T ;b omwm 1 ientallen schepen waren in moeilijkheden Fout Prof. Lorentz - herdenking te Arnhem Bok de Korver werd door velen gehuldigd Canada vergroot emigratie mogelijkheden LIEFDE VERDWEEN MAANDAG 2 FEBRUARI 1952 PAGINA 2 Kustvaarder op het strand Niet alleen heeft het noodweer, dat: het afgelopen weekeinde over ons land woedde, enorme verwoes tingen te land veroorzaakt, doch ook op zee zijn talloze schepen In moei lijkheden geraakt. De eerste meldin gen kwamen uit Noordwij k en IJmuiden. Bü Noordwijk strandde omstreeks 18 uur de kotter „Oud- dorp 13". Toen een ploeg van de K.N.Z.H.R.M. onder leiding van schipper Jan van de Niet met: een vrachtauto" over het strand ter plaatse arriveerde, bleken er neg drie man aan boord te zijn, die het scheepje later verlaten hebben, om dat, het te pletter dreigde te slaan. De Britse sleepboot Prize man •einde Zaterdagavond, dat de sleep kabel, die was vastgemaakt aan het motorschip Menapia, was gebroken. Do Menapia dreef toen 15 mijl ten Oosten van de Humbermond. Zondagmiddag dreef het vaartuig af naar de kust van Lincolnshire. Aangezien de machine defect is en het schip een onvolledige bemanning heeft, werd dringend om hulp ver zocht. Het Britse schip de Similarity komt de Ier te hulp. De Duitse tanklichter ..Oder", die de Duitse tanklichter „Oder", die met zes runners aan boord ten N.VV. van Texel losraakte van de sleep boot Gulosenfjord, en dreigde te stranden, is nog steeds niet terug gevonden. Het Finse schip Bore VI raakte ter hoogte van West Schouwen aan tie grond. De reddingboten Koningin Wilhelmina en Maria Blankenheijm. poogden he te bereiken, doch moes ten wegens het slechte weer onver richter zake terugkeren. Inmiddels is het schip vlot gekomen. Voor Terheide liep de Groninger coaster Elisabeth, die met een lading aardappelmeel op weg was naar Londen, op het strand. De redding boot kon niet bü het schip komen, terwijl men er ook niet in slaagde een lü'n over te brengen. Een drie tal schepelingen ging met zwem vesten te water, en wist de wal te bereiken. Slechts de schipper moest later door een redder aan wal wor den gehaald. Ook 7 km. ten Zuiden van Zand- voort werd een kustvaarder op het strand geworpen; het is de 1500 ton metende Duitse Julius Rutgers, die met erts was geladen. De boot, die uit Hamburg kwam bleef vrijwel on beschadigd, doch het kan maanden duren, voor men de boot weer vlot zal krijgen. Drie van de vijftien op varende, de kapitein en twee stuur lieden. zün aan boord gebleven. Tussen Vlieland en Texel is het Zweedse schip Virgo gestrand- De Nederlandse kustvaarder Fran- ka II kwam Zondagmorgen bij Ter- schellingerbank in nood te verkeren, het schip maakte een slagzij van 25 graden, welke nog voortdurend toenam. Dank zij hulp van de red dingboot Insulinde is het schip thans buiten gevaar.Op de terugweg kreeg de Insulinde in de omgeving van Schiermonnikoog zware zee. Op een gegeven ogenblik maakte het schip haast 90 graden slagzij; de mast lag gelpk met het water, alles is van- dek geslagen, de radio raakte defect en het springnet werd totaal ver nield. Maar de bemanning is behou den, doordat zij zich met riemen aan haar plaatsen had vastgebonden. Omstreeks vier uur Zondagmiddag was de reddingboot President Jan Leis uitgevaren ter assistentie van de Annam. Van dit Deense schip, dat langzaam afdreef wist de red ding boot 24 man over te nemen. Het Deense schip zag op een gunstig moment nog kans op volle kracht Het dodelijk ongeluk bij Wassenaar Vrijdagmiddag heeft zich, zoals reeds Zaterdag gemeld, op de rijks straatweg te Wassenaar een ernstig verkeersongeval voorgedaan. Daar- bü is de 38-jarige heer W. Pauw, procuratiehouder van een houthan del te Zaandam, omgekomen. Een uit Den Haag komende per sonenauto, bestuurd door de 32-jari- ge Utrechtse jurist W. N. Sernée, die vermoedelijk bij het passeren van vóór hem rijdende auto's ge deeltelijk op de linker weghelft reed. botste tegen de uit Leiden komende auto van de heer P. Door de bot sing werd deze laatste auto tegen een vrachtauto geworpen. De heer P. was op slag dood. Een naast hem zittende 51-jarige schipper J. Star- reveld uit Zaandam, kreeg een ern stige shock en een gekneusde schou der. Ook de heer S. uit Utrecht werd bij de botsing gewond. Hij had een hersenschudding en snijwonden aan het gelaat. de Nieuwe Waterweg op te stomen. De Jan Leis werd echter aan het roer beschadigd en moest buiten werking vrorden gesteld. Ook de sleepboot Schelde is uit- revallen. doordat het schip op de .Stenen steiger" sloeg tegenover de Berghaven in Hoek van Holland. Het is later losgetrokken. In de haven van IJmuiden ver keert een Poolse trawler in zinken de toestand. Het lichtschip Goeree is afgedreven; er is grote schade aan boord, o.a, is de stuurhut ingedrukt. Het Franse s.s. Carthage* is, nadat hef bij IJmuiden op drift was ge raakt. voor Scheveningen aan de grond gelopen. Sleepboten zullen trachten een verbinding tot stand te brengen. De acht; opvarenden van een Noor se vissersboot, welke tengevolge van een aanvaring is gezonken, z\jn om het leven gekomen. Nog steeds komen van alle kan ten meldingen binnen van schepen die assistentie inroepen, doch wer- kebjk grote scheepsrampen schü'nen zich voor onze kust tot op heden niet te hebben voorgedaan. Auteursrecht omroep bladen voor de Hoge Raad De stichting ,,Het Radioprogram ma", die door de rechtbank en het gerechtshof te Amsterdam in het ongelijk is gesteld inzake de au teursrechten der omroepverenigin gen, is in cassatie gegaan. Zij heeft thans bericht ontvangen, dat de pleidooien voor de hoge raad in de cassatieprocedure op Vrijdag 20 Februari a.s. zullen worden ge houden. „Het Radioprogramma" zal hier mede bereiken, dat voor het eerst in ons land in hoogste instantie zal worden uitgemaakt of de omroep verenigingen het auteursrecht kun nen laten gelden op de publicatie van hun radioprogramma's, die hoofdzakelijk worden bekostigd uit de door alle radioluisteraars te be talen verplichte luisterbijdrage", al dus deelt de genoemde stichting mede. Diefstal in het hol van de leeuw Bij de politie te Amsterdam is aangifte gedaan van diefstal van 22 kg. lood bij de verbouwing van.... het paleis van Justitie te Amster dam. Er is gisteren in Nederland nog gevoetbald. De dag, waarop heeL ons volk in rouw gedompeld was door het droe ve lot, dat tienduizenden landgeno ten getroffen heeft. Terwijl in een groot deel van ons land talloos ve len voor hun leven streden en alles in het werk gesteld Averd om hun lot te verzachten, trokken anderen gelukkig een beduidende minder heid naar groene velden, om daar, alsof er onder deze omstandigheden niets beters te doen zou zijn, achter een voetbal aan te rennen. Bij wijze van ontspanning, zoals dat in ons amateuristisch voetbal wereldje pleegt aangekondigd te worden. Wij zullen over dit voetbal op deze Zondag geen verslagen publice ren en volstaan met de uitslagen te vermelden. Wat eigendijk nog te veel is. Want er had gisteren, onder geen beding, gevoetbald mogen worden. En de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond had. direct na het be kend worden van de ramp in liet Zuid-Westen, voor geheel het land de vastgestelde wedstrijden moeten afgelasten. Dat heeft de Bond niet gedaan, hij heeft gezwegen en het aan de con suls, scheidsrechters en verenigingen overgelaten óm zelf te beslissen. En daaronder waren zwakke broe ders Een diep te betreuren fout van de „Koninklijke". Vitesse-Be Quick na overleg Voor het spelen van de eerste klasse wedstrijd tussen Vitesse en Be Quick (Groningenwelke ont moeting in Arnhem zou plaats vin den, werd eerst geaarzeld of men wel verantwoord mocht worden ge acht de wedstrijd te laten doorgaan, dit in verband met de toestand van ons land. Na overleg besloot het be stuur van Vitesse evenwel toch te laten spelen, daar men dan gelegen heid vond om bij de ongeveer 5000 toeschouwers, die aanwezig waren, te collecteren voor de slachtoffers van de watersnood. Vitesse zelf stelde 1000.be schikbaar. De opbrengst van de col lecte bedroeg ƒ2500. Gelden van werkgever verduisterd Wegens verduistering heeft voor lè rechtbank te Rotterdam terecht gestaan de 33-jarige vertegenwoordi ger W. J. H. G. uit Rotterdam. In dienst van een vleeswarenfabriek te Driebergen zou hij een bedrag van ongeveer f 3200.- dat hij van ver schillende afnemers van genoemde firma had ontvangen, om aan zijn werkgever af te dragen, zich hebben toegeëigend. Verdachte bekende de verduiste- ingen te hebben gepleegd. De president wees verdachte er >p, dat hij reeds meer moeilijkhe den had gehad. „U hebt uw eigen •uiten ingegooid", zei de president. De Officier van .Justitie merkte op, dat de relaties, uie verdachte on derhield, een slechte invloed op hem hadden gehad. Het geld ging weg aan wijntje en trijntje en voorts aan geldleningen aan vrienden. De Of ficier eiste tenslotte een jaar gevan genisstraf met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Honderd jaar kromstaf In het kader van de parochiële actie van de stichting 18531953, de inzameling voor het geschenk van R.K. Nederland aan het episcopaat tg.v. van het 100-jarig bestaan der huidige hiërachie is na zes weken bijeengebracht f 46.593.57, dat is bij na een kwart cent per katholiek Nederlander. Het resultaat per bisdom, met to taal 79 parochies, is na deze zes we ken: aartsbisdom Utrecht f 11.064.93, bisdom Breda f 9.902.55, Roermond f 8.978.17, Haarlem 1' 8.480.04, Den Bosch f 8.042.68. De holenduif niet meer beschermd De holenduif is toegevoegd aan de lijst van onbeschermde vogels van het Vogelbeslult 1937. In een eenvoudige, plechtige sa menkomst in de concertzaal van Musis Sacrum te Arnhem werd Za terdag herdacht, dat het dit jaar 100 jaar geleden is. dat de wereld vermaarde Nederlandse natuur kundige prof. dr. H. A. Lorentz werd geboren. De büeenkomst, wel ke werd bügewoond door vele voor aanstaande wetenschappelüke wer kers en autoriteiten uit geheel ons land, werd georganiseerd door het gemeentebestuur van Arnhem in samenwerking met de Ned. natuur kundige ver. en het natuurkun dig genootschap „Wessel Knoops". Vooraf was er in het stadspark Sonsbeek een korte plechtigheid, waarbü aan de voet van het Lo- rentzmonument kransen werd ge legd door de vertegenwoordiger van de koningin, jhr mr C. C. de Jonge, oud-burgemeester van Zutphen, ka merheer in buitengewone dienst, door de commissaris der koningin in de provincie Gelderland, jhr dr C. G. C. Quarles van Ufford en door familie van wijlen prof. Lorentz, Burgemeester Matser van Am- hem vond het zeer verheugend dat deze herdenking een zo grote weer klank vond in het gehele land, Spreker wees op de weredbetekenis van prof. Lorentz en op het feit, dat zün vorming tot wetenschaps mens bovenal ook in de stad van zün geboorte, Arnhem, heeft plaats gevonden. Burgemeester Matser noemde vervolgens verschillende belangrijke feiten uit het leven van prof. Lorentz. Hü vestigde de aan dacht op zün grote verdiensten voor Nederland en de internationale we tenschappelijke wereld. Lorentz werd o.a. in 1902 begiftigd met de hoogste wetenschappelijke onder scheiding, de Nobelprijs- Uit talrij ke brieven, die het gemeentebestuur en het organiserend comité moch ten ontvangen, blükt duidelük, wel ke een grote plaats deze geleerde nog steeds in ons land inneemt, ook vooral bü degenen, die hem persoonlijk hebben gekend. De Arnhemse raad heeft besloten, de nagedachtenis van Lorentz blij vend te eren door het in het leven roepen van een Lorentz-studiebeurs tot doel hebbende in minder goede financiële omstandigheden verke- rande begaafde Arnhemse jongelie den behulps^S^j te zün in hun die in de m*- ca natuurkunde aan een der Nederlandse universiteiten. Het betreft hier een jaarlükse stu diebeurs ten bedrage van 2000 Hierna voerden verschillende spre kers het woord. Portefeuille met f 2500 gerold Van een bewoner uit Hongkong, die in Hen Haag logeert, is een por tefeuille met f 2500.gerold. Graaf Alberto Bonacossa, die tot Juli 1952 lid van het I.O.C. was, is Vrijdagmorgen plotseling op 69-jari- ge leeftijd te Milaan overleden. UHvf tentle» Radioprogramma DINSDAG 3 FEBRUARI AVRO: 7.Nieuws 7,10 Gr.muziek 8.1.5 Gr.muziek 9 Morgenwijd. II. 15 Sionsliederen 9.35 Gv.muzlek 10.50 v. d. kleuters 11.v. d. zieken 11.30 Ten. en piano 12.— Lichte muz. 13.30 Land- en tuinbouw 12,33 v. Ji. plattel. 12.40 Pianoduo 33.— Nieuws 13.15 Meded. 13-20 Metr.-orkest en soliste 14.— Zes eens, Amerika 14.30 Gr. muziek 14.40 Schoolradio 15.Gr.muziek 15.15 v. d. vrouw 15.45 Gr.muziek 16.30 v. d. jeugd 17.30 Gr.muziek 17.45 v. d. jeugd IS.— Nieuws 18.15 Pianospel IS.30 Reportage 18.35 Orgelspel 18.50 Paris voua parle 18.55 Mus.-orkest 19.20 Verz.pvogr. 20.— Nieuws j Ik Ai wal U niet 31.50 Dansmuziek 22.80 Meded. 22.85 Gr.muziek 22.45 Buitenlands 23.— Nieuws 23.15 New York Calling 23.20—24 Gr.muz. H'snm II 298 m. KRO: 7.Nieuws 7.10 Gr.muziek 7.15 Ocht.gymn. 7.30 Gr.muziek 7.45 Morgengebed S.Nieuws S.15 Gr.muziek 9.— v. d. huisvr. 9.35 Gr.muziek 10.v. d. kleuters 10.15 Gr.muziek 11.— v. d. vrouw 11.30 Schoolradio 12.03 Gr.muziek 12.30 Land- en tuinbouw 12.33 Gr.muziek 13.55 Zonnewijzer 13.Nieuws 13.20 Actualiteiten 13.25 Lunchconcert 14.— Klein koor 14.15 Symph.-ork. 14.45 Strijkorkest 15.30 Ben je 60? 16.v. d. zieken 16.30 Ziekenlof 17.— v. d. jeugd 17.15 Felicitaties v. d. jeugd 17.45 Reg.-uitz. 18.— Metr.-orkest 18.20 Sportpraatje 1S.30 Voor jonge Pint, Pam en Pom in het nieuwe huis 18.52 Actualiteiten 19.— Nieuws 19.10 Gr.muziek 19.15 Causerie 19.30 Gr.muziek 20.25 De gew. man 20.30 Hoorspel 22.45 Avondgebed 23.Nieuws 28.15—24 Gr.muz. Experimentele televisie-uitzending van de K.R.O. 20.15—pl.ni. 22.30 „Mercadet", spel. Engeland, BBC Home Service, 3S0 m. 13 Orgelspel. 17 Schots orkest. 20 Ge varieerd progr. 20.80 Muziekspel. 22.30 Gevarieerd progr. 23.30 Pianorecital. BBC, Light Programme, 1500 en 247 m. 12 Mrs. Dale's dagboek. 12.15 Lichte muziek. 13.45 Orkestconcert. 16 Gevar. muziek- 16.30 Orgelspel. 16.45 Lichte muziek. 17.15 Mrs. Dale's dagboek. 17.30 Lichte muziek. 18 Schots orkest. 18.30 Verzockprogr. 19.45 en 20,30 Hoorspel. 21 Gevar. progr. 22 Orkestconcert. 23.20 Gevar. muziek. 0.20 Lichte muziek. Brussel, 324 en 484 in. 324 m.: 13.15 Gevar. muziek. .16.30 en 16.30 Electrisch orgelspel. 18.30 Voor de soldaten. 20 Omroeporkest en soliste. 21.15 Etl.nisclie muziek, 22.15 Dansmuz. 54. Hoe ging het intussen met Pim? Wel, hy zweefde vrolijk door de lucht. „Ik voel me zo vrij als een vogeltje...." Pim sprak hard op, want hy had er behoefte aan om zich te uiten. „Nooit gedacht, dat het zo leuk zou zynfantas tischen ik kan nog sturen ook met myn voeten. De professor heeft toch maar aan alles gedacht. Alleen jammer, dat niemand me zien kan, maar enfin, dat komt later wel." Pim maakte enige zwenkingen. Eerst naar links, dan weer naar rechts en het toestelletje op zijn rug deed alles wat hij verlangde. „De professor wordt hier schatrük mee," dacht Pim. „Want iedereen wil natuurlijk zo'n apparaat hebben. En over een paar jaartjes vliegen we allemaal door de lucht. Krijg je luchtagenten natuurlijk, want an ders gebeuren er nog ongelukken. Dan word ik verkeersagent in de lucht, vast en zeker. Ik heb dan per slot van rekening de meeste erva ring." Terwijl Pim zich aan allerlei fantasieën overgaf, stonden een eindje verder Billie en Kareltje zwaar te mopperen, ,.Ik kryg die Pim nog wel," bromde Billie, ter wijl hy woedend met zijn vuist zwaaide En de professor is ook nog niet van me af." Kareltje zei niet veel. Hij voelde zich nog steeds duizelig van al dat getol, maar de vreemdeling knikte goedkeurend. „Dat is mannentaal," zei hij. „Zo mag ik het horen. Niet versagen, voordat de vyand verslagen is." Ja, die woorden van meneer X. klon ken wel heel flink en dapper, maar in zyn hart was de geheimzinnige vreemdeling blij, dat Billie en Ka reltje het gevaarlijke werk voor hem opknapten. Utrecht leent De gemeente Utrecht is voor nemens een drietal geldleningen aan te gaan, resp. van 1 millioen gld., tegen parikoers. rentende 4 'sjaars en af te lossen in 20 jaren met een bereidstellingsprovisie van 1%; de tweede, groot lYs millioen gld., tegen parikoers. rentende 3H 'sjaars ineens af te lossen in 1959 en de derde groot 1 millioen gld, tegen parikoers. rentende eveneens 314 en ook in 1959 af te lossen. Sportman in hart en nieren Bok de Korver, de bekende oud- Spartaan en oud-international, die Dinsdag; j.|. zün 70ste verjaardag vierde, is in het kasteel van Spangen in het zonnetje gezet door zün sport vrienden. Dat zün naam niet verge* ten is, bewezen wel de talloze han den, welke hü tijdens de huldiging had te drukken. Want onder de vele belangstellen den bevonden zich oud-internatio nals, o.a. W. Hesselink, Lefèvre. D. Lotsy, Göbel, N. Bouvy, dr J. Tho- mee. dr H. Tetzner en Jan de Boer, alsmede prof. De Groot uit Leiden, mr. A. van der Wilde, voorzitter van de „Zwaluwen", mr J. A. van Ever- dingen, voorzitter van „V.O.C.", M. Koolhaas, voorzitter van „Ajax", ir Neurenburg, voorzitter van „H.V.V.", D. Bessem, dir. van het Olymp. sta dion te Amsterdam. L. Boeljon, oud- hoofdconsul van de K.N.V.B.. het bondsbestuurslid van de K.N.V.B drs W. Reyseger uit Den Haag, A. J. Staal, oud-secretaris-penningm. van de K.N.V.B.L. Verwoerdi ere-iid van de K.N.V.B., A. Lavège, een der oprichters van Sparta, H. G. J. de Monchy, voorz. van de commissie tot het doen- verspelen van de Gou den onafhankelykheidsbeker, de Ooit last tu Zoutbranden T Geen {lts, geen water, geen nar» smaak. Simpelweg één oi twee Rennies laten smelten op de tong. Er zijn mensen die nemen Renums te pas en tc onpas maagzuur of niet alleen maar omdat ze ze lekker vinden. Dat hoeft nou weet niet, maar 't. Is wel plezierig altüd Rennies bij de hand te hebben, voor eigen gebruik of om anderen te helpen. Vraag Rennies bü Uw apo theker of drogist. Voor niet-agrariërs De commissaris voor de emigra tie deelt mede, dat de Canadese re gering tot een belanryke verrui ming in de emigratiemogelykheden voor niet-agrariërs heeft besloten. Werkers in tal van beroepen kun nen thans naar Canada emigreren. Hierbü is overeengekomen, dat een even groot aantal families en al- leenreizende niet-agrariërs zal mo gen vertrekken als er agrarische „eenheden" emigreren. Bü de be handeling van emigratie-aanvragen van niet-agrariërs zal voorrang worden verleend aan diegenen, die hun aanvrage reeds hebben inge diend, doch nog geen beslissing ont vingen. Er zün in 1951 en in 1952 zovele aanvragen voor emigratie naar Ca nada ingediend, welke moesten blü- ven wachten, dat hun aantal voor alsnog voldoende is om een vrijwel volledig gebruik van de nieuwe mó gelijkheden te maken. De emigratie van hen, die naaste bloedverwanten in Canada hebben, die als „sponsor" optreden, gaat op de gebruikelüke wüze door. Het aantal agrarische emigranten, dat naar Canada kan vertrekken, is on beperkt. Vertrek'in 1953 kan ech ter alleen nog worden gegaran deerd aan hen, die zich zo spoedig mogelijk aanmelden. Van de niet- agrarische emigranten, die onder de „een op een"-regeling emigre ren, verwacht de Canadese regering die hen in een werkkring zal plaat sen, dat zü met grote nauwgezet heid in Canada zullen aankomen op het tijdstip dat door haar wordt aangegeven. Het bezit van een werkgevers- en huisvestingsverkla ring geeft geen voorrang, noch gro tere zekerheid over aanvaarding. Scheepsberichten Angled ijk, 31 TrinidadP.. de Janeiro Algenlh, 31 Recife—Las Palmas Aimdük, p. 31 Vlissingen Aldubi, 3 te R. de Janeiro verw. Alheua, 13 R'dam—B. Aires Alnati. 4 te Ilheos renv. Bloemfontein. 5 te Kaapstad verw. Bonaire, 31 Madeira—Barbados Boschfontein, 30 te Genua Boskoop, 13 te Antweerpen verw Breda, 1 Scillys—Trinidad Cottica, 12 te Plymouth verw. Cronenburch, 31 te IJmuiden Etrema, 9 te Rangoon Fairsea. 14 A'dam—Sydney C,ota Gede, 2 te N. York Groote Beer, 5 te N. York verw. Haarlem, 31 te Pto. Limon Indrapoera, 7 te Aden verw. Jagersfontein, 29 te Kaapstad J. V. Oldenl)., te Pt. Said verw. Kieldrecht, 2 te Singapore Kuna, 31 te Gibraltar Larenberg. 1 Oueseant gepass. Leopuldskerk, 31 tc Bushtre Lu ma. 31 te Gibraltar Maasdam, 6 te N. York verw. Maashaven. 31 te Las Palmas Mnouba, 1 te Wellington Marisa, 31 Scillys gepas». Maturum, 31 te R'dam Mcllskerk, 2 te Aden verw. Merwede, 30 Wellington—Houston Nu. Amsterdam. 9 tc N. York verw. Nonrdam, 2 te R'dam Nlgerstroom, 31 te Antwerpen Ontmarsum. 2 Ouessant—Lapallicc Oranje, 8 PriokAmsterdam Oranjestad, 6 te La Guaira verw. Rijndam, 1 Kp. Race—Cobh Sihajak, 11 te Wellington verw. Taria, 31 R'dam—Curasao Veendam, 31 R'damN. York Waterman, 11 te Pusan verw W'esterdam, 2 te N. York Willemstad, 11 te Southampton verw. Cuiderkruis, 8 te Las Palmas verw. I OEN f FEUILLETON DE door MARY BURCHELl 25. Gewoonlijk hoefde ze Zaterdagmorgen niet naar het Lab. maar op deze speciale dag had ze enig werk af te maken. In zeker opzicht was ze daar blij om, omdat het haar iets gaf om haar gedachten bezig te houden. Maar het deed haar ook verdriet omdat het haar in de omgeving bracht waar alles haar deed denken aan de man die ze het liefst uit haai' gedachten wilde verbannen. Eén lichtpuntje was er, er was geen kans dat hij zelf op Zaterdagmorgen zou komen opdagen en inderdaad had Hope het rijk alleen op de oude Amanuensis na, die bezig was dingen af te wassen in de diepe zinken wasbakken en Hope zo nu en dan onder hield over zijn kijk op het leven. Tegen twaalven was ze klaar en op het punt te vertrekken, toen de telefoon in de kamer van dr Tamberley ratelde. Hope ging naar binnen en nam de hoorn van de haak. maar herkende eerst niet de lyzige stem die vroeg: „Spreek ik met Hope Arning?" „Ja, die ben ik". „Je spreekt met Magda Tamberley". Net iets voor haar om zich Magda te noemen, dacht Hope geamuseerd, maar ze slaagde erin een zekere kunstmatige warm te in haar stem te leggen, toen ze zei: „O ja?" Hoe is het met u, mevrouw Tamber ley?" „O, gewoon, net als altijd, weet je. Errol zei. dat ik je misschien vanmorgen op het Lab kon bereiken. Ik ben in de stad. Ik heb boodschappen gedaan. Zo vervelend en ver moeiend, want ze hebben nooit precies wat je hebben wilt tegenwoordig. Maar ik dacht dat je misschien met me zou willen lunchen en mee teruggaan naar Orterville voor het weekend. De kinderen dachten, dat je daar wel zin in zou hebben ,maar Errol niet, om de een of andere reden." „Ja, ik" Hope aarzelde even, werkelijk niet wetend wat ze zou antwoorden. Als ze ging, zou het onmogelijk zijn de ware toe stand voor zich te houden. Maar nu ze toch wist wat ze Maandag zou zeggen, was het misschien wel zo goed dat Zaterdag maar vast achter de rug te hebben in plaats van een afschuwelijk weekend door te maken. „Ben je er nog?", vroeg mevrouw Tam berley enigszins klagend. „Ja neemt u me niet kwalijk, ik zat juist te bedenken of dat kan", jokte Hope nog steeds aarzelend. Toen keek ze het kantoor rond en nam plotseling een besluit. Beter om het in de minder formele sfeer van Orterville met hem uit te praten. Ze had geen behoefte aan nog zo'n gesprek als ze de vorige week hier had gehad. Op de een of andere wyze voelde ze zich hier altyd in het nadeel, terwijl er op Orterville een kleine kans was dat het nadeel aan zijn kant lag. „Ik kom graag, mevrouw Tamberley. Dank u wel. Ik kan het wel zo regelen, ik zou het erg prettig vinden," voegde ze er niet helemaal volgens de waarheid aan toe. „Waar kan ik u treffen?" „In het Carlton om kwart voor één". Het ontbrak mevrouw Tamberley niet aan le vendigheid en besluitvaardigheid wanneer ze afspraken maakte, waarvan ze wenste dat ze werden gehouden, en Hope wist dat haar niets anders over bleef dan een zacht- gepreveld: „Uitstekend". Toen ze de hoorn op de haak legde, trok ze een grimas en sprak bij zichzelf de hoop uit dat deze invitatie voor rekening van mevrouw Tamberley zou komen. Het Carl ton was beslist niet meer haar stijl nu ze een werkende vrouw was geworden die van haar salaris moest rondkomen. Maar wat was dat? Eigenlük was ze de verloofde van Errol Tamberley, hoewel hij zich van dat feit nog niet bewust was. Maar dat haalde haar meteen uit de sfeer van de „werkende vrouw" en bracht haar in een geldmilieu hopen geld zelfs. Genoeg om zelfs Enid tevreden te stellen. En toen, bij de gedachte aan Enid, werd Hope warm en koud van verlegenheid. O, waarom had ze zo belachelyk haar mond voorbij gepraat over Richard? Waarom had ze niet een paar dagen langer kunnen wach ten? Nu wachtte haar de vernederende (om niet te zeggen moeilijke) taak, Enid uit te leggen, dat ze per slot van rekening toch niet ging trouwen met Richard Fander. Maar dat ze daarentegen ging doen wat Enid zo bespottelyk had geopperd: trouwen met Errol Tamberley. Misschien was dat maar een kleinigheid, vergeleken bij de grote problemen waarmee ze worstelde, maar het werkte er niet toe mee haar humeur wat op te vrolüken en het was dan ook een tamelijk ernstige Hope, die mevrouw Tamberley bij de in gang van het Carlton ontmoette. „Dag beste Hope". De woorden van me vrouw Tamberley waren vriendelijk, maar de toon onverschillig. „Ik ben zo blij dat je op tijd bent. Van nature ben ik dat niet, maar Errol heeft het me gemaakt. Als je maar lang genoeg met een punctueel man samenwoont, word je of zelf punctueel, of stapelgek. Zullen wc naar binnen gaan en eens zien wat ze hebben aan te bieden?" Ze gingen naar binnen en zagen wat „ze" hadden aan te bieden, en aan de uitsteken de lunch (die mevrouw Tamberley snei en met zorg uitkoos), vergastte haar gastvrouw Hope op een verslag van haar boodschap- penochtend. Hope kon niet nalaten te den ken dat zelfs, indien „ze nooit hebben wat je zoekt", mevrouw Tamberley toch blyk- baar een bezige en buitensporige kostbare morgen had gehad. „Er zijn natuurlijk een hoop dingen die je moet hebben als je trouwt zelfs voor een tweede keer", legde mevrouw Tamber ley uit en voegdfe daar als een nakomende gedachte aan toe. „Je weet toch dat ik de volgende maand ga hertrouwen, is het niet?" „Ik wist niet dat het de volgende maand zou zijn, maar de kinderen hebben me ver teld dat u met iemand uit de naaste om geving ging trouwen. Mag ik u mijn beste wensen aanbieden?" „Dat is lief van je", zei mevrouw Tam berley met een glimlach, die Hope voor ge amuseerd hield. „Ik vind altijd dat goede wensen aan een toekomstige bruid zo drei gend klinken. Zo van „ik hoop dat alles goed zal gaan, maar ik twijfel er wel aan", weet je wel?" „Zo bedoelde ik het niet", protesteerde Hope glimlachend. „Dat weet ik wel, kindlief". „Eerlük gezegd geloof ik dat elk huwe- lijk dat u sluit een succes moet worden, mevrouw Tamberley, anders zoudt u er, vergeeft u me dat ik het zo zeg, niet aan beginnen." „Ik vergeef het je. Waarom niet?", zei mevrouw Tamberley kalm. „Ik ben blij dat je vindt dat ik over een gezond verstand beschik". „Ik geloof tenminste dat u weet wat u wilt", sprak Hope met geamuseerde open hartigheid. „Dat is hetzelfde. Weet wat je wilt, en bereik het met zo min mogelük drukte. Het is zo'n goede stelregel, en zo weinig vrou wen leven er naar. Het is zelfs de enige regel, die je kunt volgen als je moet leven met een man als Errol of zyn vader". „Heus?", vroeg Hope verschrikt. „Maar natuurlyk. Allebei zyn ze, wat de romanschrijvers heerszuchtige naturen noe men. Zo interessant in een boek, maar zo gecompliceerd in het werkelijke leven! Het zal me benieuwen hoe Errol met een huis houdster zal opschieten", „Een huishoudster?" „Wel natuurlijk. Hij zal er een moeten bebben als ik wegga. Vooral nu hij voor die twee kinderen moet zorgen. Ik moet eerlijk bekennen, dat dat vooruitzicht me ondeugend plezier geeft. Errol is nog nooit aan de genade van personeel overgeleverd geweest." (Wordt vervolgd) hoofdcommissaris van politie te Rot te:» dam en een afgevaardigde van de Amsterdamse voetbalvereniging ,Bok de Korver". Met enthousiasme leidde de heer A. Tordoir Bzn.. „gewapend" met scheidsrechtersfluit, de huldiging. Hij kon als eerste spreker verwelko men de burgemeester van Rotter dam, mr G. E. van Walsum, die De Korver wilde huldigen als een typi sche Rotterdamse figuur, die door zijn persoonlijkheid een grote plaa.'s in het Rotterdamse leven heeft in genomen. De burgemeester memoreerde bet. bijzonder gewaardeerd te hebben dat De Korver hem en zijn echtgeno te bij verschillende sportgebeurtenis sen had voorgelicht. LICHTEND VOORBEELD „Ik zeg Bok, want zo kennen we elkaar", begon de voorzitter van het huldigingscomité, Karei Lotsy zijn toespraak, die als ex-voorzitter van de K.N.V.B. ook enige woorden na mens de bond wilde zeggen. Buk was voor ieder een lichtend voor beeld op het sportveld geweest, zo meende hij. „Wij weten, dat je tot de allergrootsten hebt behoort, doch dat is niet de hoofdzaak. De hoofd zaak was: je was sportsman in hart en nieren, captain van binnen uit". Spr. noemdo de» 70-jarige een voor beeld van vriendschap, eenvoud, trouw en hartelijkheid. Karei Lotsy betrok eveneens mevr. De Korver, zijn dochter en schoonzoon in de hulde. „Roem is vergankelijk, doch sportvriendschap is onvergankelijk". Namens allen, die hadden meege daan De Korver een huldeblyk aan te bieden, gaf spr. een tafel met een Perzisch kleedje, doch hij stelde nog een tweede geschenk in het vooruit zicht. De voorzitter van Sparta, J. M. Salters, spelde De Korver Let club insigne van het 50-jarige jubileum cp de jas. Vervolgens voerden nog het woord ir J. Kips, voorz. van de zilveren voetbalcommissie, H. A. M. Meerum Terwogt, namens de Sportpers, D. Lotsy. namens de vereniging oud internationals, die een zilveren siga ret-doos met inscriptie aanbood, en de voorzitter van de „oer-sparta- nen", zoals hy het uitdrukte. Vol gens deze was Bok nu „super-oer- spartaan" geworden. Tenslotte sprak De Korver op deze drukbezochte huldigingsbijeen komst woorden van dank. (Advertentie) HOESTBUIEN, VAST SLIJM Dan heïptSiYOOP SLUM-OPLOSSE ND Utr. Prov. Elftal tegen D.O.S. Woensdag 4 Febr. wordt in het Utrechtse stadion een voetbalwed strijd tussen het Utrechts Prov. Elf tal en D.O.S. gespeeld. De opbrengst van deze wedstrijd zal aan het Nationale Rampenfonds worden afgedragen. Sportuitslagen Eerste klasse A: GVAV—NEC 4-0: Go Ahead—El ink wijk 1—1: Vitesse—Be Quick 2—2: EnschedeHeerenveen 2—2: D: PSV—TEC 0—1. Tweede klasse Noord A: Velocitas GRC 5—1: Iloogezand—FVC 0—l: Zw. westeindoLSC 44. B: Veendam Appingedam 3—0; WWAsser Boys 2—0; Emmen—Muntendam 2—3; Eext— HSC 1—2. Tweede klasse Zuid I A: Sclillndel— Woeusel <11. Zaterdagmiddagvoetba! West, 3e klasse: KennemerlandSpa kenburg 23; Zuid vogelsSS VU 3—0: IJsscl meer vogelsHuizen 24. Oost. 3e klasse: DVS—Ennelo 3—0: DES—WHC 5—3: Sparta—Genemuiden 2—4. Ie klasse: ViosBe Quick 11; Hatto Helm—VVOG, 0—7: DTS—Oranje Blauw 6-0. AFD. UTRECHT Ic klasse A: AmsvordeMinerva 1-2. Hockey-uïtslageii De heer L. Steinvoorle uit Leeti- - warden is door het bestuur van do K N.V.B. tot lid benoemd van de technische commissie, die hiermed* dus voltallig is geworden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2