ALGEMEEN HANDELSBLAD ZWARE STORM MET SPRINGTIJ TEISTERT ONS LAND Regering schat de schade op tientallen millioenen Water staat in Vlissingen ter hoogte van vier meter DE NOODKLOK DE NOODKLOK LUIDT OVER NEDERLAND gUicuwe Jltrto ter 6atrtö cftc gourattf EXTRA EDITIE luidt ook voor ons Koningin en prinses Beatrix naar de geteisterde gebieden Zeven personen verdronken, toen zij naar bovenverdieping vluchtten Steunt het Nationaal Rampenfonds Alleen in Kruiningen 2500 mensen geëvacueerd Regering zal een verklaring afleggen [126e JAARGANG - No. 41012 Waam. directeur: mr H. M. PLANTEN MAANDAGOCHTEND 2 FEBRUARI 1953 v.v Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN Reeds 85 personen om het leven gekomenvele tientallen worden vermist EEN ramp lieeft ons vaderland getroffen. Een ramp van een omvang, die wij ons nu nog niet geheel kunnen realiseren omdat de be richten en de geruchten in niet te stuiten vloed over ons heen stromen op het ogenblik dat deze extra-editie ter perse gaat. Nederland heeft altijd tegen het water moeten vechten. Steeds was het een Auctor et emergo", gelijk het devies van Zee land luidt: „ik worstel en ontworstel", maar vóór het tot ontworstelen kwam... welk een nood. welk een onbeschrijfelijk leed, welk een verschrikking. Een ongekend zware storm, die samenging met springtij, heeft in de nacht van Zaterdag op Zondag het Westen van ons land geteisterd als zelden tevo ren. Dijken en dammen, die zo sterk schenen, be schermingen die onze watervechters hadden opge worpen en die de bewoners van deze Lage Landen steeds een gevoel van veiligheid gaven; ze zijn bezweken onder het vreselijke geweld van de ele menten, die van oudsher onze vijanden waren: wind en water. Sirenes hebben haar schrille of doffe stemmen doen horen, kerkklokken hebben geluid; en het was zo donker, zo beangstigend donker alom in het bedreigde land. Zeeland en de Zuid-Hollandse eilanden, de steden Dordrecht en Willemstad, Rot terdam en de nijvere voorsteden aan de Nieuwe Waterweg, vele plaatsen aan de kust tot en met het eiland Texel en ontelbare polders vrucht bare landen met boerderijen werden door het tot ziedende woede opgezweepte water besprongen en overweldigd. De mensen vluchtten, zoals zo vaak is gebeurd in Hollands geschiedenis, van de lager en laagst gelegen gedeelten naar de veilig heid van hogere plaatsen. Zij klommen op de daken van hun huizen, zij trachtten te redden wat er te redden viel, zij voeren in roeiboten over de onstui mige wateren. Maar ook: zij trokken er bij duizen den en nóg eens duizenden op uit om de vijand te bestrijden, met zandzakken en schoppen, met emmers, met alle hulpmiddelen die altijd zijn ge bruikt wanneer het in Holland „zo ver was". In de eerstvolgende dagen zullen talrijke staal tjes van mannenmoed en mensenliefde worden verhaald: uit Kruiningen, van Walcheren, uit de Biesbosch. Het is nu nog te vroeg. Wij staan nog stil bij de toevloed van nuchtere berichten. Bij het schrijven van deze regelen is één nuchter feit be kend; voorzover thans kan worden nagegaan heeft de overstromingsramp reeds 85 mensenlevens ge- eist. Een groot aantal mensen wordt vermist. De meeste doden zijn te betreuren in de gemeenten Halsteren (17), Willemstad (12), Moerdijk (13) Hontenisse (8), Ilellevoetsluis (5) en Texel (4). In Krabbendijke verdronken vier personen en in 's Gravendeel zeven. In Dinteloord drie, in Ter- neuzen vier, in Stellendam en Middelharnis drie, en in Vlissingen, Hoedekenskerke, Hondsbossche- zeewering, Sliedrecht en in Maassluis, één. Dijken bezweken, •■pooriijneu weggespóeid, telefoonverkeer gestoord A ANGENOMEN kan worden, dat de stroom van inlichtingen nog geruime tijd zal blijven vloeien. Met tal van plaatsen is de telefonische verbin ding uiterst moeilijk, zo niet onmogelijk. Met geen mogelijkheid is precies vast te stellen, hoe groot de schade is, die de oude vijand van Holland hier heeft aangericht. Van de zijde van het ministerie van Verkeer en Water staat deelde men ons mee, dat de schade zeker in de tientallen millioenen zal lopen. Uiteraard zal zo spoedig mogelijk met het herstel van de vernielde dijken en wegen worden begonnen. Wanneer met man en macht aan de dijken wordt gewerkt, zal het allerergste in enige maanden hersteld kunnen zijn. Polderbesturen en waterschappen zijn natuurlijk de aangewezenen om dijken en wegen weer in goede staat te brengen, maar men neemt aan, dat, als een beroep wordt gedaan op de rijksoverheid met het oog op het zeer bijzondere karakter van deze ramp, financiële en technische steun niet zal uitblijven. DE chef van de Generale Staf ge lastte Zondagmorgen al het be roeps-. reserve- en dienstplichtig personeel, dat In werkelijke dienst is. onmiddellijk naar hun garnizoen terug te keren. Ook de chef van de lucht machtstaf riep het gehele personeel naar de onderdelen terug. Tevens werd het personeel, ressorterend onder het directoraat Gebouwen, Werken en Ter reinen van de Koninklijke Landmacht, opgeroepen. De in de kazerne aane wzige militairen werden aldaar gecon signeerd om voor directe hulpverlening beschikbaar te zijn. Voorts riep de Koninklijke Nationale Bond van Red dingswezen en Eerste Hulp bij Onge lukken „Het Oranje Kruis" alle helpers en helpsters van de E.H.B.O.-vereni gingen op om hulp te verlenen, waar dit nodig zou blijken. In het gehele land is er medeleven met de slacht offers van de watersnood. Velen, offi ciële en particuliere instanties, willen hulp bieden. Overal zochten organisa ties naar wegen om haar leden te mobi liseren. Eenvoudig is dit onder de hui dige omstandigheden niet, want de telefoonverbindingen zijn overbelast of verbroken. In overleg met de Centrale Evacuatie-commissie deelt het hoofd bestuur van het Nederlandse Rode Kruis mee. gaarne bereid te zijn, alle goe deren, die men ter beschikking zou wil len stellen voor de getroffenen, te ont vangen in de intendance van het Rode Kruis te 's-Gravenhage, Fluwelen Burg wal 19. De twaalf toestellen van het hoofd bestuur van het Rode Kruis stonden gisterochtend niet stil; uit alle delen van het land kwamen aanbiedingen voor Aan de lezers van het Algemeen Handelsblad rpOT leniging van de ontzaglijke noden in de door de STORMRAMP getroffen gebieden van ons land doet het NATIONAAL R.4MPENFONDS gelijk uit een mededeling elders in ons blad blijkt, een oproep om financiële hulp. Aan de oproep van dit alles overkoepelende fonds zal geheel ons land gehoor geven. Gaarne stellen wij ons IN DIENST VAN IIET NATIONAAL RAMPENFONDS door ons gehele administratieve en financiële apparaat in te schakelen. Wij nodigen U daartoe uit UW BIJDRAGEN TE STORTEN aan de kassen van ons Hoofdkantoor of onze Bijkantoren, of deze over te schrijven op één onzer bankrekeningen bij Nederlandsche Handel-Maatschappij, Kas-Associatie of Rotterdamsche Rpnk of op onze postrekening nr 35858 of Gem. giro Amsterdam H 1900. WIE SPOEDIG HELPT, HELPT DUBBEL Verantwoording van alle giften, via het Handelsblad binnengekomen, volgt in de kolommen van ons blad. De directie van het Algemeen Handelsblad opent de inzameling met een bedrag van 2500. <'cj H.M. de Koningin heeft zich gisteren de gehele ochtend op de hoogte laten houden van de ontwikkeling van de toestand in de geteisterde streken. Vergezeld van Prinses Beatrix heeft H.M. de Koningin Zondagmiddag een bezoek gebracht aan de omgeving van de Krimpenerwaard. De komst van H.M. was de autoriteiten in die streek niet bekend. Zij reed eerst tot aan Ouderkerk, welke plaats zelf onbereikbaar was, zodat de koninklijke auto slechts tot de grens van het ondergelopen land kon rijden. Vervolgens werden Lckkerkcrk, Krimpen aan de Ussel en Krimpen aan de Lek be zocht. De burgemeester van Krimpen aan de IJssel was toevallig ter plaatse aanwezig, waar de koninklijke auto stilhield. Met hem had H.M. een infor matief onderhoud. Het lag in het voornemen te pogen Zeeland te hereiken. Dit bleek echter onmogelijk door het passeren op de wegen van grote hoe veelheden in veiligheid gebracht vee. In de richting Vianen reed H.M. terug naar Soestdijk, toen het te laat was geworden nog andere oorden te bezoeken. Huisje te Poortugaal stortte in MAAR gevreesd wordt heeft de watersrood in de gemeente Poortugaal zeven slachtoffers geëist, nl. twee arbeidersgezinnen, die in de Zalm plaat wonen en twee personen die ter hulp waren gesneld. In het huisje aldaar woonde het echtpaar J. V. dat by zich in had wonen een getrouwde dochter met haar man en een zoontje van drie jaar. Wegens de snelle stijging van. het water waren alle vijf naar de bovenverdieping ge vlucht, maar waarschynlyk door de stuwing van het water is het huis daarop ingestort en werden allen onder het in de watermassa vallende puin bedolven. Een andere zoon van V., die met een tot nu toe onbekend gebleven man te hulp wilde snellen, heeft men niet teruggezien. Slechts een van de lyken is tot nu toe aacespoeld, nl. dat van de schoonzoon. Stort een bijdrage op postgiro 9575 DE Nationale Commissie voor Vluchtelingenhulp doet, mede namens liet Nationaal Rampenfonds, een dringend beroep op ai haar plaatselijke afdelingen om, zo mogelijk nog in deze week en anders in de volgende week, in haar gemeenten een extra bussen- en lijsten- collecte te organiseren ten hale van de door de nationale watersnood getroffenen en zich hier met kracht achter te stellen. De Nationale Commissie voor Vluchtelingenhulp heeft hiervoor haar organisatie en apparaat tijdelijk in dienst gesteld van het Rampenfonds en verzoekt haar plaatselijke commissies zich ad hoe te beschouwen als plaatselijke commissies van dit fonds. De Stichting 1940-1945 doet gelijkelijk een beroep op al haar plaat selijke commissies ten bate van deze inzameling. De plaatselijke afde lingen van de Commissie en Stichting voornoemd wordt verzocht onderling contact te willen opnemen en plaatselijk deze actie gezamen lijk te voeren. Het Nederlandse Rode Kruis, dat deze oproep mede ondersteunt, zal via zijn afdelingen een goedereninzameling voor de door de waters nood getroffenen organiseren. De Nationale Commissie en de Stichting 1940-1945 verzoeken haar afdelingen, ook hieraan alle medewerking te willen geven en zich hiervoor in verbinding te willen stellen met de plaatselijke afdelingen van het Ned. Rode Kruis. Voorzover geen plaatselijke afdeling van het Rode Kruis in een gemeente aanwezig is, kunnen de goederen rechtstreeks gezonden worden naar de inten dance van iiet Ned. Rode Kruis, Fluwelen Burgwal 19, 's-Gravenhage. De genoemde organisaties doen een beroep op allen, geen zelfstan dige activiteiten te ontwikkelen, doch deze langs de plaatselijke ver tegenwoordigingen van genoemde organisaties te leiden, opdat een zo effectief mogelijke bundeling van alle krachten wordt verkregen. Ieder, die dus wil meewerken aan deze actie, wordt verzocht zicli in verbinding te stellen met deze vertegenwoordigingen, welker adres sen in het algemeen op de gemeentehuizen bekend zijn. Zij, die rechtstreeks gelden willen storten, kunnen dit doen op post giro 9575 ten name van het Nationaal Rampenfonds, Den Haag. geljjk, telefonische verbinding met de Zeeuwse eilanden krijger.. Door de stonr' «ïi zijn verscheid me spoorlijnen in hé v-.-s-en «les lands' en vooral in de p.«w- 3uid-3"Uand\en Zeeland on ei overspoeld EAT-qylc'üX-' vam)doktoren, dijkwerkers, liedt -cTA.Hoétv -'int Hallam?, Gouda .e met vee kunnen omgaan, oud-ver otterdam (Maks), Rotterdam (DP) pleegsters en vele burgers, die woon ruimte aanbieden. Iedereen wil helpen. Ook de padvin ders boden zich aan natuurlijk. Het hoofd van de medische afdeling van het Rode Kruis begaf zich in de loop van de Zondagmorgen naar Lekkerker, waar medische hulp werd gevraagd. Nadat generaal Van Oyen, commandant van 't Rode Kruis, de heer Van Emden, had ge waarschuwd, heeft laatstgenoemde de commandant onmiddellijk opdracht ge geven, alarmtoestanden voor de colon nes van het corps af te kondigen voor Zuid-Holland, Zeeland, Noord-Brabant en Noord-Holland. Via de radio en de telex werd een en ander doorgezonden. Een noodcolonne vertrok terstond naar het dorp Halsteren bij Bergen op Zoom. Al het marinepersoneel uit Vlissingen, aan boord van Hr.Ms. Jacob van Heems- kerek, moest zich onmiddellijk aan boord melden. Zondagmiddag vernamen wij van de P.T.T., dat het telefoonverkeer voor de zuidelijke provinciën in ver band met de storing op het traject RotterdamBreda voor een deel wordt omgeleid via Utrecht en 's-Hertogen- bosch. Ook het internationale verkeer zal, voor zover mogelijk, via deze weg worden verwerkt, eerst in beperkte mate en vervolgens intensiever. Van Amster dam uit was het Zondagmorgen onmo- a»i Roosendaal, Lage ZwaluweBreda, Dor drechtSliedrecht en Bergen op Zoom Vlissingen. Reizigers, die Rotterdam wil len bereiken of verlaten, kunnen dit alleen door om te reizen via Den Haag. Reizigers van het Westen naar het Zui den en omgekeerd moeten via Utrecht reizen. Het station Rotterdam (Maas) staat geheel onder water. Bij Woens- drecht zijn twee gaten in de spoorbaan geslagen. Tussen Amemuiden en Middel burg is een gedeelte van de baan wegge spoeld en in Dordrecht is de lyn onder mijnd tussen het station en de rivier- brug. PRINS BERNHARD HOORT VAN RAMP IN NEW YORK „Dit is verschrikkelijk nieuws", aldus Prins Bernhard. toen hij gisteren in New York vernam welk een ramp ons land had getroffen. De Prins verklaarde, nog geenofficieel bericht uit Nederland over de ramp te hebben ontvangen. „Dit is wel het ergste wat had kunnen gebeuren", zei hij, „juist nu Nederland er weer boven op kwam en op eigen benen kon staan en het verlies aan mensenlevens maakt het nog erger." De Prins kon nog niet zeggen of zijn plannen veranderingen zouden on dergaan. ZEELAND ZWAAR GETEISTERD Prinses Wilhelmina naar Zeeland Namens H.M. de Koningin brengt Prinses Wilhelmina Maandag en Dins dag een bezoek aan de door de waters nood getroffen gebieden in Zeeland. Het vee wordt geëvacueerd, de dijk is reeds voor een deel verzakt (Van een onzer verslaggevers) DE berichten uit het geteisterde Zeeland vanouds de provincie van de watersnoden waren aanvankelijk zeer verward. De eerste alarmeren de mededelingen kwamen van Zuid-Beveland, waar in de Kruiniger Perk- polder een gat in de dijk werd geslagen. Het woeste water stroomde de polder binnen en de bevolking in het lage gedeelte kreeg opdracht, zich onverwijld gereed te maken voor evacuatie. Om half vier 's nachts werd daar de noodtoestand afgekondigd. Een half ur later klonk het noodsein te Hansweert; ook in deze plaats kwam het water over de dijk. Kritiek was de situatie in Ierseke. Burgemeesters van alle omliggende gemeenten werden gewaarschuwd. In de loop van Zondagochtend stond het water hij Kruiningen tot aan de grote weg van Noord-Brabant naar Middelburg. Vele inwoners van Kruiningen moesten naar hoger gelegen verdiepingen en zolders uitwijken omdat de benedenkamers onderliepen. Er was geen gas en geen electriciteit meer en de telefoon w«ts gestoord. Het verkeer was belemmerd, zodat het dorp practisch was geïsoleerd. De toestand werd van ogenblik tot ogenblik ernsti ger, vooral omdat bleek dat een deel van de dijk ging verschuiven. Om half twaalf Zondagmorgen moesten alleen in Kruiningen nog 2500 mensen uit hun bedreigde huizen worden gehaald. De reddingswerkzaam heden werden bemoeilijkt omdat men niet beschikte over boten, die het hevige stormweer konden doorstaan. Inmiddels had zich te Goes een op vangcentrum gevormd, waarheen de Kruiningers konden worden gevoerd om later bij burgers in deze stad te worden ondergebracht. Ook hij Wolphaertsdijk was een groot gat in de dijk geslagen. De Wolver- dijkse polder liep vol water, evenals de Reigersbergspolder, waardoor het dorpje Rilland Batli tótaal werd geïsoleerd. Na het middaguur stond de grote Zuidbevelandse rijksweg op verscheidene punten onder water. Krab- dendijke stond op het punt van te worden geëvacueerd. NOK Walcheren verkeerde in hoge nood en vooral Vlissingen had hevig te lijden. In de boulevards van de grote Zeeuwse zeestad waren grote gaten geslagen. Bij Fort Ram- mekens was eveneens een aanzienlijk gat in de dijk; hetzelfde stuk dijk, dat tijdens de Duitse bezetting werd stukgeslagen. De werkelijke toestand viel gedurende een groot deel van de Zondagochtend niet te overzien. Men vreesde, dat op Walcheren vele men senlevens verloren waren gegaan. De Nieuwerkerkerpolder en de Suzanna- polder stonden geheel onder water. De duinen bij Oranjezon vertoonden zware bressen, het gemaal van Wal cheren werd door het watergeweld overspoeld. De toestand in Vlissingen werd Zon dagochtend zeer penibel genoemd. Het water stond op de Boulevard de Ruyter, die aan de rand van de stad is gelegen, circa één meter hoog. Ook de binnen stad stond blank. Het was toen nog don ker. Overal in de straten dreven planken en tonnen uit zee. Het bedrijf van de Provinciaalse Zeeuwse Courant in de Waalstraat was volkomen overstroomd de sluisput was volgelopen. Om kwart voor 10 in de ochtend slaagde een A.N.P.-correspondent te Middelburg er in, via Eindhoven een telefonische ver binding tot stand te brengen met Amsterdam. Hy deed dit op verzoek van zijn collega te Vlissingen. die hem tele fonisch enkele mededelingen over de alarmtoestand aldaar had gedaan. Om 9 uur was die toestand buiten gewoon ernstig. De oude Vlissingse bin nenstad stond in haar geheel onder water. Op sommige plaatsen zelfs S d 4 meter hoog. De golven sloegen door de deuren van de St Jacobskerk. Op vijf plaatsen was de Zeeboulevard weg geslagen; men zag er gaten van SO tot 50 meter xvydte. Alle mogelijke arbeids krachten werden gereqtiireerd om deze gaten te dichten. Het water begon inmiddels grote ver woestingen in de stad aan te richten. Gehele huizenblokken werden zwaar be schadigd- Overal werd met man en macht gewerkt. Het teas een verschrik kelijk gezicht, het bulderende water de stad te zien binnenstromen. Tal van auto's sloegen om, andere spoelden meters ver weg. Asfalt en brokken steen de vernielde boulevard werden door de watermassa's meegesleurd. De burgemeester riep alle militairen en alle burgers op, zich in werkkleding te melden in de Breestraat. Walcheren was geheel geïsoleerd; de Sloedam af gesloten. Ook de directie van de scheeps werf „De Schelde" deed een beroep op haar personeel, zich te melden. De ver bindingen ter plaatse waren zó gebrek kig, dat men voor het bekendgeven van deze oproepen op hulp van buiten was aangewezen. De radio bleek een onvol prezen hulpmiddel te zijn. Het stadje Veere stond geheel onder De voorzitter van de Tweede Kamer, dr Kortenhorst, deelt ons mede, dat hij zich met de minister president heeft verstaan over de vraag, of de regering bereid zou zijn Dinsdag, voor zover het in haar ver mogen ligt, de Kamer een overzicht te geven van de stand van de nood in de getroffen gebieden. De minister-president heeft zicli bereid verklaart! bij het begin der vergadering een verklaring af te leg gen, waarna de leden in de gelegen heid zullen worden gesteld eventuele water. Alle straten waren kapot ge spoeld. De duinen bij Oostkapelle waren weggeslagen. Arnemuiden en Ritthem overspoeld. Er was geen sprake meer van spoorwegverkeer: de gehele Sloe dam stond onder water; hij moet zelfs ondermijnd zijn. Weersverwachting VERDER AFNEMENDE WIND De Bilt verwacht tot Maandag avond: Aanvankelijk in het Zuiden en Zuidwesten van het land krachtige, geleidelijk verder afnemende wind tussen Noord-West en Noord. Elders overwegend matige noordelijke wind. Wisselend bewolkt met enkele buien. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1