KATWIJK en NOORDWIJK als badplaatsen zwaar gehavend Resten van „Atlantikwall" voorkwamen totale verwoesting van boulevards Volledig herstel duurt tientallen jaren Zware schade aan Noordwijks Noord-Boulevard 91ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Maandag 2 Februari 1953 Derde Blad No. 27829 De restanten van Nieuw Britten burg, eertijds ver van de zee aan de Katwijkse boulevard gelegen. Door de storm werd het gehele voorduin weggeslagen, benevens de zee-lielft van de ontspanning, waar van het achterste stuk, uiteengereten door de wind, nog wankelt op het stijl neervallende duin. (Foto Leidsch Dagblad - Van Vliet) Zeer zware, ten dele voor tientallen Jaren onherstelbare schade heeft het noodweer aangericht in de badplaatsen langs de Noordzeekust, die het zwaar ste geweld van de over de schuimende open zee aanstormende Noordwester moesten opvangen. Langs de gehele kust werden de duinen over tientallen meters diepte weggeslagen, waardoor de glooiende hellingen naar het brede strand veranderden in aangevreten steile zandwanden, die vrijwel loodrecht in zee of op een smal strandje neervallen. Hoe ernstig deze duinafslag in het algemeen ook zijn mag hier en daar ontstonden zelfs critieke situaties voor het achterland het ergste doen deze gevolgen van de storm zich gevoelen in de badplaatsen, die ten dele gebouwd zijn op deze duinstrook langs de zee en voor wie dit voorste duinterrein met boulevards, wandelwegen, badgelegenheden, andere seizoen-outillage en wat niet meer zij, als het ware een slagader is. Eén blik op de kaart toont, dat in deze gordel van badplaatsen Katwijk en Noordwijk het zwaarste geweld van een zuivere Noordwester te verduren heb ben, en de schade, in de vissersbadplaats en de bloemenbadplaats aangericht, betekent dan ook een zeer zware slag, waarvan zij zich zeker niet voor het komend seizoen kunnen herstellen en bovendien nog tientallen jaren de naweeën zullen gevoelen. Voor Katwijk, dat zich juist in de laatste twee jaar weer trachtte op te richten van een ogenschijnlijk onherstelbare verwoesting in de oorlogsjaren, betekent deze aanval van de natuur een ramp, waarvan de gevolgen niet zijn te overzien. Breed duinterrein in Katwijk weggevaagd Nieuw Brittenburg totaal verloren Om ruim vijf uur Zondagochtend be reikte de springvloed, die bovendien werd opgejaagd door de ongekend felle storm, een hoogtepunt in deze omgeving. Ook de windkracht bereikte hier toen een maximum. In die uren hebben zee en wind hun slagen toegebracht aan Katwijk en Noordwijk, die zwaar gehavend uit de strijd zijn gekomen. In Katwijk werd de hoogste water sand genoteerd, die ooit werd geregis treerd, namelijk ongeveer 4% meter bo ven N.A.P. De golven sloegen met een razend geweld over de buitensluizen, over duinreep langs de boulevard en uit eindelijk ook over de boulevard zelve. De uitwatering werd dichtgedreven met het zand, dat elders met tonnen tegelijk van de duinen wera geslagen. Niets, wat binnen het bereik van de aanstormende krachten kwam, was tegen dit geweld bestand. Het tientallen meters brede duinterrein voor de boule vard, waardoorheen zich de wandelweg kronkelde, sloeg met grote stukken te gelijk weg, zodat binnen korte tijd de zee knabbelde aan de boulevard, voor zover die niet door een lage muur naar het voorterrein beschermd werd. Zon dagochtend was zo goed als het hele voorterrein van de boulevard verdwe nen, wandelweg incluis. In de vroege ochtend spoelde de muziektent weg. Resten daarvan, die na teruglopen van het tij op het zeer smalle strandje wa ren achtergebleven, werden in de loop van Zondag zo goed en zo kwaad als het ging geborgen. Nadat het geweld van het water de duinstrook langs de boulevard had doorgeslagen, sloeg de zee haar klau wen uit naar Nieuw Brittenburg, de trotse erflater van het dorp, dat in vroeger eeuwen door de zee verzwol gen werd, en waarvan de resten thans ver buiten de kust op de zeebodem rusten. Dit café-restaurant stond eer tijds aan de landzijde van de boule vard, werd in de oorlog tgelijk met de gehele boulevardbebouwing door de Duitsers gesloopt om schootsveld te verkrijgen voor de versterkingen in de Atlantik-Wall, en werd na de oorlog als een der eerste bouwwerken in de afbraakstrook herbouwd ten dienste van het vreemdelingenverkeer in het badseizoen. Het herrees aan de zee zijde van de boulevard, doch aan de landzijde van de wandelweg door de duinstrook tussen boulevard en zee. Een uniek ontspanningsoord, in mo derne stijl opgetrokken en beant woordend aan de eisen des tijds. Water en wind hebben in enkele uren dit bouwwerk gesloopt. Zondag ochtend stond nog slechts de helft van de landzijde overeind, gevaarlijk ba lancerend op de afgebrokkelde duin rand, geteisterd en in flarden gerukt door de aangierende storm. Katwijk bezit nog een andere ont spanning direct aan zee, ook gelegen tussen boulevard en wandelweg in het voorduin. Deze ontspanning is gespaard gebleven, doordat voor dit café een bun ker van de Atlantik-Wall in het zand verzonken werd bij de opruimingswerk zaamheden na de bevrijding. Deze be tonnen kolos, blootgewoeld door het ge weld van de golven', heeft de kracht van de zee gebroken, zodat dit pand behou den kon blijven. Maar de gebouwtjes van de reddings brigade, de politiestrandpost, de bad- outillage, alles werd door de zee ver zwolgen. Zondagochtend bood de Katwijkse boulevard een troosteloze aanblik: tot aan de straatweg toe, voordien door een tientallen meters duin en evenzo breed strand van de zee gescheiden overdekt met uit de duinen weggeslagen zand en helm, met palen van beschoeiingen, met ders op de vloedlijn van het strand ach- de gebruikelijke resten, die de zee an- Met man en macht is men de gehele Zondag in touw geweest, om te redden wat er te redden viel: bescherming van de nog intact gebleven voorduinen, de bedreigde punten van de boulevard, het door de betonnen bunker beschermde café Het Zwaantje. Verwonderliik is, dat de nieuwbouw aan de boulevard betrekkelijk weinig schade heeft opgelopen. Natuurlijk, zoals elders in Katwijk en het gehele land ook hier afgewaaide dakpannen, inge drukte ruiten, ontzette, muren en zelfs in het geval van verdere afzanding, be dreigde woningen, maar nergens ruïneu ze gevolgen in eerste instantie. Over het geheel genomen betekent deze aanval van de elementen voor Katwijk echter een onnoemelijke schade. Met grote offers is Katwijk in de laatste jaren herbouwd na de ver woestingen in de oorlog. Bij de her bouw werd de boulevardbebouwing zover landinwaarts verlegd, dat ruimte bleef voor een royale boulevard en een daarbuiten gelegen wandelweg. Het is onmogelijk, de schade te herstellen die aan deze opzet is toegebracht. Tien tallen jaren zullen er nodig zijn, om de zee weer voldoende zand te laten aanvoeren voor een dergelijk royaal front van de vissersbadplaats, die het voorlopig zal moeten stellen met een smalle boulevard waarlangs een stei ler glooiing naar het strand voert. De mooie toegangen tot het strand van eertijds zün verdwenen. Het aanzicht van de badplaats is geschonden, en het zal zeer lang duren, voordat dit van deze wonde genezen is. Katwijk kan zich slechts troosten met de ge dachte, dat het als familiebadplaats zelfs in ongunstiger omstandigheden nog profiteren mocht van de trouw, die families beter vermogen op te brengen, dan de badgasten van welk strand-vacantie-oord ook. Aan de voet van een blootgewoelde en Katwijk tegen de kust geworpen bunker ligt het kleine kottertje, dat i werd. Zaterdagavond tussen Noordwijk] (Foto Leidsch Dagblad - van Vliet) Schade in Rijn- en Veenstreek valt mee De Rijn- en Veenstreek hebben de storm goed doorstaan, dat wil zeggen: in dit poldergebied konden de dijken het water beteugelen. Alleen bü Gouda stroomde het water over de sluisdeuren De waterstand was te hoog, zodat Rijn land daar paraat bleef. De stand van de Hollandse IJssel bij Gouda bereikte een peil van 3.80 meter een getal, dat voor zover bekend nog nooit is bereikt. In Januari 1916 was de waterstand 3.34 meter. Beziet men de stormschade in groot verband, dan moet men inderdaad zei gen. dat de Rijn- en Veenstreek er goed zijn afgekomen. Dit wil echter niet zeg gen, dat de storm niet voor vele dui zenden guldens schade heeft aangericht. In ALPHEN AAN DEN RIJN werd een in aanbouw zijnd gebouw van de oliehandel Verschuur aan de Steekter- weg in elkaar „geblazen". We hoorden beweren, dat de schade zo'n f. 15.000 bedraagt. Zaterdagavond, terwijl in de cantine van de voetbalvereniging Alphen" een vergadering werd gehouden, zoog de storm de golfplaten van de kleedkamers af. Honderden meters verder werden teruggevonden. Uiteraard zullen wij geen opsomming geven van het aantal afgewaaide dak pannen. maar vermeldenswaard is wel dat stang van het scheepje van de Ka- In de bloemenbadplaats Noordwijk schond het geweld van de zee hoofdza kelijk de Noordboulevard, het centrum van de badgast-activiteit in deze parel langs de Noordzeekust. Om 5 uur Zondagochtend hadden de golven reeds al het hier smallere dan in Katwijk duinterrein voor de bou levard weggeslagen. In de late schemer dreunden de golven over de Noordboule vard. hun schuimende spatten opjagend tegen de voorgevels van de grote hotels. Tot over het straatdek, tot tegen de om heiningen van de hotelterrassen, joeg de zee het wrakhout van duinafzettingen, de helm van de duinen, de stenen en te gels van wandelpad en boulevard. Tussen het hoge Palacehotel en café Van Schie ontstond een windtrog, waar- (Foto Leidsch Dagblad - Van Vliet) Dwars over de Noordwijkse Noord boulevard heeft het geweld van zee en wind een diepe sleuf getrokken ongeveer tot aan het terras van Palace Hotel. De afgebrokkelde rand straatstenen links op de voor grond lag voor de stormramp on geveer in het midden van de rijweg van de boulevard. door de lucht in onmetelijke snelheid wegstroomde, alles meenemend wat in zijn weg lag. Daardoor ontstond een sleuf dwars over de boulevard, die ieder rijverkeer onmogelijk maakte. Om het gehele Palacehotel heen slierden de helmstruiken, die uit het duinterrein voor de boulevard waren weggeslagen. Het Zuiderbad voor hotel Seinpost verdween volkomen, de badkoetsen dre ven weg en werden te pletter geslagen, de houten gebouwen werden neergeveld door water en wind. Van het nieuwe hotel Zeelust werd een deel van het dak opgelicht en verwoest. KOTTER AAN DUINVOET Tussen Noordwijk en Katwijk kwam Zaterdagmiddag de kotter Oudorp 13 in moeilijkheden. Het scheepje, waarop zich tien koppen bevonden, liep even ten Zuiden van de Noordwijkse bebouwde kom op het strand en werd later door de golven tegen de afbrokkelende duinen gedreven. De commandant en de be manning van de Katwijkse reddingsboot begaven zich ter oriëntatie over land naar de strandingsplaats. Het bleek, dat geen hulp per reddingsboot gegeven hoefde te worden. De bemanning verliet Zaterdagavond het schip en kwam vei lig aan wal. Thans ligt het bootje aan de voet van een betonnen bunker, die eertijds diep in de duinen verscholen was. Het is zeer de vraag, of de kotter gered kan worden. Waarschijnlijk moet het schip als onherroepelijk verloren worden beschouwd. ZEE NAM TERUG De in Noordwijk aangericht schade wordt door deskundigen voor een deel onherstelbaar genoemd. Het duin gaat thans verticaal van de rijweg van de boulevard naar beneden naar het strand. Hier moet (wil men geen strandmuur, die het gehele strandbeeld van bv. Scheve- ningen ontsiert, bouwen) een nieuw duin talud naar't strand worden aangebracht, hetgeen alleen ten koste van de boule vard-breedte kan gaan. Foto's uit de tijd van 18951900 tonen «en soortgelijke situatie aan. Voor het tegenwoordige Palacehotel was de boulevard toen veel smaller dan in de laatste jaren. Oudere Noordwijkers weten nog te vertellen, dat omstreeks 1903 de waterstand en de duinstand zo waren, dat men nauwelijks het op deze plaats staande strandpaviljoen aan de zeezijde passeren kon. Sinds dien heeft de zee vele tientallen me ters duinterrein aan Noordwijk toege voegd. In enkele uren heeft zü die gift weer teruggenomen. De bewogen geschiedenis van Noord wijks zeefront weerspiegelt zich ook in de oude kronieken, die van rampzalige springvloeden melding maken in 7' 365, 435, 516, 792. 839. en 860 na Chr. Vooral in Noordwijk ontstond tegen het einde van de Zondagmiddag, toen de radioberichten de rampzalige toestand tot gemeengoed hadden gemaakt en be kend was geworden dat om tegen ze: uur de nieuwe vloed met angst en beven tegemoet werd gezien, een vreemdelin genverkeer als op een bollenzondag. Ve len dier kijklustigen werden teleurge steld. De zee bereikte geen nieuw hoog tepunt, mede doordat de wind inmiddels was afgezwakt en bovendien naar het Noorden gedraaid, waardoor de aanval op de kust in scherpte afnam. Het auto verkeer werd echter veiligheidshalve van de boulevard geweerd. Met touwen was reeds een afzetting aangebracht om ook het andere publiek op veilige afstand te houden, als de toestand opnieuw critiek mocht worden. Hoewel de Noordwijkse boulevard door deze ramp sterk aan schoonheid heeft ingeboet, verwacht men voor het ko mend seizoen (wanneer de schade nog bij lange na niet hersteld kan zijn) geen terugval in het vreemdelingenverkeer. Ook voor Noordwijk heeft deze medaille een keerzijde, want van vele zijde bleek, dat de brede duinreep tussen boulevard- en strand bezwaren opwierp. Thans zal de eerste tientallen jaren de boulevard direct langs het strand lopen, wat door velen als een voordeel wordt gezien. BETON MM ASS A'S WERDEN ZEEWERING Zowel in Katwijk als Noordwijk heeft de voormalige Atlantik-Wall van de Duitse bezetters een nuttige functie ver vuld tijdens deze aanval van de-natuur. De betonnen wal en bijbehorende kaze matten werden door ondergraving en kantelen indertijd in het duinterrein ■oor de boulevard begraven, aangezien het in die tijd te duur was om ze door -loping te verwijderen. Het vreemdelin genverkeer moest toen zo snel mogelijk weer op de been worden geholpen. pel Gouwsluis krom werd gebogen, ter wijl het haantje van de Zwaantjes kerk te HazerswoudeRijndijk is weggewaaid. Bomen zijn bij vele tientallen, mis schien wel bij honderden, slachtoffers geworden van de storm. Waar men zich in de Rijnstreek ook bevindt, overal ziet men wel een of meer bomen, die ont worteld dan wel afgebroken zijn. Tal rijke bomen vormden wegversperringen en de Rijkspolitie was er dikwijls goed voor, om het verkeer in goede banen te leiden In Zwammerdam viel een paal van het electrische net over de rijks straatweg. in Nieuwkoop bracht de Rijkspolitie een gedeelte van de nacht door met het stuk zagen van een boom, die het verkeer belemmerde. Per auto wilden wij de Meije te Bode graven passeren. Telkens was de weg versperd door omgewaaide wilgenstrui ken. zodat er niet anders op zat aan het rukken en trekken te slaan. Want keren is daar ten ene male uitgesloten. Het water stond bovendien tot aan de weg. In Koudekerk kreeg een loods van de dakpannenfabriek van Oppelaar een flinke klap-aan. De Rijkspolitie hield zich in alle dorpen paraat, voor het geval er iets zou gebeuren. Op de gemeente-secre tarieën werd de lijsten samengesteld van de mannen, die onder de wapenen zijn. Zij, die de radio-oproep niet hadden gehoord, werden door de Rijkspolitie aangezegd naar hun garnizoen terug te keren. De brandweer van Alphen aan den Riin zond assistentie naar Rotterdam- Het Braassemermeer trad op enkele plaatsen buiten zijn oevers. Zo kwam een gedeelte van de weg ten Zuiden van Rijnsaterwoude blank te staan. Rijkspolitie biedt veel hulp Reservisten kwamen ook in het geweer De Rijkspolitie van het district Leiden is voor een zeer belangrijk deel ingezet in de noodgebieden. Eerst werd een 25 man uit de omliggende dorpen in het dis trictsbureau aan de Herengracht te Leiden samengetrokken, terwijl het achtergebleven personeel werd geconsigneerd. Weldra kon men de mannen in de noodgebieden ge bruiken om regelend op te treden bij de evacuatie, enz. Daarna kre gen 12 mannen van de Rijkspolitie order zich naar Leiden te begeven. Weldra was ook voor hen een be stemming gevonden. Opnieuw ont trok men 25 man aan de dienst in de omliggende dorpen. Een zeer belangrijk gedeelte van de politiemacht van het district Leiden is dus ingezet. Naar ver mogen werd ook bijgedragen met niotormateriaal. Een gedeelte van dit materiaal doet dienst in de Alblasserwaard en Voorne en Putten. Een gedeelte van de in de dor pen opengevallen plaatsen werd ingenomen door leden van de re- serve-Rijkspolitie. Thans zijn die betonnen gevaarten door het geweld van de zee blootge woeld, doch niet gebroken, waardoor zy als golfbrekers op het smalle strand hebben gefungeerd. Waren die beton nen gevaarten er niet geweest, dan was de zee ongetwijfeld verder door gebroken, en had zowel in Katwijk als Noordwijk niet alleen de boulevard maar waarschijnlijk ook de gehele boulevardbebouwing ondermijnd of ge sloopt. Het Is verheugend, dat die betonnen muur, die zovelen geërgerd heeft en zo vele millioenen ook aan ons land heeft gekost, althans deze vrucht heeft af geworpen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3