400 aald In Scheveningse haven enorme schade Op Soestdijksekade zonken twee woonschuiten Met I )<>otjes werden mensen uit luiizen ge h De klokken luidden KUSTVAARDER BIJ TER HEYDE OP HET STRAND =WATERSNOOD-EDITIE VAN MAANDAG 2 FEBRUARI PAGINA 6= Boulevard herschapen in woestenij van stenen en s libzand Overigens bleef de stad voor grote vernielingen gespaard (Van onze verslaggevers) „Als dp mensen wisten, wat wind was, dan zouden ze er veel hanger voor zijn dan voor de bliksem", zo zei ons enige dagen geleden een vergrijsde molenaar. In de nacht van Zaterdag op Zondag hebben wij kunnen zien, hoezeer zijn woorden waarheid bevatten. Ook Den Haag heeft zijn tol moeten betalen aan de storm, die, niets ont ziende, over de 'age landen heeft geraasd. Een onzichtbare vijand, die zeer zichtbare vernielingen teweeg heeft gebracht. De grootste schade werd aangericht in Scheveningen, zowel in de haven als op de Boulevard, welke in een woestenij van losgeslagen stenen werd herschapen, zodat alleen voetgangersverkeer er nog mogelijk was. Voor twee alleenwonende dames op de Soestdijksekade betekende de storm niet minder dan een ramp: hun woonschuiten zijn Zondag ochtend vroeg gezonken. Overigens is Den Haag voor grote vernielingen bespaard gebleven. Afgezien van vele gevelde bomen (vijf en dertig totaal) en gesneu velde dakpannen, bood de stad Zondagochtend een vrij normale aan blik. Alleen viel het op. dat slechts weinig mensen zich in het nog steeds aanhoudende stormweer- op straat waagden. Zo kwam het. dat vele stadswijken bijna uitgestorven leken. Geheel anders was dat op de Boulevard. Duizenden op sensatie beluste voetgangers tornden er tegen de felle wind op om de ravage in ogenschouw te nemen. De politie had de Boule\ard voor al het andere verkeer afgesloten. Noodtoestand aan de zeekant De loeiende orkaan, die ons land teisterde, heeft in Scheve ningen een noodtoestand veroor zaakt. Wat vrijwel niemand voor mogelijk zou hebben gehouden U vannacht geschied: hot kolkende de|ljko gevolgen. wa„, de brand. Zeewater, tol ongekende hoogte z-, wel alle bezittingen van de be woonster. voor het grootste gedeel te onder water zonk. Even verder op is eveneens een woonschuit, de H-10476. behorende aan mej. T. S.. gezonken Buurtgenoten spanden hun uiterste krachten in om de meubelen en andere delen van het huisraad Ie redden en moesten daartoe soms lot het middel in het water waden Het grootste gedeelte van de goederen kon veilig op de wal worden gebracht. De gekan telde en gezonken schuiten boden een troosteloze aanblik. Bomen, dakpannen, schuttingen Wie Zondagochtend door de stad reed, kon zien, dat de schade, door de storm aangericht, overi gens beperkt bleef tot incidentele vernielingen. Op vele straten en in tuinen lagen vergruizelde dak pannen. Langs de Oude Scheve- nngseweg waren vele oude bomen door de kracht van de storm uit de grond gerukt en geveld- Ook gewaaid. Hel Haagsche Bos daar entegen had de kracht van de or kaan beter doorstaan Weliswaar lagen ook hier enkele bomen tegpn de grond, maar van een ravage w'as hier toch geenszins sprake. In de buurt van de Laakhaven, op de Molenslootstraat en de Cruquius- kade zagen wij verschillende inge storte schuttingen en afgewaaide daken, die door de razende wind werden opgenomen alsof het veer tjes waren. Zaterdagavond omstreeks half elf is op het Bezuidenhout een boom omgewaaid en terechtgekomen op de bovenleiding van do Blauwe Tram. Het gevolg was. dat het tramverkeer van Voorburg met verder kon gaan dan tot de Schenk weg. De lijn naar Scheveningen werd geheel gestremd. Alarmcentrale bij Provinciaal Bestuur Op last van de Commissaris van de Koningin in de Provincie Zuid- Holland is ten burele van de Prov. Griffie een alarmcentrale Ingesteld, waar men in verbin ding staat met verschillende ge meenten in de Provincie. De lei ding is in handen van do waai - nemend commissaris, mr. Schmall. Hier zijn eveneens aanwezig de leden van Ged Staten. Jansen. Maneschijn en Wittenberg. Com- Ut_- IÏC1 UM tril UCVCIU. WUh - 1 T- elders waren gesneuvelde bomen mlssans voor de Evacuatie alsme- een gewoon verschijnsel. Ook zijn ~e de ^directeur-geneiaal van de er lal van schuttingen omgewaaid en daken van schuren en opslag- Bijzonder desastreuze gevolgen heeft de storm ook gehad voor twee woonschuiten aan de Soestdijkse kade. welke door twee alleenstaan de dames werden bewoond. Een plaatsen gelicht Op de Monsterse- straat is de schutting van een kolenhandel op de rails van lijn 11 terechtgekomen, waardoor de trams van deze lijn in de richting Hol lands Spoor geruime lijd hun tra ject niet konden onderhouden De ploegen van de HTM ruimden de opgezwiepl', sloeg in grote golven over de Boulevard en stroomde de Keizerstraat binnen. De gevol gen voor de Boulevard en de haven waren rampzalig. De be strating van de Boulevard is voor een groot gedeelte losgeslagen en overal lagen de stenen van het wegdek en de tegels uit het trot toir verspreid. Alle trappen van het stille strand zijn weggeslagen. Hier en daar had het zeewater diepe gaten in de weg geslagen, zoals voor hotel Rauch. Alleen voetgangersverkeer was nog mo gelijk. Enkele nieuwsgierige auto mobilisten, die in de nacht een kijkje wilden gaan nemen, wer den door het water verrast. Hun wagens begonnen te drijven en een kleine personenauto werd zelfs tegen de zeewering aange drukt en vrij zwaar beschadigd- Óp sommige gedeelten van de Boulevard is nog slechts een zandvlakte te zien. In do loop van de ochtend richtte zich oen stroom van auto's naar de plaats des onheils om de ravage te be kijken. Duizenden voetgangers baanden zich een weg lussen de overal verspreid liggende klin kers en tussen de resten van ton nen. balken en hier en daar glas scherven. Zü hadden de grootste moeite zich staande te houden tengevolge van de verraderlijke windstoten. Wii zagen een heer. vriens gas.ias door de wind aan Harden was gescheurd en man nen. die achter hun afgewaaide hoed aan renden waren hel heeld van iedere minuut. Van de hun kers in de duinen is er één naar heneden geslagen, tal van andere zijn ondergraven. Keizerstraat blank Voor de bewoners van de Kei zerstraat en naaste omgeving heeft de springvloed omstreeks fj uur in de ochtend wel bijzonder onaangename gevolgen gehad. Het water zotte deze straat blank en drong zelfs de huizen binnen. Verschillende bewoners werden door de politie uit hun Bed ge beld, Pas om een uur of half acht begon het water terug te lopen en kon men de schade gaan opnemen De kerkdiensten in de oude N^d, Herv. Kerk kon den niet doorgaan. Ofschoon hotels en restaurants goede zaken deden door het plotselinge bezoek van du'zenden küklustigen. was hun schade veelal zeer groot. Tafels en stoelen lagen gekraakt on een verwarde hoon en daar tussen lagen de scherven van stukgeslagen ruiten. Ook in de Scheveningse haven is de schade groot. Duizenden vaten haring, die voor export ge reed lagen, zyn de binnenhaven ingespoeld. De buit, door de vis sers met veel moeite aan de zee ontworsteld, is door de golven in enkele tellen weer heroverd. De havenkaden boden een ruïneuze aanblik. Het was één grote wir war van stukgeslagen tonnen, touwen, netten en daartussen dode vissen. Krijsend vlogen grote zwermen meeuwen boven dit slagveld om te trachten zo veel mogelijk van deze onver wachte maaltijd in de wacht te slepen. Verschillende loggers zijn losgeslagen, maar in het alge meen gesproken valt in dit op zicht de schade mee. Alleen de SCH 61 kwam met zijn boeg op de wal terecht en liep ernstiger beschadiging op. Later slaagde men er echter in het schip weer normaal aan de touwen te krij gen. De loggers, die anders gis teren de haven binnengelopen zouden zijn, waren tengevolge van de storm gedwongen op zee te blijven. De schippers deelden, naar ons werd verteld, mede, dat de storm op zee minder zwaar zou hebben gewoed dan aan de wal. De ingang van de haven was vrij wel niet meer te zien door de hui zenhoge golven, die zich met ra zend geweld over de havenhoofden stortten. De borstwering voor het seinhuis is goeddeels vernield. Tij dens de stormnacht stond het wa ter in het seinhuis enkele decime ters hoog en men vreesde daar. dat de seininstallatie door het water zou worden ondermijnd en naar be neden zou storten. In Kijkduin :s vermoedelijk een mijn aangespoeld. Naar de Seininrichting van de haven te Scheveningen ons mede deelde. was de waterstand Zondag middag kwart voor zes uur bij hoog water 1.10 meter lager dan om 5 uur in de nacht van Zaterdag kig alle worden gered, i op Zondag. werden ongeveer 400 me der schuiten, de H11651. geraakte 1 schutting op en bleven voortdu in de loop van de nacht los en rend in het geweer om eventuele sloeg tegen een aangrenzende boot stremmingen elders zo snel moge- aan. naar het scheen zonder scha- lijk te kunnen opheffen Bij het in aanbouw zijnde kantoor van de Eerste Nerierlandsche aan de Johan •eer heeft midden in de nacht de schuit weer met de touwen vast gelegd. Omstreeks half zes in de ochtend echter begon de boot wa ter te maken, zodat zij met vrij de Wittlaan stortte een opslagloods in elkaar. De jonge aanplant aan de andere zijde van deze laan was voor een groot deel tegen de grond Waterstaat, hoofdingenieur Klein. Aan de burgemeesters van de gemeenten in Zuid-Holland is telegrafisch opdracht gegeven mede te delen hoe de toestand is en na te gaan of er evacuatie- maatregelen moeten worden ge troffen. Tot evacuatie mag evenw el niet worden overgegaan zonder over leg met het Rijksbestuur Van diverse percelen, o.m. Van der Neerstraat 221. Vaülantlaan 24, Jan de Baenstraat 60 en Rave- steijnstraai 262 zijn daken geheel of gedeeltelijk door de storm ver woest. Het buizenstelsel van het Zeefgebouw aan het Verversings kanaal is blootgespoeld. Werklie- Ridderkerk stond duizend angsten uit Het water spoelde de Ringdijk over (Van een onzer speciale verslaggevers) De 21.000 inwoners van de gemeente Ridderkerk, die ook de gemeen ten Bolnes, Slikkerveer, Kijsoord en Oostendam omvat, en zich uit strekt over een gebied Van 2500 hectaren, hebben in de fatale nacht van Zaterdag op Zondag jl. zeer grote angsten uitgestaan, want zo de 15 kilometer lange dijk langs de Maas en de Noord het zou hebben begeven, dan zou de ramp voor dit gebied niet te overzien zijn geweest verscheïdè'ne plaatsen* kapot. Om voorraad van 1000 zandzakken uit Rotterdam laten komen. Deze waren meer dan nodig, want op tientallen plaatsen spoel de het water door geslagen bressen onder de dijk door Het kon door de achter de dijken gelegen sloten en rioleringen vol doende worden opgevangen, maar het veroorzaakte aan de binnen kant van de dijken gevaarlijke ga ten. die met zandzakken moesten worden gedicht. Bij Slikkerveer was de nieuwe tegengloooiing op het gehele eiland IJsselmonde zü» overstroomd. Gode zij dank heeft de dijk de kracht van het wild opstuwende water doorstaan, hoewel het er over vrijwel de gehele lengte overheen is gespoeld en er op talrijke plaatsen flinke stukken van de dijk zijn weggeslagen. Met man en macht is er die gehele nacht gewerkt om met zandzakken de ergste breuken te dichten, liit de vele buitendijks gelegen huizen, die tot aan het dak toe in het water stonden, werden in de zwarte nacht, terwijl de storm het water hoog opzweepte, met alle beschikbare bootjes en zelfs kano's ongeveer 400 mensen geëva cueerd. Eenmaal sloeg een zwaar beladen bootje om, doch gelukkig heeft men de inzittenden kunnen redden. In dit gebied zijn ook verder geen slachtoffers te betreuren, alleen is er veel vee verdronken j deze wijze uit hun woningen ge- i haald, die in scholen, in de pasto- I rie of bij familie werden onderge bracht. Het evacueren van een achttien I oude mannen en vrouwen uit het gemeentelijk Oudeliedentehuis aan de Havenstraat ging eveneens met Om 12 uur in de nacht van Zater- dag op Zondag juist toen de meeste j grote moeilijkheden gepaard, aan- mensen ter ruste- waren gegaan, werd de toestand al uiterst ern- tig ingezien. De burgemeester, de heer A. M. Nieuwenhuisen, en de politie, bestaande uit 25 man van de vaste kern, en 29 man van de reserve, hielden zich gereed om op het ergste voorbereid te zijn. Om kwart voor drie kwam de melding binnen, dat het water 1 meter on der de kruin van de djjk stond. Het steeg toen met een snelheid van ld centimeter per kwartier. Tegen drie uur achtte de burgemeester het ogenblik gekomen, om de ge hele bevolking te alarmeren. Met kerkklokken, fabrieks- en brand weersirenes en alles wat maar flink geluid kon geven, werd de alarmtoestand ingeluid, en op de mannelijke bevolking een beroep gedaan om zich ter bescherming van de dijk gereed te houden. Terwijl op vele plaatsen de boe ren in de laaggelegen polders hun gezin en hun vee in veiligheid trachtten te brengen, werden el ders honderden zandzakken ge vuld "en naar de bedreigde plaat sen vervoerd. Weg op dijk barstte open Om half vier werd uit IJssel monde gemeld, dat het water gelijk stond met de kruin van de dijk. Tal van straten waren daar onder gelopen. De post Bolnes meldde om kwart voor vier, dat aan de Be- nedendijk, tussen de Christelijke school en de boerderij van Bol, de weg van de dijk was opengebar sten en 't water door de dijk heen spoelde. Even later sloeg ook de dijk bij het Lekveer in Bolnes stuk. Met zó'n enorme snelheid was het water gestegen, dat er van enige redding van goederen in de ondergestroomde huizen buiten de dijk geen sprake meer kon zijn. De bewoners van die huizen konden er slechts op bedacht zijn het vege ljjf te redden. Met van alle kanten gerequireerde roeibootjes en ande re vaartuigen werden de huisge zinnen. die in grote angst de zol der waren opgevlucht, uit de wo ningen gehaald. In de pikzwarte duisternis en op de kokende golven werden daarbü vele angstige ogen blikken uitgestaan. Een klein bootje, beladen met een tiental mensen, waaronder vrouwen en kinderen, sloeg om, doch de inzittenden konden geluk- totaal op gezien er enkele bedlegerige oud jes bij waren. Zij werden naar het café St. Joris overgebracht en door leden van de hulpcolonne van het Rode Krui- liefderijk verzorgd Bij Munter, aan de Ringdijk 108. moest ook nog een oude zieke vrouw uit haar woning worden ge haald. Burgemeester Nieuwenhui sen. die met de corpschef, inspec teur M. C. Fortuin, gedurende de nacht verscheidene malen de toe stand van de dijk inspecteerde, bracht in de ochtenduren een be zoek aan de geëvacueerden om zich van hun toestand op de hoogte te stellen Toestand werd uiterst precair Om half vijf was het water zó hoog gestegen, dat het. opgezweept door de felle stormwind, vrijwel overal over de Ringdijk en de Mo lendijk heenspoelde. Door het uitvreten van de dijk was om 5.20 uur de toestand in Bol nes uiterst precair. Op dat moment brak ook brand uit in het eleclri- sche pompstation aan de Haven kant, dat onder water stond. De vlammen sloegen boven het water uit. Ook uit dc wjjk Tienplagcn werd een brand gemeld. De brand weer. die onmiddellijk uitrukte, had het vuur evenwel spoedig be dwongen. Van de waker van de werf Schram kwam om 5.50 uur het alarmerende bericht binnen, dat een aantal vaten carbid, die daar lagen opgelagen, en door het water werden overspoeld, aan het wer ken waren gegaan. Vermoedelijk heeft men bet gevaar bijtijds kun nen stuiten want er kwamen geen nadere meldingen over binnen. Op dezelfde werf was ook nog een ter reparatie liggend schip losgeslagen Het gezin van vijf personen is met een bootje van boord gehaald- Zandzakken tekort Om het behoud van de dijk. waarvan immers zo ontzettend veel afhing, is door de mannelijke be volking en de politie van Ridder kerk en de andere gemeenten een heroïsche strijd geleverd. Honder den en nog eens honderden zand zakken werden door van alle zij den gerequireerde voertuigen naar de vele bedreigde plaatsen ge bracht. Toen op een gegeven moment de voorraad zakken was uitgeput, heeft men in allerijl een nieuwe 7-40 u. brak bü de Oude Molen een oude duiker en sloeg er een wilde stroom water de polder in. In de polder-Wouodestein stond het mod derige water tegen de huizen. Uit de Ambacht Veerweg werd om half zes gemeld, dat er vier huizen wa ren ingestort Het zal geen verwon dering wekken, als nog vele bui tendijks gelegen huizen, door dc ondermijning van het water dit lot zullen delen De dag breekt aan Men kan er zich moeilijk een voorstelling van maken, hoeveel angsten er die verschrikkelijke nacht in het gebied van Ridderkerk zijn uitgestaan. Er moet dan ook een zucht van verlichting zijn geslaakt, toen om streeks acht uur tegen het aanbre ken van de dag het water ging zakken en de zekerheid bestond, dat tot dusver de dijk behouden was gebleven. Het was toen ook mogelijk een algeheel overzicht van de toestand te verkrijgen. Bur gemeester Nieuwenhuisen. die wij op het gemeentehuis opzochten, was zo bereidwillig ons in zijn wagen mee te nemen op een in spectietocht langs het zo zeer be dreigde gebied, dat sinds 1916 niet meer zo'n angstige nacht had door gemaakt. Troosteloze aanblik De adem stokte ons in de keel, bij de aanblik van die ontzettende massa vuilbruin water, die met woest geweld de zich langs de Noord en de Maas slingerende dijk beukte. Troosteloos staken op vele sen grote gaten. De ijzerfabriek huizen en boomkruinen boven de golven uit. Overal dreven stukken hout van kapot geslagen schuren en de res ten van boerenkarren rond. Tak ken en stukken hout, die met het overspoelende water waren meege voerd, lagen bezaaid over de dijk, die op talrijke plaatsen, vooral in de bochten, lelijke knauwen had opgelopen. De zwakkere dijken van de ui terwaarden hadden het geheel be geven en vertoonden op vele plaat plaatsen van zwarte daken van de van de firma Bakker, die buiten dijks ligt. stond geheel blank, even als de talrijke langs de dijk van Ridderkerk tot IJsselmonde gele gen scheeps. en reparatie werven, Een trieste aanblik leverden de cadavers van verscheidene varkens, die de verdrinkingsdood hadden gevonden. Burgemeester Nieuwen huisen. die bij de organisatie van de hulpkrachten de leiding had. en bü de grote nood. waarin zijn ge meente verkeerde, een grote kalm te en zelfbeheersing aan de dag legde, was vol lof over 't opofferen de werk dat. door zijn inwoners, de politie en de hulpcolonnes van het Rode Kruis, gedurende de gehele nacht en de dag daarop was ver richt. In de middaguren van Zondag, toen hel ergste gevaar geweken was, hebben de meeste mensen zich enige rust mogen gunnen, maar van slapen zou het vooreerst niet komen. Vol zorg werd Zondagavond omstreeks zeven uur het tweede hoge getij tegemoet gezien. I den van gemeentewerken trachtten Zondag de hier aangerichte schade (c herstellen, In de Mallemolen is een stenen tuinmuur in elkaar ge stort. Brandweer rukte 100 maal uit De Haagse brandweer rukte in het weekeinde 100 maal uit. waar van 20 maal voor brand. Verder werd hulp verleend bij het her stellen of tijdelijk ingrijpen bij los geraakte dakgoten, schoorstenen e.d. Enkele woonschepen raakten op drift en moesten worden ach terhaald. Raad van Stale In verband met het feit dat de dienstplichtigen de dienst niet zul len kunnen verlaten en het ver keer is belemmerd, is dc openbare vergadering van de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State kamer 2op Dins dag 3 Februari n.s. tot nader order uitgesteld. Rijswijk nam ijlings maatregelen Iwee scholen ontruimd Onder leiding van burgemeester Bogaardt zyn gistermiddag te Rijs wijk maatregelen getroffen voor doelmatige hulpverlening. Het per soneel van de Dienst var Gemeen tewerken werd opgeroepen en is in vrachtauto's, voorzien van het no dige materiaal, naar Hellevoctsluis vertrokken, welke plaats door een deel van de uit 300 man bestaande ploeg echter niet meer bereikt kon worden, daar Je weg daarheen plot seling verdwenen was. Degenen, die nog wèl tot Hellevoctsluis wis ten door te dringen, rij"' dus geïso leerd. Een oproep via de radiodistributie had tot gevolg, dat zich de gehele middag ten Raadhuize stromen van vrijwilligers meldden, waardoor men in staat was. gisteravond nog 100 man, gestoken in werkkleding en voorzien van een spade, met vrachtauto's naar ópijkenisse en 50 man naar Heenvliel te zenden. Twee wagens met zandzakken wer den gestuurd naar Hollcvoetsluis en enige lichte noodaggregalen nr.ar Vlaai-dingen. Ook de wijkhoof- den van de Bescherming Burger bevolking boden hun hulp aan het in allerijl gevormde comité van hulpverlening aan De scholen aan de Beetslaan en de Esdoornstraat werden ont ruimd, daar gistermiddag het be richt binnenkwam, dat indien de noodtoestand te Vlaardingen en Maassluis zich zou vererge ren rekening moest worden gehouden met de mogelijkheid, dat slachtoffers uit die plaatsen naar Rijswijk zouden worden overgebracht Ook op andere plaatsen in Rijswijk is ruimte ge maakt voor het onderbrengen van évacué's. Vandaag worden in de gehele gemeente Rijswijk inzamelingen van geld en goederen gehouden gehouden voor de slachtoffers. Van middag om 2 uur zou de Gemeen teraad. in verband met dc natio nale ramp. in buitengewone verga dering bijeenkomen. Uit Hellevoetsluis en andere plaatsen ?i;n bij het Ryswijkse Gemeentebestuur reeds dankbetui gingen binnengekomen voor de zo spoedig verleende hulp. Manifest van het Nederlandse Rampenfonds Oproep aan het Volk van Nederland. Nood is neergedaald over ons Vaderland. Help, help direct. Krachten, machtiger dan welk mense lijke machtsconcentraties ook, hebben in enkele uren tijds grote delen van ons land in rouw gedompeld. Duizenden mensen werden in nachtelijke uren door het wrede water van huis en haard verjaagd. Werk van eeuwen werd in luttele ogenblikken te niet gedaan. Onbeschrijflijk is het leed, dat mensen en dieren heeft getroffen, met geen moge lijkheid te overzien de ma teriële schade, die met name het Westen van ons land is toegebracht. Hulp is plicht. Onder deze tragische om standigheden is hulp aan de getroffen gebieden plicht van iedere Nederlander. Hulp in goederen, maar ook en vooral, hulp in geld. Veel geld, zeer veel geld om de geteisterde bronnen van onze welvaart, die ook uw welvaart is, met de grootst mogelijke spoed te herstel len. Tast diep in uw buidel ook als dit een offer voor u mocht betekenen. Offer in het diepe besef dat het gaat om uw medemensen, om uw Vaderland en uiteinde lijk om ow eigen belang. Doe het direct! Stort uw bijdragen op postgiro 9575 van het Nationale Rampen fonds, Den Haag of stuur een postwissel naar het secretariaat Statenlaan 81. Angstige uren te 's-Gravenzande Sinds Zaterdagavond 10 uur was ook het 'Vestland in rep en roer. Het begon met. Monster, of beter gezegd met Ter Heyde. het nog maar voor een derde deel her bouwde vissersdorp, dat de laatste wereldoorlog voor de vierde maal met de grond gelyk was gemaakt. Het zogenaamde oude slag van Damen kreeg het zwaar te verant woorden. De afloop naar het strand werd volledig weggeslagen. En de Nederlandse kustvaarder Elisabeth, metend 175 ton. kwam op dit strand in ernstige moeilijk heden. Bunkers, die door de Duit sers waren gebouwd, in de zgn. Delflandse zeeduinen, werden door de kracht van het water langs de hele kuststrook van Kijkduin naar Hoek van Holland ernstig onder graven en hier en daar tuimelden zq in volle gewicht de golven te gemoet. Andere bunkers, veelal van groter formaat, braken als zandtaartjes, uiteen, terwijl de zwaarste klonten dynamiet ze vroeger niet klein konden krygen. In Ter Heyde Woensdag jl. was van Gronin gen vertrokken onder commando van kapitein J. Jonker, 63 jr.. bin nendoor naar IJmuiden, de Neder landse kustvaarder Elisabeth, me tende 175 ton, met een lading aardappelmeel naar Engeland. Vrijdag vertrok deze van IJmui den. De weerberichten waren f;oed. Toen dit scheepje, circa 45 aar oud, 50 mijl op zee was, kon het echter niet meer op tegen de woedende elementen. De motor kon het. werk niet njcer aan. Ge lukkig raakte het echter niet stuurloos, zodat besloten werd zich af te laten drijven in de richting Hoek van Holland, in de hoop. dat men daar de Nieuwe Water weg zou kunnen binnenkomen. Dat was echter een ijdelo hoop, want wat men ook probeerde, de Nieuwe Waterweg was ontoegan kelijk. Wal te doen? Zich te pletter laten slaan op de zo gevaarlyke Noorderpier? De herinneringen aan de Faustus waren nog te levendig. En men haalde het: de „Elisabeth" met een b -ht er om heen te krij gen. Bij Ter Heyde kwam men «■chter gevaarlijk dicht onder de kust. Toen werd besloten: wij zet- t> n de schuit op het strand. Hou den kunnen wü haar toch niet. Önze eigen levens moeten wü zien te redden. Voor het strand te Ter Heyde pompte Ary Huberts, oen knaap van 19 jaar, die sinds een jaar op deze coaster zat de lucht op en gaf -stoomstoten. Deze drongen tenge volge van de bulderende orkaan niet voldoende door. Toen slak hy vuurpijlen af. Met de eerste luci fer in de hand werd hij met de rug tegen het kompas gesmeten, be zeerd" zich danig maar ging door, kreeg glas in zijn linkerslaap maar werkte door. Toen kwamen de in woners van Ter Heyde, de Heyers. Toen kwamen niet alleen de man nen van de Zuid Hollandse Maat schappij. tot Redding van Schip breukelingen. Toen kwamen alle Heyers. Zü kennen de zee. Zy ken nen haar gevaren. De ..Elisabeth" lag vlak voor het oude slag. Red- dingslünen uitgooien werd gepro beerd, maar het was onbegonnen werk. Op de wieken van de wind werden zü voortgedreven. De red dingboot kon wegens het wegval len van het slag geen zee kiezen, of zy had ric-h meters diep moeten laten vallen. Met een tractor kon men het strand dus al helemaal niet meer bereiken. Dus werd de vier-koppige bemanning aangera den overboord te springen. Ary Huberts, een kranige jon gen. die op deze schuit was als rna- troos-motordrijver. sprong het eerste met het doel alles in het werk te stellen, toch een redding- lijn over te brengen. Uitgeput kwam hij echter aan wal. Zijn plan was mislukt. De tweede, die overboord sprong, was de 25-ja- rige stuurman A. J. Helmers. Hy maakte zyn eerste reis op deze coaster en had schipbreuk-erva ring. Ook hü wilde alles proberen. Het verging hem echter als vier jaren geleden, toen hü voor het eerst op zee was op de Nederland se coaster „Albatros". Hy kon niets uitrichten, en moest aan land blü- ven. Beide mannen werden overge bracht naar de reddingpost die was ondergebracht: in café De Sport, waar zü door de eerste hulp onder leiding van dr. den Hollander wer den gemasseerd, nadat zy' eerst waren onderzocht. Vervolgens kre gen zü een douche en veel cognac, want zij waren door het uren zwalken op zee niet alleen dodeiyk vermoeid, maar ook steenkoud. De derde, die de sprong naar be neden moest wagen, was de 19-ja- rige J. Bakker, kok en lichtma troos, die al wel heel snel kennis moest maken met de woedende elementen. Hü maakte zyn eerste reis en was, zwaar zeeziek, nau- welyks drie dagen op de grote wa teren. Van het moment, dat hy van boord sprong, kon hü zich zelfs gisteravond niets meer herinneren. Gelukkig waren er stoere Heyers, van wie wjj met ere kunnen noe men Arie Zeeman. Dirk Voois en Rien de Jong, die hun leven veil hadden om de bemanning van deze boot te redden, los te scheuren uit de greep van de kokende golven. Met heldenmoed hebben zy zich te water begeven en zyn ze de jonge man gaan redden. Bewusteloos is hy eveneens naar De Sport ver voerd. De laatste, die de schuit verliet, was kapitein J. Jonker, een schipper van 63 jaar. die niet kon zwemmen. Hij was zyn scheep je trouw gebleven tot het laatste ogenblik. Zwemmen kon hij niet en in uitgeputte toestand begaf hy zich tenslotte moedeloos te water. Dank zy de eerder genoemde hel den der zee van Ter Heyde, werd ook hü echter aan land gebracht. Vervoeren? Er was geen sprake van. Het allereerste huis was al ver genoeg. De oude schipper had veel zeewater ingekregen en was er nog veel erger aan toe dan de derde schipbreukeling, die geluk kig spoedig op verhaal kwam. Voor de schipper had men zorg. Lang moest men kunstmatige ademhaling toepassen. Laat in de nacht slaakte ieder een zucht: het leven van alle vier opvarenden was gered. In de loop van de volgende dag kregen zij nieuwe kleren, een geschenk van de ge meente Monster. In 's-Gravenzandc En toen kwam het noodlottige bericht: 's-Gravenzande loopt aan het eind van de Strandweg ern stig gevaar. Onmiddellijk gingen wij erheen en bevonden, dat deze alarmering overdreven was. Ge lukkig. Reeds in de vorige nacht, van Zaterdag op Zondag waren er twee grote gaten geslagen in de duinenrij onder de gemeente 's-Gravenzande. Was het gat aan het einde van de weg, die aan sluiting geeft op de Maasdijk, niet verontrustend, het andere, dat in de duinenrij was geslagen ter breedte van circa 30 meter aan het einde van de Strandweg, gaf wel degelijk reden tot -bezorgd heid. Maar met man en macht werd er gewerkt. Men wilde het grootste gevaar zien te keren voordat de vloed in de namiddag weer kwam opzetten. De mannen van de Nationale Reserve afdeling 's-Gravenzande waren onmiddel lijk na oproep paraat. En een be roep op de burgerij? Zelden is een dergelijke spontaniteit gezien. Het hele dorp trok er op uit met schoppen en spaden. Men tornde tegen de vreselijke wind op. Zelf zagen wij hoe wielryders met fiets en al in de heg werden ge dreven. Maar het kon die 's-Gra- venzanders niet deren. Redden wat er te redden viel. Hun man nenmoed is beloond. Toen de vloed kwam opzetten kon men zeggen: het gevaar is bezworen. Achtereen rinkelden echter de te lefoons op het politiebureau en in het huis van burgemeester H. B. N. Mumsen. die zelf op de plaats van het dreigende gevaar was. Uil alle delen van het land werd reeds hulp aangeboden. Overveen meldde zelfs, wy zyn al onder weg. Het Westland, met de mil- lioenen-investering voor de tuin bouw aan kassen, warenhuizen en platglasrijen, is voor het zeewater behoed. Weliswaar is er aan het glas aanzienlijke schade aange richt, maar, zo zeide men er zelf, dat is van later orde. Eerst de veiligheid! Hetgeen niet wegneemt, dat vooral de platglasrijen zwaar te lijden hebben gehad en dat het overal in 't Westland, ën in hoofd zaak by de nieuwbouw te Ter Heyde, pannen regende.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4