Tientallen schepen voor kust in nood Vloedgolf overstroomde enorm gebied aan Engelse Oostkust Van alle kanten hulp en medeleven Op ieders hulp wordt gerekend Gedeelten van West-Brabant geïsoleerd Nederlandse leed grote binnenvaart verliezen =WATERSNOOD-EDITIE VAN MAANDAG 2 FEBRUARI PAGINA 8= NOODSEINEN NIET VAN DE LUCHT Woeste zee sleep- en belemmerde reddingswerk De geweldige stormen hebben ook het scheepvaartverkeer in het Kanaal en op de Noordzee voor de Nederlandse kust volledig gedesorganiseerd. Tientallen schepen geraakten in nood. Radio-Scheveningen werkt dag en nacht onder hoog spanning; de noodseinen zijn niet van de lucht. De door de felle windstoten torenhoog opgezwiepte golven hebben bo vendien sleepbootassistentie bijna onmogelijk gemaakt; enkele reddingboten, die toch zee hadden gekozen, geraakten zelf in moeilijkheden of moesten onverrichterzake terug keren. Er zijn echter, voor zover bekend, geen mensen levens te betreuren. Alles draaide op volle toeren De 854 ton metende Duitse kust vaarder „Julius Rutgers" is gister morgen vroeg heneden Zandvoort bij paal "3, op het strand, tien me ter van de duinenrij, geworpen. Het met teer geladen schip bleef onbeschadigd. Drie van de vijftien opvarenden zijn aan boord geble ven; de overigen zijn met een vrachtauto naar Noordwijkerhout gebracht. Men verwacht, dat het lang zal duren, voordat de „Julius Riitgers" vlot zal komen. De 41 opvarenden van het 6726 ton metende Deense motorschip „Annam" hebben ook enkele be nauwde uren beleefd. Het schip, dat met een lading stukgoederen op weg was van Hamburg naar Antwerpen, kwam ter hoogte van Hoek van Holland in ernstige moeilijkheden. Men was de macht over het stuur kwijtgeraakt, waar door de boot gevaarlijk afdreef. De reddingboot „President Jan Leis" juist terug van een tocht naar de Nederlandse sleepboot „Schelde" koos onmiddellijk zee en haalde '23 mensen van boord. De „Annam" was intussen langs het Noorderhoofd naar de mon ding van de Nieuwe Waterweg af- vissersvaartuig schijnt gevaarlijk te zijn. Het Britse schip „Selby" (1.039 ton) uit Hull had eveneens nood seinen uitgezonden. De lading van de boot was aan het schuiven ge gaan. De kapitein ontving het ver zoek voorlopig in de buitenhaven van Umuiden voor anker te gaan. aangezien de loodsdiensten hier zijn gestaakt en de sluizen buiten gebruik ziin. Enkele andere sche pen, de Britse „Tyne Castle" en de Belgische „Luxembourg", konden na aanvankelijk in gevaar te heb ben verkeerd, de reis vervolgen. Van de Zweedse boot „Selene", die stuurloos zou ronddrijven ter hoogte van de Engelse stad Huil. heeft men. evenals van het Russi sche schip „Enisei". dat zich ter hoogte van Den Helder bevond, niets meer vernomen. Men gelooft, dat deze schepen zich zelf hebben kunnen redden. Volgens onbeves tigde berichten zou de Finse boot „Bore". die vanmorgen vroeg om hulp had gevraagd, eveneens op eigen kracht uit de moeilijkheden zijn gekomen. Volgens latere berichten verke ren ook het Zweedse motorschip „Rachen" f457 ton) en de Engel se steamer „Seabrook" voor de kust in nood. Er zijn ook verschillende Neder landse schepen, die het zwaar te erantwoorden hebben gekregen. Duinkerken, kreeg het vanmogen bjj Terschelling te kwaad. De la ding was gaan schuiven, waardoor het schip op een gegeven ogenblik slagzij maakte van 30 graden. De reddingboot „Insulinde" uit Oost- Mahorn kwam de „Franka II" te hulp en begeleidde het vaartuig tot Delfzijl. Op de terugweg kreeg de reddingboot in de omgeving van Schiermonnikoog een zeer zware zee. Het scheepje maakte af en toe bijna 90 graden slagzij. De mast lag gelijk met het water. Alles werd van het dek geslagen, de ra dio raakte defect en het springnet werd geheel vernield. De beman ning had zich echter met riemen aan haar plaatsen vastgebonden. Zaterdag is tussen Noordwijk en Katwijk de kotter „Ouddorp 13" gestrand. Het scheepje lag schuin tegen de duinen. De drie opvaren den. onder wie een Scheveninger, zijn van boord gegaan. Het licht schip „Goeree" is enkele mijlen af gedreven. Er is grote schade aan boord; de stuurhut, om een voor beeld te noemen, is geheel inge drukt. De Nederlandse tanker „Ti- ba" (7000 ton) heeft ten Westen van Breskens zijn roerquadrant gebroken. Het schip heeft enkele malen vergeefs om sleepboothulp gevraagd. De bekende zandzuiger „Ahoy" tenslotte, die in de Nieuwe Waterweg lag. niet ver van de „Schelde" heeft vijf grote gaten in romp gekregen. De Mij „Zeeland" heeft de boot passagiers voor Engeland medege deeld. dat er vandaag geen afvaar ten zijn. De passagiers werd ge vraagd te wachten op de nacht dienst. De „Prinses Beatrix", die ;ens het ruwe weer niet kon aanleggen, is op de Nieuwe Water weg voor anker gegaan. gedreven. Men slaagde er toen zón- De sleepboot „Schelde" van L. Smit loodshulp een meesterlijk Co's Internationale Sleepdienst, tt.ie van 7ppm!inskiinst in I die in Rotterdam ..OD station" lag. an zijn ankers losgeslagen en op de zg. stenen steiger tegenover de Berghaven in Hoek van Holland vastgelopen. De toestand was op een gegeven ogenblik zo critiek. dat de beman ning het schip moest verlaten en overstappen op de (inmiddels ook uitgeschakelde) reddingboot „Pre sident Jan Leis". De „Schelde" is vanmorgen weer losgetrokken en naar Vlaardingen gesleept. Het Nederlandse kustvaartuig „Franka H". dat met een lading pek op weg was van Hamburg en der staaltje van zeemanskunst! in i die in Rotterdam „op station" lag, het schip binnen te brengen. De opvarenden zijn later overgebracht naar het zeeliedenhospitaal „Ame rika" in Hoek van Holland. De ..President Jan Leis" heeft heiaas averij opgelopen; de red dingboot uit Breskens „President Wiersma" heeft de taak van de „Jan Leis" voorlopig overgenomen. Intussen was het Duitse stoom schip „Industria" (3353 ton) uit Bremen nabij boei I.M. 2 voor Hoek van Holland op drift ge raakt. De ankers hadden het niet kunnen houden en de kapitein vroeg verschillende malen drin gend om sleepboothulp. Ook de Panamese tanker „Barbara Ann" (8718 ton) uit New York had het kwaad te verduren. Het schjp was reeds Zaterdagochtend voor Hoek van Holland gesignaleerd, wach tend op sleepboothulp, teneinde langs het wrak van de „Faustus" binnen te komen. De sleepboot liet echter weten, dat het beter weer wilde afwachten. De „Barbara Ann" liet daarop het anker val len, maar seinde enkele uren la ter dat een ernstig lek was gecon stateerd in de belangrijkste pom- penkamer. Later echter kwam het bericht binnen, dat het Engelse stoomschip „Norrisia" zich in de nabijheid bevond om assistentie te kunnen verlenen. Noodseinen zijn eveneens opge vangen van het 1661 ton metende Deense stoomschip „Anne Torn" uit Kopenhagen, dat ruim honderd myl ten Noorden van IJmuiden in moeilijkheden was geraakt. Het Nederlandse motorschip „Ko- ta Agoeng" van de Rotterdamsche Llovd, dat uit Gdynia kwam en op weg was naar Rotterdam, heeft onmiddellijk koers gezet naar de Deense boot. Een ander Duits schip, de ..Harold Ottens". vroeg, toen het zich ongeveer 50 mijl ten Noord-Oosten van Harwich be vond. enkele malen om hulp. De Britse steamer „Acuity" nam de Duitser tweemaal op sleeptouw; beide keren echter knapte de tros. De „Harold Ottens" schijnt een lichtge bouwd schip te zijn, dat moei lijk onder controle is te hou den. Het Indiase stoomschip „Jala Ketu" (7.180 ton) uit Bombay 'meldde zich gisternacht om half twee. De boot, had een defect aan de stuurinrichting en liet voorts weten, dat de ankers hel niet kon den houden. De sleepboot ..Hol land" kwam de ..Jala Ketu" te hulp en begeleidde het naar Rot terdam. De stuurinrichting kon voorlopig worden gerepareerd. De reddingboot „Neeltje Jacoba", uit IJmuiden heeft de kolkende branding getrotseerd om het 2.709 ton metende Franse stoomschip „Carthage" assistentie te kunnen v*?lenen. Het Franse vaartuig had ook al een defect aan de stuurin richting en drie mijl uit de kust voor Noordwijk het anker uitge worpen. Later zou het schip aan de grond zyn gelopen. Een andere reddingboot. de „Prins Hendrik" uit Den Helder, had minder geluk. Enkele uren na dat het scheepje was uitgevaren, keerde het naar Den Helder terug. Men had geen contact kunnen ma ken met een Duitse lichter, die in de nabijheid van Vlieland in moei lijkheden was geraakt. Ook de Texelse vissersboot „TX 14", die noodseinen had uitgezonden, kon niet worden bereikt. De „Prins Hendrik" was reeds eerder uit gevaren. ten einde het Zweedse schip Virgo", dat bij Vlieland zou zijn gestrand, te hulp te komen. Toen de reddingboot voor de twee de maal aan de steiger in Den Hel der aanlegde, kwam de melding binnen, dat een vissersvaartuig op de Eierlandse gronden was vastge lopen. De „Prins Hendrik" is ech ter niet meer uitgevaren; de be manning. die zestien uren op de kokende zee had doorgebracht, was geheel uitgeput. De motorredding boot ..Joan Hodson" uit de Coks- dorp heeft toen zee gekozen. De positie van het (nog onbekende) Reeds 181 slaehtoffers !n de nabijheid van Mable- thorpe in Oost-Engeland heeft een vloedgolf de dijken over een afstand van vijftig kilometer doorbroken, waardoor het land over een afstand van 3200 mtr. van de kust af is overstroomd. Tot dusver is melding gemaakt van 181 om het leven gekome nen. Men vreest echter, dat er veel meer slachtoffers zullen zijn, Honderden personen hebben hun huizen moeten ontruimen er er is een enorme schade aange richt. In Louth, 30 kilometer het binnenland in, is een hulpver leningscentrum ingericht. In som mige gebieden staat het water zes meter hoog. Men vreest, dat vele bewoners van landhuisjes het leven zjjn gekomen. Door overstromingen van de rivier de Ouse zijn in Kings Lynn, een stad van 24.000 inwoners, honderden gezinnen dakloos ge worden. Twee mannen en twee vrouwen zijn om het leven ge komen, terwijl verscheidene per sonen worden vermist- Vliegers van de Britse lucht macht assisteren in rubberboten de politie bü het redden van ge zinnen van de daken der wonin gen. De vloedgolf bereikte hier een hoogte van ruim 10 meter. Bijna duizend personen zijn in Clacton-on-Sea, een vacantie-oord aan de Britse Oostkust, zijn door de overstromingen afgesneden. Men vreest, dat velen om het leven zijn gekomen. De Londense artistenwyk Chel sea is onder water gelopen, even als een deel van Harwich en een groot gebied rond Ipswich. In Engeland 155 personen omgekomen, 145 vermist 20.000 Personen dakloos Kort na middernacht deelden de Britse autoriteiten, die de red dingswerkzaamheden leiden, mede. dat volgens de laatste gegevens 155 personen bü de overstromingen in Engeland zijn omgekomen en 145 worden vermist. Volgens de laatste gegevens zyn 20.000 personen dakloos. De scha de bedraagt naar schatting meer dan twee honderd millioen gulden. RADIO-REDE MINISTER DREES Mr. Burger, voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de Partij van de Arbeid heeft de minister-president verzocht via de radio het Nederlandse volk mede delingen te doen over de door de Regering te treffen maatregelen. Hü heeft mr. Kortenhorst verzocht in de vergadering van de Tweede Kamer van morgen maatregelen ter beperking van de ramp en tot tegemoetkoming van de slacht offers ter discussie te stellen. VA2 Millioen sc: hade te Bergen op Zoom In Bergen op Zoom is de machinefabriek Holland" onder water komen te staan. De schade wordt op anderhalf millioen gul den geschat. Een aantal huizen aan de dyken moest worden ge- evacueerd. Onbereikbare plaatsen De plaatsen Haamstede, Burch, Zierikzee, Brouwershaven en Brui- nisse zijn noch telefonisch noch per telegram te bereiken. Oproep Nationaal Rampenfonds Het Nationaal Rampenfonds doet de volgende oproep: „De nationale rampwelke ons land heeft getroffen maakte directe hulp van iedere Nederlander onvermij delijk. Het Nationaal Rampenfonds omvattende: het Nederlandsche Roode Kruisde Kon. Nationale Bond Het Oranje Kruis", het R.K. Huisvestingscomité, het Algemeen Watersnood Comité-Nederland, roept daar om alle Nederlanders op, onvervnjld hun steun te per- lenen om de ontstane nood te helpen lenigen. Iedere hulp is welkom, financiële hulp op de kortste termijn is dringend nodig: Daarom, helpt Op ieders hulp wordt gerekend Stort de grootst mogelijke gift op postgiro 9575 Natio naal Rampenfonds, Den Haag, Statenlaan 81, of zendt naar dit adres uw bijdrage". Bovendien kan men goederen afgeven aan de Inten dance van het Ned. Roode Kruis; Fluwelen Burgwal 19. Alom in den lande is er mede leven met de slachtoffers van de noodtoestand en de overstromin gen. Velen, officiële en particuliere instanties willen hulp bieden. Per sonen stellen hun auto's ter be schikking voor vervoer. Aan de andere kant echter signaleerde men ook auto's, wier bestuurders geen acht sloegen op vervoergele- genheid wachtende militairen. Ook diverse organisaties zoeken naar wegen om hun mensen te mobiliseren of een opwekking tot hulp aan hun leden in diverse pro vincies te doen toekomen. Eenvou dig is dat onder de huidige om standigheden niet en het is door storingen in, of overbezetting van de telefoonverbindingen ook niet altijd doenlijk overleg te plegen met instanties in een getroffen ge meente. Beroep op automobilisten De K.N.A.C. doet een beroep op alle automobilisten om zich waar dit van nut kan zün ter beschik king te stellen van de hulporgani saties. In het byzonder meent de K.N.A.C., dat zü zich in de eerst volgende dagen verdienstelijk kun nen maken bü de inzameling van de voor de getroffen gebieden noodzakelijke goederen als kle ding e.d. door deze naar de cen trale punten te vervoeren. Bioscoopbond zegt hulp toe De Nederlandse Bioscoopbond is een der eerste organisaties, die terstond na het vernemen van de inschakeling van het Watersnood fonds al zijn hulp heeft toegezegd en o.m. zijn gehele collecte-appa raat in werking zal stellen. Hulp uit Wieringermeer Namens landbouworganisaties van Wieringermeer bood de bur gemeester van Wieringermeer on middellijke hulp voor onderbren ging van mensen en vee in zijn gemeente. Utrechtse studenten naar het Westland De gemeente Utrecht heeft gis terochtend al haar materiaal ter beschikking gesteld van het Rode Kruis .In de loop van de ochtend is een deel van het gemotori seerde materieel van de Reini gingsdienst vertrokken naar Ber- kenwoude in de Krimpenerwaard, om daar in nood verkerend vee over te brengen. Gistermiddag om half zes zijn uit Utrecht 250 studenten met door de gemeente meegegeven ma teriaal in gemeentelijke autobus sen naar het Westland vertrokken om daar te helpen de dijken te dichten en te versterken. De hoofdcommissarissen en pre sidenten van de vereniging „De Nederlandse Padvinders", de ver kenners van de Katholieke Jeugd beweging, het Nederlandse Pad- vindstersgilde en de Nederlandse Gidsenbeweging vragen alle pad vinders en padvindsters in de ge teisterde gebieden, die ongetwijfeld alle hulp verlenen, die nodig is, dit te doen in samenwerking met de plaatselijke instanties. Het motto, voor deze hulp dient te zijn: „Geen werk is te groot, geen werk is te klein". Voorts wordt op alle padvin ders en padvindsters in het gehele land een beroep gedaan zich ter beschikking te stellen-voor de na tionale inzameling, die voor de ge teisterde gebieden zal worden ge houden. Stichting '40'45 Het hoofdbestuur Stichting '45 heeft besloten het gehele Vrachtauto's uit het Noorden Een 500-tal vrachtauto's beladen met goederen en kleding, tezamen gebracht door de Regionale Om roep Noord, Groningen, Friesland en Drenthe, is onderweg naar Rot terdam. De lange colonne vracht auto's wordt geëscorteerd door de RÜkspolitie. Vanochtend hoopte met. Rotterdam te bereiken, waar de taonnen goederen afgeleverd de tonnen goederen afgeleverd zul len worden, ten behoeve van de geteisterde gebieden. inzamelingsapparaat van de Stich ting '40'45 ter beschikking te stellen van de inzameling welke heden zal aanvangen ten bate van de slachtoffers. tYJ.Vr.-kantoren in getrol- fen gebieden dag en nacht open De directeur-generaal van de P.T.T. draagt hierbij op aan alle F.T.T.-kantoren, bijkantoren, hulp kantoren en stations in de ge troffen of bedreigde gebieden, om dag en nacht open te blijven. Oe dienstcbefs ter plaatse zullen zelf de daartoe nodige mnnroo-oion moeten nemen. Bedrijfsauto's De Bond voor Bedrijfsauto- verkeer in Nederland. B.B.N maakt nader bekend, dat zij, die met hun autobussen en vrachtauto's hulp willen ver lenen aan de in nood verke rende gebieden, zich kunnen aanmelden op de volgende telefoonnummers: K 1700 399741, 399866 en 399867. Hulpactie in Friesland In Friesland wordt door het pro vinciaal bestuur en een aantal ver enigingen een comité gevormd voor een gecoördineerde hulpactie aan de getroffen gebieden. Vrouwelijke Hulpverlening Het landelijk bestuur van de Ne derlandse Federatie van Vrouwe lijke Hulpverlening verzoekt de af delingen der federatie, bij de bur gemeesters hunner woonplaatsen hun diensten aan te bieden. Aan de afdelingen, die onderdak kun nen verlenen aan evacue's. wordt maatregelen I verzocht dit te melden aan het 1 landelyk bestuur. Provinciale Grif fie in Den Haag. Collecte onder muziek verenigingen De algemeen voorzitter van de Nederlandse Federatie van Harmo nie- en Fanfarecorpsen zal alle muziekverenigingen in Nederland verzoeken, bij hun leden een col lecte te houden. Tijdens draverijen te Hilversum is gistermiddag 1072 bijeen gecollecteerd. 5000 van Watersnoodfonds De afdeling Naarden-Bussum van het Rode Kruis heeft 5000 gulden ter beschikking gesteld van het Watersnoodfonds. VVatersnoodcomité van In dische Nederlanders en Ambonezen Er heeft zich een comité ge vormd, bestaande uit Indische Ne derlanders en uit in de woonoor den in Nederland verblijvende Ambonezen, ter leniging van de nood in de door de overstromingen getroffen streken. Giften kunnen worden gestort ten name van de penningmeester, de heer H. J. Top, bij de Neder landse Handel Maatschappij, Kneu terdijk, alhier. Hulp van de E.V.O. In overleg met de colonne Den Haag van het Rode Kruis verzoekt de Eigen Vervoerders Organisatie (E.V.O.) haar leden in Den Haag en omgeving, die hun bestelwagens van 111(. ton ter beschikking willen stellen, zich te wenden tot de E.V.O., Stadhouderslaan 162, alhier, tel. 552273. In Arnhem Uit Arnhem vertrokken gister avond twee boten met Rode Kruis- personeel naar Willemstad en Kruiningen. Een inzameling op het Vitesseterrein in Arnhem heeft gistermiddag 3000 opgebracht, waarbjj 1000 van het bestuur van Vitesse. Vakbeweging steunt De raad van overleg, samenge steld uit de Katholieke vakbewe ging, de Christelijke vakbeweging en het N.V.V. heeft besloten, om door middel van het opwekken van de leden om enkele uren te gaan overwerken, te trachten een be drag byeen te krijgen ter onder steuning van door de ramp getrof fenen. Hierover zal op zo kort mo gelijke termyn met de werkgevers overleg worden gepleegd. Odd Fellows en Jeugd gemeenschap Het groot bestuur van de Inde pendence Order of Odd Fellows in Nederland en België heeft alle le den van zijn clubs en loges tot hulpverlening opgeroepen. Een dergelijke oproep heeft de Neder landse Jeugdgemeenschap gericht tot alle jeugdorganisaties in het land. De Nederlandse Jeugdherberg centrale heeft alle jeugdherbergen beschikbaar gesteld voor dakloos geworden personen. Utrechtse Studentencorps De leden van het Utrechtse Stu dentencorps zijn door de Senaat opgeroepen zich by het Rode Kruis afdeling Utrecht, aan te melden als hulpkracht voor de door de wa- tersnod getroffen gebieden. Heemstede zond hulp expeditie Een gezelschap van zestig per sonen, bestaande uit Haarlemse advocaten, leerlingen van de Haarlemse M.T.S. en Heemsteed- se vrijwilligers uit alle delen van de bevolking, is Zondagmiddag naar de bedreigde Zeeuwse gebie den vertrokken in twee grote mor torvoertuigen, waarin zy zo lang het nodig is gehuisvest kunnen blijven. Kampen voor kinderen De Centrale Evacuatiecommissie deelt aan de provinciale evacuatie commissarissen mede dat voor op neming van kinderen uit bedreig de gebieden door de minister van O.. K. en W. een aantal kampen „Vorming buiten schoolverband" beschikbaar kunnen worden ge steld. Overleg hierover kan ge pleegd worden met het, hoofd van de afdeling Vorming buiten school verband, telef. 183000 Den Haag. GIRONUMMER NATIONAAL RAMPENFONDS 9575 Ramp maakt diepe in druk op de Antillen De berichten over de overstro mingsramp maken op de Antillen er diepe indruk. I-Iet Rode Kruis van de Antillen heeft reeds een telegram naar Nederland gezonden met de vraag, waaraan in de eerste plaats be hoefte bestaat. Er wordt op het ogenblik een co mité van actie gevormd, dat nog Zondagavond aan het werk zou gaan om al het mogelijke te doen n de nood te lenigen. Het medeleven is algemeen. Nog lor het comité van actie was op gericht waren er reeds zeven tig duizend gulden bijeen gebracht. voor de hulpverlening. Hulp aan t.b.c.-patiënten Het Nationale Postzegelfonds voor t.b.c.- en chronische lijders te Voorburg heeft in verband met de ramp 200 lakens en 400 slopen ter beschikking gesteld voor hulp aan t.b.c.-patiënten en chronische lti- ders, die daaraan dringend behoef- - hebben. De burgemeesters kunnen dit aanvragen by dit fonds. Hinder van nieuwsgierigen De KNAC heeft reeds van ver schillende zijden uif de getroffen gebieden het verzoek gekregen er de aandacht van automobilisten op e vestigen dat men hij liet hulp- erlenieingswerk ernstige hinder ondervindt van nieuwsgierigen die per auto aankomen. De KNAC doet dar. ook een dringend verzoek zich slechts dan naar de desbetref fende plaatsen te begeven wanneer van overheidswege om de hulp van automobilisten wordt gevraagd. Gebrek aan motorboten De gemeenten Nieuw-Vosse- meer en St. Philipsland en de by behorende polders zij» volle dig van de buitenwereld afgeslo ten. De bevolking van St. Philips land is vrijwel geheel geëvacu eerd. Sinds gistermorgen zyn pogin gen aangewend om Nieuw-Vos- semeer te bereiken, doch deze zy» alle mislukt wegens het gebrek aan motorboten. Over de toe stand aldaar is niets bekend omdat sedertdien alle contact is verbro ken. De commandotroepen uit Roo sendaal en de genie poogden gis teravond met rubberboten het ge- isoleerde gebied te bereiken. De hulpactie wordt van Steenbergen uit geleid. Drie doden bij Dinteloord De dijken om Dinteloord werden doorgebroken, waar door de Annapolder, de Ca- rolinapolder en de Randpol- der langs het Volkerak on derliepen. Er zijn drie lijken geborgen. Meer dan 100 stuks vee zijn verdronken. Ook daar was dringend hulp nodig om de mensen te redden, maar er waren eveneens geen boten. De transportcolonne van het Rode Kruis kwam in actie. Zevenburgen is ge deeltelijk geëvacueerd, ter wijl de toestand in Willem stad gisteravond critiek werd genoemd. Bij Terneuzen is een ponton steiger op zijn meerpalen gezet en geheel vernield. Op de Waal by Rossem zyn twee schepen, een van 2000 ton en één van 750 ton ge zonken. Een droogdok van de Rotter damsche Droogdok Maatschappy is door het. wassende water, opgetild en op zyn palen, waartussen het gemeerd ligt, gezet. In het Zuid- diep te Rotterdam zit een schip op de wal, in de Waalhaven zyn er enige gezonken. In het zgn. Boe- rengat zyn twee bakken van de gemeente op de daarover liggende brug gezet. Eén is er reeds afge haald. Bij de werf Piet Hein te Bol nes zyn 5 schepen door de storm op de wal gezet. Twee zyn er reeds vlot gebracht. By Gameren is de Rijnaak Vul- caan 23, beladen met 2500 ton erts, gezonken. Bü Spyck de 300 ton grote lichter De drie gezus ters, eigenaar van Woerden uit Lobith. De grote drijvende bok Titan van de werf Wilton Fijenoord, in huur by de Scheepswerf v. d. Gies- sen te Krimpen a. d. IJssel, is over een dijkje heen in de grienden gezet. Het vaartuig is overeind ge bleven. Vandaag hoopt men hem vlot te brengen. Er zyn drie man aan boord gebleven. Rubberboten uitgeworpen bij geïsoleerde boerderi jen Onmiddellijk na het bekend wor den van de eerste berichten over de watersnood, hebben de hoogste militaire autoriteiten aan de onder hun bevel staande met bewegings vrijheid of met permisfiie gegane militairen opdracht gegeven, on verwijld naar hun garnizoenen terug te keren. Deze strijdkrachten zijn toen onder het commando van de Nederlandse territoriale bevel hebber gesteld. Eenheden van de marine zijn op Walcheren, Middel- harnis en Stellendam ingezet. Troe pen uit Den Haag zijn naar Ouder kerk aan de IJssel gedirigeerd. Dakota's van de luchtmacht hebben verkenningsvluchten over de over stroomde gebieden uitgevoerd en hebben bij geïsoleerde boerderijen rubberboten uitgeworpen!

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5