Noodklokken luidden over verdronken West-Brabant 9575!, i Ellende hartverscheurend - hulp hartverheffend Naamloze helden redden mensenlevens in Zeeland Keel Verzachtend VICKS bonIons Deri Haag geeft met gulle hand Dr Drees: „Toestand hoogst ernstig! Een der grootste rampen, die ons ooit in vredestijd troffen Afsluitdijk hield zich uitstekend Radio-Nieuwsdienst gaf hele dagberichten door A Verscheidene schepen zijn nog in nood Maandag 2 Februari 1953 3 (Van onze verslaggevers) In Zwingelspaan, vier kilometer van het Hollands Diep, zes km van Willemstad, hield de weg op. In het liclit van de koplampen van onze auto zagen wij Zondagavond het water in hoge golven tussen de huizen door spuiten over wat eens de weg was geweest. Militairen hadden er nog zandzakken heengebracht, maar een half uur tevoren hadden zü het opgegeven. Er woonden geen mensen meer. Op weg er heen waren wij grote kudden koeien tegengekomen, die gelaten door het donker sjokten, sommige zwaar van dracht. In Oudemolen heersten de duisternis, de storm en de slagregen oppermachtig over de watervlakte. Door het water kwam een man aanlopen, met een brandend peuk je sigaar m zijn mond. „Dat is mijn huis", zei hij Hij wees naar ergens ift het donker. „De boel zal wel inzakken." Hei zei het met de bijna opgewekte onverschilligheid, waar mee mensen spreken, die met hun materieel bezit volkomen hebben afgerekend. Zo hebben wij, ruim acht jaar geleden, de Arnhemmers horen praten, die uit hun stad wa ren verdreven. Wij stonden op nieuw aan een front, in de oorlog, die Nederland al eeuwen voert te gen het water. De man verdween in het donker. Behalve wij was er nog maar een levend wezen in die woestenij, een hond. Zenuwachtig liep hij heen en weer in het licht van onze auto. Een kleine, bruine hond. Hij rea geerde niet op ons geroep. Een paar kilometer terug lag de splitsing van de weg naar Willem stad Een politieman belette ons links-af naar Willemstad te rijden. ..Er staat drie meter water boven die weg, meneer", zei hij. ..Van morgen om half vijf was Willem stad al niet meer bereikbaar. Wil lemstad is leeg. De inwoners zit ten in Roosendaal." Zijn leren jas glom zwart van het water. „De he le streek is ontruimd. Wij mogen niemand meer doorlaten." De weg tussen Oudemolen en Fijnaart loopt over een slingerende dijk. Wij reden in een colonne van vele tientallen auto's, van particu lieren uit de ganse omtrek, die met hun wagens te hulp waren ge sneld om de ontheemden in veilig heid te brengen. Daar tussen reden grote trucks. Dikwijls was de weg geheel versperd door het vee, dat met. moeite door het noodweer •werd voortgedreven. De dieren lie pen wonderlijk rustig: sommigen probeerden in het donker wat te grazen langs de weg. Naast'de weg begon het klotsende water. Een klein kalfje liep uit de rij en zett.p het tegemoetkomend verkeer stop. Een oude man met een dun stokje duwde het terug. Er liep een vrouw met een groot pak, gewik keld in een beddelaken. op haar rug. Zij ging diep gebogen onder de zware vracht. Er liepen ook kin deren op blote voeten. De trieste optocht werd zichtbaar in onze lichten, achter ons slokte de duis ternis hen weer op Oudenbosch: eerste étappe achter front Vlak achtet het front ligt Ouden bosch. Tegenover het kleine stad huis met zijn hoge stoep stond een menigte mensen in het donker en in de zware regen. In het stadhuis brandden de lichten. Om een grote tafel zaten enige tientallen vrouwen adressen van particulieren te admi nistreren, die hadden aangeboden evacué's in huis te nemen. Twee ambtenaren van de gemeente-secre tarie stonden ons te woord. ..Wij zijn evacuatiecentrum voor Klun- dert. Zevenbergen en nu ook voor Fijnaart. Uit Fijnaart. dat zojuist is opgegeven, verwachten wij vijftien honderd vrouwen en kinderen. De mannen willen nog niet weg. Onze burgemeester heeft vanmorgen al de toestand in Klundert bekeken. Onze brandweer en onze gemeentewerken zijn ook in actie. We hebben al honderden mensen ondergebracht." Naast het postkantoor, op een min of meer beschutte plek in de open lucht, stonden honderden koeien, zware vrachtauto's met stro kwa men aanrijden. Paters in lange, zwarte soutanes en postboden in uniform wierpen het stro van de vrachtauto's op de grond en spreid den het, uit „We moeten proberen te voorkomen, dat de beesten ziek worden," zei een hijgende geeste lijke, Zijn gezicht en zijn handen waren bijna even zwart als zijn kleed. Bij een patatcs-frites-kraam by Ette'n hebben wij iets te eten ge haald. maar de koopman was met met zijn hoofd bij zijn werk. Langs de weg reed eer. eindeloze stoet auto's uit het verdronken land naar de veiligheid van Rozendaal en Breda. Autobussen vol evacué's. Landbouwtractoren. die platte wa gens vol huisraad voorttrokken. Tragische beelden, die onweerstaan baar herinnerden aan de oorlogs tonelen, die nog maar zo kort ach ter ons liggen. Evacuatiecentrum-Breda Het evacuatiecentrum van Breda was Concordia. Het grote, ^oude ge bouw J zwijgend toe te zien. Velen kwamen hun hulp aanbieden, maar zij moch ten het gebouw op dit ogenblik met betreden. Wij reden door naar het stad huis, waar wij werden ontvangen door een van de hoffelijkste ensym* pathiekste commissarissen van po litie, die wij ooit hebben ontmoet, de heer A. C. de Bruijn, Ondanks de overstelpende drukte bleek hij zijn kalmte volkomen te hebben bewaard. „Wij hebben vandaag al vijftienhonderd a zestienhonderd évacué's verwerkt", vertelde hij, „en hel blijft nog stromen. Nu wordt Wagenberg, tussen Breda en de Moerdijk, weer geëvacueerd. Talloze particulieren hebben hun hulp aangeboden Dat is dankbaar aanvaard. Een autoclub rijdt al de hele dag met vijftig auto's evacué's hierheen. Grote transportonderne mingen hebben al hun materieel, met hun hele personeel, in de strijd geworpen. Mijn politiemannen doen al van vanmorgen half acht af on onderbroken dienst. Vanmorgen hebben wij een radiowagen door de stad laten rijden om de burgerij te vragen onderdak aan te bieden. Het stadhuis heeft de hele dag vol hulp vaardigen gestaan. Het loopt nog. In Concordia zijn de vluchtelingen opgevangen. Daar hebben zij eten en koffie gekregen, en zo nodig ook kleren. De mensen zijn bijzonder gul geweest. Wij hebben veel baby- goed ontvangen, en dat is hard no dig. De militairen van de KMA doen prachtig werk. Weet u. de ramp is vreselijk, maar het is hart verheffend om te zien wat ons volk nu aan naastenliefde opbrengt. We moeten maar nooit meer kwaad spreken van het Nederlandse volk". Wij zijn ook de grote weg van Breda naar Rotterdam, via de Moer. dykbrug, nog opgereden, van Zuid naar Noord, de verkeersslagader van het hele verkeer van België en West-Brabant naar het Westen van ons land benoorden de Moerdijk, met zijn grote steden. Een enkele Belg reed ook die kant uit. want er waarschuwden geen borden. Twaalf km voor de Moerdijk stapte een politieman in een witte jas de weg op. Zijn jas wapperde in de storm. De regen liep in stralen van zijn gezicht. Zijn rode lamp was kapot gegaan. „Even verder houdt de weg op", zei hij. „Meters water waar vroeger een weg wgs." Militaire colonnes onderweg Het hele verkeer tussen Noord en Zuid moest zijn weg kiezen via Utrecht en 's-Hertogenbosch. Laat in de nacht, tussen 's-Herto genbosch en Utrecht, reden wij een vele honderden meters lange mili taire stoet tegemoet. Tientallen vrachtwagens, hoog opgeladen met pontons, reden naar de barre wa tersnood, die wij zojuist achter ons hadden gelaten Naar de verdron ken lage landen van Noord-West- Brabant, waar wij in het duister de noodklokken hadden horen luiden. Mogen die klokken worden ge hoord. overal in het land. Hedenavond extra TV-uitzending (Van correspondent) HILVERSUM De Nederlandse Televisie Stichting geeft heden avond om kwart over acht. in een extra uitzending, een reportage uit de getroffen gebieden. Nadere me dedelingen hierover zullen volgen na de nieuwsberichten over Hilver sum 1 en 2 resp. om zes en zeven uur. dat is het gironummer van het Nationaal Rampenfonds. U kunt ook een postwissel overmaken naar het secre tariaat, Statenlaan 81, Den Haag. Doe het nu! sJ In schamele sloep op zoek naar in nood verkerende slachtoffers van ramp ROOZENDAAL. Vannacht om kwart voor een liebhen wü Nannie Poley in een wollen deken gewikkeld ergens aan een dijk van de uitge strekte verdronken gemeente Rilland Bath aangepakt. Hulpvaar dige handen van anderen droegen haar tweejarig blonde tweeling zusje Huibje weg naar de warme cabine van de reportage-wagen van de Nederlandse Radio-Unie. Vader en moeder Poley glimlachten vermoeid, maar zielsgelukkig. Van de zolder van hun boerdery ,waar ze een tweede bange nacht waren ingegaan, waren ze over het nog altyd roerige water gered. Zoals ook de familie Boot met haar zeven kinderen. Een schippersknecht uit Bergen op Zoom. een matroos, een soldaat van de L.S.K. uit Woensdrecht, een militair van het regiment „Prins Frederik" uit Bergen op Zoom zoch ten zich in een dansend sloepke moeilijk een weg naar een onder water staande hofstede. Urenlang (Advertentie l.M.) cn geneeskrachtig doordc Vicks VapoRub ingrediënten. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Meer dan twaalf uur nadat het Hoofdbestuur van het Rode Kruis in touw kwam voor de leniging van de nood in de getrof fen gebieden kwamen op twaalf telefoontoestellen nog steeds hon derden aanbiedingen voor hulpver lening uit het hele land binnen. Een Herenveense fabriek berichtte dat zij zeshonderd spaden met een ijlbode had afgezonden. Oud-ver pleegsters stelden zich beschikbaar om zo nodig hun vroegere beroep weer op te nemen in de noodgebie- erd juist ontruimd. Bussen ^en. Bakkers stuurden bericht dat reden af en aan. er werden de ont- i ze <je ovens heet hadden gestookt ruiming ten spijt nog honderden om brood te bakken. Een onbeken- evacué's afgezet. Honderden burgers de geVer zond een berg sigaretten stonden achter de politie-afzetting --- Arnhem stuurt boten, auto's en bussen ARNHEM. Van de Rijnkade vertrokken Zondagavond twee sleepboten van de gemeente naar de getroffen gemeenten Willem stad en Kruiningen. Elk der boten was bemand met twaalf man Rode Kruis-personeel. een arts en zeven dames van de UVV. Aan boord bevonden zich grote hoeveelheden dekking en kleding. Vannacht is ook afgereist een colonne van dertig particuliere auto's en 17 autobussen. In Frankrijk geen slachtoffers PARIJS. In Noord-Frankrijk heef' de storm de afgelopen da- g n evenems schade aangericht, al is deze niet te vergelijken met wat in Nederland en in Engeland is gebeurd B'i Duinkerken en Calais Z'i i doken over een lengte van 800 me te: door het water vermeld en ti tnll -n hectaren land bene vens grote verbindingswegen zijn ondergelonen Er hebben zich evenwel geen ernstige persoonlij ke ongelukken voorgedaan. en een grote voorraad ingeblikte ham. Duizenden bewoners van de pro vincie Zuid-Holland hebben ruimte gemaakt voor eventuele evacué's en op de Haagse inzamelingsposten zijn tientallen mensen in de weer om schoeisel en dekens en kleren in ontvangst te nemen van honder den gulle stadgenoten. Jong en oud, arm en rijk. Wie het gebouw van het hoofdbestuur wilde binnengaan moest geruime tijd wachten op de Stoep want in de gangen en de trap pen verdrongen zich tientallen jon gens en mannen in queue teneinde 7,1'ch voor tewerkstelling in de ge troffen gebieden te laten registre ren. Van hun diensten wordt, gebruik gemaakt naarmate de meldingen uit de noodgebieden binnenkomen. Noord-Nederland zendt 500 vrachtauto's met goederen en kleding GRONINGEN Een 5Ó0-tal vrachtauto's beladen met goederen en kleding, tezamen gebracht door de regionale omroep Noord. Gro ningen. Friesland en Drenthe, is onderweg naar Rotterdam. De lan- ge colonne vrachtauto's wordt °e~ escorteerd door de rijkspolit'e. Maandagochtend hoopt men Rotter- dam te bereiken, waar de tonnen goederen afgeleverd zullen worden aan het Rode Kruis, ten behoeve I van de geteisterde gebieden. trokken zij aan de riemen en wan neer ze weer een familie met het schamelste bezig veilig aan wal hadden gebracht, gleed het sloepje weer de duisternis in. Hun namen Ze hadden er geen tijd voor om ze ons te noemen. Ze vonden het bovendien ook niet be langrijk. Want wat zy deden, is op honderden andere plaatsen deze Zondagnacht door duizenden ande ren ook gedaan. Kerels, wier naam nooit bekend zal worden, maar die in dapperheid ver boven zichzelf uitgroeien, omdat ze gedreven werden door een en dezelfde ge dachte Met verbaasde slaapgezichten ke ken Nannie en Huibje om zich heen. Enkele minuten te voren was het sloepje, dat tot de boorden in het water lag, gevangen in een schijn werper, die de reportagewagen op hen richtte. Door de vette klei was deze een kilometer langs de dijk gesleurd door een legertruck. Er was licht nodig, hadden de militai ren gezegd. En er kwam licht. Wie armen had om te duwen, duwde mee. Glijdend tot de kuiten in de klein. Tot de wagens stonden, waar ze moesten zijn. Zo is het bij Rilland Bath de hele nacht doorgegaan, toen ook mach tige zoeklichten van de genie de hemel en het water gingen aftasten, ten teken, dat de duizenden, die nog bedreigd werden, wisten, dat ze niet door iedereen verlaten waren. Vandaag zullen er weer vletten roeien, overal in Zeeland, waar het maar even kan. Met onbekenden aan de riemen, die het begrip voor dag en tyd geheel hebben verloren. 155 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Minister-president dr Drees, juist thuisge komen uit het getroffen gebied rondom Dordrecht, deelde ons Zondagavond mede, dat hij de toestand zéér ernstig achtte. „Zover ik het op het ogenblik kan overzien, lijkt het mij een van de grootste rampen, die ons land ooit in vredestijd heeft getroffen", zei de eerste minister. Hij had Dordrecht, Maassluis, Vlaardingen en Ouderkerk a s. IJs- sel bezocht en zijn indruk was, dat men aan alle kanten tracht te doen, wat maar enigszins mogelijk is. Hoe groot de omvang van deze ramp is kon op dat ogenblik nog niet worden bekeken, maar dr Drees verwachtte daarvan heden een duidelijker beeld te hebben. In de vergadering van de minis terraad hedenmorgen hoopte hy hieromtrent de noodzakelijke voor stellen te kunnen doen. Minister Drees had de indruk, dat er Zondag van rijkswege alles is gedaan, wat mogelijk was. Hij had tijdens zijn reis niet veel con tact gehad met autoriteiten. „Ieder een had het eigenlijk te druk." zei hij. Wel had hij met vele slacht offers gesproken en die hielden zich, de omstandigheden in aan merking genomen, over het alge meen heel rustig. •V DE minuter van Verkeer enWater- staat, mr J. Algera, op bezoek in 't geteisterde Hendrik I do Ambacht AMSTERDAM kan duizenden e'vacue"s herbergen AMSTERDAM. Zondagavond laat deelde de centrale in Amster dam. waar adressen werden verza meld van hoofdstedelingen, die woonruimte ter beschikking van slachtoffers van de stormramp willen stellen, ons mede. dat de hoofdstad reeds duizenden evacué's kan opvan gen. Gehele hotels en pensions. Óók buiten de stad. staan open voor de getroffen medeburgers. ENKHUIZEN. De afsluit dijk heeft zich buitengewoon goed gehouden. Er is op drie plaatsen enige schade, die geen gevaar oplevert. De dijk heeft de maximum water hoogte te verwerken gehad, waar voor hij berekend is. Dat is drie me ter vijf en zeventig boven normaal Amsterdams peil (NA.P.i. De Zuiderzeewerken zelf hebben zich buitengewoon goed gehouden. Aan de Noord-Oostpolderdyk is zeer geringe schade geconstateerd. De werken van de Oosterpolder hebben ook enige geringe schade opgelopen doch zich verder goed gehouden. Toestand bij Rhoon De bevolking van Rhoon heeft de afgelopen nacht mei man en macht gewerkt en is er in geslaagd, het water achter de Thijsjesdijk en Rijnswijk t.e houden, waardoor het gevaar geweken is. Helaas zijn een vader met twee kinderen, die in het ondergelopen deel in een sloot terecht kwamen, verdronken. De burgemeester van Rhoon en de commandant van de brandweer beleefden een hachelijk ogenblik toen hun auto in het ondergelopen gebied op een mesthoop bleef de kenPer boot konden zij worden gered. De smalle strook. Hoogvliet. Poortugsa). Rhoon, waarlangs de rijksweg 'loopt, ligt droog. Er is veel vee verdronken. W addeneilanden óók in moeilijkheden Vasteland van Friesland had weinig last (Van onze corresDondent) LEEUWARDEN Het bleek niet moeilijk voor Friesland en de Wad deneilanden Zondagavond een vrij volledige balans van de stormschade op te maken. Op het vasteland van Friesland ondervond men weinig 1 last. Schade van betekenis werd eigenlijk alleen aangericht aan eni- ge Friese Wadden-eilanden. De be- manningen van de reddingboten „Brandaris" en „Insulinde" ziin vrij- wel de enigen, die door de hel van water en wind zijn gegaan om in I moeilijkheden geraakte schepen te helpen. j Ameland kreeg de meeste schade. Het strandhotel „Steinvoorte" werd j in enkele uren in een troosteloze ruïne herschapen, die Zondagavond reeds geheel door het zeewater was overspoeld. Een boerderij is gedeel telijk in elkaar gestort. De pieren van alle vier de Waddeneilanden, Ameland, Schiermonnikoog, Ter schelling en Vlieland stonden Zon dagavond geheel oncler water. Op Oost-Terschelüng is de duinenrij van paal 18 tot om de Oost volle dig weggespoeld. Alle landaanwin- ningswerken aan de noordkust van Friesland zijn ondergelopen Op het droge gedeelte bij het Noorderlieg zijij enkele kudden schapen geïsoleerd. Van de kade van Schiermonnik oog is een vrachtschip losgeslagen, dat Zondagmiddag nog stuurloos op de Waddenzee ronddreef. Regerings-voorlichtingsdienst gaf ganse nacht berichten over hulpverlening (Van onze correspondent) HILVERSUM De Radio Nieuws dienst, heeft vanmorgen een uitzen ding van nieuwsberichten, alle over de watersnood in ons land, van een recordlengte gegeven, nl. vyftig minuten, welke uitzending door twee nieuwslezers verzorgd werd. Zondagavond om zes uur werden veertig minuten lang berichten over de ramp gegeven. De nieuwsdienst begon in verband met de watersnood Zondagmorgen reeds om half zes en heeft de ge hele dag regelmatig uitzendingen ongeveer van een half uur gegeven. Aanvankelijk slechts berichten over de ramp. maar spoedig ook bijzon derheden over de hulpverlening. Dit laatste werd echter te omvangrijk en is toen door de Regeringsvoor lichtingsdienst gecoördineerd Deze dienst heeft ook de gehele nacht van Zondag op Maandag mededelingen betreffende hulpver lening etc. over Hilversum 1 ver- VERDREVEN' van huis en haard met een schamel bczil strekt, in totaal een zestigtal be richten met voor de betrokkenen zeer belangrijke mededelingen. In de eerste plaats ook verscheidene keren herhaalde aankondiging van de betreffende militaire bevelheb ber om aanvragen voor hulp voor geïsoleerde boerderijen en groepen telefonisch in te dienen bij Vught <K 41005346). waarna het in de bedoeling lag de gewenste evacuatie door helicopters uit te voeren. Verder werd meegedeeld, dat Van Gend en Loos de gehele nacht zijn auto's ter beschikking stelde. Er waren diverse burgemeesters van getroffen plaatsen, er waren aanbie dingen van groepen melkers, van slaapgelegenheid, enz. In deze nacht kwamen ook hoop gevende mededelingen door zoals de bekendmaking van de burgemeester van Dirksland, dat de polder van Dirksland behouden kon blijven dank zij het enorme werk dat ver zet was door de burgerij, de mili tairen en andoren. I Hedenmorgen hebben de nieuws- I dienst en de omroepverenigingen deze uitermate belangrijke taak in sommige gevallen was het het enige communicatiemiddel over- I genomen. Tragische dood van vader en twee kinderen RHOON. Zondag. Oj wel zeer tragische wijze hebben de 40-jarige arbeider C. van Wijnen en zijn twee dochtertjes, respectievelijk 3 en 4 jaar oud, de dood gevonden. Tenge volge van de doorbraak van een der dijken van de Zegenpolder trachtte hij met zijn beide kinderen het lijf te redden. Hij moest daartoe over een in deplorabele toestand ver kerend bruggetje. Juist toen hy hier over ging, werd dit bruggetje weg geslagen. Sedertdien (het gebeurde in de prille ochtenduren) is van geen van de drie personen ook maar iets gezien. Hoewel ze officieel nog als vermist zijn opgegeven, kan met aan zekerheid grenzende waarschijnlijk heid worden aangenomen, dat zij op deze wijze een tragische dood heb ben gevonden. Het zoeken naar de slachtqifers werd bij het invallen van de duister nis gestaakt. Willemstad geheel geïsoleerd Willemstad is sinds Zaterdag nacht geheel geïsoleerd. Twee mannen bereikten Zondagmorgen, tot hun middel door het water wa dend, Feijnaart en meldden dat er nog geen slachtoffers waren. Het stadje staat blank; de mensen zijn echter in de bovenverdiepingen van de huizën vrij veilig. Twee slepen met pontonniers zijn naar Willemstad vertrokken om te trachten de inwoners te evacueren. Zondagmorgen om 1 uur sloeg ten Oosten van Willemstad het eerste gat in de dijk. Terwijl men bezig was het te dichten brak de dijk op een andere plaats door. Even later kwamen er nog twee gaten bij ter hoogte van Fort De Nel, waarbij een boerderij werd meegesleurd! Doden en schade in België (Van onze correspondent). BRUSSEL. Hoewel veel min der ernstig dan Nederland is ook Belgie zwaar getroffen door de orkaan van Zaterdagnacht. De kuststreek van Oostende tot aan de Nederlandse grens werd hevig geteisterd. Te Antwerpen is het havengebied en een deel van de stad overstroomd de grote Scheldetunnel liep vol en op verscheidene plaatsen braken de die van de Dijle doormondEEE dijken van de Schelde, evenals die van de Dijle, door tengevolge waarvan vele dorpen onder zijn komen te staan De badplaatsen tussen Oostende en Kaokke bieden bijna de trieste aanblik van de oorlogsdagen. Te Knokke Het Zoute werd de zeedijk over een lengte van bijna 200 meter stuk gebeukt, waardoor het zeewater binnenstroomde en in een van de villawijken tot an- derhalve meter hoogte steeg. I Te Oostende ontstond een pa- niek toen het water met grote golven over de boulevard heen- spoelde en de stad binnendrong. Practisch heel Oostende stroomde onder. Verscheidene personen verdronken, doordat zij in hun bed door het water werden verrast. Ook te Heyst en Duinbergen werd veel vernield door het over de boulevards zwalpende water. Te Zeebrugge werd de sluis be schadigd, Nieuwpoort kwam voor de helft onder water te staan. In Oost- Zuid-België heeft Za terdagnacht een hevige sneeuw storm gewoed, waardoor in de Ardennen zowel het wegverkeer als het spoorwegverkeer zijn ge stremd. Bastenaken, Aarlen en ook de stad Luxemburg zijn geheel ge ïsoleerd. Oo sommige plaatsen la gen sneeiïwmuren van meer dan twee meter hoog. Sneeuw in Westen van Duitsland FRANKFURT. Ook in West- Duitsland vielen doden en werd zware schade aangericht. De staat Noord-Rijnland-Westfalen werd 't zwaarst getroffen. Door zeer zware sneeuwval in het gebied van Keulen en Wup- pertal werd het spoorwegverkeer stil gelegB. Advertentie l.M.) Inwendige zuiverheid is het behoud van Uw gezondheid. Neem eens per week é^n of twee Acht opvarenden van JSoorse vissersboot bij A'oorwegen verdronken SCHEVENINGEN-RADIO Vele schepen die tijdens het weekeinde in nood verkeerden hebben, al of niet met assistentie van sleep- of red dingboten, hun reis kunnen voortzetten. Vanmorgen is het de bemanning van de reddingboot „Prins Hendrik" uit Den Helder gelukt, het wrak te vinden van de Duitse tanklicliter „Oder" (1600 ton), die was losgeslagen van de Duitse sleepboot Gulasenfjord. In de buurt van Texel heeft de „Prins Hendrik" de vier Duitsers en twee Nederlanders van het wrak aan boord genomen. Voor de Noorse kust zonk een Noorse vissersboot na aan varing met het Noorse vrachtschip Norse Ladey. De acht opvarenden ver dronken. Een aantal schepen bevindt zich I nog in nood. Het Zweedse schip ASPO (1331 ton) vroeg Zondagmid- dag ten Westen van Jutland onmid- dellijke hulp. Het schip is met hout geladen Aan schepen is verzocht I uit te zien naar drijvend hout. Omstreeks kwart voor twee van- vacht is een SOS opgevangen van de ..CARTHAGE". Om twee uur werd .eseind, dat dringend een redding boot uit IJmuiden nodig was. Omstreeks kwart over twee van nacht is de ..C'arthage" voor Scfceve- ningen aan de grond gelopen. Het 1 schip gaf lichtsignalen en vroeg weer om sleepboothulp. De reddingboot is de „Carthage" genaderd. De beman ning heeft geseind, aan boord te zul len blijven tot bet weer licht wordt. De stoomtreiler ..Jillian" heeft Zondagmiddag gemeld dat het zich op 30 mijl ten Oost-Noordoosten van Flamborough Head tin het Engelse graafschap Yorkshire) in moeilijk heden bevindt. Hel roer is losgesla gen. waardoor de achtersteven wordt beschadigd De treilers „Georgette" en „Saint Olive" komen het bedreig de schip te hulp.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2