DAGBLAD VOOR AMERSFOORT ER ZIJN NU REEDS 303 SLACHTOFFERS Stroom van geld en goed voor slachtoffers Somber beeld Beide Bevelanden vrijwel geheel onder water Orkaan, vloedgolf en sneeuw vallen West-Europa aan 9575!, Dijken op Schouwen door r Trawler met 13 man vermist Na de storm nu vorst op komst Ruim 200 doden in Engeland Nog geen hulp op N. Beveland Koningin naar geteisterde gebieden 13e Jaargang, 110. 27 Maandag 2 Februari 1953 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330 Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements prijs 47 cent p. w. of 6.05 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Telefoon redactie 429-1 Telefoon administratie 6235 Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER DEN HAAG. - Volgens tot dusverre ontvangen berichten bedraagt het aantal slachtoffers van de watersnood thans 303. Hier volgen de plaatsen met het aantal slachtoffers dat er te betreuren is Willemstad 12, Moerdijk 13, Hontenisse 8, Krabbedijke 4, 's Graven deel 55, Dinteloord 3, Terneuzen 4, Vlissingen 3, Hoedekenskerke 1, Hondsbossezeewering 1, Sliedrecht 1, Maassluis 1, Halsteren 17, Kruispolder 8, Rotterdam 1, Nieuwneuzenpolder 1, Heijningen 25, Numansdorp 12, Auvernge en Theodoruspold er 17, Hellevoetsluis 5, Texel 4, St Philipsland 1, Veere 2, Kortgene 35, Raamsdonkveer 2, Hoekschewaard 7, Oosterschelde 4, Kruinin gen 1, IJsselmonde 3, Brandwijk 2, Goeree en Overflakkee 40. Waarschijnlijk zal het totale aantal slachtoffers véél en véél groter blijken te zijn, wanneer binnenkort vollediger gegevens ter beschikking staan. Juist uit de gebieden, die het hevigst getroffen zijn komen de berichten het schaarst binnen. Tot die zwaarst getroffen gebieden be horen de Zeeuwse eilanden, waarvan de beide Bevelanden in het bijzonder van het geweld van wind en water te lijden hadden en de grote eilanden van de provincie Zuid-Holland. Uit het 4500 zielen tellende plaatsje Numansdorp in de Hoeksche Waard zijn 3000 mensen naar omlig gende dorpen geëvacueerd; het water heeft in de polder een hoogte van twee meter bereikt. Verscheidene inwoners van Nu mansdorp hebben het leven verlo ren. onder wie een gezin, bestaande uit man, vrouw en tien kinderen. De burgemeester heeft dringend de hulp van amphibievaartuigen of mo torboten ingeroepen ,om diegenen te kunnen redden, die hun huizen nog niet hadden verlaten. Tal van wp- ningen zijn ingestort. Nadere berichten die binnen komen uit Goeree en uit de over stromingsgebieden langs Ooster- en Westerscholde, doen vermoeden, dat ook daar zich aangrijpende tonelen j hebben afgespeeld. In Ierseke is vannacht een vlot aangespoeld, waarop zich twee mensen bevonden, die af komstig waren van Schouwen en Duiveland. Zij deelden me de, dat vier anderen van het vlot waren geslagen en ver moedelijk verdronken zijn. Van de geredden verkeert één in ernstige toestand. Het eiland Noord Beveland heeft hei er weinig beter afgebracht dan Zuid Beveland. Ook dit eiland is bijna geheel onder watei komen ie staan. Het aantal slachtoffers loopt volgens de tot dusver binnen geko men berichten in de tientallen Al leen al in Korigene zijn er naar schatting ongeveer 35 doden te be treuren. Tot de zeer ernstig getroffen streken behoort ook Goeree en Overflakkee, waar de gemeente Stellendam vrijwel geheel onder water is komen te staan en waar men aanneemt dat veertig personen de dood in de golven hebben ge vonden. In het dorp Melissant op dit eiland, waar geen direct gevaar dreigt, zijn vier lijken aangespoeld van inwoners van Stellendam. Nog altijd bevinden zich in de ge teisterde noodgebieden plaatsen, die telefonisch, nocoh telegrafisch te bereiken zijn. Hiertoe behoren: Haamstede, Burch. Zierikzec. Brou wershaven en Bruinisse. allen ge legen op Schouwen en Duiveland. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Postwissels en aangetekende brieven met. geld bvamen vandaag in een bijna onafgebroken stroom binnen by het Nationaal Ram penfonds, dat sedert Zondagmorgen een paar vertrekken in gebruik heeft van het herenhuis Statenlaan 81 Den Haag. Eedecrt die rampspoedige och tend heeft het uit veertien vrijwilligers bestaande personeel zonder on derbreken doorgewerkt om de gitten te registreren of de ontvangst et van voor te bereiden. Hoeveel het Nederlandse volk reeds voor de slacht offers van de watersnood heeft geofferd is op het ogenblik nog bij geen benadering te zeggen. Eerst wanneer de medewerkers uit het gehele land hun overzichten hebben verstrekt en de giro-dienst de stortingen op nummer 9597, ten name van het fonds, heeft geteld, kan de barometerstand j de rnationale vrijgevigheid worden afgelezen. De beste verwachtingen schijnen overigens wel gerechtvaardigd. Binnen het half uur na de eerste oproep via de radio waren op het inderhaast ingerichte kantoor aan de Statenlaan al achttienhonderd gulden aan baar geld afgegeven door be woners van deze Haagse buurt. VOLKOMEN vernield door de j kracht van het water, dat is het I beeld, dat de huizen aan de Veer- weg te Hendrik Ido Ambacht tonen Drs C. A. A van Lutterveld, die de leiding heeft van het bureau, zou iedereen, die van plan is op enigerlei wijze hulp te verlenen, I op het hart willen drukken zien Rijkswegen 15, 16, 27 en 58 voorv erkeer gestremd 's-GRAVENHAGE Het Ministe rie van Verkeer en Waterstaat maakt bekend, dat de volgende doorgaande verbindingen voor het verkeer zijn gestremd: 1. De weg RotterdamBreda, rijksweg 16. en wel van Dordrecht tot Zevenbergschenhoek, waarin be grepen de brug over het Hollandsch Diep bij Moerdijk. 2. Het gedeelte van rijksweg 15 van Ridderkerk naar Gorinchem. en wel van Alblasserdam naar Hardings veld. 3. Rijksweg 27. Utrecht-Breda. en wel het gedeelte bezuiden Gorin chem tot Oosterhout. 4 Uiteraard is ook de rijksweg 58. lopende door Zuid-Beveland en Walcheren, voor het verkeer geslo ten. Voorts zijn alle veerverbinclingen over de Wester-Schelde gestremd. Geen melding wordt gemaakt van de wegen van secundair belang in de geïnundeerde gebieden. Het verwoestende geweld van wind en water dat diepe won- i den in ons land sloeg, heeft ook elders in West-Europa zijn tol end brak de strandmuur. In Hunstanton bedrief het zoute water de watervoorziening. Hier kwa- geeist. Na de wind en het verraderlijke water ontwrichtte een men ruim veertig Amerikanen om. zware sneeuwval in Zuid-België en West-Duitsland het Telkens weer spreken de berich- verkeer. SCHEVENINGEN De kustwacht van Westschou- wen heeft radiotelefonisch aan Scheveningen-Radio geseind: „Dijken op ver schillende plaatsen door gebroken. Toestand zeer critiek. Hulp verzocht na mens burgemeester". Dit is het eerste teken dat wij sinds het begin van de ramp van Schouwen ont vangen. (Van onze correspondent) IJMUIDEN Men vreest hier de ondergang van de stoomtrawler Urn 61 „Catharina Duivis", die op 21 oceaan"7fkon7stigo" hógcdrukgebièd is. Het schip lag Zaterdagavond t hogedrukgebied. omstreeks tien uur ongeveer veer- - - 6 tien mijl ten Noordwesten van IJmuiden, waar het voor anker was gegaan om beter weer af te wach ten en dan naar IJmuiden ierug te keren. Aangezien echter hedenmor gen schepen binnenkwamen, die. een Noordelijker positie hadden dan de „Catharina Duivis" en niemand het schip had waargenomen, vreest men dal bot verloren is. Het schip meet 329 ton. Het voer onder schipper A Glas en had der tien koppen bemanning. dat is het gironummer van het Nationaal Rampenfonds. U kunt ook een postwissel overmaken naar het secre tariaat, Statenlaan 81, Den Haag. Doe het nu! WAT VOOR WEER OP KOMST? DE BILT De imdoed van het mende dagen depressiegebied dat in ons land en lucht het gehele Noordzeegebied zware stormen veroorzaakteop het w'eer in West-Europa vermindert steeds verder, naarmate de kern in de richting van Zuid-Oost-Europa weg trekt en opvult. Een hogedrukgebied. dat op de oceaan in aantocht was, breidt zich over het Noordzeegebied, het zee" gebied ten Westen van Noorwegen en Scandinavië uit. Ook in Noord- Scandinavie en Noord-Rusland kwa men krachtige luchtdrukstijgingen voor. waardoor een verbinding tot stand komt tussen het van groot dat zich reeds geruime tijd boven Noord-West-Sibcrië handhaaft. In dit laatste gebied met hoge barome terstanden kwam vanmorgen een luchtdrukwaarde voor van bijna 1060 mb. Deze ontwikkeling en de lucht drukverdeling betekent, dat in het Noordzeegebied. Zuid-Scandinavië, in onze omgeving en Noord-West- Duitsland de winden geleidelijk naar Noord-Oost gaan ruimen. De Noord-Oostelijke winden zullen ko- ge leidel ijk koudere Scandinavië aanvoeren. Een langzame daling van tempe ratuur in ons land moet worden verwacht, waarbij reeds komende nacht plaatselijk lichte vorst zal optreden. (Van onze correspondent). I LONDEN. Oost- en Zuid- Engeland zijn zwaar door de wa tersnood getroffen. Men schat het aantal doden reeds ver over de 200. Van de Theemsmond tot aan Scai'borough in Yorkshire heeft de zee haar vernielden werk verricht en duizenden dakloos gemaakt. Lincolnshire. Nordfolk, Surfolk, Essex en Kent hadden het het zwaarst te verduren. In Maple- thorn, in Lincolnshire moest de gehele bevolking worden geëva cueerd. In Sheerness zonk een on derzeeër en kapseisde een fregat. In Harwich zijn 3000 mensen dak loos. Canvev-eiland in de Theems mond liep helemaal onder en tot in Lon'^ zelf richtte het hoge water schade aan. Van Jarwick, een vacantieoord bij Clackton-on- Sea kan men alleen maar de da ken van de huizen zien. In Kings Lynn overstroomde de rivier de Ouse en in Thorpe Bay bij South- I ten van de verrassende snelheid waarmee het water Zaterdagavond I kwam opzetten Iets kouder Weersverwachting geldig van Maandag avond tot Dinsdag avond: Veranderlijke bewol king met enkele ver spreid optredende sneeuwbuien. Krach tige tot matige, maar voornamelijk langs de waddenkust tijdelijk harde wind tussen Noord en Noord-Oost. Iets kouder met plaat selijk lichte vorst in de nacht en ochtend. 3 Febr zon op 8.17 uur: onder 17.31: uur; maan op 22,46 uur; on der 9.24 uur. HET WEER VAN VANMORGEN 7 OUR Max.temp. Neersl Station Weer Wind m/s Gisteren ln 24 u Oslo Licht bew N.N.O. 4 Stockholm Sneeuw N. 6 Kopenhagen Sneeuw N. 11 Londen Zw. bew. N. 4 Amsterdam Hagelbui N.N.W. 8 Brussel Sneeuw N. 4 Parijs Half bew. W N.W 8 Bordeaux Onbew. Windstil Nice Onbew. N. 3 Warschau Regenbui Windstil Zllrlch Sneeuw W.Z.W. 7 Wenen Zw. bew. W 8 GOES. Er wordt een dringen de oproep gedaan om naar Noord- Beveland, waar nog steeds geen hulp is. rubberboten en motorboten te sturen. De mensen zitten daar nog steeds op zolders en daken en kunnen niet bereikt worden. Er is geen drinkwater. (Van onze Gooise correspondent) SOESTDIJK. Maandag. H.M. de Koningin is vanmorgen om zeven uur uit Soestdijk vertrokken om zich vandaag de gehele dag op de hoogte te stellen van de watersnood in de getroffen gebieden van ons land. Zonder dat een vast plan is opge steld. ligt het het meest voor de band, dat de koningin per auto naar Rotterdam is gegaan en vandaar per boot naar de Zeeuwse eilanden. De Koningin heeft het voornemen eerst hedenavond laat naar Soestdijk terug te keren en de gehele dag in het getroffen gebied door te bren gen .Dat is ook de reden dat Hare Majesteit vandaag nog niet de wei- licht door sommigen verwachte ra diotoespraak voor het Nederlandse volk heeft gehouden in verband met de nationale ramp. De Koningin wordt vandaag op haar tocht vergezeld door de dame du palais, mevrouw Repelaar van Driel. In hofkringen neemt men aan. dat Prins Bernhard zijn verblijf in New York zal afbreken en naar ons land zal terugkeren, als geen heel be langrijke zaken hem in. Amerika houden. alleen tot het fonds te wenden ils het geldel ij ke bijdragen be treft. Het fonds bemoeit zich mei met de inzamelingen van giften :n natura, waarvoor het Rode Kruis is ingeschakeld, en evenmin kan het zich bezig houden met evacuatie problemen. Veel overlast zou hc.t toch a] zwaar belaste bureau van het fonds worden bespaard, indien men met deze beperkingen reke ning hield. Wie deze instelling in dienst van het rampzalige Neder land wil steunen kan daarvoor ook gebruik maken van alle Neder landse bankiershuizen en van de boerenleenbanken, die gratis me dewerking verlenen bij het over maken van de gelden. Ook op andere wijze wordt alom getracht, de ergste nopd door finan ciële biistand te lenigen. Ui< allo delen van ons land bereiken ons berichten, dat personeel van bedrij ven en fabrieken gaat overwerken voor de noodgebieden. Vele direc ties voegen bij de op deze wijze ge vormde grote sommen gelds. alle? ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds. Het ..Bio-Vacant.ie-oord'' is voor nemens. zo spoedig mogelijk haar collecte-apparaat in te schakelen. De bussen voor de eigen herstel lingsoorden moeten eerst worden geledigd. Men hoopt Vrijdag voor het Rampenfonds te gaan werken. Vele toneelgezelschappen en orkes ten zullen voorstellingen en con certen geven ten bate van de slacht offers. of in de pauze inzamelingen houden. Nederlandse omroeDveronïgingen hebben Zondag al 1 45.000 gestort. AVRO. KRO. NCRV en VARA schonken 10.000; de VPRO stortte f 5000. Een collecte bij de Hilversumse paardencourses bracht meer dan duizend gulden op. bij de voetbal wedstrijd VitesseBe Quick werd 3500 opgehaald. Ook voor Waalwijk toestand critiek Naar Den Bosch en Vught 3400 évacué s (Van onze correspondent) DEN BOSCH Ook voor Waal wijk is de toestand critiek gewer den. Ten Westen van deze stad dreigde de Maasdijk te bezwijken. De burgemeester liceft de hulp van militairen ingeroepen. Den Bosch en Vught zullen in de komende nacht 3400 évacué's uit de bedreigde gebieden moeten Her bergen. Prinses Wilhelmina in Kloosterzande KLOOSTERZANDE. Vanochtend omstreeks kwart voor twaalf is Prin ses Wilhelmina in Kloosterzande aan gekomen voor een bezoek aan het geteisterde gebied. EEN troosteloze indruk maken deze woningen aan dc Benedendijk te Ridderkerk HET ernstigste nieuws over de overstromingsramp komt pas nu geleidelijk binnen. Zo compleet heeft de zee grote delen van de Zeeuw se en Zuidhollandse eilanden en West- Brabant overspoeld, dat men daar gis teren buiten staat was iets van zich te laten horen. De wegen lagen diep onder het water, de electricteit was uit gevallen, de telefoon functionneerde niet meer. Xu op moeizame wijze weer enige contacten zijn gelegd, dringt de omvanö van* dc catastrofe daar in Zuidwést-Nedérland, van het gebied om Dordrecht tot Zeeuws Vlaanderen pas goed tot ieder door. Er blijken niet enige tientallen, doch honderden do- I den te zijn; verdronken vee drijft in de ondergelopen polders; vele duizen- i den hectares vruchtbare en kostbare grond liggen meters diep onder het zilte water. Voor rampen van zulke afmetingen moet men ver teruggaan in de historie, misschien wel lot de St. i Elisabethvloed. die de Biesbos deed ontstaan; of tot die legendarische reeks van overstromingen, die de vorming van de Zuiderzee tengevolge had. Laat niemand de ernst van de toe- j stand onderschatten. Het ongekend i hoge dodencijfer alleen doet reeds zien dal zich hier iels grimmïgers afspeelt j dan we de laatste tijden gewend waren. I De berichten zijn niet compleet en 1 vaak verward nog; maar er is alle re den om aan tc nemen, dat de dijken op vele plaatsen niet zijn bezweken, omdat ze te zwak waren, m3ar omdat i het water er eenvoudig overheen spoel- I de en zo de zachtere binnenkant onder- I mijnde. Met andere woordende zee is hoger gestegen dan vele dijken. De meters hoge zware waterkeringen ble ken nog niet hoog en niet zwaar ge noeg. Van de betekenis van dit feit dient men zich ten volle rekenschap te j T "T TAT over liet land is gekomen, is VV voorts niet het zoete water van de rivieren; het is het zoute wa ter van de zee. Onder deze zee liggen I nu akker- en weidegronden) die tot de j beste van ons land kunnen worden ge- I rekend, Het zijn veelal dezelfde gron- I den. waarvan de geleidelijke verzilting al jarenlang een probleem van de eer ste orde vormde van de Nederlandse waterstaat. Ieder beseft, hoezeer de huidige overstroming de strijd tegen i het zout heeft doorkruist. En het is ook voor ieder duidelijk, hoezeer de actie tot redding van en tot hulpverlening aan dc getroffenen gepaard dient te gaan aan een met man en macht po gen tot het sluiten van de gaten in de dijken, opdat het land geen dag langer dan strikt nodig voor eb en vloed blijft liggen. Het lijkt ons toe, dat met deze ge beurtenissen het vraagstuk van de af sluiting der zeegaten in een dringend stadium is gekomen. Het zou kunnen zijn, dat alleen op die wijze weer voor een reeks van jaren perspectief kan worden geboden aan zozeer waarde volle landstreken en volksdelen. Generaal Eddy in vliegtuig bov en getroffen gebied DEN HAAG. De opperbevel- i hebber van het Amerikaanse leger in Europa, generaal Manton Eddy, maakte hedenochtend, in gczel- -.-hap van generaal Noble en de '■eer V. •'>-!! v d- Amerikaanse vn'vi "o Nederla.uJ, een vlieg- tocht i het getroffen gebied.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1