Verbitterde slag om de Noord Dijkwacht door militairen afgelost Ook de badplaatsen kregen hun deel Medeleven uit het buitenland Engelse veerboot in de stormen vergaan Alle E.H.B.O.-ers opgeroepen WATERSNOOD-EDITIE VAN MAANDAG 2 FEBRUARI PAGINA 2= Tweeduizend man hebben gis teren op de 15 kilometer lange dijk tussen IJsselmonde en Rid derkerk gevochten tegen het water en de slag naar alle waar schijnlijkheid gewonnen. Toen het water omstreeks 19.00 uur gisteravond op zijn hoogste punt was. zijn geen ongelukken ge beurd en heeft de dijk langs de Noord en de Nieuwe Maas. die loopt langs IJsselmonden, Bolnes, Slikkerveer en Ridderkerk hel gehouden, dank zij de duizenden zandzakken, rietmatten, zeilen en andere materialen, die men met vele vrachtauto's vol heeft aan gevoerd. gespreid en vastgelegd. De doorbraak van de buitendijk bij Ridderkerk heeft enorme schade veroorzaakt.. Alleen al in de electromotorenfabriek van Smit te Slikkerveer wordt de schade voorlopig op een millloen geraamd. Militairen uit Rotterdam heb ben zich in groten getale vrijwil lig voor de dijkwacht gemeld ter aflossing van de beurs ge beukte polderjongens, die onge veer 20 uur aan één stuk aan het werk zijn geweest. Evacuatie van Alblasserdam Boze berichten komen te Rid derkerk binnen over de Alblas- serwaard. Men meldde gister avond, dat een gedeelte van Al blasserdam, omvattende ongeveer 3000 inwoners, heden zou worden feëvacueerd. De doorbraken bij 'apendrecht en Sliedrecht doen de polders volstromen en ook de Rijksweg op Gorïnehem is thans versperd. Het verkeer is zeer moeilijk. Van Dordrecht uit is men doende met amphibievaar- tuigen het zwaar getroffen 's Gravendeel in de Hoekse Waard te ontruimen. Van de Wiel-i drechtse Zeedijk is op het ogen blik nog geen nieuws. Ten Zuiden van de Moerdijk De mensen zitten op de boven verdiepingen of bevinden zich op hoger gelegen gedeelten, doch er zijn tot nu toe geen slachtoffers gemeld. Pontonniers bieden hier hulp. Tussen Hollands Diep en Volkerak geraakten door een dijk doorbraak ongeveer 5000 H.A. land onder water. In dit gebied wonen ongeveer 75 gezinnen. Tot een 10 kilometer ten Zuiden van de Moerdijk spoelt het water thans over het land. De dijk bij de ..Blauwe Hand" is doorge broken en de grote weg staat ge heel blank. Een lege dieseltrein staat bij de Zevenbergse Hoek, vlak vóór het water. Een twaalf tal mensen zou hier het slachtoffer van de ramp zijn geworden. Kol kend water, regen en storm, dat zijn thans de factoren, die hier re geren. Hoge en Lage Zwaluwe. Ze venbergen en Klundert moesten ontruimd worden. Vooral in Klun dert staat het water hoog. De eerste, die kort na de ramp in Wil lemstad arriveerde was de com- mandanh der Genie uit Breda. In het R. K. militaire tehuis te Koozendaal zijn honderden mani nen. vrouwen en kleine Kinderen! een tafereel van diep menselijke ellende. Vrouwen die haar man zoeken, een klein meisje, dat moe derziel alleen in de vluchtelingen- j stroom is meegekomen en mannen die somber peinzen over het ver lies van hun vee en in wanhoop de verte in staren. 17 Doden en 57 vermisten bij Halsteren Volgens de officiële berichten zijn in het gebied ten Noorden van Bergen op Zoom, in Halsteren, 1" personen om het leven gekomen. Het aantal slachtoffers is echter hoogstwaarschijnlijk meer dan het dubbele. Tientallen boerderijen zijn vernield. Honderden stuks vee zijn omgekomen. In het gebied ten Noord-Westen van Halsteren wor den nog 57 mensen in de polder vermist. Tenminste acht lijken zijn geborgen. Doordat de buitendijken van de Theodoruspolder en de Auvergse polder in de vroege ochtenduren van gisteren doorbraken, kwamen verscheidene huizen zó snel onder water te staan, dat de mensen zich niét snel genoeg in veiligheid kon den brengen. Diverse huizen, men schat het aantal op meer dan 10, stortten in en er waren te weinig boten op dat moment, om tijdig deze huizen te bereiken. Op het gemeentehuis te Halste ren, waar ook minister Witte en minister Beel zich van de toestand op de hoogte stelden, werd alles gedaan, om zoveel mogelijk per sonen uit het getroffen gebied in veiligheid te brengen. Men moet evenwel aannemen, dat van de meeste mensen, die op het ogen blik worden vermist er slechts weinige nog terecht zullen komen. In de polder ten Noorden van Dinteloord zün tenminste 3 perso nen verdronken. In het gebied HalsterenSteen bergenDinteloord zjjn honderden stuks vee in het water omgeko men. Ingenieurs van de Rijkswater staat deden alles om het gebied van de ramp te beperken. Tijdens springvloeden en stor men is de Tholense dijk over stroomd, waarna er in de dijk 8 gaten ontstonden. De spoorlijn tus sen Bergen op Zoom en Vlissingen verzakte. De polders ten Zuiden van Ossendrecht en ten Westen van Ossendrecht en Woensdrecht zijn vrijwel alle ondergelopen. E vacua lies op Voorne en Pulten De gemeenten Oudenhoorn en Hellevoetsluis staan geheel onder water. De gemeenten Zuidland, Abbenbroek en Nieuw-Hellevoet gedeeltelijk. De gemeenten udenhoom en Abbenbroek zijn geëvacueerd. De boulevard te Oostvoome, die zeer ernstig werd beschadigd is voorlopig gedicht. Over kilometers lengte werden de duinen tot grote diepte wegge slagen. Vele straten te Rotterdam blank Te Rotterdam hebben 't gedeelte tussen de rivier en de Westzeedijk, Blaak en Oostzeedijk, alsmede het Noordereiland, het terrein van de Kon. Rotterd. Lloyd en gedeel ten op de Znïdelijke oever van fle Maas last van hoog water geharl. De straten stonden hier blank, doch van ernstige schade wordt niet ge sproken. Wel zijn enkele waterlei dingen gesprongen, terwij! de elec- triciteitsvoorziening stagneerde, doordat de grote centrale aan de Galileistraat waterschade kreeg. De beide gasfabrieken op Feijenoord en aan de Keilehaven hebben even eens onder water gestaan. Het B.P.M.-bedrijf te Pernis moest zijn werkzaamheden staken. Te Schiedam was de situatie gis terochtend om 5 uur het meest cri. tiek. maar dank zij de nodige maat regelen kon men er in slagen het water te beteugelen. Verschillende- schepen geraakten op drift, maar konden veer worden vastgemaakt In de Jachthaven werden verschei dene vaartuigjes vernield, Er ont stond ook enige schade aan een dok van de scheepswerf „De Nieu we Waterweg". Het z.g. „Sterrebos" stond geheel blank. Te Maassluis en Hoek van Holland Zondagmorgen, omstreeks 10 uur. zijn in Maassluis de voorgevels van drie huizen ingestort. Het betrof twee oude huizen en een nieuw huis. De bewoners waren bijtijds gewaarschuwd en konden de wo- woningen verlaten. Bij !n overweg in Maassluis zakte een auto in d? w -g Het spoorwegverkeer tussen Schie dam en Hoek van Holland was vol- komen gestremd. Hoek van Hol land zelf was telefonisch onbereik. baar. De „Beatrix" van de Mij. Zee land ging gisteren niet naar Enge land. De boot is naar Rotterdam gestoomd De zandzuiger Ahov". die in Hoek van Holland achter de fruitloods voor anker ligt. maakte enigszins water. De druk op het water is thans verminderd. Een bepaald gedeelte is al zonder water De mensen gingen via Naaldwijk naar Rotter dam. De watersnood heeft - te Maas- sluis behalve een aantal lich'ge- i wonden, één verdrink ïngsgev-> I ge kost. Nadat het water was wegge lopen vond men in de slaapkamer van het pand Zandrad 6 het ont zielde lichaam var. de 69-jarige huishoudster mej. J. van der End. De collecte voor liet Rampenfonds De Haagse politie heeft van ver schillende kanten bericht ontvan gen, dat er in de Haagse buiten wijken Zondag reeds gecollecteerd werd voor het Nationale Rampen fonds. Daar officieel bekend is ge maakt, dat dit fonds |5as heden met een grote collecte zal beginnen, vreest de politie dat men het op gehaalde geld te eigen bate zal gebruiken. De Haagse politie ver zoekt het publiek, hiermee reke ning te houden. Vier slachtoffers op Texel Holel op Ameland erdween in zee VI De storm heeft op het eiland Ameland geen ernstige schade aan de duinen aangericht. Wel. is het hotel „Steinvoorde" voor een groot deel in zee verdwenen. De Eendrachtspolder op Xoord- Texel is geheel onder water ge lopen. Hierbij zijn vier personen om het leven gekomen, onder wie de 62-jarige smid J. Y. uit De Waal. Zij maakten deel uit van de red dingsexpeditie, die zich per auto bus naar de doorbraak had bege ven. De passagiers hadden het voertuig al verlaten, toen zjj on- verwachts door water achter zich werden ingeslolen. Een veehouder J. van S., die zich in zijn auto vlak achter de ledige bus bevond, kon nog juist, uit zjjn wagen springen, die evenals de autobus onmiddel lijk werd weggespoeld en zich zwemmende in veiligheid brengen. Zijn boerderij „Zeeburg" is na de overstroming ingestort. Ook de boerderij „Fortuin" van veehou der R. wordt verloren geacht. De kleine dijk tussen de Eier- landse Polder en de ondergelopen Eendrachtspokler, die tussen de in het midden gelegen Noord polder en de Eendrachtspolder, worden met tweehonderd man nog voortdurend versterkt. In het Zuiden is de toestand min der ernstig geweest omdat lort De Schans, waar enige malen een doorbraak heeft gedreigd, aan de luwe kant van het eiland is ge legen. De evacuatie naar De Koog vond voortgang. Bij deze plaats, die zelf veilig is, zijn stukkon duinen door de golven weggeslagen. De oorzaken van de ramp Van een der tezake des kundige hoofdingenieurs van de Rijkswaterstaat, wordt de watersnood toegeschreven aan de volgende drie facto ren: 1. Het tijdstip van het hoogwater2. De hoogte van het getij, dat springtij was in •verband met de nieuwe maan: 3. de windkracht en de windrichting. In 1894 was de hoogste stand in Hoek van Holland 3.28 meter, terwijl deze thans 3.40 meter is. Te IJmuicien was in hetzelfde jaar de hoogste stand 3.68 meter en thans 3.85, In Har- lingen was in 1936 de hoog ste stand 3-19 meter en thans 3.68 meter. Vernielingen te Katwijk Ook in Katwijk heeft een wilde zee grove stukken uit de boulevard weggevreten. Het Paviljoen Nieuw Brittenburg, een restaurant aan de Boulevard werd volkomen „onder graven". zodat het tenslotte voor het grootste deel in elkaar stortte Hetzelfde lot onderging de grote muziektent, die ongeveer twintig meter van het paviljoen stond en ook volkomen in elkaar zakte en door het geweld werd vernietigd. Met man en macht werkte men om het gat intussen te dichten, want nog bleek de zee niet tevreden. Telkens kwamen er weer golven in de richting van het bedreig de stuk, zodat het gevaar niet denk beeldig was, dat de zee nog meer zou eisen. Verder is langs de ge hele slrandlijn in Katwijk de afras tering vernietigd, grote stukken duin zijn volkomen weggespoeld en evenals op Scheveningen is de bestrating van de boulevard vol komen weg. De huizen en gebou wen aan de kust hebben, evenals de kerk, die over de zee uitziet, aanzienlijke schade aan daken en goten, terwijl er uiteraard ook een aantal ruiten is gesneuveld Een ander restaurant in de bedreigde zone, ,.De Zwaan" had met stukken kapotgeslagen bunker en andere steenmassa's een soort wal opge worpen om eventuele nieuwe aan vallen van het water het hoofd te kunnen bieden. De boulevard van Noordwijk heeft zwaar te lijden gehad. Op het Noordelijk gedeelte, en wel voor hotel Palace, ziet men slechts een massa helm. zand, bakstenen met naar het strand toe overal her- en derwaarts verspreid liggende enor me vierkante basaltblokken. De boulevard is op dit punt over en kele honderden meters zo goed als geheel verdwenen. Te Zandvoort heeft de zee met. haar vernielende kracht het prach tige bij de boulevard in het duin Afsluitdijk werd bewaakt Volgens de eerste berichten heeft de Afsluitdijk ach goed ge houden. De gehele nacht 1-s het personeel van de Rijkswaterstaat waakzaam geweest om bij even tuele beschadigingen direct te kun nen ingrijpen. Het verkeer over de Afsluitdijk werd bemoeilijkt door de over slaande watermassa's. De dijken van de Noord-Oostpol- der hebben de aanval van de storm goed doorstaan. In de polder zelf is grote schade ontstaan aan wo ningen, boerderijen en bedrijfsge bouwen. Persoonlijke ongevallen hebben zich voor zover thans bekend is niet voorgedaan. gebouwde zwembassin naast restaurant Riche opgeslokt. Er is niets meer van over. Het restau rant zelf werd zwaar beschadigd. Verderop in Zandvoort, dus meer naar het Zuiden, hebben de vele nieuwe huizen aan de landzijde van de boulevard enorme dakscha- de geleden. Te Beverwijk Te Wijk aan Zee zijn grote ge deelten van de duinen weggespoeld. Bunkers zijn blootgelegd, terwijl kleinere, de z.g. tobroekbunkers, op het strand zijn ingestort. De toegangsweg naar het strand werd voor een gedeelte weggespoeld. Bij Kamperduin is een groot stuk duin weggeslagen. Ook bij Zijpe werd de duinenrij op twee plaatsen doorbroken. Ten Zuiden van het vliegveld De Kooy kreeg de zee dijk ernstige schade. In Den Hel der schijnen de moeilijkheden niet zo groot geweest le zijn. Er sloegen enige schepen los en aan sommige huizenblokken ontstond dakschade. De kuststreken van Friesland en Groningen en het eiland Marken hebben weinig hinder ondervon den, Stormschade te Amsterdam De Amsterdamse politie, de brandweer, de rijkspolitie te water, ambtenaren en werklieden van de dienst der Beplantingen en het Gemeent. Vervoerbedrijf zijn de vorige nacht in de weer geweest om hulp te verlenen bij storm schade of deze zo snel mogelijk te herstellen. Tientallen bomen in de hoofdstad zijn door de storm ge sneuveld, waarbij op sommige plaatsen de bovenleiding van de tram werd vernield. Buiten-U: laagste water stand sinds mensen heugenis Zaterdagavond om kwart over elf is bij de Oranjeeluizen, de toe gangspoort tot Amsterdam van het IJssebneer, de laagste waterstand sinds mensenheugenis geregi streerd, namelijk 2.96 meter min N.A.P. Grote stukken van het Bui- ten-IJ lagen droog en van het bin nenkomen van schepen was geen sprake. Provinciale Griffie centrum van berichtgeving t> O Reddingswerk in Zuid- Holland onder leiding van mr. Schmal In de Provincie Zuid-Holland staat het reddingswerk onder lei ding van de waarnemende Com missaris der Koningin, mr J. J. R. Schmal, daar mr L. A. Kesper met vacantie in Zweden vertoeft. Het centrum van de berichtgeving is de Provinciale Griffie, waar sinds Za terdagnacht 24 uur aan één stuk door is gewerkt. Een telegram Mr Schmal heeft aan de burge meesters van 100 Gemeenten in het bedreigde gebied in Zuid-Holland het volgende télegram verstuurd: „Verzoeke telegrafisch bericht nopens toestand in uw gemeente alsook opgave van eventueel nood zakelijke bijstand. Voorts gaarne bericht van ieder nieuw ernstig voorval, alsook omtrent eventuele evacuatie. Niet over te gaan tot evacuatie zonder overleg met dijks- bestuur." De Afdeling Den Haag van de Federatie voor Vrouwelijke Hulp verlening heeft hulp aangeboden. Uit Warmond zijn schuiten naar Voorne en Putten gegaan. Alle Rode-Kruis-colonnes in de provin cie stonden gistermiddag gereed om aan het werk te gaan waar dit no dig was. Voorts had de D.U.W. hulp aangeboden. Voor Vlaardingen en andere plaatsen werden gisteren lampen en nood-aggregaten ge vraagd voor het werk in de avond uren. Men hoopte deze te kunnen krijgen van de Bescherming Bur gerbevolking. Verscheidene aannemersbedrijven uit het Noorden des lands hebben hun hulp aangeboden. Personeel van deze bedrijven is naar Oude- kerk, Abbenbroek en andere plaat sen vertrokken. Ministerraad zal ïiede bijeenkomen Ameriha. Canada en hngeland bieden hulp aan Op dit ogenblik is het nog niet mogelijk zich een denkbeeld te vormen omtrent de omvang van de ramp, welke ons land heeft getroffen. Van de zijde van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat wordt de schade in de tientallen millioenen geschat. Uiteraard zal zo spoedig mogelijk met het herstel van dijken en wegen worden begonnen. Wanneer met man en macht hieraan wordt gewerkt, zal het allerergste in enige maanden hersteld kunnen zijn. Gezegd werd, dat de waterstanden belangrijk hoger zijn geweest dan bij de be ruchte stormvloed van 1916. De ministerraad zal vandaag bijeenkomen om de toestand te bespreken en nadere maat regelen te treffen. De ambassadeurs van Amerika, Canada en de Britse tijde- I lijke zaakgelastigde hebben aan de Nederlandse regering hulp aangeboden. Voor zover mogelyk, zal deze hulp worden verleend door de Amerikaanse, Canadese en Britse legers in Duitsland. De regering heeft deze aanbiedingen dankbaar aanvaard. Ook het apparaat van de C.A.R.E., de Ameri kaanse hulporganisatie, is in volle werking getreden. Zij zal ook in het buitenland een inzameling houden voor de nood- gebieden. Prins Bernhard was diep onder de indruk „Wij zullen de ramp bestrijden en overwinnen" Het K.L.M.-toestel, waarmede Prins Bernhard en rijn gevolg naar de V.S. waren vertrokken, is Za terdagmiddag om 17.32 uur Neder landse tijd, op hel: internationale vliegveld van New York aange komen. De Prins was zeer onder de in druk toen hij het verschrikkelijke nieuws vernam. „Ik zal doen wat mijn Regering en de Koningin willen dat ik doe", zeide de Prins. Hij was nog niet officieel op de hoogte gesteld van de overstro mingen Hij had nog niet aan verandering van zijn plannen ge dacht. „Zoals U weet", verklaarde de Prins, ..heeft Nederland zojuist de Amerikaanse regering medege deeld, dat het geen economische hulp meer nodig heeft. En nu komt deze ramp." Hij was dank baar voor het Amerikaanse aan bod tot hulp. „iNecterlanü heelt aityd tegen het water moeten vechten en wij /.uilen deze nieuwe ramp bestrij den en overwinnen, zoals wjj al tijd hebben gedaan." Noord-Beveland overstroomd Toen de veerman van het Kat- sche Veer gistermiddag met rijn veerboot Noord-Beveland aandeed, zag hij zó ver het oog reikt, niets danwater. De toestand van de dijk was zeer slecht, deze brokkelde ten gevolge van de druk.van het wa ter af. Drie huizen, die ten Oosten van Kats in de Annapolder achter de dijk lagen, waren geheel wegge slagen. Van de bewoners was geen spoor te bekennen. In het water dreef een deel van de inventaris der boerderijen en veel dood vee. De veerman ontwaarddc enkele vluchtelingen met beddegoed, vluchtend in Oostelijke richting. Hjj kon evenwel geen contact krij gen. Omtrent het verder lot van het eiland tast men nog in het duister. Frankrijk wil genie-troepen sturen De Franse regering heeft hel voornemen genie-troepen te zenden als bewijs van haar solidariteit met een bevriende en geallieerde natie. Het Duitse Rode Kruis heeft ge vraagd of het van dienst kan zijn bij het helpen van de slachtoffers. De Amerikaanse staatssecretaris Foster Dulles, heeft een persoon lijke telegrafische boodschap aan minister Beyen doen toekomen. Het telegram zegt: „Ik ben diep verslagen door de ramp, die uw land zo plotseling heeft getroffen. Mijn regering zoekt onverwijld naar middelen om doeltreffende hulp te verlenen. Ik bid. dat het ergste voorbij is en dat veel van het lijden verlicht moge zijn als ik U De Amerikaanse ambassade deelt voorts mede; dat experts van de Amerikaanse genietroepen te Hei delberg naar hier komen om sa men le werken met de Neder landse genie en legei autoriteiten. Onderscheidene vertegenwoordi gers van buitenlandse regeringen hebben de Nederlandse regering hun medeleven met de nationale ramp betuigd. Noodtoestand in het Belgisch kustgebied Vil personen verdronken Verkeerde positie opgegeven 155 Opvarenden verdronken (Van i \ze Londense corres pondent) De ondergang van de „Princess Victoria", een veerboot van bijna 2700 ton, met 177 mensen aan boord, waarvan er maar 44 konden worden gered, is misschien wel het vreselijkste zeedrama van de laatste jaren. Het speelde zich Za terdag in zes uur tijds af. De ramp geschiedde in de Ierse Zee, toen het scliip halverwege was tussen Schotland en Noord-Ierland, waar heen het op weg was. Het is de kortste zeeroute tussen Schotland en Ierland, waaraan velen, ook uit Engeland de voorkeur geven, die bevreesd zijn voor ruw weer. Te midden van een kokende zee, op gezweept door een duivelse orkaan, die bij tijden een snelheid van 175 kilometer ontwikkelde, dook de „Princess Victoria" de diepte in. Dat was Zaterdagmiddag om 3 uur, toen de eerste kuststreep in richt kwam. Reeds om 7 uur in de ochtend, toen het schip de baai bij Stramlaur had verlaten en open zee had bereikt, begonnen de moeilijkheden. De grote deuren, welke toegang geven tot het auto- dek, gelegen onder het passagiers- dek en boven de waterlinie, waar op zware watermassa's voortdu rend hadden gebeukt, begaven het. Het schip begon toen hoe langer hoe meer over te hellen en werd, toen het water tenslotte de ma chinekamer binnendrong, onbe stuurbaar. Over een afstand van meer dan 30 km dreef het hulpe loos rond in een zee, welke zo wild was dat zich geen enkele zeeman kan herinneren zo een vreselijke storm te hebben beleefd. Voor de opvarenden waren de laatste uren een helse marteling. Alles omver werpend en verbrijzelend, perste de massa grijsgroen zeewater de sa lons binnen. De kapitein hoopte de slagzij op te heffen door iedereen naar de hoogste kant te dirigeren, maar het werd steeds erger. Het duurde niet lang of een zijde van het schip was al geheel onder water. De mensen klampten zich op het spie gelgladde, hellende dek vast aan alles dat houvast kon bieden, aan Eén der overlevenden van de Princess Victoria" (met gewonde rechterarm) geniet van een kop hete koffie. railing, want en stuxken. Het erg ste was dat iedereen doornat en verkleumd werd. Wanhopig poog den de bevroren vingers vast te houden totdat ze tenslotte toch moesten loslaten. De een na de ander, mannen, vrouwen en kinderen gleden het brullende water in. Er waren red dingsgordels en reddingvesten voor 1500 mensen aan boord, maar de situatie maakte het onmogelijk voldoende reddingsmateriaal te be machtigen. Nog erger waren de gevolgen van het drama wegens de ver keerde positie, welke de eerste noodsignalen opgaven. Pas kort voordat het schip zonk werd de juiste positie geseind. De verschil lende reddingboten en andere vaartuigen zochten daardoor in de verkeerde richting en arriveerden te laat. Een te hulp gesneld tank schip kwam, nadat het schip ge zonken was, ter plaatse en het stortte duizenden liters olie op de schuimende golven, maar deze lie ten zich nauwelijks kalmeren. Uit de verhalen van overleven- De „Princess Victoria", -welk schip zonk in de Ierse Zee. den blijkt dat geen ogenblik een paniek is ontstaan. De kapitein op de brug vertelde kalm door de ge luidsversterkers wat er gebeurde en wat men te doen had. Alle hoop was gevestigd op de reddingvaar tuigen, o.a. een torpedobootjager, die zouden komen. Toen het bevel tenslotte kwam om het schip te verlaten, konden echter slechts enkele reddingboten worden neergelaten. Een er van sloeg als een lucifersdoosje te plet ter tegen de scheepswand. Later zagen overlevenden een reddingboot omslaan en de opva renden gillende in het water val len. Zij verdronken zonder dat een reddingboot in de nabijheid iets kon uitrichten omdat de riemen waren weggespoeld. De zee was bezaaid met vlotten, stukken wrakhout, kisten en dek- stoelen, waaraan schipbreukelin gen rich vast klampten. Vele vlot ten werden door de golven kapot gebeukt, anderen zonken omdat zij overbelast waren. Men zag men sen op vlotte bidden en ook snik ken. Geredden zagen lijken voorbij drijven. In een hoek van de „Princess Victoria" zaten kort voor haar on dergang twee jonge meisjes, die zich aan elkaar vast hielden. Men probeerde haar te bereiken, maar het was tevergeefs. Vrouwen en kinderen schijnen in het geheel niet gered te zijn. Toen de „Princess Victoria" in de diepte verdween stond de kapitein Ferguson, nog steeds op de brug. Zware zeeën sloegen Zondag over de dijken bij Knokke. Zoute en Heist die het Noordbelgisch kustge bied tegen het watergeweld van de Noordzee moeten beschermen. De noodtoestand is in dit gebied af gekondigd. Bij Zoute en het nabij gelegen Lekkerbek werden dijken doorbro ken, xvaardoor het water woningen binnendrong, o.a. de particuliere villa van Koning Boudewijn. Een villa stortte tengevolge van de druk van het water in. Alle hotels en landhuizen langs de kust moes ten worden ontruimd. Alle telefoonverbindingen tus sen Brussel en de kustplaatsen zijn verbroken. Ook het telefoonver keer met Nederland is verbroken. Trein, en tramverbindingen on dervinden op sommige plaatsen vertraging en op andere plaatsen zijn zti geheel gestaakt. Te Oostende zijn vier personen in bed door het water verrast en verdronken. Een kind werd door een windvlaag uit de armen van zün moeder gerukt en verdronk in het water dat op straat stond. De Scheldetunnel te Antwerpen is Zondagmiddag geheel onder wa ter gelopen. Militairen zijn opge roepen voor het hulpverlenings- vverk. Engeland zendt 10 helieoptères De Britse ambassade deelt mede, dat. de Britse admiraliteit tien helicopters zal zenden ter hulpver lening aan de getroffen gebieden in ons land. De Koninklijke Nationale' Bond van Reddingswezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranje- kruis" roept de helpers en help sters van de Nederlandse Vereni ging voor Eerste Hulp bij Onge lukken en de Katholieke Natio nale Bond voor E.H.B.O. op, om hulp te verlenen waar dit nodig blijkt en vertrouwt er op, namens de besturen van beide verenigin gen, dat iedere man en vrouw nauwgezet consignes zal opvolgen, die gegeven zullen worden door plaatselijke en/of provinciale autoriteiten. Bedreigde plaatsen wor.dt geadviseerd voor hulpver lening overleg te plegen met de kantoren van de Nederlandse Vereniging voor E.H.B.O., tele- jfoon Amsterdam K 20-87328 en met het bureau van de Katho lieke Bond voor E.H.B.O. telefoon K 1800-50328, opdat zo snel mo gelijk hulpcolonnes geformeerd zullen kunnen worden. Regering zal morgen verklaring afleggen De voorzitter van de Tiveede Kamer, dr. Korten- horst, deelt mede, dat hij zich met de minister-presi dent heeft verstaan over de vraag, of de regering bereid zou zijn, morgen, voor zover het in haar ver mogen ligt, de Kamer een overzicht te geven van de stand van de nood in de getroffen gebieden. De minister-president heeft zich hereid verklaard, bij de aanvang der vergadering een verklaring af te leggen, waarna de leden in de gelegenheid zullen worden gesteld eventuele vragen le stellen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2