Zeeland opnieuw aan het woeste water ten prooi gevallen Overal langs de Noordzeektasé werd door de zee grote schade aangericht Vier redders vonden op Texel verdrinkingsdood Poldergebied van Brabant in de slaap overrompeld Toestand op de W addeneilanden Talloze schepen in nood op de kokende Noordzee MA,.. DE LEIDSL KAN BLAD - PAGINA 2 De eerste berichten uit Noord-Be veland, dat tot vanmorgen toe geheel van de buitenwereld was afgesloten, melden, dat bijna het gehele eiland onder water staat. Er zijn tientallen slachtoffers. Alleen in Kortgene zijn er naar schatting ongeveer 35 doden te betreuren. Slechts Wissekerke en Camperland zijn droog gebleven, en vermoedelijk eveneens een deel van Colijnsplaat, maar met deze laatste plaats heeft de rest van het eiland geen verbinding. De volgende polders op het eiland staan onder water: De Stadspolder bij Kortgene, de Willempolder, de Willem-Adriaan- polder, Westpolder, Oostpolder, Smal- legangepolder, Frederikpolder, Oud- Kortgenepolder, Annapolder, Geers- dijkpolder en Katspolder. Op het eiland is een groot gebrek aan rubber boten. Voorts moet uit Zuid-Beveland zoet water worden aangevoerd, aangezien er geen wa terleiding op Noord-Beveland is. Ook levensmiddelen worden aangevoerd. WALCHEREN HIELD STAND. Het enige eiland, waar reeds vol doende gegevens over bekend zijn, is Walcheren. Nadat de storm Zaterdag avond vrij aanzienlijk in kracht was toegenomen wer l deze in de hacht zo hevig, dat voor de boulevard ern stig gevaar ontstond In de loop van de nacht werden op zes plaatsen aan zienlijke gaten in de dijk geslagen, die een ernstig gevaar inhielden voor een volledige dijkdoorbraak. De gehele boulevard was een troos teloze ruïne geworden. Grote stuk ken van de muren, die loodrecht uit zee oprijzen, waren' weggeslagen en van het Vlissingse strandbad is vrij wel niets overgebleven. De overslaande watermassa's na men op de Boulevard de Ruyter en de Vissershaven tenslotte een derge lijke grote omvang aan, dat het zee water met grote kracht de oude bin nenstad instroomde, waarvan de stra ten weldra in snel en wild voortja gende rivieren veranderden.. In het oude stadscentrum, dat tevens het winkelcentrum van Vlissingen is, stond het water Zondagmorgen drie meter hoog. Het drong alle winkel panden binnen en richtte in de tal loze winkels enorme schade aan. i j Behalve in de plaatsen Katwijk, Inmiddels had burgemeester mr. B. Noordwijk en Zandvoort, waarover Kolff een hulpverleningsdienst geor-1 wjj elders iu dit blad reeds schreven, ganiseerd. De burgervader deed een wachts heeft Hollands aartsvijand huw in de prille morgen van deze eerste Februari overvallen. In 1945 kan de bevolking zich op hetgeen komen zou, enigszins voorbereiden, doch gisteren viel de zee bij ver rassing Vlissingen binnen. Elders op het eiland Walcheren is eveneens vrij veel schade aangericht, met name aan de Westkapelle Zee dijk, de duinen bij Oostkapelle, waar enorme stukken zijn weggeslagen, ook aaw de waterwinplaats van de gemeente Middelburg werd aanzien lijke schade toegebracht en in de omgeving van Veere. Het gevolg van de schade aan de waterwinplaats is, dat de watervoorziening van de Zeeuwse hoofdstad ernstig in gevaar is gekomen. Men hoopt door distribu tie op zeer beperkte schaal de bewo ners voorlopig van het allernoodza kelijkste drinkwater te kunnen voor zien. In de omgeving van het bekende fort Rammekens in de Zuidoost hoek van het eiland is ook grote schade aan de dijk ontstaan, waardoor een gedeelte van de polders rond de dor pen Ritthem, Nieuw- en St. Joosland en Arnemuiden blank zijn komen te staan. De toestand op de overige eilander.' van Zeeland is nog zeer onoverzichte- ZUID BEVELAND. De strijd in Zuid Beveland is fel geweest en met zeer wisselvallig succes gevoerd. Gedurende twee nachten en de daartussen liggende dag hebben honderden mensen in Yerseke een welhaast bovenmense lijke strijd gevoerd tegen de razende zee, Men zat enorm met een tekort aan zandzakken te kampen, maar fabrikanten stelden deze beschikbaar en militairen vervoerden ze in aller ijl naar de plaats, waar zij zo drin gend nodig' waren. Deze samenwer king had tot gevolg, dat in de vroe ge morgenuren de zee hier onver biddelijk teruggewezen werd en Yer seke zich als behouden kon beschou wen. De strijd in Schore duurt nog voort. Duizend personen zijn hier, tijd en moeheid vergetend, reeds meer dan vierentwintig uren voor het behoud van dit plaatsje aan het vechten. De burgemeester meende hedenochtend, dat er een redelijke kans bestond, dat ook hier de zee overwonnen zou worden. Dramatischer is de afloop in het meer Zuidelijk gelegen plaatsje Kruiningen. Door het gebrek aan materiaal kon men de dijk hier niet Sog een beeld van de overstromingsramp te Raamsdonkrecr. Een van de zwaar beschadigde woningen. De gehele voorgevel is weggeslagen. lijk. Wel zijn van sommige plaatsen behouden on het dorp werd een berichten bekend, maar een algemeen beeld ontbreekt. Vaststaat echter, dat de ramp Zeeland het zwaarst getrof fen heeft en dat op deze eilanden-pro vincie vele tientallen mensenlevens te betreuren zullen zijn Bijzonderheden over enkele plaatsen van Zeeland, waarvan al gegevens bekend zijn, leze men elders in dit blad. prooi van het water. Met boten tracht men de bewoners, die in de uiterste nood verkeren te evacueren. De bewoners van Yerseke, die het gevaar voor hun plaats geweken we ten, zijn onmiddellijk hun Zuider buren te hulp gesneld. Hondsbossche zeewering hield het hebben orkaan en springtij ook in de j overige gebieden langs de Noordzee kust veel onheil gesticht. beroep op de bevolking om te hel pen bij het dichten van de gaten in de Boulevard. Naar schatting duizend j vrijwilligers, jongeren en ouderen,! De goheveningse Boulevard, de mannen en vrouwen, bijgestaan doorjhoogste en sterkste van de gehele militairen van de Landmacht en de kust, is voor een belangrijk deel Marine, manschappen van de Natio nale Reserve, leerlingen van de Zee vaartschool en bewoners van het Am bonezenkamp in Vlissingen zijn onder deskundige leiding onvermoeid de ge hele dag in touw geweest om de scha de aan de Boulevard zo goed mogelijk te herstellen. En men heeft suc ces gehad. Want bij het nieuwe hoge tij, omstreeks vier uur in de middag, hebben de zeeweringen het gehouden en bleef Vlissingen voor nieuwe ram pen gespaard. Wederom hadden de Zeeuwen hun wapenspreuk „Luctor et Emergo" waar gemaakt. Volgens oudere inwoners, die ook de overstroming in 1916 hebben mee gemaakt, is hetgeen de stad dit week einde is overkomen veel erger ge weest dan toen. Volkomen onver- Helpt onmiddellijk! Giro 9575 zwaar vernield en losgewoeld. De niets ontziende elementen hebben de bestrating van de haven tot hotel Seinpost geheel weggeslagen Er lag op deze plaats nog s.echts zand met omgesmeten lantaarnpalen, stukken bazalt en helm. In de binnenhaven van Schevenin- gen was het water over de kaden ge komen en vijfduizend vaten haring, die voor export gereed lagen, werden de zee ingezogen. In de Keizerstraat drong het zeewater zelfs binnen. Angst voor Amsterdam. In Umuiden heerste gisteren de overtuiging, dat er niet veel meer voor nodig was of ook Amsterdam zou in de nationale ramp worden be trokken. Nog voor de vloed zijn hoogtepunt had bereikt, drong de woeste zee het water tot aan de bo venrand van de sluisdeuren. Geluk kig is het hierbij gebleven. De kelder van station radio Sche- veningen liep onder water op het sluiseiland. Het personeel bleef on danks de noodtoestand op zijn post. Aan het strand heeft de zee alles weggevaagd. De haringbunker stond midden in de golven en zelfs de vis- hallen stonden blank. Overal dreven kisten en vaten rond. Toen de storm zijn hoogtepunt had bereikt was er een waterstand van 3.85 boven A.P. In 1894 bereikte het water een hoogte van 3.64, hetgeen tot op heden als een record stond aangemerkt. Te Wijk aan Zee zijn verscheidene bunkers losgeraakt. Sinds 1916 was het water hier niet zover doorge drongen; het stond cot ver in het dorp. Een kindertehuis, dat in deze plaats in aanbouw is liep zeer zware schade op. In de streek Wijk aan Zee zijn diverse mijnen en torpedo's op het strand geworpen. Hondsbossche zeewering. Volgens de laatste berichten is het grootste gevaar langs de Noordzee kust bezworen. De" bewoners bij de Hondstoossche zeewering en de Pet- tener zeewering hebben echter be nauwde ogenblikken meegemaakt. De bevolking had hier reeds aanzegging gehad om zich gereed te maken voor evacuatie. Gelukkig ging deze maat regel niet door. De zeewering hield het uitstekend en nergens heeft de zee een gat in de dyk kunnen krijgen. In Petten is een dode te betreu ren. De heer F de Waard, die aan het onderhoud van de zeewering werkt, was 's nachts de toestand gaan opne men en keerde niet terug. In de och tenduren trof men hem dood in de duinen aan. Men vermoedt, dat de emoties van de verschrikkelijke nacht hem zo sterk aangegrepen heb ben, dat hij door een hartverlamming getroffen is. Bij Kamperduin is 'n restaurant in In het Westelijk deel van Brabant signaal voor velen daar te laat is ge- zijn de mensen op de wreedste komen. wijze door het aanstormende waterxxtt eerste werd de kustplaats Wil- verrast, omdat daar in het ingepol- j lemstad getroffen. Deze stad, die als derde gebied de bevolking allerminst j een vooruitgeschoven post een stoot- becacht was on enige gevaar vanaf plaat vormt voor het West Brabantse de zeekant, terwijl tevens het alarm- achterland, werd na een kort gevecht door de zee veroverd. De bevolking kon hier echter voor het merendeel zich redden in de vlucht. Tragischer was het let van de in het achterland gelegen polders. Vooral de achter de kust gelegen Haalsterpolder moest een zware tol betalen. Toen de burgemeester van Haalsteren het bericht van het aan stormende water vernam en met si renes en klokkengelui het alarm trachtte door te geven, bleken de polderwegen reeds onbegaanbaar en waren de bewoners ingesloten. In dodelijke an°:st werd daar het water afgewacht ca men kon slechts hopen op een tijdige redding. Intussen had de vloedgolf de mees te bewoners van de streëk ten Wes ten en ten Zuid-Westen van Haalste ren in de slaan verrast. Het aantal doden is nog niet bekend, maar vol- zee verdwenen. Van de lage duinen zijn op vele plaatsen de toppen ver dwenen. Bij Callandsoog is de duinrand aan de zee bezweken, waarna een duin pan onder water liep. Gevaar voor het achterland was hieraan echter niet .verbonden. Gewonde in Den Helder. IfhDen Helder is bij het bergen van zijn vletten op de zeedijk de heer I Wouw ernstig gewond. Men vreest j voor zijn leven Overigens is er hier aan de kust niets ernstigs gebeurd. Bij ie aanlegwerken van de nieuwe rijks I zeehaven is een van de pas aange legde dijken door'orjken. Op twee plaatsen is de zee over de Bal?dijk ten Zuiden van het vliegveld de Kooy in de kop van Noord-Holland gesla gen. Met man en macht wordt nu aan het herstel van de dijk, die aan de achterzijde beschadigd is, gewerkt. Voorlopig bestaat er geen gevaar, mede omdat de oude West-Friese zee dijk een extra bescherming van de Anna Paulownapolder vormt. Tegen het ochtendgloren heden morgen werd ook op Texel de strijd tegen het water weer met kracht ter hand genomen In de nacht was ge bleken, dat rle dijk bij Oostersluis ten Zuiden van ee polder „De Een dracht" weer gevaar opleverde. gens de eerste verwarde gegevens moeten het er tientallen zijn. Onmid dellijk werd er van alle zijden hulp geboden. Hulpploegen uit Bergen op Zoom snelden hun ongelukkige bu ren te hulp met vrachtwagens en boten. De vrachtautos konden meest al de onheilsplaatsen niet meer be reiken en enige van hen, die toch een uiterste poging wilden wagen, worden momenteel vermist. De bo ten konden beter werk verrichten, alhoewel ook zij een gevaarlijke taak hadden daar de polder was veranderd in een kokende zee. Van zeer veel moed getuigde het optreden van de bevolking van het nabijgelegen eiland Tholen. Met roeiboten stak men de watervlakte tussen het eiland en West Brabant over en wist op deze wijze tiental len mensen het leven te redden. Tra gisch is daarbij het bericht van een roeiboot, die na een reddingstocht met 16 slachtoffers omsloeg in de ko kende zee. Omtrent het aantal slacht offers hierbij is nog niets bekend. Voor het overige is de toestand daar in West Brabant nog niet ge heel duidelijk. Vast staat, dat vele slachtoffers in dit poldergebied te betreuren zijn. Vanmorgen vroeg zijn weer tientallen hulpcolonnes, zowel burger- als militairenconvooien, uit getrokken, om te redden wat nog te redden valt. Naar het bedreigde gebied zijn on middellijk werkkrachten vertrokken en men heeft goede hoop, dat deze de situatie meester kunnen blijven. Met 50.0<30 zakken zand, die uit de Zaan streek werden aangevoerd, begon men de gaten in de dijken te dichten. De Eendrachtpolder was Zaterdag avond reeds onder water gelopen. Het onheid voltrok zich zeer snel en, daar de bevolking ogenblikkelijk ge- evacureerd moest worden, trokken reddingsploegen er op uit om hulp te bieden. Vier koene redders, onder wie een 62-jarige man verloren hier bij het leven. Zij hadden juist de auto, waarmede zij waren aangeko men op de plaats van de ramp, ver iaten toen zij door het water werden weggesleurd. In dit gebied zijn vele boerderijen ingestort. i j Bij _Cocksdoi'p heefc men kans ge- i j zien om de gevaarlijkste plekken in de zeedijk bijtijds met betonstukken ie versterken. Bij Koog zijn alle bun- kers weggespoeld, terwijl badgelegen- heden en een strandpaviljoen in stukken werden geslagen. Friese Waddeneilanden. rï*. iDe vier Friese Waddeneilanden 'isSa hebben eveneens zwaar te lijden ge- w J &A i Vooral Ameland heeft door duin- Épl -is 1 afslag weer belangrijke stukken ver- |i|loren. '(7, j Of de kustverdedigingswerken, dWÊjr* waaraan op Ameland al heel wat ten ÉÉÉÉll k°ste gelegd ernstig beschadigd ijn, kan nog niet met zekerheid wor- Teen Zaterdagmiddag om half zes i waren. De lichtboeien boven het Scheveningen Radio voer het eerst a'- j wrak van de Faustus waren onklaar arm gaf met het sobere bericht: j geraakt, zodat het zeer gevaarlijk. Toen Zateruagmiddag om half zes j was de Nieuwe Waterweg op te va- „Waarschuwing voor zware storm tus-1 ren. Een vluchthaven minder voor sen West en Noord-West konden de schepen, die een veilig heenko- zcifs de deskundigen nog niet ver-1 men zochten moeden, dat de gierende storm over Toen Zondagmorgen het vale dag- de bruisem e en kolkende Noordzee J licht de nachtelijke duisternis door- het aanvalssein was voor een ver- brak, waren er langs de hele Noord- ra&eriijke overval van Nederlands erfvijand: de zee. Een onbedaarlijke storm slingerde tientallen schepen op de kokende goven heen en weer; stuurinrichtingen raaklen defect, an kerkettingen knapten af; stuurloos dreven de schepen af, hun ongeluk of redding tegemoet. Het eerste ernstige bericht, dat Scheveningen opving, kwam van de Duitse sleeubaot Gulosenfjord. die seinde, dat de tanklichter Oder (1.6C00 ton) was losgebroken op 8% mijl van Texel. De reddingsboot Brandaris voer onmiddellijk uit om hulp te verlenen. Binnen enkele minuten was de Oder uit het gezicht van de sleep boot en kon bijna met zekerheid ge zegd worden, dat de zes opvarende runners de dood tegemoet gingen. De sleepboot zelf raakte eveneens in moeilijkheden, maar kon op eigen kracht weer baas over de elementen worden. Spoedig daarna zond Scheveningen Radio een tweede bericht uit, be stemd voor de gezagvoerders van schepen, die naar Rotterdam op weg riaal kon in veiligheid worden ge bracht. Ook is op Ameland het on derdeel van een boerderij ingestort. Op Terschelling en Vlieland had ook duinafslag plaats; op Terschelling kwam het water zo hoog, dat de gol ven ir de benedenverdieping van een 5-tal huizen op de Willem Barentz- kade spoelden. Op Schiermonnikoog scheelde het slechts een decimeter of het water van de wadden was over de Zuidelijke dijk van het eiland ge lopen. Een onbemand schip sloeg los en dïeef de wadden op. De bootver binding tussen Oostmuhorn en Schier monrikoog werd gestaakt; de veer boot van Ameland heeft, zij het met vertragi ïg, Zondag tweemaal geva ren. LANGSTRAAT. Een grote overstroming strekt zich ook ten Westen van de Langstraat. 1 -sssA WM IlMlPWlIi Ten Zuiden van Dordrecht werd de grote Rijksweg naar de Moerdijk overstroomd. Ook de spoorlijn werd hie; 'oor het water verzwolgen. Opname van de water vlakte met richtingsaanwijzers naar Dordrecht en Rot- dam voor de onzichtbare weg, die anders zo druk bereden wordt. den gezegd. Een directiekeet is in uj* Waar vele tuinderijen en kassen ieder geval in de golven verdwenen. vernield werden Ernstiger was het nog bij Nes op Ameland, waar Zondagmorgen bin nen korte tijd het badpaviljoen van de Gebrs. Steinvoorde geheel werd weggevaagd. De fundamenten waren ondermijnd. Het dak stortte in en spoedig was er van het paviljoen nog slechts een ruïne over. Enig mate- WESTLAND. Ook het Westland heeft spannende uren doorgemaakt Een groot gat werd geslagen in de hier zeer smalle duinstrook. Met honderden zakken zand werd de duinstrook verstevigd. zeekust al vele gestrande schepen te zien. Van de Noord Hollandse eilan den tot Zeeuws Vlaanderen kwamen er noodseinen binnen. Om half vier werd de Duitse kust vaarder Julius Rutgers op het strand geworpen ter hoogte van Zandvoort. Er was 25 man aan boord, die allen in goede welstand bleken te verke ren. Het zal lang duren voordat dit schip, hoewel niet beschadigd, weel' vlot kan komen. De Nederlandse kustvaarder Fran- ka 11 kwam ter hoogte van de Ter- scheliingerbanlc in ernstig gevaar te verkeren en ieeds besioot de be manning het schip met 30 gr. slagzij te verlaten, toen de stuurlieden de Franka II weer enigszins onder con trole kregen. De sleepboot Insulinde kwam assisteren en bracht het schip naar Delfzijl. Ter hoogte van Hoek van Holland dreef het Deense schip Annam stuur loos rond met 38 mannen en 3 vrou wen aan boord. Herhaaldelijk werd om assistentie geseind en ondertus sen dreef het schip gevaarlijk af naar het Oosten. Ondertussen trof de luistbeveiliging een nieuwe ramp. Het lichtschip Goe- ree sloeg van zijn ankers en dreef enige mijlen af. De schade aan boord is ernstig. Op het Finse schip Bore IV, dat' Zaterdagavond voor West Schouwen aan de grond liep, beleefde de be manning een angstige nacht. Twee sleepbotei, die te_ assistentie waren uitgevaren, moesten onverrichter- zake terugkeren. Zondagmorgen was het schip gelukkig weer vlot. Dit zijn slecht., enkele berichten van de vele, die uur na uur binnen komen. Terwijl wij dit Maandagmor gen schrijven, vangen we het be richt op, dat ter hoogte van 't eiland Goeree Overflakkee een schip met vluchtelingen in nood verkeert. De reddingboot Wilhelmina uit Stellen dam is ter assistentie uitgevaren. Het is thans nog niet mogelijk enigszins een overzicht te verkrijgen van de rampen op zee. De berichten volgen elkaar in grote snelheid op, spreken elkaar tegen, vullen aan, veranderen, verergeren, kortom men weet nog niet hoe groot de gevol gen van de ramp op de Noordzee zijn. Het zal minstens nog enige da gen duren, voordat deze gevolgen overzien kunnen worden Slechts staat vast, dat ook de zee weer haar tol geëist heeft

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4