Was voetbal nu zo nodig? Vreemde houding van de Bond DOSC en Ons boekten Jonathan Genoegen nederlaag kon thuisblijven een J aar vergadering N. W. B. m Saestum versamelt punten RUDGE M RIJWIELPALEIS r DE GROOTSTE DER PIERROTS Maandag 2 Februari 1953 NIEUWE ZEISIER COURANT 3 Slechts Saestum speelde en won Toen we gistermorgen het uitermate slechte weer, gepaard gaande met veel regenval, vaststelden, hebben we ons enigszins verbaasd afgevraagd, waarom de KNVB het gehele programma niet had afgelast. Reeds Zaterdag kon uit de weerberichten worden opgemaakt, dat de vooruitzichten voor voetbal allerminst gunstig waren. Maar toen we in de loop van de voormiddag door de radio berichten in kennis werden gesteld met de ontstellende ramp, die direct de bevolking onzer westelijke provincies en indirect ons gehele volk heeft getroffen, werd onze verbazing over het laten doorgaan der wedstrijden ergernis. Was het nu werkelijk zó nood zakelijk, dat er op deze dag van zorgen en rouw gevoetbald werd? Er is weinig van de programma's terechtgekomen. Maar het had in dit geva! niet aan de consuls en de scheidsrechters moeten worden overgelaten, of het spel al of niet kon doorgaan. De Bond had hier een taak! - Met dat al zijn de rood-witten aardig op toeren gekomen en zijn ze in een paar weken zover van de gevaarlijke hoek verwijderd geraakt, dat men wel een heel erge pessimist moet wezen om nog aan degradatie te denken. Maar: Saestum heeft reeds 13 wedstrijden gespeeld! Weinig velden bespeelbaar Voor zover er Zeister clubs in betrokken waren, is er weinig ge speeld. In de 3e klasse D bleek geen- terrein de regenval goed te hebben weerstaan. De Koeburg werd in de vroege morgenuren nog goed geacht, doch doordat er later nog wat regen bijkwam, lieten de scheidsrechters de wed strijden van Zeist 2 en Zeist 3 heel wijs niet doorgaan. Het veld in de Kroost bleek aanvankelijk goed, zodat de scheidsrechter SaestumRK BW voortgang liet vinden. Op de duur werd het voetballen in de regen toch geen onverdeeld genoegen en ook het veld werd er niet be ter op. Als troost voor het voet- balcorvée kon Saestum in ieder geval 2 kostbare winstpunten no teren. Dit bleek tevens de enige wedstrijd in IA te zijn. In 1 B werd o.m. EMSRUC afgelast. Grote zege J.T.V. ZEIST Zeist 1 üersteicie zien van de tegen UTTC 2 geleden nederlaag, door een 91 overwinning op Ri- vendi 1. Zeist 2 moest met 64 het onderspit delven tegen Barna 4; Zeist 3 deed het met beter en verloor van UTTC 5 met 73. Zeist 4 wilde ook niet achterblij ven en leed met 64 tegen PM 1 de tweeae achtereenvolgende ne derlaag. De overige uitslagen wa ren: Union 1Zeist 5 28; Tuin dorp 3Zeist 6 91; Tavedo 2 Zeist 7 6—4; DDS 1—Zeist 8 100; Tavedo 3Zeist 9 55. Voor deze week staan de vol gende wedstrijden op het pro gramma: 5/2: Zeist 3Velox 1; Zeist 6 Shot 1. 6/2: Zeist 2Pats 1; Zeist 4Ve lox 3; Zeist 7Union 2; Zeist 8Verblifa 2; Zeist 10 VRA 4. Zeist 2 en 3 zullen het met ge makkelijk krijgen tegen resp. Pats 1 en Velox 1. Een gelijk spel is wel het beste wat wij mogen verwachten. Wanneer Zeist 4 nog een kans op de bovenste plaats wil behouden zal moeten worden gewonnen van Velox 3. Dit zal echter niet meevallen. Wij zullen het resultaat evenals de overige resultaten maar rustig afwachten en ons niet aan een voorspelling wagen. Kees Broekman E uropees kampioen Van der Voort nr 2 De Zaterdag en Zondag te Ha- mar gehouden wedstrijden om het Europese kampioenschap schaatsenrijden, hebben voor de Nederlandse vertegenwoordigers een buitengewoon succesvol ver loop gehad. Kees Broekman werd Europees kampioen, Wim van der Voort nr 2 en Anton Huiskes nr 5. De 500 m had als resultaat; 1. Salonen (Finland) 44.4 sec., 4. v. d. Voort' 45,4, 7 Maarse 46.2, 10. Broekman 46,8, 12 Huiskes 46.9. 1500 m: 1. v. d. Voort 2.19.5, 2. Broekman 2.20.1, 12. Huiskes, 5000 m: 1. Broekman 9.05.0, 3. v. d. Voort, 9.12.8, 5 Huiskes, 14 Maarse. 10.000 m: 1. Broekman 17.13.0, 2 Huiskes 17.20.07, 7. v. d. Voort. Eindklassement: 1. Kees Broek man 199.650 p., 2 Wim v. d. Voort 200.690 p., 3. Ivar Maiünsen (Noorwegen) 202.067 p., 4. Sverre Haugli (Noorw.), 202.652 p., 5. Anton Huiskes 202.883. De periode van Jaap Eden buiten beschouwing latend, is dit voor de eerste maal, dat de Eu ropese titel door een Nederlander werd veroverd. Stand le Amsvorde Minerva Kampong RK BW Victoria Saestum Actif BDC PVC FAK LVV Soesterb. 9 7 1 i 15 10 6 2 2 14 9 5 3 1 13 11 4 4 3 12 11 5 2 4 12 13 5 2 6 12 II 4 2 5 10 11 4 1 6 9 8 3 2 3 8 11 2 4 b 8 11 2 3 6 7 9 0 4 5 4 Toneelavond Jubileum Comm. „Zeist" voor Rampenfonds De door de Utrechtse Rederij kerskamer „Dr Willem Royaards" te verzorgen opvoering van het blijspel „Kleine kinderen worden groot", waarover we reeds uit voerig schreven, krijgt een andere bestemming. Zoals bekend was deze voorstelling georganiseerd door de Jubileum-Commissie der V.V. „Zeist', in verband met de aanstaande viering van het 40-ja- rig bestaan der vereniging. De Commissie heeft na enige aarzeling besloten de opvoering hedenavond in „Boschlust" t( laten doorgaan, doch met een an dere bestemming dan de oor spronkelijke. De Rederijkerska mer heeft in overleg met de Com missie 'besloten de opbrengst van deze avond te bestemmen voor het Nationale Rampenfonds. Een mooie geste alzo van beide stanties, die een volle zaal ver dient! De voorstelling is voor een ieder toegankelijk tegen lage toe gangsprijzen. C.D.N.Hilversum zonder arbiter Het CDN-veld was door de con sul goedgekeurd, doch de scheids rechter een militair kon in verband met de stormramp niet blijven. De zaak was toen heel eenvoudig en men stelde de wed strijd CDNHilversum uit. Zaterdagvoetbal Zoals verwacht kon worden bleken heel wat velden niet be stand tegen de regenval der laatste dagen. Jonathan kwam er heel slecht af: het eerste kon zich de reis naar Utrecht sparen en waar ook ditmaal de hekken der gemeentelijke sportvelden achter het Slot gesloten bleven, konden ook 2 en 3 thuisblijven. Merkwaardig is het overigens, dat in de le klas A slechts 2 van de 5 wedstrijden doorgingen, terwijl in de le klas B het gehele programma ook 5 wedstrijden kon worden afgewerkt. Desto wordt bedreigd I Rhenen verloor onverwacht In 1 A behaalde NW weer een verdienstelijke overwinning, waardoor deze Veenendalers zich bij de kopgroep van 4 hebben gevoegd. Aangezien Montfoort geen moeite had met PUEM, krijgt Desto van verschillende kanten concurrentie, zodat zich in deze afdeling een spanennde strijd gaat ontketenen. De uitslagen waren: Levu- Desto t.a., WJJonathan t.a., PVHUMatjan t.a., NWMaars- m 32, PUEMMontfoort 1-4. Stand le klas A: Desto 9 7 1 1 15 Montfoort 10 7 1 2 15 NW 9 6 1 2 13 Matjan 8 5 2 1 12 Maarssen 9 4 1 4 9 Jonathan 8 4 0 4 8 PUEM 9 3 0 6 6 WJ 7 2 0 5 4 PVHU 9 1 1 7 3 Levu 8 0 1 7 1 Sparta blijft CJVV volgen In 1 B schijnt de eindstrijd te gaan tussen CJVV en Sparta, waarbij de Amersfoorters echter nog een relatief veilige voor sprong hebben. Tussen de overige ploegen is het krachtsverschil zeer gering, uitgezonderd het „sluit stuk" Chefana en misschien Bloe- menkwartier. DOSC zakt door de ons enigszins verrassende nederlaag op eigen veld van Eemnes af naar de tweede helft der ranglijst. De uitslagen zijn: TOVAltius 21, Bloemen kwartierSparta 2" —3, CJW—NOAC 10—1, Che fanaEDC 03, DOSCEem nes 13. Stand le klas B CJW 10 9 0 1 18 Sparta 11 7 2 2 16 Altius 11 5 3 3 13 NOAC 9 4 2 3 10 Eemnes 10 4 2 4 10 TOV 8 3 2 3 8 DOSC 10 2 4 4 8 EDO 10 3 2 5 8 31oemenkwartier 9 2 1 6 5 Chefana 10 0 2 8 2 In de 3e klas B haalde Scher- penzeel het krasse staaltje uit door het leidende Rhenen in eigen omgeving met 16 klop te geven. Ons Genoegen verloor regelmatig met 20 van Valken- heide. In 3 C deed Bunnik voor treffelijk werk door SVM Boys met 0—3 achter zich te houden. Afdeling Sticht-Gooi N.W.B bestaat jaar Op Zaterdag 7 Februari a.s. zal de afdeling Sticht-Gooi van de N.WJ3. kortweg S.G.WB. ge naamd haar jaarlijkse Algeme ne Vergadering houden in de nieuwe zaal van het N.V.-Huïs te Utrecht. De aanvang is 3 uur. Van de omvangrijke agenda ver melden we als belangrijk punt: verkiezing bestuursleden. Aftre dende zijn de heren L. Nijhof, H. Krijnen, G. Boshuizen en J. A. Nieuwenstein. In de vacature-Van der Horst stelt het bestuur candi- daat de heer L. de Gooyer uit Hil versum. In ons Vrijdagnummer gaven we reeds enige bijzonderheden uit het jaarverslag over 1952 van de secretaris, de heer T. Achter berg te Zeist. Daaruit bleek, dat het ledental der afdeling is ge stegen van 2577 tot 2731 leden, inclusief de junior- en adspi- rantleden. Tegenover de daling der senioren, staat een winst van 292 junioren en 71 adspiranten. Het aantal aangesloten vereni gingen ging omhoog van 87 naar 89. Onder de afgevoerde vereni gingen is er geen uit Zeist; bij de nieuwe verenigingen treffen we de Buurtvereniging „Marsman straat". In het thans lopende jaar traden nog 6 verenigingen toe. Het verslag van de penning meester laat een verlies- er winstrekening zien met een voor delig saldo van 300 gulden. Interessant zijn de cijfers, be treffende- de Avondvierdaagse in 1952. Zeist slaat daarbij een goed figuur. We laten het aantal deel nemers volgen, met tussen haak jes vermeld het aantal deelne mers in 1951: Utrecht 4020 (2627) Amersfoort 1268 (769), Zeist 805 (752), Bussum 403 en Hilversum 401 (in 1951 samen 592), Doom 382, Baarn 292 (133), Putten-Ny- kerk 150 (53), Woerden 120 (70), Veenendaal 103 (66), Abcoude 64 (50), Culemborg 38 (37); in to taal 8046 (5149). De jury-commissie bestond uit de heren: A. M. Otterloo, Utrecht; F. Frijlink, Zeist (secr.) en C. v. Oort, Amersfoort. Van het ontwerp-programma voor 1952, noemen we de toch ten op 25 en 26 April van Saes tum te Zeist en die op 11 en 12 Juli van Excelsior te Den Dolder. De Avondvierdaagse is van 16 tot 20 Juni en de NWB-vierdaag- se te Apeldoorn van 21 tot 24 Juli. Op 23 Februari a.s. zal het 12% jaar geleden zijn, dat de NederL Wandelsport Federatie werd om gezet in de N.WJB. Men hoopt dit jubileum op bescheiden wijze te herdenken. AGENDA voor Zeist Heden Hotel Boschlust. 20 uur: Lustrum Commissie V.V. „4eist". Utr. Rederijkerskamer „Dr. W. Roy aards" met „Kleine kinderen worden groot". Gemeentehuis 14.30 uur: Raads vergadering. Hotel Het Wapen van Zeist 19.30 uur: Philateüca. Hotel Het Wapen van Zeist 20 u.: Jaarvergadering ,St. Ansfridus'. Hotel Victoria 20 uur; Openbare Emigratie-avond. Dinsdag 3 Februari. Theater Figi 20 uur: Ballet Reci tal Sonia GaskelL Theater Boschlust 20 uur: Orat. Ver. „Laus Deo" met „Samson" van Handel. Woensdag 4 Februari Theater Boschlust 20 uur: Comité Ver. „Laus Deo" met „Samson" van Handel. Hotel Figi 20 uur: Verg. Midden standscentrale. Hotel Victoria 20 uur: T.O.C. Kappers. Hotel Victoria 20 uur: Spreekles. Gebouw „Irene" 19.45 uur. N.C. V.B. prof. dr. Berkhof over „Het gebed". BIOSCOPEN. Figi-theater: Ma., Wo. 2.30 6.30 en 9 uur. Do. 6.30 uur „Ik heet Niki". Di., Do. 2.30, 6.30 en 9 uur: „De vrouw van mr. Craig. Een eeuw C. J. M. V.-jeugdwerk Het Christelijk Jonge Mannen Verbond (C.J.M.V.), de bekende jeugdorganisatie, werkende onder het embleem van de Rode Drie hoek, zal op Hemelvaartsdag haar honderdjarig bestaan herdenken. Dit Eeuwfeest zal gevierd worden op 12, 13 en 14 Mei a.s. in Den Haag. Niet minder dan 10.000 C.J.M.V. leden worden daar ver wacht. Alle plaatselijke afdelingen in ons land (plm. 1000 afdelingen voor jongemannen en evenveel jongensclubs, met een totaal aan tal leden van ca 45.000) zijn nu al druk bezig met voorbereidin gen. Door het Hoofdbestuur is een financiële actie op touw gezet, waarbij alle bondsleden zijn in geschakeld en die ten doel heeft gelden te verzamelen waaruit de zo nodige kadervorming zal wor den bekostigd. Het C.J.M.V. werk is een arbeid onder de jeugd en voor de jeugd, die een eeuw lang bewezen heeft goede dien sten te verrichten en wat in deze tijd dringend noodzakelijk is, om de jeugd te bewaren voor des illusie en doelloosheid. Oud leden worden verzocht hun namen en adressen te willen opgeven aan de heer F. Nuninga, Ringelallee 33, Velp. Alle infor maties over het C.J.M.V. werk kunnen ingewonnen worden bij de secretaris H. Barendrecht, Schaerweydelaan 142, Zeist. Nu ten koste van R.K.B.V.V. Gezien de nationale ramp en de weersgesteldheid, was het mis schien beter geweest, het hele voetbalprogramma van Zondag jl. geen doorgang te doen vinden. Het deed daarom wel enigszins vreemd aan, dat er onder deze omstandigheden toch nog gevoet bald werd. Van een „denderende' publieke belangstelling zal wel licht op de meeste velden geen sprake geweest zijn. Ook bij de wedstrijd SaestumRK BW waren, uitgezonderd de meest en thousiastelingen, bijna geen toe schouwers. Toen de scheidsrech ter om ongeveer 2.45 uur het be- ginsignaal gaf, telden beide ploe gen invallers voor spelers, welke door de militaire dienst waren op geroepen, om hulp te verlenen aan de slachtoffers van de waters- nood. De wind, die schuin over het veld stond, speelde beide clubs parten. Saestum, dat voor de rust nog enigszins voordeel van de vrij krachtige wind trok, wist dit voordeel in 2 doelpunten uit te drukken. Hier tegenover kon R.K. BW slechts 1 doelpunt stellen, R.K. BW nam ongeveer 10 min. na het begin de leiding. Een corner van links kwam goed voor doel. v. Dieten werkt de bal precies voor de voeten van Zee- gers van R.K. BW, en het is 1-0 voor Bïaricum. Ongeveer 10 min. later kwam de gelijkmaker. De R.K. BW keeper was uit zijn doel. De back schoot tegen de voeten van linksbuiten Beyaard, en de bal verdween in het net 1-1. Toen er ongeveer 30 min. ge speeld was kreeg Saestum een vrije trap te nemen, welke ineens in het doel verdween 21 voor Saestum. Na de rust wist geen van beide clubs het doel te doorboren. Het weer bleef slecht, en het veld werd zwaar te bespelen. Van mooi voetbal was dan ook geen sprake. Wel ontstonden er nog enkele kansen, deze bleven echter onbe nut. 5 minuten voor het einde kroop Saestum nog door het oog van de naald. Keeper van Kee- ken was reeds gepasseerd, maar F. v. Hoof wist op de doellijn te redden. In de stand kwam geen verandering, en toen de scheids rechter voor de laatste maal floot, was ook deze, onder allesbehalve gunstige omstandigheden ge speelde wedstrijd, door Saestum gewonnen en kan de club uit de Kroost weer op de ranglijst sty gen. Paul Baumgartner speelde in Figi Avond van voorbeeldig pianospel Tennisclub „Shot" In Hotel Figi heeft de Zeister Tennisclub „Shot" Zaterdagavond de jaarlijkse algemene ledenver gadering gehouden. Door verkie zing van enkele bestuursleden zal het bestuur in 1953 als volgt zijn samengesteld: N. L. J. Wel- schen voorzitter; J. Schamhardt, secretaris, A. J. Kloosterman penningmeesterMevrouw Boer- mansvan 't Hoen, A. G. Kem- pers en R. L. Tamboezer. In de toekomst zal de kracht van Shot, toch zeker afhangen van de jeugd van nu. Aan de training van de jeugd zal dan ook speciale aandacht besteed worden. Kap pie en de vreemde klok Toch liet Signor Rivaldi zich niet van de wijs brengen. Hij had nu eenmaal zijn zinnen op de burcht gezet en een man met een ijzeren maskerade-pak aan, die vreemde taal sprak, kon hem daar niet van terug brengen. „Ridiculo!" riep hij. „Caramba contutti frutti! Ik jou zal laten kijk zien, wie hier slimsterk is. Jij niet weetkent de sterkkracht van een Signor Rivaldi. Ik timmerslaan die ijzeren pethoed van jouw gezichtstronie!" En terwijl de ridder en Signor Rivaldi elkaar bijna te lijf gingen werd de maat wakker. Hij geeuwde eens flink en zag toen opeens weer de klok, die nog Voor een geheel bezette zaal speelde Vrijdagavond de Zwit serse pianist Paul Baumgartner een programma van werken van Ludwig van Beethoven. Hfl had zgn programma samengesteld uit sonates met klinkende narnen Appassionata, Mondschein, Wald- stcin en voegde daarbij nog de variaties In c kl. t. Aan deze tactiek is een voor deel en een nadeel verbonden: het publiek bemint wat bekend en groot is en komt dus op zo'n programma beslist wel luisteren; nadeel: van de onbekende mees terlijke sonates van v- Beethoven valt by'na nooit iets te horen- Er zijn sonates te noemen. die ware pronkjuwelen zijn, daar die ik in de afgelopen twintig jaar getrouw concertbezoek nog nim mer te horen kon krijgen. Hadden die ook maar een fraai opschrift bezeten Paul Baumgartner bleek een uitnemende v. Beetho venvertol ker te zijn. Zijn stijl-interpretatie dwingt alle lof af en zijn tech niek is werkelijk voorbeeldig. Had hij daarnaast oo(k nog het vermogen bezeten, een muzikale inhoud suggestief 'op zijn audito rium te kunnen overdragen, dan ware er niets te Wensen geble ven. Nu groeide dit contact pas in de loop van de avond uit een wisselwerking die, speciaal in Zeist, jvel heel mOeilyk bot stand komt (waarom hier niet te ver klaren, hoe uitermate hinderlijk de geruchten uit het publiek soms weer waren, op de meest tref fende momenten boveudu-n. zoals bij het middendeel van de Wald- steinsouate Overigens: het pu bliek houdt meestal feilloos de adem in bij onbegrijpelijke vir tuositeiten, maar helaas nog niet bij de ontslüiering van het levens raadsel, dat „muziek" heet). Wat het programma betreft: de Appassionata had nog te lij den uit dit gemis aan contact en bleef wat koel en gereserveerd, maar de vertolking van de daar opvolgende MOndschein-sonate vertoonde een sterke stijging: spe ciaal noem ik de interpretatie van het slotdeel, dat fascineerde door de zeer fijn uitgewogen finesses. Na de pauze speelde Baumgartner de boeiende variaties in c kl. t.. 32 in getal en gecomponeerd in 1806, waarna hjj zijn programma besloot met een werkelijk indruk wekkende vertolking van de Waldsteinsonate. Zelden heb ik dit werk zo gaaf, evenwichtig, poëtisch en muzikaal indringend horen vertolken. Spesiaal wat Baumgartner t horen gaf in het mysterieuze tussendc;I. ais voor bereiding op het aansluitende slotdeel, voldeed aan het hoogste wat men verwachten kan. Deze beide delen zijn voor my het on vergetelijk hoogtepunt geworden van dit recital, dat een duideiyke wens deed opkomen: Baumgart ner moet beslist nog eens in Zeist spelen en dan met een Schubert -programma! Want zijn gehele pianistiek lijkt mij ideaal voor de vertolking van SchubertwerkenEen toegift van v. Beethoven volgde nog als ant woord op een enthousiast slot applaus. HERMAN PASSCHIER. Vergadering Imkers Donderdagavond waren de im kers uit Zeist en O. in verga dering bijeen in de zaal van Hotel Munzert. De avond voor de pauze werd gevuld door het luisteren naar de jaarverslagen van secretaris, penningmeester en de beheerder der gereedschappen. De mededelingen van genoemde functionarissen gaven aanleiding tot optimistische gevoelens voor het komende jaarprogramma. Via de pauze werd dit des te dui delijker door de besprekingen die volgden, waaraan op prettige en leerzame wijze door de leden werd deelgenomen. De voorzitter bedankte het be stuur voor hun arbeid en de le den voor hun opkomst en sloot te half elf deze geanimeerde sa menkomst. Zo. 2.15, 4.30, 6.45 en 9 uur. Ma. en Wo. 2.30, 6.30 en 9 uur „Hannoc de Indiaan". Ma. t.m. Do. 3 en 8 uur „Het zevende kruis". Officiële berichten Wet autovervoer personen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Zeist brengen ter algemene kennis, dat aan A. v. d. Wel, Prof. Lorentzlaan 51a, alhier, voor het tijdvak van he den tot 1 Januari 1954 vergun ning is verleend voor het vervoe ren van personen met één huur auto. Zeist, 26 Januari 1953. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. P. Korthals Altes. Burg. A. P. Timmer, Secretaris. HET BESTE ENGELSE RIJWIEL Zend on» deie adr. met fJte naam en adres en V ontvangt gratis onae fraai geïll. brochure in kleurendruk. 1. Ingebouwde naaf dynamo 2. Drieversnellingsnaaf 3. Oliebadkettmgkaat 4. Speciaal geprofileerde velg R-patent 5. Dunlop banden 6. Vernuftig aangebrachte schakelaar in de kap 7. Ingebouwd patentslot 8. Handpomp 9. Batterij-houder too* constant licht, met auto matische overschakeling op dynamo 10.3-ver8neUings-schakelaar met zichtbare instelling, 11. Origineel Brooks ei Terry-zadel 12. Specifiek Engelse bagage tas, met gereedschap 13. Nienw model achterlicht 14. Rode reflector, volgens ▼oorschrift 1951 wegen verkeerswet 15. Spatlap 16. Bracketstandaard 17. Betaiiug naar I eigen iegeling, I Looptyd 1 jaar Keuze uit meer dan IOO rijwielen Oude Arnhemseweg 23 TEL. 4063 FRANTISKK KOZIK vertaald door C. VORRINK net hetzelfde stond als te voren. „Wat een ellende!" dacht hij bezorgd. „Dat ding is werkelijk kapot .ik zal hem weer op 0 zetten.eens zien of hij dan misschien gaat lopen En de maat voegde de daad bij het woord. Signor Rivaldi, die net op hetzelfde moment de ridder zijn ijzeren hoed af wilde slaan, zag ineens, dat er helemaal geen ridder meer was! Verdwenen! Hij keek verwilderd om zich heen en bemerkte toen, dat de burcht er ook niet meer was. „Zijn ik dan idiootgek geworden?" mompelde Signor Rivaldi. „Heb ik dan geslaapdroomd?" 18 Toen het koninklijk rijtuig door de poorten naar buiten reed, ga ven allen zich er rekenschap van, dat zy iets moesten roe pen, precies zoals zy gewoon wa ren te schreeuwen: Vive 1' Em- pereur!" Maar niemand scheen geneigd de Koning toe te juichen. Slechte toen zy jie mannen van de oude Keizerlyke Garde in him bekende uniform naast de koets zagen stappen, begonnen zy te roepen: „Vive la Garde Impériale!" En de ruiters met him baarden antwoordden vrolyk: „Vive la Garde Nationale!" Toen de winter kwam, waren ruzies tussen de leden van het artiesten gezin in de Rue St. Maur aan de orde van de dag. Een van de voornaamste oorza ken was, dat de Godets verschrik- keiyk dronken, waardoor elke voorstelling een kansspel werd Indien het hun lukte stevig te staan, liep alles goed af, maar als zy van t.evoren enige stuivers in hun zak gehad hadden, kwam er een jammerïyk einde aan het programma Dit veroorzaakte eindeloze twis ten tussen ken en Dviorjak, die, ondanks zyn toneelspelers beroep, in zijn opvattingen oud-soldaat bleef, en zyn kinderen had opge voed met dezelfde discipline welke hy van een nieuwe recruut geëist zou hebben. Daarby kwam', dat Etienne hetzelfde verlangen bleek te hebben als zyn broer New- mannseck, die uit Londen schreef, dat hy nu meer verdiende dan het gehele gezin ooit gedaan had, voor dat hy vertrokken was. Dorothea, de parel van het ge zin was een heel lief meisje en hielp haar ouders zoveel als zy maar kon; maar de eigenaar van een circus had reeds lange tijd haar prestaties gevolgd en haar meer dan eens een buitengewoon goede positie aangeboden. Eindeiyk werd op zekere dag de beroemde acrobaten troep ont bonden. Etienne en zyn zuster gingen over naar het circus, waar zy zo goed betaald werden, dat hun ouders in tamelyk goe den doen waren zonder al te hard te werken- Zo stond Godet op 6traat- Hy wilde de ware re den voor het uit-elkaar-gaan niet aanvaarden, maar beweerde, dat Dvorjak een wrok tegen hem had en dit nu op hem verhaalde. Er ontstond 's avonds onder de ra men van de Oour St. Maur ver scheidene malen een hevige ruzie, totdat zy op een keer aan het vechten r aakten en Dvorjak toon de wat een oud-soldaat waard was. Ofschootn Godet veel jonger was, kreeg hy een stevig pak slaag. Dvorjak werd op die win terachtige avond erg verkouden, maai' dit was niet het einde van alle ellende. Het was de avond voor Kerst mis. De straten waren vol met jachtende mensen, die pakjes met lekkernyen en flessen wijn mee droegen. De comes tibleswinkels en die, waar men van alles kry- gen kon, waren propvol. Etienne had een baantje gekregen als pi keur egens in België en had zyn zakken vol met geld. Voor deze gelegenheid had Madeleine een kalkoen gekocht, die nu op tafel stond, prachtig goudbruin gebraden en gevuld met champig nons. Twee flessen lekkere wfln schenen de vogel toe te lonken, terwyi de geur van gesneden ananas de gehele kamer vulde- Het zou een feestavond vlak vOor Kerstmis worden en tegelykertyd oen afscheidspartytje voor de trotse Etienne- Plotseling stapten cen brigadier en twee politieagenten de kamer in. Iedereen was ten hoogste ver baasd, want geen van a len had, voor zover zy wisten, iets ver keerds gedaan. De brigadier groette hen kort af en vroeg op een snauwlcioa: „Waar heb je je Bonaparte ver stopt?" „Ik heb hier geen Bonaparte", antwoordde Dvorjak. „Volgens inlicluLigen, die wy van Monsieur Godet ontvangen hebben, heb je hier een soorte ment juweel verborgen met liet portret van de ex-Keizer erop. Dat is een strafbaar feit. Beken nu maar!" Dvorjak schudde het hoofd. De brigadier knikte even en Zyn twee mannen begonnen te zoeken. Gaspard beefde van angst. De wraakzuchtige Godet was dc plaats niet vergeten en de politie wist die ook- De broche met de beeltenis van Napokon lag in het houten kistje onder het raam. Zy vonden haar onmiddel lijk „In naam der wet arresteer ik je!" zei de brigadier tot Dvorjak. „Maar, Messieurs, het is de avond voor Kerstmis!" riep Ma deleine uit. De brigadier haalde de schou ders op. „Maar dat ding is van my!" schreeuwde Gaspard, terwyl hy voor de politieagenten ging staan. „Het is van my! Ik heb het ge kocht! En ik heb het daar ver borgen!" „Onzin!" bulderde de brigadier. „Volgens de bewering van Mon sieur Godet Toen schoen het voor 't eerst tot hem door te dringen, wat voor leed hy deze mensen aan deed en hy voegde er op zachter toOn by: „Het is my opgedragen en ik nnoet do n v. my bevo len is." Wacht dan tenminste tot mor gen." smeekte Madeleine- „Dat kan ik niet doen. Mada me. Altoos!" (Wordt vervolgd)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2