Ook in Leiden was de schade in het weekend aanzienlijk Leiden biedt hulp Oproep aan de Leidenaars Twee trouwe werkers gingen heen HULP UIT LEIDEN AAN GETROFFEN GEBIED Studenten weerden zich Let op valse collectanten! HOE Bijna 400 slachtoffers HAANDAG 2 FEBRUARI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 Gevels ingestort - woonschepen op drift In vergelijking met de drama's, die zich in de rampgebieden hebben af gespeeld en nog afspelen, is hetgeen Leiden in het afgelopen weekend overkomen is van geen enkele bete kenis. Toch heeft de storm ook in de Sleutelstad ernstige schade aan gericht. Reeds om kwart over acht mobiliseerde de Leidse brandweer Zaterdagavond het gehele personeel en onafgebroken 24 uur zijn de -manschappen in touw geweest om hulp te bieden waar dat mogelijk was. Ook de politie heeft permanent werk gehad, hoewel zij op normale sterkte kon blijven werken. Zaterdagavond om even voor acht uur werd er reeds stormschade ge meld in de Moriaansteeg en het Noordeinde. Om tien voor haif negen stortten aan de Voldersgracht twee oude gevels in en aan de Oude He rengracht sneuvelde een winkelruit. Ondertussen werd aan de Oude Rijn een deel van het dak van perceel 120 afgerukt en in het pand Turfmarkt 2 drukte de storm een grote spiegel ruit in. Ook op het Pieterskerkhof begaf een gevel het. Het was inmiddels negen uur ge worden toen de Haagweg liet we ten, dat de verlichting was uitge vallen, hetgeen 's nachts om kwart voor drie ook oA de Breestraat ge schiedde. Ondertussen werd de Brandweer naar de Kanaal weg gedirigeerd, waar ter hoogte van de textielfabriek van de Gebr. van Wijk enige bomen om gewaaid en dwars over de weg te recht gekomen waren. Om kwart over negen sloeg een woonschip aan de Schelpenkade op drift en even la ter woedde er op de Doeiengracht een schoorsteenbrandje, hetgeen even eens het geval was aan de Lange- gracht. Nauwelijks had het tien uur gesla gen of op de Maresingel vloog een groot stuk zink van een der daken en in de Jacob Catslaan kwam een woning onder watei te staan. Aan de Maredijk sloeg de storm een gat in het dak en in de Witte Rozen straat schrokken de bewoner^ op van een schoorsteenbrand. Om kwart /oor elf waaiden aan de Rijn- en Schie- kade eenige ruiten in en vlogen in de Hugo de Grootstraat vele pannen van de daken. Aan het Noordeinde werd een zinken plaat losgerukt. 's Nachts niet naar bed. Ondertussen viel de nacht. Vele in woners van Leiden waagden het niet naar bed te gaan, uit angst, dat er nachts iets gebeuren ging. De brandweer en politie bleven waak zaam. Nauwelijks was de Zpnclag aangebroken of er vloog een stuk dak-zink over de Breestraat en aan het pand 105 hing een goot te ben gelen, die gevaar liep omlaag te vallen. Om kwart voor één werd aan de Hooigracht het hekwerk van een ba Icon gerukt, ten gevolge van wel ke val drie ruiten sneuvelden. Om kwart over een werd er brand ge- Ook in Leiden worden allerlei ini tiatieven genomen om steun te ver lenen aan de getroffen gebieden. Gis teren zijn reeds 200 Leidse studen ten vertrokken en hedenmorgen zijn er'nog 100 gevolgd, De sociëteit Mi nerva aan de Breestraat en het ge bouw van de Ver voor Vrouwelijke Studenten te Leiden Rapenburg 65, worden evenals enige laboratorium ruimten in gereedheid gebracht om indien nodig slachtoffers te kunnen herbergen. De Sociale Raad van Leiden Nieuwsteeg 6, tel. 21052 en 23692, deelt mede, dat particulieren en be sturen van inrichtingen te Leiden, die onderdak kunnen aanbieden aan de slachtoffers zich tevoren moeten aanmelden aan bovenstaand adres. Van hun aanbod zal alleen gebruik gemaakt worden, indien het nodig geacht wordt Leiden in te schakelen voor het onderbrengen van de slacht- offers hetgeen thans nog niet zeker is Alle Leidse scholen hebben van middag vrijaf gekregen, omdat alle onderwijskrachten worden ingescha keld voor de collecte en inzameling. In de ochtenduren hebben zich reeds vele vrijwilligers aangemeld (zie hiervoor het bulletin van de burge meester). Er zijn ook reeds vele gif ten en gaven binnengekomen o.a. honderd wollen dekens van een Leidse dekenfabriek, die onmiddel lijk per auto naar Rotterdam werden vervoerd om gebruikt te worden door de evacué's in de Ahoy-hallen. In overleg met de districtscommis sarissen van de Katli. Verkenners en de Leidse Padvinders is besloten al- Je verkenners, padvinders, voortrek kers, leiders en leidsters op te roe pen tot deelname aan de collecte en inzameling, wanneer zij tenminste van Jiun school of patroon vrijaf kunnen krijgen. Zij moeten zich morgenochtend om half liegen ver zamelen op het Stadhuisplein. In uniform s.v.p. Zo juist bereikt ons het bericht, dat enige Leidse industriëlen geza menlijk duizend dekens voor de rampgebieden beschikbaar hebben gesteld. Zij zijn hedenmorgen naai de Intendance van het Roode Kruis te Den Haag vervoerd, De garnizoenscommandant van Leiden, majoor Gerth van Wijk, is met een aantal manschappen en met groot matei-iaal van de Militaire Koksschool te Leiden naar de ramp gebieden vertrokken om voor de slachtoffers en helpers te koken. De Roode Kruis-colone van Leiden en Rijnland is met honderd man naai de getroffen gebieden vertrokken. meld in de Julianastraat. Toen werd het iets rustiger. Maar nauwelijks was het zes uur of van het pand Steenstraat 9 waaide een stuk van het dak af, stortte de voor gevel van Vliet 16 in en en begon ook het dak van Rapenburg 120 het te begeven. Toen het even acht uur licht werd en men de schade enigszins kon over zien, bleek dat Leiden er nog' betrek kelijk goed van afgekomen was. Om negen uur vloog aan de Vismarkt een iichtkoker aan stukken en om kwart voor tien melade de Maredijk een schooi-steenbrandje. Een uur la ter vloog van het pand Oude Rijn 160 een stuk van het dak af en om elf uur waaide aan de Haverzaklaan een houten keet omver. Om tien voor twaalf rukte de E.H.D., die eveneens veel werk verzet heeft, uit naar de St. Petruskerk, waar iemand door de wind omvergewaaid was en een hoofdwond had opgelopen. Tenslotte werd om half twee nog een schoor steenbrandje in de Janvossensteeg geblust. Zeer tevreden. Bovenstaande opsomming is verre van volledig. De brandweer heeft in totaal in tweehonderd gevallen hulp Leidse Middenstand helpt rampgebied Het bestuur van de Leidse Middeu- standscentralc adviseert alle midden standers in de komende week 5 pet. van hun omzet te storten op giro 9575 van het Nationaal Rampenfonds in Den Haag. Snelle hulp is dubbele hulp 1 Bij middenstanders, die goederen willen schenken, bruikbaar in het rampengebied, kunnen deze worden afgehaald na telefonisch bericht aan no. 20812 (secretaris) of 20479 (voor zitter van de Leidse Middenstands- centrale). verleend, o.a. bij 31 afgewaaide schoorstenen, vijf ingestorte gevels, vier ingestorte woningen, vier op drift geraakte woonschepen en ze ven brandjes. De commandant van de Brandweer, de heer S. W. Hagendoorn, was zeer tevreden over de prestaties van zijn manschappen. Hij merkte echter op, in zijn functie als hoofd van de Be scherming Bevolking in Leiden, dat de hulpverlening veel regelmatiger had kunnen geschieden, wanneer zij ingeschakeld had kum er. worden. De heer Hagendoorn commandeerde zijn manschappen en auto's via een mobi lofoon-installatie m de brandweer-ka zerne. Leiden, 2 Februari 1953. LEIDENAARS, De Burgemeester doet een dringend beroep op II allen om ieder naar vermogen bij te dragen tot leniging van de grote nood welke over ons land en volk gekomen is. II kunt dat als volgt doen: le. Steunt de grote straatcollecte, welke morgen in onze stad wordt gehouden. 2e. Gedenkt met milde hand de huis-aan-huis-collecte, die hedenavond begint en morgen wordt voortgezet. 3e. Er is dringend behoefte aan boven- en onderkleding, schoeisel en beddegoed. Van al deze zaken wordt morgen een inzameling gehouden. Geeft wat II missen kimt. 4e. MELDT U IN GROTEN GETALE HEDEN TUSSEN 3 EN 9 UUR ALS COLLECTANT AAN HET STAD HUIS (ingang Vismarkt)! 5e. Stelt vervoersmiddelen beschikbaar voor de goederen inzameling en doet daarvan eveneens heden aangifte ten Stadhuize. Stadgenoten, verstaat Uw plicht! DE BURGEMEESTER. De oproep om hulp heeft ook in I Leiden weerklank gevonden en voor- i al de studenten hadden binnen de I kortst mogelijke tijd een hulp-colon ne georganiseerd. Te ongeveer half 5 vertrok een deel met een autobus en zes particuliere wagens naar het geteisterde gebied, welke tocht door een onzer werd me degemaakt. Als plaats van bestem ming was opgegeven Oost-Voorne, doch zover is het convooi niet ge komen. Te ongeveer half 8 werd Ab bebroek bereikt, .vaar bleek, dat de j tocht niet verder kon worden voort gezet, aangezien de weg naar Zuid- I land niet meer te berijden was. De toestand in deze plaats was echter i uiterst critiek aangezien een dijk op (bezwijken stond, teiwijl in een ande- re polder het water over een dijk stroomde. Militairen uit Leiden on- i der leiding van kapitein Westerhof j waren reeds bezig de hulpverlening I te organiseren wat echter enige tijd j ir. beslag nam in verband met de j chaotische toestand. Ook de studen- I ten kwamen ogenblikkelijk in actie boden hulp waar dit nodig was. On- j dertussen konden wy kennis nemen van de ellende die daar heerste. Men kan zich niet voorstellen hoe erg de toestand eigenlijk is, zonder zulks met eigen ogen te hebben aanschouwd. Het is in en in droevig. De weersom- Handigheden warei gisterenavond jnog bar slecht. Een harde Noorder- wind floot door de telefoondraden en I stuwde het water nog steeds tegen de i dijken op. De regen wel gestadig neer j en daar tussen d ;o.r hoorde men het angstig loeien der koeien die naar een veiliger gebied werden overgebracht. Intussen kwamen steeds nieuwe hulp colonnes in Abbebroek aan. Wij za gen wagens met reddingsboten uit Scheveningen en het amphibie-vaar- tuig dat in de zomer aan het Scheve- ningsc strand wordt gebruikt. Deze voertuigen werden ingezet om te 1 trachten de ir ensen te redden die nog in Zuidland waren en toevlucht hadden gevonden op de zolders van hun woningen. Volgens de mening van de schippers was het een riskante onderneming om in een onbekende streek en in het duister een dergelij ke tocht te ondernemen, doch er wa ren mensenlevens in gevaar en dan denkt men niet aan eigen lijfsbe houd maar doet zijn plicht. Wij hadden gelegenheid met enkele slachtoffers een praatje te maken, die midden in de nacht hun huis moesten ontvluchten. Een moeder had haai- kind, dat ziek was, in een paar dekens gewikkeld, en met nog enkele kledingstukken bij zioh was zij 's morgens om zes uur gevlucht en stond nu in Abbebroek, zonder enig bezit. Alles was door het water verzwolgen. Volgens haar mening waren alléén in Zuidland minstens 1590 stuks vee verdronken. Een andere vrouw vertelde met tranen in haar ogen, dat zij haar ko- j nijn met acht jongen moest achter- laten. Een boer, die in dc polder van Abbebroek woonde, had zijn vee naar een veilige piaaxs overgebracht, dooh ook daar bleek het niet ''cUM te zijn. De dieren stonden reeds tot de knieën in het water. Militairen en studenten waren bezig te trachten, deze dieren van een verdrinkinks- dood te redden. Wij zijn de weg op gelopen in de richting van Zuidland. Links van ons het kokende vuile wai ter dat zijn krachten beproefde de weg te ondermijnen of te overspoe- len. Rechts van ons bijna allemaal verlaten huizen. In één ervan was nog een familie, die tot het laatste ogenblik wilde wachten, en angstig naar het water tuurde om bij het eerste alarm de vlucht te nemen. Wij hielpen nog een gezin, dat te onge veer 9 uur hun huis had verlaten uit axiff0t voor de komende nacht. En zo zagen wij niet anders dan leed en ellende. Wij hebben getracht dit alles voor u weer te geven, want het leed is met geen pen te beschrij ven. Laten zij die voor dit alles gespaard zijn gebleven het leed van de slacht offers met hun milde giften of ga ven trachten te verzachten. P. DE WOLF VERLIET MUSEUM VAN OUDHEDEN. „U ging met Keizer Trajanus om als met uw beste vriend en U ver troetelde de mummies als waren het uw kleinkinderen", aldus sprak Za terdagochtend de directeur van het Museum van Oudheden, dr. W. D. van Wijngaarden, toen hij temidden van het museumpersoneel en enkele genodigden afscheid nam van de heer P. de Wolf, technisch assistent A, die dit museum na een ruim-jari- ge diensttijd met pensioen ging ver laten. Voorts weidde spreker uit over de verdiensten van de heer De Wolf, wiens technische kennis en grote vakbekwaamheid zeer werden geroemd. O.m. herinnerde dr van Wijngaarden aan het belangrijke aandeel, dat de heer De Wolf heeft gehad in de overbreinging en opstel ling van het museumbezit in de tijd. dat men van de Breestraat naar het Rapenburg verhuisde en bij de her inrichting van het museum na de be vrijding. Buitenstaanders aldus spreker, vragen zich wel eens af, wat of wij museummensen feitelijk uit voeren, doch ingewijden weten be ter. Met al uw gaven en met groter energie, hebt gij U al die jaren met volle toewijding gegeven. Onder aan bieding van 'n persoonlijk geschenk, wenste dr Van Wijngaarden de heer De Wolf nog vele jaren van een wel verdiende rust toe. Achtereenvolgens voerden het woord de heer J. C. Sleijser, voor zitter van de Jubileumcommissie, en de oudste collega van de scheidende j functionaris, de heer L. Favier. Ook zij boden geschenken aan, MEJ. DR. VOIGT NAM AFSCHEID VAN UNIVERSITEITS BIBLIOTHEEK. Zaterdag nam de conservatrice, mej. dr. F. Th A. Voigt, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, afscheid van de Universiteits bibliotheek, aan welke instelling zij meer dan 30 jaren haar werkkracht heeft gegeven. Te 11.30 uur voorm. waren vele professoren, lectoren, oud-studenten en personeelsleden in de bibliotheca riskamer bijeengekomen, teneinde ae scheidende ten afscheid de hand te drukken. Als eerste sprak de bibliothecaris, dr. A. Kessen, mej. Voigt toe, waarbij hij de nadi'uk legde op haar grote plichtsbetrachting Dr. Kessen memo reerde tevens enkele van de belang rijke werkobjecten, welke mej. Voigt heeft voltooid. Uit naam van het per soneel bood hij mej Voigt een boek werk aan, waarna de heer J. J. van der Rcyden als oudste in dienstjaren een afscheidswoord sprak. Hierop sprak prof. dr. C. de Boer, die o a. naar voren bracht de energie met welke mej Voigt in vroeger ja ren zich naast haar werkzaamheden heeft gewijd aan verdere studie, wel ke haar bekroning heeft gevonden in het behalen van de doctorsgraad. Namens de studenten van de lite raire faculteit voerde het woord mej. J. van Duyn, die vooral wees op de sfeer, die mej. Voigt op haar studie zaal wist te scheppen. Een enveloppe, die de symbolen droeg van de aan haar inhoud te ge ven "bestemming (buitenlandse reis) werd als algemeen huldeblijk aan de scheidende conservatrice ter hand gesteld. Op alle aankonen voor WATERSNOOD SLACHTOFFERS alleen Cinsdaq en Woensdag 15% KORTING Speciale pakkciten verkrijgbaar a 2.50, 5.—, 10.- of 25.—. Telefonische opdr. worden thuisbezorgd (Advertentie) MEVR. C. A. M. v. d. KLUGT— HENDRIKS TER AARDE BESTELD. Onder zeer grote belangstelling vond hedenmorgen de plechtige uit plaats van mevr. C. A. M. van der KlugfcHendriks, die Donderdag morgen op 46-jarige leeftijd zo tra gisch om het leven kwam. i In de dekenale kerk aan de Heren singel werd de H. Mis van Requiem (opgedragen door kapelaan Van Aarichem met assistentie van kape- I laan Sluys en kapelaan Stoelinga. Het parochiële zangkoor onder lei ding van de heer W. Verburg voer de de driestemmige Requiem-mis van Perosi uit. Onder de vele aanwezigen bevon den zich wethouder St. Menk-.ii met een deputatie van het KVP-bestuur, afd. Leiden, vertegenwoordigers van do Plaatselijke Raad van Maatschap pelijk en Cultureel Overleg, be stuursleden van de Ned. Kath. Vrou wenbeweging, afd. Leiden, evenals van de groepen het Gilde en de KAV. bestuursleden van de Gemma- sociëteit voor ouden van dagen in de dekenale parochie en zeer veel vrienden, bekenden, buren en andere belangstellenden. Nadat de Requiem-mis ten einde was reden de auto met het stoffe lijk overschot en vijf volgauto's langs het huis aan de Haarlemmerstraat, waar enige kransen aan de auto ge hecht werden. Ook op het R.K. Kerkhof aan de Zijlpoort was de belangstelling groot. De absoute en teraardebestel ling werden eveneens door kapelaan Van Adrichem verricht met dezelf de assistentie als bij de H. Mis. Hedenmorgen heeft de Leidse politie reeds ontdekt, dat er lieden zijn, die op eigen gelegenheid collecteren ten bate van de slachtoffers in hef rampgebied, Mogelijk doen zij het te goeder trouw, maar de kans is groot, dat zij het ten eigen bate doen. In het eerste geval is het niet verstandig, omdat dergelijke acties van hogerhand georgani seerd moeten worden (zie elders de oproep van de burgemeester van Leiden) en in het andere geval zijn er geen woorden voor te vinden, zó laag Hoe het ook zij, de Leidse bevolking wordt dringend aangeraden slechts te geven bij de officiële collecte, die onder leiding staat van het Roode Kruis. Alle collectanten hebben een bus, die voorzien is van een stempel van de politie. Weest niet bang, onbeleefd of wan trouwend te zijn; controleert eerst of het echt is! Burgerlijke Stand Geboren: Sebastianus Joannes Jo seph Maria, z van A. J. J. Duindam en R. J. M. Raaphorst; Willem, z. van W. Zuidervaart en W. S. Jonkman; Elisabeth Johanna, cl van F. J. J. Meuwese en E. L. Schafer; Johanna Catharina Alida Maria, d. van A. Groenendijk en A. W M. Winkel. Overleden- E. C. Hoogervorst vr. 46 jaar; M. A. U. Englebert wed. van Frison 91 jaar: A. van Veen, man, 58 jaar. VOORSCHOTEN Watersnood-actie. Naar aanlei ding van de nationale ramp is gister middag de Federatie van de vrouwe lijke Hulpverlening, ten gemeente huize bijeengekomen. Het eerste punt van bespreking vormde de op neming van evacué's uit de getroffen gebieden. Besloten werd, dat de bur gemeester contact zou opnemen met het landelijke evacuatiebureau, Maandag en Dinsdag zal er ter plaat se een collecte worden gehouden met lijsten, die getekend zijn door de burgemeester. Tevens zal ei een in zameling gehouden worden van kle- I ding en meubilair. Hulp voor noodgebieden. De Voors'chotense melkhandel heeft be- 1 sloten om van de omzet van deze week 1 cent per liter af te staan voor hulp aan de slachtoffers der wa tersnood. Maandag 2 Februari. Wij ontvingen hedenmorgen enige uitnodigingen voor feestavonden e.d., die vermoedelijk reeds verzon, den waren vóórdat ons land doov de ramp getroffen werd. In afwachting van nadere berichten maken wij nog geen melding van deze avonden. Wel kan medegedeeld worden, dat de Limburgse carnavalsavond, die morgenavond in het St. Antonius Clubhuis zou worden gehouden, in verband met de ramp L afgelast. De tambours, hoornblazers en pijpers van de R.K. Leidse Harmo nie worden hedenavond om half acht op de repetitie in de gym.zaal He rensingel verwacht. De repetitie voor de muzikanten, die aanvankelijk was afgelast wegens feestelijkheden, gaat nu morgenavond wel door. De 18-jarige H. E. uit de Bilder- dijkstraat en de 17-jarige H. van K. uit de Mariënpoelstraat hebben in de nacht van Vrijdag op Zaterdag een volkswagen gestolen, die op de Bree straat geparkeerd stond. Zij werden in Den Haag gegrepen en naar Leiden overgebracht, om in het politiebureau opgesloten te worden. Zaterdagmorgen is op het Rijks- zuïvelstation te Leiden de heer P. Groenendijk, labaratoriumbediende A, in verband met zijn 25-jarige ambtsperiode in dienst van deze in stelling door directie en personeel in intieme kring gehuldigd. Bij deze gelegenheid werd hem door de voorzitter van het personeelsfonds van het Rijkszuivelstation een waar devol geschenk namens allen aange boden. Ook de directeur, dr. C. I. Kruisheer, en andere sprekers lie ten zich op waarderende wijze uit over de jubilaris. STADSKOK. Laatste Berichten DE SPOORWEGVERBINDINGEN. Vanmorgen 11 urn- is begonnen met een pendeldienst van de trein over enkel spoor tussen Rotterdam D.P. en Zwijndrecht. Dit betekent dus, dat Dordrecht van het Noorden uit tot de brug ZwijndrechtDordrecht weer berijdbaar is. Voorts rijdt de trein tussen Rotterdam D.P. en Maassluis en is een busdienst ingelegd van Maassluis naar Hoek van Holland. De nachtboot naar Harwich, die eigenlijk Zaterdagavond had moeten vertrek ken, heeft eerst vanmorgen om 8 uur zee kunnen kiezen. Eén van de stei gers in Hoek van Holland is onbruik baar, waardoor de aankomende boot met binnenkomen n.oet wachten tot de andere boot van de overblijvende steiger is vertrokken. Tussen Rotterdam en Gouda -wor den op het ogenblik proefritten ge maakt over de doorweekte spoorbaan. Van het resultaat van deze proefrit- wordt het weer? (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). IETS KOUDER. Veranderlijke bewolking met enkele verspreid optredende sneeuwbuien. Krachtige tot ma tige, maar voornamelijk langs de Waddenkust tijdelijk harde wind tussen Noorden Noord- Oost. Iets kouder met plaatse lijk lichte vorst in de nacht en ochtend. ten zal het afhangen of dit traject kan worden opengesteld. Tussen Vlissingen en Goes wordt met bussen gereden van de Stoomtram Mij. „Walcheren", met een onderbreking bij Sloedam, waar de reizigers een afstand van een kwartier moeten lopen. UIT DE BERICHTEN, WELKE TOT HEDENMIDDAG 2 uur BI.T ONS ZIJN BINNENGEKOMEN, BLIJKT DAT HET AANTAL SLACHTOFFERS TOT 394 IS GE STEGEN. Uit de volgende plaatsen wordt nog melding gemaakt van slachtoffers: Abbenbroek 1, Oudelande Ouddorp 1. Rilland 1, Stormpolder 4, Burgh 10, Zierikzee 18, Kloosterzand 8 en Fijnaart 46. De kustwacht Westschouwen, die gebruik maakt van de radio-installa tie van het dezer dagen gestrande Finse schip „Bore 6" en daarmee het enige contact met de buitenwereld onderhoudt, heeft geseind, dat er 10 a 12 doden in Burgh zijn gevallen en in Zierikzee 18. Ook op de rest van het eiland zijn doden gemeld, doch het juiste aantal is niet bekend. De situatie aldaar is „betrekkelijk hope loos". PAUSELIJKE DEELNEMING. De pauseliike internuntius in Den Haag, mgr. Paolo Giobbe, heeft na mens Paus Pius XII aan de Neder landse regering zijn deelneming aan gebeden met de ramp, welke ons land heeft getroffen. PRINSES WILHELMINA IN ZEELAND. Om kwart voor twaalf hedenmor gen- heeft prinses Wilhelmina onver wachts bezoek gebracht aan het zo zwaai* door de overstromingen ge troffen plaatsje Kloosterzande, waar negen personen het leven lieten in de vloedgolf. Zij werd onder andere ver gezeld door de Commissaris der Ko ningin in de provinci' Zeeland, jonk heer mr. A. F. C. de Casembroot en door haar rentmeester van het kroon domein H. A. A, baron Collot d'Es- cury, Het was een zeer ontroerend ogenblik toen prinses Wilhelmina de gevoelens van deelneming van ko ningin Juliana overbracht aan me vrouw de Smet, waarvan 4 familie leden bij Duiven-hoek de dood vonden in de golven. Dc prinses onderhield zich eveneens met; het 80-jarig echt paar van Huffel uit Baalhoek, dat on de dag dat het zijn gouden bruiloft dacht te kunnen vieren, door het wa ter uit zijn haardstede werd verdre ven. Vervolgens trok zij naar Terneuzen, vanwaar zij per boot naar Hoedekens- kerke in Zuid-Bevelar.-d zal overste ken. STEUNVERLENINGEN. De Ned. Kath. Arbeidersbeweging, haar bonden en instelligen, hebben besloten gezamenlijk 75.000 bijeen tebrengen voor het nationaal ram penfonds. De Ned. Kath. Midden standsbond heeft een actie ingezet onder het motto „Bedrijfsleven helpt bedrijfsleven". REDE MINISTER-PRESIDENT. Hedenavond te 20.00 uur zal Z. E. de minister-president dr W, Drees over beide zenders een kort woord tot het Nederlandse volk richten. KONINKLIJKE HULP. Voordat H. M. de Koningin van morgen naar de noodgebieden ver trok heeft zij eerst haar eigen garde robe en die van haar vier kinderen nagegaan om te zien hoeveel zij voor ae noodgebieden beschikbaar kon stellen. Een enorm pak is op de inten dance van het Nederlandse Rode Kruis ontvangen. De goederen worden tussen de an dere ter beschikking gesteld van de Commissarissen van de Koningin in de getroffen gebieden,, die als leiders van het hulpverleningswee in hun gebieden de verdeling naar behoefte zullen verzorgen. De Secretaris-Generaal van het Zweedse Rode Kruis heeft hedenmor gen de directeur van het Nederland se Roode Kruis opgebeld om te vra gen, waarmede Nederland in deze nood kan worden genolpen. Voorlo pig is alleen om kleding gevraagd voor de van alles beroofden. Ook het Belgische en het Luxemburgse ge zantschap hebben hei Nederlandse Roode Kruis hulp aangeboden. 150.000 ZAKKEN. De Nederlandse Heide Maatschap pij heeft een landelijke inzameling van zakken geihouden die 150.000 stuks heeft opgebracht Deze zakken gaan naar het vliegveld Twenthe en zijn van daar hedenmiddag om 3 uur door de leger-luchtmacht getranspor teerd naar Oud-Beierland en Wal cheren, waar zij werden afgeworpen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2