HET BUITENLAND BIEDT DE HELPENDE HAND Water besprong 's Gravendeel in het holst van de nacht Hulpverlening uit de lucht Prins Bernhard te New York Humanistisch streven kan bedreiging vormen voor politieke samenwerking STORMSCHADE IN OMGEVING VAN LEIDEN Grote stormschade in dorp Wassenaar en aan de kust MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 DE LEIDSE COUKANI EER3TE BLAD PAGINA 2 Niet alleen in Nederland heeft de ramp de mensen aangespoord tot een massale, eendrachtige hulpverlening, ook in het buitenland heeft het onheil, dat over Nederland gekomen is, de mensen bereid gemaakt tot het reiken ■van de helpende hand. In West-Indië werd onmiddellijk een inzameling georganiseerd, welke gisteravond reeds 70.000 gulden had opgebracht. Engeland, dat zelf door de storm getroffen is, stelde toch tien hefschroef- vl'egtuigen beschikbaar voor ons land. Frankrijk heeft 2 bataljons genietroepen ter beschikking gesteld om daar mede uiting te geven aan zijn medeleven en vriendschap. De Duitse plaats Duisburg heeft Rotterdam geadopteerd en het Ameri kaanse bezettingsleger heeft een verkenningseenheid opdracht gegeven naar Nederland te vertrekken, om te onderzoeken hoe men Nederland het meest oaadwerkelijk kan bijstaan in zijn nood. Ook uit andere landen zijn blijken van medeleven gekomen en alhoewel de materiële hulpverlening nog slechts vergeleken kan worden met <Ss druppel op de gloeiende plaat, zal de wetenschap, dat Nederland in de wereld vrienden in nood heeft, slechts troostend kunnen werken. BRAND VOLTOOIDE HET DRAMA Heeft Dordrecht, met inzet van al zijn krachten kans gezien, het water te keren, het kleine 's Gravendeel, dat onder de rook van Dordrecht ligt, ls een zwaarder lot beschoren ge weest. Zondagnacht te omstreeks half vijf brak daar de dijk door en in zijn eerste woede sleurde het water vier op de dijk staande huisjes mee, waar- van verondersteld moet worden, dat de inwoners zich niet meer hebben kunnen redden. Onmiddellijk kwam het dorp in paniekstemming en allen poogden zoveel mogelijk met me devoering van het talrijke vee- op de veilige Streijenschedijk te komen. Tientallen is dit niet gelukt en vol gens een zeer voorlopige schatting heeft de overstroming van 's Gra vendeel aan meer dan 40 mensen het leven gekost. Zij, die de dijk hadden kunnen be reiken, moesten daar in de bange nacht toezien hoe de woedende gol- van hun dorp sloopten en huis na huis deed instorten tot een vormloze ruïne. Onmiddellijk toen het lot van 's Gravendeel in Rotterdam bekend werd, zond men hulpploegen uit om de slachtoffers, die op de smalle dijk geen enkele beschutting tegen de ra zende elementen konden vinden, te ontzetten. Te midden van deze chaos brak er brand uit in een aan de Streijenschedijk gelegen fabriek. De brandweer, die handen vol werk had met het redden van drenkelingen kon niet tijdig ingrijpen en te midden van deze barre watersnood werd deze fabriek, beveiligd voor het wa ter, een prooi van het vuur. In de loop van Zondag zijn de diep terneergeslagen bewoners van de plek, waar eens hun dorp stond, af gevoerd naar het veiliger gelegen Dordrecht en Rotterdam. GEBIED IJSSELMONDE. De bevolking van Khoon heeft de afgelopen dag met man en macht ge werkt en is er in geslaagd het water achter de Thijsjesdijk en Rijnswijk te houden waardoor het gevaar ge weken is. Helaas zijn een vader met twee kinderen, die in het ondergelo pen deel in een sloot terecht kwamen, verdronken. De burgemeester van Rhoon en de commandant van de brandweer be leefden een hachelijk ogenblik toen hun auto in het ondergelopen gebied op een mesthoop bleef steken. Per boot konden zij worden gered. De smalle strook, Hoogvliet, Poortugaal, Rhoon, waarlangs de rijksweg loopt, ligt droog. Er is veel vee verdron ken. VOORNE EN PUTTEN. De overstroming op Voorne en Putten breidt zich uit tot een ware ramp. In de vroege morgen al stroom de het water verder het land in en nog steeds blijft dit doorgaan. Op het ogenblik worden de mensen uit de gemeenten Oudenhoorn, Abbenbroek, Zuidland met man en macht geëva cueerd. In Oudenhoorn en Zuidland bevinden zich nog grote aantallen mensen en vee in de grotendeels in het water staande boerderijen. Vanmorgen had het water zulk een hoge stand bereikt, dat het over de dijk stroomde in de rond Heenvliet gelegen poldergebieden. Men heeft dit de afgelopen nacht al zien aan komen en heeft de bewoners van de poldergebieden en het vee bijtijds ge- evacueerd. OOK IN ZWEDEN. Tengevolge van een sneeuwstorm zijn Zondag in Noord-Zweden weg-, spoor- en telefoonverbindingen ver broken. In het midden en Zuiden van het land ondervond het ver keer vertraging tengevolge van zwa re regen- en natt ^-sneeuwbuien. VLIEGTUIG IN OCEAAN GESTORT. Een Brits Lijnvliegtuig met 39 per sonen aan boord, is, naar aangeno men wordt, op 650 km. ten Oosten van Gander (New-Foundland) in de Noordelijke Atlantische Oceaan ge stort, aldus heeft de Canadese lucht macht medegedeeld. Regering zal verklaring afleggen De voorzitter van de Tweede Ka mer, dr. Kortenhorst, deelt ons me de, dat hij zich met de minister-pre sident heeft verstaan over de vraag, of de regering bereid zou zijn Dins dag, voor zover het in haar vermo gen ligt, de Kamer een overzicht te geven van de stand van de nood in de getroffen gebieden. De minister-president heeft zich bereid verklaard bij het begin der vergadering een verklaring af te leg gen, waarna de leden in de gelegen heid zullen worden gesteld eventuele vragen te stellen. COLLECTE IN DE KERKEN Haarlem, 1 Februari. Bij dezen schrijven Wij voor. dat a.s. Zondag onder alle H. Missen één collecte zal gehouden worden tot leniging van de nood van allen, die getroffen werden bij de Nationale Ramp. De collecte voor Bisschoppelijke Noden en andere in zamelingen komen dus op die dag te vervallen. Wij verzoeken de pastoors en rectoren vriendelijk de gelden on middellijk op te zenden naar het Bis dom, postrekening 196000, ten name van de vicaris-generaal van de Bis schop van Haarlem. -f JOANNES PETRUS, Bisschop van Haarlem. Deze oproep is verzonden naar alle pastoors en rectoren.' Aan de dekens van Schiedam, Rot terdam en Goes heeft de Bisschop de nodige volmachten verleend, die in deze moeilijke omstandigheden ver eist zijn. Het centraal bureau voor de vie ring „Honderd Jaar Kromstaf" advi seert de parochiële comité's de inza melingen voor het huldeblijk aan de bisschoppen voorlopig stop te zetten en eerst mede te werken aan de inza melingen voor de watersnood. Een officiële publicatie daarom trent is zeer spoedig te verwachten. K.L.M. dropte gevonden voorwerpen De marinevliegtuigen zijn bij dag- worden vanmorgen voortgegaan met de hulpverlening. De helicopter is bezig op Goeree en Overflakkee per sonen weg te halen, die op boerde rijen geïsoleerd zijn en brengt ze over naar droge plaatsen. Een har poenvliegtuig heeft bij Stavenisse, Voortvliet en Maartsendijk (op Tho- len) 15 rubberboten uitgeworpen. Twee sea-otters gaan ook naar Goe ree en Overflakkee om rubberboten uit te werpen. Een Oxford van de marine-luchtvaartdienst is met twee hoofdingenieurs van waterstaat ver trokken om waarnemingen te doen en vast te stellen, waar de plaatsen zijn met de grootste urgentie voor hulpverlening. Op verzoek van de commandant van het vliegveld Valkenburg heb ben de Draka-fabrieken te Amster dam ruim zestig plastic reddingsvlot ten ter beschikking' gesteld Deze zijn in de loop van de dag boven de over stroomde gebieden uitgeworpen. Een Dakota van de K.L.M. vertrok naar de noodgebieden met aan boord o.a. rubberboten, 10.000 broden van de civiele dienst van de K.L.M. en alle kleding, uit de afdeling gevon den voorwerpen dezer maatschappij. Deze kleding zou binnenkort in het oper-baar worden :rkocht. Prins Bernhard is Zaterdagmiddag cp het internationale vliegveld van New York geland. Zondagmiddag heeft de prins de plechtige herdenking van de stichting van New York, driehonderd jaar ge leden. met het uitspreken van een rede in de St. Marks Ohurch in the Bouwerie in het hartje van oud Man hattan geopend. In deze kerk is de eerste gouver neur van Nieuw Nederland, Pieter van mij verlangen". „Deze ramp is wel het ergste wat had kunnen ge beuren" zei hij. „Juist nu Neder land er weer bovenop kwam en op eigen benen kon staan. Het verlies aan mensenlevens maakt het nog erger". Spoedvergadering in Peking Volgens een bericht in de Londen- Sunday Times" zijn alle Aziati sche communistische leiders opgeroe pen voor een spoedvergadering in Pe king, teneinde een plan uit te wer ken voor mogelijke krachtiger maat regelen van generaal Eisenhower bij het voeren van de oorlog in het Verre Oosten. De vergadering zou staan onder voorzitterschap van Mao Tse Toeng. Generaal MacArthur, de vroegere Amerikaanse opperbevelhebber in het Verre Oosten, heeft Zaterdag avond het voornemer., dat president Eisenhower zou hebben om de ze vende vloot van Formosa terug te trekken, toegejuicht. MacArthur zei- de, dat deze stap „een van de vreemd ste afwijkingen, die int de militaire geschiedenis bekend zijn, zal corri geren". Door de „neutralisatie" was het de communisten mogelijk gemaakt le gers naar Korea te zenden, aldus MacArthur. Volgens gewoonlijk betrouwbare kringen in de hoofd?tad van Formo sa zal president Eisenhower de „neu tralisering" van Formosa opheffen doch de Amerikaanse zevende vloot opdracht geven, te blijven patrouille ren in straat Formosa teneinde de Stuyvesant begraven De plechtigheid werd o.a. bijgewoond door burge meester Impelliteri van New York. De eerste formele plechtigheid ter viering van het jubileum van New York viel door een wrang toeval sa men met de rampspoedige tijdingen van dijkdoorbraken en overstromin gen in Nederland, die onder het Ame rikaanse volk zeer veel opschudding en medeleven teweeg brachten. Een welingelichte bron in de omgeving van de prins was van mening dat prins Bernhard hoewel zeer geschokt door de ramp in Nederland zijn Ame rikaans bezoek niet zou onderbreken. De prins zelf zei ervan: „Ik zal I Chinese nationalisten te helpen bij doen wat de koningin en de regering de verdediging van het eiland. Partijraad van de K. V. P. Op de tweede dag van de verga dering, die de Partijraad van de Ka tholieke Volkspartij in Utrecht heeft gehouden, heeft prof. C. P. M. Rom- me als voorzitter van de Tweede Ka mer-fractie in enkele grote lijnen de houding geschetst, die de partij in de huidige omstandigheden inneemt. Twee trekken waren overheersend in deze uiteenzetting: bezorgdheid over de internationale gang van za ken en de overtuiging, dat ook juist met het oog hierop in het binnenland een zo breed mogelijke samenwer king nodig is. Westerse defensie en Europese integratie. be gang van zaken ten aanzien van de Westerse verdediging aldus prof. Romme, blijft ons met zorg ver vullen. De deui naar de noodzake lijke medewerking van West-Duits- land staat nog allerminst open: in Frankrijk, België en West-Duitsland zelf blijft onzekerheid bestaan aan gaande het lot van het Europese le- gerverdrag. Men is niet voldoende bedacht op het gemeenschappelijke gevaar in West-Europa, ook hier in ons land niet. In de overwegingen van de mensen neemt dit primaire gevaar niet die plaats in, die het be hoort in te nemen. Het is niet reëel, te hopen op een zachtzinnig verlopen van het communisme. Hoe men zijn spanningen ook elders poogt af te re ageren, het primaire gevaar blijft er. Men kan en mag niet verslappen in zijn waakzaamheid, wil men ver antwoord zijn tegenover zichzelf, het nageslacht en alle hogere waarden van het leven. De belemmering van de Europese integratie. De grote fout zag prof. Romme in een gebrek aan offerzin en saamho- righeidsgevoel, zowel aan deze als aan gene zijde van de oceaan. Dit i gebrek aan offerzin en saamhorig heidsgevoel belemmert ook het tot stand komen van de Europese inte gratie Deze integratie besprekend, merkte prof. Romme op, dat vast staat, dat een brede economische in tegratie voor Europa en in 't bijzon der ook voor Nederland een levens belang is, maar vast staat eveneens, dat èn voor deze economische, èn voor de militaire integratie, politieke integratie evenmin gemist kan wor den. Bij de opbouw van die integra tie op elk gebied zal men een juist inzicht moeten tonen te hebben in de beginselen van de staatsordening, wil men voor later pijnlijke teleur stellingen vermijden. Op het ogen blik werkt men in het politiek vlak naast elkaar met ongelijksoortige] grootheden als de kolen- en staalge meenschap en de Europese defensie gemeenschap. Men zal dit voor het ogenblik wel moeten aanvaarden om het gestelde doel te bereiken, maar men moet toch oppassen dat het gezonde onderschéid tussen staat en maatschappelijk leven niet ver vaagt. Men mag het dirigistische ge vaar niet onderschatten. Hier ligt internationaal een taak, een grote taak voor het bedrijfsleven. Ten slotte, aldus prof. Romme, zal Euro pa Christelijk zijn of het zal niet zijn. Gezins- en werkgelegenheids- politiek. Op nationaal terrein stelde prof. Romme gezins- en werkgelegen- heidspolitiek op de voorgrond. Her innerend aan zijn „non possumus" bij de algemene beschouwing over de rijksbegrotingen voor 1953, maan de hij de regering, het geduld der K.V.P. niet te lang op de proef te stellen. „Ik hoop, dat minister Suur- hoff zijn toezegging gestand zal doen", verklaarde spreker, „en dat ik volgend jaar betreffende de ge zinspolitiek over concrete dingen kan rapporteren". Het werkgelegenheids vraagstuk vraagt niet alleen, maar schreeuwt om een spoedige oplossing. Het wachten is nog steeds op de concrete regeringsplannen, die in de Troonrede zijn aangekondigd. Het getal van meer dan 160 000 werklo zen is tevens een waarschuwing, dat ons volk te wachten staat indien men het euvel van de werkloosheid niet structureel aanpakt door werk verruiming in het particuliere be drijfsleven. Het is de allerhoogste tijd, dat een hierop gebaseerd realis tisch en gedurfd plan te voorschijn komt." Het nieuwe kabinet. 'kabinetsformatie na de jongste verkiezingen is een wringen en wur men genoemd aldus prof. Romme. Hij wilde deze qualificatie laten voor wat zij is, en zich alleen bezig hou den met de zakelijke veranderingen, die zij voor de K.V.P. heeft gebracht. In dit verband wilde hij allereerst een hartelijk welkom toeroepen aan de vrouwelijke verrijking van de po litiek. Hij sprak de hoop uit, dat de nieuwe staatssecretaresse van on derwijs, mej, dr De Waal, haar taak zo zou kunnen vervullen, dat men in de toekomst het vrouwelijk ele ment iu de regering ook ten onzent gewoon gaat vinden, Overweging van de andere zakelijke wijzigingen bracht spreker tot de persoonlijke conclusie, dat hij zich iets tevrede- ner kou voelen over de Katholieke plaats in het kabinet dan over de ka tholieke plaats in de verkiezingsuit slag. De positie van de fractie tegen over de regering kenschetste hij als vrijstaand. De fractie zal de raftering dan ook waar mogelijk steiJ Brede basispolitielc en humanisme. De brede basis, waarop het kabinet in zee is gegaan, achtte prof. Rom me het relatiefsbeste, dat onder de reiken, ook met het oog op de ver wezenlijking van het speciale katho lieke doel. Dat doel is wetgeving en bestuur en doordringen van de ka tholieke beginselen. Voor deze tijd nader geconcretiseerd, wil dit zeg gen: allereerst verdediging van vre de en vrijheid en daarnaast het ba nen van wegen naar een christelijk werkleven, vooral in het gezinsver band. Tenslotte moet men de mens bereiken, want de politiek is er om de mens en waarlijk niet om de ka tholieke of christelijke mens alleen, maar evengoed om de buitenkerke lijke mens. Het gemeenschappelijke gevaar maakt samenwerking ook met de nietkerlcelijken nodig. Ook kan men niet tegelijkertijd op maat schappelijk gebied willen verenigen en scheiden op politiek terrein. Sa menwerking moet er zijn, nu we toe zijn aan een van de belangrijkste historische taken, waarvoor wij ooit werden gesteld: de verwezenlijking van de georganiseerde samenwerking tussen werkgevers en werknemers onder supervisie van de overheid. Het is ook een katholieke taak, de mensen, vooral de brede massa der buitenkerkelijken, ontvankelijk tc maken voor de aanvaarding van de christelijke beginselen. De brede ba sispol itiek is in dit opzicht weer de aangewezen gedragslijn: bij alles staat echter echter voorop, dat de bredebasispolitiek als middel om tot ons doel te geraken mogelijk moet blijven. Men moet ons geen scheiding opdringen. Prof. Romme meende dat het opdringen van de humanisten de katholieken in dit op zicht voor de toekomst te denken geeft. De aanspraken, die het huma nisme maakte op de geestelijke ver zorging van alle buitenkerkelijken en zijn werkzaamheid ten aanzien van personen, die onder overheids toezicht zijn gesteld, wijzen wij af, zo zei hij. Hierover zal het laatste woord nog niet zijn gesproken. De geestelijke verzorging door een be weging, die geen persoonlijke God kent, is een ongerijmdheid. Andere verzorging is mogelijk, maar die moet zich dan ook beperken tot wer kelijke humanisten, een begrip, dat heel wat enger is dan dat der buiten kerkelijken. De overheid moet tole rant zijn, de gewetensvrijheid ont zien, ook van de humanist, maar mag het waardeverschil niet uit het oog verliezen. De katholieke houding ten aanzien van dit probleem zal intussen niet louter negatief mogen zijn, maar zich positief moeten richten op aposto- laatswerk. Wij moeten, aldus prof. Romme, het vertrouwen in 't Chris tendom en in de Christelijke bescha ving als bron van menselijk geluk bij de buitenkerkelijken herstellen, juist via de samenwerking met de partijen, waarin zij zich hebben georganiseerd. Het gaat uiteindelijk om de herker stening van onszelf en van onze me demens. Daar alleen komt het op aan. Als Schaepmans nazaat riep hij de partijraad ten slotte toe: Past toe zijn durf op onze tijd en ruk als ifleger naar hen, die. dwalen om hen binnen te leiden in het diensthuis van den Heer onzen God". (Het vervolg van deze ook in zijn verdere beloop zeer belangrijke Par tijraad wordt, omdat de belangstel ling thans meer naar de stormramp huidige omstandigheden was te be- uitgaat, voor morgen gereserveerd). Behalve de enorme schade, die de storm in deze omgeving aan de kust neeit aangerient, ltomen er uit ader- lei plaatsen bericutcn binnen over stormscnaue op kleinere scnaai. Voor zover het de omgaving van .Lemen ueiren neooen wij deze be richten zoveei mogelijk samengevat in cut oerieht. In Warmond, waar zich geen per soonlijke ongeiukKen voorueaen, heeit ae beruente storm van /oater- aagnaent ook zijn sporen acncerge- laten. De straten xagen gistermorgen bezaaici met ooomtaiiken, daxpannen en verorijzeld vensterglas. Dit laat ste speciaal in de Warmundastraat, waar de wind aan ae in aanbouw zijnde huizen een willige prooi had. Zelfs een muur wera met de fun dering weggerukt. De oplevering van de woningen zal hiertmor aanmerke lijk worden vertraagd. In Hazerswouue werd eveneens vrij veer schade veroorzaakt. Zateraag- nacnt was er een ware dakpannen- regen en verschillende scnoorstenen konden zich op de daken niet staan- de houden. De warenhuizen van de tuinaers moesten het ook ontgelden, j Diverse kassen gingen tegen de grond en die overeind bleven liepen veel glasschade op. Van enkele boerde rijen zijn de rieten daken kapot ge slagen. Het Voorsciiotense Vernèdepark heeft het hard te verduren gehad. De voorzijde van een gevel stortte in, terwijl een andere gevel moest wor den gestut. De brandweex en de ge meentediensten zijn Zondag met man en maoht aan het werk geweest om vele huizen van nieuwe dakpan nen te voorzien. Van de R.K. kerk zijn veel leien gewaaid, waardoor de dakbedekking thans te wensen over laat. De tuinbouwers van Roelofarends- veen meldden veel glasschade, het geen een dubbele schade betekent, omdat bij bewerking de grond vol scherven zal zitten. Voorts hadden vele huizen schade aan de daken en ook in deze plaats kwamen enkele schoorstenen naar beneden. In Ter Aar, eveneens een belang rijk tuinbouwcentrum, gingen vele kassen in stukken. De schade is zeer groot. Enkele bomen konden in de hevige storm niet staande blij ven en gingen tegen de grond. Ver der komen uit deze gemeente even eens berichten over schade aan de daken en het omwaaien van schoor, stenen. De Boskopers kwamen er Zater dagnacht goed af, maar toen Zondag het bericht kwam, dat de IJsseldijk bij Ouderkerk a. d. IJssel was be zweken, werd er alarm geslagen. De verkeerspolitie uit Leiden deed een oproep voor mannen. Zij ge bruikte hiervoor de mobilofoon en zo bereikte men velen. Ongeveer 250 mannen, gewapend met schoppen, meldden zich bij de eerste oproep aan. Expediteurs stelden hun auto's beschikbaar. Ook de Citosa zorgde voor enkele bussen Een tweede op roep aan de Oostzijde van het dorp bracht weer vrijwilliger op de been. Kort na de oproep waren de vrijwil ligers naar Ouderkerk en omgeving onderweg. In Alphen aan den Rijn deed de storm ook zijn verwoestend werk. Op de Rijksstraatweg UtrechtLei den, aan dp Steekterweg is de gevel van een in aanbouw zijnde opslag plaats omgewaaid. Het materieel versperde weg en moest van ge meentewege worden ougeruimd. Geen persoonlijke ongelukken. In de Noorder Nassaustraat woei epn deel van het dak van een woning, bewoond door de fam. v. d. Oest, af. Een roeiboot, welke in de Rijn ge meerd lag achter een perceel aan de Steekterweg, sloeg los en dreef op het water wet De boot werd in de loop van de Zondag beschadigd te ruggevonden. Een aantal bomen werd ontworteld in het Bospark, de Stationsstraat, Zaalbergstraat, Ploorn. In de Wilhelminalaan moest de kop van een lantaarn het ontgel den, terwijl practisch in heel de ge meente talloze dakpannen sneuvel den. Gelukkig deden zich geen en kele persoonlijke ongelukken voor. Reeds vroeg op de Zondagmorgen was er een druk verkeer in de ge meente van personen, instanties, ver enigingen welke zich gereed hiel den voor het verlenen van hulp. O.a. de pl. afd. van de E.H.B O. en het Roode Kruis, vrachtautobezitters. Vooral ook veel militairen spoedden zich reeds vroeg naar de treinen om gevolg te geven aan de oproepen van de diverse onderdelen. De storm heeft in Wassenaar tien tallen bomen ontworteld. Voorzover zij wegen versperden, werden zij op geruimd of aan de kan gelegd met behulp van de kraanwagen van de politie, die Zaterdagavond van on geveer 10 uur tot 's nachts 1 uur doorlopend op de weg geweest is Zondagmorgen werd het opruimings- werk voortgezet. Grote schade werd toegebracht aan de kort geleden geplaatste z.g. lijnverlichting op de Lange Kerkdam en op het kruispunt van Zuylen van Nijeveltstraat-vai, Oldenbarneveldt- weg. Op de Lange Kerkdam beperk te de schade aan de verlichting zich tot het kapotslaan van de TL-buizen en het breken van enige verbin dingsdraden, Op de beide kruispun ten evenwel, werd de gehele instal latie vernield. Omdat men vreesde voor het neerstorten van de kabels werd door politie-agenten de wacht betrokken bij de lichtmasten, totdat men met behulp van een ladderwa gen van de brandweer de installatie had verwijderd. Grote belangstelling bestond uiter aard voor de toestand aan het Was- senaarse Slag. De springvloed in de vroege morgenuren had ernstige schade toegebracht aan de duinenrij Het paviljoen „Zeebad" op de duin top links van de toegang naar het strand werd niet beschadigd, maar de voor het 'paviljoen gelegen ter rassen bleken met grote hoeveelhe den zand in de golven te zijn ver dwenen. De eigenlijke toegangsweg naar het strand was weggeslagen ongeveer tot aan de plaats, waar in de zomer de Rode Kruispost staat. Zeer vele belangstellenden bevonden zich 's middags tegen vijf uur aan het Slag, het tijdstip, waarop het wa ter de hoogste stand zou bereiken. Verdere schade aan de duinen werd evenwel niet aangericht. Het politiebureau heeft vele tele foontjes te verwerken gekregen van mensen, die zich beschikbaar stelden voor hulpverlening in de getroffen gebieden, 's Middags vergaderden op het Politiebureau de burgemeester, de wethouders, de voorzitter van het Rode Kruis, de presidente van de Wassenaarse Federatie voor Vrouwe lijke Vrijwillige Hulpverlening en enkele anderen om een hulpactie in de eigen gemeente te bespreken. In de loop van de avond werd de be volking met behulp van een geluids wagen opgeroepen dekens en kle ding gereed te leggen voor een grote inzameling, die in de loop van van daag gehouden zou worden. 's Avonds omstreeks 9 uur vertrok ken in door particulieren beschik baar gestelde auto's 30 leden van de Wassenaarse Rode Kruiscolonne naar Rotterdam,

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2