Polder „Eendracht moet geheel opnieuw worden ingedijkt OPROEP Storm richt enorme ravage aan langs de kust „Oog in Al" zet de hulpactie in Texels duinenrij heeft zwaar geleden Ploeg arbeiders door water verrast, één man verdronken, vier vermist Strandhotel op Ameland stort in zee Prins Bernhard onder de indruk Duinen en boulevards weggeslagen, paviljoens en hotels vernield Duizenden sloegen woedende elementen Zondag gade Samenstelling Actie-comité UIT UTRECHT Fantastisch stuk werk verzet in zeer korte tijd In Utrecht geen grote schade Oproep van de vakcentralen Utrechtse Rode Kruis tot helpen gereed Gehele dag stonden colonnes klaar om uit te rukken Hulp Maandag 2 Februari 1953 3 (Van onze correspondent) TEXEL. Zondag. Vanmorgen omstreeks tien uur is de dijk van de polder De Eendracht op Texel over een lengte van ruim honderd meter doorgebroken. Hij zal later geheel opnieuw moeten worden ingedijkt. Een ploeg arbeiders van 40 man werd door het water verrast en moest hals over kop vluchten. Op weg naar de Eierlandsedijk werden zij door een zodanige sterke stroom verrast, dat circa tien man in groot gevaar kwamen te verkeren. Een hunner is verdronken, terwijl nog vier anderen worden vermist. Al deze vijf personen waren gehuwd. De Eendracht Polder vertoont op Texel te kampen met een tekort NEW YORK. Prins Bernhard was zeer onder de indruk, toen hy het nieuws van de overstromingen in Nederland vernam. „Dit is verschrikkelijk nieuws", zei hij. De Prins was diep onder de indruk van het verlies aan men senlevens. Hij betreurde, dat Ne derland door deze ramp getroffen is, op het ogenblik dat het zich weer herstelt. De Prins, die deelneemt aan de plechtigheden ter herdenking van het feit. dat New York 300 jaar geleden werd gesticht, zei: „Ik zal doen wat mijn regering en de Koningin willen dat ik doe". Z.K.H. zei, dat hij nog niet of ficieel op de hoogte was gesteld van de overstromingen. Hij had nog niet gedacht aan verandering van ziin huidige plannen. „Zoals U weet", verklaarde de Prins, „heeft Nederland zojuist de Amerikaanse regering medege deeld dat het geen economische hulp meer nodig heeft.... en nu komt deze ramp." ..Nederland heeft echter altijd, gedurende zijn gehele geschiedenis tegen het water moeten vechten en wij zullen deze nieuwe ramp bestrijden en overwinnen zoals wij altijd in het verleden hebben ge daan". Hij was dankbaar voor het Amerikaanse aanbod tot hulp. „Dit is altijd gebeurd, wanneer er nationale rampen waren", ver klaarde hij. UIT AMERSFOORT STADGENOTEN Mjjn boodschap kan kort zijn. Door middel van radio en de dag bladen hebt gy reeds bijzonderhe den vernomen over de ramp. die in de nacht van Zaterdag op Zon dag over ons vaderland is gekomen. De dijken van de lage landen zijn op talrijke plaatsen bezweken. De gevolgen zijn nog niet te over zien, maar we weten reeds dat vele landgenoten in de vloed werden verzwolgen en dat duizenden have en goed verloren. Vele bewoners van gebieden, die gespaard bleven, voelen zich geroepen iets voor de getroffen landgenoten te doen in deze uren der beproeving. Amersfoort is vrijwel zonder scha. de door deze stormachtige dagen en nachten gekomen. We kunnen ons hulpbetoon dus geheel rich ten op de getroffen gebieden In Zuid-Holland, West-Brabant en Zee land. Op mijn verzoek is reeds Zondag een algemeen comité gevormd, om 1 de hulpactie doeltreffend te organi seren. We beginnen met een geld inzameling op 3, 4. 5, 6 en 7 Fe- i bruari en zullen dan nader beraad slagen. Besturen, net het verenigingswerk eens even aan de kant om deze col lecte te doen slagen. Medeburgers, laat ons tonen dat I de idee der Christelijke naasten- I liefde, de gedachte der menselijke i solidariteit, in onze stad levend is. De Burgemeester van Amersfoort, H. MOLENDIJK. Bij Terschelling wordt de water stand eveneens abnormaal hoog. Omstreeks 25 huizen en schuren aan de Willem Barentszkade op West- Terschelling, zijn ondergelopen, maar verder is de schade beperkt gebleven. Bij het Posthuis op Vlie land dreigde vanochtend een stuif- dijk door te breken en doch dit heeft men weten te voorkomen. Op het Oosterveld zijn enige stukken land overstroomd. Op de Noordkant van het eiland zijn grote stukken duin weggeslagen en enkele duin valleien liepen vol water. Afsluitdijk Op de Afsluitdijk is het hier en daar levensgevaarlijk door over slaande watermassa's. De veerboot van Stavoren naar Enkhuizen is niet uitgevaren wegens een uitzonder lijke lage waterstand. Op het Friese vasteland is de schade voorzover thans bekend, beperkt gebleven tot afgerukte schoorstenen en dakpan nen. tientallen gaten en is geheel over spoeld. Twee grote boerderijen, waarvan de landbouwinventaris en het vee konden worden gered, staan grotendeels in het water. aan dekzeilen, die benodigd zijn om de honderden gaten te dichten. De coupures bij de haven van Oude- schild zijn met zandzakken afgeslo ten. Midden in de polder De Een dracht ligt een autobus, waarmee arbeiders naar de polder werden De Oude Sluis bij het gemaal De vervoerd, bijna op zijn kant. en Schans leverde groot gevaar op. dreigt door de stroom overspoeld te doch met duizenden zakken zand is worden. De chauffeur van deze bus het gelukt de stroom tegen te hou- werd licht gewond, den. Gevaar ook leverde het punt Het eerste alarm op Texel werd De Kaap ten Noorden van Ooster- Zaterdagavond om twaalf uur gege- •nige zeer gevaar- ven. Burgemeester C de Koning eind op. waar lijke gaten zijn ontstaan, door bij wassend water twaalf uur wordt verwacht, over stroming van het gebied ten Noor den van Oosterend. niet denkbeel dig is. Hetzelfde geldt voor de Noor- derdijk van de polder Het Noorden. Het water klotst er verwoed tegen aan en er is reeds een betrekkelijk klein gat in geslagen. Aan het strand van de Koog zijn bunkers uit de duinen gespoeld en naar elkaar toegeschoven. Het strandpaviljoen, waarin zomerhok- jes waren opgeborgen, is weggesla gen. Het dorp zelf ligt achter de duinen tamelijk veilig en daarheen wordt dus onderkomen gezocht voor de evacué's. voor wie voldoende verblijfsruimte beschikbaar blijkt te zijn. In het midden van het eiland zijn duizenden schapen bijeen ge dreven. Arbeiders uit Sneek en Haarlem zijn met een boot onder weg om hulp te verlenen. Men heeft De boulevard van Noordwijk. werd over een groot gedeelte vernield. /aar- Texel leidt persoonlijk het reddings dat om i werk. De Texelse duinenrij heeft zwaar geleden en verscheidene me ters duin zijn weggeslagen. Waddeneilanden Op Schiermonnikoog stond het water Zondagochtend nog slechts een decimeter onder de kruin van de dijk en het ging juist op tijd zak ken. Ameland is van de Friese Wad deneilanden het ergst getroffen. Het strandhotel Steinvoorte aan het eind van de Bad weg te Nes is door het water dat tot de voet van de duinen werd opgestuwd, ondermijnd én stortte in. Slechts op een plaats werd een klein gat in de duinen ge slagen. Op de westpunt van Ameland is vijf a zes meter duin verdwenen en ook een directiekeet van Rijkswater staat bezweek. Schiermonnikoog is geïsoleerd door de hoge waterstand, maar de veerdienst naar Ameland kon hoewel met enkele uren vertra ging. gewoon doorgang vinden. I aal non „iïfticr motor c Duizenden Nederlanders zijn per auto naar de kust getrok- gat van vijftig meter geslagen in de duinen waardoor een gedeelte van de Zwartepolder onder water is gelo pen. Een aantal woningen staat on der water en is ontruimd. Te Kam- 1 perduin is het zeepaviljoen, doordat zo goed als de gehele eerste duinen rij over 300 m. is weggeslagen, weg gespoeld. De Hondsbosse-zeewering heeft zich kranig gehouden. Wel sloe- te slaan. Zij trotseerden er een ijzige kou voor. Met de nieuws gierigheid van het grote publiek groepte het in de nog steeds gevaarlijke krachtige storm rondom vernielde gebouwen, in gestorte paviljoens en uiteengebroken oude Duitse bunkers. Op hun rit naar de kust zagen de Nederlanders overal de spo ren van de storm. Maar de grote ravage zagen zij toch eerst in de badplaatsen: in Zandvoort, in Noordwijk, in Katwijk en al die andere kustplaatsjes. Zandvoort beleefde een dag zo druk als ook des zomers slechts zelden voorkomt. Duizenden auto's Het comité ter aanbeveling voor de hulpactie inzake de watersnood is als volgt samengesteld: H. Molendijk (burgemeester). J. Koopman (wethouder), C. van Zwol (wethouder), mr F. C. A. Eenhorst (wethouder), deken G. C. Smit, ds M. G. Gerritsen, ds H. W, Engelkes, Ir P, Schut, dr B. Keulen, dr ir L. J. N. van der Hulst, dr R. Miedema. H. van Galen Last (gedeputeerde der Provincie), mr C. Graaf van Rand- wijek. Het werkcomité is als volgt samen gesteld: H. Molendijk, voorzitter, F. de Fe- ber. secretaris, mr A. L. W. van Heel, penningmeester, dr W. H, de Beau- ford (Rode Kruis). W. H. Ittmann (Groene Kruis), A. J. Hülsenbeck iWit Gele Kr.), P. Hülsenbeck (sec tie jeugd A.G.). mevr. mr A. Been- Boegheim (sectie vrouwen A.G.) T. van Oort (raad van overleg C.N.V.. K.A.B. en N.V.V.), J. Visser, fede ratie Amersfoortse Middenstand). Wat gaan wij doen? Wij gaan om te beginnen een grote geldinzameling houden. Geen „apar tjes" geen initiatieven naast en door elkaar. Voor de collectes kan men zich de gehele Maandag opgeven op de kantoren van het Roode Kruis (Vlasakkerweg 46. telefoon 5609 en van de Amersfoortse Gemeenschap, telefoon 5190). dakschade. De straten erach- j ter zijn rood van het pannengruis. 1 Bij Wijk aan Zee zijn grote gedeel ten van de duinen weggespoeld, bun kers zijn blootgelegd, andere op het strand gestort. De toegangsweg naar nummers! ken om het imposante schouwspel van de woedende elementen J ?nbl^va |rdoor°^at«fi* en dan speciaal dat van de op de duinkust beukende zee gade dagavond reeds om acht uur de eiec- - -- trische stroom uitviel, maar de kunst matige zeewering hield stand. Een uitvoerder, die aan de dijk werkzaam was. is Zondagmorgen dood in de duinen aangetroffen. Hij vertoonde geen lichamelijk letsel. Bij Camperduin is een groot pa viljoen omvergewaaid. Driehonderd meter rails van een werkspoortje werden tientallen meters door de lucht geslingerd tot achter een dijk. De lage duinen ten zuiden van de - zeewering hebben ernstig te lijden kropen in lange files achter elkaar voort over de brede en gehad. Bij St. Maartenszee zijn de dankzij zijn hoge ligging onbeschadigd gebleven boulevard. De duinen op twee plaatsen over een af- oo a stand van 40 m. doorbroken. Te restaurants deden goede zaken, hetgeen voor de meeste eige- zandvoort werd de duinreeks langs naars een pleister op de wonde betekende, omdat hun gebou- do gehele kust grotendeels wegge- r -F j - iI slagen, het Ritzbad is totaal vermeld. wen bijna zonder uitzondering schade hadden geleden. De* betonnen rotonde liep flinke r- 1 schade op. Het prachtige wandelpad Op het moment dat Radio-Scheve- tussen boulevard en strand is geheel mngen te IJmuiden op hoogspanning verdwenen. Een paviljoen staat let- werkte en talrijke noodseinen van al- terlijk en figuurlijk aan de rand van le kanten binnenkwamen, rees het l de afgrond. Nieuwe huizen .leden water steeds hoger rond het Sluis- eiland, waarop het radio-station is gelegen. De kelders liepen onder wa ter, maar door de hele avond met man en macht te werken heeft men de kabels kunnen beveiligen, waar door het station kon doordraaien. Het verkeer is gedurende deze tijd niet merkbaar onderbroken. Op het strand is geen strandhuis of con sumptietent gespaard. De schade loopt in de tienduizenden. De hoog ste waterstand was Zaterdagnacht 3.80 m. Te Schellingwoude werd bij de Oranjesluizen de laagste waterstand sinds mensenheugenis geconstateerd. Grote stukken van het Buiten-IJ la gen droog. In de loop van de nacht steeg het water weer tot normaal peil. In de Noordoost-polder hebben de dijken de aanval van de storm goed doorstaan. Er is ^echter grote schade aan woningen, boerderijen en be drijfsgebouwen. In Harlingen werd de Zuidweste lijke stadswijk door het zeewater overstroomd. In diverse woningen kwam het water een halve meter hoog. Te Den Helder is een van de pas aangelegde dijken van de nieuwe rykszeehaven doorbroken. Bij het bergen van vletten op de Zeedijk is een man ernstig gewond. Men vreest voor zijn leven. In een nieuw gedeel te werden de daken van een blok van acht woningen weggeslagen, van een huis bezweek een gevel. Het wacht lokaal van Texels Eigen Stoomboot onderneming is door het water on dermijnd en staat op instorten. Bij Kadzand heeft het water een Hotel Brittenburgin Katwijk werd overspoeld en is zo goed als weggevaagd. Een beeld van wat er overbleef. het strand is weggespoeld. In Noord wijk werd de Koningin Wilhelmina Boulevard over een groot deel weg gespoeld evenals de duinen. Het Oranjebad is totaal weg. verscheide ne hotels hebben waterschade. Te Katwijk leed de boulevard enige schade, het geheel uit steen opge trokken paviljoen ..Brittenburg" werd vernield, alsmede de muziek tent die tegen de duinrand stond. Tonnen water kletterden over hui zen van drie en vier verdiepingen hoog heen. ..Zee- en zonnebad" als mede de politiepost zijn geheel ver dwenen. Bij Kijkduin werd een groot gat in de duinen geslagen. De bunkers die zich daar nog bevonden staan op instorten. Op het strand is een mijn aangetroffen. Een groot deel van het strand is afgezet. De kuststreken van Groningen en Friesland liepen geen ernstige storm schade op. In Utrecht was niets bij zonders aan de hand. Het water in de Lek werd opgestuwd tot Wijk bij Duurstede. De sluis bij Ravenswaay is gesloten. In Gelderland ziin door de stormvloed weinig moeilijkheden ontstaan. Alleen de stand van de Merwede bij Dalem is zeer hoog. T elef oonnummer Roode Kruis Utrechtere, die zich willen aan melden voor het opnemen van éva- cué's of het verlenen van hulp. b.v. door het beschikbaar stellen van automobielen, kleding, etc.. worden dringend verzocht, alleen gebruik te maken van de volgende telefoon nummers van het Rode Kruis: 20272 15517 De andere telefoonnummers van het Utrechtse Rode Kruis moeten voor andere belangrijke doeleinden worden gebruikt. Men belle dus uit sluitend de hier boven genoemd® (Van een onzer verslaggevers) „Oog in Al" heeft gedacht „de eerste klap is een daalder waard". Het heeft de daad by het woord gevoegd, een daad die ontzaggeiyk veel heeft opgeleverd aan hulpmiddelen voor de getroffen gebieden. In nog geen vyf uur tyds werden ongeveer drie grote autoladingen aan kleding, schoei sel en huisraad opgehaald, dat nog gisteravond werd gesorteerd en dat men vandaag met eigen auto's in de bedreigde gebieden hoopt af te leveren. Het initiatief voor de inzameling is uitgegaan van de heer Gerwen. die contact zocht met de Oranjever eniging „Burgerzin en Wijkbelang Oog in Al" en onder leiding van de heren Ruys Rosenstok wer donmid- dellyk aan het werk gegaan. Het Rode Kruis had eerst bezwaren te gen deze actie, maar dank zy de per soonlijke interventie van de burge meester kon men toch aan de arbeid Dinsdag gaan wij met honderden gaan. mannen, vrouwen en kinderen de Qm ongeveer half vier reden enke. sua m om de gaven van de burgen) bestel»agens met Rode Kruisvlag- te ex zameien. gen getooid uit om goederen in te Girostortingen op no 3051 Amster-1 zamelen. Particuliere wagens sloten damse Bank. t g.v. actie getroffen ge- er zich bij aan. Via een geluidswa- bieden. gen werden de bewoners opgewekt Alle hens aan dek en geeft uit een in ruime mate te geven, padvind- eul gemoed. I sters en padvinders boden de hel pende hand. In de avonduren as sisteerden zij met een groot aantal wykbewoners by het sorteren in de sigarenfabi-iek „Denova", waar men gastvrij werd ontvangen. Het was ontroerend te zien hoe veel werd bijeengebracht en met welk een grote spontaneïteit werd gegeven. Een der bewoners nam. toen hy de deur opende en de auto zag staan, een bontjas van de kapstok, En met de woorden „Vrouw jij krijgt nog wel eens een andere" gaf hij de jas mee. Ergens anders liep een me neer zyn hond uit te laten. Hij deed zijn shawl af en gaf die aan de pad vinders mee. En zo ging het voort. Stapels goederen waren het resul taat: honderden paren schoenen la gen in de „Denova" opgestapeld; ba bykleren werden op maat gesor teerd, tientallen pantalons en heren jassen werden bijeengebonden. Er waren pyama's, bedstellen. dekens, truien, vorken, lepels, borden, ja tot spenen toe. Ook levensmiddelen wa ren niet vergeten en voor kinderen was er speelgoed als een pleister op de wonde. Van alle kanten was de medewer king groot. Douwe Egberts stuurde gi-ote kluwens, touw, anderen ston den auto's af en weer anderen ga ven hun vrije tyd. En wat vooral van waarde is: de kwaliteit van het geschonkene is zeer goed. Bovendien werd nog een bedrag van ruim 1150 ingezameld. Oog in Al heeft met deze inzame ling een voorbeeld gegeven van snel werken en door de wijze waéi-op ge geven werd van vooi-treffelijke bur gerzin. Zaterdagavond brak ook over de stad Utrecht het noodweer los. dat tal van bomen ontwortelde, de dakpannen over de straten deed regenen, ruiten vernielde, deuren uit hun voegsels tilde, en hier en daar het water in een kamer deed stromen. De brandweer moest de hele nacht op tal van plaatsen hulp verlenen. Zo moest zij op de Moreelselaan (en óók elders) een boom op zij takelen. Op de Ri chard Wagnerlaan vernielde een rollende boom een woonschuit. Grote schade bleef in de stad Utrecht echter uit. De Raad van Overleg van de samenwerkende vakcentralen te Utrecht, gevormd uit: N.V.V Bestuurdersbond Utrecht; Afd. Utrecht van de Kath. Arbei ders Beweging; Utrechtse Christelijke Besturen bond roept de kern- en vertrouwensleden in de bedrijven en verder alle ka derleden in de ruimste zin des wooids op om in overleg met de werkgevers maatregelen te nemen om in de hulpactie die wordt onder nomen voor de i-ampgebieden deel te nemen op die wyze, welke daartoe het meest geschikt is. Volgt de instructies op. die van daag nog van gemeentewege zullen volgen. Namens de Raad van Overleg, A. IN 'T VELD. voorzitter. C. A. J. y. d. BOOGAARD. secretaris. (Van een onzer verslaggevers) Honderden stadgenoten, mannen zowel als vrouwen, hebben zich de ge hele Zondag aangemeld om de helpende hand te bieden in de getroffen gebieden. Voor en in het gebouw van het Rode Kruis aan de Maliebaan hebben al deze vrijwilligers urenlang gewacht Binnen, in de propvolle gangen en lokalen van het gebouw. En bniten 4n wind en regen. Velen waren teleurgesteld, omdat er niets gebeurde. Dat er geen oproep kwam om te vertrekken. De leiding besefte echter, dat er maar niet eigenmach tig en ongeorganiseerd gewerkt kon worden. Men moest de opdracht van Den Haag afwachten. Dr. Vrylandt. de gewestelijke com- j beurde niets. Het wachten was op mandant van het Rode Kruis, werd dat ene telefoontje uit Den Hdag Studentenhulp B. en W. van Utrecht hebben voor hedenochtend 9 uur een buitenge wone vergadering belegd, waarin maatregelen genomen zullen worden alle parti'culiere initiatieven voor hulpverlening te coördineren. Voor deze vergadering zyn alle betreffen de instanties uitgenodigd. B. en W. doen een oproep uitgaan voor een inzameling van geld en goederen en tot het verlenen van gastvryheid aan de getroffenen. Voorts een oproep des morgens om half negen uit Zee land opgebeld met het verzoek om Den Haag te waarschuwen, aange zien dit van Zeeland uit niet moge lijk was. Dr. Vrylandt heeft toen direct de leden van het Rode Kruis in de stad Utrecht gemobiliseerd. Dat de organisatie in onze stad uit- i --- stekend werkt, werd bewezen. De uur zes Sussex} (van de Gebru) volledige colonne was binnen twee Wel zijn in de loop van de dag een aantal bussen met studenten en burgers naar de bedreigde gebieden gegaan om daar te helpen Op initia tief van het U.S.C. vertrokken p op haar post in de Maliebaan. Direct werden alle maatregelen genomen om in geval van een op roep naar een der rampgebieden te kunnen uitrukken. Voorlopig kwam daar echter niets van. Er zat niets anders op, dan werkloos de opdi-acht van het centrale hoofdkwartier in Den Haag af te wachten. De heer H. A. C. Burgers, kringcommissaris, en dr. Herschel, hoofd van de colon ne Utrecht, verklaarden, dat zij niet bevoegd waren, er op eigen initiatief op uit te trekken. Bovendien moest rekening worden gehouden met de mogelijkheid, dat men in de omge ving van Utrecht nodig zou zijn. ook al in verband met het eventueel ont vangen en onderbi'engen van vluch telingen. Men bleef dus in ieder ge val paraat. Omstreeks tien uur werd twee derde gedeelte van de Rode Kruis- colonne naar huis gestuurd. Hon derd man bleef achter voor het ge val in de loop van de nacht nog een beroep op de colonne Utrecht zou worden gedaan. met ongeveer 250 studenten andere vrijwilligers van het Jans kerkhof. Ze gingen naar Nieuwer- kerk maar weiden vandaar doorge stuurd naar Spijkenisse. De studen ten-actie is verder gecenti-aliseerd bij het bureau van Vei-itas. In de loop van de avond konden door deze actie nog een aantal bussen met enige honderden studenten van da Maliebaan vertrekken met bestem ming Breda. De Utrechtse hulptroepen waren zo'veel mogelijk met schoppen toe gerust, door bemiddeling van wet houder Ploeg, door de gemeente be schikbaar gesteld. In de loop van Zondag begon men reeds op verscheidene plaatsen hulp acties te organiseren, o.a. in Oog in Al. Evacué's Er zijn ook reeds evacué's in Utrecht binnengekomen. Oo.a. werd een aantal ondergebracht in het Bartholomeüs-gasthuis. Evacué's in Zeist aangekomen Ook in de avonduren bleven aan biedingen om te helpen binnenstro men. De telefoon stond niet stil. Ex- waren mensen die kleren aanboden. Er waren er ook. die pakhuizen be- •hikbaar stelden. Honderden men sen belden op om te laten weten, dat ze graag evacué's onderdak wil- den geven. Talloos waren negenen, bussen met vijftig vrijwilligers tot de verschillende deskundigen op(óie auto's met chauffeurs aanboden. Iiaar 's-Gravendeel vertrokken. De deze terreinen. Alles werd genoteerd. Maar er ge- i bussen zullen evacué's ophalen. ZEIST Gisteravond zijn elf evacué's uit 's-Gravendeel in Zeist aangekomen, waar de plaatselijke autoriteiten voor een onderdak zullen zorgen. Uit Zeist zyn drie

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2