Dordt zwaar geteisterd Overweldigend leed9 grote hulpvaardigheid Wegen in West-Brabant zijn vol vluchtelingen en vee Sliedrecht is practisch een eiland geworden Vier doden op Texel Britse hulp Oud en joug, arm en rijk slaan handen ineen Oproep tot het volk van ISederland Stort op postgiro 9575 MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 (Vervolg van pag. 1) Het water van de Westersclieldc lieeft grote gebieden in Zuid-West Brabant blank gezet. Een zeedijk van de Westerschelde is ter hoogte van de Ossendrechtse haven bezweken. In Willemstad is de toestand allerbedroevendst. Het dorp staat practisch geheel onder water. Vele gezinnen in Willemstad moesten worden geëvacueerd. Tot tien kilome ter ten Zuiden van Moerdijk spoelt het water thans over het land. De dyk bij de „Blauwe hand" is doorgebroken. In het gebied tussen het Hollands Diep en het Volkerak geraakte 5000 ha land onder water. Overal was de hulp van militaire zyde groot. De dijken om Dinteloord zijn ook niet bestand gebleken tegen het water. Er is veel vee ver dronken. Een dieseltrein heeft uit Zevenbergen een deel van de bevol king geëvacueerd naar Roosendaal, mensen geïsoleerd.' In Vlissingen is cle toestand ernstig De zeedijken op het eiland Wal cheren zijn op verschillende plaat sen bezweken. In Vlissingen is de toestand ernstig. De binnenstad staat blank en het water in de stra ten bereikte een hoogte van drie a vier meter. Ook Veere en Arnemui- den staan onder water. ZUID-BEVELAND De zeedijken bij de Ellewoudsdijk, Kattendijke, Baarland en Kruinin- gen zijn doorgebroken. De Reiger- bergspolder, de Wolderdijksepolder, zijn onder gelopen. Rilland Bath en Kruiningen zijn geïsoleerd. Het wa ter stroomt "met grote kracht de polders binnen. In deze gebieden is men begonnen met de evacuatie van de bevolking, die naar Goes zal worden gebracht. Het Zuidelijk deel van Zuid-Beveland is het hevigst getroffen. Onmiddellijke evacuatie is gelast. ZEEUWSCH VLAANDEREN In Zeeuwsch Vlaanderen zijn de dijken bij Terneuzen, Hoofdplaat, Ossenisse, Hontenisse en van ver scheidene andere polders doorge broken. Bij Kadzand is de zee over de sluis geslagen. Grote stukken duin zijn weggespoeld. In verschei dene dijken zijn gaten geslagen. St. Filipsland is ook zwaar ge troffen. Van do overige Zeeuwsche eilanden is weinig nieuws binnenge komen, aangezien de telefoonver bindingen zijn gestagneerd. DORDRECHT Het gebied rondom Dordrecht is zwaar geteisterd. Meer dan de helft van de stad Dordrecht werd over stroomd. Het water drong vele hui zen binnen. In de 's Gravendeelse <ljjk, die het eiland van Dordrecht Reddingsploeg overvallen De situatie op Texel is nog steeds ernstig, zo deelde de burgemeester van Den Burg, mr E. de Koning, Zondagavond om half elf mede. De polder de „Eendracht'" moet als verloren worden beschouwd. Kri tieke punten zijn nu nog bij de Schans en twee plaatsen meer naar bet Noorden. Het is nog niet te overzien hoeveel slachtoffers de ramp op het eiland heeft geëist. Het onderlopen van de Eendrachts- polder heeft aan vier personen het leven gekost, onder wie de 62-jarige smid J. IJka uit De Waal. Zij maak ten deel uit van de«reddingsexpedi- tie, die zich per autobus naar de dreigende doorbraak had begeven. De passagiers hadden het voertuig al verlaten, toen zij onverwachts door water achter zich werden inge sloten. Een veehouder, J. van Strien, die zich in zijn auto vlak achter de ledige bus bevond, kon nog juist uit zijn wagen springen (die evenals de autobus onmiddellijk werd wegge spoeld) en zich zwemmende :n vei ligheid brengen. Zijn boerderij „Zee burg" is na de overstroming inge stort. Ook de boerderij „Fortuin"' van veehouder Rutten wordt verlo ren geacht. Bij Cocksdorp worden met beton nen blokken de gevaarlijkste plaat sen versterkt in de Zeedijk van de Eierpolder (N.W. Texel)de grootste van het eiland. Men acht het grootste gevaar ge weken. De evacuatie naar De Koog vindt voortdurend voortgang. Bij deze piaats, die zelf veilig is. zijn stukken duinen doos de golven weggeslagen. In Maaden en Drimmelen zijn 200 aan de Westzijde beschermt tegen de Dordtse Kil, is een gat gesla gen. De Noordendyk is overspoeld. Evenals in Dordt werden de inwo ners van Zwijndreeht rewaarschuwd d.m.v. sirenes en klokgelui. Omstreeks half vijf voltrok zich het gruwelijk lot van de stormvloed in de polder onder Dubbeldam. On geveer 1200 ha. polderland staan blank. De spoordijk werd totaal verwoest. In Numansdorp zijn twee polders, tezamen ongeveer 650 ha. groot, ondergelopen. In de Toren- steepolder (groot 1000 ha.) zijn de 2000 bewoners grotendeels geëva cueerd. Sliedrecht is practisch een eiland geworden. De Alblasser- waard is ondergelopen, doordat op twee plaatsen de dijk is doorgebro ken. Ongeveer 1200 huizen in Slie drecht staan onder water. Ruim 1000 ha. van de stad staat blank. Ook Papendrecht (geheel geïso leerd, zonder water, licht en gas), Alblasserdam, Oud Alblas en Wijn gaarden staan onder water. OUDENHOORN" GEëVACUEERD De Oudenhoornse zeedijk bij Hel- levoetsluis is op drie verschillende plaatsen doorgebroken. De gem. Oudenhoorn is geëvacueerd. De polderlanden zijn volgestroomd en honderden stuks rundvee en klein vee zijn verdronken. In Hellevoet- sluis zijn, zoals gemeld, vijf mensen verdronken. Een man wilde zijn vrouw redden, waarbij hij eveneens verdronk. RIDDERKERK BEDREIGD Bij Ridderkerk blykt de Buiten dijk van de Noord over een groot gedeelte te zijn weggeslagen. Aan vankelijk dacht men dat deze dijk slechts overspoeld was. Ruim dui zend man troepen zijn hier nu aan het werk en er worden nog ver sterkingen aangevoerd. LANGS NIEUWE MAAS De Kappelpolders bij Maassluis is in drie minuten onder water gelo pen. Ongeveer 1500 huizen in Maas sluis werden een prooi van het wa ter. De Maasdijk is doorgebroken. Vele fabrieken in Maassluis hebben grote schade opgelopen. In Rotterdam zyn verscheidene stadsdelen overstroomd. Rotterdam Zuid was alleen bereikbaar via «le autotunnel. De toegangen tot de Maastunnels ri'n met de vloed- schotten beveiligd en lopen geen gevaar. Opgeslagen goederen op de loswallcn langs de rivier, dreven rond. Het water lieeft op drie plaatsen de Pastoriedijk te Pernis overstroomd. In Pernis zelf was de toestand niet onheilspellend. De raffinaderij van de B.P.M. is wegens de grote waterschade geheel stil gelegd. In Dordrecht heeft het water op vele plaatsen een angstwekken de hoogte bereikt. Links: Met een roeiboot moeten de bewo ners zich een weg banen. Rechts: Door verzakking werden vele deuren en ramen ontzet. De hulp diensten kwamen vaak voor moeilijke situaties te staan. Ravage iu Dordtse jachthaven In de Dordse jachthaven zijn honderden pleziervaartuigen door het hoge water opgenomen en tegen de dijk te pletter geslagen. De ra vage is ontzaglijk. Te Dordrecht. Zwijndreeht. Ridderkerk. Hendrik Ido Ambacht en andere plaatsen zijn tal van fabriekswerven en fabrieken ondergelopen. Hier zal de eerste tijd vermoedelijk niet 'kunnen worden gewerkt. Door gebrek aan communi catiemiddelen, vaak vergezeld van afgesneden water-,licht- en gas leidingen is de bevolking van diver se dorpen en steden op de eilanden in zeer grote moeilijkheden. De Britse ambassade heeft ver klaard: „De Britse zaakgelastigde, de heer A. C. Stewart, heeft de Ne derlandse regering medegedeeld dat de Engelse regering «liep medege voel t met de nationale ramp die Nederland heeft getroffen en ge vraagd welke hulp Engeland aan Nederland kan bieden. Britse troepen, welke gelegerd ziin in het doorgangskamp in Hoek van Holland, zijn druk bezig ge weest de helpende hand te bieden bij de evacuatie van vluchtelingen en in het algemeen niet het helpen van de Nederlandse autoriteiten. De Britse ambassade deelde ons nog mede, «lat (l£ Britse admirali teit tieir helicoptères zal zenden ter hulpverlening aan de getroffen ge- Kinclje verdronken Tijdens het onderlopen van de Nieuwe-Ncuzenpolder nabij Terneu zen is een kind van enkele maanden van de familie Smallcgangc ver dronken. (Vervolg van pag. 1) Hier wachtte een oud echtpaar om naar een veiliger plek te wor den overgebracht, elders moesten zieken gehaald worden. In allerijl werden huizen leeg gehaald en openbare gebouwen, welke men nog voorlopig veilig waande, ingericht a! tehuis voor ouden van dagen of aJs noodziekenhuis. De politieauto's reden door de stad en riepen alle mannen boven 18 jaar op, zich ten spoedigste naar bepaalde verzamel punten te begeven, vanwaar zij ter hulpverlening naar bedreigde pun ten gedirigeerd konden worden. De hoofdinspecteur van politie vond nog even tijd, om ons een beeld te geven van de ernstige si tuatie. De ganse nacht waren hij en zijn mannen in touw geweest. Met inderhaast gerequireerde boot jes werd gedaan, wat gedaan moest worden. Eerst na een lange bange nacht, toen het water wat gezakt was, vond de hoofdinspecteur even gelegenheid om te kijken naar zijn vrouw en drie kinderen in zijn eigen woning, die in een door het water geïsoleerde stadswijk lag. FLINKE KERELS Een flinke kerel, zoals er in deze uren zo veel flinke mensen naar voren zijn gekomen. En dan denken wij ook aan de burgemeester van Alblasserdam, die pas ten lange leste het eigen gezin nog dacht te kunnen helpen, "maar de boot zag vol lopen waarmee hij de laatste, nauwelijks 50 meter naar zijn huis, meende te kunnen overbruggen. Onheilspellend klonk in de zwarte stormnacht het gelui der noodklok ken in zijn gebied. Persoonlijk ging de burgemeester de huizen langs, om zijn bevolking op de noodtoe stand te wijzen en haar op te roe pen de vloedbalken in de <3ijk te plaatsen. Het water spoelde er al gauw over heen, vertelde ons een uit velen, die hier uit eenvoudig gevoelde plicht al zijn krachten had ingezet. En dan doet hij ons het relaas van de onvergetelijke in drukken, die hij hier in enkele uren te verwerken kreeg. Het is een re laas over de uiterste wanhoop, waarmede men nog probeerde, de ontembare vloed in zijn loop te stuiten. Fatalisme maakte zich van sommigen meester. „Er is toch niets meer te redden." En dan nas er dat vrouwtje, dat met haar zeven kinderen tussen 2 en 11 jaar radeloos door het water waadde. „Waar wil je naar toe?" zo vroeg onze vriend haar. „Ik weet het niet meer," was haar ver twijfeld antwoord. Een bewoner van een huis, «lat nog droog stond, nam het gezin liefderijk op. Zo helpt men elkaar, en zo kan nog enig leed verzacht worden. Maar zwaar is het leed, dat blijft bestaan droefems over verwan ten, die verongelukt zijn, wanhoop om het verloren gaan van have en goed; diep medelijden met veel vee, dat los gemaakt uit wanne stallen, de verdrinkingsdood vindt in het water, dat geen scheidingslijn meer lart tussen sloot en weiland. - ogenblikken, waarin het er om gaat In tijden van nationale rampen op ogenblikken, waarin het er om gaat een hardnekkige, gemeenschappelij ke vijand te bestrijden, slaan de Nederlanders arm en rijk, oud en jong de handen ineen. Men ziet het op zijn tocht naar de ge troffen gebieden. Hier staan velen zandzakken te vullen, eigenaars van vrachtauto's bieden om niets hun wagen aan voor vervoer van huisraad, kleding, dekking en voed sel. Personenauto's brengen be dreigde mensen naar plaatsen, wel ke men veiliger waant. Zich spon taan aanmeldende hand- en hoofd arbeiders. jnilitairen, padvinders en Roode Kruis-mensen helpen. Uren achtereen, eenvoudig omdat er ge holpen moet worden. Het is overweldigend: het leed, dat men te aanschouwen krijgt, maar ook de eensgezindheid en op offering, waarmede getracht wordt de opdringende vijand, een halt toe te roepen en de nood te lenigen. Twee boerderijen en café uitgebrand Door nog onbekende oorzaak zyn Zaterdagnacht te Wognum (N.-H.) het café De Vier Heemskinderen en twee belendende boerderijen uitge brand. Een van de veehouders, wiens huis door het vuur was aan getast, is ter plaatse van schrik overleden. Elf brandweercorpsen namen met o -streek,s 120 spuitgasten deel aan de bestrijding vando vlammen, die door «1e straffe winti hevig werden aangewakkerd. Met moeite konden vier andere panden voor het vuur worden gevrijwaard. In de vlammen is een paard om gekomen. De totale schade wordt op 100.000 gescjiat. Zeven slachtoffers in Poortugaal? Naar gevreesd wordt heeft de wa tersnood in Poortugaal zeven slacht offers geëist, nl. twee arbeiders-ge zinnen die in de Zalmplaat wonen en 2 personen die ter hulp waren gesneld. In het huisje aldaar woonde het echtpaar J, V. dat bij zich in had wonen een getrouwde dochter met haar man en een zoontje van drie jaar. Wegens cle angstwekkende stij ging van hei water waren alle vijf haar de bovenverdieping gevlucht. Waarschijnlijk door de stuwing van het water is het huis daarop inge stort en werden allen onder het in cle watermassa vallende puin be dolven. Een andere zoon van V.. die met een tot nu toe onbekend gebleven man te hulp wilden snellen, heeft men niet teruggezien. Slechts een van de lijken is tot nu toe aange spoeld. nl. dat van cle schoonzoon. Hel afslachten van geëvacueerd vee Onder leiding van de directeur van het openbaar slachthuis te 's-Gravenhage. tevens hoofd van de keuringsdienst voor vee en vlees, is een commissie gevormd om het uit de getroffen gebieden te eva cueren vee, dat voor afslachting in aanmerking komt, te doen slachten en te verkopen. De commissie zal haar diensten belangeloos verrich ten. In een manifest richt het Nederlandse Rampenfonds zich als volgt tot ons volk: Nood is neergedaald over ons vaderland, Help, help direct, Krachten, machtiger dan welke menselijke machtsconcentratie? ook, hebben in enkele uren tijds grote delen van ons land in rouw gedompeld. Duizenden mensen werden in nachtelijke uren door het wrede water van huis en haard vci'jaagd. Werk van eeuwen werd in luttele ogenblikken te niet gedaan. Onbeschrijfelijk is het leed, dat mensen cn dieren heeft getrof fen, met geen mogelijkheid te overzien de materiele schade, welke met name het Westen van ons land is toegebracht. Onder deze tragische omstandigheden is hulp aan de getroffen gebieden plicht van iedere Nederlander. Hulp in goederen, maar ook en vooral, hulp in geld. Veel geld, zeer veel geld om de geteisterde bronnen van onze welvaart, die ook uw welvaart is, met de grootst mogelijk spoed te herstellen. Tast diep in uw buidel ook als dit een offer voor u mocht betekenen. Offer in het diepe besef, dat het gaat om uw mede mensen, om uw vaderland en uiteindelijk om uw eigen belang. Doe het direct. Stort uw bijdragen op postgiro 9575 van het Nationale Rampenfonds Den Haag of stuur een postwissel naar het secretariaat Statenlaan 81. Honderden wachten op hulp (Van een speciale verslaggever) WILLEMSTAD. 1 Febr. Willemstad is geheel geïsoleerd. Van de landzijde is het stadje niet te bereiken. Een zwak schijnsel komt door de gordijnen van een huis op de dyk op de plaats waar de weg van Willemstad naar beneden in het water voert. Daarginds, 2,5 k.m. ver der, ligt Willemstad maar ondanks deze geringe afstand weet niemand in het huis, het café Van Strandel, hoe het daarginds is. De bewoners zitten op zolders. Enige oude huizen staan op instorten, doch de men sen daar zijn voorlopig in veiligheid gebracht bjj anderen. Dit hebben twee jonge mannen verklaard, die vanmiddag door het water wadend te Fynaart aan kwamen lopen. Maar «lat is dan ook het enige wat Van Strundel weet uit liet stadje, dat ree«ls zo vele malen zwaar is ge troffen. Kolkend Mater, regen en storm „Ziin de pontons daar aangeko men?". Men kan het slechts hopen, maar men moet zich met angst in liet hart afvragen, wat- in deze stik donkere nacht een convooi van 8 pontons in het Hollands diep kan uitrichten. Om 7 uur vanavond was het tij weer hoog. En langzaam kroop het water tegen de binnendijk ten Noorden van Fijnaart op. Mis schien moeten wij hier ook nog weg, zegt Van Strundel, maar voorlopig blijft hij nog hier zitten, zoals zove- len gedaan hebben in de vorige nacht, doch die thans hun ver knochtheid aan huis en haard duur moeten bekopen. Want voor de tweede maai gaan zij' thans de nacht in, die angstiger is dan elke nacht die zij zich kunnen herinne ren. De 73-jarige Van de Bogert uit Zwingelspaan heeft het nog de nacht van Zaterdag op Zondag volgehou den, doch toen moest hij weg. Zijn vee had hij naar een hoger gelegen gedeelte vervoerd, maar toen wij vertrokken stond het water al in de boerderij, het vee zal wel verloren zijn", was zijn oordeel. Ook van zijn wintertarwe en zijn aardappelen zal hij geen profijt meer hebben. Evenzo stond het met de oude Endepoel, die met vrouw en drie kinderen en zijn stokoude schoonmoeder na een barre tocht veilig in Roosendaal is aange land. II. Schreuders uit Lundert werd 's nachts om drie uur gealar meerd. Doch toen stond het water al voor zijn deur. Met vrouw en kinderen is hij overhaast vertrokken en een uur later stond het water al twee meter hoog. De kinderen zijn vol over het avontuur. Voor hen was het grote evenement dat het schip „Tien gemeten" over de dijk in de polder is gesmeten en terwijl hun ouders droevig lachend knik ken storten zij' hun hart uit over het „veule water" dat zo plotseling het land overstroomde. Bij Fort De Nel, waarbij een boer derij. bewoond door de wed. Komt- Os met een broer en een dienstbode woonde, werd meegesleurd. Onge veer 5C00 ha geraakte onder water in het gebied tussen Hollands Diep- Volkerrak. Dit gebied beslaat het domein van de Ruigennieuw-polder, waar onge veer 75 gezinnen wonen; de meestcn daarvan zyn thans geëvacueerd. Luit. gen. De Kroon, comm. van het dis trict Brabant van het Rode Kruis schatte, dat in het gebied rond Wil lemstad ongeveer 10 tot 12 doden waren te betreuren", maar hel is een slag in de lucht", zo zeidc h(j", „er kunnen er wel veel meer zijn". De dijk in West-Brabant, welke loopt van Nieuwe Molen naar Zwin- gelbaan, was het strategisch punt. Zou ook deze dijk bezwijken, dan dreigde een nog groter deel dan de thans blank staande 5000 ha te over stromen. Er werd een gevecht, te gen de tijd geleverd. Voor donker hoopte men vooral de mensen in Willemstad bereikt te hebben. De wegen in West-Brabant zyn thans vol met vluchtelingen en vee. Bussen ryden af en aan naar Roo sendaal, waar allen worden opge vangen en zo goed mogclyk worden ondergebracht. Cadetten van de K. M.A., Stoottroepen uit Bergen op Zoom, detachementen van de Nat. reserve en vele infanjerie-onderde- len komen thans naar dc bedreigde gebieden waar wind en storm over heen gieren en waar het grauwe ko kende water langzaam stygt nu de vloed opkomt, die om zeven uur op zijn hoogst zal zyn. De gemeente Fynaart is het centrale punt van de hulpverlening doch de handicap is, dat men hier beschikt over slechts één telefoonlyn. MOERDIJK Tot een tien kilometer ten Zuiden van de Moerdijk spoelt het water thans over het land. De dijk bij de „Blauwe hand" is doorgebroken, zegt men en de grote weg staat ge heel blank. Een lege dieseltrein staat Bij Gou«la en Gouderak. Hef. vee wordt langs de geheel verzak te dijk geëvacueerd. bij de Zeveubergse hoek vlak voor het water als een teken van on macht van de menselijke techniek tegen de oerkrachten, die de natuur soms loslaat. Een twaalftal mensen zou hier het slachtoffer van de ramp zijn geworden. Doch het is weel een slag in de lucht, zo zei een lid van de marechaussee. Kolkend wa ter, regen en storm, dat zijn thans de factoren, die hier regeren en waartegen de mens, zo blijkt thans weer. eigenlijk zo bitter weinig kan uitrichten. Hoge- en LageZwaluwen, Zevenbergen en Klundert moeten ontruimd worden. "Vooral in Klun dert staat het water hoog. In het R.K. militaire tehuis te Roosendaal liggen thans honderden mannen, vrouwen en kleine kinde ren, 'n tafereel van diep menselijke ellende; vrouwen die haar man zoe ken, een klein meisje, dat moeder ziel alleen in de vluchtelingenstroom is meegekomen en mannen die som ber peinzen over het verlies van hun vee en in wanhoop de verte in sta ren. Zuinig met drinkwater, vraagt Rotterdam De drinkwaterleiding van de ge meente Rotterdam heeft al haar af nemers verzocht in de komende da gen de grootst mogelijke zuinigheid met het drinkwater te betrachten. Sneeuwstormen over Zwitserland Over de Zwitserse alpen en de Jura woedden Zondag zware sneeuwstormen met een windkracht van 100 tot 150 kilometer per uur. Boven Bern ontlastte zich een hevig onweer, gevolgd door zware sneeuw val. H.B.S.-er na stoeien overleden Een stoeiparty tussen twee leer lingen van de RHBS tc Dordrecht heeft het leven gekost van de 18- jarige F. K. uit Leerdam. De 21-jari- ge medescholier draaide de das van de Leerdammer zo vast om diens nek, «lat K. kwam te vallen en daar bij met zyn hoofd dc trottoirband raakte. K. heeft zich toen nog naar zyp klas begeven, maar werd daar onwel, waarna men de jongen naar het ziekenhuis in Dordrecht liet overbrengen. Vandaar is hij naar het Leerdamse ziekenhuis gebracht. Twee Leerdam- se medici achtten overbrenging naar Utrecht evenwel noodzakelijk. Tij dens de reis daarheen is het slacht offer overleden. Geen samenvoeging van Bussuin en Naarden? Als laatste in de rij der Gooise ge meenten heeft de raad van Naarden het besluit genomen om de plannen van Gedeputeerde Staten volgens het rapport Ter Veen tot samen voeging van Bussum en Naarden te verwerpen. In tegenstelling tot de andere Gooise gemeenten waren de stemmen in Naarden verdeeld. Het bleek, dat van de vijftien raads leden vijf voor samenvoeging met Bussum waren. Het besluit werd ge nomen na een pleidooi van burge meester Visser tot behoud van Naar- dens zelfstandigheid, waarin hij naar voren bracht, dat „deze oude histo rische vestingstad met grote be stuursdaden niet geofferd mag wor den op het altaar ener doelorgani- satie, waar ieder individu een num» Bii samenvoeging zou Naarden ge doemd zijn te verdwijnen. Het rapport Ter Veen, dat volgens de burgemeester voel beroering in li et Gooi heeft go- bracht, werd door verscheidene raads leden heftig aangevallen en tendentieus dat de huidige grenzen met gehand haafd kunnen worden. Zij menen voorts, dat dc bevolkingsdichtheid van liet Gooi tot een noodtoestand kan leiden. Bouwopdracht Aan de N.V. Aannemings maat schappij „A.B.M." te Amersfoort is onderhands opgedragen het bouwen van een silo voor 2000 ton graan te Wemeldinge. Stort op giro 9575 Nat. Rampenfonds

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4