Grootscheepse hulpactie fors en prompt gestart Het Nationaal Rampenfonds luidt de noodklok Texel van de Waddeneilanden het zwaarst getroffen Verschrikkelijke taferelen in West-Brabant Koningin Juliana bezocht geteisterde gebieden dijk Vroegere overstromingen en doorbraken Verootmoediging en eensgezindheid ft MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 Geld en goed stromen toe Buitenland biedt bataljons genietroepen en andere steun aan "[VTATIONALE HULP voor een nationale ramp! Heel Nederland maakte zich in de loop van de Zondag op om de getroffen landgenoten hulp te bieden. Dezelfde dag reeds werden in talloze steden en dorpen inzame lingen gehouden van geld en goederen. Scholen en politie-bureaux, kerken en café's, jeugdherbergen en woonhuizen werden de tijdelijke verblijfplaats voor duizenden evacué's. Honderden auto's vervoerden enorme hoeveel heden voedsel en dekens naar de geteisterde gebieden. Het Nederlandse volk heeft eenvoudig, fors en prompt geantwoord op de oproep van het Nationaal Rampenfonds. De Nationale Commissie voor Vluchte lingenhulp doet. mede namens het Natio naal Rampenfonds, een dringend beroep op al haar plaatselijke afdelingen om, zo mogelijk nog in deze week en anders in de volgende, in haar gemeenten een extra bussen- en lijstencollecte te organi seren. Deze oproep wordt ondersteund door de Stichting 19401945, (die haar hele inzamelingsapparaat beschikbaar stelt) en het Nederlandse Rode Kruis. Het Rode Kruis zal via zijn afdelingen een goederen-inzameling houden Waar geen plaatselijke afdeling is, kunnen de goederen rechtstreeks gezonden worden naar de intendance van het Nederlandse Rode Kruis, Fluwelen Burgwal 19, Den Haag. De genoemde organisaties verzoeken dringend, niet zelfstandig actie te voeren, doch deze langs de plaatselijke vertegen woordigingen van de drie organisaties te doen geschieden, opdat de bundeling van krachten zo effectief mogelijk zijn. De adressen van de plaatselijke afdelingen zijn op de gemeentehuizen bekend De plaatselijke commissies voor de vluchtelingenhulp zijn door de nationale commissie verzocht, zich ad hoe te be schouwen als plaatselijke commissies van het Nationaal Rampenfonds. Öok het Watersnoodfonds is terstond in beweging getreden; bijdragen kunnen gestort op de rekening van dit fonds bij de firma Hope en Co. Voorts is een comité gevormd uit Indische Nederlan ders en Ambonnezen: giften worden gaarne ingewacht op naam van de pen ningmeester, H. J Top. bij de Ned. Han del Mij. Kneuterdijk. Den Haag. De drie grote vakcentralen, C N.V., K.A.B. en N.V.V., zullen de leden ver zoeken enkele uren over te werken en het loon daarvoor beschikbaar te stellen voor de getroffenen. Spoedig zal hierover met de werkgevers worden overlegd. Buitenlandse militairen Zo helpt Nederland. Maar ook uit het buitenland komen aanbiedingen. De am bassadeurs van Amerika en Canada en de Britse tijdelijk zaakgelastigde hebben de regering hulp aangeboden Voorzover mogelijk zal deze steun worden verleend door de Amerikaanse, Canadese en Britse legers in Duitsland. Frankrijk stelt twee bataljons genietroepen beschikbaar. De regering heeft dit aanbod dankbaar aan vaard en zal overwegen in welke mate deze hulp nodig zal zijn en waar ze kan worden verleend. De Amerikaanse staatssecretaris John Foster Dulles heeft minister Beijen een persoonlijke boodschap gezonden De Canadese ambassadeur, rnr Thomas Stone, heeft de getroffen gebieden in Zuid-Holland bezocht. Voors heeft het Belgische Rode Kruis ge'mfirmeevd naar de manier waarop het ons kan helpen. Dat heeft ook het Rode Kruis in de An tillen gevraagd. Gisteravond werd in de West een comité van actie opgericht, doch nog voor het zover was, waren er reeds zeventig duizend gulden bijeengebracht voor de hulpverlening. De douanebeamb ten van het Nederlandse Antillen hebben het geteisterde Willemstad geadopteerd. Het medeleven is algemeen. De burge meesters van Duisburg en Dusseldorp hebben Rotterdam hulp aangeboden. Ook de CARE, de Amerikaanse hulp organisatie. is in werking. Honderden voedsel- en dekenpakketten werden :er beschikking gesteld en per cantinewagen naar het noodgebied gebracht. De CARE ziou ook onmiddellijk in het buitenland een algemene inzameling houden. Ontroerend is het grote aantal berich ten dat ons reeds gisteren over de hulp verlening bereikte. Twee textielbedrij ven in Enschede schonken twaalf duizend dekens Het Nationale Postzegelfonds voor t-b.c. en chronische lijders te Voor burg stelde 200 lakens en 400 slopen ter beschikking voor hulp aan patiënten in de noodgebieden. In Den Haag en Maas tricht gingen gisteren reeds de collecte bussen rond. De Oude-Kerk-gemeente te Amsterdam begon gisteravond kleding in te zamelen in de binnenstad. Textiel- en meubelwinkeliers te Apeldoorn liepen allerlei zaken af om goederen. Koren en orkesien zullen de baten deze week aan het Rampenfonds afdragen. Het collecte- apparaat van de Ned. Bioscoopbond komt in actie. En een lange reeks van andere soorten van hulpverlening zou hieraan toe te voegen zijn. Bij het secretariaat van het Nationaal Rampenfonds, aan de Siatenlaan 81 in Den Haag, lag gisteravond reeds een flinke stapel kleren gereed voor verzen ding. Tijdens ons bezoek waren daar juist enige zusiers van de Stichting Bloemen- daal te Loosduinen, die e»n grote voor raad in lakens geknoopte kledingstukken afdroegen, als blijk van medeleven van het personeel. We zagen tussen de uitge stalde goederen vele baby-artikelen, maar ook pantoffels, rood-baaien onder goed en overjassen. Dat alles zal het Rode Kruis zo snel mogelijk sorterep en naar de bedreigde gebieden versturen. Gp de bovenverdieping waren de leden van het fonds druk bezig om de stroom van telegrammen, waarin melding wordt gemaakt van mooie giften, te verwerken. Men was zeer tevreden over de eerste reacties. Het was een goede start. Inderdaad: nationale en zelfs interna tionale hulp voor een nationale ramp! Het C.N.V. helpt Het C.N.V.-bestuur. in buitengewone vergadering bijeen, heeft de volgende besluiten genomen: Alle leden der Chr. vakbeweging worden opgewekt tot het geven van een bijdrage en tot medewerking aan de in zameling; De apparatuur van het fonds Draagt Elkanders Lasten komt volledig ter be schikking voor de nationale inzameling; 3. Het vacantie-oord van de Chr. Vak beweging te Putten wordt opengesteld voor geëvacueerden en hun kinderen. Een zelfde besluit is genomen door de j de C.N.V. aangesloten Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale in zake het conferentie-oord te Driebergen; Met de werkgevers- en werknemers organisaties samenwerkenden in de Stichting van de Arbeid, zal overleg worden gepleegd over de vraag wat door het georganiseerde bedrijfsleven kan worden gedaan ter leniging van de nood; 5. Met de hoofdbesturen der aangeslo- en organisaties zal zo spoedig mogelijk overlegd worden wat de Chr. vakbewe ging verder kan doen Prins Bernhard sprak in kerk te New York Vermoedelijk een bezoek aan president De plechtigheid in de St Mark's in the Bowery te New York ter viering van het driehonderdjarig bestaan der stad, waar op zulk een zwarte schaduw werd ge worpen door de ramp in Nederland, was sober en indrukwekkend, en begon met het zingen van „Wilt heden nu treden" Hierna las de Nederlandse consul-gene raal, mr J. A. G. baron de Vos van Steenwijk, uit de originele Statenbijbel Herbreën XI vers 1 tot 10, „Het geloof nu is een vaste grond der dingen, die men hoopt en een bewijs der zaken, die men niet ziet". Dezelfde tekst werd uit de St James Bible in het Engels voorge lezen, waarna men Gods zegen afsmeekte over H.M. Koningin Juliana en H.M. Koningin Elizabeth. Kanunnik Edward West herinnerde er aan, hoe Nederland het beginsel van verdraagzaamheid en vrijheid van de individuele mens heeft gebracht. Prins Bernhard vertelde de geschiedenis der stichting van New York door de Nederlanders en herinnerde aan 7 Amerikaanse presidenten, die afstam den van Klaas Martensen van Roosevelt, een Zeeuwse boer, die zich in 1650 in Amerika vestigde, aan de Nederlandse hulp in de Amerikaanse vrijheidsoorlog, het aandeel der Amerikaanse soldaten in onze bevrijding en hun talrijke graven in Nederland. Na afloop was er een receptie van de St Nioolas Society. In de eerste helft van de volgende week zal de Prins drie dagen lang Washington bezoeken en men acht het zeker, dat hij door president Eisenhower zal worden ontvangen. Dit zou dan een strikt persoonlijke ontmoeting zijn. Watervoorziening in R'dam en Delft moeilijk Stort direct een bijdrage op postgiro 9575 HET NATIONAAL RAMPENFONDS heeft aan het volk van Neder- land de volgende oproep gedaan: Krachten, machtiger dan welke menselijke machtsconcentraties ook, hebben in enkele uren tijds grote delen van ons land in rouw gedom peld. Duizenden mensen werden in nachtelijke uren door het wrede water van huis en haard verjaagd. Werk van eeuwen werd in luttele ogenblikken te niet gedaan. Onbeschrijflijk is het leed, dat mensen en dieren heeft getroffen; met geen mogelijkheid te overzien de materiële schade, die met name het Westen van ons land is toegebracht. Hulp is plicht! Onder deze tragische omstandigheden is hulp aan de getroffen ge bieden plicht van iedere Nederlander. Hulp in goederen, maar ook en vooral, hulp in geld. Veel geld, zeer veel geld om de geteisterde bronnen van onze wel vaart, die ook Uw welvaart is, met de grootst mogelijke spoed te herstellen. Tast diep in uw buidel, ook als dit een offer voor U mocht betekenen. Offer in het diepe besef dat het gaat om uw medemensen, om Uw vader land en uiteindelijk om Uw eigen belang. Doe het direct! Stort uw bijdragen op postgiro 9575 van het Natio nale Rampenfonds, Den Haag, of stuur een postwissel naar het secre tariaat, Statenlaan 81. (De Nederlandse dagbladen zijn gaarne bereid hun bemiddeling te verlenen bij deze nationale inzameling. Giften kunnen gestort worden op het gironummer dat in de kop van ons blad vermeld staat Red.). Vier doden bij Cocksdorp De directeur van de Rotterdamse drinkwaterleiding heeft de afnemers in verschillende plaatsen, o.a. ook Delft, verzocht in de komende dagen';ven weggeslagen. Er zouden geen door. de'grootst mogelijke zuinigheid met het braken meer hebben plaatsgevonden op drinkwater te betrachten. I het eiland. Op het eiland Texel is de toestand ook zeer kritiek. De polder Eendracht bij Cocksdorp op de Noordpunt van het eiland is ondergelopen. Hierbij zijn vier personen om het leven ge komen, o.w. de 62-jarige smid J. IJka uit De Waal. Zij maakten deel uit van een red- dingsexpeditie, die zich per autobus naar de dreigende doorbraak had be geven. De passagiers hadden de bus al verlaten toen zij onverwachts door het water achter zich werden ingesloten. Voorts is op het eiland de deur van de sluis De Schans nabij Ou-dosehild weg geslagen waardoor het water v-rij het land kon binnenstromen. Het gat van tachtig meter in de dijk bij de Kaap wist men te dichten, terwijl men zwak ke plekken onafgebroken heeft be schermd. De bevolking van de gemeente De Koog is geëvacueerd. Hier zijn namelijk stukken duinen door de gol- Groot aantal inwoners werd in hun slaap door het water verrast IN DE OMGEVING van Fijnaart kwam gistermorgen een moeder met 2 kinderen aandrijven op een deur. De vrouw bleek nog in leven te zijn en werd naar het ziekenhuis vervoerd. De beide kinderen waren echter al overleden. Dit is een der ontzettende taferelen, die zich bij de watersnood aan de Westkust van Brabant afspeelden. Wat de anderen eilanden betreft: op Terschelling hebben de dijken, behou dens een kleine doorbraak aan de Noordzeekant, goed gehouden. Aan de havemkant van West-Terschelling zijn de kelders echter vol gelopen en kwam het water tot veertig centimeter hoog in de kamers te staan. Op Ameland is Hotel Steirvoorte in de zee gestort. Hierbij deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Paviljoen Nieuw-Brittenburg te Katwijk is voor een groot deel ver woest. De restauratiezaal en het terras zijn geheel weggeslagen. Prins Bernhard (in New York) vroeg zijn gehoor te bidden voor de slachtoiiers VERGEZELD van prinses Beatrix heeft Koningin Juliana gistermiddag een bezoek gebracht aan de omgeving van de Krimpenerwaard. Zij reed eerst tot Ouderkerk, maar kon slechts tot de grens van het onder gelopen land rijden, omdat de plaats zelf onbereikbaar was. Ook Lekker- kerk, Krimpen aan de IJssel en Krimpen aan de Lek werden bezocht. De komst van de Koningin was de plaatselijke autoriteiten niet bekend. De Koningin heeft met verschillende burgemeesters gesproken over de toe stand'. Zij wilde nog proberen Zeeland te bereiken, maar dit bleek onmogelijk door het passeren op de wegen van grote hoeveelheden in veiligheid gebracht vee. Over Vianen reed het koninklijk gezel schap terug naar Soestdijk, toen het te laat geworden was nog andere gebieden te bezoeken, Prins Bernhard. die deelneemt aan de plechtigheden ter herdenking van het feit, dat New York 300 jaar geleden werd gestioht, hoorde het nieuws vam de overstromingen in de „Saint Manks of the Rouwerie". De Prins was diep onder de indruk van het verlies aan mensen levens. Hij deelde het nieuws van de ramp met grote emotie aan zijn ge hoor mee en vroeg de aanwezigen te bidden voor degenen, die zijn omgeko men en voor hen, d'ie in gevaar en ellende vertkeren. Vooral het dorp Heyningen dat onder Pijnaart ressorteert, is zwaar getroffen. De vloed kwam daar in de vroege mor gen geheel onverwachts opzetten en de talrijke bewoners werden in de slaap verrast. Het water had zo'n geweldige kracht dat vele huizen al spoedig in stortten. In deze plaats zijn dan ook veei doden te betreuren. Een vader die vroeg naar de kerk was gegaan, vond bij zijn terugkeer al zijn gezinsleden in de golven omgekomen. Wij spraken een jeugdig echtpaar dat nog maar net op het nippertje was ont komen. De vrouw vertelde ons, dat ze zelfs geen tijd had gehad om zich te kleden. In de korte spanne dat ze de eerste kledingstukken aanschoot, was het water zo hoog gestegen, dat alleen een overhaaste vlucht haar en haar man kon redden. Ze hadden de buren ge waarschuwd en ze hebben geholpen om deze nog uit hun huis, waar in korte tijd meer dan een meter water stond, te be vrijden. In Swingelspaan ging het op Afnemende wind, maar kouder weer Vrijdagnacht om 0.44 uur was het volle maan. Zowel bij volle als bij nieuwe maan werken zon en maan, die beide een sterke aantrekkingskracht op de aarde uitoejenen, samen met het gevolg dat wij dan niet een normale, maar steeds een zogenaamd springvloed krijgen die hei Noordzeewater zeer hoog maakt. Deze springvloeden komen korte tijd na volle en nieuwe maan voor en dit viel precies samen met een zware Noordwester storm van de laatste dagen. Deze storm heeft hier in het Westen van Zaterdagmorgen tot gisteravond gewoed tot de wind langzaam iets be gon af te nemen. Het vliegveld Leeu warden heeft Zondagnacht de zwaar ste windstoot van 144 km per uur ge registreerd. In het Westen en Zuid-Westen van ons land woedde meer dan 24 uur aaneen een storm met windsnelheden van belangrijk meer dan 100 km per uur. De stormdepressie liep over Oost- Duitsland en Polen naar het Oosten weg. Met deze Noordelijke wind die later mogelijk naar het Noord-Oosten draait, wordt steeds koude lucht aan gevoerd, waarin nog regen, sneeuw en hagelbuien voorkomen. In de komende nachten is zelfs lichte vorst mogelijk zodat de dag van norgen wel rustiger weer zal brengen, j Het zal echter tevens veel kouder worden. 1 dezelfde wijze. Daar hoorden we van een jonge man, dat toen hij om 9 uur buitenkwam de plank nog over de sloot r het huis lag, maar om kwart over 9 stroomde liet water het huis reeds binnen. Dat velen in hun slaap overval len zijn door het water, bleek wel uit het feit dat onderscheidene lijken, alleen gekleed in nachtgewaad, zijn aan gespoeld. Verrassend is de grote hulp die van alle zijden geboden wordt. Grote en kleine autobusondernemers uit heel ue omgeving hadden hun wagen belange loos ter beschikking gesteld en reden de gehele dag evacué's uit de getroffen ge bieden. Geëvacueerd vee kan in Den Haag geslacht worden Onder leiding van de directeur van het Openbaar Slachthuis, dr P. v, Rijn, tevens hoofd van de Keuringsdienst voor vee en vlees, is een commissie gevormd om het uit de getroffen gebieden te evacueren vee, dat voor afslachting in aanmerking komt, te slachten en te ver kopen, Onze oude vijand: hei wafer 7O lang Nederland be- 'FEN bekende ramp van hoog opgejaagd. Van Rot- staat, heeft een grote afmetingen is ook .terdam tot Schoonhoven strijd op lcvenjfl»"(lood de dijkdoorbraak bij Vlij- kwamen standen voor, ho- tegen het water" irioeten men in de nacht van 29 op ger dan men bij mensen- voeren. Door het water is 30 December 1880. Het heugenis ooit had mee- ons land groot en rijk ge- water stortte zich met gemaakt Hetzelfde was het worden Maar tevens moe- groot geweld door het ont- geval langs de Brielse ten we voortdurend op stane gat, dat zich steeds Maas. de Oude Maas, onze hoede zijn, want de vergrootte. Al wat in de Noord, Merwede, Dordtse oude waterwolf slaapt weg kwam werd door de Kil, Hollands Diep en de nooit en is er voortdurend ontzettende kracht van het Amer. op uit het op hem ver- water meegesleurd. De overd terrein weer terug stroom was zó sterk, dat "LTET ergste heeft van te winnen. men slechts met de groot- deze vloed te lijden ge- ,T ste inspanning bij de in nood had het gebied rondom de Nederlands strijd tegen veterenden kon komen, Zuiderzee. Ten Zuiden van het water vormt een dik - .en was men zo ver, dan Monnikehdam werden 10 historieboek, waarvan vele was jlet nog moeiiijk hen gaten in de dijk geslagen bladzijden gevuld zijn met jn veiligheid te brengen, van 40 tot 60 meter, waar- droeve en bange gesome- Heusden herbergde in die door het water met kracht denissen. dagen 500 personen en 1300 de verschillende laag ge- De St Elizabetsvloed van runderen. De ramp strekte legen polders binnen- 1421 is zeker niet de eer- zich uit over 30 gemeenten, stroomde. Aan alle kanten ste ramp, die in ons land een oppervlakte van 20.000 sloeg men alarm, Edam en door het water werd ver- hectaren en 30.000 inwo- Volendam verkeerden ir oorzaakt, maar hij veroor- ners werden er door ge- gevaar, de Westfriese zee- zaakte een catastrophe, zo- troffen. In de kleine ge- dijk werd bedreigd, de als later gelukkig niet meente Nieuwkuik werden dijk van de Anna Pau- meer is voorgekomen. 72 200 huizen geheel of ge- lownapolder bij de Ewijck- Parochiën werden door deeltelijk verwoest. Door sluis bezweek. De zeei het woeste water over- een steuncomité werd een grote polder Waterland stroomd, waarvan er bedrag van f 295.000 bij- was een onafzienbare vlak- slechts 38 zijn boven ge- eengebracht; voor die tijd te. Bij Baarn brak de Eem- komen. Tussen Dordrecht een kapitale som. dijk door, ten gevolge en Geertruidenberg was We deden slechts een waarvan Bunschoten geen voet lands boven wa- enkele greep. Want over Spakenburg onder water ter te zien. Hoeveel men- overstromingen en dijk- kwamen te staan. Van Urk sen bij deze gigantische doorbraken in Nederland liep vier vijfde deel onder ramp om 't leven zijn ge- zijn boekkdelen gevuld, en water. Het allerergste was komen is niet bekend. De 't is onmogelijk die in kort de toestand op het eiland Rotterdamse schrijver Van bestek de revue te laten Marken, waar zich ontzet- Spaan spreekt van 100.000 passeren. tende tonelen afspeelden, slachtoffers, maar dit cijfer gy j-amp moeten we Hier lieten 16 mensen het is zeker sterk overdreven. echter nog even stilstaan, Ieven- Vooral de Ablasserwaard temeer omdat duizenden Geruime tijd heeft het die ook thans weer zo landgenoten die zich nog geduurd, eer in 1916 het zwaar geteisterd werd zeer levendig herinneren, water weer was terugge- had 't in den loop der Wij bedoelen de Januari- drongen. Later zijn de dij- eeuwen zwaar te verant- vloed van 1916. In de mid- ken verzwaard om te woorden. We lezen reeds daguren van de 13e voorkomen dat andermaal van overstromingen in 1470 Januari stak een zware zu'k een ramp ons volk zou en telkens gedurende de Noord-Wester storm op,kdie treffen, 16e eeuw, maar die in de het zeewater het land in- Helaas is thans gebleken, 17e en 18e eeuw zijn van stuwde. Vooral in de dat ook in dit opzicht alle geen mindere betekenis ge- Nieuwe Waterweg werd mensenwerk maar ten dele weest. het water buitengewoon en onvolmaakt is Bezoek van ministers De minister-president, dr W. Drees, heeft zich reeds Zondagmorgen vroeg naar Dordrecht en omgeving begeven. Ook de ministers Beel, Aligera en Staf, alsmede staatssecretaris Kranenburg en ir A, G. Maris, directeur -generaal van de Rijkswaterstaat, hebben zich naar de noodgebieden begeven. De leden van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, de heren Wittenberg en Jansen Maneschijn, hebben zioh op verschillende plaatsen van de toestand op de hoogte gesteld. De Commissaris der Koningin, mr L, A. Kesper, die met venlof elders vertoefde, werd gealar meerd. De waarnemend Commissaris der Koningin, mr Schmal, heeft zich ter griffie in Den Haag met de leiding van de centrale hulpverlening belast. Vandaag en morgen zou Prinses Wil- helmina namens de Koningin een be zoek brengen aan de door de watersnood getroffen gebieden in Zeeland Gat van 30 meter bij 's-Gravenzande gedicht Minister Mansholt kwam kijken De betrekkelijk smalle kuststrook bij 's-Gravenzande heeft zwaar geleden van de enorme stormkracht. Over de gehele lengte zijn daar de duinen voor de helft en op sommige plaatsen voor tweederde weggespoeld. Een duingat van ongeveer dertig meter aan het einde van de Strandweg gaf wel de nodige ongerust heid en terecht. Een beroep op de Na tionale Reserve in 's-Gravenzande en op de burgerij werd niet vergeefs gedaan; met man en macht ging men aan de slag, om het grote gevaar van een door braak te bezweren. Ten koste van alles moest immers voorkomen worden, dat het zoute zeewater de kostbare cultuur grond zou overspoelen. Door de Duitsers gebouwde bunkers werden geheel ondermijnd en vele van deze betonmassa's veranderden in puin, terwijl andere een groot gevaar voor in storten opleverden. Op enkele plaatsen waren de duinen zodanig geteisterd, dat de toestand kritiek zou worden bij het opkomen van de vloed. Na drie uur in gespannen werken met honderden vrij willigers was gistermiddag om vijf uur het gevaar geweken. Minister Mansholt en burgemeester Mumsen waren bij het dichten van het gat aanwezig. Voor verzilting van Delflands gebied tengevolge van het hoge water en de overstromingen bestaat geen gevaar meer. Alleen buitendijkse polders zijn ondergelopen, maar Delflands zeewerin gen hebben zich voortreffelijk gehouden. Het Zondag afgekondigde maalverbod werd vanmorgen weer opgeheven en toestand in het Hoogheemraadschap Delfland is nu weer vrij normaal. Er is nagenoeg geen zout water binnengeko men en zo werd een ramp, die niet te overzien zou zijn geweest, voorkomen. De aanblik van de grauwe el lende, die de watersnood op leverde, kreeg nog een extra accent door het loeiende en blatende vee, dat zó uit de warme stallen door de snijden de koude van de buitenlucht moest worden weggevoerd. Een beeld bij Stolwijkersluis onder Gouda. LAGE landen bij de zee! Eeuwen ge leden is het, dat de dichter zo ons land noemde. Hij deed het simpel. Een voudig, maar juist eeuwenlang ook heeft ons land van zijn lage ligging zijn naam gemaakt: Neder-land, Hol-land. O, zeker, we wisten het wel, dat wijde gebieden dieper lagen dan het water. Vreemdelingen konden we er met enige trots van verhalen. We wisten het zó goed, dat we het bijna vergeten waren. Nu zijn we het weer aan de weet ge komen. En hoe! Nederland, de lage landen, ontworsteld aan het water. Neen, sterker nog: „Uit zee hebt gij uw grond gewrocht", zei, de aarheid nog wat scherper benaderend, een ander dichter. Maar een worsteling het gebleven, alle eeuwen door. Om het „gewrochte land" moesten de dijken wor den gelegd, opdat wat gewonnen was, ook kon worden behouden. We leerden van het water, van de zee te spre ken als van een erfvijand, die de vaste belager bleef en die in onafgelaten waak zaamheid diende te worden gekeerd. FN thans? Thans is geschied, wat wij eigenlijk nog nauwelijks voor moge lijk hadden gehouden. Ondanks de krach tige groei van het menselijk vermogen, gepaard aan heel het menselijk vernuft, ondanks waakzaamheid en verweer, heeft het water ons besprongen, is het onweerstaanbaar gaan rijzen tegen de dijken, is het gaan beuken tegen de mu ren, die ons moesten beschermen, is het er in geslaagd, gaten te slaan, die, in de smartelijke gevolgen, schrijnen als even- zovele wonden. Het water dat getemd scheen, is ook nu nog de erfvijand gebleken. Sinister in de nachtelijke buldering van storm en wind is het komen opzetten, hoger en hoger, tastend naar zwakke plekken in de verdediging, verraderlijk aansluipend r het ontdekt had een zwakke stee, maar straks ook niet langer verholen 1 bressen slaande, breed en diep. En nog bleek, dat ons lanc^ zijn naam, Nederland draagt, ja misschien ook met trots, maar tevens als een aanduiding van een tot bescheidenheid dringende erkelijkheid. JLJET water dan is gekomen. Het heeft ellende gebracht in een omvang als nog nauwelijks te peilen is. Het heeft golven van leed uitgestort over steden dorpen. Het heeft enige honderden mensenlevens geëist. Het heeft dui zenden en duizenden mensen verdreven an de plek die hun lief was. Het heeft -ns land, nog zo kort en zo moeilijk ter been gekomen na de verschrikking van oorlog en bezetting, opnieuw aan het wan kelen gebracht. Het heeft schade berok kend in een mate, die ook in de komende tjjd niet bij benadering zal zijn aan ts geven. Is het dan wonder, dat van velen smart en moeheid zich meester maken? Waarom dit alles? Of is het toch alles anders? Ja, het is nog anders. Zeker, de elementen hebben gewoed. Ze hebben het gedaan op uitzon derlijk felle wijze. We hebben daar zo onze menselijke verklaringen voor. We spreken van een samentreffen van storm van springtij en van vloed. En we hebben nog gelijk ook. Dat klinkt alles logisch en het sluit als een bus. Maar spreekt in dit alles tot ons dan God, Die de elementen schiep? TYAT moeten wij ln deze dagen, waarin zovelen moeten loslaten wat zij het hunne mochten noemen, wel sterk vast houden: dit alles komt van God. Wat ons thans aan ramp en leed overkomt, moet wel dienen tot verootmoediging. Wat hadden we het als mensen ver gebracht! Hoe vertrouwden we op de voorzieningen, welke we hadden getrof fen! De Sint-Elizabethsvlocd scheen iets uit een heel ver verleden. Dat kon ons in deze tijd toch niet meer overkomen? Het i s ons overkomen. Deze spraak moeten wij toch verstaan: God heeft ook in deze storm tot ons gesproken. Waren we Hem in alle voorzieningen niet bijna vergeten? Hadden we Hem niet voorbijgezien?-Hadden we niet bijna in ons doen en laten „Gods water over Gods akker laten lopen"? Welnu, God heeft Zijn water over onze akkers laten lopen. En het staat er nog, soms meters en meters hoog. "^VEROOTMOEDIGING dus tegenover dit spreken Gods. Maar er schuilt in deze zelfde wetenschap van dit spre ken Gods temidden van het onpeilbare leed toch ook een geweldig brok van troost. Het is o.is maar niet overkomen als „bij geval", als een zinloos iets, als een toevallig samentreffen van enorme natuurkrachten. Het heeft zin en beteke nis, wat ons trof. Moge het velen, van wie nu nog vol zijn van verbittering en smart, dichter brengen bij Hem, Die sloeg juist opdat Hij trekken zou. Dichter bij Hem, die de wereld slaat, maar Die ook aan deze zelfde wereld de verlossing geeft en de redding in het uitzicht stelt. Maar dichter ook bij elkaar. Wat hebben deze eerste dagen al niet te zien gegeven aan menselijke opofferings gezindheid en saamhorigheid! Wat is er niet gezwoegd en gewerkt! A AN de duizenden denken wij, die op de dijken gereed stonden om zwakke plekken te versterken, om bressen te dichten. Dijkwachten, de mannen van de politie, de soldaten. Ja, aan wie al niet? Wie hen aan het werk heeft gezien ln het nachtelijk duister onder het bulderen van de wind en vlak bij de donkere drei ging van het water, die moet bezield zijn geweest van eerbied voor zoveel toewij ding en zoveel niet aflatende volharding. Een nationale ramp ishet geworden van ongekende omvang. Maar dan ligt het ook voor de hand, dat wij allen trach ten te delen in dit leed en dat wij trach ten het voorzien in deze ellende zoveel als enigszins mogelijk is,' te maken tot een nationale zaak. Er zij in deze dagen veel gebed. Er zij in deze dagen een grote eens gezindheid. Urker botters naar Stellendam Zestien Urker botters, die in Breskens lagen, vanwaar uit zij geregeld ter haringvangst gaan, zijn naar het be dreigde Stellendam onderweg. Uit Urk zelf zijn acht botters naar het getroffen gebied vertrokken. Nog steeds geen hulp voor Noord-Beveland Er wordt een dringende oproep ge daan „om naar Noord-Beveland, waar nog steeds geen hulp is, rubberboten en motorboten te sturen. De mensen zitten daar nog steeds op zolders en daken en kunnen niet bereikt worden. Er is geen drinkwater.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2