Leidse 24 uur Brandweer verrichtte in plm. 200 hulpverleningen Koksschool verleent liulp mannen en keukenmateriaal pas op voor hinderlijke luchtjes Ruim 600 Leidse studenten naar de noodgebieden Prins Bernhard herdacht New York's 300-jarig bestaan LEIDSCH DAGBLAD - MAANDAG 2 FEBRUARI Schadebalans2 onbewoonbaar verklaarde woningen ingestort, 31 schoorstenen gesneuveld, 61 voorzieningen aan dakconstructies, vier woonschepen op drift, talrijke bomen ontworteld Rode Kruis-colonne naar Rotterdam Ofschoon in vergelijking met elders in het land de Sleutelstad er goed is afgekomen geen enkel persoonlijk ongeval werd by de E.H.D. gerapporteerd ging zij ook 24 uur gebukt onder de zware Noord-Wester, die Zaterdag avond opstak en het leven van zovele landgenoten heeft gekost en voor mil- lioenen guldens aan schade teweeg heeft gebracht. Politie en Brandweer heb ben echter 24 uur voor een bovenmenselijke taak gestaan. Zo heeft de Brandweer Zaterdagavond om 8 uur kwam de eerste stormschade-melding binnen in 24 uur ongeveer 200 hulpverleningen verricht. Af en aan reden de brandweerwagens van en naar de kazerne aan de Langebrug om tevens van bedreigde punten weer per mobilofoon een installatie, die in deze dagen haar nut wel heeft bewezen naar elders te worden gedirigeerd. De eerste melding, welke deze avond binnenkwam, was direct al „raak": op de Voldersgracht waren twee onbewoon baar verklaarde woningen, de percelen 14 en 16, ingestort. Met donderend ge raas stortte beide gevels, waarvan die van No. 14 reeds gedeeltelijk was afge broken was. in. Aanvankelijk vreesde de Brandweer, daar in de melding geen sprake was van onbewoonbaar ver klaarde woningen, dat er zich slachtof fers onder het puin bevonden. Van daar dat de E.H.D. ook naar de Volders gracht werd gedirigeerd, die echter al spoedig onverrichter zake kon terug keren. Inmiddels was ook de Gem. Bouwpolitie, die overigens deze 24 uur practisch permanent in touw was, ge waarschuwd. De Brandweer kon zich hier in haar assistentie beperken tot het omverhalen van enkele wankele muren. Controle van de bouwpolitie wees uit, dat de belendende percelen geen gevaar voor de bewoners opleverden, hoewel de wo ning van de familie Ten Bosch belang rijke scheuren in voor- en zijmuur ver toont. BINNEN 5 MINUTEN 20 AAN VRAGEN OM HULP. Nog nauwelijks op „haar nest" terug- gegekeerd, kreeg de Brandweer een stroom van aanvragen voor hulp. Soms 20 in 5 minuten te verwerken. Tal rijke bomen, o.a. op de nieuwe vaart een gehele rij. konden de kracht van de orkaan niet doorstaan en knapten als lucifershoutjes af of werden ont worteld. TOPGEVEL STORT OP STRAAT Een ongeval, dat bijzonder goed is afgelopen, voltrok zich Zondagochtend op de Vliet, toen van perceel 34 de top gevel op straat stortte. BRANDWEER MAAKT BALANS OP. Precies 24 uur later de storm was aanmerkelijk in kracht afgenomen kon het personeel van de Brandweer „even uitblazen" en de balans opma ken. Welgeteld verleende zij in deze 24 uur 30 maal haar assistentie bij het verwijderen en het vastzetten van losgeslagen zinken platen en/of dak goten en -pijpen, verwijderde zij van 41 daken de pannen en werden tijde lijke voorzieningen getroffen, boven- Kouder weer op komst Het KNMI deelt mede: De invloed van het depressiegebied, dat in ons land en het gehele Noordzee gebied zware stormen veroorzaakte,, op ihat weer in West-Europa vermindert steels verder, naarmate de kern in de richting van Zuid-Oost-Europa wegtrekt en opvult. Een hogedrukgebied- dat op de Oceaan in aantocht was, breidt zich over het Noordzeegebied ten Westen van Noorwe gen en Scandinavië uit. Ook in Noord- Scandinavie en Noord-Rusland kwamen krachtige luehtdrukstijgingen voor, waardoor een verbinding tot stand komt tussen het van de Oceaan afkomstige hogedrukgebied en een zeer groot hoge drukgebied. dat zich reeds geruime tijd boven Noord-West-Siberie handhaaft. In dit laatste gebied met hoge barome terstanden kwam vanmorgan een lucht- drukwaarde voor van bijna 1060 mb. Deze ontwikkeling in de luchtdrukver deling betekent, dat in het Noordzeege bied, Zuid-Scandinavie. in onze omge ving en Noordwest- Duitsland de win den geleidelijk naar Noord Oost gaan ruimen. De Noord OostelHke winden zullen ko mende dazen geleidelijk koudere lucht uit Scandinavië aanvoeren. Een langza me da'inz van tem.ppra.tuur in ons land moet worden verwacht, waarbil reeds komende nacht plaatselijk lichte vorst zal optreden. dien werd haar assistentie in 28 ge vallen ingeroepen voor losgeraakte ramen en deuren, 31 schoorstenen sneuvelden. Voorts werden 20 voorzie ningen getroffen aan dakconstructies, 8 aan dakgoten, 5 aan schuttingen en 3 aan gevelverlichting en reclame borden. Bovendien werden vier op drift geraakte woonschepen vastge legd, werd in 7 gevallen een stook- verbod opgelegd in verband met be schadigde schoorstenen, werd in en kele gevallen haar assistentie inge- Inmiddcls heerste en Zaterdag nacht en Zondag ook een geweldige activiteit in het gebouw van het Rode Kruis aan de Rijnsburgerweg, een organisatie, die van het eerste moment af haar bundelende krachten heeft ingezet, om de in nood-verke- rende medemens te dienen. Dank zij een voortreffelijke organi satie, die onder leiding van prof. <ir P. J. Gaillard op volle toeren draaide, kon gisteravond om negen uur reeds een colonne van ongeveer 100 helpers isters), gerequireerd uit de afdelingen Leiden, Ilazerswoude en Rijnland, naar Rotterdam worden gezonden. Deze colonne, die tevens met een ma teriaalwagen was uitgerust, staat onder leiding van dokter H. P. Veldhuyzen. Het lag in de bedoeling, dat indien de omstandigheden daartoe aanleiding ga ven, deze colonne vandaag af te lossen door een andere, waarvoor zich de Rode Kruis-colonne uit Alphen, Leid- schendam, Noordwijk, Wassenaar en Oude-Wetering gereed houdt. BURGERIJ IN ACTIE; REEDS HONDERDEN KLEDINGSTUK KEN VOOR NOODGEBIEDDEN. Reeds enkele uren nadat de eerste be richten over de catastrophe bekend wa ren geworden, bereikten het Rode Kruis tal van aanbiedingen tot hulp. Spon- roepen voor schuren, die op instorten taan heeft de Leidse industrie alle mo stonden en eenmaal voor waterschade. I gelijke medewerking toegezegd. Ook de burgerij laat zich niet onbetuigd. Hon- VIER BRANDJES. derden kledingstukken en tientallen pa- De liist is erhtpr nop niet rnmnWt ren schoenen zijn reeds op het kantoor In totaal rukte de Brandweer in 24 i ran &°,s f1™»' Bur?e' uur v,er keer voor drand-alarmerins 'f td^oiS^Srïde^lCr Gelukkig waren het slechts onbe- woonbaarverklaarde woningen, die aan de Voldersgracht te Leiden ten offer vielen aan de storm. (Foto Leidsch Dagblad - Van Vliet) uit, t.w. voor een schoorsteenbrandje in het perceel Maredijk 149 en in het gebouw Prediker aan de Janvossen- steeg en voor een aquariumbrandje ir de Roodenburgerstraat en in de Julia- straat. Tof dienen geroepen In de kerken is gisteren uiteraard in gebed en prediking aan deze nationale ramp herinnerd. Ds K. J. H. Burgy, Herv. predi kant te Den Haag en voordien te Rijnsburg, die gisterochtend in de jeugddienst in de Hooglandse Kerk voorging, heeft er in zijn voorrede op gewezen, dat ons volk in deze dagen wel bijzonder „tot dienen is geroepen". Spreker, die in dit opzicht Christus persoon en werk op de voorgrond stelde, bracht zijn ge hoor onder het oog, dat het er al tijd, doch juist in deze dagen op aankomt ons zelf weg te schakelen en ons volledig voor de ander in te zetten. Niet ik, doch jij zij het uitgangspunt van geheel ons han delen. Met een ploeg van ongeveer 25 man is de Brandweer deze 24 uur perma nent in touw geweest. Onder hoog spanning heeft men moeten werken. Pl.m. 200 maal, wind en regen trotse rend, werden deze mensen voor de veelal zware, soms ook riskante, op gave geplaatst. Zy hebben het gedaan, louter en alleen in het besef, dat zy de gemeenschap wensten te dienen. Hulde voor zoveel plichtsbesef! Rode Kruis-colonne naar de Maasstad Een woord van waardering, dat even eens uitgaat naar het politiepersoneel. Militairen waren spoedig in hun garnizoenen In de Morspoortkazerne, waarin de Koksschool is gevestigd, heerste gisteren natuurlijk grote activiteit. Hier immers beschikt men over keukenmateriaal, dat zulke goede diensten kan bewijzen in de plaatsen, waar massa's geëvacueerden stad terugkeerde. zameling werd gehouden, zorgde alleen al voor enkele auto's vol. Gemeente werken zond 60 man personeel en het nodige materiaal naar Rotterdam; de brandweer stond eveneens materiaal af; de N.Z.H. en de El tax stonden bussen beschikbaar. Bovendien hebben vele particulieren en het bestuur van de V.V.S.L. resp. hun woning en het gebouw aan het Ra penburg beschikbaar gesteld om even tuele evacué's op te vangen en te herbergen. Leiden zet zich in Het is onmogelijk alle spontane acties hier te vermelden. Wij noemen er- slechts enkele, die ons ter ore kwamen. Zo werden gisteren in Rotterdam na mens de Directie van de N.V. Leidse Textielfabrieken Gebr. van Wyk Co. 100 dekens afgeleverd. Het personeel van deze N.V. bleef niet achter en schonk ruim f .5000 (gedurende een-aan tal weken zal één uur loon worden af gehouden), voldoende om ruim 200 de kens, waarvoor de directie een geredu ceerde prijs in rekening zal brengen, naar de noodgebieden te zenden. Terwijl (Ingez. Med.-adv.) Wanneer men 's avonds nog kan ruiken dat U kool, ui of gebakken vis hebt gegeten - of als bijvoorbeeld de tabakslucht van de vorige avond 's morgens nog merkbaar is - dan heeft U vergeten Air-Wiek te gebruiken. Air-Wiek geeft de luchtjes geen kans, want het bevat o.a. chlorophyl en zorgt voor een steeds frisse woning. U°°* MEMSt* *AtT Vraag uitsluitend de originele flacon Air-Wick a f 2.40 de C.V. Tieleman Dros 2000 jute zakken ter beschikking stelde, heeft de directie der Kon. Ned. Grofsmederij de diensten van 600 man personeel aange boden. Voorts zijn er tal van verenigin gen, welke een deel van haar entree's van uitvoeringen aan het Nat. Rampen fonds zullen afstaan en er is een Leids muziekgezelschap, dat bereid is gratis voor dit doel op te treden. Zo blijkt uit alles, dat Leiden ten zeerste begaan is met het lot van de vele duizenden, die van have en goed zijn verdreven en dat men spoedig en op velerlei wijze wil helpen. Ingezet te Spijkenisse en Abbenbroek De sociëteit „Minerva" aan de Bree- Oorspronkelijk Duitse landerijen blijven Nederlands De Raad voor Rechtsherstel heeft afwijzend beschikt op een tweetal be roepschriften, die Duitsers hadden In gediend inzake de verkoop van lande rijen door het Nederlands Beheersin stituut aan Nederlandse landbouwers. De binnen de Nederlandse grens ge legen landerijen waren vroeger eigen dom van deze Duitsers en zyn krach tens het „besluit vijandelijk vermogen" na de bevrijding aan de Nederlandse staat vervallen. De beide thans gevallen uitspraken waren de eerste beslissingen, die inzake de voormalige „Duitse" gronden in Lim burg zijn gevallen. Het betrof hier de be roepschriften van twee inwoners uit Walbeek, die gronden hadden liggen op dat al deze uren zijn mannetje stond .reerd en dat uitgebreide surveillance- en 6e- gezonden te worden, wachtten hier op wakingsdiensten deed. ONDERDAK VOOR SLACHTOFFERS VAN DE WATERSNOOD Particulieren en besturen van inrich-!de Hamert (gemeente Bergen). Hoewel tingen, die onderdak kunnen aanbieden i nog tientallen beroepschriften moeten aan slachtoffers van de watersnood kun- i worden afgedaan heeft men de bevesti- straat had Zondag en ook vannacht nen zujks 0ptreven aan het bureau van'ginS van de eerder genomen besluiten meer weg van een opkomstcentrum, dan d_ SoCjaie R.aad Nieuwstéeg 6 telef. iniet afgewacht en zijn er omvangrijke van een studentensociëteit. Honderden 21052 en 23692 I cultuurtechnische werken uitgevoerd. Leidse studenten het meerendeel ge- j Ter vermijding van misverstand zij I Hier en daar zijn ruilverkavelingen toe kleed in dikke werkkleding en uitge- j opgemerkt, dat dit enkei wordt gevraagd gepast en sommige gebieden zijn door rust met een schop en een paar rubber- om gereed te zyn als Leiden een verzoek I de aanleg van wegen en bruggen nu van hulp van deze aard bereikt. Nederlandse zijde ontsloten. laarzen - een paar rubbef- die in allerijl waren gerequi- naar de geteisterde gebieden 1 vervoersgelegenheid. Gistermiddag om 5 uur vertrok de eerste „lichting". Het waren er ongeveer 250, allen met bestemming Abbenbroek, op het eiland Putten. Kort daarop ging een zelfde aantal naar Spijkenisse. Het vervoer geschiedde per bus, waarvoor de firma Beuk het materiaal beschikbaar had gesteld. In beide plaatsen zullen de studenten worden ingezet om de dijken te verster ken en gaten te dichten. Aangezien ook de ravitaillering vanuit Leiden geschiedt, werd de stoet later op de avond gevolgd door een ..proviand-wagen", welke reeds hedennacht om twee uur in de Sleutel- uit de noodgebieden zijn ondergebracht. De garnizoenscommandant, majoor Gerth van Wijk, vertelde ons, dat de mi litairen na de radio-oproep om zich naar hun garnizoen te begeven, zeer snel zijn teruggekomen. Om zijn eigen woorden te gebruiken: „Sneller, dan we ooit hadden gehoopt." Op een enkeling na, die in Zeeland woont, waren alle mannen van de Koks- school om 6 uur 's avonds binnen. Reeds 's middags werd een groep van 100 man uitgezonden naar Oudenhoorn en Zuidland op het eiland Putten. Deze mannen werden ingezet voor dijk- en evacuatiewerk. 's Avonds vertrokken 50 militairen met keukenmateriaal naar Breda. In de omgeving van déze stad werd een verza- melkamp ingericht, waar de aanwezig heid van koks vanzelfsprekend zeer ge wenst is. Korte tijd daarna rukte een groep van 20 man sterk uit. Ook dit waren koks, die hulp gingen verlenen. Het enthousiasme, waarmee de mannen per tram, liftend of op een andere manier naar hun garnizoen terugkwamen, nam gedurende de ge hele dag niet af. Trappelend van ongeduld wachtten zij het ogenblik af, waarop zij orders zouden krijgen in de auto's te gaan. Ve len draaiden maar wat rond in een lan ge gang bij het bureau van de comman dant. En dit deden zij alleen om maar het eerste aan de beurt te komen, als het sein van aanpakken zou worden ge- gegeven. De Koksschool heeft tenslotte nog vee! materiaal o.a. deken» en stro zakken beschikbaar gesteld aan bur gerlijke instanties, die hiermee lokalen inrichtten om eventuele geëvacueer den een slaapplaats te kunnen aanbie den. Fundament en kap van de Kat- wijkse muziektent liggen tussen j Sëên"ïangenïïG." ander wrakhout op het chaotische strand, tientallen meters van de plaats waar eertijds deze trots van de boulevard op een thans verdwe nen uitbouw stond. Met de heer F. H. Pont. die sterk on der de indruk was van de ellende, die hij had gezien, hadden wij na zijn terug keer uit Abbenbroek een kort onderhoud. Hij was getroffen door de rustige hou ding van de bevolking, die toch zo plot seling have en goed moest verlaten. Dat zovelen zich spontaan voor de hulp verlening hebben ingezet heeft op de bevolking een diepe indruk gemaakt. Zo ergens, aldus de heer Pont, dan heb \k tiidens de rit naar en mijn verblijf in Abbenbroek het gevoel gekregen „dat wy toch allen één-zijn". En nu ga ik even rusten en don vertrek Ik opnieuw, he( uitspreken VBn een reJe ln dB et nu met een warme maaltud voor „onze Marks ohurch in the Browery het jongens hartje van oud Manhattan geopend. Hedennacht om 3 uur vertrok weder- 1 in deze kerk is de eerste gouverneur om een groep van ongeveer 100 studen- j van Nieuw Nederland. Pieter Stuyvesant, ten naar bedreigde gebieden. Het is nog begraven. De plechtigheid werd o.m. bij- niet bekend hoe lang zij er zullen blij- gewoond door burgemeester Impelliteri ven. Intussen treft men voorbereidingen van ncw York. voor „aflossingstroepen", waarvoor zich De Prins zeide dankbaar te zijn als thans reeds ongeveer 100 studenten vertegenwoordiger van Koningin Juliana I en haar volk deze herdenkingsdienst te mogen bijwonen in de kerk, die staat „Atlantische Oceaan brug inplaats van slagboom" Drukbezochte receptie na Kerkdienst Het K.L.M.-toestel, met Prins Bernhard en zyn gevolg is Zaterdagmiddag te New York aangekomen. Geëscorteerd door een afdeling van de politic reed de Prins naar het Wal dorf-Astoria hotel. De Nederlandse ambassadeur in de Ver. Staten, dr Van Royen, en andere functionarissen begroetten de Prins bij zyn aankomst. Gedurende de overtocht nam de Prins enkele malen plaats in de cockpit van het K.L.M.-vliegtuig als piloot. Voor de landing op Idlewild bestuurde de Prins het vliegtuig een uur lang. Prins Bernhard heeft gistermiddag de plechtige herdenking van de stichting I van New York, 300 jaar geleden, met 'Foto Leidsch Dagb'ad - Van Vlieri Voor het geval het nodig mocht zijn is men bereid om evenals in het clubge bouw der VVSL in de Sociëteit voor 100 evacué's een plaats in te ruimen. op de plek van de huiskapel van Pieter Stuyvesant. Dit is een bewijs van de hechte historische banden tussen Ame rika en Nederland, die in 3% eeuw groeiden. De Prins greep uitvoerig terug in de historie tot in het jaar 1609, toen kapitein Henry Hudson in opdracht van de Oost Indische Compagnie op het schip „De halve Maen" naar Amerika voer en het gebied langs de tegenwoordige Hudson in bezit nam als „Nieuw Nederland". Ook bracht hij het Nederlandse en thousiasme en de gegeven steun tijdens de Amerikaanse onafhankelijkheidsver klaring van 1776 en de strijd nadien, ln herinnering. Overspringende op dc tegenwoordige tijd, zeide de Prins om., dat Ameri kanen en Nederlanders in de stryd in Oost en West tydens de tweede we reldoorlog nader dan ooit tot elkaar zyn gekomen. „De Nederlanders zul len nimmer het aandeel der Ameri kaanse soldaten in hun bevryding ver geten. De tairyke graven in ons land van uw dappere soldaten, die hun le vens voor de vryheid van Europa of ferden, zullen een immerdurende her innering zijn aan de onverbrekelijke banden tussen onze volkeren", zo zei de de Prins. Ook na de oorlog heeft Nederland ondervonden, wat Amerikaanse vriend schap betekent. „Naar myn inzicht", aldus Prins Bernhard, „is een der meest hoopvolle tekenen van de na-oorlogse betrekkin gen (ussende Ver. Staten en West- Europa, dat de Atlantische Oceaan de twee vastelanden niet langer scheidt, doch deze te zamen brengt en zo doende een brug, inplaats van een slagboom is geworden". De Prins sprak tenslotte als zijn diep ste geloof en overtuiging uit, „dat ge meenschappelijke cultuur en gezamen lijk geloof en streven van de Ver. Sta ten en Europa een gemeenschap ge baseerd op een erfgoed, waarin de Ne derlanders bevoorrecht zijn met een waar aandeel zullen leiden tot het bereiken van onze gezamenlijke doelen van vrijheid, vrede en welvaart. New Yorks burgemeester, Impelliteri, sprak na afloop van de kerkdienst een boodschap uit voor het Nederlandse volk, welke vandaag door de „Stem van Amerika" wordt uitgezonden. De burge meester herinnerde aan het bezoek, verleden jaar, van de Koningin en de Prins, toen beiden volledig de harten van de bevolking van New-York ver overden. Het geeft ons grote blijdschap, aldus spr., dat Prins Bernhard op nieuw hier gekomen is. Het Nederlandse volk kan rekenen op het medeleven van het Amerikaanse volk en wij zullen voortgaan onze zeer grote vrienden in Nederland bij te staan, aldus Impelliteri. De sobere maar indrukwekkende kerk dienst begon met het zingen van „Wilt heden nu treden", waarna de Neder landse consul-generaal, baron J. A. de Vos van Steenwijk, in het Nederlands een tekst (Hebreeuwen 11.1:10) uit de originele Statenbijbel voorlas. Vervolgens las dominé Edgar Franklin Romig zelf de tekst uit de King James Bijbel ln het Engels voor. Daarna werd Gods zegen afgesmeekt voor Koningin Juliana en voor Koninging Elizabeth van Engeland. Na afloop van de kerkdienst hield de Saint Nicholas Society een receptie, waarby honderden hun opwachting kwamen maken bij burgemeester Im pelliteri en Prins Bernhard. Onder de vele vooraanstaande autoriteiten be vonden zich de Nederlandse ambassa deur en mevrouw Van Roijen en de vertegenwoordiger by de Ver. Naties, de heer Von Balluseck. Ook Prins Bernhards broeder, prins Aschwin, was aanwezig. De kerkdienst werd geleid door de Bisschop Horace Donegan van New Vork® grootste kathedraal, Saint John the divine. Gisteravond bood de Saint Nicholas Society Prins Bernhard een intiem diner aan in de Union Club).

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4