BROEKMAN EUROPEES KAMPIOEN Berini Wim van der Voort tweede; Hniskes vijfde 10.000 m 1500 m Nederlandse zegepraal 500 m 5000 m DE SPORT UITSLAGEN Nederland aan de top van de schaatswereld Sport Algemeen Dagblad - Sport Algemeen Dagblad - Sport Algemeen Dag CIVIEL INGENIEUR of M.T.S.-er Broekman, Huiskes en Van der Voort naar Helsinki TRUMPY TEC versloeg PSV en dat nog wel te Eindhoven cie (lunöf Muntendam verliet de laatste plaats door overwinning op Emmen Voor ieders beurs...voor ieders fiets! BERINI bij VOLLEBREGT W. BREIMAN Oostzeedijk 312 - „UNIQUE", B.K. Laan 22, Schiedam <lun Maandag 2 Februari 1953 Pag. 6 Het driemanschap, dat bij de Europese kampioenschappen te Hamar voor Nederland de hegemonie op de schaats veroverde: v.lji.r. Klaas Schenk, de trainer van de Nederlandse ploeg, Wim van der Voort, de leider na de eerste dag en tweede in het eindklassement, en de Europese kampioen: Kees Broeman. «V vir door Ra de Grood. HAMAR. Vijftienduizend toe schouwers sprongen Zondagavond in het kleine stadion van Hamar enthou siast overeind en brachten, als betrof het hun eigen idool, Hjalmar Ander sen, een ovatie aan de nieuwe Euro pese kampioen schaatsenrijden, die daar in-gelukkig en gul lachend met een zware krans over zijn schouders dankend een ereronde reed: Kees Broekman. En in deze dolzinnige ova tie betrokken zij tevens Van der Voort, die een prachtige tweede was geworden, vóór hun eigen stadgenoot, Ivar Martinsen ,die de eer van Noor wegen had hooggehouden en wie als enige Noord een medaille ten deel ▼ieL En weer klonk daar het Nederlandse volkslied over de kille ijsvlakte, meege zongen door de tientallen Nederlanders, die de dagenlange reis hadden gemaakt naar het kleine Noorse stadje, dat in de korte jaren, dat de Nederlandse schaat senrijders in Noorwegen trainen, een klein stukje Nederland is geworden. En langzaam rees onze driekleur in de mast van de kampioenen, voor de eerste maal dat de Europese titels in de schaatssport werden verreden. Opnieuw had de Nederlandse sport zich na jaren van opoffering, na zware arbeid, na tegensiag en ontgoocheling, meester gemaakt van een tak van sport. Eindelijk. Eindelijk is het zo ver, wat Ik twee jaar geleden al aankondigde, en' wat alleen door een fenomeen als Ander sen nog kon worden tegengehouden: Ne derland staat aan de kop van de Euro pese schaatswereld. Reeds de vorige week bewezen onze Grote Vier het in Davos, Zaterdag en gisteren is het officieel op getekend, en het pleit voor ons dappere viertal: Broekman, H-uiskes, Van der Voort en Maarse, dat zij zich deze hege monie verwierven onder de moeilijkste omstandigheden, waarmede de centrale' training te Overveen haar waarde heeft bewezen en deze consolideerde, toen het weer en het ijs beter meewerkten. Want toen Zaterdagochtend de kam pioenschappen begonnen, sneeuwde het van de vroege ochtend tot ver in de nacht en het ijs, dat Donderdag onze jongens nog zo voortreffelijke tijden had geschonken, werd „werkijs", dat zich vastbeet aan de schaatsen en het sierlijk, gUjdend rijden tot een ploegen maakte. Nederland organiseerde echter dit ge vecht ten bewijze waarvan vier meis jes in Volendamse kleding haar entree maakten als vlaggedraagsters bij de ope ning en bij de sluiting; en zij leverden die dag Nederlandse tijden op. En waar schijnlijk is het mede hieraan te danken, dat Van der Voort zich Zaterdag naar de eerste plaats in het algemeen Klasse ment kon rijden. Van der Voort, die vrij vroeg startte voor de 500 meter en voor dat het ijs steeds in kwaliteit achteruit ging de 5000 er al op had zitten. Maar het verhinaeröe Broekman zijn grote suprematie tot uiting te brengen. Op de 1500 meter, op licht dooiend ijs, konden de beide Nederlanders zich beter doen gelden, en hun meerderheid veel duide lijker demonstreren. Met de stijging van de Nederlandse hegemonie is tegelijkertijd aan het licht gekomen, hoe de Noorse schaatssport, die zo lang oppermachtig was, in ver val is geraakt, en dat zij de brede basis mist, waarop Nederland zijn suprematie heeft gevestigd. Roald Aas. ens de kroonprins van koning Andersen genoemd, was waar schijnlijk de grootste tegenvaller van dit gehele tornooL Hij was, met uitzonde ring van zijn favoriete afstand, de 1500 meter, nergens. Maar ook Haugli en Martinsen waren geen emsige bedreigers voor de Nederlanders. De Fin Hodt is te veel sprinter om het ooit ver te kunner brengen. De Zweden, die reeds lang niet meer tot de grote schaatsnaties worden gere De basis voor zijn kampioenschap legde Broekman reeds op de 500 meter, vooral omdat hij er in slaagde zich over eind te houden en door deze afstand heen te komen zonder enige hapering, zonder één misslag. Want op dit stroeve sneeuw ijs waren de sprinters in zoverre in het nadeel, dat zij onmogelijk tot de fan tastische tijden konden komen, die onder de huidige puntenwaardering een zo grote voorsprong plegen te verschaffen. En toen de jonge Finse sprinter Salomaa zich in de tweede serie had opgewerkt tot een zeer verdienstelijke 44.4 seconde en de beste Noorse sprinter Fin Hodt, na een valse start, die de kop van zijn krachten afbeet, het niet verder bracht dan 44.8 seconde, stond het als een paal boven water, dat de rijders van de lange afstand dit kampioenschap zouden gaan beheersen. Het was trouwens al gedemonstreerd in de eerste rit, die door Huiskes tegen falende jonge Zweed Asplund met 4tj.9 sec. werd gewonnen. Want het ver schil tussen de Nederlander, die in de sprintwereld, zoals het heet, nergens pleegt te zijn, en Fin Hodt, wellicht de beste Europese sprinter, van slechts 2.1 seconde}, was hiervoor een duidelijkt indicatie, dat de Nederlandse kans ir. deze rit groter werd. Vooral toen Van der Voort met een 45.4 sec. de beste tijd reed. waarin hij later nog slechts door Martinsen met 45.3 zou worden over troffen en daarmee de Noorse favoriet Haugli op 46 8 liet staan, een tijd, waar aan Salomaa zijn tegenstander Loerinc ook had opgetrokken. Zo wist Eroekman precies, waar hij aan toe was En toen hij met de zwakke Engelsman Hearn wegging op deze af stand, wel. toen vertrok hij met de hoop in het hart en met een reèle kans op minstens een even goede tijd als zijn voornaamste concurrent, hetgeen hem voldoende vechtlust verschafte om de zelfde tijd te maken als.. Haugli '46.3 sec.). En toen Roald Aas in de daarop volgende serie in de eerste vijftig meter een misslagn.aakte, waardoor hij een kostbare fractie van seconden verspeel de, wel. toen had Broekman, met het vooruitzicht Haugli op de 5009 meter in zijn eigen serie terug te zetten met 0.4 seconde voorsprong op Aas, de zaak in eigen hand. Maarse, onze grootste troef op de 500 meter, maakte een slechtere tijd dan Van der Voort. Het zij hem vergeven, na een valse start en daarna nog twee vergeefse pogingen om te vertrekken, omdat het pistool van de starter weiger de. Toen hij voor de vierde maal slecht vertrok, zat er geen excellente tijd meer in. 500 meter: 1. Tolvo Salonen (Finl.) 44.4 sec.; 2. Finn Hodt (Noorw) 44.3; 3. Ivar Martinsen (Noorw) 45 3; 4. Wim van der Voort 45 4; 5. Kaukko Salomaa (Finl.) 4S.7; 6. Franz Offenberger (Oost) 46.1; 7. Gerard Maarse en Gunnar Stroem (Zweden) 46.6; 9. Ferenc Loerinc. Sverre Haugli en Kees Broekman 46.8; 12. Anton Huiskes 46.9; 13. Norman Holwell (Eng) 47.1; 14. Erik Apslund (Zwe den) en Roald Aas (Noorw.) 47.2: 16. Kor- fiel Pajor (Zweden) 47.4; 17. Jozsef Mcrenyi (Zweden) 48.3; 18. Arthur Mannsbarih (Oost) en G. Weiham (Eng.) 48.5; 20. Gunnar Hall- quvist (Zweden) 49; 21. John Hearn (Eng.). op het gebied van BETONBOUW, met een behoorlijke praktische ervaring in de uitvoering van bouwwerken. Spoedige indiensttreding gewenst. Brieven met volledige inlichtingen om trent opleiding en beklede functies onder No. 7436 aan Arc's Advertentiebedrijf N.V.. Kettingstraat 2. Den Haag. HAMAR. De K.N.S.B. heeft be sloten om Kees Broekman, Wim van der Voort en Anton Huiskes af te vaardigen naar de wereld kampioenschappen schaatsenrijden, die op 14 en 15 Februari te Helsinki worden gehouden. Klaas Schenk zal als coach optreden. kend, maar die nog een lichtpunt zagen in de jonge Asplund, en in de verster king van de vroegere Hongaar Pajor, zyn totaal ontgoocheld uit deze kam pioenschappen te voorschijn gekomen. Het eindklassement: 1. en Europees kam pioen Broekman 199.650 pnt.; 2. Van der Voort 200.690 pnt.; 3. Martinsen 202.607 pnt.; 4. Haugli 202.852 pnt.; 5. Huiskes 202 883 pnt.; 6. Offenberger 203.072 pnt.; 7. Aas 204.273 pnt.; 8. Holwell 204.560 pnt.; 9. Pajor 206.347 pnt.; 10. Mannsbarth 207.172 pnt.; li. S-roeen 207.393 pnt.; 12. Hearn 209.390 pnt. Broekman had dus de zaak in eigen hand, loen hij met Haugli op de 5000 meter van stari ging in ae vierde serie. Inmiddels was hei ijs aanzienlijk ver slechterd door de stadig neervallende sneeuw, afgewisseld door regen en lijne ïjzel, die zich op de baan vasfvraten. Iets, wat overigens het nadeel van de sprinters op de 500 meter weer compen- -eer&b. omdat goede, voor hen bare lijden voor de lange afslandrijders tot de onmogelijkheden gingen behoren. Dit had Van der Voort toch geen 5000-meter rijder par excellence al bewezen, toen hij Offenberger, de Oostenrijkse troef op deze a.stand, zeer ernstig bedreigde. Van der Voort, die twee series iater reed, vond de baan al in een slechtere toestand en hij startte op een schema van 19 minuten 5 secon den. Hij, de vechter, had dit al spoedig losgelaten en kwam vier seconden later op de 3000 meter aan dan de Oosten rijker. Maar hij bleef doorvechten en aanvallen op de tijd van Offenberger, die hij allengs binnen zijn bereik kreeg. Maar ondanks een zeer sterke finish kwam hij toch 1.1 seconde op Offenber ger tekort Toen kwam in de volgende serie Broekman op het ijs. Schenk had voor hem ook een tijd uitgezet van 9 minuten 5 seconden, een rustige tijd, maar die op dit ijs toch moeilijk te realiseren zou zijn. Zo dacht Haugli er kennelijk niet over, want als een wildeman ging de Noor van start, en met een tijd van 62 seconden over de eerste 600 meter kwam hij in het bereik van de fantasie terecht. Broekman, met 64 seconden, was heel wat nuchterder hoewel erg waakzaam. Een té grote voorsprong zou voor de Noor echter een te felle stimulans be- tekenenen deze wilde hij hem niet geven. Onder geen omstandigheid. En daar mee accepteerde hij de handschoen, hein door Haugli toegeworpen. Zo ontstond een uitputtende titanenstrijd zij het in vertraagd tempo. Twee ronden van 42 seconden beantwoordde Broekman met dezelfde tijd, toen een gelijke ronde van 43, en nog een ronde van 43 van Haugli, die Broekman met een van 42 beantwoordde. En hier, in deze ronde, lag het grote psychologische ogenblik van de strijd. Inplaats van hem los te rijden, zag Haugli hoe Broekman de leiding over nam; en hij werd nerveus. Eén arm ging los in de bocht, het eerste duide lijke teken van verval van Krachten. Een ronde van 43 seconden brak de krachten van de Noor, die het niet verder dan 45 had kunnen brengen, en langzaam gleed de Nederlander van hem weg. Weliswaar steeds vooroverduikend, als i schaats zich vastbeet in de sneeuw, maar toch perfect in balans, hoewel ook zijn arm even los ging, toen hij Haugli eenmaal kwijt was en zijn concentratie hem even ontsnapte. Moeizaam trachtte de Noor hem bij te houden en hij reed een steeds slechter wordende tijd dan waartoe hij in staat is. Eerst toen bekom merde Broekman zich om zijn schema van 9 min. 5 seconden, en dit was de tijd, waarin hij zijn grote rivaal versloeg. Want na zijn slechte 500 meter en de 9 min. 23 op de 5000, waarin hijzelf door de Engelsman Holwell was verslagen, be stond Aas als concurrentie niet meer. Haugli realiseerde 9 min. 13.5 sec., waar mede hij tenslotte vierde werd. Want de eDige die hem hierna nog had kunnen kloppen, Huiskes, reed veel te laat in de middag, toen de baan al vol ledig gestorven was, en volkomen on handelbaar was geworden voor de rijders. „Geef mij maar een schema van 9.11 sec", had Huiskes aan Schenk gevraagd, ..knap ik al, dan knap ik af!" En dat hy er in deze wedstrijd 9.16.5 uithaalde. Toen de 10.000 meter begon, konden slechts grote ongelukken Nederland nog van de titel en van de tweede plaats beroven, konden Broekman van het kampioenschap afhouden en Van der Voort van de zilveren medaille. Slechts Huiskes kon zich nog in de eerste vijf, zelfs nog in de eerste vier werken. Want met zijn 147.180 punten, waarmede Van der Voort na drie afstanden leidde, mocht hij op de 10 km slechts 16.2 sec. op Broekman verliezen om de eerste plaats te kunnen behouden. Hetgeen, in dien het gebeurde, zonder meer een le vensgroot wonder zou betekenen. Mar tinsen zou daarentegen 35.4 sec. sneller over deze afstand moeten gaan om Van der Voort van diens plaats weg te drukken; en dit was even onwaarschijnlijk als het vorige. Slechts een gelukkige loting van Huiskes kon Nederland aan een vierde plaats helpen. Wel, Huiskes lootte totaal mis. Weliswaar startte hij na Martinsen in de derde serie wat echter niets zegt, omdat deze Noor voor hem toch onbereikbaar was, maar voor Haugli, die hij nog juist kon pakken. En daarom zette Schenk voor hem een zo scherp mogelijk schema op: 17 m. 17 s., hétzelfde dat de ploegleider ook voor Broekman in zijn hoofd had. In middels had Martinsen 17.44 gereden, voldoende om zijn derde plaats te hand haven. En daarna kwam Huiskes. Voor treffelijk deelde hij zijn race in en kwam tot 17.20, een zeer knappe tijd gezien het lichtkleverige ijs en hij dwong Haugli in de voorlaatste serie tenminste 17.42 te rijden om zich op de vierde plaats te kunnen handhaven. En om op myn ver haal vooruit te lopen: Haugli reed 17.38.7 en bleef dus vierde. Intussen waren Broekman en Offen berger de 10.000 meter begonnen. Broek man deed het iets anders dan Huiskes. Hij nam van het begin af zijn schema flink onder handen en trachtte er een kleine voorsprong op te krijgen. Het ge lukte. Met zijn mooi uitgewerkte slag. waarin hij nu beter kon doorglijden dan Zaterdag, bevocht hij zich op de 5000 meter (8.35) een voorsprong van 8 sec. op Huiskes. ïoen hij even later de Oostenrijker in de rug begon te zien, kreeg hij een levende gangmaker, die hij drie ronden voor het eind voorbijspurtte en met zijn gestaan en die in de laatste tijd in een meer reële nabijheid was geraakt. Slechts Van der Voort zou hem deze nog kunnen ontnemen. Maar bij voorbaat had Schenk deze mogelijkheid opzij zet, toen hij Van der Voort met schema van 17.55 wegstuurde. Want die 17.55 had het voordeel, dat het Van der Voort niet over de hop zou jagen met alle catastrophale gevolgen van dien en hem bovendien de tweede plaats garan deerde. Alleen om tot een zo goed moge lijke tijd te komen liet Van der Voort zich aanvankelijk door Haugli od sleep touw nemen. Voortreffelijk volgde hij die deze afstand vrijwel steeds heeft ver waarloosd de Noor wiens sterkste afstand dit toevallig is. Weliswaar kwam er langzaam maar zeker ruimte tussen hen beiden, maar Van der Voort klom met kleine tussensprintjes telkens op nieuw op de hielen van Haugli, totdat hij hem nog ongeveer 4 km moest la ten schieten. Maar op dat ogenblik was het tevens duidelijk, dat hy tot een tijd zou komen, die Broekman de titel zou verschaffen: 17.50.2. 10.000 meter: 1. Broekman 17.13: 2. Huiskes 17.20; 3- Haugli 17.38.7: 4. Martinsen 17.44; 5. Holwell 17.47.4; 6. Pajor 17.48.8; 7 Van der Voort 17.50.2: 8 Mannsbarth 17.50.7; 9. Hearn 17.52.3: 10. Offenberger 1754.7; 11. Aas 17.58.8; 12. Stroem 18.22.8. „Ik zal hem op een scherp schema zetten, reken maar," zeide' Klaas Schenk Zondagochtend, toen Broek man, gepaard met de Hongaar Loerinc als eerste paar voor de 1500 meter uit de bus kwam. Het weer was aanzien lijk opgeknapt. De lucht was nogal be wolkt, maar het had in de nanacht niet meer gesneeuwd, en de temperatuur schommelde om het vriespunt. „Prach tig ijs," zei Schenk, „zelfs voor wereld records ,als het tenminste zo blijft." Het bleef niet zo; de temperatuur liep op en toen Broekman aan de start stond, dooide het 2 graden. Zo keerde het geluk feitelijk naar Broekman terug. Broekman, die op maagdelijk ij« kon rijden. Wat traag kwam hij op gang, maar allengs kwam hij in een sterker tempo te liggen en toen de chronometer voor hem 2.21 had afge drukt, stond het vrijwel vast, dat al leen Aas en Van der Voort hem deze tijd nog konden ontnemen. De Noor startte tegen Pajor in hetzelfde tempo" als Broekman, maar reed de 600 meterJeel er, °"der dt?e één seconde sneller. Maar met dezeomstandigheden "ff* op te trekken. De éne seconde was hy juist iets buiten l*0,™0 ?f^for^chtI*®,w.int deSd met de zijn tijd en daarmede had Van der a z?,fs het dan moge- volgende ronde terug tot dezelfde tijd d»4 de overwinning van TEC in Eind- als Broekman. En daardoor kwam hij|'10ven °P FSV valt te verklaren. de laatste ronde tekort: 2.20.5 was znij tijd en daarmede had Van der Voort feitelijk Broekmans kampioen schap in handen. Intussen is TEC met deze twee punten zeer gebaat het blijft weliswaar de laat ste plaats innemen, maar het is, zy het met één of twee wedstrijden meer ge- 1500 meter: 1. Van der Voort 2.19,3; 2.|speeld, gelijk in puntenaantal gekomen Broekman 2.20.1; 3. Aas 220.5: 4. ADslund imet ÖHC, HDVS, Maurits en Limburgia. 5. Martinsen 2.22.4; 6. Haugli 2.22,7; In Groningen won GVAV met 40 van wint altijd Daar was geen peil op te trekken ROTTERDAM. Ondanks alles wat gisteren pleitte tegen wedstrijdspel zijn enkele eerste klasse-ontmoetingen Mannsbarth 2.23.3; 8. Salomaa 2.24; 9. Offenberger 2.31.2; 10. Holwell 2-34.3; 11. Hodt 2.24,3; 12. Huiskes 2.25; 13. Merenyi 2.25.2; 14. Salonen 2.25,3; 15 Maarse 2-26.2; 16 Pajor 2.26.3: 17 Stroem 236.8; 18 Loerinc 2.28.9; 19. Heam 239.1; 20. Weiham 2.30; 21. Hallquvist 2.32,6. De Nederlandse Bond voor Lichame lijke Opvoeding (de organisator van de Vierdaagse), de Nieuwe Unie voor de Wandelsport en de Noord-Nederlandse Wandelbond zijn met terugwerkende kracht van 1 Januari jl. ai in federatief verband verenigd. NEC, waardoor de vyfde plaats werd be reikt. De nederlaag van NEC betekende geen wijziging van de ranglijst. In het Oosten werden voor afdeling B drie wedstrijden gespeeld, welke alle drie een gelijkspel opleverden. Be Quick veroverde een puntje te Arn hem op Vitesse 22. Maar Vitesse be landde toch door dit ene puntje op de tweede plaats, direct gevolgd door Enschede, dat tegen Heerenveen tot 2 2 kwam. De Friezen blijven de lijst aan voeren. Het derde gelijke spel, dat tussen Go Ahead en Elinkwijk, hielp Go Ahead niet van de onderste plaats af, maar de Advertentie Tel. 70940 laurant Brielsejaan 192 ROTTERDAM-ZUID Nieuwsdienst Algemeen Dagblad GRONINGEN. De verrassing in Noordelijke tweede klasse was de oven ning van 32 van Muntendam op Emmen, welke ploeg de laatste wedstrijden zo aar dig naar voren was gekomen. Muntendam verliet nu de laatste plaats, In A nam FVC twee punten voorsprong op Oosterparkers, dat weer niet in bet veld kwam. De Hui- zumers hebben echter drie wedstrijden meer gespeeld. Velocitas ls weer op de goede weg. Het klopte in de Groningse derby kansloos GRC. Advertentiën Eerste betaling f. 25.- Verdere be talingen met begrip voor Uw beuFs c De Berini-familie telt reeds mëer dan 50.000 ehfhoüsiasie berijders en :ruim 400 vakkundige VERKRIJGBAAR bij de HOOFDAGENT Tel. 26805 UW BERINI KOMT NATUURLIJK VAN J. VAN STRATEN Dordtsestraatweg 641, Tel. 74480, R'dam-Z. GARMISCH-PARTENKIRCHEN. (A.N.P.) De 31-jarige Zwitser Felix Endrich, wereldkampioen in de twee persoons bob, is Zaterdagmiddag met zijn vierpersoonsbobslee uit de bocht gevlogen en gedood. Twee andere in- zittenden werden gewond, de rem mer kwam met de schrik vrij. het pleit in hoge mate voor het goede rijden, voor de kracht en de vechtlust van de jongen uit Zutphen. Hij werd er vijfde mee. en hoewel Martinsen, de plaatselijke favoriet, die zelfs de lange afstand met een losse arm rijdt, een tijd- lang voor hem een ernstige bedreiging vormde, knapte ook deze Noorse rijder tegen het einde af en eindigde met zijn 9.21 vrijwel kansloos voor de titel. 5000 meter: 1. Broekman 9.05.0; 2. Offen berger 9.117; 3 Van der Voort 9.12.8; 4. Haugli 9,13,5: 5. Huiskes 9.16,5; 6. Holwell 919,9; 7. Martinsen 931: 8. Aas 933: 9. Stroem 9.273; 10. Pajor 937,4; 11. Manns barth 9.33.7; 12. Heam 9.33.8; 13. Apslund 937; 14. Maarse 9.41,8; 15. Weiham 9.44; 16. Hodt 9.483; 17 Salomaa 9.48.2; 18. Merenyi Bergmann en Roothooft naar Amsterdam AMSTERDAM. - Woensdag 18 Febr, wordt te Amsterdam een wedstrijd gespeeld tus sen 9parta. vele malen kampioen van Ne derland, dat thans zijn 15-jarig bestaan viert, en het sterkste team van Europa, ge vormd door Richard Bergmann. viervoudig wereldkampioen, en de Fransman René Roothooft. VELOCITAS—GRC 4—1. Velocitas heeft niet veel moeite gehad met GRC. De ge- combineerden waren er volledig uit. Bh de rust was het 20 door doelpunten van Steenhuis en Westerdiep. Na de hervatting werd het 30 door Lanting, waarna Bos huizen uit een strafschop tegen scoorde Pater en Lanting brachten de eindstand op 51. ZWAAGWESTEINDELSC 4t. LSC een voorsprong van 20 door rechtsachter Jager van Zwaagwesteinde, die tweemaal in eigen doel schoot. Prins verkleinde nog voor de rust de achterstand. In het laatste kwartier kwamen er nog vijf doelpunten. Prins maakte gelijk. Twee doelpunten van Hartkamp Jr. en Prins zorgden voor een afstand welke Elinkwijk nu van Achilles en Go Ahead scheidt, is wel een vrij vei lige geworden. B-Jvaiupioenscnappen Promotor THEO HUIZENAAR Schaaktornooi te Boekarest BOEKAREST (A.N.P.) De uitslagen an de derde ronde van het internationaal schaaktornooi te Boekarest luiden: L. Sza- bo—Petrosyan liH; Smyslov—-Ciocoltea '■i—H: Tolush—Reicher 1—0; Fillp—S. Sza- bo I0; O'KellyShajtar liH: SpasskyI Milev afgebrBoleslavsky—Stoltz afgebr.; Siiwa—Barcza afgebr.; Barda—Troianescu afgebr.; Golombek—Radulescu afgebr. De uitslagen van de vierde ronde waren: Smyslov—Milev 1—0; Tolush—Ciocoltea 1—0; L, SzaboRadylesco 1—0; Filipp— Barczo l—O; Saitar—Barda 0—1: Petrosyan— Spassky Vx—li: Stoltz—O'Kelly \i-\i-. Rel- riartkamp Jr iindstand vai HOOGEZAND—FVC O—l. FVC sterker. Het bereikte echter niet meer dan één doelpunt, dat na 15 minuten door Stelpsira werd gescoord. Alle verdere aanvallen liepen dood op de hechte ver dediging van Hoogezand. WW—ASSER BOYS 2—0. Na een half uur nam WW door Chr. Walburg de lei ding. Direct na de hervatting werd het 2—0 door Koster. Eerst in de laatste minu ten kreeg Asser Boys kansen, doch %'eran- dering onderging de stand niet meer. EMMEN—MUNTENDAM 2—3. Emmen nam het te gemakkelijk op. In de eerste helft werd dit nog niet noodlottig, Wel gaf Wiegers Muntendam de leiding. Jalving maakte uit een strafschop gelijk. Nog voor de rust werd het door Drent 21. Na de hervatting was Muntendam verreweg de betere ploeg. Kip en Wtegers schonken de O ostgr on lingers een verdiende zegte van 3—2. VEENDAM—APPINGEDAM 3—0. Veendam heeft geen moeite gehad met Appingedam. Bij de rust was het al 20 door twee doel punten van Snijder, waarna na de hervai- ting De Vries het derde doelpunt maakte EEXT—HSC 1—2. HSC mag blü zijn met de overwinning van 12. In de eerste helft werd de eindstand reeds bereikt Schuur Scholte doelpuntten voor HSC, Oostl.ng r Eext. Een krachtig offensief van Eext bleef In de tweede helft zonder resultaat. Tubantia liep Labor onder de voet TUBANTIA—LABOR 6—2. Eon felle wed strijd. waarin het na tien minuten al 20 was door doelpunten van Jansen en Schol der. Voor rust werd het nog gelijk door Van der Horst. Na rust voerde Tubantia het tempo zo op, dat Labor leeggespeeld raakte. Vier doelpunten voor de thuisclub waren toen een ruime beloning. Schijndel en Woensel delen de punten Weer en terreinsomstandigheden maakten goed voetbal niet mogelijk. Na 10 minuten bracht Dielissen de stand op 10. doch 10 minuten later maakte Joop v. d. Heyden gelijk. Nog voor de rust kon van Herpen de stand op 21 brengen. Vijf minuten na de hervatting maakte Laanen gelijk; verder nam Womsel kort daaana de leiding door v. d. Ven, doch kort daarna v. d. Aa twee maal voor de thuisclub scoorde, schenen de punten in Schijndel te blijven. In de laatste minuut zag van Doom toch nog kans gelijk te maken: 4—4, hetgeen ook de beste ver houding was. ZWOLLE. In de laatste minuut is sportclub Enschedé er in de weostryd tegen Heerenveen in geslaagd, een drei- ge cae nederlaag af te wenaen. Een ne derlaag, aie een groot deel van de wed strijd onontikoomoaar leek, omdat het technisch uitstekende Heerenveen een kwartier na de aftrap ai de leiding nam en deze voorsprong tot een kwartier voor het einde wist te behouden. Enschedé had, dank zij agressief spel, de eerste tien minuten het heft in han den. Heerenveen verplaatste toen net spel. Na 15 minuten glipte Hofma langs Ha gels, de voorzet kwam bij Engeis, wiens schot door Groen van richting werd veranderd. Na de rust gaf Heerenveen nog steeds de toon aan. hnscheaé worstelue zich echter langzamerhand los. Tot een kwar tier voor net einde bleef succes uit. Op dat ogenblik maakte Moddejonge jr. met een hard diagonaal schot de stand gelijk, 11. Direct zette Heerenveen een serie scherpe aanvallen op, die na vijf minuten door Abe Lenstra een doelpunt opleverden 12. Uit een hoekschop, een minuut voor het einde, maakte Triest met een fraai kopbal gelijk, 22. GVAVNEC 4Handige en geraffi neerde voetballers telt de voorhoede van \N£C zonder twijfel. Maar tegen GVAV ontbrak het aan de doortastendheid en de schotvaardigheid. GVAV hanteerde buitendien de dieptepas weer met veel succes. Nadat Van Oosten de thuisclub de leiding had gegeven 1—0, maakte de zelfde speler er na een half uur 20, en spoedig na de rust 30 van. De Nij- megenaren hielden behoorlijk vol, maar bleven him gebreken behouden. De gast heren kregen nog meer kansen, waar van er een door La Crols werd ge bruikt, 40. GO AHEAD—ELINKWIJK 1—1. Met veel moeite zijn Go Ahead en Elinkwijk er in geslaagd een puntje te halen uit de wedstrijd, dde in Deventer werd ge speeld. Na twintig minuten maakte Kolkman, die als linkshalf een behoor lijke partij speelde, een bal half. Dat was voor de kwieke linksbuiten van Elink wijk, Van Beek, voldoende om zijn club met een hard schot de leiding te geven. 01. Het duurde tot kort voor rust voor Voortman met een schuiver de stand ge lijk maakte, 11. Na rust putten beide ploegen zich vergeefs uit de wedstrijd tot een beslissing te brengen. Het lukte niet. VITESSE—BE QUICK 2—2. Het ge lijke spel, dat Vitesse en Be Quick te Arnhem bevochten, geeft de verhouding goed weer. Reeds na twee minuten gaf fluiberts aan Vitesse de leiding 1—0. Hoewel de Groningers daarna voortdu rend in de meerderheid waren, was de ruststand 10 voor Vitesse en direct na de pauze vergrootte G. Jansen de voorsprong der Arnhemmers, 2—0. Be Quick nam opnieuw het initiatief. Tot vijftien minuten voor tijd handhaafde Vitesse zich. Toen scoorde linksachter Havinga, na een soloren. 12 en vlak voor tyd maakte middenvoor Vink ge lijk, 2—2. P.S.V.T.E.C. 01. Toen de scheids rechter beide partijen opvorderde voor de wedstrijd, hebben beide Dloegen ge protesteerd tegen het laten doorgaan van deze ontmoeting wegens de natio nale ramp. Bij de thuisclub ontbrak elke lust zioh voor deze ontmoeting in te spannen, er was geen tempo, geen strijd lust, geen animo, integendeel. TEC pro beerde er althans iets van te maken en vooral van de linkervleugel onder aan voering van Kranenburg, werd menig gevaarlijke aanval opgezet. In de 28ste minuut schoot Van Gestel een hard schot in, dat via het lichaam van doelman Steiger bij Van Hemert terecht kwam, die inkopte, 01. In de tweede helft was het dezelfde lusteloze beweging. TEC trok zich tel kens in de verdediging terug en het bleef 0—1. AD Du Buy, Van Zoelen en Stoop naar Boekarest DEN HAAG. De Nederlandse tafel tennisploeg, die aan de wereldkampioen schappen, die van 20 tot en met 29 Maart te Boekarest gehouden zullen worden, deelneemt, ziet er als volgt uit: Cor du Buy, Van Zoelen en Stoop. Non playing captain: N Hogendoorn. De heer Hogen- doorn zal tevens deel uitmaken van de lury bij de wereldkampioenschappen. Voor de wedstrijd Nederland Zuid sla vië, die op 20 Februari te Apeldoorn wordt gespeeld, zullen Du Buy en Pel ser tegen de Zuidsiaven Harangozo en Dolinar uitkomen. Non playing captain is hier P. J. Scheffer. 9.53; 19. Hallquvist 9.56,8; 20. Salonen 10.18,8; cher—SIiwa li—'i; Troianescu—GoDmbek 21. Loerinc 10.193- Ui—16, Boleslavsky—S. Szabo afgebr. VOETBAL EERSTE KLASSE QVAV-NEC B Go AhoadE'wtjk l VUes.5»—Be Quick Gr 2—2 EnsehodoJleerenreen D PSV—TEC KI. A VelocitasGRC OOST 5 ZATERDAGVOETBAL WEST I 3« KI. Kcnn Spakeob. Zuid twirls88 VU 3 JJsi.liu. —Huireu 2— WE8T 3o K A 'J-Grar. -Capelle NoorJw —Ter Leede ARC- Monster B WGZ- Or. Wit Zwaluwen- -ZuldL Eic. P.-Eio. M. HOCKEY DAMES EERSTE KLAS8I Odllo—Sportlust

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4