NIEUWS Woeste watermassa's drongen de Kruispolder binnen Vreselijke Scheepsramp in de Ierse Zee Vechten of verdrinken, wanhopen mag niet LAATSTE Babv verdronk voor de ogen van de ouders Mr Burger wendt zich tot dr Drees en Kamer Dappere kerels zwoegen op de dijken Ten bate van de slachtoffers Doden-cijfer stijgt N.-Beveland onder water MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 PAGINA Dijk over 500 meter weggeslagen De Princess Victoria gezonken DONAGHADEE (Noord-IerlamI) Het Britse passagiersschip „Prin cess Victoria" is Zaterdag tijdens een orkaan in de Ierse zee gezon ken. Van de 172 opvarenden (passagiers en bemanning) zijn er 128 om het leven gekomen. Er zjjn tot nu toe zes lijken geborgen. Onder de slachtoffers bevinden zich vrouwen en kinderen. De 44 overleven den zijn allen mannen. Acht overlevenden zijn door de Britse torpedobootjager „Contest" opgepikt. De reddingboot van Donagliadee bracht 85 overlevenden binnen. 128 personen omgekomen Eén reddingboot van -e „Princess Victoria" wist Donagliadee binnen te lopen. Aan boord bevond zich een ernstig gewonde man en de lijken van zes andere opvarenden van het verongelukte schip, die de ontberin gen na do schipbreuk niet hadden overleefd. Onder de om het leven gekomen leden van de bemanning bevinden zich drie stewardessen. Ook de ge zagvoerder, James Ferguson, ging met zijn schip ten onder. Overleven den hebben medegedeeld, hoe hij tot het laatste ogenblik, ook toen hij wist, dat de dood meer dan waar schijnlijk was, de passagiers heeft pogen op te beuren en dat hij steeds een toonbeeld van kalmte is geble ven. Juist voordat de „Princ-ss Victoria", in het zicht van de Ierse kust begon te zinken, gaf Ferguson last het schip te verlaten. Onder de slachtoffers bevinden zich majoor John Sinclair, vice-pre- mier en minister "an financiën van Noord-Ierland, en s»r Walter Smiles, een afgevaardigde van Noord-Ier land in het Britse Lagerhuis. Te water gelaten reddingboten, waarin zich vrouwen en kinderen bevonden, sloegen, temidden van reusachtige golven, bijna onmiddel lijk om. Mannen, sprcijgwr t« water en poogden, zieii vastklemmend aan stukken wrakhout, r.'o .Vu-u te berei ken. De een na de nncicv moest ech ter, verstijfd door de koude of uit geput, zijn stuk hout loslaten en zonk weg. Alles is in het werk gesteld om de opvarenden van 't ten ondergang gedoemde schip van boord te halen, doch vergeefs. Sleep- en to uitboten, treilers, reddingboten, de torpedo jager „Contest" en een fregat bevon den zich in de nabijheid van de „Princess Victoria", doch reusachti ge golven beJetlen te dichte nade ring van het schip, terwijl het daar door ook niet mogelijk was met lij nen een verbinding tot stand te brengen. Twee vliegtuigen vlogen boven het met de woedende elementen worstelende schip. Zij zonden radio boodschappen aan de „Contest", om de oorlogsbodem bij zijn recldings- oogingen te helpen. Toen de duisternis was ingevallen, bleven de reddingboten d< enorme zeeën trotseren om. met behuln van fakkels, naar overlevenden te zoe ken. doch de heldhaftige pogingen hunner opvarenden leverden geen resultaat meer op. Onder de 44 geredden bevinden zich tien leden van de bemanning. Een moedige commissaris De Commissaris der Konin gin. Jhr mr A. F. C. de Ca- sembroot. die Zaterdag om vier uur het gemeentehuis van Kortgene officieel moest gaan openen, was de eerste en enige die met zijn auto door het reeds 30 cm. hoog staande water reed op de pont naar Kortgene. Bij de over kant gekomen, bleek op de 1 km. lange strekdam het wa ter een halve meter hoog te staan. Dat. werd hem wat le gortig, dus moest er gewacht worden. Ongeveer anderhalf uur heeft de Commissaris dev koningin, die het geïsoleerde Nóord-Beveland niet wilde te leurstellen, gewacht. Toen hit een poging ging wagen, strandde deze bijna, want midden op de strekdam sloeg de motor af en de auto scheen aan de heftige golven over geleverd. Gelukkig wist de chauffeur echter weg te ko men. De middenstand en de vereveningsheffing In een uitvoerig adres aan de Tweede Kamer heeft de commissie van overleg van de middenstands- vakcentralen stelling genomen te gen het standpunt dat de regering inneemt in de Memorie van Ant woord bij het wetsontwerp tot ver laging van de verevenihgsheffing. De regering staat n,l. afwijzend te genover een verdere verlaging, waarop van de zijde van de Kamer is aangedrongen mede met het oog op de moeilijkheden in het midden- standsbedrijf, waarvoor de loons verhoging van Juli j.l. een nieuwe zware last betekent. In 't adres wordt er'op gewezen, dat de voorgenomen wijziging van de omzetbelasting slechts ten dele een verlichting brengt voor de de tailhandel, doch dat deze voor het ambacht integendeel 'a verzwaring betekent, terwijl met name vele ambachisbrancbes zeer loonintensief zijn en hogere dan de gemiddelde premies betalen voor de Wachtgeld en Werkloosheidsverzekering. De middenstandsbonden "betreu ren het, dat op onjuiste gronden in de bedoelde Memorie van Antwoord afgewezen wordt een volledige com pensatie voor de loonsverhoging van Juli j.L, zoals deze door de Stich ting van de Arbeid, waarin zowel werkgevers als werknemers zitting hebben, is bepleit. Ex-boekhouder stal duizenden De Haarlemse rechtbank heeft uitspraak gedaan in een omvang rijke zaak, n.l. een verduistering gepleegd ten nadele van de grafi sche inrichting Joh. Enschede Zonen. Gedurende ongeveer negen tien jaar heeft de thans 74-jarige ex-boekhouder van deze firma A. M. zo was hem ten laste gelegd ruim 94.000 ontvreemd en ver scheidene malen valsheid in ge schrifte gepleegd. De Officier van Justitie had veertien dagen geleden twee er. een half jaar gevangenis straf geëist. Hij is veroordeeld tot twee jaar met aftr. van voorarrest. (Van een speciale verslaggever) KLOOSTERZANDE, 1 Febr. „Onder het dorpje Kampen dreigt een ramp. er moeten onmiddellijk 10 wagens met zandzakken en hon derd man naar toe" klonk het bevel van burgemeester Houtegem en direct vertrokken enkele afdelingen soldaten en leden van de brand weer maar de bedreigde plek. Wij bevonden ons in het gemeentehuis van Kloosterzande, waar het hoofdkwartier is gevestigd en de hulp diensten voor het Oostelijk deel van Zeeuws-Vlaanderen worden geleid. De stand A an liet water was hier hedenavond om 7 uur vier meter vyf (4,05 m.) boven A.P. Hoewel de toestand nog zeer kritiek was, ver wachte men dat als gevolg van het afnemen van de storm het water niet meer het hoge peil van 5,50 meter boven A.P. bereiken zal." baar door de vloedstroom en de dijkbreuken waren zo ernstig-, dat hier niets meer gedaan kon worden zo lang de "storm "iiiet geluwd was. De reddingsdiensten hebben ook de inwoners van de Kruispolder onder Hontenisse geëvacueerd. De man nen wilden de woningen echter niet verlaten. De hulpdiensten hadden de dijk ten Noorden van Walsoor den kunnen verstevigen met zand zakken; men hoopte deze te kunnen redden. De waterkerende muur werd hier doorbroken over een af stand van dertig meter, doch men heeft hier de vloedgolf met man en macht kunnen keren. Een binnen vaartschip was dwars op het ha venhoofd geworpen, doch bij het wisselend getij heeft men dit schip Waterkerèude muur doorbroken ,,DcTafgeloDen nacht was het wa ter zo hoog, dat mén zelfs de peil schaal niet meer kon zien, zo ver telde ons commandant Dumoleyn van de brandweer van Hontenisse. De eerste dijkbreuk deed zich voor bij de Kleine Polder. Op twee plaat sen tegelijk brak de woeste water massa hier door de dijk van de Kruispolder bij Duivenshoek. In deze polder werden door de vloed golf twee huizen letterlijk wegge slagen en hierbij verdronken acht personen, waaronder vier kinderen. Vooral de familie Smit werd zwaar etroffen en telt vier slachtoffers. Ook van dc familie Daalman von den een vrouw en een kind de dood in de kokende golven. Vader Daalman slaagde er slechts met reel moeite in zijn zoon te redden, nadat deze twee uur met een ge broken boen in een boem had ge hangen. Moeder Vossaart uit Osse- nisse, dice haar baby in veiligheid had gebracht en tot haar borst door het water moest waden, zag haar kind uit liaar armen weggerukt. De leine verdronk yoor haar ogen. DROEVE AANBLIK De Hooglandpolder bij' Ossenisse staat eveneens geheel blank en ook de dijken van de grote Molenpolder zijn doorgebroken. Bij Terneuzen is de dijk over vijfhonderd meter weg-» geslagen. De polder rondom deze plaats, is herschapen in een kolken de binnenzee, waar hier en daar op verhogingen dode koeien en paar den een droeve aanblik bieden. Het vater was de afgelopen nacht met grote kracht de Nieuw-Neuzen polder binnengedrongen; de bewo ners hadden zich slechts met de grootste moeite in veiligheid'leun- an de huizen sliepen de ouders bo ven en de baby beneden. Toen het verraderlijke water met geweld het huis binnendrong en de ouders naar beneden stormden, om hun landje redden, waren zq reeds te laat. wieg was door de kracht van de vloed omgeworpen en de baby ver dronk onder de ogen van de wan hopige ouders. De reddingsdiensten waren 24 uur onafgebroken in touw geweest. Vele mensen heeft men bij de Duivenshoek van de zolders en daken moeten redden. WEGEN ONBEGAANBAAR „Aan de dijken zelf was niets meer te doen", zo verklaarde een der leden van de hulpdienst ons. De wegen er naar toe waren onbegaan- Voor bekendmaking van maatregelen De voorzitter vand e Tweede Ka mer-fractie van de P. v. d. A., mr Burger, heeft zich gewend tot min.- president Drees. Hrj heeft de pre mier verzocht zo spoedig mogelijk voor de microfoon mededelinggen te doen omtrent de maatregelen Jong en oud bezig met liet her stellen van <Ie dijk tussen Gouda en Gouderak, door de regering te nemen tot be perking van de watersnood en tot leniging van deze nood. Dit ter ge- rustelling van de slachtoffers. De heer Burger heeft zich ook gewend tot de voorzitter van de Tweede Kamer. Hij heeft mr ,Kor- tenhorst gevraagd te willen bevor deren, dat de regering Dinsdag bij de opening van de vergadering- van de Tweede Kamer eigener beweging de maatregelen tot beperking van de ramp en tot tegemoetkoming van de slachtoffers ter discussie te stellen. Ook de polder bij Dubbeldam staat geheel onder ivater. Slechts enkele delen van boerderijen "fen boomtoppen onderbreken het ein deloze watervlak. de haven kunnen binnenloodsen. Overal zag men op de wegen in W.-Vlaanderen mannen met schop pen en spaden lopen, die zich naai de bedreigde plekken in de dijken begaven. Met spanning wachtte men vannacht op de vloed. Niets is nog zeker, zo oordeelde men in Kloosterzande, doch de afnemende storm rechtvaai-digt het gevoel, dat het grootste gevaar thans voorbij Op de eilanden Dordt en ljsselmonde DORDRECHT, Zondagmiddag Fel jaagt nóg steeds op deze Zon dagmiddag de Noorderstorm over de Zuldhollandse poldereilanden. Het water kolkt en vreet en zuigt aan de dijken, die op vele plaatsen ver brokkelen en als slijk onder de ogen der angstige mensen verdwijnen. Het water komt! Op vele plaatsen heeft vannacht deze alarmkreet geklonken. Het water kwam, fel, ruw, niets ontziend. Het vrat de dijk van de Zuidelijke polders op het eiland van Dordrecht weg. Iu een half uur tijds joeg het water tot anderhalve meter hoogte over de grote betonweg en de spoorlijn naar de Moerdijk tot acht kilometer land inwaarts. De ingelanden vluchtten met hun vee naar de Wieldrechtse dijk. Deze moet behouden blijven. Sjouwen, zwoegen, slaven daar met zand en afdekmateriaal, met alles, wat de dijk zal kunnen versterken. Huizen werden door liet; water verzwolgen, stortten soms in. ïn hoog gelegen woningen aan de dijk werden ouden van dagen en kinderen ondergebracht. Verder is ieder der vierhonderd Weerbaren op de dijk, aan de slag, onvermoeid en verbeten vechtend met deze afschuwelijke vijand, die vruchtbaar land, liave en goed verwoest. Geworsteld wordt tegen deze vraatzuchtige, wilde tegenstander, die levens bedreigt, toe komsten vernietigt, het lot van velen in een enkele nacht bepaalt. In alle kerken wordt gebeden Zo gaat het overal, langs de Maas. de Noord,; de Oude Maas, de Kil, langs alle wateren,diede stormvloed van de afgelopen nac-ht niet konden verwerken. Nog nooit sinds mensenheugenis was het wa ter zo hoog, zo wild. was het ge vaar zo groot aan deze hoge, vei lig geachte dijken. Telefoon, gas; electriciteit en wa terleiding vallen in sommige ge meenten uit of functioneren slechts nu en dan. Koeriers worden inge schakeld voor de. dijkwacht. Ge vaarlijke punten worden ontruimd. Het Rode Kruis verzorgt hulpbe hoevenden. Politie en brandweer corpsen zrjn paraat. Iedereen is paraat, nu ook. na. de wilde waternacht., die dijken scheur de, kaden wegsloeg-, huizen en boer derijen vernielde. Thans, bij dag licht, staat het water hoog aan de dijkkruinen, gereed voor een nieu we slag, zo de wind gunstig zal zijn. Gelukkig is de wind wat naar Noord gedraaid. Gelukkig kon van morgen een paar decimeter val bij eb worden geconstateerd. Maar nog is het gevaar niet geweken. Di.ik- lichamen kalven af. laten water doorsiepelen. vermodderen voor dc ogen der waakzamen. Het water is in de nacht over sommige dijkkruinen geslagen en heeft' met de kracht van een woes te waterval gaten in wegen gesla gen, huizen en schuren ondermijnd en doen instorten en de dijken zel ve doorweekt. De Noord-dijk tus sen Zwjindrecht en IJsselmonde staat op vallen. Bij Ridderkerk en Bolnes werden dc zomerkaden weggeslagen. Vierhonderd mensen werden dakloos. Hier worden 21000 mensen op 2500 hectare ernstig bedreigd. Bij 's Gravendeel heeft zich een ramp voltrokken, die vele slachtoffers eiste; bijna de helft van de stad Dordrecht staat blank. Van rampen hoort men verhalen, die zich op Goeree en Flakkee, bij Willemstad, in Zeeland en andere plekken afspeelden. Het maakt de mensen bitterder en verbetener hier. De dijken mogen het niet be geven, voovzover zij nog staan. Forse kerels werken onophoudelijk, zonder om slaap of moeheid te malen. Het is hier vechten of ver zuipen in de meest letterlijke zin van het woord. Wanhopen wil men niet. kan niet. Het gaat hier om lijfsbehoud van allen, die betrouwen op de sterke knuisten van hen. die aan het waterfront staan. Ieder een helpt iedereen, staat klaar voor iedereen. Waar nood is, is de mens en de mens helpt. Na het noodkleppen in de nacht hebben vanmorgen opnieuw de kerkklokken geluid. Zij. die niet kunnen werken en vechten, heb ben deze roep gehoorzaamd. Het waren er niet velen. Er is gebe den voor de dijk. Dat geschiedde ook in de vlucht- buizen op de dijken, waar kinderen met witte, angstige gezichtjes de afloop van de strijd tegen orkaan en watersnood afwachten, waar moeders en grootmoeders en oude mannen in stilte de handen ge vouwen, lot en leven overpeinzen tussen bundels haastig gered lijf goed, natte kleren en wat jonge huisdieren, de lievelingen van hun kroost. Hier berusting en rust," Ginds i Verloren broche was op een veiling Een dame zag. toen zij. in Nov. j.l. een veiling te Amsterdam bezocht, een met. kleine diamanten bezette broche liggen, die zij twintig jaar te voren in het buitenland gekocht en in 1946 verloren had. Na onderzoek bleek, dat de vinder, een dertien jarige jongen, de broche indertijd aan zijn moeder ter hand had ge steld. De moeder zal zich moeten verantwoorden wegens verduiste ring. aan de dijken rusteloosheid en kracht, verweer tegen de woeste, rauwe vijanden, water cn storm, die goed land, achter de dijk uit slijk gewonnen, tot onherbergzame vlakten willen vermorzelen. Deze foto werd bij Rotterdam gemaakt. Vooral de jongeren kennen geen moeheid. Hier draagt men- in ijl-tempo zand zakken aan, die naar dc bedreig de gedeelten worden getranspor teerd. Drie maanden geëist legen chauffeur De procureur-generaal bij het gerechtshof te Leeuwarden, heeft drie maanden gevangenisstraf en ontzetting uit de rijbevoegdheid voor de maximumduur van vijf jaar geëist tegen de landbouwer K. H. uit Stiens, die op 17 September j.l. op de Rijksstraatweg onder Wir- dum een aanrijding had veroor zaakt. Bij dit ongeval verloor de bestuurder van de aangereden auto, het leven. De drie andere inzitten den, onder wie mr J. Frins, raads heer b\j het gerechtshof le Leeu warden, werden -ernstig gewond. Verdachte, die van een zijweg kwam, had geen voorrang verleend aan het voor hem van rechts ko mende verkeer, dat zich bovendien op een voovrangsweg bevond. Uit spraak op 5 Februari. Blavw Wit-Ajax Woensdagavond 4 Febr. a.s. wordt in liet Olymp. Stadion te Amster dam een vriendschappelijke voetbal wedstrijd gespeeld tussen de hoofd stedelijke club Blauw Wit en Ajax ten bate van de slachtoffers van de watersnood. YERSEKE, 2 Febr. Van morgen is in Yerseke een vlot aangespoeld, waarop zich drie mensen bevonden, afkomstig van Schouwen-Duiveland. Zij deelden mede, dat vier ande ren van het vlot waren gesla gen en verdronken. Het aan tal slachtoffers dat tot nu toe bekend is, is liiermede dus ge stegen tot 142. De drie perso nen op het vlot waren afkom stig uit Ouderkerk op Schou wen. Een van hen bevindt zich in ernstige toestand. Tientallen doden CASTVEER, 2 Febr. De eerste berichten uit Noord- Beveland zijn thans binnen. Naar wij bij het ter perse gaan van dit nummer vernemen is bijna het gehele eiland onder water. Er zijn tientallen slachtoffers. Alleen in Kortgene zijn er naar schatting ongeveer 35 doden te betreuren. Alleen Wissekerke en Camperland zijn droog gebleven, en ver moedelijk eveneens een deel van Colijnsplaat, maar met deze laatste plaats heeft de rest van het eiland geen ver binding. Het eiland Rozenburg staat voor 70 c/o onder water. De kom van het dorp Rozenburg echter is droog. In de dijk langs de Nieuwe Waterdweg zijn twee gaten geslagen van 30 en 40 meter breed. De be volking is niet geëvacueerd. Het aantal doden is thans gestegen tot 177.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5