&ieuuie geitetffe (Courant Hollands dijken bezwijken: dood en verderf z n lot Catastrophe die heel ons volk met ontzetting vervult De noodklok luidt Morgen verklaring van de regering Al meer dan 300 doden MAANDAG 2 JrtbRUAKi Ü53 BUREAUX: Steensiraat 37 Directie. Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 3144L Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.- per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. ADVERTENT1ËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) une eu dertigste jaargang No 9650 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSER1NK CHR1STELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staalmtfci h gftetlttm «ju fieri In Itglitaspoef O VER TIENTALLEN polders in Zuid-Holland. met zoveel kracht gepaard zou gaan; op Walche- Zeeland en Noord Brabant hebben noodklok- ren en Zuid-Beveland, in de Alblasserwaard en ken geluid en sirenes geloeid in die naclit der ver- Wolphaertsdijk, in 's-Graveudeel en Vrouwen- schrikking, waarin duizenden mensen in liun slaap polder gold maar één devies: redde, wie zich overvallen werden door een verraderlijke spring- redden kan! 's-Gravendeel en Goeree zijn wel de vloed. Het beukende, door een orkaan-achtige zwaarst geteisterde gebieden: hier kwamen resp, Noord-Wester opgezwiepte water, scheurde onze meer dan vijftig en circa veertig personen om het dijken, overspoelde in luttele ogenblikken duizen- leven. Dit is het, wat gisteren wel tot iedere den hectaren polderland, sloeg de deuren uit de Nederlander is doorgedrongen: ons land is door| huizen, drong met tomeloze kracht de woningen een catastrophe getroffen, die in de geschieden! binnen en bracht een panische angst teweeg niet wordt geëvenaard. Ofschoon hulpploegen ii onder hen, voor wie dit natuurgeweld als een vol- het holst van de nacht in bootjes over liet razende komen verrassing kwam. Maar ook zij, die reeds water zwalkten, en er vele gezinnen in veiligheid de nachtwake betrokken hadden bij have en konden worden gebracht, zijn er honderden doden goed, hadden er niet op gerekend, dat de vloed te betreuren bij deze nationale ramp. JJEZE FOTO geeft wel een dramatisch beeld van de verwoestende kracht, waarmee vloed en springvloed grote delen van ons land overweldigden. Dit is Hendrik Ido Ambacht, een der zwaarst ge troffen poldergemeenten, waar talloze huizen werden leeggezogen of doormidden gebeukt. In een dezer woningen werd in de verschrik kelijke nacht van Zaterdag op Zondag een baby geboren. De moeder moest op een ladder over de kokende golven naar een veiliger plaats in het dorp worden gebracht, om na alle marteling en angst eindelijk de ro noodzakelijke rust te vinden. 1 t/oorgeb roken. Ve'.e riïortaki We laten hier in het kort volgen I tendijke. Baarland en Kruingen zijn door- wat deze ongekende watersnood aan 1 De Re.sersbergspoider. de Wol- verdyksepolder zijn ondergelopen Ril- dood en ellende zaaide: land-Bath en Kruiningen zijn geïsoleerd. Walcheren water stroomt met grote kracht de i polders binnen. In deze gebieden is men De zeedijken op het eiland Walcheren begonnen met de evacuatie van de be- zyn op verschillende plaatsen bezweken, volking, die naar Goes zal worden over- De nieuwe Kerkerpolder en de Suzanna-1 gebracht. De zak van Zuid-Beveland is polder zijn volgelopen. In de dijk bij Rammekens zijn ernstige gaten geslagen, onder andere bij Veere en Vlissingen. In laatstgenoemde plaats is de toestand stig. De binnenstad staat blank en het water in de straten bereikte een hoogte van drie a vier meter. Ook Veere en Arnemuiden staan onder water. Zuid-Beveland De zeedijken bij Ellewoudsdyk, Nieuw leven in donkere nacht «#EVROUW DE SNOO in Hendrik Ido Ambacht heeft, terwijl Zon dagnacht het ziedende water haar huis aan de Veerweg binnen stroomde, het leven geschonken aan een gezonde jongen. Dit zesde kiRd van de familie De Snoo werd ge boren bij het libht van het enige kaarsje, dat nog in huis te vinden was. Op het moment van de ge boorte steeg het water in de kamers op de begane grond zo snel, dat men de kraamvrouw in allerijl naar de bovenverdieping moest vervoe ren. De onmiddellijk gewaarschuw de dokter werd door stoere roeiers diwars door de stikdonkere orkaan, naoht naar het huis van de familie De Snoo gebracht. Terwijl de dokter de vrouw be handelde. stortte het huis naast dat van de familie De Snoo met onheilspellend geraas in. Men achtte het dan ook raadzamer moe der en kind naar een veiliger plaats over te brengen. De moeder werd op een trapleer gelegd en met een roeibootje over de witbeschuimde golven naar het dorp gebracht, ter wijl steeds meer huizen aan de Veerweg door het water aan stuk ken werden gescheurd. Moeder en zoon werden liefderijk opgenomen bij kennissen in het dorp en toen wij mevrouw De Snoo kwamen ge lukwensen met wat ondanks alles (of eigenlijk: juist nu) een blyde gebeurtenis genoemd moest wor den, zei zy: .Alleen God zy eer" Een treffend getuigenis van een vrouw, die de donkerste uren van haar leven had doorgemaakt. het hevigst getroffen Onmiddellyke eva cuatie is gelast in verscheidene plaatsen. Zeeuw sch-Vlaander en In Zeeuwsch-Vlaanderen zijn de dijken bij Temeuzen, Hoofdplaat, Ossemsse. Hontenisse en van verscheidene andere polders doorgebroken. Bij Kadzand is de zee over de sluis geslagen. Grote stuk ken duin zyn weggespoeld. In verschei dene dyken zyn gaten geslagen. Overige Zeeuwse eilanden St Filipsland is ook zwaar getroffen. Van de overige Zeeuwse eilanden is wei nig nieuws binnengekomen, aangezien de telefoonverbindingen zyn gestagneerd. Dordrecht en omgeving Het gebied rondom Dordrecht is ook ernstig geteisterd door het water. Meer dan de helft van de stad Dordrecht werd overstroomd. Het water drong vele hui zen binnen. In de 's Gravendeelse dijk. die het eiland van Dordrecht aan de westzijde beschermt tegen de Dordtse Kil. is een gat geslagen. De Noordendyk is overspoeld. Evenals in Dordt werden de inwoners van Zwijndrecht ook gewaar schuwd d.m.v. sirenes en klokgelui. Om streeks half vyf voltrok zich het gruwe lijk lot van de stormvloed aan de Oude- Nieuwe Beerpolder onder Dubbel dam. Ongeveer 1200 ha polderland staat blank. De spoordijk werd totaal verwoest. De electrische gemalen onder Dubbeldam zijn onder water gespoeld. De water- kerende dyk van de Eendrachtspolder in de Hoeksche Waard is op drie plaatsen doorgebroken. In Numansdorp zijn twee polders, tezamen ongeveer 650 ha groot, ondergelopen. In de Torensteepolder (groot 1000 ha) werden de 2000 bewoners grotendeels geëvacueerd. Sliedrecht is practisch een eiland geworden. De Al blasserwaard is ondergelopen, doordat op twee plaatsen de dyk is doorgebroken. Ongeveer 1200 huizen in Sliedrecht staan onder water. Ruim 1000 ha van de stad staat blank. Ook Papendrecht (geheel geïsoleerd, zonder water, licht en gas». Alblasserdam, Oud Alblas en Wyngaar- den staan onder water. De polders Het Zand, Burgemeester-Crezeepolder en de polder voor Donkersloot nabij Ridder kerk staan blank, evenals de in dit gebied gelegen gemeenten. Zwyndrecht. IJssel- j monde en Hendrik Ido Ambacht hebben ernstige schade opgelopen. De Krimpe- nerwaard is sinds 1916 niet zo ernstig ge teisterd als thans. De dyk by Krimpen aan de IJssel is op vele plaatsen zwaar gehavend. De Zuidhollandse eilanden De gemeenten Oudenhoorn en Helle- voetsluis staan geheel onder water; Zuid- land. Abbenbroek en Nieuw Hellvoet ge deeltelijk De bevolking van Abbenbroek en Oudenhoorn is geëvacueerd. De af- sluitdam in de Brielsche Maas nabij Oostivoorne is over een afstand van on geveer 300 meter ernstig beschadigd. Zy loopt ernstig gevaar. In 'sGravendeel is de toestand hopeloos. Dc ..God zy dank Polder", de Bosse polder, de Scheurpol- der en de Noordbankpolder op het eiland Roozenburg zijn onder water gelopen. Er is veel vee verdronken. Langs de Nieuwe Maas De KappelpoldeT bij Maassluis is in drie minuten onder water gelopen. On geveer 1500 huizen in Maassluis werden een prooi van het water. De Maasdijk is jUjgg :kcn in Maas- j kan werken. De kraakgasvoorziening te sluis hebben grote schade opgelopen. Ook Pernis is gestagneerd gc.veest. Tranv in Vlaardingen was de toestand kritiek, j diensten werden slechts plaatselijk gc- He havengebied van Vlaardingen stond geheel blank. Ook hier liepen fabrieken onschatbare schade op. In Schiedam is een 33 meter diepe bouwput voor het nieuwe dok van Wilton Fyenoord vol ge lopen- Het water stond tot aan de rand van de sluisdeuren. In Rotterdam zijn verscheidene stadsdelen overstroomd. Rotterdam-Zuid was alleen bereikbaar via de autotunnel. De toegangen tot de Maastunnels zyn met de vloedschotten beveiligd en lopen geen gevaar. Opgesla- Drie oorzaken Een der hoofdingenieurs van de Rijkswaterstaat heeft de waters nood toegeschreven aan de volgen de drie factoren: 1. Het tijdstip van het hoge wa ter; 2. de hoogte van het getij, dat spnngty was in verband met de nieuwe maan; 3. de windkracht en de windrichting. Aan drie kuststations, n.l. Hoek van Holland, IJmuiden en Harlin- gen, werden de hoogste waterstan den genoteerd, die sinds een eeuw zijn opgetreden. In 1894 was de hoogs.e stand in Hoek van Holland 3.28 meter, terwijl deze thans 3.40 meter is. Te IJmuiden was in het zelfde jaar de hoogste stand 3.68 meter en thans 3.85. In Harlingen was in 1936 de hoogste stand 3.19 meter en thans 3.68 meter. staakt. Brabant Het water van de Westerschelde heeft grote gebieden in Zuid-West Brabant blank gezet. Een zeedyk van de Wester schelde is ter hooge van de Ossendrechtse haven bezweken De gehele Vydtpolder staat blank. Ook de binnendijk is door gebroken. De daarachter gelegen polders zijn ondergelopen. Willemstad staat prac- tisch geheel onder water. De polders jRuygenhil en Oude Heyningen staan I blank. De electriciteit is uitgevallen. Vele gezinnen in Willemstad moesten worden geëvacueerd. Tot een tien kilometer ten Zuiden van Moerdijk spoelt het water thans over het land. De dijk by de „Blauwe Hand" is doorgebroken. In het gebied tussen het Hollandsch Diep en het Volkerak geraakte 5000 ha land onder water. Pontonniers uit Hedel verleenden hier hulp. De dyken om Dinteloord zyn ook niet bestand gebleken tegen het wa ter. De Carolinapolüer en de Randpolder langs het Volkerak zijn vol gelopen. Er is veel vee verdronken. Een dieseltrein heeft uit Zevenbergen een deel van do bevolking geëvacueerd naar Roosendaal. In Made en Drimmelen zijn 200 mensen geïsoleerd gen goederen op de loswallen langs de rivier, dreven rond. Het water heeft op drie plaatsen de Pastoriedijk te Pernis overstroomd. In Pernis zelf was de toe stand niet onheilspellend. De raffinaderij de B P.M. is wegens de grote water schade geheel stilgelegd. De grote elec- triciteifscentrale aan de Galileistraat moest de stroomvoorziening staken Rot terdam is thans aangewezen op de cen trale aan de Schiehaven. die echter door aterschade sleohts met twee machines Schade beloopt vele millioenen Van de zijde van het ministerie van verkeer en waterstaat deelt men mede, dat de schade zeker in de tien tallen millioenen zal lopen. Uiteraarc zal zo spoedig mogelijk met het her stel van de vernielde dyken en we gen worden begonnen. Wanm man en macht aan de v£ dijken wordt gewerkt, zal he ergste in enige maanden 1 kunnen zijn. Polderbesturen en wa terschapsbesturen zijn uiteraard dc aangewezenen om de dijken en we- zal uitblijven, ministerie. Noodzenders onderweg Er zyn noodzenders onderweg voor Kortgene, Zierikzee, Val van Ouwer- kerk, Hansweert, Rilland en Ellewouts- dyk. Geen nieuwsgierigen naar getroffen gebieden Gebleken is dat vele nieuwsgierigen zich per auto naar de getroffen gebie den begeven. De hulpverlening onder vindt hiervan ernstige hinder. Men ver zoekt de automobilisten, die niet by de hulpverlening zyn ingeschakeld, zich niet naar deze gebieden te begeven. Ministerraad besprak vandaag toestand De voorzitter van de Tweede Kamer. dr Kortenhorst. deelt ons mede, dat hij zich met de minister-president heeft ver- staan over de vraag, of de regering be reid zou zyn, Dinsdag voor zover het in haar vermogen ligt, de Kamer een over. zicht te geven van de stand van de nood I in dc getroffen gebieden, I De minister-president heeft zich be- reid verklaard, bij de aanvang der ver gadering een verklaring af te leggen, waarna de leden in de gelegenheid zul. len worden gesteld eventuele vragen te stellen. Het Tweede Kamerlid mr Burger (P- v. d. A.) had hierop aangedrongen. De heer Burger heeft minister Drees ook verzocht, voor de radio een uiteenzet ting te geven. De ministerraad zou vanochtend bij eenkomen om de toestand te bespreken en nadere maatregelen te treffen. Minister Algera heeft gisteravond ver gaderd met ir A. G. Maris, directeur- generaal van de Rijkswaterstaat, en andere autoriteiten. Dijken op Schouwen doorgebroken aan Scheveningen-Radio ge: „Dijken op verschillende pla doorgebroken. Toestand zeer ki Hulp verzocht namens burger ter". Dit is het eerste teken dat wy sinds het begin van de ramp van Schouwen ontvangen. Ook vandaag Koninklijk medeleven met de ramp H.M. de Koningin is heden in all vroegte vertrokken ten einde de ge hele dag in de geteisterde ge door te brengen. Vanochtend omstreeks kwart voor twaalf is Prinses Wilhelmina Kloosterzande aangekomen voor een bezoek aan het geteisterde gebied. HET WEER IN EUROPA I Volgens de tot, nu toe binnen gekomen berichten is het aan- tal doden reeds gestegen tot 303. Hier volgt een over. icht van de plaatsen, waar de slacht offers vielen: 's-Gravendeel 55 j Goeree Overflakkee 40 Kortgene 35 Heyningen: 25 Halsteren 17 Auvergne Theodoruspl. 17 Moerdijk 13 1 Willemstad: 12 Numansdorp 12 Kruiningen 11 Kruispolder: 8 Hontenisse: 8 Hoeksewaard 7 Hellevoetsluis 5 Texel: 4 Oosterschelde: 4 Krabbendijke 4 Terneuzen: 4 IJsselmonde: 3 Dinteloord 3 Vlissingen 3 Brandwijk: 2 Raamsdonksveer 2 Veere: 2 Hoedekenskerke 1 Hondsbossezeewering 1 Sliedrecht 1 I Maassluis: 1 Rotterdam 1 Nieuwneuzenpolder 1 Sint Philipsland: 1 In dikke dekens gewikkeld werden eerst de kleine peuters uit de ge teisterde gebieden weggevoerd. Op de rijksweg bij Alblasserdam wachten deze ouders met hun kinderen op een behulpzame automobilist. Collecte voor de nood- gebieden Naar wy vernemen is nog gisteren vanwege het Centr. Bureau van Geref. Diaconieën te Utrecht een circulaire uitgegaan aan alle Geref kerken in Ne-, a er land om a.s Zondag een coldecte te j I houden voor de noodgebieöen Iets kouder Tot morgenavond ver wacht De Bilt: Verander- lyke bewolking met enkele verspreid optredende sneeuw buien. Krachtige tot matige, maar voornamelyk langs de Waddenkust tijdeiyk harde wind tussen Noord en Noord-Oost. Iets kouder met plaatselyk lichte vorst in de nacht en ochtend. ZON EN MAAN Dinsdag. Zon 8.17—17.31; maan 22.46— ï.24. Op 7 Februari L.K. Volgens de laatste gegevens, stygt het aantal doden nog steeds en men schat het nu reeds op 300. Allerlei cijfers wor den genoemd en het persbureau A F P. meldde, dat rekening wordt gehouden met 1000 personen, die tengevolge van de ramp zyn omgekomen. Op het eiland Canvey in de monding van de Theems zyn 153 personen verdronken en 500 ver misten. Men vreest het ergste voor hen die op Canvey zyn achtergebleven, on danks de waarschuwingen. Het eiland, dat 8 km lang is. ligt thans geheel on- aer water. Het werd in 1622 door de Nederl. Cornelius Vermuyden droog gelegd. Er zyn reeds 13.000 mensen van het eiland gehaald, doch honderdtallen willen hun huizen niet veriaten. In de Londense voorstad Westham werden volgens Reuter 5000 mensen door het hoge water geïsoleerd cn honderden brachten de nacht op het stadhuis door. In de Londense wijk Wh-.techapel staat het water byna een meter hoog in de straten.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1