Ook Engeland werd zwaar geteisterd Helpt, maar helpt goed Noodtoestand in kust gebied van Belg Een nationaal monument van eendrachtige hulpverlening Scheepsramp voor Ierse kust De uiterste zuinigheid met electriciteit is geboden MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 Aantal slachtoffers bedraagt meer dan 150 Door de zware stormen is ook in Engeland grote materiële schade aange licht, terwijl een groot aantal slachtoffers werd gemaakt. Reeds staat vast, gebieden blank, daar het woedende water de zeeweringen vernielde, dat 164 personen de dood hebben gevonden. Langs de kusv staan grote Talloze huizen zijn weggespoeld. In Jay wick in Zuid-Oost Engeland zitten duizend personen in hun huizen opgesloten. Met alle beschikbare middelen wordt geprobeerd hen te redden. Gevreesd wordt echter dat hier vele slachtoffers gevallen zijn. Er zijn er hier reeds vijf geborgen. Op vele plaatsen nemen Amerikaanse soldaten aan het reddingswerk deel. King's Lynn, een oud haven- en marktstadje in Norfolk, is door de zwaarste overstroming sinds men senheugenis geteisterd. Een vloed, die 2 y. meter hoger was dan werd verwacht, kwam van de Noordzee opzetten en deed de Ouse buiten haar oevers treden, waardoor het plaatsje blank kwam te staan. Dit gebeurde zo snel, dat honderden ge zinnen op de hoogste verdiepingen hunner huizen geïsoleerd kwamen te zitten. Sommigen konden door manschappen van de R.A.F. met rub berbootjes uit hun benarde positie worden gered. Vast staat, dat hier vier personen om het leven zijn ge komen. Een vloedgolf, voortgedreven door enorm sterke stormvlagen, heeft over een afstand van vijftig kilome ter de dijken in de nabijheid van Mablethorpe in East-Anglia doorbro ken, waardoor het land over een af stand van ruim 3 km van de kust is overstroomd. Tot nu toe is hier mel ding gemaakt van negen slachtoffers. De politie vreest, dat er veel meer slachtoffers zullen zijn. Er is grote schade aangericht. Te Sutton-on-sea is een strandho- tel volledig vernield. In Southend- on-sea kwamen vier personen om het leven. Een groot gebied tussen Mable thorpe en het naburige Sutton-on- sea, ter lengte van 30 kilometer en over een afstand van 8 kilometer het binnenland in, is door de politie af gezet. In sommige gebieden staat het water zes meter hoog. Men vreest, dat velen, die in landhuisjes achter de zeewering woonden, om het leven zijn gekomen. Alle verbindingen in dit gebied zijn verbroken. De poli tie heeft vergeefs gepoogd door mid del van radio-auto's contact te krij gen met de geteisterde dorpen. De redders moeten soms tot aan de hals door het water waden. In Londen hoog water. Ook in Londen ontstonden moei lijkheden door het hoge water. Kort na middernacht reden Zondag luid spreker-auto's van de politie door de straten om de bevolking te waar schuwen, dat het water van de Theems snel steeg. In Oost-Londen staat een gebied van ongeveer 8000 vierkante meter onder water. Het water van de Theems bereikt de voet van de gedenknaald op het Victoria Embankment en zou in Putney in de laaggelegen straten staan. i Een brandweerman, die de bom bardementen van de tweede wereld oorlog heeft meegemaakt, zeide, dat hij nooit zulke erge verwoestingen had gezien als in Yarmouth. Rond drijvend hout bemoeilijkt hier het reddingswerk. In een café moesten de klanten op de tapkast springen om niet door het plotseling binnen dringende water te worden meege zogen. Ten Noorden van het stadje is van een klip een groot deel in zee verdwenen. De huizen bleven op de rand hangen. Onderaardse hoog spanningskabels, die door het water zijn blootgespoeld en doorweekt, be dreigen de redders met electrocutie. Zeven personen zijn in Yarmouth om het leven gekomen, maar ook hier staat het aantal vermisten niet vast. Van Harwich staat een derde onder water. In Lowestoft heeft het water verschrikkelijke verwoestin gen aangericht. Militairen zijn Zondagmiddag be gonnen met evacuatie van het eiland Canvey, dat door een brug met de kust van Essex is verbonden. Onge veer twee derden van het eiland zijn overstroomd; in totaal moeten 13.000 mensen worden geëvacueerd. Het aantal slachtoffers is nog niet be kend. De vloed van Zondagmiddag, waarvoor ook Londen is gewaar schuwd, zal het voorlopig wel onmo gelijk maken vast te stellen, hoeveel personen op het gedeeltelijk beneden de zeespiegel liggende Canvey om het leven zijn gekomen. De ramp, die zo onverwacht tienduizenden van onze landgenoten getroffen heeft, legt aan iedereen, die aan deze verschrikking ontkomen is, de plicht op zo veel alis maar enigszins in zijn vermogen is de helpende hand te bieden Duizenden zijn naar de noodgebieden vertrokken om daar daadwerkelijk hun steun te verlenen en het percentage nieuwsgierigen, die met volge pakte auto's daar naar toe zyn getrokken en weinig meer deden, dan de hulpdiensten stagneren, was gelukkig niet groot. Maar buiten al degenen, die persoonlijk hun hulp konden geven, is iedere Nederlander verplicht op iedere manier, die hem ten dienste staat, te pogen de ramp te keren en de nood te lenigen. Grote inzamelingsacties worden reeds allerwege door de overheid ter hand genomen. Er is een dringende behoefte aan zandzakken, boten, wegvervoersmid- delen, kleding en levensmiddelen. Voor wat de kleding betreft, wordt er door het Nationale Hulpcomité ver zocht aan ieder stuk een kaartje te bevestigen met de maat, zodat de goe deren zo spoedig mogelijk aan de getroffenen ter hand kunnen worden gesteld. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de oproep van het Na tionale Hulpcomité en de Gemeentelijke Aankondigingen. Met behulp van z.g. ducks worden de bewoners uit de door het water be dreigde huizen geëvacueerd. Deze opname werd gemaakt te Raamsdonkveer. Helpt royaal! Giro 9575 Manifest van rampenfonds DEN HAAG, 1 Februari. Nood is neergedaald over ons vaderland. Help, help direct. Krachten, machtiger dan wélke menselijke machts concentraties ook hebben in enkele uren tijds grote delen van ons land in rouw gedompeld. Duizenden mensen werden in nachtelijke uren door het wrede water van huis en haard verjaagd. Werk van eeuwen werd in luttele ogenblikken te niet gedaan. Onbeschrijfelijk is het leed, dat mensen en dieren heeft getroffen. Met geen mogelijkheid te overzien de materiële schade, die met name het Westen van ons land is toegebracht. HULP IS PLICHT. Onder deze tragische omstandigheden is hulp aan jle getroffen ge bieden plicht van iedere Nederlander. Hulp in goederen, maar ook en vooral, hulp in geld. Veel geld, zeer veel geld om de geteisterde bronnet, van onze wel vaart, die ook uw welvaart is, met de grootst mogtlijke spoed te herstellen. Tast diep in uw buidel ook als dit een offer voor u mocht betekenen. Offer in het diepe besef, dat het gaat om uw medemensen, om uw vaderland en uiteindelijk om uw eigen belang. Doe het direct. Stort uw bijdragen op postgiro 9575 van het Natio nale Rampenfonds Den Haag of stuur een postwissel naar het secre tariaat Statenlaan 81. Overwerk t.o.v.ramp Uit alle delen van Nederland bereiken ons berichten, waarin gemeld wordt, dat fabrieken be sloten hebben om gedurende en kele weken overwerk te ver richten ten bate van het Natio naal Hulpcomité. Een schatting is nog niet te maken, maar de meldingen zijn zo overvloedig, dat verwacht mag worden, dat op deze wijze een aanzienlijk bedrag voor de getroffen gebieden bijeen ge bracht zal worden. Oostende zwaar getroffen Voor het Noordelijke deel van het Belgische kustgebied is Zondag de noodtoestand afgekondigd. Zware zeeën sloegen over de dijken bij Knokke, het Zoute en Heist. Bij het Zoute en het nabijgelegen Lekkerbek werden dijken doorbro- station van de waterleiding onder wereld was afgesloten en het pomp water liep Ook moest de eleetrici- teitscentrale in verband met hoog water haar werk staken. Twee der den van de stad stonden Zondag blank. De overstromingen m het stroom gebied van de Schelde namen Zon dagavond in omvang toe. Op ver scheidene plaatsen vonden dijkdoor braken plaats. Te Mechelen ont ken, waardoor het water woningen,stond een gat van 80 meter in een waaronder de particuiere villa van dijk. koning Boudewijn, binnendrong. Een Doordat het water de electrische villa stortte in tengevolge van dc centrale van Antwerpen binnen- druk van het water. Alle hotels landhuizen langs de kust moesten worden ontruimd. De gouverneurs varr Oost- en West- Vlaanderen en van Antwerpen heb ben de militairen voor het hulpver- leningswerk opgeroepen. De Schelde-tunnel voor voertui- j gen te Antwerpen was Zondagmid dag onder water gelopen. Te Oostende zijn vier personen in bed door het water verrast en ver dronken. Een kind werd door een windvlaag uit de armen van zijn moeder gerukt en verdronk in het water dat op de straat stond. In het centrum van Oostende stond het wa ter hier en daar meer dan een meter hoog. Oostende blijkt het zwaarst ge troffen te zijn. Zeven personen zijn er omgeko men. Het is echter waarschijnlijk, dat er nog meer lijken gevonden zullen worden. Zondagavond ontstond er een tekort aan voedsel en drinkwa ter, doordat de '*ad van de buiten- stroomde had de stad Zondag tot de middaguren geen stroom. Oostduitse uranium- i mijn overstroomd Volgerjs het Wesbberlijnsc- anti communistische blad „Telegraf' heeft zich Donderdag j.l. een overstroming voorgedaan in de Stalinmijn te Ober- schlema (Saksen), een van de Oost duitse uraniummijnen onder Russisch beheer. Tenminste 20 mijnwerkers kwamen om het leven, terwijl 62 man werden ingesloten. Het onge luk was te wijten aan een defecte pomp. Toen een tweede schacht be gon onder te lopen, staakten Russi sche militairen alle reddingswerk zaamheden. Hierop namen de 2000 mijnwerkers, die zich rondom de mijn verzameld hadden, een dreigen de houding aan. Bij de hierop vol gende ongeregeldheden zouden ten minste twee mijnwerkers zijn dood- j geschoten en zes gewond, terwijl vele arrestaties werden verricht. Naar de ..Telegraf" verder vermeldt, hebben de Russische- en Oostduitse autoritei ten de onmiddellijke arrestatie van de technici van de veiligheidsdienst van de mijn bevolen. Uit andere bron kon dit bericht nog niet worden be vestigd. FRANKRIJK HEEFT EVENEENS SCHADE. De eerste berichten over storm- schade in Frankrijk kwamen van Duinkerken, nabij de Belgische grens, waar een deel van de Ooste lijke zeèdijk het begeven heeft. Lage gedeelten zijn door het bin nenstromende water overstroomd. In het gebied van Calais over stroomden honderden hectaren cul tuurgrond. Verscheidene gezinnen uit de dorpen Sangatte en Hemmes de Marck werden geëvacueerd. SNEEUW IN WF.ST-DUITSLAND. In West-Duitsland zijn vijf perso nen om het leven gekomen en is zwa de schade aangericht. De staat Noord-Rijnland-Westfa- len werd het •w/aarst getroffen. In de hoofdstad Düsseldorf kwamen twee mensen om het leven. Door zeer zware sneeuwval in het gebied van Keulen en Wuppertal werd het spoorwegverkeer stil ge legd. Op sommige plaatsen lag de sneeuw twee meter dik. Auto's en autobus sen, die in de sneeuw bleven steken, werden door de inzittenden achter- gelaten. Onmiddellijk na het bekend woe den van de ramp stroomde van alle zijden hulp toe. De militairen, die in allerijl van verloven werden te ruggeroepen, werden onder com mando van de territoriale comman dant generaal Buurman van Vree den ter beschikking van het burger lijk bestuur gesteld. Vrijwel onmid dellijk zijn militaire onderdelen voor hulpverlening ingezet. Militairen uit de garnizoenen van Brabant werden naar de Zuidhol landse eilanden en West Brabant ge dirigeerd, mariniers poogden met landingsvaartuigen enige benarde plaatsen in Zeeland te ontzetten en militairen uit de overige delen van Nederland werden via Rotterdam naar de meest bedreigde plaatsen in deze omstreken gestuurd Practisch vanaf het uitbreken van de ramp is het leger behulpzaam geweest met het dichten van dijken en het ont zetten van in nood verkerende bur gers. Dat zij hierbij soms voor zeer merkwaardige situaties geplaatst werden, ondervond een afdeling pontonniers, die op een der Zeeuwse eilanden een groep boeren van hun ten ondergang gedoemde boerderijen wilden halen. Nadat zij met hun vaartuigen vier uren langs alle boer derijen gevaren hadden, kwamen zij op hun uitgangsstelling terug met drie mensen aan boord. De overige boeren wilden hun hofsteden niet ver laten. Ook Roode Kruis paraat. Ook het Roode Kruis organiseerde onmiddelijk groots opgezette hulp diensten. Zondagmorgen vroeg be vonden zich reeds tientallen Roode Kruis-colonnes op weg naar de ge troffen gebieden. Onafgebroken wer ken deze ploegen daar om hun ge troffen landgenoten bij te staan in hun nood. Een grote moeilijkheid biedt de huisvesting van de tiendui zenden slachtoffers, maar tot nu toe heeft men zelden of nooit een weige ring ontvangen bij particuileren, waarop een beroep gedaan werd. Ook de water- en voedselvoorzie ning in sommige streken baren gro te zorgen. Het Roode Kruis wordt bij deze voorziening gesteund door Meer dan 130 mensen verloren hun leven Terwijl reddingsboten en sleepboten werkloos in de buurt ronddobberden, 's Zaterdag het Ierse stoomschip Princess Victoria met 177 mensen aan boord door geweldige golven verzwolgen voor de Oostkust van Ierland. Meer dan 130 mensen gingen met het schip mee de diepte in Slechts 44 op varenden zijn gered. Zes uur had de strijd van het kleine schip, volgepakt met passagiers, geduurd. Toen gaf gezagvoerder James Ferguson zijn be manning opdracht om alles gereed te maken voor het verlaten van het ge havende schip. De passagiers moesten zich op het sloependek verzamelen. En terwijl daar de boten werden gestreken, gal' de Princess Victoria de strijd op. In een paar seconden verdween het 2694 ton metende schip in de Kokende golven. vliegtuigen, die voedsel kunnen uit werpen, waar de streken via land niet meer te bereiken zijn. Massale particuliere bijstand. Naast deze georganiseerde bijstand, snelden duizenden Nederlandse par ticulieren te hulp, Auto- en boot- bezitters stelden hun voertuigen be schikbaar en velen zijn reeds langer dan een etmaal werkzaam aan het vullen en opstapelen van zandzak ken, die de gaten in de dijken moe ten dichten. Op sommige plaatsen, waar de toestand zeer ernstig was, hebben 1.500 en meer mensen een drachtig samengewerkt om 't waan zinnige water te weerstaan en alhoe wel men dikwijls zijn werk van uren in enkele minuten te niet gedaan zag, slaagde men op andere punten de be dreigde gebieden voor een grotere ramp te bewaren. Verschillende gemeenten hebben de hulpverlening centraal geregeld en hedenmorgen waren in verschillende gemeenten van Nederland grote hulpkolonnes samengesteld, die op het eerste teken van het burgerlijk bestuur naar een noodgebied konden vertrekken. Naast deze directe hulpverlening, zijn er ook onmiddellijk maatregelen genomen, ten einde de materiële schade voor de getroffenen te leni gen. Landelijk is een hulpcomité sa mengesteld en in diverse plaatsen worden reeds voorbereidingen ge troffen voor een massale inzameling. Bedroevend is daarnaast de waar schuwing van de regeringsvoorlich tingsdienst, die vermeldde, dat er in Nederland reeds tekenen waren waargenomen, dat personen onder het mom van hulp aan de noodge bieden trachten de mensen geld af handig te maken. NOORSE VISSERSBOOT STUK GESLAGEN Ten Westen van Noorwegen is Zaterdagavond een Noorse vissers boot door de storm stuk geslagen. De acht opvarenden zijn om het leven gekomen. MACHTELOOS TOEZIEN Honderden mensen sloegen de ramp gade aan boord van de vele schepen die zich in de buurt bevon den. Niemand was in staat om hulp te bieden. De zee maakte iedere po ging daartoe onmogelijk. Men kon slechts hopen, dat het mogelijk zou blijken, een paar overlevenden op te pikken na het vergaan van het schip. Al vrij kort na het vertrek van de Princess Victoria uit een kleine Schotse haven de bestemming was Noord Ierland geraakte 't scheepje in moeilijkheden, een hevige storm uit het Noord-Noordwesten dreef het schip naar het Zuidwesten, terwijl de normale koers ongeveer Oost-West is. De Princess Victoria werd door de reusachtige golven en het geweld van de storm voortgedreven zonder dat er de geringste kans bestond om van koers te veranderen, laat staan, te rug tc keren naar een veilige haven. Spoedig drukte een stortzee de deur In, waart oor de auto's aan de kade het achterdek oprijden. Het was het begin van de ramp. Tonnen water sloegen het auto- ruim binnen. Het werd levensgevaar lijk om er te werken en de kapitein moest bevel geven, de pogingen, om de deuren te sluiten, te staken. Post zakken en allerlei koopwaar dreven door het ruim. Het roer was inmiddels ook onklaar geraakt en het schip was stuurloos geworden. Met de minuut werd de toestand kritïeker. Dc Princess Vic toria kwam dwarszee te liggen. Doordat er zich in de ruimen zoveel water had verzameld richtte het schip zich steeds moeizamer en langzamer op wanneer het weer door een breker was getroffen en het was ieder van de opvarenden duidelijk dat het nog maar een kwestie van minuten was voor het schip ten onder zou gaan. Toen gaf de kapitein bevel de pas sagiers in de boten te helpen. Er wa ren zes bruikbare sloepen aan boord. Slechts drie konden er tijdig worden gestreken: twee aan stuurboord, de zijde, die het meest van het geweld van de golven had te lijden, en een aan bakboord. Een sloep met vrou wen en kinderen dreef al vrij van het schip. Tot hun ontzetting zagen de men sen, die nog aan boord waren of zich in de beide andere boten bevonden, boe dc sloep weer terug werd gedre ven naar de romp van de zinkende Princess Victoria. Een geweldige berg water nam haar op en verpletterde haar tegen de wand van het zinkende schip. Onder de overlevenden bevin den zich geen vrouwen of kinderen. Een paar seconden later verdween het passagiersschip in de golven. Op de brug stond de gezagvoerder. Zijn ene hand omklemde de railing met de andere salueerde hij. Zo zag men hem ten onder gaan met zijn schip. SNEEUWSTORMEN OVER ZWITSERLAND. Over de Zwitserse Alpen en de Jura woedden Zondag zware sneeuw stormen met een windkracht van 100 tot 150 kilometer per uur. Boven Bern ontlastte zich Zaterdagavond een hevig onweer, gevolgd door zware sneeuwval. Communicatiemiddelen ernstig getroffen Zoals te verwachten viel zijn de kwestbare communicatiemiddelen eveneens in ernstige mate getroffen. De spoorwegen, de P.T.T. en de elec- triciteitsvoorziening staan in de noodgebieden voor een complete chaos. De schade- t'.ie de spoorwegen heb ben geleden door het wegspoelen van spoorlijnen en vernietiging van bovenleidingen Iaat zich nog niet schatten. De baanvakken tussen Rot terdam en Lage Zwaluwen en tussen Bergen op Zoom en Vlissingen zijn het zwaarst getroffen. Rotterdam is met de trein alleen via Den Haag te bereiken, daar de andere verbindin gen zijn geblokkeerd. Een totaal overzicht van de toestand der diver se verbindingswegen werd heden morgen verstrekt door het Ministerie van Verkeer en Waterstaat, dat be kend maakte, dat de volgende ver bindingen voor het verkeer gestremd zijn: 1. De weg RotterdamBreda Rijksweg 16, en wel van Dordrecht tot Zevenbergschehoek, waarin be grepen de brug over het Hollands Diep bij Moerdijk. 2. Het gedeelte van Rijksweg 15 van Ridderkerk naar Gorinchem, en wel van Alblasserdam naar Har din xveld. 3. Rijksweg 27, UtrechtBreda, en wel het gedeelte bezuiden Gorin chem tot Oosterhout. 4. Uiteraard ook de rijksweg 58, lopende door Zuid-Beveland en Wal cheren. Voorts zijn alle veerverbindingen over de Wester-Schelde gestremd. Ook de P.T.T. moest zijn tol beta len. Ontelbaar zijn de telegraaf- en telefoonverbindingen, die in het ge troffen gebied vernield zijn. Ook hier is een peiling der schade voor lopig ondoenlijk. Door het uitvallen van de vele treinverbindingen dreig den de postbestellingen in het nauw te geraken. Maar met een aantal auto's heeft de P.T.T. hedenmorgen getrachi de post zoveel mogelijk be zorgd te krijgen. Een probleem op zichzelf vormt de electriciteitsvoorziening in Zuid Hol land en Zeeland. Diverse centrales zijn buiten gebruik gesteld en ver schillende kabels zijn weggespoeld. Hierdoor bestaat er een zeer gere de kans, dat de beide provincies in de naaste toekomst in ernstige moei lijkheden zullen geraken, wat hun electriciteitsvoorzicniugen betreft Er wordt dan ook een ernstig beroep ge daan op al de inwoners van beide provincies om het electriciteitsver- brnik tot het allernoodzakelijkste te beperken. Dit geldt vooral voor de winkels en hotels, waar ruim gebruik wordt gemaakt van reclameverlich ting. Omtrent een officiële maatregel ter distribuering van de electriciteit is nog niets bekend.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4