WATERSNOOD-RAMP TROF NEDERLAND Zuid-westen van het land op vele plaatsen overstroomd Reeds 250 doden en vermisten, duizenden dakloos Burgerlijke en militaire hulpacties in volle gang Dijken besiveken - Duinen sloegen weg Zeister Hulpacties gecoördineerd Burgers van Zeist Reeds geëvacueerden in Zeist Koningin Reeds actieve hulp uit Zeist NIEUWE ZEISTER COURANT Uitgave: NIEUWE ZEISTER COURANT N.V. i.o. Directie: J, H. van Lonkhuyzen Jr, H. van Wermeskerken Hoofdredacteur: H. van Wermeskerken Voortzetting van „De Zeister Courant" en „Zeister Nieuwsblad" Maandag 2 Februari 1953 2de JAARGANG No. 53 Bureau: le Hogeweg 27 - Redactie telef. 3459 (b.g.g. 2441) Administratie: tel. 2441. Abonnement: f 1,65 p..kw* Of 15 ct.p. w. Giro 23850. Verschijnt: Maandag, Woensdag en Vrydag, ALGEMEEN NIEUWSBLAD VOOR ZEIST, HUIS TER HEIDE, BOSCH EN DUIN, DEN DOLDER, SOESTERBERG, DRIEBERGEN, AUSTERL1TZ, BUNNIK, ODIJK EN WERKHOVEN Uit de laatste berichten van hedenmorgen is het totaal aantal doden van de ramp, die ons land heeft getroffen, nog niet met zekerheid te concluderen. We kunnen het aantal momenteel op minstens 250 schatten, doch met verschillende plaatsen in het ge troffen gebied was nog geen verbinding mogelijk, terwijl op andere plaatsen nog mensen op zolderverdiepingen van huizen en schu ren bivakkeren, die ook nog niet te bereiken zijn. De Zeeuwse eilanden zijn het zwaarst getroffen. Op Walcheren zijn de dijken op vele plaatsen doorbroken; in Vlissingen stond gisteravond het water 3 tot 4 meter in de stad, in Middelburg was men de toestand meester, daar waren enkele dijken weer gedicht. Noord Beveland staat geheel onder water. Op Zuid Beveland zijn vele polders onder water gelopen en de verbinding met Wal cheren is verbroken. Op de Zuid Hollandse eilanden is het niet veel minder. Bij Dordrecht heeft men de toestand onder de knie, enkele dijken zijn weer met man en macht gedicht. Bij 's-Gravendeel in dc Hoekse Waard is het grootste gedeelte der bevolking geëvacueerd, hier waren minstens 55 slachtoffers. In de afgelopen nacht zijn hier nog twee dijken doorgebroken. Een huis, waarin 20 mensen onderdak hadden gevonden, werd door het water verzwolgen. Ook Numansdorp is zeer zwaar getroffen; hier waren hedennacht 25 vermisten. SJiedrecht, Giessendam en andere plaatsen staan onder water. Ook Maassluis heeft veel schade. Vijftienhonderd huizen staan hier onder water en de schade aan fabrieken is nog niet te schatten. De olieraffinaderij bij Pernis moest worden stilgelegd. In het Westland is de toestand gisteren zeer kritiek geweest, doordat bij 's-Gra- venzande de duinen dreigden weg te slaan. Dank zij honderden vrijwilligers heeft men doorslaan van de zee kunnen voorkomen Zwaarste ramp uit de geschiedenis De Hondsbosse en Pettener zee wering hebben het geweld van de golven gelukkig doorstaan, al sloeg dan veel zeewater over de dijken naar binnen. Op Texel is de toestand ook zeer kritiek geweest. De Eland polder moet hier als verloren worden beschouwd. Als de toe stand niet slechter wordt hoopt men verdere rampen echter te kunnen voorkomen. Hier zijn minstens vier doden te betreuren. De spoorwegen in het Zuid- Westen van het land zijn voor langen tijd onbruikbaar, evenals vele straatwegen. Gas, electrici- teit en drinkwatervoorziening zijn in het getroffen gebied meest uit gevallen en in verschillende ge- isoleerde gebieden is gebrek aan voedingsmiddelen en drinkwater ontstaan. Voor Schouwen en Dui- veland, waar de toestand zeer ernstig is, zouden bij het licht worden rubberboten uit vlieg machines worden gedropt, om de op boerderijen en in huizen opge sloten bewoners in staat te stel len te vluchten. Hetzelfde is het geval voor Goeree en Overflak- kee, waar ook minstens 40 doden te betreuren zijn. Hier zijn vele huizen weggespoeld. Bij deze summiere vermeldingen moeten we het laten. Nederland is door een der zwaarste rampen uit zijn geschiedenis getroffen. De toestand van gisteravond De enorme ramp, die ons land sinds Zaterdagavond en -nacht ge troffen heeft, laat zich nauwe lijks beschrijven. De storm en de springvloed hebben in onze ge hele kuststrook en op de Zuid hollandse en Zeeuwse eilanden ontzaggelijke schade aangericht. Dijken zijn doorgebroken, dui nen weggeslagen, polders onder gelopen, schepen vergaan, huizen door het water verzwolgen, tien tallen mensen zijn verdronken, honderden stuks vee verloren ge gaan en duizenden moesten inder haast hun haardsteden verlaten en afgevoerd worden naar droge ge bieden. Het is voor ons niet mogelijk om al wat er Zaterdagnacht en Zondag gebeur^ is volledig weer te geven. Wij Volstaan hier met een opsomming van de voornaam ste feiten en van de getroffen plaatsen. Overzicht. Zeeuws Vlaanderen. Diverse dijk doorbraken bij Hontenisse en elders. Verschillende mensen verdron ken. Walcheren. Gat in dijk bij Vlis singen. Sloedijk doorgebroken. Toestand kritiek. Grote gedeel ten van Walcheren liépen on der water. Veere staat blank. Zuid Beveland. Gat in dijk bij Wolphaertsdijk en bij Fort Rammekens. Meerdere slachtof fers. Reigersbergerpolder on dergelopen, evenals Perkpolder bij Kruiningen. Bevolking ge ëvacueerd. Stellendam. Dijk doorgebroken. Enkele mensen verdronken. Willemstad. Stadje staat geheel onder water. Situatie bedroe vend. (Zie vervolg pag. 2) Buslijnen gestoord In verband met het feit, dat de N.B.M. een groot aantal bussen heeft afgestaan voor het vervoer van militairen en burgers naar en van de geteisterde gebieden kan het in de komende dag voorko men, dat de normale dienstrege ling niet helemaal punctieel kan worden uitgevoerd. Wij nemen overigens aan, dat de reizigers hierover niet zullen mopperen en gaarne deze storing zullen excuseren. Watersnood Water altijd weer onmisbaar Voor de keuken, voor de was, Voor de energie, de dieren, Voor de mens, de plant, het gras, Voor de wegen, voor de woning. Water, water altijd wéér, Sinds de oertijd dient, het water Het maatschappelijk verkeer. Water: onze trouwe dienaar Elke dag en ieder uur, Eén der grote zegeningen Van de rijkdom der Natuur. Totdat plots zijn brute stootkracht Vijand van ons blijkt te zijn: Water overvalt het landschap, Mens, in onmacht, weet zich klein PHILIA. Zondagavond was het druk op het N.B.M. kantoor aan de Utr. weg. Hier kon men zich opgeven als vrijwilliger (ster) om in het getroffen gebied te gaan werken, waarna autobussen voor het ver voer zorgden. Zoals U ziet was er grote animo voor. Zondag bestuurders van vele organisaties bijeen Centrale post op het Gemeentehuis Zon op Zon onder Maan op Maan onder Weerbericht (Geldig tot hedenavond) STORM NEEMT AF Zwaar bewolkt met enkele regen- of sneeuwbuien, maar ook verspreide opklaringen. Krachtige tot matige Noorde lijke wind. Langs de kust van Holland en Zeeland echter tij delijk nog harde Noordelijke wind. Langs de V'addenkust tijde- :lft nog harde wind tussen M.->ord en Noord-Oost. Nadat de radio de eerste berichten van de ontzettende waters noodramp, die Nederland getroffen heeft, Zondagmorgen had ver spreid, begonnen ook in Zeist spontaan enkele mensen onmid dellijk pogingen in het werk te stellen om tot georganiseerde hulpverlening te komen. Het bestuur van de Zeister Jeugdfede- ratie begon direct contact op te nemen met de burgemeester en met diverse personen en instanties en reeds voor dezelfde middag om 3 uur werd een vergadering belegd in hotel Figi. Daar waren bestuurders aanwezig van organisaties op allerlei gebied en van diverse gezindten en zodoende konden er direct spijkers met koppen worden geslagen. Nadat de heer F. H. C. Jansen Jr., voorzitter van de Jeugdfederatie, zijn dankbaarheid had uitgesproken voor de spontane medewerking en de goede op komst, droeg hij de leiding van de vergadering over aan de burge meester. Ook deze sprak er zyn vreugde over uit, dat zo onmid dellijk daadwerkelijke hulp georganiseerd kan worden en we nu reeds kunnen tonen buurmans buurman te zijn en deze te willen helpen. Om tot een effectieve hulpactie te kunnen komen, is het gewenst dat niets op eigen houtje wordt ondernomen, maar dat alles centraal geregeld wordt. De organisatie „Bescherming bevol king", voor zover reeds geregeld, staat voor onmiddellijke hulp verlening klaar en reeds is Zondagmorgen een brandweereenheid met vier man naar Rotterdam vertrokken om daar hulp te bieden bij het leegpompen van ondergelopen kelders. De burgemeester voor de hulpverlening de volgende drie noodzakelijke onderdelen: 1. de geldinzameling; 2. inzameling van kleding en dekking; 3. onderbrengen van geëvacueerden. Geldinzameling Het trof gelukkig dat het Co mité Vluchtelingenhulp juist deze week een grote collecte zou hou den. Dat comité heeft zich onmid dellijk bereid verklaard om de geheel klaar staande organisatie dezer collecte nu in te schakelen voor een collecte voor het Natio naal Rampenfonds. Om de bussen behoefden slechts andere stroken geplakt te worden, voor de ver vaardiging waarvan onze druk kerij zich nog dezelfde avond be schikbaar stelde, zodat heden reeds de collecte ten bate van de slachtoffers dezer ramp huis aan huis gehouden kan worden. De collecte voor de vluchtelingen zal dan later wel weer georganiseerd worden. Heden en volgende dagen kunt U dus de collectrices aan Uw deur verwachten, waarbij geen huis in de gemeente Zeist zal worden overgeslagen. Trouwens U kunt altijd toch ook Uw gift op een der plaatselijke kantoren van de Banken storten. Alle Bankkanto ren in Zeist hebben zich bereid verklaard gelden voor dit doel in ontvangst te willen nemen. Dekking en kleding Voor de inzameling van kleren, dekens en linnengoed werd een aparte commissie ingesteld be staande uit: Mej. J. G. H. v. d. Poll, Mevr. D. Storm de Grave, Mej. A. J. M. Ruys, Mevr. A. E. Nort, Mevr. D. IndenReiss, Mr. W. J. Kolkert, F. H. C. Jansen Jr., J. J._ Smulders, C. S. Visser en de heer Roosjen, Gemeente huis. De Zeister afdeling van de Weg vervoerders had reeds hulp aan geboden van haar leden met vrachtwagens, terwijl ook een be roep wordt gedaan op de bezit ters van particuliere wagens om zich beschikbaar te stellen voor de inzameling dezer goederen op a.s. Woensdag. Deze kunnen zich opgeven bij de heer Th. S. Val- star, Woudenbergseweg 32 A, tel. 3835. ALLE AANBIEDINGEN VAN HULP, VAN WELKE AARD OOK, GELIEVE MEN OVERIGENS TE RICHTEN TOT DE HEER ROOS- JEN TEN GEMEENTEHUIZE, TELEF. 5141. Woensdag a.s. wordt er dus huis aan huis in de gehele gemeente kleding en dekking opgehaald voor de slachtoffers dezer wa tersnood. Legt U het klaar, op dat de ophalers niet behoeven te wachten en alles in één dag af gewerkt kan zijn. Onderbrenging geëvacueerden Voor het huisvesten van geëva cueerden uit de getroffen gebie den werd ook een speciale com missie ingesteld, bestaande uit: Mevr. L. S. M. Korthals Alles Sterneberg, Mevr. T. Biesheuvel, Mevr. D. Storm de Grave, Mevr. G. E. v. Beek, Mevr. D. Inden Reiss en de heren: J. R. Hout man, H. G. Blankenbijl, F. H. C. Jansen Jr., J. H. Werkman en Mr. W. J. Kolkert. Deze evacuatiecommissie vraagt ieder, die een of meer personen voor enige tijd zou kunnen her bergen, om opgave van adres, hoe veel personen men kan hebben, of men het liefst bejaarden, ouden van dagen of kinderen wil heb ben en opgave van eigen gods dienstige richting. Deze opgaven gelieve men te verstrekken aan: MEVR. VAN BEEK, HOMERUS LAAN 18, TEL. 2263. Er zijn reeds geëvacueerden in Zeist aangekomen en meerderen kunnen verwacht worden. Wacht dus niet met Uw opgaven, maar meldt deze aan Mevr. Van Beek of eventueel aan een der andere commissieleden of aan de cen trale evacuatiepost, die nog gis terenavond in het Slot is inge richt, tel. 5360, maar het liefst direct aan mevr. Van Beek. Zo is de door Zeist te bieden hulp dus reeds zo goed moge lijk georganiseerd. Alles werkt tezamen: vrouwenorganisaties, padvinders, vakcentralen, midden standers, buurtverenigingen, enz. enz. Voor wie zich nog wil aan melden voor hulp is het adres: de heer Roosjen, Gemeentehuis. Een nationale ramp heeft Nederland getroffen waarvan de om vang op dit ogenblik nog niet te overzien is. Vast staat echter wel, dat het een van de ergste rampen is die ons land ooit door het natuurgeweld te verduren heeft gekregen. Tientallen heeft het reeds de dood gekost, duizenden zijn dakloos geworden en van alle have en goed beroofd. De schade door het machtig geweld van het water toegebracht aan dijken, duinen en het daar achter liggende vruchtbare land zal enorm zijn. Landgenoten, hier is hulp dringend en in grote mate noodzake lijk. Duizenden van onze landgenoten zijn plotseling in de groot ste ellende komen te verkeren. Nu zal, evenals bij het oorlogs geweld in 1940 en in 1944 Nederland tonen, dat het volk als één man weet te helpen. Alle verschillen zijn plotseling als wegge vaagd nu een ramp als deze watersnood ons land moest treffen. Allerwege is de hulpactie reeds georganiseerd en aan het werk. Ook in Zeist! Ook hier is de Zondag besteed om de spontane drang van zeer velen, om direct hulp te bieden, te coördineren. Er wordt op alle burgers van Zeist een direct beroep gedaan om allereerst de slachtoffers te helpen. Dat helpen kan geschieden met geld en met kleding en dekking. Reeds vandaag begint door de gehele gemeente een lijstencollecte. Woensdag a.s. worden huis aan huis goederen opgehaald voor kleding en dekking. Zeistenaren, deze hulpactie is niet te betitelen met het woord „liefdadigheid', het is meer. Landgenoten van alierlei rang en stand en gezindte zijn alles kwijt geraakt, hun inboedel, him kle ren, hun linnengoed, hun dieren, hun huis, kortom alles. Om deze enorme nood enigszins te helpen lenigen, wordt van U een offer gevraagd. Een waarlijk offerl Dat wil zeggen, dat U hier niet kimt volstaan met een dubbeltje of een kwartje te geven, waar van U het verlies nauwelijks bemerkt. Het brengen van een offer vergt meer, vergt zóveel dat ge er U zelf dingen voor zult moeten en willen ontzeggen, nu ge zelf voor het allerergste van deze ramp gespaard bleef. Het had ook U kunnen treffen en dan waart ge alles kwijt ge weest. Zegen het feit dat ge niet uit Uw huis gespoeld bent, dat ge niei al Uw dierbare meubelen en. Uw gehele hebben en hou den bent kyrijt geraakt door het meeste te geven wat ge maar geven kunt niet lettende op wat Uw buurman doet of niet doet maar uit de volle dankbaarheid van Uw hart zelf van deze gru welijke ramp gespaard te zijn gebleven. Burgers van Zeist geeft a.s. Woensdag uit Uw voorraad kle- ding, dekens en linnengoed niet datgene wat ge zelf al voor ge bruik hebt afgekeurd, want daar heeft een ander ook niets meer aan. Geeft het beste wat ge in huis hebt opdat ge toont waarlijk een offer te willen brengen voor Uw zo zwaar getroffen landge noten. Laten we allen trots kunnen zijn op de burgerzin, die Zeist bij deze nood weet te tonen. Geeft met milde hand "aan de collec trices, die U vandaag of volgende dagen zullen bezoeken met lijst en bus. Legt de goederen klaar, die Woensdag bij U aan huis met auto's gehaald worden. Nederland en alle getroffenen rekenen op Uw hulpvaardigheid! Mensen die alles verloren Gisterenavond om 7 uur zijn met een autobus van een der ge troffenen reeds een twaalftal men sen uit 's-Gravendeel in Zeist ge arriveerd. Zij werden eerst in ho tel Figi even van spijs en drank voorzien, waarna zij naar direct bereidwilige gastheren en -vrou wen vertrokken voor onderdak. Wij hebben in Figi even met deze zwaar beproefde mensen gespro ken. Daar waren moeders met kleine kinderen en enkele man nen. Alles wat ze nog mee hadden kunnen nemen zat in een paar boodschappentassen, overigens hadden ze alleen nog de kleren die ze aanhadden. Reeds Zaterdagavond was de toestand in 's-Gravendeel span nend geworden. Maar 's-nachts om 3 uur begon de noodklok te lui den ten teken, dat de dijk was doorgebroken en ieder ten spoe digste zijn huis moest verlaten, om althans het leven te redden. Toen was de grote vlucht begon nen. Mogelijkheid om iets van be lang mee te nemen was er niet. Het water overstroomde in grote golven het land en over de iets verhoogde wegen spoedden zich de mensen om het vege lijf te redden. Tijd om het vee te helpen was er nauwelijks. Kippen dreven het water rond en verdronken jammerlijk. Koeien en varkens poogden zich vaak nog zwemmend te redden, maar het ijskoude wa ter deed de pogingen van vele dezer dieren reeds spoedig ten on der gaan. Toch wisten sommige koeien nog wel de weg te berei ken. Van de hier gearriveerden heeft een de oudere moeder bij de ramp verloren, van een andere familie was een kind verdronken. Tot overmaat van ramp brak in de vroege morgen nog brand in 's-Gravendeel uit, waardoor ook nog enige woningen verwoest werden. Begrijpelijk dat deze geëva cueerden eigenlijk nog nauwelijks beseften welke ramp hen had ge troffen. De '•oornaamste bron van inkomsten in 's-Gravendeel is de verbouw van vlas en het werk op de vlasfabriek aldaar. Boven dien hebben de meeste bewoners wel kippen en velen ook koeien en/of varkens. bezoekt getroffen gebied H.M. de Koningin heeft gis teren reeds met H.K.H. Prin ses Beatrix een bezoek ge bracht aan de getroffen ge bieden, nadat zij zich des morgens op de hoogte had den doen houden van de toe standen in ons land. Zij be zocht o.m. Stolwijk, Lekker - kerk, Krimpen aan de IJsel en Gorkum. De Koningin heeft nog getracht om Dor drecht te bereiken, maar me de in verband met de mas sale evacuatie waren de we gen versperd. Vanmorgen in de vroegte is H.M. de Koningin weer vertrokken naar het geteis terde gebied. Ook H.K.H. Prinses Wilhelmina zal van daag en morgen onze zwaar getroffen landgenoten bezoe ken. Zij zal trachten Zeeland te bereiken. Z.K.H. Prins Bernhard riep uit, toen hjj in Amerika van de ramp hoorde: „Dit is verschrikkelijk nieuws. Dit is wel het ergste, wat had kunnen gebeuren. Juist nu Nederland er weer bovenop kwam en op eigen benen kon staan. En het verlies aan mensenlevens maakt het nog erger". Veter. Leg. en anderen gingen werken Padvinders gingen voor verzorging Men heeft in Zeist over de hulpverlening geen gras laten groeien. Reeds Zondagmiddag bood de afd. Zeist van het Ve teranen Legioen, een organisatie van oud-militairen, zijn daadwer kelijke hulp aan de burgemeester aan. Al direct hadden zich 70 man gemeld, die bereid waren naar het bedreigde gebied te gaan om te helpen aan de dijken of welke werkzaamheden men hun dan ook mocht opdragen. De NBM bood direct autobussen aan om allen, die in het getroffen gebied wilden gaan helpen, daar heen te vervoeren. Ook de padvinders stelden di- reet een daad. De voortrekkers zowel van de NPV, van de Ka tholieke en van de Lutherse groep, tezamen ongeveer 25 man, stelden zich beschikbaar om te gaan helpen voor de verzorging van de mannen, die in dit ramp gebied moesten werken. Ook zij zijn gisterenavond om ruim half acht met een autobus van de NBM, gevolgd door een wagen met butagas en petroleum, naar het bedreigde gebied vertrokken. Zij waren intussen door de Zeis ter Kruideniersvereniging voor zien van koffie, thee, chocolade en biscuits, de Zeister bakkers gaven hun dozen vol koeken mee, de sigarenfabriek v.h. de Graaf zorgde voor sigaren en de heer Visser alhier, grossier, voor ciga- retten om mee te nemen voor de werkers, die daar in de nacht bezig zijn met het stoppen of ver sterken van dijken of welke ande re werkzaamheden er dan ook verricht moeten worden. Nog vele anderen uit Zeist meld den zich reeds spontaan om te gaan werken en verschenen ook gisterenavond reeds in werkkle ding en met schop bij het kantoor van de N.B.M. waar autobussen voor hen klaar stonden. Ook ver pleegsters kwamen er en in de loop van de avond en de nacht zijn zo reeds vele Zeisternaren naar het bedreigde gebied ver trokken om daadwerkelijk te hel pen. Een staaltje van prima bur gerzin. Links. Op de Schaerweydelaan bij de Oud Arnh.weg velde de storm een boom, die op het dak van het huis terecht kwam, gelukkig nog zonder ernstige schade aan te richten, en vervolgens er naast plofte. Rechts. Op de Steinlaan gebeur~ de iets dergelijks. Eerst kwarni de boom op het winkelhuis terecht, vervolgens op het naastgelegen dak.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1