgvuldig ingepakt ge schenk van allen, die goeds van me vrouw v. d. Burg hadden ondervon den, maar die onbekend wilden blij ven. Het district Utrecht van de oor logsinvaliden gaf een bouquet anjers. De heer v. d. Burg deelde in deze bloemenhulde. Hij ontving een cor sage. Nog meer bloemen werden op het toneel gebracht. Daarna werden brieven van dankbare militairen voorgelezen. En vervolgens nam ge neraal Rijkens het woord. Hij prees de energie, vitaliteit, dadendrang en het organisatorisch talent van me vrouw v. d. Burg. Zijn bloemenhulde arriveerde later. De heer Fris sloot de rij van sprekers en daarna werd on der groot meeleven de film gedraaid, De woningbouw in „Krommerij'n" B. en W. hebben de Utrechtse raad een bouw- en exploitatiebegroting doen toekomen voor het complex van 54 woningen (40 duplex- en 14 een gezinswoningen) in het uitbreidings plan ..Krommenjn". De raad besloot reeds in beginsel tot oprichting van dit complex. De grondkosten worden geraamd op 177.750, de bouwkosten op 748.800. De huurprijzen van de 80 deelwonin- gen variëren van ƒ8.95 tot ƒ9.75 per week, van de eengezinswoningen 14.05 (twee eengezinswoningen 14.65). B. en W. hebben het Rijk machti ging gevraagd tot gunning van de bouw aan de firma De Korte's Bouw bedrijf te Vianen voor een bedrag van 705.700. welke was opgenomen van de Utr. Moveo-tocht naar Schiedam. Een ge animeerd, uitgebreid cabaretpro gramma, verzorgd^floor PAe Ba- rio's gezelschapMjfmaakte^^k ge zelschap met liedjes ^Klchet. sen. (fotoU. N. v. d7Werf) 1. Hel Gemeentebestuur heeft in samenwerking met de afdeling Utrecht van het Nederlandse Rode Kruis en onder auspiciën van het Nationaal Rampenfonds, ter inzameling van goederen en gelden voor dc slachtoffers van de watersnood, opgericht: HET UTRECHTS COMITÉ RAMPENFONDS Voorzitter Wethouder J. G. WINKEL Penningmeester Mr. G. P. VAN TIENHOVEN Het bureau van dit fonds is gevestigd in het stadhuis, kamer 10. Bijdragen kunnen worden gestort bij de Rotterdamse Bank op dc re kening van het Utrechts Comité Rampenfonds. Reeds ingezamelde gelden kunnen afgedragen worden in het stad huis. kamer 10. Hiervoor wordt een kwitantie verstrekt. 2. Het Comité organiseert vanaf hedenmiddag. Maandag 2 Februari, des namiddags één uur. een inzameling van kleding. Voor deze inzame ling zijn de padvinders-organisaties en dc Ted. voor Vrouw. Vrijwillige Hulpverlening ingeschakeld. liet publiek wordt dringend verzocht alleen voor deze inzameling goederen mede te geven. Het Comité doet op iedereen een beroep dc goederen die men kan mis sen reeds nu klaar te leggen, zodat de inzameling zo vlot mogelijk kan verlopen. Vooral aan dekens en lakens Is een zeer grote behoefte. Padvinders van 14 jaar en ouder worden opgeroepen zich beden Maan dag 2 Februari, 's middags te half één voor de inzameling te melden op het Jansveld, Huize Witteveen. 3. Op Dinsdag 3 Februari zal er op alle scholen een geldinzameling worden gehouden. 1. Aanbiedingen van persoonlijke hulpverlening in het rampgebied dienen te worden gericht tot de afdeling Utrecht van het Ned. Rode Kruis, Maliebaan 15. 5. De afdeling Utrecht van het Nederlandse Rode Kruis heeft voor lopig genoeg adressen om geëvacueerden te kunnen onderbrengen. Het Rode Kruis Is dankbaar voor dc grote hoeveelheid adressen die werd aangeboden en zal nader mededelen of en wanneer daarvan ge bruik gemaakt zal worden. 6. Aan de eigenaren van motorboten en veewagens die deze voor de rampgebieden willen beschikbaar stellen, wordt verzocht zich te mel den bfj het Rode Kruis, Maliebaan 15, Utrecht, telefoon 15571 of 12295. 7. De Oranjevereniging Wijkbelang Oog in Al heeft Zondag 1 Fe bruari een inzameling van kleding en gelden georganiseerd. Dc opbrengst bedroeg pl.m. 1500.en vier vrachtwagens kleding. Ook dc padvinders-organisaties hielden in dc binnenstad een inzame ling die reeds een flinke hoeveelheid kleding opleverde. Het bestuur van de Middenstandsvereniging „Dc Rechte Lijn" heeft aan de Burgemeester van Utrecht een bedrag groot 1000.ter hand gesteld, met het verzoek deze som te willen doogeven aan dc Burge meester van Dordrecht voor de getroffenen in die stad. Beide bovengenoemde inzamelingen werden met toestemming van het Gemeentebestuur spontaan gehouden, zodat het mogelijk is dat men op Maandag 2 Februari nogmaals een beroep doet op personen die reeds een bijdrage verleenden. Personen of instellingen die mogelijk reeds goederen hebben ingezameld worden verzocht deze af te leveren in de Groentenhal (Croeselaan). 8. Op Woensdag 4 Februari wordt er een huis aan huis collecte ge houden voor de slachtoffers van de watersnood. In de avondbladen komen hierover nadere mededelingen, ook over de adressen, waar collectanten zich kunnen melden. Burgemeester en Wethouders van Utrecht. 'i PBSjg^FËis] Bi) de Bezige Bij te Amsterdam verscheen een prachtig uitgevoerd fotoboek over het „Leven in Neder land". Paul Huf leverde de foto's. Hans Redeker voorzag het van een verbindende tekst, tenvjjl WimKei- nemeyer zorgde voor de kantteke ningen bij de platen. Uit zo'n boek leert men zijn eigen land niet alleen op de schoonste, maar ook op een doorleefde en fjjndoorvoelde wijze kennen. Van D. Wynbeeks „Juliana Regi- na"-serie verscheen het vierde deel. beschrijvende de gebeurtenissen rond het Koninklijk Gezin in 1952. Een indrukwekkend aantal foto's brengt ons weer dichter by ons Koninklijk Huis, ja laat ons van tyd tot tyd dit „huis" betreden als was het ons eigen Hollands binnenhuis. Ree-is eerder mochten wij er op wijzen welk een uitnemende Oranje-kro niek deze uitgave van Hollandia te Baam in haar achtereenvolgende afleveringen ons biedt. Concertgeb. orkest speelt ten bate van noodgebieden Het Concertgebouworkest te Am sterdam heeft besloten een uitvoering te geven ten bate van de slachtoffers van de watersnood. Dank zij de mede werking o.a. van de dirigent Rafaël Kubelik en de N.V. Concertgebouw is het mogelijk gebleken op korte ter mijn een concert te organiseren, waarvan de opbrengst geheel zal wor den afgedragen aan het Nationaal Rampenfonds. Oproep mevr. de Ranitz Mevrouw De Ranitz, in haar func- ,tie van Voorzitster van de afd. Utr. van de Ned. Fed. van Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening, wekt de leden van de bij de plaatselijke af deling aangesloten vrouwenorgani saties op zich beschikbaar te stellen voor de collecte, welke gehouden zal worden voor het plaatseiyk RamDenfonds Utrecht. De aangeslo ten Vrouwenorganisaties zijn; 1 Coöperatieve Vrouwenbond. 2 Ned. Christen Vrouwenbond, 3 Ned. Vereniging van Huisvrouwen, 4 R.K Vrouwengemeenschap, 5 Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers, 6 Vrou wenbond van het NW. 7 Vrouwen bond van de PvdA. DE WERELDBEVOLKING De wereldbevolking groeit sneller dan ooit. Deskundigen van de VN- verwachten, dat zij in 1980 de drie a drie- en een half milliard zal berei ken. (In 1950 bedroeg zü 2.406 mil- lioen zielen). U.B.O. vierde feest Zaterdagavond werd in K. en W. te Utrecht een jaarfeest van de P.V. UBO gehouden onder het motto ..Aan de lo pende band". Dat het programma een gezellige avond zou brengen was reeds te verwachten, want Frans Dumee en Ellen Castel en Fred Wiegmans brach ten \et-l ontspanning voor het perso neel Diama cn Darantie brachten een gezellige sfeer door hun melodieuze klanken op de xylophoon. The handly Fools zorgden voor de grimassen. Jack Smit en eompagny maakten het pro gramma volledig door hun prachtig ac- cordeonspel. Na afloop was 'n geslaagd bal met medewerking van Paul Engels dansorkest en onder leiding van ballet- meester Jansen. UBO weet echter ook nog iets anders te doen dan fees trie ren. want terstond toen de ramp van dc watersnood bekend was. werden 6 vrachtwagens der UBO naar het gebied van de ramp gezonden. Bovendien stond het personeel een dag loon af voor het Nationale Ram penfonds. AANHOUDING WEGENS LOOD DIEFSTALLEN In verband met op het Jaarbeurs terrein aan de Croeselaan gepleegde looddiefstallen heeft de Utr. recher che Zaterdag aangehouden de 20- jarige J. J. G. H. uit Utrecht en de 26 jarige T. R. uit Rotterdam. De mannen zyn na verhoor heengezon den. PORTEFEUILLE MET ƒ2500 GEROLD Van een bewoner uit Hongkong, die in Den Haag logeert, is een por. tefeuille met ƒ2500 gerold. Maar nog heden begon het slechten der zinkstukken (Van i R-redacteur» liet moet voor de dappere inwoners van Sliedrecht een grote teleurstel ling zijn geweest, dat datzelfde water, dat zij Zondag met een krachtige in spanning die twintig uur duurde uit een kloof in de Merwededijk ten Oos ten van het dorp hebben teruggesla gen nu door een achterdeur duizend huizen achter de dijk besluipt en on der water zet. Want door het grote gat in de djjk van dc Noord ten Wes ten van Papendreclit dondert in het licht van de zonnige Maandagmorgen nog steeds het water de Alblasser waard binnen en polder na polder, steeds verder Oostelijk, komt onder water te staan. De spoordijk, die achter het dorp omloopt, heeft aan Sliedrecht wat uit stel gegeven want alleen via een klei ne tunnel kan de vloed het dorp be- Talloze ruiten Ook Jutphaas heeft tol moeten be talen aan de storm, die Zaterdag en Zondag over de gemeente raasde Op Hoograven is practlsch geen wo ning. die niet met Ingewaaide ruiten en afgewaaide pannen zit Veel per sonen liepen kleine verwondingen op door rondvliegende pannen, stukken zink enz. Zij moesten zich op de Poli tiepost laten verbinden Het rieten dak van een boerderij aan de Liesboschweg kreeg het zwaar te verduren. Een groot stuk van dit dak werd weggeslagen Persoonlijke angevallen deden zich hierbij niet voor. Op Plettenburg werd van een 25 m lange loods het dak gehec] afgerukt De electrische stroom ln dit gedeelte van de gemeente viel uit. De nieuwbouw van de Ned Persll- fabrieken moest het eveneens ontgel den. Houten bekistingen knapten als een luciferhoutje af De aangerichte schade ls groot. Een Directiekeet in de Willem m-straat was nl6t bestand te gen de storm en ging aan diggelen Een zinken golfplaat kwam ln een voortuintje van een woning van de Prins Hendrikstraat terecht verschei dene bomen woeien om Zo "kwam ?en boom terecht ln het midden van het inrijhek van kasteel „Rtjnhulze". Een woonark ln de Vaartscherïjn ge raakte op ..drift" cn moest met ver eende krachten aan Zijn ligplaats wor den vastgemaakt Van woningen ln de Willeem m-str. kletterden honderden pannen op straat, terwijl een serre van een dok terswoning aan de Dorpsstraat door de storm ingedrukt werd. Anoz-fonds stort 30.000 gld. Het dagelijks bestuur van dc Cen trale Bond van Onderling; beheerde ziekenfondsen te Utrecht heeft een beroep gedaan op de aangesloten fondsen om een bedrag voor het Nat. Rampenfonds af te staan. Het aangesloten ziekenfonds Anoz heeft besloten 30.000 beschikbaar te stellen. Dit algemeen ziekenfonds heeft op de hierbij aangesloten, vroeger zelfstandige ziekenfondsen een beroep gedaan, eveneens een bedrag tc storten. LEZING OVER FRANSE MUZIEK UITGESTELD De lezing over „Continuité de la musique frangaise", die 5 Febr. zou worden gehouden met muzikale il lustratie door Wim van Overeem is wegens ziekte van deze pianist uitge steld tot Maandag 9 Febr. in het Uni versiteitshuis te Utrecht. Een zeer geanimeerde receptie open de Zaterdagmiddag in het Oranjehuis te Utrecht de festiviteiten van de A.N.I.B., afd. Utrecht. Op deze recep tie kwamen tal van afgevaardigden, o.a. van andere afdelingen van de A.N.I.B. hun gelukwensen aanbieden. Op de feestavond voerden nog enkele sprekers het woord, die in het bijzon der de heer Hietbrink dankten voor het vele werk, in deze vijf jaar door hem verricht. Als blijk van hulde werden hem enkele cadeaux over handigd. Het programma werd ver zorgd door het Utrechts Amateur Revue- en Cabaretgezelschap „De Verenigde Spelersm.m.v. de Erika- kapel o.Lu. N. W. Veerman en als gast de Opera- en Radiozanger Cas van Dyk, die aan de piano werd be geleid door Cor de Rooij. Op de foto: het recipiërende bestuur van de A.N.I.B.. afd. UtrechtV.Ln.r. de lie ren J. IV. Honders, B. J. van Paget' (2e secr.), H. A. Hietbrink (seer.), J. H. v. d. Lustgraaf (yoorz.) en R Ber- culo (penningm.) en de dames rnej. C. Rietveld en mevr. G. J. Stal-Tho- mes. foto U. N. v. d. Werf) UJVLS.-PERSONEEL WERKT VOOR RAMPENFONDS Het uit 130 man bestaande per soneel van de Utr. Mach. Stoelen- fabriek heeft besloten gedurende een week iedere dag een uur over te werken en het loon van deze zes uren af te staan aan het Nat. Ram penfonds. Mr. KESPER VAN VACANTIE TERUG Naar het ANP verneemt, wordt mr L. A. Kesper. commissaris der Koningin in Zuid-Holland, die met verlof ir. Zweden vertoefde. Dins dag in de loop van de dag hier te lande terugverwacht. reiken. Maar over twee dagen zal het water in de Sliedrechtse polder even hoog staan als in de Alblasserwaard en voor duizend huizen van de nieuwe uitbreiding betekent dat: een meter water boven de vloer. Daarom is de lage helft van het dorp te gast bij het hoge deel en staan in de blin kend nieuwe woninkjes achter de dijk de benedenétages vrijwel leeg. Van de noodtoestand is intussen geen sprake meer. Toen Zondag het dorp door de dijkdoorbraak in het Oosten en Westen totaal geïsoleerd was, en het niet te bekijken viel boe snel het water in de Alblasserwaard zou stijgen, hebben de burgemeester en de directeur van Gemeentewerken krachtig alarm geslagen, en tal van straten laten ontruimen. Nu het mogelyk gebleken is het gat tussen Sliedrecht en Giessendam in twintig uur te sluiten zodat het ver keer naar Gorcum weer normaal is ziet burgemeester Winkler de situatie veel gunstiger, te meer doordat het weer meewerkt. De rivierstand is nu nog wel een meter hoger dan normaal maar bij een naar het Noordoosten lopende wind vlakt dat snel af. Ook wat het vee betreft, is de toe stand opgeklaard. Een 2500 koeien, geëvacueerd uit de Alblasserwaard. zijn op fabrieksterreinen en in stallen ondergebracht. Zondag was er geen mogelijkheid ze te melken, maar sindsdien hebben zich 20 melkers ge meld en de koeien staan er nu tevre den hoogstens wat kouwelijk by. In Papendrecht is daar in de nacht van Zaterdag op Zondag om drie uur de dijk van de Noord bezweken. Het ongelooflijke gebeurde De golven, die over de kruin sloe gen, hadden het dijklichaam door weekt en weggedreven. Maar dat de dijk zou doorbreken, had nie mand kunnen geloven. En toen de brandweerauto met loeiendo sirene over de d\jk reed om alarm te slaan, had nog niemand er erg in. waar het om ging. In de boerderij dicht by het gat, waar het water binnenstroomde ging de boer on middellijk naar de stal om de koeien los te maken. Het water sloeg een vrouw omver met een baby van 7 maanden. Het kind ver dronk en werd pas Maandag ge vonden. Het is de enige doae, die Papendrecht tot nu toe telt. De mogeiykheid bestaat, dat bij de Veerdam nog een auto met vier inzittenden door het water is be dolven. Het gat ten Noorden van Papen drecht. dat onmiddeliyk 60 meter breed was, is uitgesleten tot 100 m. Vanmiddag wordt dc opening ge peild en begint het vlechten van zinkstukken. Met 14 dagen ver wacht men de dijk dicht te hebben Maar hoeveel van de Alblasser waard inmiddels onder water is ko nten te staan, is niet te zeggen. Op het ogenblik staan 170 km2 van do 300 km2 tussen Lek en Mer. wede ten Westen van het Zederik- kanaal blank. Een Brits ItynvUegtulg met 39 per sonen aan boord is, naar aangeno men wordt, op 650 km ten Oosten van Gander (New-Fouudland) in de Noordelijke Atlantische Oceaan ge stort, aldus heeft de Canadese luchtmacht medegedeeld.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3