EXTRA EDITIE MRSFOOOTSCHE COtlMNT DOOR OVERSTROMINGSRAMP 138 DODEN In Engeland 155 Veertig mensen verdronken op Goeree-Overflakkee doden, 145 vermist Overweldigend leedgrote hu lp - vaardigheid Stormvloeden sloegen bressen in de dijken van eer lands polders Verschrikkelijk nieuws zei Prins Bernhard Uitgave N.V. Drukkerij Onnes Snouckaertlaan 9, Amersfoort Telef. 3147 (K 3490) (2 lijnen) Na 5.30 uur Tel. 4496 (K 3490) POSTGIRO 86362 ABONNEM.PRIJS 47 et p. w. 6.05 p. kwart, bi vooruitbet. Losse nummers 13 cent. ADVERTENTIES 2 ct, p. m.m. Contractprijs op aanvraag. 67e Jaargang No. 27 4 PAGINA'S Directeur waarn. hoofdred. Ir B. H. Wolf Maandag 2 Februari 1953 Oplage Amersfoortsche Courant 10-AA en Veluws Dagblad loDlM» Morgen verklaring van dr Drees DEN HAAG, 2 Febr. Mi- ui ster-president dr. Drees zal morgen namens de regering een overzicht geven van de toestand in de getroffen ge bieden. De leden zullen in de gelegenheid worden gesteld, eventuele vragen te stellen. Koningin in de ge teisterde gebieden Koningin Juliana heeft gistermid dag met prinses Beatrix onder meer een bezoek gebracht aan Stolwijk, Lekkerkerk en Krimpen aan de IJs- sel en aldaar de overstromingen in ogenschouw genomen. In Krimpen aan de IJssel heeft zij met de burge meester en verscheidene andere per sonen gesproken. De koningin heeft getracht Dordrecht te bereiken, het geen niet mogelijk bleek, mede door de overbezetting der wegen als ge volg van plaatselijke evacuaties. Via de brug Lij Vreeswijk heeft zij Gor- cum kunnen bereiken en daar met de burgemeester gesproken. Daarna is zij naar Socstdijk terug gekeerd. Namens de koningin brengt prin ses Willielmina vandaag en morgen een bezoek aan de door de waters nood getroffen gebieden in Zetland. Dertig sleepboten naar rampgebied MAASBRACHT. 1 Febr. Na overleg tussen gemeentelijke autori teiten van Maasbracht en het Minis terie van Binnenlandse Zaken is een beroep gedaan op sleepbootkapiteins in deze haven. He resultaat i;-. dat nog vanavond een dertigtal sleep boten uit Maasbracht naar de getrof fen gebieden zal vertrekken. Daar om zullen de sluizen in de Maas. die normaal op Zondagavond gesloten zijn, geopend worden. (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG, 2 Febr. Naar Zeeland, naar de Zuid-Hollandse eilanden, naar Maassluis, Dordrecht of 's Gravezande. naar Al- blasservvaard of de Langstraat, waar moet men zijn blik richten, om een glimp op te vangen van bet leed. dat tien duizenden en nog eens tienduizenden Nederlanders beeft ge troffen in deze rampnacht van 31 Januari op 1 Februari. Het kolkende water van de Noordzee en van de grote rivieren, reeds hoog door springtij en opgestuwd door een Noord-Westen wind van orkaankracht, sloeg in bet afgelopen etmaal op vele plaatsen bressen in dijken en waterkeringen en dompelde Nederland in rouw. Volgens de laatste berichten van heden morgen hebben 138 mensen bet leven verloren, zijn honder den stuks vee verdronken en is voor tientallen millioenen guldens schade aangericht. Hoewel het weerbericht afnemende wind voorspelt, blijft bet water zijn vernielende werking ver richten en komen er nog steeds nieuwe onheilsberichten binnen. Daardoor is een globaal overzicht van de ramp nog steeds niet te geven. In de afgelopen nacht is bij het schijnsel van lan taarns, schijnwerpers en zoeklichten met man en macht ge werkt. om de watervloed tot staan te brengen. Op het eiland Goeree-Overflakkee heerst een noodtoestand. Minstens 40 mensen zijn er verdronken. De huizen zijn groten deels weggespoeld en er is een dringende behoefte aan voed sel en drinken. LONDEN, 2 Febr. De gevolgen van de zware stormen, welke ook de Engelse kusten beukten, waarbij in Oost-Enge- land grote gebieden overstroomden, hebben eveneens de vorm van een nationale ramp aangenomen. Volgens de laatste be richten is het dodencijfer in Engeland gestegen tot 155. In totaal worden 145 mensen vermist, 20.000 personen zijn dak loos geworden. De schade bedraagt meer dan tweehonderd millioen gulden. 20.000 Mensen dakloos Zondag tegen de middag waren reeds minstens 23 lijken geborgen. In Lincolnshire werden acht doden en in het dorpje Palling (Norfolk) zeven doden geteld, o.w. drie kinde ren. In de vissersplaats Great Yar mouth kwamen tenminste vier per sonen om het leven, terwijl een ge lijk aantal het leven verloor in Kings Lynn aan de Wash. Men vreest, dat vele slachtoffers te betreuren zijn in het Rustplaatsje Cley in Norfolk (685 inwoners), dat bijna 3 meter onder water staat. Politiemannen en militairen pogen over het onderge lopen land het geteisterde dorp te bereiken. Een politieman verklaar de: ..Het was een afschuwelijk ge zicht." IN BELGIë Voor het Noordelijke deel van het Belgische kustgebied is Zondag de noodtoestand afgekondigd. Zware zeeën sloegen over de dijken bij Knokke, het Zoute en Heisi. Over slachtoffers wordt geen melding ge maakt. Bij het Zoute en het nabijgelegen Lekkerbek werden dijken doorbro ken. waardoor het water woningen, waaronder de particuliere villa van koning Boudewijn. binnendrong. Een villa stortte in tengevolge van de druk van het water. Alle hotels en landhuizen langs de kust moesten v, orden ontruimd Alle genietroepen, die te Brugge waren gelegerd, werden opgeroepen om de gaten in de dijken met zand zakken te dichten. Alle telefoonver bindingen tussenBrussel en de kustplaatsen waren verbroken. In Oostende zijn straten en plei nen ondergelopen. Ten Noorden van het Zoute verdronken 10.000 konij nen op een fokkerij. De trein- en wegverbindingen on dervinden vertragingen en zijn op sommige plaatsen in het land onder broken. Over het Noord-Oostelijke deel van België woedden sneeuw stormen. AA'at er overbleef van het restau rant „Butleiiburg" aan de bou levard tc Katwijk, waarvan de muren aan zeezijde totaal weg geslagen werden. Zondagavond stonden slechts do muren aan de voorzijde nog overeind. De zwaarst getroffen gebieden, waar de noodtoestand is afgekondigd, zijn de Zuid-Hollandse eilanden, Voorne-Putten en IJsselmonde, het gebied tussen Maassluis en Rotterdam, de Krimpencr- en Alblasserwaard, de streek rond Dordrecht, de Zeeuwse eilanden, vooral Walcheren, Zuid-Beveland en het gebied rond Kadzand en Breskens in Zeeuvts-Vlaauderen en het lage polderland ten Noorden van Bergen op Zoom. Ook de Noordzee-kust van Hoek van Holland tot en met Uitlui den en de Wadden-eilanden werden zwaar getroffen. Grote gebieden steden, dorpen en polders staan blank. Vele plaatsen zyn geheel van de buitenwereld afgesneden. Van vele overstroomde dorpen, gehuchten en steden heeft de bevol king vele uren op zolders of zelfs in toppen van bomen moe ten doorbrengen, alvorens zij door in allerijl verzamelde red dingsploegen kon worden gered. Tientallen gezinnen brachten de nacht door op zolders of daken van hun soms tot aan de dakgoten ondergelopen woningen. Tientallen huizen, schuren, loodsen, vacantiehuisjes en uitspanningen werden verwoest. zullen De direct noodzakelijke hulpverle ning wordt, voorzover mogelijk, thans plaatselijk uitgevoerd onder leiding van burgerlijke en militaire autoriteiten. Alle beroeps-, reserve- en dienstplichtige militairen, van land-, zee- en luchtmacht, die in werkelijke dienst zijn. werd gelast naar de plaatsen van detachering terug te keren. Een groot aantal mi litairen is reeds bii de hulpverle ningsacties ingeschakeld en ver wacht mag worden, dat doorlopend grote groepen militairen, DUW-ar- beiders. Rode-Kruiscolonnes en an dere hulpverleningsploegen zich naar de getroffen gebieden begeven. Koningiu Juliana cn prinses Bea trix cn de ministers Drees. Algern en Bcel hebben in de loop van de dag verscheidene plaatsen in de getrof fen gebieden bezocht. In deze stre ken moet men het veelal zonder communicatiemiddelen stellen, soms zelfs zonder electriciteit, water of gas. De spoorwegen hebben in som mige streken dc diensten moeten staken, doordat spoorbanen zijn weg gespoeld of overspoeld. In andere gebieden wordt het personenvervoer met bussen onderhouden of onder vinden treinen zeer grote vertraging Met angstige spanning wordt her verdere verloop van de watersnood tegemoetgezien. In vele havens is een chaos ontstaan, schepen verkeer den op zee of op de rivieren in moei lijkheden of moesten de strijd tegen de elementen beëindigen met dc on dergang. In verscheidene gebieden, vooral op Zuid-Beveland, is men reeds vroeg op de dag begonnen met de evacuatie van de bevolking. Het laat zich aanzien, dat de Zeeuwse eilanden het zwaarst zijn getroffen. Men vreest voor ernstige verzilting. Op dit ogenblik kan uiteraard geen enkele globale schatting wor den gemaakt van de schade, die de ram)) aan have en goed van velen heeft toegebracht. Verwacht moet worden dat dit bedrag in de vele tientallen millioenen guldens -.al lo pen. Dc ministerraad komt morgen De grote ravage op het spoorw egemplacement te Dordrecht. Onheilspellend klonken de noodklokken Lifter verdronken Auto overspoeld door het water (Van onze R.D.P.-verslaggever) DORDRECHT, 1 Febr. Wij zijn over Rotterdam naar Dordrecht gereden. Zeker Rotterdam en vooral het Zuidelijke gedeelte van de Maasstad heeft van het water geleden. Vele straten staan blank, kelders met vaak kostbare technische installaties of goederen-voorraden zijn ondergelopen met fel Moerdyk i kleurig water, dat de riolen teruggaven bij het oplopen van MOERDIJK. Febr. Een tra gisch ongeval heelt zich voorgedaan met een auto van een Rotterdamse zakenman, die zich met een lifter n. de auto. onbewust van het grote ge- naar <le Moerdijk spoedde. Op ongeveer 8 km. van de Moerdijk werd deze auto overvallen door het de waterstand. De tunnel bij het Sandelingplein staat meters onder water. Het is erg, heel erg, maar men kijkt er nauwe lijks meer naar als men terugkeert uit Dordrecht en Alblas- serdam, de plaatsen, welke wij bezochten. ter. De automobilist zelv zich na veel moeite te redden, doch zijn lifter is spoorloos verdwenen en ermoedelük verdronken. Frankrijk zendt genietroepen Naar de Franse ambassade me dedeelt, is zij gemachtigd te ver klaren, «lat de Franse regering zich ernstig bezighoudt met, de toestand, ontstaan door de overstromingen in Nederland. De Franse, regering heeft het voornemen de Nederlandse autori teiten aan te bieden, dat z\j twee geniebataljons zendt om hulp te verlenen bij dringende werkzaam heden. Want daar voeren nietige mensjes een wanhopige ongelijke strijd tegen onze erf vijand. In Dordrecht ziet men, hoe een lange keten gevormd is van mannen, die elkaar in nieuwe glimmende emmers mod der en zand doorgeven ter versterking van de op enige plaat sen doorgebroken Noordendijk. Fatalisme maakl zich A an velen meesier Omstreeks half 5 zou 't weer hoog water zijn deze Zondag en bij de nog steeds krachtige wind, vreesde men. dat het water opnieuw zijn ..We zullen de ramp overwinnen NEW YORK. 2 I cbr. Prins Bernhard was zeer onder de indruk, toen hij in New York hel nieuws van de overstromingen in Nederland vernam. „Dit is verschrikkelijk nieuws", zei hij. De nrins wus vooral diep on der (le indruk van het verlies aan mensenlevens. Hij betreurde, dat Nederland door deze ramp getroffen is. op bet ogenblik dat liet zich weer herstelt. De prins, die deelneemt aan de plechtigheden ter herdenking van 't feit, dat New York 300 jaar geleden werd gesticht, zeidc: „Ik zal doen wat mijn regering en de koningin willen, dat ik doe." Z.K.ll. zei. dat in bijzondere kabinctso-.iltine bijeen om de noodtoestand te bi-speken. Er worden reeds centrale maatregelen voorbereid. Van alle delen van ons land wor den huIpverlènintrsacUes ontworpen of hebben bevolkingsgroepen zich paraat gemeld voor hulpverlening. Vandaag start een landelijke inza melingsactie voor de getroffenen. Verscheidene verenigingen, stichtin gen. instanties, enz. hebben sponta ne toezeggingen voor hulpverlening ontvangen. De toestand in do verschillende door de watersnood getroffen ge bieden (Zie verder pagina 2) hij nog niet oflieiecl op de hoogte was gesteld an de overstromingen. Hij had nog niet gedacht aan ver andering van zijn huidige plannen. ..Zoals l.' weet", verklaarde de prins. ..heeft. Nederland zojuist de Amerikaanse regering medegedeeld dat het geen economische hulp mem- nodig heeften nu komt deze ramp. „Nederland heeft echter altijd, ge durende z(jn gehele geschiedenis te gen liet. water .moeten vechten en wij zullen deze nieuwe ramp bestrij den en overwinnen, zoals wij altijd 'n het verleden hebben gedaan. Hij was dankbaar voor het Ame rikaanse aanbod tot hulp „Dit is al tijd gebeurd, wanneer er 'nationale rampen waren", verklaarde hij, „en Nederland hoeft ook altijd dè hel pende hand geboden aan andere lan den in soortgelijke omstandigheden." ..L zult zich herinneren, dat mpn vrouw persoonlijke giften heeft go- zonden aan de V. S. tijdens de over stromingsramp van de Mississippi en de Missouri en wii. evenals an dere volken, zijn altijd dankbaar voor persoonlijke giften in tijden van nationale rampen." Prins Bernhard deelde zijn gehoor in de „Saint Marks of the Bouwe- rie" het nieuws van de ramp mede. Hü sprak met grote emotie en zijn gehoor was diep onder de indruk Hij vroeg de aanwezigen te bidden voor degenen, die zijn omgekomen en hen die thans in gevaar en ellen de verkeren. vernielend werk zou gaan verrich ten. Dan zou het leed in het reeds zo zwaar getroffen Dordrecht niet meer te overzien zijn De gehele binnenstad is overstroomd geweest. Wel is het water Zondagochtend gezakt, maar niettemin stond een aantal straten bij laag water nog geheel blank. Uit de bovenverdie pingen keken trieste gezichten naar de flauw rimpelende water spiegel, welke tot de raamkozijnen van de benedenhuizen reikte. Gelukkigen met lange lieslaar zen onderhielden de communicatie met de omgeving. Hier en daar dreef een roeibootje. Daar waar enige uren tevoren hot water uit de rivier zich met geweld een weg over de dijk gebaand had. was het stratendek volkomen omgewoeld. Gasbuizen en electriciteitskabels waren bloot komen te liggen en zweefden hopeloos boven de diepe putten, welke het kolkende water in het wegdek had geslagen. Personen en vrachtauto's met donker kijkende mannen aan het stuur zochten zich met moeite een weg door de nog vrije straten. Zij hadden haast! (Yoor vervolg zie pag. 2) Stort op giro 9575 IS at. Rampenfonds I Weersverwachting AFNEMENDE AM ND DE BILT. 2 Febr. Aan vankelijk in het Zuiden cn Westen van het land krachti ge. geleidelijk verder afne mende wind tussen Noord- AA'est en Noord. Elders over wegend matige Noordelijke wind. Wisselend bewolkt niet enkele buien. Dezelfde tempe raturen als gisteren of iets lagere. ÖOOOOOOOOOOGOOOOOOOOOOê'

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3