UTRECHTSCH NIEUWSBLAD Aantal doden gestegen tot 394 NOODTOESTAND OP Goeree-Overflakkee Manifest van het Bijna geheel Noord-Beveland door water verzwolgen Toestand hoogst op Goeree ernstig Gevaar m het Dordtse Zeshonderd personen in school te 's-Gravendeel samen gedrong* en r practisch geweken KNMI waarschuwde voor hoog water Giften bij U.N. Nederl. Rampenfonds OPLAGE 4500 Telegram-adres: Nieuwsblad Telefoon: 16431 (5 lijnen) Giro: 154949 A. M. E. H. N. Koemans G. de Rhoter MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 60ste JAARGANG No. 233 Verschijnt dagelijks Hoofdredacteur: Drs. L. F. Tijmstra Uitgave v.h. Joh. de Liefde N'.V. Bureau: Drift23 - Utrecht Ab.prijzen 6.00 p. kw., 47 c. p. w. Volgens de tot dusverre ontvangen berichten bedraagt het aantal slacht offers van de watersnood thans 394. Hier volgen de plaatsen met het aantal slachtoffers dat er te betreuren is: Willemstad 12, Moerdijk 13, Hontenisse 8, Krabbedijke 4, 's-Gravendeel 55, Dinteloord 3, Terneuzen 4, Vlissingen 3, Hoedekenskerke 1, Hondsbosse- zeewering 1, Sliedrecht 1, Maassluis 1, Halsteren 17, Kruispolder 8, Rotter dam 1, Nieuwneuzenpolder 1, Heijningen 25, Numansdorp 12, Anvernege Theodoruspl. 17, Hellevoetsluis 5, Texel 4, St. Philipsland 1, Veere2, Kort- gene 35, Raamsdonkveer 2, Hoeksewaard 7, Oosterschelde 4, Kruiningen 11, IJsselmonde 3, Brandwijk 2, Goeree en Overflakkee 40, Abbenbroek 1, Oudelande 2, Ouddorp 1, Rilland 1, Stormpolder 4, Burch op Schouwen 10, Zierikzee 18, Kloosterzand 8 en Fijnaart 46. Op Goeree-Overflakkee heerst een noodtoestand. Mensen uit Stellendam, Ouddorp en nog een plaats zijn met bootjes naar de dijk gebracht. Naar schatting zijn veertig mensen op dit eiland om het leven gekomen. Een gedeelte van de huizen is weggespoeld. Men heeft dringend behoefte aan voedsel en 'drinken. De haven van Goeree is niet meer te bereiken. In 's-Gravendeel zijn 50 a 55 slachtoffers te betreuren. Zondagochtend is een huis ingestort, waarin 20 mensen een toevlucht hadden gezocht. Allen werden door het water mee gesleurd. Zeshonderd personen zijn bijeengebracht op de bovenver dieping van de lagere school, waar zij op elkaar gepakt het zakken van het water afwachten. Op het ogenblik staat er ruim anderhalve meter water in de school. Vannacht om streeks één uur zijn te 's-Gravendeel weer twee dijken door gebroken. Het dorp is niet te bereiken. Pontonniers doen wat zij kunnen, maar verscheidene van hen zijn reeds bewusteloos gemaakt door de koude. Bijna geheel Noord-Beveland staat onder water. Er zijn tientallen slachtoffers. Alleen in Kortgene zijn naar schatting 35 doden te betreuren. Alleen Wissekerke en Camperland zijn droog gebleven, en vermoedelijk eveneens een deel van Colijnsplaat. Met deze laatste plaats heeft de rest van het eiland geen verbinding. Uit Zuid-Beveland moet zoet water worden aangevoerd, aangezien er geen waterleiding op Noord-Beveland is. Ook levensmiddelen worden aangevoerd. De kustwacht van Westschouwen heeft radiotelefonisch aan Scheveningen-radio geseind: „Dijken op verschillende plaat sen doorgebroken. Toestand zeer critiek. Hulp verzocht na mens burgemeester". Dit is het eerste teken dat wij sinds het begin van de ramp van Schouwen ontvangen. Bang vermoeden over Schouwen Doordat de Nieuwlande- polder bij Krabbendijke is ondergelopen, is thans de laatste verbinding over het vaste land met Walcheren en Zuid-Beveland verbro ken. Alleen voor zeer drin gende gevallen wordt een bootdienst tussen Yerseke en Bergen op Zoom onderhou ten- Op Walcheren is eveneens vrij veel schade aangericht. Voor de Westkap- pelse zeedijk en de duinen by Oost- kapelle zijn enorme stukken wegge slagen. Ook aan de Waterwinplaats van de gemeente Middelburg is aan zienlijke scbade toegebracht. De wa tervoorziening van de Zeeuwse hoofd stad is in ernstig gevaar gekomen. In de omgeving van fort Ramme- kens is ook grote schade aan de dijk ontstaan, waardoor een gedeelte van de polders rond de dorpen Ritthem Nieuw- en St. Joosland en Arnemui den blank staat. In Veere zijn enkeli oude huizen ingestort. In Vlissingen zijn bij de boulevart op zes plaatsen aanzienlijke gaten ir de dijk geslagen. Een volledige dyk doorbraak is door voorbeeldige sa menwerking van duizenden burger, en militairen voorkomen. De geheT boulevard is een troosteloze ruïne gc worden. Grote stukken van de muren, die loodrecht uit zee oprijzen, zijn weggeslagen en van het Vlissingse Overslaand zeewater stroomde met grote kracht de oude binnenstad in, waarvan de straten in snel en wild voortjagende rivieren veranderden. In het oude stadscentrum stond het water Zondag drie meter hoog. Volgens oudere Inwoners, die ook de overstroming in 1906 hebben mee gemaakt, is hetgeen de stad dit week einde is overkomen, veel erger ge weest dan toen. De zeedijken op Walcheren zijn op verschillende plaatsen bezweken. De Nieuwe Kerkerpolder en de Suzanna- polder zijn volgelopen. In de dijk bij Rammekens zijn ernstige gaten ge slagen. Toen de veerman van het Katsche Veer Zondagmiddag met zyn veer boot Noord-Bcveland aandeed, zag h\j zo ver het oog reikte, niets dan water. De toestand van de dyk was zeer slecht en brokkelde tengevolge van de druk van het water af. Drie huizen, die ten Oosten van Kats in de Annapolder achter de dyk lagen, wa ren geheel weggeslagen. Van de be woners was geen spoor te bekennen. In het water dreef een deel van de in ventaris der boerderüen en veel dood vee. De veerman zag enkele vluchtelin gen met beddegoed vluchtend in Oos- telyke richting. Hij kon evenwel geen contact krijgen. Tussen Baarland en Hoedekens kerke staat het water tot aan de kruin van de dijk. Op vijftien plaatsen zijn gapende gaten in de dijk geslagen. In Oudelande zijn twee doden. Wolphaertsdyk staat geheel onder water. Yerseke is behouden. De bevolking helpt de inwoners van Kruiningen te evacueren. Een groot aantal vissers schepen is uitgevaren voor verken ning naar Noord-Beveland en Schou- wen-Duiveland. Ook naar Wol- phaertsdijk is hulp gezonden. In Yerseke is een vlot aangespoeld, waarop zich drie mensen bevonden, afkomstig van Schouwen-Duiveland. zy deelden mede, dat vier anderen van het vlot waren geslagen en ver dronken. De zeedijken by de Ellewouds- dyk, Kattendijke, Baarland en Krui ningen zijn doorgebroken. De Rei gersbergpolder, de Wolverdykse pol der, zijn onder gelopen. Rilland Bath en Kruiningen zijn geïsoleerd. Het water stroomt met grote kracht de polders binnen. Uit deze gebieden is de bevolking naar Goes geëvacueerd. In Zeeuws-Vlaanaeren zijn de dij ken bij Terneuzen. Hoofdplaat, Os- senisse. Hontenisse en van verschei dene andere polders doorgebroken. In Rilland Bath wordt de burge meester vermist. In Waarde zaten Zondag nog veertig mensen in de huizen. Bij Kadzand is de zee over de sluis geslagen. Grote stukken duin zyn weggespoeld. In verscheidene dijken zijn gaten geslagen. Hansweert staat niet onder wa ter. Alleen het deel van Hansweert, dat ligt over de sluis bij gemeente Kruiningen (waartoe Hansweert be hoort) staat onder water. De kom van Hansweert ligt geheel droog. By Graauw in Zeeuws-Vlaanderen staan de kleine Molenpolder en de Melopolder onder water. Veertig stuks hoornvee zijn! verdronken. Een boerengP7-Ht met negen, klieren kon zich noi J 89 voordat g boerderij instor.tte i Heiligheid s'8 .i. St. Fi- lipsland is ook zwaar getroffen. De kustwacht Westschouwen, die gebruik maakt van de radio-installa tie van het dezer dagen gestrande Finse schip „Bore 6" en daarmeee het enige contact met de buitenwe reld onderhoudt, heeft geseind, dat er 10 a 12 doden in Burch zUn ge vallen en in Zierikzee 18. Ook op de rest van het eiland zyn doden ge meld, doch het juiste aantal is niet bekend. De situatie aldaar is „be- trekkelyk hopeloos". Zeer dringend is alle mogelijke hulp gevraagd. Op de duinenrand na staat geheel Schouwen onder water. Bridgers steunen slachtoffers Onder auspiciën van het Utrechtsch Nieuwsblad zal op Zaterdag 21 Febr. te Utrecht een bridgedrive worden geor ganiseerd, waarvan de baten ten goede zullen komen aan het Nationale Rampenfonds. Zo spoedig mogelijk zullen over deze dri'-e n tdcre berich ten worden g. puVticeerd. Gebleken is, dat vele nieuwsgieri gen zich per auto naar de getroffen gebieden begeven. De hulpverlening ondervindt hiervan hinder. Verzocht wordt daarom aan automobilisten die niet bij de hulpverlening zijn inge schakeld. zich niet naar deze gebie den te begeven. Rond Stellendam is een eindeloze watervlakte De toestand op Goeree- en Over flakkee is hoogst ernstig. Men spreekt reeds van het zwaarst getroffen eiland. Stellendam staat vrywel ge heel onder water en de bevolking heeft zijn toevlucht gezocht op vis sersbootjes. Er is gebrek aan levens middelen en water. Talloze cadavers drijven in de eindeloze watervlakte rond Stellendam. In Melissant, waar geen direct gevaar dreigt, zyn vier ïyken aangespoeld van inwoners uit Stellendam. Herkingen is geheel geëvacueerd. Hoewel het dorp wel is overspoeld, zijn er geen slachtoffers te betreuren. Dirksland is nog droog, doch wordt wel bedreigd. Men is tot dusver de situatie aldaar meester. Hoewel Oude Tonge als Nieuwe Tonge staan eveneens onder water. Ook Stad aan het Haringvliet staat blank, doch er zijn geen slachtoffers te betreuren. In Middelharis, dat gedeeltelijk on der water staat, zijn tot nu toe tien personen aan het water ten slachtof fer gevallen. De bevolking op het eiland is rustig. Er is nog telefonische verbinding met het vaste land. De gehele vissersvloot uit Breskens is op weg naar Stellendam. Het stadje Ouddorp staat voor de helft onder water. Er is een groot gat in de zeedijk bij Ouddorp-haven ge slagen, alsmede enkele kleine gaten. Bij het grote gat zijn naar schatting tien huizen verloren gegaan. Verder is een groot aantal huizen licht en zwaar beschadigd. Het Noordelijke en Hulpdienst werkt uitstekend Het gemeentebestuur van Dor drecht deelde in de nacht van Zon dag op Maandag mede, dat de toe stand niet meer critiek is. De gaten in de Noorderdijk, de Kildyk en de Kilkade, zomMe bij dv Wieldrecht en de Veeh}er-i zijn grde:ht. Hulp, die nog vooÓÜurend val^alle zijden wordt aangeboden, heeft men niet meer nodig. Verder vernamen we over Dor drecht nog het volgende: Het tweede hoge ty liet 2.82 meter meten, hetgeen aanmerkelijk minder was dan Zondagochtend, toen alle polders ten Zuiden van de Wiel- drechtse zeedyk verloren gingen. De hulpdienst van Dordrecht verloopt uitstekend. Bij Barendrecht op IJsselmonde is Maandagmorgen de dijk ter hoogte van de Barendrechtse brug westelijk van Heerjansdam gebroken, waar door de polders tussen de Middeldijk en de Achterzeedijk zijn volgelopen. Gevaar bestaat hier voorshands ook niet meer. De dijkwachten zijn waak zaam. Over het algemeen kan men van het Dordtse gebied zeggen, dat het grootste gevaar geweken schynt en dat het water minder dan overdag de dijken aantast. Men is er op het ogenblik vry gerust op dat er geen verdere calamiteiten van grote omvang zullen geschieden. Het is duidejyjk, dat de weg T" _Ulgf- ld. naar de Moerdijk als de spoorbaan lange tijd onbruikbaar zullen zijn. Ondanks deze enigermate gerust stellende mededelingen blijft men overal paraat met hulpcolonnes voor ziekenvervoer, evacuatie en vee- vervoer om onmiddellijk te kun nen ingrijpen. Het Rode Kruis, padvinders. Eerste Hulpen en talloze particuliere vrijwilligers uit vrywel heel Nederland, onder wie duizen den Rotterdammers, zyn overal aan het werk om de schade op gevaar lijke plekken zoveel mogelijk te her stellen. Zelfs uit Gouda en Bodegra ven is men naar de bedreigde gebie den gekomen om de helpende hand te bieden. HM HELE DAG IN GETEISTERD GEBIED H.M. de Koningin is vandaag in alle vroegte vertrokken en zal de gehele dag in de geteis terde gebieden doorbrengen. Hoe hoog het water stond, blijkt uit deze foto, genomen van het over stroomde gebied ten Zuiden van Dor drecht. In het land gelegen schuren stonden Zondag nog tot het dak in het wa,ter. In Hendrik Ido Ambacht wordt huis raad door te hulp gesnelde militairen in veiligheid gebracht. Noordwestelijke deel der gemeente is nog droog, hoewel het water in de sloten stijgt. Eén persoon is door verdrinking om het leven gekomen. Er bestaat geen verbinding met het overige ge deelte van het eiland en de vaste wal. Er bestaat behoefte aan een zendap paraat. Kort na zeven uur is by Heenvliet op het eiland Voorne Putten een dyk doorgebroken. Nadere gegevens ont breken nog. Ook Hellevoetsluis heeft van het water te lyden. Het eiland Rozenburg staat voor 70% onder water. De kom van het dorp Rozenburg echter is droog. In de dijk langs de Nieuwe Waterweg zijn twee gaten geslagen van 60 en 40 me ter breed. Er zijn geen ongevallen voorgekomen. Tien koeien zijn ver loren gegaan. Buitengewoon zware stormvloeden behoren gelukkig tot zeer zeldzame verschijnselen langs onze kusten. De laatste stormvloed, die grote schado aanrichtte trad 13 en 14 Jan. 1916 op. Hierna werd de Stormvloed waarschuwingsdienst in het leven ge roepen, met de bedoeling te waarschu wen als gevaarlijke hoogwaterstanden langs de Noordzeekust verwacht kon den worden. Dit werk werd in handen gelegd van het K.N.M.I. te De Bilt, dat bij drei gend hoog water telegrafisch de be trokken instanties waarschuwt en de waarschuwingen ook per radio bekend maakt. De Stormvloed waar schuwingsdienst behoeft slechts zelden in werking te treden. Indien ver wacht wordt, dat de waterstand in de verschillende gebieden bepaalde vast gestelde grenzen zal overschrijden, wordt- een waarschuwing voor flink veel hoger worden en boven een voor iedere groep nader omschreven peil zul len kunnen komen, wordt een waar schuwing voor gevaarlük hoog water nitgegeven. Een waarschuwing voor flink hoog water werd Zaterdagmorgen om 11.00 nur nitgegeven. toen duidelijk werd dat reeds op die middag de vloed stand waarschijnlijk de grens van flink hoog water zou overschrijden onder in vloed van een diepe 6tormdepressie bü Schotland. In de loop van Zaterdag bleek, dat het gebied met zware stormen zich over vrijwel het gehele Noordzee gebied zou uitbreiden, waarbij zeer grote windkrachten zouden optreden. Voorts mocht verwacht worden, dat de storm geruime tijd zou aanhouden. Direct na het hoog water van Zaterdag middag werd daarom een nieuwe waar schuwing. ditmaal voor gevaarlijk hoog water uitgegeven, om de ernst van de situatie te onderstrepen. Afrekening 2 Febr. binnengekomen: Directie, personeel en depothou ders Lubro, ƒ2.000, P. G. te Utrecht 2.50; N.N. te Utr. 5.—; J. H. C. te Utr. 5.—; Fam. P. te Utr. 12.50; Mej. M. te Utr. 10.—; Blindeninrichting te Ulr. 62.60; Dr. J. O. Jr. te Utr. 25.Korf- en Volleybalver. „Vogel" te Utr. 10. G. Loeb te Utr. 2.50; P. Komijn te Utr. 5.—. Totaal 2140.10. Stormschade op Sardinië Een hevige storm heeft Zondagavond het Italiaanse eiland Sardinië geteis terd. In de steden Cagliari, Sassari, en Nuoro, de belangrijkste plaatsen van het eiland, werden honderden daken door windstoten, die een snel heid bereikten van 125 km per uur, van de huizen gelicht. Door het omwaaien van bomen werden kabels van het electrische net en de telefoon afgesneden en wegen versperd. Vijf personen werden gewond. Oproep aan het volk van Nederland. Nood is neergedaald over ons vaderland. Help, help direct. Krachten, machtiger dan welke menselijke machtsconcentraties ook, hebben in enkele uren tijds grote delen van ons land in rouw gedompeld. Duizenden mensen werden in nachtelijke uren door het wrede water van huis en haard ver jaagd. Werk van eeuwen werd in luttele ogenblikken te niet gedaan. Onbeschrijflijk is het leed, dat mensen en dieren heeft ge troffen, met geen mogelijk te overzien de materiële schade, die met name het Westen van ons land is toegebracht. Hulp is plicht. Onder deze tragische omstandigheden is hulp aan de getrof fen gebieden plicht van iedere Nederlander. Hulp in goederen, maar ook en vooral, hulp in geld. Veel geld, zeer veel geld om de geteisterde bronnen van onze welvaart, die ook Uw welvaart is, met de grootst mcce'r' e sr - ?d te herstellen. Tast diep in Uw buidel ook als dit een offer voor U mocht be tekenen. Offer in het diepe besef dat het gaat om Uw mede mensen, om Uw vaderland en uiteindelijk om Uw eigen belang. Doe het direct. Stort Uw bijdragen op postgiro 9575 van het Nationale Rampenfonds, Den Haag of stuur een postwissel naar Het secretariaat, Statenlaan 81.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1