Barricaden in overstroomd Dordrecht Twaalfhonderd mensen in Willemstad geïsoleerd Zuidelijk deel van Maassluis onder water Gezin van zes personen te Hoogvliet verdronken Ravage in haven van IJmuiden Zwaarste N.W.-storm van laatste honderd jaar Bij Hontenisse 8 mensen om het leven gekomen ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 Bevolking pakte met man en macht aan "LIET water stroomde van de Noordkant de oude stad Dordrecht binnen. De Voorstraat, de voor naamste winkelstraat van de Merwestad, en het Begijn hof liepen dadelijk blank. Tussen Vest en Krommedijk vreesde men het ergste. De noodcolonne van het Rode Kruis werd opgeroepen. Het politiebureau aan de Groenmarkt moest worden ont ruimd. Om half zes Zondagochtend had de politie haal tenten opgeslagen in een café bij de Visbrug, maar slechts zéér voorlopig, omdat aan weerszijden van de Visbrug grote delen van de stad onder water liepen. Sirenes en klokgelui maakten de bevolking van Dordt en Zwijndrecht attent op de dreigende gevaren. Overal ging de politie rond om de mensen te waarschuwen. Het was druk in de nachtelijke straten. Mensen met kinder wagens zochten een goed heenkomen. Maar waarheen? Dordrecht is laag gelegen en het eiland van Dordrecht is gauw overstroomd. „Ontruimt de benedenkamers", ried de politie aanen dat deden de mensen. Aanvankelijk was men van mening, dat het water wel spoedig zou zakken. Men heeft namelijk al zo vaak mee gemaakt, dat een uur vóór hoogwater een tegenstroom inzet. Deze conclusie, die in nol-male gevallen opgaat, bleek echter niet uit te komen. Het water steeg en steeg Stadhuis slechts pet- roeiboot bereikbaar DE Noorde. dijk, die het eiland va Dordrecht aan de Noordzijde be schermt. werd op drie plaatsen over- fioeld. o.m. by de scheepswerf Hoebee. et water stroomde door de Biesbosch- straat, waarvan het wegdek op vele plaatsen werd weggeslagen. In de 's-Gravendeelsedijk, die het eiland aan de Westzijde tegen de Dordt- sche Kil beschermt, werd bij „De Hoog te" een gat van drie vier meter ge slagen. -De Wïeldrechtse zeedijk, de belang rijkste dyk van het eiland, die het water van het Hollandsch Diep tegenhoudt, hield nog stand, maar het water steeg tot angstig dicht onder de kruin. In de Dordtse Biesbosch namen de landbouwers in deze verschrikkelijke stormnacht hun maatregelen. Zieken en hulpbehoevenden werden zo snel moge lijk naar de Dordtse ziekenhuizen ver voerd. De achterblrjvenden stonden ge pakt en gezakt om op het eerste sein te kunnen vertrekken. Van één land- houwer zouden twintig koeien zijn ver dronken. De Dordtse bevolking was, begrijpe lijkerwijs, diep onder de indruk van wat gebeurde. Overal in de stad werden bar ricaden opgericht. De golven spoelden tegen de gevels. De situatie was zeer onoverzichtelijk. Van alle kanten dreig de het water, dat in brede vaart Hol land binnenstroomde. Duizenden en nog eens duizenden mensen trachtten de ga ten in de dijken dicht te gooien, ook in de Hoeksewaard en op het eilend IJssel- monde. De overstroomde wegen waren vol vrachtauto's en veewagens. Politie- en ziekenauto's hielden zich gereed. Zo lang het donker was, bleek het onmo- gelyk een duidelijk beeld te krijgen van de nood, die de stormwind en de woeste wateren in dit deel van Holland veroor zaakten. Het stroomde geruchten: verzwolgen boerderijen, van frappante reddingen. Zien en bereiken kon men niets. De weg van Dordrecht naar dc Moerdijkbrug was onbegaanbaar. Het stadhuis van Dordrecht kon men slechts per roeiboot bereiken. De be woners van de lager gelegen delen van de stad trokken, door het water wadend, met luttele bezittingen naar de hoger gelegen wyken. waar hun medeburgers de deuren openhielden om hen gastvrij te ontvangen. Het spreekt vanzelf, dat niet één Dordtenaar vannacht naar bed g™g. Toen het licht begon te worden, bleek dat het in Dordrecht wèl erg was. maar In omgeving Rotterdam nog tien mensen vermist (Van onze correspondent) Rotterdam, 1 Februari TJTOEWEL het er Zondagmiddag aanvankelijk naar uit zag dat de persoonlijke ongelukken als gevolg van de overstroming in en in de omgeving van Rotterdam tot nihil beperkt zouden blijven, ontvingen wij bm drie uur Zondagmiddag de dat er te Hoogvliet, een Jsje op enkele kilometers-afstand :n-F otterdam MggRKt, zes mensen zqn verdronken. Tn Hoogvliet staat een boerderij nabij de Zalmplaat bij welke boerderij een arbeiderswoning is gelegen. Tegen vier uur in de morgen was de zoon van de boer naar deze arbeiderswoning gegaan en hij had de bewoners gevraagd of zij met hem in de auto de vlucht wilden nemen omdat het water elk ogenblik het land zou kunnen overstromen. De bewoner van het huis zeide echter nog niet te willen vertrekken alvorens hf1 stoelen en ander huisraad naar de zol der had gebracht. „Daar kan ik niet op wachten", had toen de landbouwerszoon gezegd, „want mrjn vader en moeder lig gen ziek te bed en dezen moeten ook in deauto naar een veiliger plaats wor den gebracht." De zoon van de boer is tóen vertrokken en heeft het gezin moe ten achterlaten. Het water overstroomde het véld en het arbeidershuisje stortte door het woest opstuwende water ineen. De Zes bewoners, de vader, de moeder, een broer en drie kinderen, zijn allen om het leven gekomen. Ministers naar de getroffen gebieden De minister-president, dr W. Drees heeft zich Zondagmorgen bij het verne men van de dreigende toestand bij de Moerdijk ogenblikkelijk naar Dordecht en omgeving begeven. De minister van Verkeer en Water staat, mr J. Algera, is Zondagochtend eveneens, in gezelschap van ir A. G. Maris, directeur-generaal van de rijks waterstaat, naar Dordrecht vertrokken om zich van de toestand ter plaatse op dé hoogte te stellen. De minister van Binnenlandse Zaken, dr Beel is naar Halsteren (N.-B.) ver trokken om zich daar van de ernstige toestand op de hoogte te stellen. Hij zou ook proberen Middelburg te bereiken. Het vermoeden bestaat dat er in dezelfde polder nog drie mensen zijn verdronken. Vermist worden namelijk nog een man en twee kinderen. Men heeft gezien dat de man tijdens de overstroming met de kinderen de vlucht heeft trachten te nemen. Men vermoedt dat hij tijdens deze vlucht is gestruikeld en dat het drietal is verdronken. Voorts werden er Zondagmiddag nog zes personen te Krimpen a. d IJsel vermist. Op twee plaatsen zijn de dijken van de Stormpolder aldaar door de druk van het water bezweken. Er worden zeven bewoners van deze polder vermist. van een echte noodtoestand kon nog niet worden gesproken, De mensen in deze stad hebben al zo vaak hoogwater mee gemaakt; zij weten de handen uit de mouwen te steken als het zover ls. Men vocht er eensgezind tegen het water en kreeg stevig hulp van de soldaten. Hoe wel de electrische centrale veel overlast het water had. wist men de licht voorziening vrijwel intact te houden Een derde deel van de stad was over stroomd. doch de hoogte van het water was niet meer dan 30 centimeter. In de Staart, een van de industriewijken der stad. was het water overal binnenge stroomd, zodat het staat te bezien of door deze overlast het werk Maandag kan worden hervat. Een verslaggever van het A.N.P. seinde gistermorgen uit Dubbeldam (op het eiland van Dordrecht): Op deze Zondagmorgen zit ik in een kamer vol verslagen en dakloze mensen in een van de weinige woningen, die aan de Wieldrechtse zeedyk nog van het water gevrijwaard zijn. Honderden zijn dakloos geworden, Er is vee verdronken en vooral veel pluimvee. Vanmorgen Lus sen half vijf en vijf uur heeft zich hier het gruwelijk lot van de stormvloed aan de oude en nieuwe Beerpolder, de Prin senpolder en de oude Dijkpolder vol trokken Ongeveer 1200 ha. Er sloegen enige gaten in de Beerkade, dat is de Kildijk. Een half uur later was de spoor dijk ook totaal verwoest en iedereen vluchtte en trachtte te redden wat er te redden was. Ook de electrische ge malen sloegen onder water. In het ge hucht Willemsdorp, geheel omgeven door water, zijn nog 25 mensen op het ogenblik aan hun lot overgelaten in de bovenverdieping van de politiekazerne. Hoe men hen moet redcien is op het ogenblik nog een raadsel, want vaar tuigen zyn practisch niet te vinden. Door de Kildijk is een riviervaartuig geslagen en overal ziet men in het grauwe en woelige water stukken van landbouwschuren, gereedschap en andere zaken drijven. Een tragisch ongeval heeft zich voor gedaan met een auto van een Rotter damse zakenman, die zich, met een lifter, onbewust van het grote gevaar, naar de Moerdijk spoedde. Op ongeveer 8 km van de Moerdijk werd deze auto door het water overvallen. De automobilist zelf wist zich met veel moeite te redden, doch zijn lifter is spoorloos verdwenen en vermoedelijk verdronken. Of de Wiel drechtse Zeedyk het zal houden is op het ogenblik nog voor allen een raadsel. Tientallen vrachtauto's met zand, zand- zakken en andere materialen snellen'\ergaard; heen en weer. d t-- bhMc.' WATERSNOODFONDS TE AMSTERDAM IN ACTIE De burgemeester van Amsterdam, mr Am. tT. d'Aillydeelt mede, dat het watersnoodfonds, voorzitter mr L. C. van Eeghen, terstond in actie is getre den. Bijdragen kunnen gestort worden op de rekening van liet watersnoodfonds bij de f irma Hope en Co. Schiedams binnenstad bedreigd Grote schade aangericht Ook Schiedam heeft veel van de orkaan en bet hoge water te lijden ge had. Nog nooit heeft het water in die plaats zo hoog gestaan. Zondagochtend omstreeks vijf uur maakte men het erg ste gevaar door, maar dank zij tijdige maatregelen slaagde men er in paal en ~erk aan de watervloed te stellen. De uitepsluis werd met balken versterkt n op punten waar dit nodig bleek, werd e dyk met zandzakken verzwaard. In de jachthaven raakte het Russische s.s. Korsakoff op drift en dreigde tegen het daar liggende s.s. Stad Haarlem t« varen. Met sleepboten is men er in ge slaagd de Rus weer te meren. In de jachthaven van de watersportvereni ging zijn verscheidene scheepjes ver nield en op vele plaatsen heeft de brand weer op moeten treden om kelders leeg te pompen. Ook het opleidingsschip voor havenarbeiders, dat aan de Wilhelmina- haven ligt, is los gevaren en tegen een dok van de scheepswerf Nieuwe Water weg gebotst. Zowel schip als dok liep schade op. De 33-meter diepe bouwput voor het nieuwe dok van Wilton Fijen- oord is volgelopen, wat een grote schade betekent. Het verenigingsgebouw onder de Gorzenkerk stond blank. Het water bereikte de bovenkant van de sluisdeu ren. Een ogenblik vreesde men, dat de binnenstad bedreigd zou worden, doch le eb heeft het gevaar afgewend. Het volk van de Maaskant helpt nu geteisterde jebieden (Van onze correspondent) O s s, 1 Febr. Ook het Maaskantse volk van 's-Her- togenbosch tot Grave doorleefde ang stige uren tijdens de wild beukende orkaan. Dit volk immers heeft maar al te vaak have en goed verloren als gevolg der Maasoverstromingen, die practisch een jaarlijkse traditie vormden. Grote offers bracht het om de Maas te beteu gelen, de dijken te verzwaren en de be ruchte Boerse Overlaatkade te dichten. Thans is de deugdelijkheid dezer wer ken, die millioenen gekost hebben, on omstotelijk komen vast staan, want alle dijken hielden stand, zodat nergens schade onstond. Alle technici van het, waterschap „De Maaskant" die jarenvochten tegen 'net alles vernietigei waterelement, konden thans naar 'c .etroffen gebie den worden geding-*-" --n daar met helpende Vele schepen op drift; gevaar voor radiostation (Van onze correspondent) IJ m u i d e n, 1 Februari Te IJmuiden heeft de storm op vele plaatsen een ware ravage ver oorzaakt. Zelfs de bezetting van Radio IJmuiden radio-Schevenin- gen) had het hard te verantwoorden. Niet alleen hadden de telefonisten en telegrafisten het buitengewoon druk door het noodverkeer met schepen op maar de lokaliteiten, die inge graven zijn in het sluis-eiland te Umuiden, dreigden onder water te lopen. Er drong water door de afvoerkanalen in de kelders. Direct werden maatregelen genomen door brandweer, politie en technische dienst van de Rijkswaterstaat. Tegen middernacht, bij vallend water, liepen de kelders weer droog. Na één uur 's nachts was het opnieuw hoog water, maar tegen die tijd warén de afvoer kanalen afdoende gestopt en was het gevaar geweken. In de havens zijn vele schepen op drift geraakt. In de Hoogovenhavcn knapten de trossen van de Cronenburgh; twee sleepboten hebben het schip, dat dwars door de haven dreef weer op zijn plaats gebracht. In de Bergingshaven gingen een hopperzuiger en een bagger molen on drift. In de Vissershaven en de Haringhaven gingen dc IJm. 177 en de Sch. 140 aan de haal. Zij zijn tegen de wal geslagen bij de resten van dc voormalige bunker. In de Vissershaven sloegen twee loggers los, zij strandden achter het dok hoog tegen de glooiing. Ook een groot aantal vletten raakte op drift. Bij de sluizen stond het water tot boven aan dc deuren; het buiswater sloeg over de brug van de Zuidersluis. Het verkeer over de deur van het bui- tenhoofd van de Middensluis was levensgevaarlijk. Het water bereikte een hoogte van 3.80 m. 4- A.P. Een klein deel van IJmuiden over stroomde; tussen de oude sluis en de kop van de haven stond het water in de huizen. Ook de vishallen stonden blank. Op de Strandweg stond een halve meter water. De Kalkzandsteenfabriek liep voor een deel onder. Ook de grote put achter de voormalige bunker liep vol water. Aan het strand is een grote ravage aangericht. Vele paviljoens zijn ver nield en de bezittingen liggen her ea der tot ver in de duinen verspreid. De duinen zijn afgesloten om diefstal te voorkomen. Vele opgeslagen strand huisjes gingen verloren. De Neeltjc Jacoba verleende in de haven assistentie. Windstoten van 120 tot 140 k.m. per uur (Van onze weerkundige medewerker) T~\E N.W.storm in de nacht van Zaterdag op Zondag is een van de zwaar» 'ste geweest van de laatste honderd jaar. De storm kenmerkte zich niet alleen door zeer hoge windsnelheden, maar in het hijzonder door een uitzonderlijk lange duur. Meer dan 18 uur achtereen woedde een volle orkaan, die het water langs onze kust en in de zeearmen tot een kata» strophale hoogte heeft doen stijgen. De storm is van Vrijdag op Zaterdag ten Noorden van Schotland ontstaan en breidde zich Zaterdagochtend uit over Noord-Ierland en de Ierse Zee. Later op de dag wakkerde ook de wind boven Engeland tot storm aan, maar op de Noord zee stond toen nog slechts een harde wind, die langs onze kust uit het Zuid westen waaide. Tegen de middag schoot de wind over het Noorden van de Noord zee uit naar Noord-West en kort daarop meldden stations langs de Schotse kust orkaankracht. Op de Shetland-eilanden wei-den toen windstoten geregistreerd van 180 km per uur. Toen volgden de ontwikkelingen, die voor ons land tot een ramp zouden leiden, elkaar snel op. Boven de Noordzee daalde de luchtdruk voortdurend, terwijl hoven Engeland en Ierland de luchtdruk aanzienlijk steeg.. Dat betekende, dat de storm zich snel naar het zuiden uitbreidde en wel zodanig, dat moest worden verwacht, dat een groot deel van het water van de Noordzee tegen onze kusten zou worden opgestuwd. Zaterdagavond om zes uur gaf het K.N.M.I. dan ook een waarschuwing uit voor gevaarlijk hoog water in de nacht van Zaterdag op Zondag. In deze nacht bereikte de storm een hoogtepunt. Op tal van stations in Neder land werden toen windstoten geregistreerd van 120 tot 11/0 km per uur uit het Noord-Westen, een richting waarbij het zeewater onbelemmerd de zee-armen van de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden kan binnenstromen. Tegen de ochtend was de wind echter nog nauwelijks afgenomen en door het voortdurend beuken van de golven bij de intussen uitzonderlijk hoog opgelopen waterstand, zijn ten slotte op tal van plaatsen de dijken bezweken. Later op de Zondag nam de wind geleidelijk in betekenis af. het eerst in Groningen, waar het. vliegveld Belde tegen het middaguur nog slechts een matige wind rapporteerde. Het lichtschip Goeree meldde op die tijd echter nog een volle orkaan- In de avond nam de wind verder af en draaide naar Noord tot Noord oost. Als gevolg van deze windruiming neemt het stuwende effect snel af, zodat voor vandaag het peil langs de Noordzeekust weer lot een meer normale waarde zal teruglopen. Sluizen te IJmuiden defect Kortsluiting oorzaak (Van een onzer verslaggevers) IJ m u i d e n, 1 Februari Naar wij vernemen is de electrische installatie, zowel van de Middensluis als van de grote Noordersluis te IJmui den defect. Het zeer hoge water is in de kelders binnengedrongen en deed kort sluiting ontstaan. Het electrisch bedrijf werkt op volle kracht om de schade te herstellen. Zondagavond te half acht was men nog niet in staat mede te delen, wan neer beide sluizen weer konden worden gebruikt. De scheepvaart ondervindt echter geen stagnatie, omdat door de hoge zee en de nog zware windvlagen geen enkel schip binnen kan lopen of zee kan kiezen. Er liggen tien schepen voor de sluis gemeerd om by beter weer uit te varen. De loodsdïenst was Zondagavond nog steeds gestaakt. De Zuidersluis, die met handkracht wordt bediend, is volkomen in orde. Rij 5/lijk—k de spoorbaan naar Breda De gevel heeft het al begeven, met veel moeite kunnen deze Maassluize- naren nog een en ander redden Tien Gemeten overstroomd De bemanning van een militair vlieg tuig heeft Zondagmiddag waargenomen, dat het eiland Tien Gemeten geheel is overstroomd. De bevolking heeft zich op de hogere plaatsen nabij de boerderijen weten te redden. Dijkdoorbraken in Zeeuwsch-Vlaanderen rPRAGISCH zijn de berichten, die ons uit Zeeuwsch-Vlaanderen bereiken. Bij Hontenisse verdronken ten minste acht mensen als gevolg van vier dijkdoorbraken. Nadere berichten hieromtrent konden niet worden verkre gen. Bij Ossenisse ontstond in de dijk een gat van 100 meter wijdte. De politie te Hulst riep onverwijld vrijwilligers op en vorderde vrachtwagens voor het vervoer van mensen en vee. Volgens onbevestigde berichten waren verscheidene boerderijen ingestort. Menigeen liep verwondingen op. In Ter- neuzen stond het water op het marktplein één meter hoog. De gehele stad was overstroomd. Ten Oosten van de stad werd de Scheldedijk overspoeld. De nieuwe Neuzerpolder liep vol. West-Zeeuwseh-Vlaamderen was er eveneens s'echt aan toe. De Serlippen-en de Othfenepolder stonden blank tengevol ge van dijkdoorbraak. Onder Cadzand ktoam de uitwateringssluis onder water. Omstreeks het middaguur stonden de dijken van de Zwarte polder op bezwij ken. Grote stukken werden uit het toch al zo smalle duin geslagen. Bij de Hoofd plaatpolder was de toestand toen ook zeer Jtrltièk. B(j Breskens stroomde het water driftig over de betonweg Midden m de nacht kwam de Centrale ^acuatiecommissie, welke ressorteert onder de ministeries van Binnenlandse Zaken en Oorlog, in actie. In iedere pro vincie ls een evacuatie-commissaris, die in geval van nood de leiding neemt van de op zijn gebied liggende werkzaam heden. De Commisaris der Koningin In Zeeland begaf zich met de evacuatie- commissaris, het lid van Gedeputeerde Staten de heer Schout, naar Kruiningen, waar de toestand wel het ernstigst was. De Centrale Evacuatiecommissie kon Zondagmorgen geen telefonisch contact met Kruiningen krijgen. doorgebroken In Willemstad is de toestand hoogst ernstig. Het stadje staat blank en tal van bewoners zitten in hun huizen opgesloten. Aan weerszijden zijn de dijken bezweken en ongeveer twaalfhonderd mensen zitten geïsoleerd op de daken van hun woningen of op de dijken. De electriciteitsvoorziening van Willemstad functionneert niet meer. Militaire hulp is ingeroepen. De polders Ruygenhil en oude Heyningen (bij Fijnaart) lopen vol en ook de Sabina- en Henrikapolders zijn overspoeld; hier staat een opper vlakte van ongeveer duizend ha onder water. Tal van boerderijen ver keren in gevaar. Pontons uit Hedel en Geertruidenberg zijn naar Willemstad onderweg om de geïsoleerden te bevrijden. Sommigen rapporteren, dat de mensen uiteraard ongemakkelijk maar veilig zitten, maar het Rode Kruis was van mening, dat zeker tien of twaalf mensen verdronken waren. Mocht het met gelukken de opgeslotenen voor de nacht te bereiken, dan zal deze zeer dramatisch voor hen zijn. De hulpverlening stagneert door de slechte wegen en de gebrekkige telefoonverbinding. Gistermiddag meldde men ons: De dijken rondom Dinteloord zyn door gebroken, waardoor de Annapolder, de Carolinapolder en de Randpolder langs het'Volkerak zijn ondergelopen. Er zijn drie lijken geborgen. Meer dan honderd stuks vee zijn verdronken. Er is dringend hulp nodig om de mensen te redden, maar er zijn geen boten. De transportcolonne van het Rode Kruis is in actie. Ook St. Philipsland is door de watersnood getroffen. In Halsteren is de toe stand "waarlijk en Bergen op Zoom is ondergelopen, evenals Ossendrecht. Hank- Dussen is geïsoleerd en de bewoners verblijven op de daken van hun woningen. De provinciale weg tussen Waspik en Sprang-Capelle is overstroomd en de be woners zitten opgesloten, evenals die van Nieuw-Vosmeer. Bij Moerdijk is de spoorbaan naar Breda doorgebroken, hetgeen de verkeers moeilijkheden in West-Brabant nog vergroot. Tot 10 km ten Zuiden van de Moerdijk spoelt het water thans over het land. Bij Zevenbergsche hoek staat een dleseltreln tot vlak voor het water. Hoge en Lage Zwaluwe, Zevenbergen en Klundert moe ten worden ontruimd. Vooral in Klun- dert staat het water hoog. Fabrieken langs de Nieuwe Waterweg hebben zware schade opgelopen (Van onze Haagse redacteur) Maassluis, 1 Februari. IN drie minuten heeft de ramp zich over zuidelijk Maassluis voltrokken. Op drie plaatsen langs de Nieuwe Waterweg heeft de Maasdijk het begeven, ten gevolge waarvan liet hoog opgezweepte water van de rivier de Kapelpolder en de Sluispolder binnendrong. Om twee uur in de nacht van Zaterdag op Zondag was de toestand reeds kritiek geworden. Langs de haven werden met grote spoed planken aangebracht, doch dit mocht niet meer baten. De muren van de waterkering bjj de haven begaven het onder het gewéld van hel water en in zeer korte tijd stroomde het water door dc stralen van zuidelijk Maassluis. De brandweer alar meerde de bevolking door de sirenes te laten loeien. Pglitie-agenten begaven zich naar de meest bedreigde gedeelten van de stad en wekten de burgerij, voor zover die niet reeds door de storm uit de slaap was gehouden. In allerijl brachten de bewoners van dit deel van Maas sluis hun meubels in veiligheid, door deze naar hoger gelegen verdiepingen te brengen. De boeren in de Kapel- polder werden door de storm en watergeweld gewekt. Zij konden hun vee over de dijken, het land in, in veilig heid brengen. De boeren in de niet bedreigde gebieden rond Maassluis boden terstond alle mogelijke hulp door het vee in hun stallen op te nemen. OVERIGENS betrok de bevolking in de overstroomde streken vrijwel overal hoger gelegen verdiepingen. Dit betekende dat het in Maassluis Zondagochtend niet direct nodig werd geoordeeld de door het water getroffe nen uit hun woningen te evacueren. Persoonlijke ongelukken hebben zich in de nacht van Zaterdag op Zondag en ook Zondagochtend in Maassluis niet voorgedaan. Behalve de zeer grote schade aan huis en hof. ging hier voor namelijk wat pluimvee verloren. Veel ernstiger zijn de fabrieken in en om Maassluis, langs de Nieuwe Water weg gelegen, getroffen. De kisten fabrieken van De Neef en Van Oor kwa men grotendeels onder water te staan. Op de opslagterreinen van deze fabrie ken teas een enorme ravage aangericht. Gezaagd hout lag lier en der verspreid. In de weg naar het veer naar Rozenburg was een groot gat geslagen, dat in dc vroege morgenuren door werklieden van de gemeente zo goed en zo kwaad als het ging, werd gedicht. Verkeer over deze weg was tot twaalf uur niet mogelijk. Toen was het water echter al aan het zakken en konden de bewoners van het zuidelijk deel van Maassluis over planken hun woningen weer verlaten, ofschoon zij tot ver over hun enkels door het water moesten waden In de kerken, die overigens niet goed bezocht waren, werd van de kan sels een beroep op de burgers gedaan om hun getroffen stadgenoten zo nodig bij te staan. De laatste grote watersnood heeft Maassluis in 1894 gehad, maar thans kwam het water nog 30 cm hoger. Bij het afnemend tij Zondagochtend toonde het water reeds neiging tot dalen. Om streeks zeven uur was het water reeds een halve meter gezakt, en ook verder in de ochtend week het water verder terug. In het getroffen stadsdeel zag men dan ook omstreeks twaalf uur in de middag allerwegen de bewoners bezig het water uit hun huizen te lozen. Maar het scheen wel hopeloos, daar de storm het water in de verkeerde richting stuwde. Tussen de dijk en de spoorweg was het land geheel onder water gelopen. Wild kolkend beukte het water tegen de dijk van de spoorlijn, welke laatste op verschillende plaatsen zwakke plekken begon te vertonen. Het leek wel een grote binnenzee met hoog opgaande gol ven, wit gekuifd door de felle stormvla gen. Ook het kerkhof van Maassluis kwam geheel onder water te staan. Omstreeks tien uur 's morgens bleken twee wonin gen in dc Piersonstraat en een huis aan het Zandpad op het punt van instorten. De politie achtte het daarom raadzaam de bewoners van deze huizen in veilig heid te breraen. Het was een goede maatregel, want kort daarna stortten de voorgevels van deze woningen in. RIJNAAK IN NOOD Vier schepen op Ketelpier Ook de binnenscheepvaart heeft het moeilijk gehad in de orkaannacht. Vier schepen die in de Ketelmond bij Kam pen voor anker lagen zijn door de storm losgeslagen en op drift geraakt. Alle vier schepen liepen op de pieren van de Ketelmond. Het ergste is de rijnaak Breithorn uit Bazel er aan toe. Dit schip zit met de achtersteven op het droge. De aak dreigt in tweeën te breken. De drie andere schepen lopen geen gevaar. ZEVENTIEN DODEN BI# HALSTEREN Ministers Beel en Witte in noodgebied Hoewel een volledig beeld van de overstromingen in West-Noordbrabant nog niet kan worden verkregen, is het wel zeker dat dit gebied, met Zeeland, het ernstigst door de watersnood is ge troffen. Vele polders zijn ondergelopen en de ravage is ontstellend. Volgens de officiële berichten zijn in het gebied ten Noorden van Bergen op Zoom. in Halst'®en. 17 personen om het leven gekomen. Het aantal slachtoffers is echter hoogstwaarschijnlijk meer dan het dubbele. Tientallen boerderijen zijn vernield. Honderden stuks vee zijn om gekomen. Tijdens springvloeden en stormen is de Tholense dijk overstroomd, waarna er in de dijk acht gaten ontstonden. De Auvergsepolder en de Theodoruspolder liepen geheel onder, terwijl de spoorlijn tussen Bergen op Zoom en Vlissingen verzakte. De polders ten Zuiden van Ossendrecht en ten Westen van Ossen drecht en Woensdrecht zijn vrijwel alle ondergelopen. Op het gemeentehuis te Halsteren, waar ook minister Witte en minister Beel zich van de toestand op de hoogte stelden, werd alles gedaan om zoveel mogelijk personen uit het getroffen ge bied in veiligheid te brengén. Men moet evenwel aannemen, dat van de tiental len mensen, die op het ogenblik worden vermist er slechts weinigen nog terecht zullen komen. In de polder ten Noorden van Dinteloord zijn ten minste drie nersonen verdronken. BRAND OP ZEVENDE VERDIEPING TE ROTTERDAM Zaterdagmiddag tegen half drie brak brand uit op de zevende verdieping van de industrieflat aan de Goudsesingel te Rotterdam. Een magazijn van plastic- materialen van de N.V. v/h firma J. Lamee brandde uit. De brand op deze grote hoogte trok veel bekijks. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Aan het- strand bij Katwijk snè&veida dit paviljoen

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2