Amersfoort „verwerkte 10.000 militairen Burgemeester doet beroep op alle Amersfoorters Kees Broekman is Stormschade in Amersfoort viel nogal mee Steunt inzameling voor getroffen gebieden Oorzaak van de ramp JAN t:\RI-VLOED VAN 1916 EISTE 16 DODEN 11 Europees kampioen MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 PAGINA 3 Amersfoorts brandweer helpt Rotterdam In o|xlrucht van de burgemeester is Zondag door de Amersfoortse brandweer een speciale eenheid ge vormd, die met bekwame spoed naar de door de overstroming geteisterde gebieden is vertrokken. Deze een heid, bestaande uit een goed geoutil leerde wagen met vier man, is in geschakeld by het veiligstellen van het gemeentelijk energiebedrijf te Rotterdam. Dit bedrijf wordt ook door het water bedreigd: de kelders waren gisteravond al volgelopen. De werkzaamheden van de Amers- ioortsc eenheid zullen tenminste du ren tot hedenavond. Wat is eigenlijk een springvloed? Kb en vloed vinden hun ont staan in de aantrekkings kracht. welke de maan op de aarde uitoefent. Het zeewater volgt de beweging van do maan. Wanneer zon cn maan ongeveer in dezelfde richting staan, treedt een vergrote aantrekking van het zeewater op. Dit gebeurt kort na nieu we en volle maan. Dan ontstaat een extra hoge vloed, die men springvloed noemt en die gewoonlijk twee maal zo hoog oploopt als wanneer zon en maan in te gengestelde richting werken (eerste en laatste kwartier). De combinatie van spring vloed tezamen met de harde Noordwester storm is oorzaak geworden van de ramp. Hotel op Ameland stortte in zee Hotel Steinvoorte op Ameland is tengevolge van de storm in zee ge stort. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. De Amelan ders. die. onmiddellijk alle pogingen in het werk stelden nog iets van de inboedel te redden, konden n^ets uitrichten. De burgemeester van Amersfoort richt de volgende oproep tot de inwoners van de Keistad: Stadgenoten, mijn boodschap kan kort zijn. Door middel van de radio en de dagbladen hebt gij reeds bijzondei heden vernomen over de ramp die in de nacht van Zaterdag op Zondag over ons vaderland is gekomen. De dijken van de lagë landen zijn op talrijke plaatsen bezweken. De gevolgen zijn nog niet te overzien, maar we weten reeds, dat vele landge noten in de vloed wei-den verzwolgen en dat honderden have en goed verloren. Vele bewoners van gebieden, die gespaard bleven, voelen zich geroepen iets voor de getroffen landgeno ten te doen in deze uren der beproeving. Amersfoort is vrijwel zonder schade door deze stormach tige dagen en nachten gekomen en wij kunnen ons hulpbetoon dus geheel richten op de getroffen gebieden in Zuid-Holland, West-Brabant en Zeeland. Op mijn verzoek is reeds Zondag één algemeen Comité ge vormd om de hulpactie doeltreffend te organiseren'. We be ginnen met een grote geldinzameling op 2, 3, 4, 5, 6 en 7 Fe bruari en zullen dan nader beraadslagen. Besturen, zet het verenigingswerk eens even aan kant om deze collecte te doen slagen. Medeburgers, laat ons tonen dat de idee der christelijke naastenliefde, de gedachte der menselijke solidariteit in onze stad levend is. De burgemeester van Amersfoort, H. Molendijk. WAT TE DOEN W'u" gaan om te beginnen: één gro tc geldinzameling houden. Geen apartjes, geen initiatieven naast en door elkaar. Voor de collectes kan men zich de gehele Maandag opgeven op de kantoren van het Rode Kruis (Vlas- i akkerweg 46, tcL 5609 en van de Amersfoortse Gemeenschap, Paulus Buyslaan 1, tel. 5190. Dinsdag gaan we met honderden, mannen, vrouwen, en jongeren de stad in, om de gaven der burgerij te verzamelen. Girostortingen op No 3051 Am sterdamse Bank t.g.v. Actie Getrof fen Gebieden. Bij Baarn brak de Eemdijk door De Januarivloed van 1916: dui zenden langenoten herinneren zich nog deze nationale ramp. waarbij 16 mensen om het leven kwamen, In de middaguren van de dertiende Januari stak een zware Noordwes terstorm op, die het zeewater op waarts stuwde, het land in. Vooral in de Nieuwe Waterweg werd het water buitengewoon hoog opgejaagd. Van Rotterdam tot Schoonhoven kwamen standen voor, hoger dan men bij mensen-heugenis ooit had. Hetzelfde was het geval langs de Brielse Maas, de Oude Maas. Noord MerwedeDordsche Kil. Hollands Diep en de Amer. In het algemeen hebben echter de dijken zich hier toen uitstekend geweerd, zodat ram pen uitbleven en hoegenaamd geen schade werd aangericht. Het ergst heeft van deze vloed te li.iden gehad het gebied rondom de Zuiderzee. Ten Zuiden van Monni kendam bijv. werden tien gaten ge slagen van 40 tot 60 meter/waardoor het water met kracht dc verschil lende polders binnenstroomde. Alles moest vluchten, er was geen houden aan. Aan alle kanten sloeg men alarm. Edam en Volendam verkeer den in gevaar, de Westfrlese zeedijk werd bedreigd, de dijk van de Anna Paulownapolder bezweek, de zeer grote polder Waterland was een on afzienbare watervlakte, van Muiden was het grootste gedeelte over stroomd. Bij Baarn brak de Ecmdük door, tengevolge waarvan Bunschoten en Spakenburg onder water kwamen te staan. Ten Noord-Westen van de lijn Baarn - Amersfoort - Nykerk - Har derwijk stuud alles blank. Van Kam pen liepen de lager gelegen straten onder. Om de stad was alles een watermassa, dc omstreken van Mep pol stonden blank, van Urk liep viervijfde deel onder water. Het allerergste was de toestand op bet eiland Marken, waar zich ontzet tende tonelen afspeelden. Hier lieten 16 mensen het leven. Geruime tyd heeft het geduurd eer het water weer was terug gedrongen. Chauffeurs verkochten 6000 liter melk Drie chauffeurs van een Haagse melkfabriek, de 44-jarige W. H. B., de 26-jarige A, H. T. en de 44-jarige P. W.. zijn gearresteerd, omdat ze gedurende zes maanden tezamen ongeveer 6000 liter melk clandestien verkocht hebben. Ze konden dit doen omdat een zgn. klok op een melktank verkeerd aanwees. Daardoor ging er meer melk in de tank dan officieel was genoteerd. Of de chauffeurs zelf aan de klok geknoeid hebb of alleen maar het defect ontdekt en niet gemeld heb ben, is nog niet komen vast te staan. In ieder geval maakten zij er dankbaar gebruik van. Zij leverden datgene wat de klok aanwees nor maal af en wat er overbleef ver kochten zij aan melkslijters voor 'n lage prjjs. In dit verband is ook tegen drie slijters wegens heling proces-verbaal opgemaakt. Alle hens aan dek en geeft uit een gul gemoed Het comité van aanbeveling voor de hulpactie inzake de watersnood is als volgt samengesteld: H, Molendijk, burgemeester: J. Koopman, C. van Zwol, Mr F. C. A. Eenhorst, weihouders; Deken G. C. Smit, Ds M. G. Gerritsen. Ds H. W. Eneelkes, Ir P. Schut, Dr B. Keu len. Dr Ir L. J. N. v. d. Hulst, Dr R. Miedema, H. van Galen-Last, ge deputeerde der provincie, Mr J. C. Graaf van Randwijck. Het werkcomité wordt gevormd door: H. Molendijk, voorzitter. F. de Feber, secretaris. Mr A. L. W. v. Heel, penningmeester Dr W. H. de Beaufort (Rode Kruis) W. H. Ittmann (Groene Kruis) A. J. Hülsenbeck (Wit Gele Kruis) J. P. Hülsenbeck (Sectie Jeugd A.G.) Mevr. Mr A. Beem-Boegheim (Sec tie Vrouwen A.G.) Drs P. J. M. Bindels, A. J. Jansen 'Amersfoortse Gemeenschap) Th. van Oort (Raad v. Overleg C.N.V. K.A.B. en N.V.V.) J. Visser (Federatie Amersfoortse Middenstand). Bridgeclub gaal hulp bieden De bridgeclub ..Abconi" te Amers foort zal Vrijdagavond een bridge drive organiseren ten bate van het Noodfonds. Ook de biljartclub „Oranjeboom" zal onder haar leden, eveneens voor dit doel. een inzameling houden. Stort op giro 9575 ISat. Rampenfonds Nieuwsgierigen niet gewenst De K.N.A.C. heeft reeds van ver schillende zijden uit de getroffen gebieden het verzotk gekregen er de aandacht van automobilisten op te vestigen, dat men by het hulp- v rleningswerk ernstige hinder on dervindt van nieuwsgierigen, die per auto aankomen. De K.N.A.C. doet dan ook een dringend verzoek zich slechts dan naar de desbetref fende plaatsen te begeven, wanneer van overheidswege om de hulp van automobilisten wordt gevraagd. Een groot gedeelte van de bou levard te Noordwijk werd door de golven weggeslagen. Een op name van de ravage voor het Palace-hotel. Afsluitdijk hield zich goed DEN HELDER. 2 Feb)Men sen van de Zuidezeewerken ver klaarden dat de afsluitdijk zich bui tengewoon goed heeft gehouden Er is geen schade, welke gevaar ople vert. De dijk heeft het ..maximum te verwerken gehad, waarvoor hij bestand is Dat is drie meter vijf en zeventig plus (boven normaal Amsterdams peil). De Zuiderzeewerken zelf hebben zich buitengewoon goed gehouden. Aan de Noord-Oostpolderdijk is zeer geringe schade geconstateerd. De werken van de Oosterpolder hebben ook enige geringe schade opgelopen doch zich verder goed gehouden. Amsterdam plaats voor duizenden evacué's AMSTERDAM, 2 Febr. De cen trale in Amsterdam, waar adres sen werden verzameld van hoofd- stiielingen. die woonruimte ter be schikking van slachtoffers van de stormramp willen stellen, deelde ons mede. dat de hoofdstad reeds duizenden evacué's kan opvangen Gehele hotels en pensions, ook buiten de stad, staan open voor de getroffen medeburgers. Enorme drukte op het station Nog maar nauwelijks was het radio bericht. waarin alle met verlof zyn- dc militairen werden opgeroepen zich onverwijld naar hun garnizoen te begeven, in de aether, of uit alle plaatsen van het land kwamen dc mannen in grijs, groen en blauw gis termorgen in actie. Wie „de dienst" van nabij kent. weet, dat het niet meevalt om een paar dagen verlof zo kort na het ingaan weer tc moe ten afbreken, do gezelligheid van huis en haard te moeten vaarwel zeggen en inderhaast de eerste dc beste trein te nemen naar kazerne of legerkamp. Maar de Nederlandse militairen zijn gekomen, zo spoedig mogelijk, om dat zij uit de radioberichten wel hadden begrepen, dat de toestand in de zo zwaar getroffen gebieden in het Westen en Zuiden des lands dit noodzakelijk maakte. Immers, daar waren sterke handen nodig om de strijd tegen het wilde water te voe ren. Vele militairen zijn dan ook kort na aankomst in hun garnizoen vertrokken naar die plaatsen, waar het gevecht tegen het water het hoogst oplaaide. Die plotselinge oproep bracht in tal van steden heel wat drukte in de straten, waarin tevoren nog de rust van de vroege Zondagochtend heerste een rust. welke overigens door het gebulder van de storm nogal verbroken werd. Vele stations hadden een grote stroom militairen te verwerken, en in vrijwel alle treinen overheerste het veldgroen. Andere militairen, die niet zo snel een trein hadden kunnen ne men, trachtten langs de grote wegen een lift te krijgen. Dank zij de me dewerking van vele automobilisten konden ook tal van die lifters hun doel binnen redelijke tijd bereiken. Tegen één uur in de middag heer ste op het Amersfoortse station door de aan- en afvoer ran militairen een enorme drukte, welke de gehele middag aanhield en pas in de avond uren afnam. Van de zijde van de Ned. Spoorwegen werden bijzondere maatregelen genomen om de stroom van militairen naar schatting tienduizend man te „verwerken": extra treinen werden ingelegd, cn sneltreinen stopten op tussenstations om mensen op te nemen of af te zetten. Zo hield de sneltrein naar Apeldoorn o.a. stil in Stroc. Tussen de velen, die gisteravond het station verlieten, op weg naar hun garnizoen, was ook soldaat R. Bulthuis uit Stedum in de provincie Groningen. Een tikje eenzaam stond hij op de bus te wachten, welke hem naar het kamp Wittenberg te Stroe zou brengen. Hij is namelijk inge deeld bij het 3de Regt. Genie aldaar. Of hij het erg onaangenaam had ge vonden zijn verlof, dat tot Dinsdag morgen zou duren, al zo spoedig te moeten afbreken' „Helemaal niet glimlachte hij. „Ons land is getroffen door een ramp en daarom vond ik het niet meer dan mijn plicht om te komen. En zo zal iedere Nederlandse mili tair er over hebben gedacht". Een beeld van de ravage op de hoofdweg bij Zwyndrecht. De hoofdstad helpt Rotterdam AMSTERDAM, 2 Febr. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft twee brandweerauto's naar Rotterdam gezonden, die daar be hulpzaam zijn bij het leegpompen van de onder water gelopen kelders der electrische centrale Bovendien heeft het twee kleine veerboten naar Rotterdam gestuurd, die in de getroffen gebieden hulp zullen gaan verlenen aan door het water afge- snedenen en ook bij algemene eva cuaties. Voor de Ahoy-hal in Rot terdam. die is ingericht als voor lopige verblijfplaats van geëvacu- eerden. heeft Amsterdam tot slot 400 veldbedden verzonden. De Rotterdamse haven In de Rotterdamse haven kwamen gedurende de week van 18 tot en met 24 Januari 1953. 343 zeeschepen binnen, gezamenlijk metend 648.630 netto register ton, tegen 303 schepen in de zelfde week van het vorig jaar met een gezamenlijke netto ton nage van 491.867. HAMAR, 1 Febr. Kees Broekman uit De Lier heeft het Europees kampioenschap hardrijden op de schaats op zijn naam gebracht. Wim van der Voort uit 's-Gravenzande bezette de tweede plaats, ter wijl Anton Huiskes uit Hier- den de vijfde plaats innam. Kees Broekman bezette op de 500 m. de 9e plaats, op de 1500 meter de Ze plaats, op de 5000 en 10.000 me ter de eerste plaats. Wim v. d. Voort werd op deze afstanden resp. 4e, le, Se en 7e; Anton Huiskes resp. 12e. 12e, 5e en 2e. Gerard Maarse was op de 500 meter 7e. 1500 m. 15e en op de 5000 meter 14e. In Maassluis, in de Korte Pier- soustraat, stortte een huis in, dar door liet water was onder mijnd. De storm, die Zaterdagnacht en Zondag met bijna ongekende horig heid over ons land raasde, heeft ook in Amersfoort schade aangerieht, al viel deze niet te vergelijken niet de ravage elders in den lande, waar zeer vele landgenoten zwaar werden getroffen door het hoge water, dat helaas zelfs mensenlevens heeft geëist. Onze deernis gaat wel in de eerste plaats uil naar dc nabestaanden van deze slachtoffers en naar allen, die door het vreselijke noodweer hun woning, havo en goed heb ben verloren en maar nauwelijks het vege lyf wisten te redden. Bejaarde wielrijdster kreeg zware heer M. uit Baarn. De wagen werd aan de voorzijde zwaar beschadigd. Ook de gasleiding kreeg schade. hersenschudding Auto vernield door vallende boom In onze stad kreeg de 62-jarige mevr. M.-M. een zware hersenschua. ding. toen zy Zaterdagavond op dc Leusderweg nabij Laan 1914 fiet send, van haar rijwiel viel. doordat een afgewaaide tak tussen de spaken van het voorwiel kwam. De G.G. cn G.D. vervoerde haar naar het zie kenhuis „De Lichtenberg" waar zij ter verpleging is opgenomen. Haar toestand was Zaterdagavond niet levensgevaarlijk. Verscheidene bomen hebben het ook moeren ontgelden. Zo viel een zware boom op de Kon. Sophialann hoek Utrechtsewcg dwars over de rijweg. Een langs de Snouckaertluan staande boom werd door de storm ontworteld en kwam boven op een daar geparkeerd staande auto te recht. welke toebehoorde aan de De brandweer heeft ook in actie moeten komen, al was het niet om de rode haan te bestrijden. Enige luiken van een fabriek aan de Gro ningerstraat waren losgeraakt: de brandweer heeft ze met balken vast gezet. Een zonnescherm, dat in de Zevenhuizen dreigde onder te gaan. werd verwijderd. Een boom van 40 cm. dikte, die dwars over de Ber- kenweg was gewaaid, werd in stuk ken gezaagd en opgeruimd. Een stuk lood. -dat was losgeraakt van een woning op de Kamp en gevaar opleverde voor het verkeer, werd verwijderd Ook een aantal schoor stenen heeft de kracht van de Noord-Wester niet kunnen door staan. evenmin als het dak van de muziektent by „Amicitia". van welk dak een gedeelte werd afgerukt. De stukken belandden in een boom. In totaal is de brandweer gisteren in Amersfoort twintig maal uitge rukt. Ook de andere gemeentedien sten hadden met allerlei ongevallen. welke niet van ernstige aard bleken, de handen vol. Een topgevel aan de Coninckstraat. die dreigde in te storten, is gedeeltelijk neergehaald. Een gevaarlijk overhellende gevel op de Kamp werd met balken ge stut. Twee vrijstaande muren bij de nieuwbouw aan de Dollardstraat zijn door de storm omvergeworpen. De brandweer wyst het publiek er nog met klem op. haar assistentie alleen in te roepen, wanneer er sprake iG van uiterste noodzaak. Aan het politiebureau meldde zich gisteren reeds een groot aantal men sen. die hulp voor de getroffen ge bieden kwamen aanbieden. Zij brachten kleding en voedsel, stelden hun auto ter beschikking of gaven zich op voor het huisvesten van evacué's. Zü werden allen verwezen naar het kantoor ran het Rode Kruis. Vlasakken* eg 46 tel. 5609. Iedereen die iets wil afstaan om de grote nood te lenigen, vervoegc zich aan dat adres Een jaar wegens verduistering Een 45-jarige assurantiebezorger F. H. J. is door de Haarlemse rechtbank tot een jaar gevangenis straf veroordeeld wegens verduiste ring van 34.000 ten nadele van di verse assuranliemaatschappijen. HU inde kwitanties voor deze maat schappijen doch had het geld in het tijdvak van 1949 tot 1952 niet volledig afgedragen. De Officier van Justitie had een gevangenis straf van anderhalf jaar tegen hem geëist. Bergense ..Bello" gaat verdwijnen De Bergense tram „Bello", die se dert jaren voor het relzigersvervoer tussen Alkmaar via Bergen naar Bergen aan Zee heeft zorg gedragen, zal met „een aanlooptijd" van dri» jaar geheel verdwijnen zo heeft de minister van Verkeer en Waterstaat besloten. In de jaren 1953 tot en met 1955 zal de tram mg slechts rijden tij dens het „badseizoen". Smokkelaarspech in de mijnstreek Dc Ned, douane heeft naby drie plaatsen in de mijnstreek met suc ces achter smokkelaars aangezeten. In d.- omgeving van Brunssum stootte n douane-patrouille op drie of vier smokkelaars, die koffie en thee naar Duitsland wilden smokke len. De mannen wisten zelf allen te ontkomen: van hun smokkelwaar vielen echter ongeveer 40 pond kof fie en 5 pond thee in handen van de douane. Bij Vaals werd een Duitse smokkelaar gesignaleerd, die met buit en al (31 pond koffie) kon worden ingerekend. Evenzo verging het tenslotte bij Kerkrade een Ne derlander die 20 pakjes koffie frau duleus wilde uitvoeren. Vissersvloot naar Stellendam Naar wy nog vernemen. Is de vis sersvloot van Breskens hedenmorgen vroeg uitgevaren om hulp tc bieden aan Stellendam, waar dc toestand zeer ernstig is. Diphtheric Dc Staatscourant bevat een opga ve van het aantal gevallen van besmettelijke ziekten over de week m 18 t.'m 24 Jan. 1953. DiphUrie: Gelderland 5: Utrecht In geheel Nederland totaal 72 gevallen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4