Lorentz herdacht in stijlvolle plechtigheid te Arnhem Wetenschappelijke werkers en autoriteiten uit gehele land Oproep van de Burgemeester 15% KORTING 91ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Maandag 2 Februari 1953 Tweede Blad No. 27829 In een eenvoudige maar stijlvolle plechtige samenkomst in de concertzaal van Musis Sacrum te Arnhem werd Zaterdag herdacht, dat het dit jaar 100 jaar geleden is dat de wereldvermaarde Leidse natuur kundige prof. dr H. A. Lorentz werd geboren. De bijeenkomst, die werd bijgewoond door vele vooraanstaande wetenschappelijke werkers en autoriteiten uit geheel ons land, werd georganiseerd door het gemeen tebestuur van Arnhem in samenwerking met de Nederlandse Natuur kundige Vereniging en het Natuurkundig Genootschap „Wessel Enoops". mede de grond gelegd heeft voor de ontwikkeling der nieuwe theorieën van de twintigste eeuw. Hij heeft de na tuurkunde door de kentering van het eeuwgetijde heen geloodst. Nadat het Gelderse Orkest muziek ten gehore had gebracht, hield prof dr ir A. J Kluyver, vooratter van de afdeling natuurkunde van de Koninklijke Neder landse Akademie van Wetenschappen een toespraak, waarin hij namens de Akademie getuigde van haar onverzwak- Vooraf was in het Stadspark Sonsbeek een korte plechtigheid, waarbij aan de veel van het Lorentzmonument kransen werden gelegd door de vertegenwoordi ger van Hare Majesteit de Koningin, jhr mr C. C. de Jonge, oud-burgemeester van Zutphen, kamerheer in buitengewo ne dienst, door de Commissaris der Ko ningin in de provincie Gelderland, jhr dr C. Q. C. Quaiies van Ufford en door familieleden van wijlen prof Lorentz. In zijn openingswoord in de concert zaal richtte burgemeester Matser zich in het bijzonder tot de vertegenwoordi ger van de Koningin jhr de Jonge, tot n ir Schol vink, chef van het kabinet van de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, tot de Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, de president-curator van de Rijksuiversi- teit te Leiden, dr J, E. baron de Vos van Sieenwijk. en de voorzitter van de Zui derzeeraad, E. M. Ebels, en schetste le vensloop en karakter van prof. Lorentz. Het deed de burgemeester groot ge noegen, er meoedeling van te kunnen doen, dat de Arnhemse raad Leeft be sloten. de nagedachtenis van H. a. Lo- ientz blijvend te eren door het in het leven roepen van een Lo.er.tz-studie- beurs tot doel hebbende in minder goede financiële omstandigheden verkerende begaafde Arnhemse jongelieden behulp- zaam te zijn in hun studie in de wis- en natuurkunde aan een der Nederlandse j universiteiten. Deze beurs ls een jaar- lijkse studiebeurs ten bedrage van f 2000. i Prof. dr A. D. Fokker, hoogleraar te Leiden, belichtte de figuur van Lo- tentz tegen de achtergrond van het verleden en plaatste hem daarbij naast j de groten des vaderlands, Willem de j Zwijger, Geert Groot e, Coornhert, j Spieghel, Vondel en Rembrandt. rentz was een onvermoeide zoeker j naar de eenvoudige waarheid, in een I eerlijke oprechtheid van hart. In de =j omgang kwam hij iedereen tegemoet I met een voorkomende beminnelijkheid en een oprechtheid van belangstelling, die hem de harten van iedereen open de. Deze allereenvoudigste man is de leermeester geworden van alle grote natuurkundigen van Europa en over zee. Tracht men in vogelvlucht het werk van Lorentz te overzien om zijn p'aats in de geschiedenis te bepalen, dan kan men zeggen dat hij de na tuurkundige theorieën van de negen tiende eeuw heeft voltooid, en daar- burger. De Akademie zal haar onverge lijkelijke oud-voorzitter te allen tijde in diepe dankbaarheid blijven gedenken. Vervolgens sprak dr J. E. baron de Vos van Steenwijk, president-curator van de Rijksuniversiteit te Leiden en voorzitter van de Hollandse Maat schappij van Wetenschappen, waarna het woord was aan prof dr J. J. L. Duyvendak, rector-magnificus van de Leidse Universiteit, die Lorentz vooral belichtte als Leids hoogleraar. De Leidse Universiteit is trots op hem als een harer allergrootste zonen. Hjj was een uitblinker in elk opzicht. Lorentz was één van hen, wie het gegeven is, over de wetten van de structuur dezer wereld te mogen na-denken. Zo reikte Lorentz tot het hoogste wat de mens gegeven is te doen, en hij deed dit in alle ootmoed en bescheidenheid. Deze mens, deze hoogleraar, is de Leidse Universiteit dankbaar. Mr P. O. F. M. Cremers, burgemeester van Haarlem, herinnerde er aan, dat Lorentz binnen Haarlem een belangrijk deel van zijn levenswerk heeft verricht. Haarlem is dankbaar, dat het daardoor een centrum werd van wetenschappelijke activiteit. Toen in Februari 1928 dit vruchtbare leven een volgens menselijke berekening nog te vroeg einde vond, te eerbied voor Hendrik Antoon Lorentz rouwde de stad, zoals zij om weinigen en zijn levenswerk. Weinig instellingen van haar ingezetenen gerouwd heeft, in den lande toch hebben de zegenrijke Als laatste spreker voerde het woord werking van Lorentz' genie in een mate prof dr H. B. G. Casimir uit Eindhoven, ondervonden als dit voor de Akademie oud-hoogleraar te Leiden. Deze sprak geldt. Lorentz' bemoeiingen strekten zich over de doorwerking van Lorentz' denk uit tot ver buiten de grenzen van Euro- beelden in de hedendaagse natuurkun- pa. Hij was in werkelijkheid een wereld- I de. ^Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ P. de Wolf verliet Museum van Oudheden „GING MET KEIZER TRAJANUS OM ALS MET ZIJN BESTE VRIEND". Vriend van Keizer Trajanus.. „U ging met Keizer Trajanus om als met uw beste vriend en U vertroetelde de mummies als waren het uw klein kinderen", aldus sprak Zaterdagochtend de directeur van het Museum van Oud heden, dr W. D. van Wijngaarden, toen hij te midden van het museumperso neel en enkele genodigden afscheid nam van de heer P. de Wolf, technisch assistent A, die dit museum na een ruim 30-jarige diensttijd met pensioen ging verlaten. Voorts weidde spreker uit over de verdiensten van de heer De Wolf, wiens technische kennis en grote vak bekwaamheid zeer werden geroemd. O.m. herinnerde dr Van Wijngaarden aan het belangrijke aandeel, dat de heer De Wolf heeft gehad in de overbrenging en opstelling van het museumbezit in de tijd, dat men van de Breestraat naar het Rapenburg verhuisde en bij de her inrichting van het museum na de be vrijding. Buitenstaanders, aldus spreker, vragen zich wel eens af, wat wij, mu seummensen feitelijk uitvoeren, doch ingewijden weten dat wel en zij zijn er van overtuigd, dat ons werk veelomvat tend is en de volle mens vraagt, Met al uw gaven en met grote energie hebt gij U al die jaren met volle toewijding ge geven. Onder aanbieding van een per soonlijk geschenk, wenste dr Van Wijn gaarden de heer De Wolf nog vele jaren van welverdiende rust toe. Achtereenvolgens voerden daarna het woord de heer J. C. Sleijser, voorzitter van de Jubileumcommissie, en de oudste collega van de scheidende functionaris, de heer L. Favier. Ook zij boden ge schenken aan. Nadat de heer De Wolf een dankwoord had gesproken, namen allen met een handdruk afscheid van hun collega, waarna de koffie rondging j de Pinksterdag zal deelnemen aan een en men nog enige tijd bijeen bleef. concours te Leiden, 2 Februari 1953 LEIDENAARS, De Burgemeester doet een dringend beroep op U allen om - ieder naar vermogen - bij te dragen tot leniging van de grote nood, welke over ons land en volk gekomen is. U kunt dat als volgt doen: le. Steunt de grote straatcollecte, welke morgen in onze stad wordt gehouden. 2e. Gedenkt met milde hand de huis-aan-huis-collecte, die hedenavond begint en morgen in onze stad wordt voortgezet. 3e. Er is dringend behoefte aan boven- en onderkleding, schoeisel en beddegoed. Van al deze zaken wordt morgen en Woensdag een inzameling gehouden. Geeft wat U missen kunt. 4e. MELDT U IN GROTEN GETALE HEDEN TUSSEN 3 EN 9 UUR ALS COLLECTANT AAN HET STADHUIS (ingang Vismarkt). 5e. Stelt vervoersmiddelen beschikbaar voor de goederen-inza meling en doet daarvan eveneens heden aangifte ten Stad- huize. Stadgenoten, verstaat Uw plicht 1 DE BURGEMEESTER. Leids Jeugdparlement BINNENKORT WORDT EERSTE LUSTRUM GEVIERD. Dezer dagen kwam in het Stadhuis de Raad van Bestuur van het Leids Jeugd parlement in vergadering bijeen. Als eerste punt kwam de verkiezing van een voorzitter aan de orde wegens het bedanken van de heer J. G. Lamers, die deze functie 4 jaar op voortreffelijke wijze heeft vervuld. Met algemene stem men werd m zijn plaats de heer J. A. M. van Zonneveld benoemd, die reeds van de oprichting af in het Jeugdparlement zitting heeft gehad resp. als lid en leider der JO-KVP-fractie. Tot secretaresse werd benoemd mej. H. C. Mulder. Deze benoemingen sluiten eventuele organisatorische moeilijkhe den met de Politieke Jongeren Contact Raad bij voorbaat uit, daar beide nieuw- benoemden een-zelfde functie bij de P. J. C.R. vervullen. Op de eerstvolgende zitting op Don derdag 26 Februari a.s. zal de installa tie van voorzitter en secretaresse plaats vinden. Deze zitting wordt gewijd aan het on derwerp: „Gemeentepolitiek", waarover een commissie van voorbereiding rapport zal uitbrengen. Het volgende punt ging over het eerste lustrum van het Jeugdparlement. Op 10 Maart 1953 bestaat het Jeugdparle ment 5 jaar. Dit lustrum zal in een ple naire zitting herdacht worden. De Raad van Bestuur treft reeds voorbereidingen om dit lustrum op styivolle wijze te vie ren. De laatste zitting voor het zomer- re?es zal gehouden worden in Mei a.s. De JO-KVP zal dan drie KVP-rap- porten over de middengroepen verde digen. Voor het jaar 1953 bestaat de Raad van Bestuur uit: mej. J. Zilverentant (CHJG) en de heren N. Slootweg (AR JOS), B. Schellekens (JO-KVP) en D. Lemson (Nieuwe Koers). Correspondentie-adres van het Jeugd parlement ls Grünerielaan 25, Oegst- geest. HULDIGING P. GROENENDIJK. Zaterdagmorgen jl is in het Rijkszui- velstation alhier, de heer P. Groenen dijk, laboratoriumbediende A, in ver band met zijn 25-jarige ambtsperiode ïn dienst van deze instelling, door di rectie en personeel in intieme kring ge huldigd. Bij deze gelegenheid werd hem door de voorzitter van het Personeelsfonds S van het Rijkszuivelstation een waarde- vol geschenk namens allen aangeboden, j Ook de directeur, dr C. I. Kruisheer, en I andere sprekers, lieten zch op waarde er j rende wijze uit over de jubilaris. Hier- j= na bleef men nog een poos onder het Er genot van een kopje koffie en versna- 'peringen gezellig bijeen. (Ingez. Med.-adv.) Op alle aankopen voor Watersnood Slachtoffers j Alleen DINSDAG en WOENSDAG Speciale pakketten 'i«.' opdr. worden thuisbezorgd. nlllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllirö Oproep aan de Padvinders (sters) De secretaris van het districtshoofd bestuur van de Nederlandse Padvinders verzoekt zojjeel mogelijk verkenners, voortrekkers en leiders (sters) van de afdeling Leiden deel te nemen aan de kledinginzameling op Dinsdag 3 Fe bruari en zich daartoe 's morgens te 8.30 uur bij hem te melden in het Stad huis. Deze oproep geldt eveneens voor de padvindsters, pioniers en leidsters van het Ned. Padvindstersgilde. „VOOR ONS PLEZIER". De Leidse ontspanningsvereniging „Voor Ons Pleizier" organiseerde Zater dagavond in de „Kleine Burcht" een feestavond, die uitstekend is geslaagd. Na een kort openingswoord door voor zitter H. van As werd opgevoerd: „Ach ter de wolken schijnt toch de zon", een toneelspel in drie bedrijven, dat vlot over het voetlicht werd gebracht. Het was zowel voor deze nog jonge vereniging als voor de talrijke belang stellenden een goed geslaagde avond. POLITIE HIELD TWEE JONGENS AAN. De politie heeft een 18-jarige jongen uit de Bilderdijkstraat en een 17-jarige uit de Mariënpoelstraat aangehouden, die er van verdacht worden in de nacht van Vrijdag op Zaterdag een in de Breestraat geparkeerde Volkswagen te hebben ontvreemd. Zij werden met de wagen aangetroffen in Den Haag en overgebracht naar Leiden, waar zij in het bureau aan de Zonneveldstraat zijn ingesloten. LEIDSE MONDACCORDEONVER. „CRESCENDO". Er zit vooruitgang in. De Leidse Mondaccordeonverenjging „Crescendo", in September 1951 opge richt, gaf Zaterdagavond in het Antho- niusclubhuis aan de Mare haar tweede uitvoering. Onder leiding van haar di recteur, de heer W. van Strien, voerde zij een gevarieerd programma uit. Of schoon de marsen de jeugdige mond- accordeonnisten het beste liggen, had men zich deze avond ook gewaagd op het terrein der Engelse wals en van de Duitse operette-melodieën. Een pogen om op dit gebied eens iets anders te brengen, welke moet worden gewaar deerd. Natuurlijk valt er nog wel wat te verbeteren, doch de goede wil ls aan wezig. In ieder geval hebben wij Zater dag kunnen constateren, dat er voor uitgang in zit. Men is enthousiast, neemt het niet te gemakkelijk op en volgt geconcentreerd 'de leiding van de dirigent. Na de pauze zorgde het Crescendo- cabaret, met leuke schetsjes, voor een vlotte overgang naar de lach. Tot slot werd er onder leiding van de heer Van Wijk nog wat gedanst. Voorzitter Vosselman, die de avond met een kort woord inleidde, deelde daarin mede, dat „Crescendo" op Twee- EE I De Commissaris van Politie doet een 1 dringend beroep op de leden van het corps Reserve Politie om morgen, ge kleed in uniform, deel te nemen aan de inzameling voor het Nationaal Rampen fonds. Van 8.30 uur af kan men zich melden aan het Stadhuis. TERAARDEBESTELLING STOFFELIJK OVERSCHOT J. DOCTER. Zaterdagmiddag vond onder buitenge woon erote belangstelling op de begraaf- Zondagochtend was een grote groep voortrekkers uit Rotterdam, Den Haag, Gouda en onze omgeving bijeen in de hal van het Rijksmuseum voor Volken- kunde, waar hun een programma van Plaats ..Rhiinhof" de teraardebestelling Indonesische muziek en dans werd aan- nlaats van de heer J. Docter. in leven geboden, hetgeen mogelijk was door de i leraar N O. aan de Ambachtsschool al- Collecte Nationaal Rampenfonds De Commandant van Politie ver zoekt de Leidse burgerij er bij de collecte voor het Nationaal Ram penfonds goed op toe te zien, dat men zijn/haar gave deponeert in de daarvoor bestemde en bekende collectebussen van het Ned. Roode Kruis, die alle zijn voorzien van een stempel van de Gemeente-Po- Iitie Leiden. I Op 21 Februari a.s. zal Prins Harald van Noorwegen, de enige zoon van Kroonprins Olav en Kroonprinses Martha, zijn 15de ver jaardag vieren. Prins Harald be zoekt een gewone school voor mid delbaar onderwijs in Oslo. Prins Harald. medewerking van de directie museum en de Sticusa. Een aantal le den van het bekende gamelanorkest Ba- bar Lajar bracht Javaanse muziek ten gehore, terwijl de heer Lalu Usman, be geleid door gramofoonmuziek, enkele Balinese dansen uitvoerde. Drs G. D. van Wengen lichtte muziek en dans toe- Men kan natuurlijk niet verwachten, dat deze subtiele Oosterse kunstuitingen door een groep Hollandse jongens vol ledig worden verstaan, Maar de aan dacht, waarmee geluisterd en gekeken werd illustreerden duidelijk de poging om tot begrip en waardering van het gebodene te komen. Het is nuttig jonge mensen in de ge legenheid te stellen dergelijke demon straties van cultuur-uitwisseling te laten bijwonen; het kan hun inzicht ver ruimen. OPROEP HERV. GEMEENTE. Het ministerie van predikanten der Hervormde Gemeente te Leiden wekt alle gemeenteleden op, met het oog op de nationale ramp, zich ter beschikking te stellen voor elke hulpactie, die van wege de burgerlijke gemeente op touw wordt gezet. De eerste verkiezingen in Indo- China, zijn volkomen ordelijk ver lopen. Een kiezer in Vietnam deponeert zijn biljet in de stembus. hier. die de vorige week na een lang' durir ziekbed op 52-jarige leeftiid over leed. Op „Rhiinhof" bevonden zich o.a. de heren P. Herfst, vice-voorzit ter van het bestuur der Ambachtsschool wegens verhindering van de voorzitter, ir J. J. G. van Hoek. mr W. de deren, secreta ris der Ambachtsschool, de heren C. Brilman en B H. J. Hevdeman. respec tievelijk directeur en adjunct-directeur der school, vele leraren, leerlingen en oud-leerlingen, vrienden en kennissen van de overledene. Toen de kist in de aula was opgebaard trad allereerst, naar voren de heer C. Brilman, directeur der school die in gevoelvolle woorden het verscheiden van deze uitmuntende leraar en zeer gewaardeerde collega schetste. Ruim 23 jaar lang heeft hij de belangen der Ambachtsschool behartigd waardoor vele zijner leerlingen een uitstekende functie hebben verkregen. Namens col lega's en vrienden riep spr. een rust zacht toe. Hierna sprak de heer P. Herfst, die de overledene een beste leraar noemde. Wat hïi voor zijn leerlin gen is geweest, is niet onder woorden te brengen. Het bestuur zal dan ook ziin naam steeds hoog houden. Ten slotte sorak de heer D. Beekma. voorganger der Apostolische Gemeenschap alhier, die evenals andere woordvoerders van deze richting de overledene een beste vriend en een ware apostel riemde. Een broer van de overledene dankte voor de betoonde belangstelling. Een groot aantal kransen en bloem stukken dekte de kist. UITVOERING „T. EN D." De Harmoniekapel „T. en D." gaf Za terdagavond een geslaagde uitvoering in de Stadsgehoorzaal, onder directie van de heer W. J. Smolders. Daarbij is een grootse huldiging ten deel gevallen aan de oud-voorzitter, de heer D. Cornet, zulks bij monde van de voorzitter, de heer D. Rietveld, die mededeling deed van de benoeming van de heer Cornet tot ere-voorzitter, hem tevens overhan digend het daarbij behorend insigne, alsmede de gouden ring van de vereni ging en een enorme, prachtige krans. Hij schetste de grote verdiensten van de heer Cornet voor T. en D. gedurende een lange reeks van jaren en prettige samenwerking. Zulks geschiedde ook door één der beschermheren, de heer C. W. Tieleman in een eveneens buitenge woon hartelijk gestemde toespraak en de heer P Wakka, namens de Bond. Voor al deze woorden, die wel een be wijs vormden voor de sympathieke sfeer, die er bij T. en D. onderling heerst, dankte de heer Cornet uitvoerig. De voorzitter had in de aanvang de vele aanwezigen, de afgevaardigden van diverse zusterverenigingen en in het bij zonder het bestuur van K. en O., dat zoveel doet voor de verbroedering dei- verenigingen, het Jubileumcomité en de donateurs welkom geheten. Het hierop uitgevoerde programma ge tuigde" van degelijke voorbereiding: in enkele marsen, Adams „La poupée de Nlirnberg" (ouverture), „Wiener Pra- terleben" van Translateur, en de Lust- spiel-ouverture van Kéler Béla hebben de muzikanten van T. en D. ook nu een talrijk publiek getoond wat zij waard zijn. Er heerste een geanimeerde stemming, vooral toen na de pauze een Variété-ge zelschap met Kosja van Katwijk, Wim Bosch e.a. aan het woord kwam, waar na een gezellig bal de avond sloot. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllililllllllllltllllllllllll De Nationale Ramp en de Middenstand Het bestuur van de Leidse Mid denstands Centrale, adviseert alle Middenstanders in de komende week 5 van de omzetten te stor ten op giro 9575 van het Nationaal Rampenfonds, Den Haag. Middenstanders, die in het ramp gebied bruikbare goederen wensen af te staan, kunnen dit telefonisch melden aan de voorzitter of secre taris van de L.M.C., resp. onder nummer 20479 of 20812. De goede ren worden dan afgehaald. Snelle hulp is dubbele hulp! Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll P. A. H. van der Woude 25 jaar deurwaarder Zaterdagmiddag waren voor de heer P. A. H. v. d. Woude, die op 30 Januari het feit herdacht, dat hij voor 25 jaar zijn functie als deurwaarder bij het Kantongerecht te Leiden aanvaardde, de rollen omgedraaid. Niet de heer /an der Woude kwam aan de deur. doen velen zijn die middag bij hem „aan de deur" geweest en kwamen daar zelfs nog ver der In zijn woning aan de Hogewoerd 101 hield de jubilaris een receptie, welke zich kenmerkte door een grote en van veel waardering getuigende belangstel ling. Behalve zeer vele advocaten en no tarissen, waren daar aanwezig collega's uit de omtrek, zelfs uit Zutphen en Oud-Beierland, de commissaris van Po litie. de heer R. J. Meijer, mr H. R. Goudsmit en mej. H. van Laken namens de Voogdijraadf burgemeester Smeets van Zoeterwoude, de Gemeente-secreta ris van Leimuiden, de heer H. J. de Hon, de heer G. G. M Verhagen, secreta ris van de Ned. Ver. van Deurwaarders en voorts vele politionele autoriteiten, mr Achterberg, ambtenaar van het Openbaar Ministerie en vele vrienden en bekenden van de jubilaris. Een schat van bloemen en geschenken vormde de tastbare bewijzen van de hoogachting, welke men de heer v. d. Woüde in ruime kring toedraagt. Boven dien waren er vele telegrafische en schriftelijke gelukwensen, o.a. van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland en van vele burgemees ters uit de omtrek. Reeds Vrijdagmiddag had het Kan tongerecht van zijn belangstelling doen blijken. In tegenwoordigheid van de griffier, mr W. de Koning en de heren mr W. de Clercq, mr B. J. A. Sprey en mr P. E. Briëet namens de Leidse advo caten. heeft de kantonrechter, mr F. Ligtenberg, de felicitaties aangeboden en in een kort woord gewezen op de ver diensten van de heer Van der Woude. Namens het Kantongerecht en vele advocaten werden enkele geschenken, w.o. een schilderij, aangeboden. Afscheid mej. dr F. Th. A. Voigf NA VEELJARIGE HOOGST VERDIENSTELIJKE LOOPBAAN AAN UNIVERSITEITSBIBLIOTHEEK Zaterdag j.l. nam de conservatrice mej. Dr F. Th. A Voigt, wegens het bereiken, van de pensioengerechtigde leeftijd, af scheid van de Universiteitsbibliotheek, aan welke instelling zij meer dan 30 ja ren haar werkkracht heeft gegeven. Om half twaalf waren vele professo ren, lectoren, oud-studenten en perso neelsleden in de bibüothecariskamer bij eengekomen. teneinde de scheidende functionaxesse ten afscheid de hand te drukken. Als eerste sprak de bibliothecaris. Dr A Kessen. Mej. Voigt toe, waarbij hij de nadruk legde op haar grote plichtsbe trachting en op de buitengewone vriende lijke hulpvaardige wijze, waarop Mej. Voigt steeds alle bezoekers in de onder haar toezicht staande studiezalen tege moet was getreden en aan iedereen de verlangde inlichtingen verstrekte. Dr Kessen memoreerde tevens enkele van de belangrijke werkobjecten, welke Mej. Voigt heeft voltooid, zoals de oe- werking van' de systematische catalogus voor de Romanistiek, het samenstellen van een trefwoordencabalogus van de ar tikelen in tijdschriften, betrekking heb bende op de moderne letteren en haar medewerking aan de klassieke bibliogra fie van Dr Hulshoff. Uit naam van het personeel bood hij Mej. Voigt een boek werk aan, waarna de heer J. J. van der Reyden als oudste in dienstjaren, de ge voelens van spüt van het gehele perso neel vertolkte, dat Mej. Voigt met haar steeds vriendelijk medeleven met ieder een ten zeerste zal missen. Hierop sprak prof. dr C. de Boer, die oa. naar voren bracht de energie, met welke Mej. Voigt in vroeger jaren zich naast haar werkzaamheden heeft gewijd aan verdere studie, welke haar bekro ning heeft gevonden in het behalen van de doctoraatsgraad. Namens de studenten van de literaire faculteit voerde Mej. J. van Duyn het woord, die vooral wees op de sfeer, die Mej. Voigt op haar studiezaal wist te scheppen en namens het Romanistische dispuut „Le Coq Gaulois" bloemen aan bood. Een enveloppe, die de symbolen droeg van de aan haar inhoud te geven be stemming (buitenlandse reis) werd als algemeen huldeblijk aan de scheidende conservatrice ter hand gesteld. Deze dankte alle aanwezigen voor hun komst, waarbij zij zich persoonlijk richt te tot degenen, die nauw met haar had den samengewerkt, terwijl zij hen. die reeds heengegaan waren, herdacht. Tenslotte had er een drukbezochte re ceptie plaats van professoren en docen ten, alsmede vele gebruikers der biblio theek, waarbij gebruik werd gemaakt van de gelegenheid om Mej. Voigt per soonlijk de hand te drukken en waaruit nog eens duidelijk bleek, welke bijzon dere verdiensten Mej. Voigt zich voor de bibliotheek verworven heeft. Lezers schrijven KLACHT TEGEN BUSCHAUFFEUR. Als alledaagse passagier van de N Z. H.V.M. wil ik toch eens een woordje schrijven over de behandeling, die en kele conducteurs bij ons arbeiders toe passen. Iedere dag reis ik tweemaal met de bus naar mijn werk. Nu gebeurt het zeer dikwijls dat mijn medepassagier^ buiten de bus worden gehouden, terwijl er 5 k 6 mensen uitstappen. Nu onder vond ik zelf Zondag 25 Januari ook de vriendelijkheid van één der conducteurs. Ik woon in Lisse en ga ééais in de 3 of 4 weken naar mijn ouders in Leiden. Mijn vrouw en ik waren met een kindje van elf weken oud in een reiswieg des avonds om elf uur bij de bushalte en wij waren dus op tijd voor de bus van 11 u. 10 min. Toen de bus kwam was het nogal druk bij het instappen en wachtten wij dus even. Maar toen wij binnen stapten werden wij geweigerd door de conducteur, omdat er geen zit plaats meer vrij was, terwijl er voor in de bus plaatsen waren bezet door kin deren vanaf 5 tot en met 12 jaar. Toen ik dat ook tegen deze conducteur zei, werden wij niettemin geweigerd door deze vriendelijke mijnheer, die zei. dat hij geen kind voor een ander kind liet opstaan en wU moesten dus de bus ver laten. Nu was dat voor mijn vrouw en my niet zo erg, maar voor die kleine peuter van 11 weken oud vond ik dat erger, want ook dat kind moest weer voor 20 minuten de snerpende avondkoude in. Ik acht een dergelijk optreden geen re clame voor de maatschappy. Ook de passagiers van de bus spraken er schan de over. A. G. FAKKEL, Kanaalstraat 29, Lisse.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2