Ook in Delfland was Indrukken uit het Westland rampzalige Zondag toestand critiek op een Orkc taan joeg over Delft H° DE TREINENLOOP VAN HEDEN \anbiedingen van motorrijtuigen WIE SNEL HELPT. DUBBEL Oproep aan de burgerij Van een onzer verslaggevers) Tegen twee uur Zondagmiddag, toen de nog kokende zee zich opmaakte om een nieuwe aanval te doen op de duinenrij, die juist bij Terheyde, waar zij zo smal is, met diepe wonden was geslagen, bevestigde de heer A. C. Peters te Monster, tech nisch hoofdambtenaar van het hoogheemraadschap „Delf land". wat iedereen die de schade aanschouwde, reeds kon veronderstellen: de toestand is critiek. Enige uren later zei mr dr J. Winsemius, secretaris-rentmeester van het hoog heemraadschap: „Inderdaad, bij Terheyde is de toestand cri tiek. Wanneer de storm echter blijft afnemen en naar het Noorden ruimt is er alle reden om te hopen dat wij de situatie meester zullen blijven. De duinen bij Monster en 's-Graven- zande hebben ernstig te lijden gehad, doch een juist beeld van de omvang van de schade aan Delflands zeewering hebben wij ons nog niet kunnen vormen, omdat de strandhoofden nog niet zichtbaar zijn. Zij zullen ongetwijfeld ook een flinke klap hebben gekregen". WATERSNOOD-EDITIE VAN MAANDAG 2 FEBRUARI PAGINA 4= Zeewering' hield hel Op het ogenblik dat wij tlit schrijven is het voor de tweede maal op deze rampzalige /.ondag hoog n ater geweest. En tot nu toe heelt de zeewering van ..uen- land", die vooral b:j Terheyde een zo Kwetsbare plek vertoont, net gehouaen. ondertussen kan met verheeld worden, dat het west- land en onze stad gevaar hebben gelopen. In de vroege ochtend van Zondag joeg de springvloed de zee tol slechts even onder het hoogste punt van de slag bu Ter heyde. Opgezweept door een or kaan beukten de golven het duin. waarvan grote stukken werden weggeslagen. En wanneer dan ook in de namiddag de storm zijn kracht zou hebben gehouden, had den de gevolgen voor onze om geving heel ernstig kunnen zijn. 7: li krachl Mr dr Winsemius deelde ons mede dat het feit. dat bij de stor men in voor- en najaar stukken van de duinen worden wegge slagen op zichzelf helemaal niet alarmerend is Deze gedeelten ko men er in de zomer door aan stuif mg wel weer bij. Maar. zo voegde hij eraan toe. de afbrokke ling van nu is wel heel erg. om dat zij in veel grotere mate dan normaal is geschied. Dat de bun kers, die langs de duinenrij ston den. eenvoudig zijn gekanteld be wijst wel de enorme kracht waar mee de elementen hebben ge woed- Echter, gelijk gezegd, de volledige schade zal door ..Delf land" eerst kunnen worden opge maakt wanneer de storm is gaan liggen en het strand weer bereik baar zal zijn. In het begin van de middag, toen het „laag' water was. neb ben we even een kijkje aan het T'erhevdse strand kunnen nemen. Zowel bij de oude en de nieuwe slag als bij de duinen was een sprong van anderhalve tot drie meter nodig om op het strand te komen. Bij de nieuwe slag was de bestrating weggespoeld en was de afzetting langs de duinen volkomen vernield; enige ijzeren stangen wa ren als ijzerdraadjes verbogen. Het was een ware ravage, waar van het droefgeestig beeld nog werd geaccentueerd door de Za terdagavond gestrande coaster ..Elisabeth", welke bij de oude slag tegen de duinen lag gesmakt. In restaurant „De Sport", te genover de loods van de red dingmaatschappij, kwamen ve len. die naar de kokende zee waren komen kijken, zich wat warmen. Daar ontmoetten wij twee van de geredden van de „Elisabeth", die er in droge kle ren waren gestoken en al weer wat op verhaal waren gekomen. De derde man en kapitein Jon kers sliepen nog. maar de beide anderen vertelden het verhaal van hun redding. Zij "waren vol lof over de ..Heiers" die zich zo kranig had den geweerd. „Toen ik zag dat er geen andere mogelijkheid was" zo vertelde de jongste van de beide schepelingen, „sprong ik met het zwemvest om over boord. Ik hield mijn handen voor mijn ge zicht. Even dacht ik dat ik werd weggezogen, maar toen voelde ik dat ik werd opgenomen en met de borst tegen het duin werd gedrukt. Daar stond iemand tot het mid del in het water om mij te helpen."' In yiaassluis Ja. Terheyde. dat toch heus wel wat van de zee gewend is. beeft een angstige nacht gehad En hel beleefde ook een Zondag vol span ning. Doch het meest bewogen weekeinde in het gebied van „Delfland' had wel Maassluis, waarvan het gehele bovendijkse gedeelte ongeveer anderhalve me ter onder water kwam te staan. Door een vligende storm reden we in de vroege ochtend naar het plaatsje aan de Nieuwe Waterweg. Het was nog donker toen we er arriveerden en de eerste wel zeer trieste indrukken kregen Alle straten ten zuiden van de Maas dijk stonden blank. Het water werd er opgezwiept tussen de huizenrijen, waarin de benedenbe- woners een toevlucht hadden ge zocht bij de bovenburen. Het wa ter stroomde de hervormde kerk binnen en had de terreinen van erscheidene industrieën blank staan. Soms was men er nog in ge slaagd de overgordijnen op te kno pen. Maar dat was vrijwel het eni ge geweest. De vloedplankcn wa ren overal weggeslagen en duide lijk bleek, dat men niet veel anders had kunnen doen dan toezien hoe het water in de woningen drong. Van enige huizen waren de voor gevels ingestort: van andere de ramen vernield. En in de kamers was vaak een ravage aangericht. In een café, waarvan de grote spie gelruit in stukken lag. was de hele inventaris dooreengesmeten. De Maassluizenaars liepen in grote groepen door de geteisterde straten. Hun gezichten stonden ernstig. Want heel hef stadje gaat gebuk onder de ramp. die één men senleven kostte en zeer grote ma teriële schade bracht. Doch niet alleen in de bebouwde kom is er schade, Even ten Westen van de plaats stroomde de W'cst- nieuwland^cpolder tussen de Maas dijk en de spoorbaan naar Hoek van Holland onder water. Enige boerderijen en woningen werden geïsoleerd, doch de bewoners kon den zichzelf en het vee tijdig in veiligheid stellen. Bij het wegvoeren van het vee. zo vernamen wij in Maassluis, heeft de agent van politie Moerman zich buitengewoon flink gedragen. Een stier leverde moeilijkheden op en toen de politieman wilde ingrijpen werd hij door het dier bedreigd. Hij wist hel echter in bedwang te houden en hel veilig weg te voe ren. Langs de dijk tussen Maas sluis en Vlaardingen is het dijkleger van „Delfland" de gehele dag in de weer ge weest. Tegen de avond ver namen wij echter van de hoofdingenieur van het hoog heemraadschap, ir. A. C. Kolff, dat het gevaar wel als geweken kon worden be schouwd, indien althans de storm niet opnieuw in kracht zal toenemen. De heer Kolff voegde er aan toe. dat de hoofdwaterkering van „Delf land" nergens in gevaar is geweest. De binnenwater kering vertoonde echter, o.a. in 's-Gravenzande, enige zwakke plekken, doch deze waren inmiddels afdoende beveiligd, terwijl enige klei ne gaten waren gestopt. Brandweer rakle 36 maal uil voor afgew schoorstenen, losse golen enz. tide OEWEL Delft tot dusvei watersnood bewaard bleven, de storm heeft onze stad niet onberoerd gelalen. Op vele plaatsen werden vernielingen aan woningen en gebouwen aangericht en van enkele panden werden z.elfs delen van het dak door de orkaan weggesleurd. Van Zondagmorgen half zes af hebben politie en brandweer op hoge toeren gewerkt om alle be richten over aangerichte schade te verwerken en een onderzoek in te stellen naar eventuele gevaren die hieruit voor het wegverkeer zou- gezet Bij de kisten- en vatenfa- den kunnen voortvloeien, brick van A. de Neef N.V., ge- Dag en nacht bleven vele politie- legc'ii nabij het station, werden de i en brandweermensen op hun pos stapels hout uit elkaar geslagen. zodat het er oen zee van planken ,vas. In een calè zat de ganse nacht een grote groep Koz.enburgers. Zij nadelen zaterdagavond met net mannenkoor een concert in Maas sluis gegeven en toen ze, na het concert, naar huis lag de veerboot Hel regende gunnen Sedert Zaterdagavond acht uur rukte de brandweer 36 maal uit voor afgewaaide schoorstenen, los- ïlden gaan I geslagen dakgoten, omgewaaide even 'kabels bomen, enz Meermalen rukte men te steigeren en voer met uit. De uit met een lijstje van vijf adres- Kozen burgers w aren gedwongen in sen waar de hulp van de brand- Mdassluis te blijven en zij waren I weer gewenst was Vreselijk Het is onmogelijk te zeggen waarvan ik wakker schrok. Want op hetzelfde ogenblik waarop de telefoon rinkelde kwamen er enige dakpannen naar beneden en kletsten op de tegels vlak achter de slaapkamer in scherven. Het vms noodweer. De storm gierde en rammelde met ramen en deu ren. En door dat lawaai hoorde ik een stem die de alarmerende berichten opsomde. Dordrecht on der water. Rotterdam bedreigd. Dijkdoorbraak bij Maassluis Even later reden we weg. Door een loeiende storm. En een regen die striemend tegen de ruiten sloeg. Hel. licht van de koplampen gleed over het natte wegdek. En in de dorpen over de resten van wat eens dakbedekking was. In Maassluis, geleund tegen de storm en met de handen tegen het gezicht, omdat de regen zo venijnig koud was, v;erden we voor de eerste maal geconfronteerd met de ellende: wild golvend water in de straten. Ten Zuiden i an de Maasdijk zagen we een uitgekuifd meer dat bezit van landerijen en tuinen had genomen. En tegen de stukgeslagen duinen van Monster stond de mast van een gestrande coaster. De Zondag groeide van de och tend naar de avond. En de berich ten die wij via de radio beluister den. wanneer we ergens binnen waren overól stond gisteren de radio aan vertelden dat het een dag werd die als een rampdag in de geschiedenis van ons land zal worden beschreven. In de historie van ons land dat meesterwerken heeft verricht om het water aan zich dienstbaar ie maken, maar aan datzelfde water de eeuwen door, en ook gisteren weer. zo'n hoge tol heeft moeten betalen. De mens heeft zich een grote kunde en kennis verworven. Maar voor het geweld der elementen moet hij deemoedig het hoofd buigen JOOST getuigen van om tegen drie uur 's nachts de brandw eer niet loeien de sirene en inet ratelaars door alarmeren. En nog geen anderhalt Maassluis ging om de bevolking te alarmeren. En nog geen half uur later moesten zij constateren hoe de weg naar de pont onder meer dan een meter water stond. Om acht uur in de morgen luis terden zij in spanning naar de nieuwsdienst van het A.N.P. De berichten, welke over Rozenburg bekend werden gemaakt, waren niet erg opwekkond. De mensen keken elkaar aan en de zorg stond op de gezichten te lezen. Geen wonder. Ze dachten aan hun vrouwen en kinderen; aan hun bedrijven, hun vee. En zo be sloten gezamenlijk te trachten langs de spoorbaan het veer te be reiken. Hun poging had echter geen succes. En al zou dit het ge val zijn geweest, dan hadden zij nog Rozenburg niet kunnen berei ken. omdat de veerdienst nog niet was hersteld. Water steeg snel Bij hét aanbreken van de dag was duidelijker te zien wat hel wa ter in Maassluis had aangericht In de Fenacoiiusstraat stond een aan tal auto's tot de bovenkant van de motorkap in het water. De eige naars bleken geen tijd meer te heb. ben gehad de wagens weg te rij den. Het water was dan ook snel opgekomen. De bewoners van de benedenhuizen hadden waar lijk geen gelegenheid om veel të redden. Dit blijkt niet alleen uit het feit, dat een bejaarde vrouw op bed de verdrinkings dood stierf, doch het illustreer de zich ook door hetgeen te zien was. toen in het begin van de middag het water voor een groot deel was teruggelopen en men een aantal straten kon betreden. Hier en daar moest men omlo pen wegens de grote gaten, die in de straat waren gevallen en zo nu en dan moest men waden, doch men kon zich in ieder geval bewe gen langs de huizen waarin het wa ter anderhalve mèer hoog had ge- Van enige panden waaiden zelfs delen van het dak weg en op ver scheidene plaatsen werden schut tingen weggeblazen. Zondagmorgen om half negen gaf de politie aan alle geestelijken van Delft het bericht door betreffende de oproeping van militairen. In de ochtend-godsdienstoefeningen werd dit bericht in heel Delft bekend gemaakt en verscheidene geeste lijken en predikanten hadden op het laatste moment wijzigingen in hun predikatie aangebracht. Op de Beestenmarkt woei van ,,Dc Gouden Arck" een stuk dak van drie meier weg. van een per ceel op de Binnenwatersloot woei het dak los. evenzo van een wo ning aan de Van Leeuwenhoeksm- gel. In een woning aan de Gasthuis- laan constateerde men een grote scheur in de gevel, welke kennelijk door de storm was veroorzaakt. Bouw. en Woningtoezicht heeft zich onmiddellijk van de situatie op de hoogte gesteld om te onder zoeken of gevaar voor instorting aanwezig was. In de Van der Heimstraat kwam een dakkapel met kozijn en al naar beneden. Ook aan de nieuwe school aan de De Meesterstraat is grote schade aangericht Plafond bewoog Bewoners van een woning aan de Com Trompstraat hoor den een harde klap op het dak. als gevolg waarvan het plafond werd vernield. Blijkbaar was de slag veroorzaakt door een omgevallen schoorsteen. Op een andere plaats in de stad werd door de wind die via een ingewaaide ruit binnenkwam de druk in de woning dermate verhoogd dat hel plafond zicht baar bewoog. Nabij Delfgauw reed een auio te water doordat de bestuurder door een rukwind werd verrast. De in zittenden konden zich tijdig in vei ligheid brengen. Hulp voor getroffen gebieden In Delft is algemeen een harte lijk meeleven te bespeuren niet de getroffen gebieden. Gistermorgen vroeg waren alle leden van de Ko- oor I <!e Kruiscolonne Delft reeds pa ge- I raat en wachtten in hei gebouw aan de Koornmnrkt eventuele in structies af. In dc loop van de mid dag kwam het bericht binnen dal in Alblasserdam de hulp van de Delftse Rode Kruiscolonne nood zakelijk was. Onmiddellijk rukte men uit met een door Openbare Werken en een melkinrichting hier ter stede beschikbaar gestelde tankwagen welke respectievelijk met drinkwater en melk werden gevuld. In de loop van de middag, toen het bericht binnenkwam dat de dijk bij "s-Gravenzande was be zweken. namen de Delftse studen tenverenigingen het initiatief vrij willigers op te roepen om zo nodig hulp le kunnen verlenen, In totaal hebben zich driehonderd studenten en lal van particulieren gemeld. Ook verschillende auto's werden beschikbaar gesteld'. B. en \V. waren bijeen Ook op het stadhuis heerste een grote bedrijvigheid. Het college van B. en W. kwam in vergadering bijeen om de toestand onder ogen te zien en te overwegen welke maatregelen bij eventuele over stromingen in Delfland konden worden genomen. Besloten werd een beroep op de Delftse bevolking te doen om haar steent ie bij te dragen in de leni ging van de nood in de overstroom de gebieden. Van half zeven tot acht uur gis teravond ging een geluidswagen door alle delen van de stad voor hei hekend maken van een pro clamatie van de loco-burgemeester de heer J. A, Lausberg. waarin hjj een beroep doet op de bevolking geld. kleding en dekens beschik baar te stellen voor onze getroffen landgenoten. Heden (Maandag) zal een grote inzameling worden ge houden Dat de Delftse bevolking haar dankbaarheid tone voor het feit dat zij voor de watersnood is gespaard gebleven Contrast Zondagmiddag toen men op het politiebureau koortsachtig werkte om alle berichten over stormschade en te verlenen hulp aan getroffen gebieden zo snel mogelijk 'te verwerken belde er een meneer op, die de hulp van de politie inriep om uit, te zien naar zijn hondje dat tijdens de storm was weggelo pen en nog niet was terugge keerd. Een ander historisch feit in deze dagen van spanning is, dat zich Zondagmiddag twee da mes. gewapend met een schop, aint het Stadhuis meldden met de i raag waar haar diensten konjen worden gebruikt. Zuinig met electriciteit in Zuid-Holland De electricileitsvoorzicning in geheel Zuid-Holland is in grote moeilijkheden geraakl. De grote centrales te Rotterdam en Dor drecht zijn uitgevallen, doordat de installaties gedeeltelijk zijn over stroomd. Er wordt een dringend beroep gedaan op dc gehele bevolking van Zuid-Holland, zo zuinig mogelijk te zijn met het gebruik van electri citeit. Dit is in het belang van de vitale krachtbedrijven, die moeten blijven functioneren. Vandaag zal een speciale rantsoenering van stroom worden ingevoerd. Bunkers tocli nog van nut geweest Zowel in Katwijk als in Noord- wijk heeft de voormalige Atlantik- wall van de Duitse bezetters een nuttige functie vervuld tijdens deze aanval van de natuur. De beton nen wal en bijbehorende kazemat ten werden door ondergraving en kantelen indertijd in het duinter rein voor de boulevard begraven, aangezien het in die tijd ie duur was om ze door sloping te ver wijderen. Het vreemdelingenver keer moest toen zo snel mogelijk weer op de been worden geholpen. Thans zijn die betonnen gevaar ten door het geweld van de zee bloot gewoeld, doch niet gebro ken. waardoor zü als golfbrekers op 't smalle strand hebben gefun geerd. Waren die betonnen gevaar ten er niet geweest, dan was de zee ongetwijfeld verder doorgebro ken. Moeilijke redding Tocht van drie uur over verwoeste spoorbaan Dramatische tonelen hebben zich gistermiddag afgespeeld in de overstroomde polders ten Zuiden van de Wieldrechtse Zeedijk toen twaalf mannen, vrouwen en kinde deren van de zolders en daken van de verspreide woningen in deze polders werden gehaaid. Twee mo- lorvletten van de Marine en van de Genie waren in het woeste weer uitgevaren om deze reddingspoging te ondernemen. Men is er inder daad in geslaagd om deze in nood verkerende mensen aan boord te krijgen. Doch daarna heeft men hachelijke avonturen beleefd. De woeste golven sloegen steeds meer water in de vletten, zodat er ten slotte geen hozen meer aan was. Men is er nog nel in geslaagd de verwoeste spoorbaan tussen Dordt en Breda te bereiken en men was er amper of de vletten sloegen om en zonken. Redders en geredden hebben toen een zware tocht gehad over de bielzen en de verwrongen en vertrokken rails van de verwoeste spoorbaan. Na drie uur worstelen heeft men eindelijk de droge grond bereikt. Betreffende de treinenloop kan worden medegedeeld. dai het spoorwegverkeer gestremd is op de baanvakken Schiedam—Hoek van Holland. Rotterdam Maas Gouda, Zwijndrecht-Dordrecht: Dordrecht-Giessendam, Sliedrecht- Giessendam, Dordrecht—Lage Zwaluwe, Lage Zwaluwe—Breda, Bergen op ZoomVlissingen. Er zijn de volgende maatregelen genomen betreffende het. reizigers- vervoer. De vier D-trelnén welke heden normaal rijden om S.OO. 11.00, 15.47 en 21.00 uur uit Den Haag over Rotterdam naar Pa rijs. vertrekken nu uit Utrecht met eerdere berichten. De dag- naar Parijs. De vertrekuren te Utrecht zyn7.50. 10-49. 15.32 en 20.49 uur. De buitenlandse trein van Den Haag over Luxemburg naar Ba zel. die normaal vertrekt om 9.00 uur uit Den Haag. begint nu in Roosendaal om 10.32 uur. Deze trein rijdi dus wel. in tegenstelling met andere berichten. De dagboot- boot-treinen rijden slechts lot den Haag De reizigers worden uit Den Haag met bussen naar Hoek van Holland gevoerd. De nachtboot van hedenochtend zal hopelijk uitvaren. De nacht trein naar Hamburg, die normaal te 19.49 u. van Schiedam zou ver trekken. vertrekt heden om 20.00 UUr uit Den Haag S.S. Ook de nachttrein naar Keulen, die nor maal om 20 16 uur van Rotterdam Bekendmaking van Verkeer en Waterstaat Het ministerie van Verkeer en Waterstaat maakt het volgende he kend: ..Allerwegen worden aanbiedin gen van motorrijtuigen en vaartui. gen gedaan, ter verlening van hulp aan de getroffenen in de noodge- bleden. In vele gevallen worden deze aanbiedingen gedaan naar aanlei ding van oproepen van overheids instanties. De directeur-generaal voor het Verkeer vest igt er de aan dacht op. dat in die gevallen, waar in geen plaatselijke overheidsin stantie de diénst van vervoerders aanvraagt, het aanbeveling ver dient aanbiedingen van motorvoer tuigen le doen aan de Rijksinspec teur van hel Verkeer. Aanbiedin gen van vaai tuigen kunnen worden gedaan bij de Bevrachtingscommis saris. Deze brengen de vervoerders in contact met die instanties, die de hulp het meest van node hebben. De vervoerders en vrachtautobezit- ters gelieven zich uitsluitend te wenden tot de gedoemde instanties, met name de Rijksverkeersinspec- teur en de Bevrachtingscommissa ris. Zij dienen in hun woonplaats te blijven en bericht af te wachten, waar en wanneer zij zullen wor den ingeschakeld. D.P. zou vertrekken gaal 'nu om 20.00 uur uit Den Haag S.S. Beide treinen vertrekken dus als één trein, die in Utrecht gesplitst wordt. De Scandinavië Express, die normaal vertrekt uit Schiedam om 7.16 uur gaai nu om 7.30 uur uit Den Haag S.S. De Rheingold-Express. die nor maal om 7.03 uur uit. Rotterdam vertrekt, gaal. nu om 6.39 uur uit Den Haag S.S. Tussen Rotterdam DP. en Dor drecht wordt een tien-minuten- dienst met bussen gereden. Er gaat ook een busdienst tussen Schiedam en Hoek van Holland en tussen Rotterdam D.P. en Gouda. A Coeree en Overflakkee blijven ernstig Over de toestand op Goeree en Overflakkee vernamen we nog het volgende: de toestand in Stellen dam is nog steeds hoogst ernstig. De gemeente staat vrijwel geheel onder water en de bevolking heeft zijn toevlucht gezocht op vissers bootjes. Er is gebrek aan levens middelen en water. Werkingen is in de afgelopen nacht geheel geëvacueerd. Zowel Oude Tonge als Nieuwe Tonge staan eveneens onder water. Ook Stad aan het Haringvliet is blank. In Middelharnis. dat gedeeltelijk onder water staat, zim tot nu toe 10 personen aan het water ten slachtoffer gevallen De bevolking op het eiland is rustig, Eventueel afslachten geëvacueerd vee Onder leiding van de directeur van het Openbaar Slachthuis te 's Gravenhage. tevens hoofd van de Keuringsdienst voor Vee en Vlees, is een commissie gevormd om het uit de getroffen gebieden te eva cueren vee, dat voor afslachting in aanmerking komt, ie doen slach ten en te verkopen. Deze commis sie zal haar diensten belangeloos verrichten. WAT DE D'JHEN VOOR ONS BLlEKENCN De burgemeester van Delft doet een dringend beroep op de ingezetenen hun volle medewerking te geven bij de leniging van de grote noodwaarin zovelen onzer landgenoten ver keren. De ernstige ramp, waardoor ons vaderland is ge troffen, vraagt de hulp van ons allen. In de behoefte aan kleding en dekking voor de slachtoffers dient, zo spoedig mogelijk te worden voorzien. Geld is er nodig, ZEER VEEL GELD! In samenwerking met het Nationaal Rampencomité wordt ook te dezer stede een inzameling gehouden. Laat niemand onzer achterblijvenwanneer wordt aangeklopt om een gave in geld of goed. Het geldt hier een ereplicht, een uiting van naastenliefde en gemeenschapszin, waaraan niemand zich mag onttrekken. Te beginnen Maandag (dus hedenochtend) zullen geld, goe deren en kleding en vooral dekensworden opgehaald van huis tot huis. U wordt verzocht dit klaar te leggen en mede te geven aan diegenen, die in het bezit zijn van een legitima tiebei vijs. Delft, hélpe mede deze actie ten volle te doen slagen Bijdragen in geld kunnen, ook worden gestort op rekening van de gemeente-ontvangerpostgiro nr. 1551/3, onder ver melding ..Voor het Nationaal Rampenfonds". Delft, 2 Februari 1953. De burgemeester van Delft, J. A. LAUSBERG, l.B. Grole aclie voor inzameling van goederen en onderbrengen van vlnchlelingen Zoals we elders in deze editie reeds meldden, is het College van B. en W. gisteren in een langdurige spoedvergadering bijeen geweest om te overwegen welke maatregelen kunnen worden genomen ter voorziening in de nood van de getrof fen gebieden Het resultaat hiervan is geweest, dai een grote hulpactie in het leven is geroepen. Deze actie betreft zowel technische hulp, welke zal ressorteren onder wethouder J. Bühler, financiële en materiële hulp onder leiding van wet houder A. C. M. Sipman en hulp aan hen die moeten evacue ren onder leiding van wethouder J. M. H. Baars. Het geheel weer onder leiding van de loco-burgemeester, de heer J. A. Lausberg. Vandaag zal door padvinders en padvindsfers, leerlingen van middelbare scholen en door leden van de vereniging voor vrouwelijke hulpverlening een huis-aan-huis- en een straat inzameling en collecte worden gehouden voor de geteisterde gebieden. Geld, kleding en dekens zijn de artikelen waar het meest behoefte aan is. Wat de kleding betreft moet er wel rekening mede worden gehouden dat alleen behoefte is aan die kleding die direct gebruikt kan worden. Zondagavond en hedenmorgen is de bevolking van Delft via gcluids- wagens reeds van deze inzame lingsactie op de hoogte gebracht. Allervvege blijkt een grote drang onder de Delftse bevolking te zijn om hulp te verlenen. Reeds werden grote hoeveelheden kleding en de kens beschikbaar gesteld. Woning inrichters hielden Zondagavond een inzameling voor dekens en in en kele uren tijds waren reeds een klrine honderd dekens beschikbaar gesteld. De Delftse textielhandelaren heb ben een comité gevormd bestaande uit de heren S Brouwer fa. wed B. Jenje en H. J. van Uffelen. dat hedenmorgen een inzameling van kleding zal houden onder hun col lega's. Zij die om een of andere reden niet mochten worden be zocht kunnen zich in verbinding stellen met de heer Brouwer tel. 879 en fa. Jenje tel. 986. Zij kun nen kleding bezorgen bij Oude Langcndijk 23a. Zondagavond is de proclamatie van de burgemeester via de radio distributie aan de Delftse bevolking bekend gemaakt. Alle goederen zullen worden op gehaald. Zij die deze echter zelf willen brengen kunnen dit doen bij het Rode Kruisgebouw aan de Koornmarkt. Telefonische mededelingen over beschikbaar te stellen kleding en dekens kunnen worden gedaan via tel 2250 dat dag en nacht bereik baar is. Collectanten kunnen zich nog aanmelden bij het stadhuis. Evacuatiecentra Onder leiding van de heer Baars is een organisatie in het leven ge roepen voor het opvangen van eventuele evacué's. Als opvangcen trum heeft men de beschikking over het clubhuis „De Haven" waar de vluchtelingen zullen wor den geregistreerd en door de heer D. P. Kok zo nodig bijgestaan door een assistent van het Oude- en Nieuwe Gasthuis, op medisch ge bied zullen worden geobserveerd. Na de registratie zullen de vluch telingen worden overgebracht naar evacuatieplaatsen in de stad Hiervoor zijn ;n gereedheid gebracht ..De Hertenhorst", de Van der Woudenstichting, club huis „De Haven", het weeshuis op de Kantoorgracht en 't wees huis aan de Nieuwe Langendijk. Voorts befechikt men over een grote lijst van particuliere adres sen. Zij die zich nog willen op geven om eventuele vluchtelingen onderdak te verschaffen worden verzocht zich in verbinding te stellen met het bureau van poli tie, tel. 80 en 100, toestel 3 en hel Rode Kruis, tel. 1050, Eventuele zieken zullen in de drie Delftse ziekenhuizen worden onder gebracht. Behalve de maatregelen voor het opvangen van mensen zijn j ook voorzieningen getroffen voor het onderbrengen van vee. Door j bemiddeling van dr H de Ronde, directeur van de gemeentelijke vee- en vleeskeuringsdienst hebben tal van boeren uit de omgeving van Delft hun stallen beschikbaar ge steld, waar ongeveer duizend stuks vee geborgen kan worden. Wanneer de beschikbare ruimten voor het onderdak verschaffen aan vluchtelingen niet voldoende moch ten zijn, zijn er nog tal van uit wijkmogelijkheden, o.a. naar het pand Schoolstraat 2. het wijkge- I bouw aan het Achterom en voorts T.H.-gebouwen en vergaderzalen. Grote hulpvaardigheid I Voor de verlening van techni- sche hulp, waaronder moet worden verstaan hulp in de geteisterde ge bieden zelf. heeft men de beschik- j king over driehonderd studenten, dc Nationale Reserve, de Reserve Gemeentepolitie en een groot aan tal particulieren. Reeds vóórdat een officiële oproep tot de Delftse bevol king werd gericht om hulp te verlenen aan onze getroffen landgenoten, werd deze spon taan en in grote omvang aan geboden. Delft heeft de nood van het ogenblik begrepen en zal dit in nog belangrijker mate vandaag bewijzen. Meer dan ooit is het thans waar: wie snel helpt, helpt dubbel. Restaurant weggevaagd Bij Camperduin, dus aan het Zuidelijke einde van de Honds- bossche, is het grote, uit hout op getrokken café-rastaurant, bekend onder de naam „Paviljoen Minke- ma". het slachtoffer van de storm geworden. Tegen middernacht werd eerst het terras weggeslagen. Met man en macht begon men toen de inventaris van het restaurant in veiligheid te brengen. In de loop van de nacht is het restaurant bijna geheel omver gewaaid. Het gal moet dicht Al kosl hel een millioen (Van onze verslaggever) ln het gebied van de grote waterwegen in ons land speelde dc mobiloloon een onmisbare rol. De nor male telctooncommumcatie was door het onderlopen van telegraaf- en tcletoon- kantoren in het ongerede geraakt. De radio-teletome was hier zowel voor dc ge ïsoleerde bewoners als voor hen die op schepen vertoef den en geen kans meer za gen de vaste wal te berei ken. een ware uitkomst. Ook als middel voor con tact van polder- en water schapsbesturen met de ver schillende autoriteiten be wees de raüio-telefonte uit stekende diensten. Een woord van hulde komt toe aan die amateurzenders die onafgebroken op nun „ka nalen" bleven uitluisteren om te kunnen bijspringen. Het was in een der vele /.mdhotlamlse polders, dat wij via onze eigen inobilo- ooninstallatie toevalliger wijs een gesprek hoorden tussen een dijkgraaf cn een opzichter van een gemeen telijke dienst. Er moest snel worden ingegrepen en de dijkgraaf diende op eigen ïniliatiei le handelen, om dat de betreffende ruksin- stanlies voor hem onbereik baar waren. Nadat hij zich door dc opzichter uit cn ter na had laten voorlichten over dc noodtoestand nam hij als een veldheer kordaat zelf de beslissing ter hand en verordineerde: „Kerel, een ding. jou gelast ik: dat gat moet dicht. Gooi er in wat je er In kan gooien, al kost het een millioen En na een ogenblik van stilte aan dc andere kant. kwam opeens het besliste antwoord van de opzichter: „Begrepen, dijkgraaf, dan zal het gat dicht

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3