Ook Engeland geteisterd Belg ische kustgebied zwaar getroffen De dood greep tientallen door de watersnood in polder bij Halsteren Pr» Bernhard sprak m de Bouwene Op daken van huizen SCHEEPSRAMP IN Ierse Zee eist 128 doden Oostende voor We weten niet 2 I on voor Rampenfonds Unilever geeft Stormschad(n Frankrijk UTRECHTSCH NIEUWSBLAD Maandag 2 Februari 1953 - 60e Jaargang No. 233 Jji) ina Z Ook Engeland heeft ernstig te lijden gehad van de storm, die Zaterdag heeft gewoed. Een vloedgolf, voortgedreven door enorm sterke storm vlagen, heeft over een afstand van vijftig kilometer de dijken in de nabijheid van Mablethorpe, in Oost-Engeland doorbro ken, waardoor het land over een afstand van 3200 meter van de kust is overstroomd. Hedenmiddag was het aantal slachtoffers gestegen tot 250, terwijl velen nog werden vermist. Men verwachtte dat het aantal doden Maandagavond tot bijna driehonderd zou stijgen. AFP meldt zelfs dat het mogelijk geacht werd dat duizend mensen zijn omgekomen. Er werd voorts aangenomen dat 50.000 mensen dakloos zijn Geweldige golven sloegen over ste den en dorpen langs de Engelse Oost kust, over een afstand van 250 km van de rivier de Humber tot de monding van de Theems. Verkleumde gezinnen klommen in pyama op daken van hui zen om hun leven te redden. Elk uur steeg het aantal doden als gevolg van de hevigste woede van de Noordzee sinds mensenheugenis. Redders, in allerlei soorten vaar tuigen, van rubberbootjes, tot amphi- bie-jeeps van het leger, konden vaak de in het water ronddrijvende lijken niet bergen, doordat zij zich moesten spoeden naar de overlevenden, die door het water waren ingesloten. De gehele dag stroomden vluchte lingen naar Louth, in Lincolnshire, waar de politie een hoofdkwartier in richtte. Het water overviel de mensen zo snel, dat ouders slechts enkele minu ten tijd hadden om hun kinderen mee te nemen en naar het dak te vluchten. Vele oude mensen waren niet snel ge- kerk binnen om veertig kinderen op te pikken, die daar hun toevlucht had den gezocht. Te Wliitstable in Kent werden vijf honderd personen gered door vissers. Zij klommen langs ladders uit de ra men naar beneden en stapten in de boten. In Ullapool in Schotland werden 24 vissersboten tegen de kust geslagen. Sommige werden ernstig beschadigd. Op sommige kustwegen stond het water drie meter hoog. In Hunstanton in Norfolk worden veertig Amerikaanse militairen van de in de nabijheid gelegen lucht machtbases vermist. Men gelooft, dat zij zijn verdronken. Het water drong de onderkomens binnen, waar zij met hün gezinnen woonden. Stukgeslagen Op verschillende plaatsen langs de kust werden dikke betonnen muren, zes meter hoge zeeweringen, door de kracht van de zee stukgeslagen. Tal loze huizen werden geheel vernield. Vele bewoners werden in hun huizen door het water verzwolgen. In Blackwall en Wapping in Oosi- Londen en in Putney in West-Londen kwamen overstromingen voor. Een jongen van zeven jaar werd in Kent gered, terwijl hij in de gootsteen van de keuken tot zijn hals toe in het water stond. De burgerlijke autoritei ten hebben het leger vier millioen zandzakken gevraagd. Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh hadden zich naar het overstroomde gebied van Hunstanton begeven. Op het eiland Founess in de Theems- mond zijn drie honderd personen in gesloten. Hun lot is onbekend. Bü de ramp met de Britse veerboot „Princess Victoria" tijdens de orkaan in de Ierse Zee zijn 128 personen om gekomen, 89 passagiers en 39 beman ningsleden. In totaal bevonden zich 172 personen aan boord van het schip. Het voer altijd tussen Schotland en Ierland, een afstand van 35 mijl." Vierentwintig personen, allen man nen, onder wie tien bemanningsle den, hebben de ramp overleefd. Er be vonden zich dertig vrouwen en kin deren aan boord, die allen het leven hebben verloren. Onder de omgekomenen bevinden zich majoor John Maynard Sinclair, vice-premier en minister van finan ciën van Noord-Ierland, Sir Walter Smiles, afgevaardigde van Noord-Ier land in het Britse parlement, en de kapitein van het schip, James Fergu son, die volgens overlevenden grote moed betoonde en de passagiers en bemanning in hun laatste ogenblik ken wist te bemoedigen. De Ierse kust was bijna in het ge zicht, toen de kapitein bevel gaf het schip te verlaten. (Advertentie) Vrouwen! Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tijden. Zij kunnen deze aan merkelijk verlichten, ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijnverdrijver. Togal is onschadelijk voor hart. nie ren en maag. Bij apotheek en drogist 0.95 f 2 40 en f 8 88. In Mablethorpe konden velen gered worden, doordat zij op het balkon van de bioscoop klommen, waar de film „Orkaaneiland" werd vertoond. Amerikaans luchtmachtpersoneel maakte gebruik van reddingboten voor vliegtuigbemanningen om 100 mannen, vrouwen en kinderen te redden, die te Hunstanton in het graafschap Norfolk in hun onderko mens door het water waren geïso leerd. Men vermoedt dat alleen hier zestig personen zijn verdronken De politie schatte dat op 't eiland Canvey in de Theemsmonding 153 personen zijn verdronken. Vijfhon derd zouden hier vermist worden. Ook drong het hoge water tot Londen door. In de Londense voor stad Westham werden vijfduizend mensen door het hoge water geïso leerd. Honderden brachten de nacht in het stadhuis door. In de Londense wijk Whitechapel stond het water bijna een meter hoog in de straten. In het vacantiedorpje Jaywick nabij Clacton in Essex, verloren 8 mensen het leven en werden duizenden dak loos door de overstromingen. Op sommige plaatsen, in de omgeving van Jaywick, staat het land van 10 tot 12 voet onder water. Ieder, die daartoe in slaat was, moest helpen, kinderen, ouden van dagen, vrouwen en mannen te redden. Brandweerlie den brengen inwoners van Jaywick in veiligheid. T wee van de grootste olieraffi naderijen in Europa, één van de Vacuum Oil Company, die pas is gebouwd, en een van de Shell, zijn volkomen ondergelopen. De'raffina derijen liggen op de Noordelijke oever van de Theems. Bij deze be drijven werkten resp. 7.000 en 8.000 man. dé schade is zeer groot, doch er zijn geen slachtoffers. Het eiland Foulness staat, even als het eiland Canvey, geheel onder water. Tussen wrakstukken drijven lijken van mensen en duizenden huisdieren. Ifan Tientallen lijders aan Brandend Maagzuur hebben er Dozijnen Renniss op zak.... Altijd en overal ontmoet U lijders aan brandend maagzuur en U herkent ze aande lof die ze voor Rennies hebben. Innemen doen ze die tablet jes onopvallend, want water of wat ook komt er niet aan te pas. Ze helpen van de ene minuut op de andere. Ook U twee'derde deel blank De ongekend hevige vloed golf langs de Noordzeekust heeft tot nu toe in België naar schatting tien tot twintig do den geëist en schade van ette lijke' millioenen francs ver oorzaakt. De noodtoestand is afge kondigd in het kustgebied van Noord-België. Tal van districten zijn door het vloed water van de buitenwereld afgesloten. Te Oostende, de zwaarst getroffen Stad van België, zyn, aldus deelde dc gouverneur van West-Vlaandcren Zondagavond mede, zeven personen hoeveel er zijn verdronken (Van een onzer speciale verslag gevers) Halsteren, Maandagmiddag. Uit het hoog gelegen Halsteren lo- Ren de bewoners dikwijls even van un werk weg naar het punt waar do Tholenseweg in de Auvergnepol- der duikt en het water hun een halt toeroept. Want het zijn toch hun plaatsge noten, die «laar Zaterdagnacht een vreselijke dood vonden, besprongen door de stormvloed, die, aanstor mend van de Oosterschelde, de zwa re zeedijk op vele plaatsen door brak en zich met vernielend geweld in het lage land stortte. In die polders leefden hun boeren en hun landarbeiders, die alleen maar tegen zich hadden dat zij onder zeeniveau woonden. Een omstandig heid. die hun nu noodlottig werd. Zij hebben gisteren, en ook nog vandaag, langs de hoge walkanten gezocht. Zü hebben 57 doden gevonden, vrouwen, mannen en kinderen, ver krampt in een laatste worsteling om het leven te behouden. En zij weten, dat er nog meer kunnen worden ge vonden, aandrijvend op de wind, die landinwaarts stuwt. Want niemand weet nog, hoeveel er liggen onder het puin van hun ingestorte huizen en wanneer het water hen er uit zal spoelen. Zij staren over de troosteloze wa tervlakte. In het Westen blikkert in felle zon de dijk, een gekartelde streep, waar de zee de dijktop aan vrat. Dan is er ineens niets meer. Daar brak de dijk tot de voet door. En weer komt deze gekartelde rand boven het water uit om verder te gaan in de richting, waar in de ver- Het dagelijks bestuur van het N.V.V. (25000 gulden), de bij het ringsbank in Den Haag 50.000) deh'.V. de Arbeiderspers Dagblad Het Vrije Volk (ƒ30.000), het par tijbestuur van de Party" van de Ar beid (ƒ10.000), het hoofdbestuur van de VARA (ƒ10.000), hebben in totaal een bedrag van ƒ200.000 ter beschikking gesteld van het Natio naal Rampenfonds. te de kerken en huizen van Tholen boven water uitsteken. Een armzalig stukje waterkering is van deze massieve zeedijk overge bleven. Geen meter lijkt zo van een af stand gezien onbeschadigd. En dat kilometers lang Hier en daar steken boven de blin kende watervlakte de daken van en kele kapitale boerderijen en grote landbouwschuren uit. Die zijn nu verlaten. Wilgen steken hun lakken boven water, onderin hangen slierten hooi en stro, die bij het vallen van het getij er in achter zijn gebleven. Kleine daglonershuisjes staan ver strooid nog overeind. Wonderlijk gespaard gebleven tegen de ronkende watervloed. Maar verderop hangt een huis scheef in het water en staat op instorten. Een dakraam slaat open, er waait een stuk gordijn uit. Van wat nog overeind staat konden de bewoners worden gered, maar tientallen arbeidershuisjes werden weggespoeld in de nacht bij de eerste vloedgolf, later ondermijnd door het barnende water. En het rukken van de storm. Als zij nog op de zolders of op de daken zaten, hadden de bewoners geen kans op redding. Een vreselijke Zondag De inwoners van Halsteren kun nen vertellen hoe verschrikkelijk die Zondag voor de bewoners van de Auvergne polder is geweest. Zij hebben daar gestaan op de uiterste grens van de weg, waar het water tot stilstand kwam. Ze hebben ge zien hoe dappere kerels, jongens uit Halsteren, en schippers uit Tho len en Bergen op Zoom met roeibo ten zich waagden op deze opge- zwiepte binnenzee, op weg naar deze boven water uitstekende da ken, om te zien of zij nog levens konden behouden. Zij hebben ook gezien hoe Zondag middag een van die daglonershuisjes, waar een vrouw, een man en drie kin deren op de rand van het dak zaten, langzaam in elkaar zakte. Zij zagen de mensen in het water worstelen, ze hadden nog hoop dat ze, voortgedre ven door stormwind, zouden komen aandrijven, maar ineens waren ze ver dwenen. Roeiboten, die op weg naar hen toe waren, zocht nog, maar kon den niets vinden. Hadden we maar een motorboot gehad, dan hadden wc er meer kun nen redden, zeggen ze. Nu is die mo torboot er. Goed bruikbaar, zeker, maar voor velen te laat. Ze vertellen ook het verhaal van dre wachtmeester van de rijkspolitie die met een brandweerauto op het eerste alarm de polder was inge trokken, met gillende sirene om de slapende mensen te waarschuwen. Maar ze stuiten op het aanstormen de water. Ze keerden om en reden voor dc:1 anvallen^-yloed uit. Ze gingen -"de wagv «n vluchtende mensen Uj5 te halen', "om mee te ne men. Zo kwam er een moment dat de wagen verder moest om niet overspoeld te worden. Twee dappere kerels waren in het duister nog aan het zoeken. Een van hen wist zich later te redden, de ander wordt ver mist. De wachtmeester nam nog een oude man op zijn schouders, maar op weg naar de veiligheid moest hij een boerderij invluchten. Op de zol der hebben ze gezeten, urenlang. Totdat ze door een roeiboot werden afgehaald. Redder en geredde moesten zelf worden gered. Er is daar in die Auvergne pol der veel leed geleden, maar er zijn ook prachtige staaltjes van moed en offervaardigheid getoond, die de mensen stil maken. 57 slachtoffers hebben ze gevon den. maar nog patroilleren ze langs de hoge kant om te zien of er nog meer aan komen drijven. Daar wordt ook gezocht onder de lagen hooi en stroo, die op die kant zijn aangespoeld, en zij blijven liggen bij Vend v -r. Vanmiddte zouden 50 militairen aankomen, om langs deze kant te gaan zoeken naar slachtoffers en cadavars van omgekomen vee. Deze laatste moeten spoedig worden opgeruimd. Over de weg vaart een roeibootje met technici in de richting Tholen. Want daar in het dorp. dat nog droog ligt, maar geheel door het water is omge ven. heerst al drinkwater- en voedsel gebrek. De waterleidingbuis is op de duiker gesprongen. Als ze deze plaats kunnen bereiken. en ze vechten er voor zullen ze het lek kunnen repa reren. Dan is Tholen uit de ergste nood en heeft het Zuiden drinkwater. Boven de weg worden zuurstofcylin- ders in een motorboot geladen. Men zal deze hard nodig hebben. Als een felle sneeuwjacht plotse ling over de polder jaagde, en de omtrekken van Tholen vervagen, blijven ze bij deze rampplek staan. De motorboot stoot af. want Tho len moet drinkwater hebben. En zo is het in de gehele Noord-West hoek van Brabant, want naast de Auverg ne polder liggen er meer polders in een lange rij in de richting Willem stad en Moerdijk. Ze vormen een grote watervlakte, van verdronken land, dat in uiterste nood verkeert. (ongecorrigeerd) omgekomen. Hü achtte het waar schijnlijk. dat er meer lyfeen gevon den zouden worden. Zondagavond ontstond er een tekort aan voedsel en drinkwater, doordat de stad van de buitenwereld was afgesloten en het pompstation ran de waterleiding on der water liep. Ook moest de electri- citeitsccntrale in verband met hoog water haar wérk staken. Twee-derde deel van de stad stond Zondag blank. De overstromingen in het stroom gebied van de Schelde namen Zon dagavond in omvang toe. Op ver scheidene plaatsen vonden dijkdoor braken plaats. Te Mechelen ontstond een gat van 80 meter in een dijk. In de provincie Limburg werden telefoonverbindingen verbroken en de electriciteitsvoorziening gestoord. Doordat het water de electrische centrale van Antwerpen binnen stroomde had de stad Zondag tot in de middaguren geen stroom. Sneeuwval belemmerde het spoor wegverkeer, doordat de leidingen van geëlectrificeerde baanvakken werden beschadigd. Door de door de storm gevelde bomen en sneeuwjacht ondervond het wegverkeer ernstige hinder. Bij Nieuwpoort werd een dijk over een afstand van ruim anderhalve ki lometer weggeslagen. Te Termonde. een plaats aan de Schelde in Oosl-Vlaanderen, werd een gat van zestig meter in de dijk geslagen. Het water kolkt door een vijf meter diepe geul. Militairen doen alle moeite om het gat met zakken zand te dichten. Uitspraak in Duitse spionnagezaak De vroegere actrice Maria Knuth is te Bonn tot vier jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens poging tot hoogverraad. Gedurende vijf jaar verliest zij haar burger recht. Van de drie politiebeambten uit Frankfort, die tegelijk met haar terechtstonden, werd er een. Heinz Fach, vrijgesproken. Hermann Westbeld kreeg twee jaar en ver lies van burgerrecht gedurende drie jaar. Marianne Opelt werd tot die maanden gevangenis veroor deeld. Beroep tegen de vonnissen is niet mogelijk. De vier beklaagden wer den in het voorjaar van 1952 door geallieerde agenten gearresteerd en aan de Westduïtse autoriteiten overgegeven. Het was het eerste spionnage- proces in de Bondsrepubliek na de oorlog. Mevrouw Knuth heeft toegege ven. dat zij voor de Poolse inlich tingendienst heeft gewerkt. Giften voor de geteis terde gebieden kunnen worden gedaan: 1. aan onze loketten, Drift 23, Utrecht. 2. op girorekening nr. 154949 van 't Utrechtsch Nieuwsblad, onder ver melding „Nationaal Ram penfonds". 3. rechtstreeks op giro rekening 9575 van het Nationaal Rampenfonds, Den Haag. Overstromingen in Lincolnshire. Uitgestrekte landerijen in Lincoln shire zijn overstroomd door 't zeewa ter, dat gedurende het weekeinde door de dijken brak. Vooral Ma blethorpe an de kust van Lincoln shire was er slecht aan toe. Er werd officieel besloten het stadje en omge ving te ontruimen. Een luchtfoto van de toestand, te Mablethorpe. kwart millioen De Unilever stelt voor het Natio naal Rampenfonds ter beschikking 250.000.De Ned. Bioscoopbond en de Stichting Biovacantie-oord 100.000.—. De directie van de Hoogovens te De eerste berichten over s'. schade in Frankrijk komen van 1 kerken, nabij de Belgische g waar een deel van de Oostelijke dijk het begeven heeft. Lage gedeelten zijn door het b nenstromende water overstroomd. Te Duinkerken bleken de verdec gingswerken door het wat^r te zij ondermijnd. Honderden brandweer lieden, politieagenten en arbeider, werkte» in de nacht van Zondag op Maandag aan het herstel van de dijk. In het gebied van Calais over stroomden honderden hectaren cul tuurgrond. Verscheidene gezinnen uit de dorpen Sangatte en Hemes de Marck werden geëvacueerd. Van de Belgische grens tot aan Boulogne Sur Mer liepen langs de kust lópende wegen onder. Op som mige plaatsen werden zij beschadigd. Twee in de haven van Calais lig gende schepen stootten door het ge weld van de golven tegen elkander en beide werden beschadigd. Schade in Alkmaar en Olst Aan de op de monumentenlijst staande ..Molen van Piet" te Alk maar is in de nacht van Zaterdag op Zondag voor duizenden guldens schade ontstaan, doordat twee ket tingen. waaraan de wieken veran kerd lagen, en een schoorbalk door de storm afknapten. De molen was door de vang gelopen, De brand weer kon voorkomen, dat brand ont stond door het warm worden van het ..koningswier'. Verzekering dekt de schade. Het hoofdkwartier van de Don Boseogroep der Katholieke verken ners in Alkmaar is door de storm vernield. Schade 15.000. In Olst zijn in de nacht van Za terdag op Zondag de kappen van twee in aanbouw zijnde huizenblok ken afgerukt. De topgevels stortten in. Velzen: ƒ50.000.en de Alg. Ned. Bouv. bedrijfsbond 10.000. Mag ik rekenen op Uw gebeden? Prins Bernhard heeft Zondagmid dag de plechtige herdenking van de stichting van New York, driehon derd jaar geleden, met het uitspre ken van een rede in de St Marles Church in the Bouwerie in het hartje van oud Manhattan geopend. De Prins zeide dankbaar te zijn als vertegenwoordiger van Konin gin Juliana en haar volk de herden. kingsdienst te mogen bijwonen in de kerk. die staat op de plek van de huiskapel van Pietre Stuyvesant de laatste Nederlandse gouverneur. Dit is een bewijs van de hechte historische banden tussen Amerika en Nederland, die in drie en een halve eeuw groeiden. De Prins greep terug in de his torie tor het jaar 1609 toen kapi tein Henry Hudson in opdracht van de Oost-Indische compagnie op het schip „De Halve Maen" naar Ame rika voer en het gebied langs de te genwoordige Hudson in bezit nam als „Nieuw Nederland". Prins Bernhard gaf enige voor beelden van plaats- en familiena men uit deze tijd, die thans nog voorkomen of aanwijsbaar zijn als oorspronkelijk Nederlands. Zeven presidenten stammen af van Klaas Martensen van Roosevelt, een Helicopter-piloot ih'gheid in ve Zondag was de Belgische helicop ter-piloot Gerard Tremerie van Brussel opgstegenmet zijn Bell-He- licopter om te trachten hulp te ver lenen aan de door watersnood ge teisterde Nederlandse gebieden. Hoewel hij Zondagmiddag nog bo ven Steenbergen was gesignaleerd, werd sindsdien niets meer van hem vernomen en werd een ongeluk ge vreesd Men had hem namelijk reeds gewaarschuwd, dat zijn helicopter, hetgeen een posthelicopter van de Belgische luchtvaart maatschappij Sabena betrof, te licht was om bij de heersende storm in de lucht te kunnen blijven. Thans blijkt echter, dat de heer Tremiere later veilig is geland op het militaire vliegveld Woensdrecht waar hy zch gereed houdt. Nog een opname uit Maassluis: uit een der bedreigde huizen worden met grote spoed kleding en noodzakelijke bezittingen gered. De gevel heeft het al begeven Zeeuwse boer, die zich in 1650 in Amerika vestigde. Er zijn geen cijfers beschikbaar, aldus de Prins, maar er is zelfs ook geen ruwe schatting te maken van het aantal millioenen Amerikanen, dat van Nederlandse afstamming is Overspringende op de tegenwoor dige tijd, zeide de Prins o.m., dat Amerikanen en Nederlanders in de strijd in Oost en West tijdens de tweede wereldoorlog nader dan ooit tot elkaar zijn gekomen. „De Ne derlanders zullen nimmer het aan deel der Amerikaanse soldaten in hun bevrijding vergeten. Ook tot de integratie van Europa hebben de Ver. Staten de stoot ge geven. alsook tot het scheppen van de grote alliantie van vrije landen rond de Atlantische oceaan. „Naar myn inzicht", aldus Prins Bernhard, „is een der meest hoop volle tekenen van de na-oorlogse betrekkingen tussen de Ver. Staten en West-Europa, dat de Atlantische oceaan de twee vastelanden niet langer scheidt, doch deze tezamen brengt en zodoende een brug, in- plaats van een slagboom is gewor den." De Prins sprak tenslotte als zyn diepste geloof en overtuiging uit, dat gemeenschappelijke cultuur en gezamenlijk geloof en streven van de Ver. Staten en Europa een gemeenschap gebaseerd op een erf goed, waarin de Nederlanders be voorrecht zijn met een waar aan deel zuilen leiden tot het berei ken van onze gezamenlijke doelen var. vrijheid, vrede en welvaart. Nadat Prins Bernhard zijn rede voering had voorgelezen, hield hij enige indrukwekkende ogenblikken stil en vertelde de aanwezigen toen over de overstroming in Nederland. Hij zeide „het spyt me dat ik nog een paar woorden moet toevoegen. Ik ben diep getroffen door de ca tastrophe welke op dit ogenblik nnjn land geteisterd heeft als ge volg van een ontzettende storm en vloedgolf die de ernstigste overstro ming sedert eeuwen hebben veroor zaakt. Velen hebben reeds hun le ven verloren. Vele dijken zyn door gebroken. Onze oude vyand, de zee, heeft eens te meer toegeslagen, een zwaarder slag dan ooit tevoren. Ik heb vert rouwen dat de bevolking de tragedie onder ogen zal zien met de zelfde onverwoestbare geest welke zij door alle tijden heen getoond heeft, moge ik rekenen op uw ge beden voor die mensen die hun le ven hebben verloren, die mensen die thans in gevaar en ellende verkeren en voor ons land." Na de dienst ontving Z.K.H. 500 leden der gemeente en vertelde hij aan de pers: De berichten over de ramp in Nederland zijn inderdaad een schok. Ik ontvang gestaag gege vens en zend zelf boodschappen. Dit is een enorme tragedie, speciaal om dat veel van het overstroomde land land is dat wjj na de schade in de oorlog weer aan de zee onttrokken hebben met de grootste inspanning, welke kennelijk vergeefs is geweest Dankbaar voor giften „Zoals u weet", verklaarde de Prins, „heeft Nederland zojuist de Amerikaanse regering medegedeeld, dat het geen economische hulp meer nodig heeft. En nu komt deze ramp. „Nederland heeft echter altijd, ge durende zyn gehele geschiedenis te gen het water moeten vechten en wij zullen deze nieuwe ramp bestrij den en overwinnen zoals wij altijd in het verleden hebben gedaan. Hij was dankbaar voor het Ameri kaanse aanbod tot hulp. „Dit is al tijd gebeurd, wanneer er nationale rampen waren", verklaarde hij ..En Nederland heeft ook altijd de hel pende hand geboden aan andere lan den in soortgelijke omstandigheden. „U zult zich herinneren, dat mijn vrouw persoonlijke giften heeft ge zonden aan de Verenigde Staten tij dens de overstromingsramp van de Mississippi en de Missouri en wij. evenals andere volken, zijn altijd dankbaar voor persoonlijke giften in tijden van nationale rampen".

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2