Kees Broekman Europees kampioen De strijd op eerste dag was voor Wim v* cl* Voort Wim v. d. Voort 2de, Huiskes 5de J Dodelijk ongeluk te Garmisch Partenkirchen LORRIE MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 Hamar, Zaterdag:, 31/1. (Van een spe ciale ANP-versIaggever). Nog nim mer is de strijd om de Europese titel in de na-oorlogse jaren zo open geweest als dit maal. hetgeen duidelijk uit de stand na de eerste dag naar voren kwam. Want wel had Wim van der Voort de leiding na twee afstanden, dank een goede 500 meter en, de omstan digheden in aanmerking genomen, voor treffelijke 500 meter, maar de verschil len met Hans Offcnberger, de Oosten rijkse crack, die de vorige week te Davos reeds In goede vorm bleek te zijn, Kees Broekman, die gemakkelijk de 5000 m. won en Ivar Martinsen waren zo klein, dat niet de 1500 meter, maar de 10.000 meter van de tweede dag, de beslissing voor het kampioenschap zou moeten brengen. Overigens was wel het bewijs geleverd, dat de Nederlandse rijders een zeer sterke ploeg in dit milieu vorm den, immers onder de zes hoogstgeklas- seerden na de eerste dag bevonden zich drie landgenoten, met respectievelijk de leidersplaats, de derde en de zesde plaats. Slecht schaatsweer. De weersomstandigheden waren wel zeer ongunstig. Het was een echt Hol lands weertje. Er stond een harde, nare wind over de breedte van de baan, er vielen voortdurend sneeuwvlokjes uit de grauwe wolkenmassa, waarbij de temperatuur om het nulpunt zweefde, gelukkig niet hoger, want dan zou de sneeuw in regen zijn over gegaan. De sneeuw zette zich vast op de baan. Een grote ploeg sneeuwruimers was aan het werk, maar de witte vlokken bleven op het ijs kleven, waardoor het glijden moeilijk werd en de lichtere rijders on getwijfeld voordeel hadden. De abnor male weersomstandigheden waren ook van invloed op het bezoek, dat op niet meer dan 5000 toeschouwers kon wór den geschat. En door al deze ongunstige factoren ontbrak de echte sfeer bij deze wedstrijden. Snelle tijden werden er natuurlijk niet gemaakt en de favorie ten van het Noorse publiek stelden zo danig te leur, dat het enthousiasme bui ten de baan ook al in de buurt van het nulpunt stond. Maar hoe geheel anders was de situatie op de baan! Er stonden enkele rijders tegenover elkaar, die vast besloten waren, elkaar geen meter cadeau te doen, die probeerden redelijke tijden te laten afdrukken, waarin boven dien enkele van hen wonderwel slaag den. Na de gebruikelijke openingsceremo nie, dit keer met veel rood-wit-blauw, Hollandse boerinnetjes op de schaats, een toespraak van mr. Vliegen, de voor zitter van de KNSB, gevolgd door het Wilhelmus, werd begonnen met de 500 meter. Huiskes sloeg Carl Erik Asplund, die zijn goede vorm veertien dagen geleden in de landenwedstrijd tegen Rusland te Moskou had achter gelaten. De tijd van Huiskes, 46,9 seconden, was een aanwij zing, dat matige tijden zouden worden Salonen, een jeugdige blozende knaap uit Helsinki, kraste vlot en knap over het ijs en reed er een 44,5 seconden uit, een bravourstukje onder deze om standigheden. Finn Hodt, die in de derde serie startte, slaagde er niet in onder die tijd te komen. Sverre Haugli, die op de binnenbaan startte, geraakte reeds op de eerste 100 meter tegen Wim van der Voort achter. De Noorse kampioen werd gemakkelijk door de Westlander geklopt. De 45,4 seconden van Van der Voort be tekende een belofte voor het volgende nummer. Kees Broekman ontmoette in de negende serie de Engelsman Hearn. Met 46,8 verrichtte hij een zeer rede lijke prestatie, bleef 0,1 sbconde voor Huiskes, noteerde dezelfde tijd als Haugli, maar bleef twee volle seconden op Finn Hodt ten achter. Gerard Maarse ging te vroeg weg bij starter Henny Roos, en de tweede en de derde maal weigerde het pistool door de nattigheid. Na drie keer tevergeefs vertrokken te zijn ging onze landgenoot, die alleen over de baan moest, op tijd weg. Verder dan 46,2 sec. kwam Maarse, die bovendien een slechte binnenbocht nam, echter niet. Strijd op leven en dood. Het ijs gleed steeds minder goed en uit de aard der zaak werden de tijden, naarmate de wedstrijden vorderden, slechter. Degenen, die op de 5000 meter vroeg aan de start verschenen, ver keerden dus in een gunstige positie. Waren de rijders met een goede tech niek in het nadeel tegenover de zwoe gers en de sjouwers, de conditie sprak toch wel een heel ernstig woordje mee. dat de drie Nederlandse rijders, Kees Broekman, Wim van der Voort en Anton Huiskes zo uitstekend stonden geklasseerd, was voor een belangrijk deel te danken aan de voortreffelijke lichamelijke conditie, waarin zij zich, dank zij de vele maanden van serieuze voorbereiding, bevonden. Holwell sloeg Roald. Aas en Offenber- ger reed een uitstekende wedstrijd te gen Pajor. Met 9.11.7 werd de Oosten rijker het lichtbaken, waarop de sche ma's van alle andere deelnemers werden afgesteld. Van der Voort noteerde 9 min. 12.8 sec. Na een zeer regelmatige rit, waarin hij het tempo voortdurend om de 44 en 45 sec. per ronde liet draaien. En toen kwamen in de vierde serie Sverre Haugli en Kees Broekman tegen over elkaar, het hoogtepunt van de eerste dag. De Noorse kampioen startte zeer snel. Offenberger had 65 sec. genoteerd over 600 meter. Sverre Haugli kwam op 62 sec., vervolgens had 30 meter. De tactiek van Sverre Haugli was duidelijk: door een zeer snel begin, wilde hij proberen Broekman van zich af te schudden óf hem te forceren in een te hoog tempo, hetgeen zich op de tweede helft van de 5 km. misschien zou kun nen wreken. Broekman voelde het dreigende ge vaar en zorgde er voor, dat het verschil niet te groot werd, er op vertrouwend, dat de boomerang, voor hem bestemd, op Haugli terug zou vallen. En zo is het tenslotte ook gegaan. Haugli had een te groot risico genomen en moest na 3000 meter (in 5 min. 20 sec. afgelegd) zijn rondetijden tot 45 sec. laten zakken, een tempo, dat Broekman uitstekend lag. maar dat de Noor, in de laatste ronden niet meer kon volger.. En met 8'i sec. werd Haugli door Broekman naar de tweede plaats verwezen, een gevoelige afstraffing na het brutale begin. Dat het voor Broekman overigens ook geen gemakkelijke rit was geweest, bleek wel uit het telkens veranderen van schema, dat Klaas Schenk aangaf, en dat schom melde tussen 8 min. 40 sec. en de 9 min. ,5 sec. De laatste tijd kwam tenslotte uit de bus, ruim voldoende naar later bleek, door een zeer fraaie zege van onze land genoot op deze afstand. Anton Huiskes trachtte de winst ook in de eerste ronde te nemen, maar had vier slotronden van 46 sec., waardoor hij met de vijfde plaats op deze afstand genoegen moest nemen. Huiskes reed aan het einde van de dag en ongetwijfeld heeft deze handicap hem 3 tot 4 sec. gescheeld in zijn to- de Oostenrijker 42, 44, 43 en 45 sec. la- j taaltijd. Want de temperatuur ten afdrukken, waar Haugli 42, 42, 43 middels zo veel gestegen, dat men van en 42 sec. tegenoverstelde, een winst na I sneeuw bijna niet meer kon spreken, 2200 meter van niet minder dan 8 .sec. - Wat moest Kees Broekman doen? De tegenstander volgen in dit dolzinnig tempo - dolzinnig natuurlijk op dit ijs of zijn eigen rhythme laten gelden, dat hem voorschreef, niet te snel te openen? De afstand tussen Haugli, die soms met een hand los reed en de bochten als een zwoegend karrepaard, zwaar met het hoofd zwaaiend nam. werd met elke ronde groter en na 2000 meter schatten wij het verschil op circa Gloriedag voor Ned,' Kees Broekman de eerste plaats en ein- i j I digde Anton Huiskes als tweede En in scnaatsenrimers het algemeen klassement werd Broek man kampioen, Van der Voort bezette de tweede plaats en Anton Huiskes werd vijfde. Uit deze opsomming bleek over duidelijk hoe sterk dit drietal rijders heeft gereden. doch eerder van een koud regentje. Gerard Maarse won royaal van Finn Hodt, maar zijn tijd van 9 min. 418 sec. was niet voldoende om zich te kun nen klasseren voor de 10.000 meter, waarop uitsluitend de twaalf snelsten var. de 5000 meter uitkwamen. Niet' al leen Maarse en Finn Hodt zouden niet in het laatste tafreel van dit kampioen schap kunnen meespelen, maar ook As plund en de beide Finnen Salonen en Saloma werden uitgeschakeld. Haraar 1/2 (Van een speciale verslag gever). Onder doodse stilte ging het rood-wit-blauw aan de eremast om hoog, toen Sven Laftmann, scheidsrech ter van het Europees kampioenschap in het hardrijden 1953 en vice-president van de I.S.U. de 25-jarige Kees Broek man de grote groene krans met de Ne derlandse kleuren om de brede schou ders legde: na zeven jaren van harde training, van diepe teleurstellingen en fraaie successen, was de man uit De Lier er in geslaagd voor dc eerste maal in de geschiedenis van dc schaatssport de Europese titel voor Nederland te ver overen. Het Wilhelmus klonk als over winningslied over de baan en vulde de tribunes met zijn historische klanken, de 16.000 toeschouwers met De strüd op de 1500 m. Kees Broekman reed in het eerste paar op de 1500 meter tegen de Hongaar Loerinc. Het was vrijwel windstil met een temperatuur, welke drie graden bo ven het nulpunt lag. Op welk schema moest Broekman rijden? Het ijs zag er prima uit. Schenk en Broekman beslo ten een zo scherp mogelijke tijd te no teren, het schema werd op 2 min. 20 sec. vastgesteld. De eerste 300 meter werd in 29 sec. gereden, de volgende ronde in 36 sec., eerbied luisterden. Broekman slapte van vervolgens 37 se0. en een slotronde van het erepodium af. reed op de buitenbaan 331 totaaltijd 2 min. 20.1 sec. De .en extra ronde, de krans om de schoo- specialist op dit nummer Roald Aas den. Enthousiast werd hu toegejuicht. bleef 0 4 sec bove„ die tijd e„ toen 0(. V001. fraaie wijze, waai op fenberger, die na de eerste dag de hl; dit kampioenschap had behaald, ,„eede laats had ingenomen het maar ook omdat de Noren een Neder-Has „t g<,slag(,„ wcrd door Sa]o. lander dere titel zo saarne (nonen. j maa zag het er naar uit dal de tile, Want vijf jaar achter elkaar was een j óf bij Van der Voort óf bij Broekman Noor Europees kampioen geworden en j terecht zou komen. Aangezien men er waar kon men de titel beter kwijt ra- vast op zou kunnen rekenen, dat Broek keu dan op de historische grond van Hamar, waar eens Jaap Eden om de wereldtitel had gestreden. Het was een stralende Kees Broekman, die na zijn ereronde de gelukwensen in ontvangst kon nemen van prins Harald, de zoon van kroonprins Olaf, die verhinderd was de wedstrijden bij te wonen. Prins Ha rald, groot kenner van het hardrijden, had tijdens de wedstrijden voortdurend met een chronometer in de hand ge staan om de rondetijden af te drukken. Prins Harald was verheugd de Neder lander te mogen gelukwensen, want de kleinzoon van de Noorse koning had sedert 1947, toen Broekman voor de eerste maal te Oslo aan de start was verschenen, de ontwikkeling van onze landgenoot als trouwe bezoeker van be langrijke wedstrijden nauwkeurig ge volgd en hem strijd zien leveren tegen Liaklev, Farstad en Andersen. Nederland vierde Zaterdag en Zondag triomphen op de baan te Hamar. Op de 1500 meter veroverde Van der Voort de eerste plaats met Broekman als tweede, op de 5000 meter was Broek man winnaar met Van der Voort als man de 10 km. zou winnen werd grote spanning de rit tussen Van der Voort en Martinsen afgewacht. Immers, indien Van der Voort niet onder de tijd van Broekman zou kunnen eindi gen, zou Broekman ook de 1500 meter winnen en met drie overwinningen op vier afstanden zou het in alle opzich ten zeker zijn, dat Broekman kampioen werd. Maar Van der Voort zette de tan den extra op elkaar. Niet alleen wilde hij een faire sportieve strijd tegen zijn ploeggenoot leveren, maar bovendien vocht hij voor de eigen kans op de titel. Hij stond immers nummero een na twee afstanden? En indien hij de 1500 meter met flink verschil zou winnen, zou Broekman zich sterker moeten inspan nen om de 10 km. met voldoende spe ling voor het veroveren van de titel te winnen. Van der Voort toonde aan, dat zijn vorm dit seizoen beter is dan het vorig jaar. Hij heeft zijn rhythme terug gevonden, het glijden ging hem gemak kelijk af. de lichaamshouding was soe pel en correct, kortom de verwrongen stijl waarmede de man uit het West- land het vorig seizoen in sommige wed- f Recla Studie* Een album met Uw Voetbalfavorieten met afbeeldingen van 56 eerste klasse elftallen, gratis bij inlevering van 24 omslagen van de Mars- of /Vufs-Cbocolade vóór 30 April a.s. bij de N.V. Mars-Chocolade fabrieken, Sloterkade 10-11, Amsterdam W Tot nadere aankondiging geeft Uw winkelier U voor 6 Af's of 6 N's van de MARSof NUTS-Chocolade gratis 1 stuk Mars-Chocolade. DRIE RIJDERS NAAR DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN. Naar wij vernemen heeft het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Schaat senrijders Bond besloten om drie rijders af te vaardigen naar de wereldkam pioenschappen, welke op 14 en 15 Febr. te Helsinki worden gehouden. Kees Broekman, Wim van der Voort en Anton Huiskes zullen t.z.t. via Stockholm naar de Finse hoofdstad reizen. Klaas Schenk zal als coach fungeren. strijden had gereden, waarschijnlijk om dat hij aldoor onder geestelijke druk op het ijs kwam te staan, had plaats ge maakt voor zuivere techniek en soe- plesse en met een ontembaar enthou siasme en een grote reserve aan kracht geheime wapenen. Ook Van der Voort reed op een schema van 2 min. 20 sec. en liet Ivar Martinsen de leiding nemen, noteerde 28.5 sec. voor de eer- meter, vervolgens 36 sec. en ec. waarmede hij met nog één ronde te rijden een volle seconde op Broekman achter lag. Maar Van der Voort had een tactische rit gereden en met een fantastisch snelle laatste ronde, waarin hij alle reserves van zijn krach tig lichaam in de strijd gooide, wierp hij zich met beide armen los op de laatste honderd meter op de finish toe De luidspreker kondigde aan: 2 min. 19.5 sec., Broekman was met 0.6 sec. geslagen. De tijd van Van der Voort over de laatste 400 meter bedroeg 36,2 :c.. die van Broekman 38.1 sec. De beslissing. Na 3 afstanden had Van der Voort de leiding met 147.180 punten. Broekman bezette de tweede plaats met 14° ooo punten precies, vervolgens kwam r Martinsen met 148.867 punten. Deze ver schillen betekenden, dat Kees Broek man ten minste 16 4 seconde sneller moest zijn op de 10.000 meter, wilde hij Wim van der Voort van de eerste plaats kunnen verdringen. En voorts zou Ivar Martinsen ongeveer 35 sec. korter over de 10 km. moeten doen wilde hij een kans maken onze landgenoot van de tweede plaats te verdringen. Het was duidelijk, gegeven de krachts verhoudingen. dat Broekman zou kun nen slagen, maar ook bestond er geen twijfel over dat Ivar Martinsen. de fa voriet van het Noorse publiek, de man, die de Noorse schaatsenrijders bond bijna voor Nic Stene had laten vallen, er nooit in zou slagen om 35 sec. sneller te zijn dan Van der Voort. Natuurlijk was de loting van de volgorde der zes paren belangrijk. In het tweede paar reed Martinsen, in het derde Huiskes, in het vierde paar Kees Broekman (tegen Of fenberger) en in het vijfde Van der Voort (tegen Haugli). Onderling werd afgesproken dat zowel Broekman als Huiskes op een schema van 17 min. 17 sec. zouden rijden, waartoe ijs en weer wel aanleiding gaven. Het ijs was er niet slechter op geworden, ook al in ver band met een lichte opklaring, waardoor de temperatuur iets daalde. Ivar Mar tinsen begon goed, maar zakte na 5000 meter af met ronden van 43 sec. en eindigde op 17 min. 44 sec., 10 secon den boven zijn persoonlijk record. An- Huiskes, wat stijf na zijn zware 5000 meter van de eerste dag. draaide zich eerst warm met ronden van gemid- 42 sec. De 5000 meter werden af gelegd in 2 min. 43 sec., daarna noteerde Huiskes. de man, die zo'n goed tempo- gevoel heeft, en intuitief weet, hoever hij kan gaan, geregeld ronden van 41 sec Hij had zijn stijfheid onder het rij den verloren en dank zij zijn goede conditie kon hij op de voortreffelijke totaaltijd van 17 min. 20 sec. komen. Hij sloeg zijn tegenstander Holwell met een halve baanlengte. Broekman had een zeer snelle 5000 meter. Na 43 sec. en 40 sec. noteerde de Lierenaar zeven ronden van 41 sec. achter elkaar en daarna vijf stuks van 42 sec. Over de helft van de afstand deed hij 8 min. 35 sec. en weer ging hij over op een tempo van 41 sec. per ronde, tot hij drie ronden voor het einde de arme Offenberger bijna had ingehaald. Met 11 tot 12 slagen over de rechte einden, prachtig uitgebalanceerd in een stijl, welke aan die van Andersen deed den ken, was hij over de baan gegaan. Rhythmisch werd het been na de krach tige afzet ontspannen, waardoor de techniek tot in de perfectie tot gelding kwam en zo moest de Oostenrijker, die bij verrassing na de eerste dag de tweede plaats had ingenomen, een zware slag incasseren, toen hij met nog drie ronden voor de boeg (door Broekman werd gepasseerd. Met zijn prakslag trachtte hij op de laatste kilometer Broekman bij te houden, hetgeen regle mentair niet geoorloofd was. Hij kreeg twee maal een waarschuwing van een der wedstrijdcommissarissen omdat hij te weinig ruimte liet tussen hem en onze landgenoot. Wellicht was dat de reden, waarom Broekman nog twee ronden van 42 en 43 sec. noteerde, maar zijn slotronde van 40 sec. was weer fan tastisch, een Europees kampioen waar dig. Op het bord der uitslagen versche nen de trotse cijfers: 17 min. 13 sec. 7 sec sneller dan Anton Huiskes. En in de volgende serie moest Van der Voort, die tegen Haugli de laat ste had geen kans op de titel reed, bewijzen, dat öf hij óf Broekman de sterkste over de vier afstanden was. Hij mocht een tijd van 17 min. 29.4 sec. no teren om gelijk in het klassement te eindigen, een tijd, welke slechts 0.6 sec. boven zijn persoonlijk record zou lig gen, dat hij vier jaar geleden te Davos had gemaakt. Op dit ijs en onder deze omstandigheden was het van te voren reeds duidelijk, dat Van der Voort hier in niet zou kunnen slagen. Hij moest Sverre Haugli laten gaan, verloor steeds meer seconden aan Broekman, na 2800 meter waren het er al 7, na 5000 meter De Zwitser Endsich verongelukt voor de ogen van zijn vrouw Tijdens de proefritten voor het we reldkampioenschap vier-persoons bob te Garmisch Partenkirchen, is een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan de wereld kampioen 2-persoons bob, de Zwitser Felix Endrich, het leven heeft gekost. De Zwitserse vierpersoons bob met Endrich aan het stuur vloog met grote vaart uit de Bayernbocht en kwam 12 meter verder in het bos tegen een boom terecht. Kort nadat de vier Zwitsers naar een ziekenhuis waren vervoerd en de dok toren een schedelbreuk bij Endrich had den geconstateerd, overleed hij aan zijn verwondingen. Gartmann had een arm gebroken en Heiland een been. De remmer Stoeckli kwam er met lichte verwondingen af. VOETBAL. KON. NED. VOETBALBOND. Er werd toch nog gespeeld. Ondanks de stormramp die gisteren ons vaderland heeft getroffen als wel licht nimmer te voren, werden van de zijde van de KNVB geen wedstrijden afgelast. De resultaten zijn overigens maar zeer gering. Slechts vijf eerste klasse wedstrijden werden gespeeld. De uitslagen daarvan waren: Afd. A: GVAV—NEC 4—0. Afd. B: Go AheadElinkwijk 11; VitesseBe Quick 22; Enschede Heerenveen 22 Afd. D- PSV—TEC 0—1. UVS—QUICK BOTS. Ten bate van het Rampenfonds. Op Woensdag 4 Februari a.s.. des avonds te 8 uur zal op het „L.F.C."- terrein een wedstrijd worden gespeeld tussen U.V.S. en Quick Boys. Alle baten uit deze wedstrijd zullen ter beschikking gesteld worden van het „Rampenfonds". Niemand heeft toe gangsrecht op diploma. DAMMEN. Voor dit kampioenschap, georganiseerd door de LDDB deden zich enkele teleur stellingen voor in de hoofdklasse. Kon W. Heemskerk door werkzaamheden niet aan dit tournooi medewerken, ook bij de 2e ronde zag W. Huisman door deelname aan het Ned. kampioenschap van verdere deelname af, terwijl ook P. Kleute verstek moet laten gaan. Hoofdklasse groep I: C. v. d. Vlist Th. Zwetsloot 02; J. v. d. MeijTh. Uitenbogaard 02; W. TerlouwW. Huisman (niet gespeeld): P. Kleute J v. d. Zwan (niet gespeeld). Hoofdklasse groep II: A. TurkA. v. d. Zwan 20; J. v. Doorn—W. Leeuwen burg 02; j. J. SlingerlandJ. J. M. Mertens 1—1; I. W. Turk—N. Anker 0—2. Ie klasse: F SchildW. Klein Sc. 11; H. A. HeuvelmanM. Brinks 20; J. PesschierC. J. Janssens 02: G. H. OostergoG. Nachtegaal 20; J. Wijn- gaardenJ. Brouwer 02. 2e klasse: W. C. v. LaarW. Hartvelt 20; H. A. VisserA. Schild: E. A. de WekkerJ. M de Bruyn 02. BILJARTEN. LEIDSE BILJART BOND. Het programma voor de komende v/eek luidt: le klas, 2 Febr.: Rijnegom 1Spij- kerbak 1: 't Centrum 1UVS 1; Spij- kerbak 2Carambole 1; TOP 1 't Spoortje 1. 2e klas, 2 Febr.: DVH 1Morschpoort 1; Royal 1Rijnegom 2; 't Zuid 1De Vriendschap 1; De Heul 1TOG 1. 3e klas, 3 Febr.: Spiikerbak 3 't Spoortje 2; TOG 2—TOP 2. 3e klas, 4 Febr.: Morschpoort 2 Sport 1. 3e klas, 5 Febr.: Drei Pottekens 1 De Valk 1. 4e klas, 2 Febr,: TOG 3—De Heul 2. 4e klas. 3 Febr.: DVH 2—TOP 3; 't Vierkantje 1Carambole 3. 4e klas, 6 Febr.: MBO 1Rijneg. 3. 5e klas. 4 Febr.: Royal 2De Valk 2; Spijkerbak 4't Zuid 2; Drei Pott, 2 't Spoortje 3; Morschpoort 3UVS 2. 6e klas, 6 Febr.: Morschpoort 4 UVS 3; 't Vierk. —DVH 3; 't Spoortje 4De Valk 3; De Vriendschap 2 MBO 2. 7e klas, 5 Febr.: VriendschapRoyal 3; 't Centrum 3De Heul 3. 7e klas, 6 Febr.: Vriendschap 3 UVS 4. De vrouw van Endrich met wie hij een deel van de huwelijksreis te Gar misch Partenkirchen doorbracht, was getuige van het ongeluk. Zij moest voor een zenuwinstorting worden behandeld. Onmiddellijk na het ongeval werden de wedstrijden afgelast. De 31-jarige Endrich was een leerling van de oud-wereldkampioen Fritz Feierabend. In 1947 werd Endrich we reldkampioen vierpersoons bob. In het daaropvolgend jaar behaalde hij de olympische titel 2 persoons bob met Waller. Voorts werd hij wereldkampioen tweepersoons bob in de jaren 1949 en 1953. Hedenmorgen werd voor de veronge lukte Zwitser in de kapel van het kerk hof in Garmisch een speciale dienst ge houden. In dezelfde kapel werd twee jaar geleden eveneens een rouwdienst opgedragen. Dat was toen de Zweed Rolf Odenrick dodelijk was verongelukt tijdens een proefrit op dezelfde bob baan. Endrich is de derde bobber, die op deze baan om het leven kwam. De eerste, die gedood werd in Garmisch, was de Duitser Hans Lang. TAFELTENNIS. DE STRIJD IN DE HOOFDKLASSE. In de strijd om de leiding van de hoofdklasse werd Zaterdag de belang rijke wedstrijd SpartaNedlloyd ge speeld. waarbij eerstgenoemde een on verwacht grote overwinning: 91, be haalde Sparta heeft dus dit jaar wel de beste kansen op de kampioenstitel. De stand in de hoofdklasse is nu als volgt: Sparta Nedlloyd Wibo Wifra Quick Treffers Never Down MTTC 11 9 1 11 7 3 1 19 86—24 1 17 10—40 2 13 53—37 3 9 42—38 4 6 41—39 7 6 46—54 6 4 28—52 9 16—74 precies 16 seconden. En in de volgende ronde bedroeg het verschil 17 seconden en was Broekman, die natuurlijk op het middenterrein de wedstrijd in spanning volgde, titelhouder. Toch reed de tuin der uit het Westland niet slecht en met 17 min. 50.2 sec. veroverde hij een zekere tweede plaats in het algemeen klassement, daarmede de triomf van Nederland volledig makend. Treffers (R'veen). Het is het tweede herenteam niet mogen gelukken een puntje te bemachtigen tegen het Am sterdamse Jong Leven. Met een 73 nederlaag keerden ze naar huis terug. Alle spelers van Treffers wisten van Cramer te winnen. Voor Jong Leven bleven v. Duin en Putman ongeslagen. Ook het dubbelspel werd voor Jong Leven. Volgende week Zaterdag speelt Tref fers 1 thuis tegen het Maastrichtse MTTC. De lagere teams van Treffers doen het over het algemeen niet slecht. In de dames 1ste klasse staat het eerste team op de ranglijst op dezelfde plaats als het 1ste herenteam, dus geen last van degradatie. Het tweede damesteam staat in de 3de klasse op de tweede plaats met nog behoorlijke promotiekansen. Het derde en vierde damesteam bezet ten in de resp. 3e en 4e klasse de mid denmoot. Beide hebben eveneens goede kansen voor het kampioenschap, terwijl het 5e herenteam ook wel midden op de ranglijst blijft hangen. Uitslagen: Dames 3e klasse. Treffers Unitas 2 82; 4de klasse Treffers 4 St. Vooruit 2 46; Avanti 2Tref fers 4 37. Heren: Treffers 4TOV 4 6—4. Junioren: Treffers ASparkler A 6—4. Programma voor deze week: 3 Febr. Dames Sleutels 2—Treffers 4. Heren ATTC 2Treffers 4. 4 Febr. Dames 1ste klasse Treffers 1—DHC 1. 3de klasse Treffers 2—DHC 2 en Treffers 3— Kitno 1. Heren 3de klasse Treffers 3 Sorry 1. Junioren 7 Febr. BAT A Treffers A. Aanvang 2 uur in de Mariën- poelstraat te Leiden. „Steeds Vooruit" (Warmond). De uitslagen van de afgelopen week zijn: Keren Steeds VooruitPVSB 55. In een zware wedstrijd wist Steeds Voor uit 1 nog een gelijkspel bij PVSB af te dwingen. Dit gelijkspel was nodig, wilde Steeds Vooruit 1 in de middenmoot blij ven hangen. Het 2e heren-team van Steeds Voor uit. moest met 2 man naar Bodegraven. Dit was een moeilijke opgave. De uitslag werd dan ook 64 in het voordeel van Bodegraven. Het 3e heren-team hield de beide puntjes in Warmond. TNSA uit Leiden kon het niet bolwerken tegen Steeds Vooruit 3 en moest met 64 de vlag strijken voor het 3e heren-team van Steeds Vooruit. Het le dames-team van Steeds Voor uit, kreeg bezoek van de sterkste tegen stander in deze competitie nl. HBS uit Den Haag. Hoe het kwam weten de da mes van Steeds Vooruit 1 nog niet, maar HBS behaalde een flinke over winning, met 73 dropen de dames van Steeds Vooruit huiswaarts. Dit is de eerste nederlaag van Steeds Vooruit 1. Er mag nu geen enkele wedstrijd meer door de dames van Steeds Vooruit 1 worden verloren, willen ze de kans op kampioenschap behouden. Het 2e dames-team van „Steeds Voot- uit" kon het tot een mooie overwin ning brengen te Roelofarendsveen tegen de Treffers-dames. Met 64 zegevier den ze over Treffers en stegen hiermede weer een plaats op de ranglijst. Ook deze dames van Steeds Vooruit maken nog een kleine kans op het afdelings kampioenschap 4e klasse. Het programma voor de komende week is: Dames: 2 Febr. Steeds Voor uit 1—Sportief 3 te Warmond: Dames 4 Febr. Steeds Vooruit 2—Trefkracht 1 te Warmond: Heren 4 Febr. Steeds Vooruit 3—Avanti 1 te Warmond. A.s, Zaterdagavond geen training. DOOR CHARLES GAR VICE 87) Guy die haar scherp en enigszins zenuwachtig opnam, zag op 't gelaat van de oude dame zich verbazing af tekenen, toen ze Lorrie aanzag. Ze gaf haar 'n hand. „Hoe gaat 't met u? Ik had niet 't genoegen uw naam te vernemen." „Mijn nichtje achternichtje moest ik eigenlijk zeggen, lady Fam- ham," zei lady Collop, „Dolores La- timer." Lady Farnhanr keek een ogenblik nadenkend alsof zij zich de naam trachtte te herinneren, maar dat was blijkbaar niet het geval. „Ga zitten, kindlief," zei ze vrien delijk „Je ziet er heel moe uit na je reis," want Lorrie's gezichtje was weer spierwit. „Dus je bent een ach ternichtje van lady Collop?" Ik ben blij je te ontmoeten; lady Collop en ik zijn oude vrienden. Je bent erg bleek; ben je ziek geweest?" „Nog nooit van mijn leven," zei Lorrie wier hart naar de oude dame met het vriendelijk gezicht uitging. „Ah," en ze keek naar de eenvou dige zwarte jurk, ,,Je moet maar veel frisse lucht happen en jezelf amuse ren." „Dit mooie buitengoed te mogen bezoeken is al voldoende genot," zei Lorrie eerlijk. Lady Farnham hield haar hoofd schuin alsof ze trachtte uit te vinden of dit 'n conventioneel complimentje wasv maar ze kon geen conventie ontdekken in de mooie, openhartige ogen en zij knikte. „Mijn buitenhuis is mijn trots, lie ve kind zei ze, „en als je de plaats bewondert, is dat de beste manier om de weg naar dat dwaze, oude hart van mij te vinden. Guy weet dat en hij prijst het daarom altijd op een schandalige manier." Lorrie keek naar Guy en er kwam een zacht kleurtje op haai angen. Lady Farnham keek ee> ■'aar en dan hen? nieuwsgierig aan „Ik hoor, dat je die twee jongelui hebt geholpen met winkelen?" zei ze. „Ja zo'n beetje," stemde Lorrie toe. „Wel, wel," zei lady Farnham. Toen ging ze naar Guy. .,Guy ik heb een verrassing voor je. Wie denk je, dat er vanavond komt?" „Ik zou het heus niet weten," zei hij. ,.Ik zou zeggen, wie u ook maar gevraagd hebt." Lady Farnham gaf hem een tikje met haar waaier. „Guy je wordt be slist complimenteus Dat heb je heel aardig gezegd. Wel, wat zou je ervan zeggen, als je vader komt?' „Mijn vader?" zei hij met grote verbazing. „Ja; hij is de laatste tijd zoveel beter, dat ik hem heb overgehaald, om vanavond te komen dineren. Was dat niet aardig van hem? Maar ik weet zeker, dat hij het geweigerd zou hebben, als ik hem niet had ver teld, dat jii kwam." Guy knikte. Lady Farnhanr zei zachties: „Wat een lief meisje is dat, Guv!" ,„Wie?' vroeg hij. .,Doe niet zo dom! Denk je soms, dat ik lady Collop bedoel? Ik bedoel dat meisje, juffrouw juffrouw „Latimer,' zei hij, terwijl hij tracht te onverschillig te spreken. „Ja. Ken je haar?" „Ik heb immers bij lady Collop gelogeerd?" „Neen, je weet wel, dat ik dat niet bedoel! Ik meen van vroeger!" ,.Ik heb haar wel ontmoet," stemde de arme Guy toe. „Waarom?" De oude dame aarzelde en bleef hem strak aankijken. „O niets, maar ik dacht, dat ze je zoeven precies aankeek, alsof jullie oude vrienden waren." „Ik ken haar al lang.' zei hij. „Haar broer en ik zijn oude vrien den." ..Inderdaad! Lijkt hij op zijn zus ter? Als dat het geval is, zou ik hem graag ontm-oeten.' „Ik wilde, dat u hem vroeg." zei Gav impulsief. „Die goeie, ouwe Jack." Lady Farnham, die altijd impulsief dingen deed, ging dadelijk zitten en Schreef de invitatie en op Guy's ver zoek schreef zij ook aan Greta, om haar te vragen, zich bij het gezel schap te voegen. „Zeg niets hierover tegen juf frouw „Latimer!" „Ik wil haar een verrassing bezor gen. Guy, ik heb schik in dat meisje. Waarom, vraag ik mezelf af? Won derlijk, hé?" „Wonderlijk." antwoordde hij spot tend. De mensen hébben meestal 'n hekel aan haar.' nen. Ze had het extra halve uur niet nen. Z had het extra halve uur niet besteed om te rusten, maar om zich aan te kleden. Ze kwam de kamer binnen als een godin. Haar kwijnen de ogen straalden van nfacht en tri- omph. maar werden onwillekeurig weer koud van minachting als ze naai Lorrie keken „Beter laat dan nooit," zei lady Farnham, terwijl ze haar kuste. „Je ziet er goed uit' maar je ziet er al tijd goed uit, nietwaar Guy?" „Ja. o ja." stemde hij met neerge slagen ogen toe. .O, ik voel me uitstekend," zei Di ana met een minachtend lachje. ,.Ik ben niet geschikt voor de rol van tere en belangwekkende halfzieke. Je ziet er moe uit, Lorrie," voegde ze er in dezelfde adem bij met die brutale hartelijkheid, die men alleen bij een vrouw van haar temperament vindt. Lady Farnham keek nogal ver baasd en wachtte op het antwoord, maar Lorrie, die een paar maanden geleden haar uitstekend zou hebben te woord gestaan, glimlachte nu slechts Toen was er wat drukte in de gang zoals men gewoonlijk hoort, wanneer er een deftige gast komt en lord Lat- cham werd aangekondigd Sinds zij lady Farnham had horen zeggen, dat hij zou komen, had Lor rie haar hart gepanserd tegen de be rekenende oude man die de voor naamste oorzaak was geweest, dat zij en Guy gescheiden werden en ze spierwit, toen ze zijn naam hoorde noemen Even staarde ze in het vuur, toen sloeg ze haar ogen op en ze voelde een steek in haar hart Ze haatte de oude man en ze wilde hem haten, maar toen hij de kamer door liep. leunend op zijn stok, leek hij zo in gezicht en manieren op Guy, dat het bloed naar haar wangen golfde. Ook zijn stem. zo helder en duide lijk. was een echo van de stem, die zij liefhad. Het herinnerde haar, in haar stille hoekje aan die avond in het laantje, toen Guy haar woorden van liefde had toegevoegd. Lang zaam kwarrren de tranen in haar ogen, maar ze drong ze terug en, zo als Guy zou hebben gezegd, zette ze haar beste beentje voor. De graaf werd aan lady Collop voorgesteld, die een diepe buiging voor hem maakte met veel ontzag, alsof hij een prins van koninklijken bloede was. Lady Farnham noemde Lorrie's naam, maar de oude heer scheen deze te ontgaan. Hij boog en even later gingen ze allemaal aan ta fel. i (Wordt vervolgd)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5