FRANS vbnUIUK SNEL HELPEN 16.000 Militairen helpen,20.000 worden in reserve gehouden Noodlijdende gebieden. Aan cle abonnes vergevorderd le assistent EEN SECRETARESSE, Assisleni-AccoimSaitis JEUGDIGE KRACHTEN HET VADERLAND 8 MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 Luit.-generaal D. C. Buurman van Vreeden. territoriaal bevelhebber van Nederland, heeft vandaag uiteengezet dat het civiel apparaat bij de hulpver lening de leiding heeft. Dat roept de hulp van de militairen in bij de gene raal of de militaire bevelhebbers. De eerste heeft het werk gedecentraliseerd over de vier militaire afdelingen. Het gebied van de rampen ligt in de le afd. (het Westen) en de 3e (het Zuiden). Gen.-majoor J. G. Warringa, van de 3e afd.. nam gisteren het initiatief en ver zocht de omroepverenigingen de troepen op te roepen. Dat gebeurde bij de eerste uitzending, om 8 uur. Om half tien volg de de oproep van de generale staf, die om het uur herhaald werd. en waarbij ook de luchtmacht en de marine werd gealarmeerd. Generaal Hasselman be lastte It.-generaal Buurman van Vreeden met de leiding. In totaal zijn nu 16.000 manschappen ingezet, 20.000 worden in reserve ge houden. De afd. 2 en 4 zijn a la minute beschik baar, de eerste groepen uit de 4e afd. (Groningen) zijn naar Amersfoort over geplaatst, een kleine groep naar het Wes ten. De magazijnen zijn geopend, waar mogelijk wordt bijgesprongen, als de ci viele dienst tekort aan het een of ander heeft. Ook de geneeskundige diens; is mobiel gemaakt. Extra genie-personeel is naar het Zuiden getrokken. Het aantal troepen daar is verdriedubeld. Lucht macht en marine werken met vliegtui gen. Gistermiddag is een luehtverken- ning gemaakt om een indruk te krijgen van wegen en spoorwegen, c'.e mogelijk heden om geïsoleerde plaatsen te berei ken. Vandaag werden opnieuw verken ningen uitgevoerd. Uit liet buitenland De bevelhebber van de Amerikaanse troepen in Frankfort heeft genie-onder delen en technische hulpverlening aan geboden. Generaal Nobel, van de M.A-A.G.-groep in Den Haag heef; reeds een verkenning uitgevoerd. Vanmiddag zou lt-generaal Buurman van Vreeden een bespreking met de Amerikanen heb ben. De opperbevelhebber van het Ame rikaanse leger in Europa, luitenant-gene raal Man ton Eddy, zal met 15 deskundi gen deze bijeenkomst bijwonen. Verder zijn er aanbiedingen van het Franse leger en van de Canadezen. Van België zijn reeds twee bataljons in Z. Vlaanderen begonnen. Technisch perso neel is het meest nodig, verder bull dozers, motorboten, amphibie-voertuigen. Binnenl. Zaken en Landbouw Inzake de evacué's wordt overleg ge pleegd met Binn. Zaken en Landbouw resp. voor onderdak en voedsel. De oproep van de militairen had het gewenste succes: binnen twoalf uur waren grote aantallen binnengekomen. De marine is onder leiding van kapt De Booy uit Rotterdam naar Stellendam vertrokken. Uit Den Helder zijn boten over zee en binnendoor naar Rotterdam gevaren. De militairen bieden voornamelijk hulp in Willemstad, Halsteren, Kruinin- gen en het eiland van Dordit. Van ver schillende plaatsen ten N. van de Moer dijk zijn troepen teruggetrokken, omdat de toestand is opgeklaard. 24 Helicopteres zullen worden ingezet. In Stellendam landde er een om de be volking te evacueren, doch deze wilde niet weg. Op Texel is de toestand niet alarmerend, en is geen militaire hulp nodig. Uit andere bron vernemen wij, dat een woordvoerder van het Britse Rijnleger heden heeft meegedeeld dat geniemate- rieel voor Nederland gereed staat. Zodra de Nederlandse regering dit verzoekt, zal het materieel worden overgebracht. De Britten zijn van mening dat in de eerste plaats „bulldozers" e.d. nodig zul len zijn. Het Britse Rijnleger beschikt niet over hefschroefvliegtuigen. Naar de woordvoerder verder meedeel de, is de Britse legereenheid, die te Hoek van Holland is gelegerd, onmiddellijk te hulp gekomen, toen de eerste berichten over de overstromingen waren ontvangen. Tot dusverre zijn pogingen om telefo nisch contact met deze afdeling te krij gen mislukt. Vijf troepentransportvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht van het type C-119 worden op de luchtbasis Rhein- Main bij Frankfort gereed gehouden om! met valschermen voedselpakketten en technische uitrustingsstukken boven het overstroomde gebied in Nederland neer te laten, zodra van de Nederlandse rege- ing een verzoek hiertoe wordt ont vangen. Gevolg gevend aan een oproep van de Nederlandse overheid heeft de geweste lijke bevelhebber van de provincie Ant werpen twee compagnieën van de achtste Genie naar Terneuzen gezonden, waar zij vanochtend zijn aangekomen. Zes motorboten van de genieschool helpen de Nederlanders bij het wegbrengen van de getroffenen van Rilland. De marine heeft overal, waar nodig, boten en vliegtuigen ingezet. 2000 Man personeel is ingeschakeld. De Liga van Rode-Kruisverenigingen heeft hulp aangeboden aan het Engelse, Belgische en Nederlandse Rode Kruis. De liga heeft de drie organisaties verzocht te willen mededelen wat voor hulp gewenst is. Het Deense Rode Kruis bereidt even eens een hulpactie voor. Generaal Eddy vloog over de overstroomde gebieden Generaal Manton Eddy, opperbevel hebber van het Amerikaanse leger in Europa, is hedenmorgen uit Wiesbaden in ons land gearriveerd om na te gaan welke hulp de Amerikaanse militaire autoriteiten kunnen verlenen bij de red dingswerkzaamheden in de geteisterde gebieden. Generaal Eddy maakte een vlucht boven deze gebieden om zich per soonlijk vanuit de lucht een beeld over de toestand le vormen. Hij zal vanmid dag besprekingen met Nederlandse auto riteiten hebben. De burgemeester van Groot-Ammers verzoekt om telefonisch bericht waar vee geplaatst kan worden. Het gemeentebestuur van Doetin- chem heeft besloten de getroffen gemeen te Middelharnis te adopteren. Het 348 brt. metende kustvaartuig Crescendo is van Rotterdam op weg naar de ergst getroffen gebieden met bedde- goed en proviand. De Kon. N.Z.H.R.M. heeft twee red dingboten ter beschikking gesteld voor de hulpverlening. De „Prins Bemhard" uit Scheveningen en de „C. A. A. Dudok de Witt" zijn op weg naar de gebieden. Bij de bond van pensions, rusthuizen en kamerverhuurbedrijven zijn vele toe zeggingen gedaan voor kamerruimte. Het adres is: Prins Mauritslaan 61, telefoon 55.41,51 te "s-Gravenhage. De dierenbescherming te Haarlem heeft haar dierentehuis beschikbaar ge steld voor kleine huisdieren uit de ge troffen gebieden, Het Noorse Roode Kruis is van daag begonnen met 'n collecte in het ge hele land -oor de slachtoffers van de watersnood in Nederland. De dagbladen in het hele land ontvangen bijdragen voor dit doel. Een tweede Dakota van de K.L.M. is van Schiphol opgestegen met zand zakken en voedsel aan boord, die boven de noodgebieden zullen worden uitge worpen. Het Algemene Nederlandse Jeugd Verbond stelt 300 jongemensen ter be schikking voor uitzending naar de over stroomde gebieden voor alle soorten hulpverlening. De Nederlandse Heide Mij. heeft een landelijke inzameling van zakken gehou den, die 15.000 stuks heeft opgebracht, De leger-luchtmacht transporteerd de zakken naar Walcheren en Oud-Beierland waar ze, worden afgeworpen. De pauselijke internuntius in Den Haag, mgr. Paolo Giob'oe, heeft namens Paus Pius XII aan de regering zijn deel neming aangeboden. De toestand in Noord- West Brabant In Geertruidenberg is een groot deel van de bewoners van Hank (gelegen in de Biesbosch), een vier- a vijfhonderd man, opgenomen. Men verwacht nog vluchtelingen uit Kapelle. Voor 134 per sonen, die zich. buiten gevaar, in een klooster in Hank bevinden, wordt van Geertruidenberg uit voor eten gezorgd. In Geertruidenberg zelf zijn ruim 150 bewoners uit een nieuwe wijk, die naai de eerste verdiepingen waren gevlucht, Zondagmiddag met roeiboten afgehaald. In Raamsdonksveer zijn 800 bewoners, uit het oudste deel van de stad, geëva cueerd moeten worden, In café's, scholen e.d. zijn de mensen ondergebracht, dank zij de hulp van de Pontonniers die hen uit hun huizen gehaald hebben. Twintig huizen zijn totaal verwoest en ruim veer tig geheel onbewoonbaar geworden. Een baby van zes weken en een man zijn verdronken. Alle polders rond Waspik in de Lang straat zijn ondergelopen. De boeren heb ben met hun vee kunnen vluchten. Al leen de verbinding met Kaatsheuvel heeft men nog kunnen handhaven. Gerepatrieerden in pensions e.d. Het aantal gerepatrieerden, dat in woonoorden, pensions, hotels en andere tehuizen is ondergebracht door de D.M.Z. omvatte in 1950 15990 personen. Thans bedraagt het aantal van collectief gehuisveste personen 11450 gerepatrieer den, verspreid over 403 inrichtingen. Een merkwaardig kaartje Onze stadgenoot J. W, van Nouhuys is waarschijnlijk de enige bezitter van een uiterst kostbare Micro-Barograaf, welk instrument een merkwaardige lijn heeft getekend op de rol. In verband met het feit, dat de r-oldelen uit Engeland moeten komen en kostbaar zijn, maakt de heer Van Nouhuys tweemaal gebruik van elk kaartje. Op het hierboven afgedrukte kaartje moeten we dan ook de onderste lijn in het oog houden, die de druk in millimeters weergeeft van 26 Januari tot 2 Februari. Hoewel op het cliché wellicht niet overduidelijk te zien, merken wij op, dat Vrijdagmiddag te 12 uur de daling van de curve begon. De stand was toen 770 millimeter. Zeer snel is de naald toen naar een laagtepunt geschoven. Vrijdag te middernacht werd de 758 millimeter gepasseerd en Zaterdagmorgen te 8 uur werd het laagterecord geboekt, n.l. 74514 millimeter. Zaterdagmiddag om vier uur verbeterde de toestand zich iets om daar- weer naar een laagtepunt te gaan Zaterdagavond 8 uur. De naald heeft daarna een dikke lijn getekend tussen 745 en 750 millimeter, welke dikke lijn de zeer snelle wijzigingen in de luchtdruk aangeeft. Het merkwaardige aan dit staatje is, dat men er uit kan aflezen, dat er reeds Vrijdag talrijke indicaties waren, die op harde storm wezen, waarbij men de we tenschap had. dat springtij naderde. Onze stadgenoot stelde derhalve, dat reeds Vrijdag verscheidene maatregelen hadden kunnen worden genomen, zoals het aan wezig zijn van voldoende boten om even tuele evacuatie te vergemakkelijken, om het verlies van mensenlevens tot het uiterste te beperken. Texel is de toestand meester Indien de weersomstandigheden in de komende 12 uur niet veranderen denkt men op Texel de situatie meester te zijn. De dijk van de Eendrachtpolder naar de Waal en vervolgens naar Den Burg, die op enige plaatsen over afstanden van 20 tot 30 meter was opengeslagen, heeft men met zeilen en zakken zand voorlopig beveiligd. De kruin is echter nog zwak en daarom hebben de eilandbewoners een aanbod van burgemeester W. Tho massen van Zaandam om ruim 50.000 zandzaken te leveren -met beide handen aanvaard. Tegen het ochtendgloren werd de strijd tegen het water weer met kracht begonnen. In de nacht was gebleken, dat de dijk bij Oostersluis ten zuiden van de polder de Eendracht weer gevaar op leverde. Onmiddellijk zijn werkkrachten naar de bedreigde plaatsen gezonden. Men heeft goede hoop deze aantasting het hoofd te kunnen bieden. De 50.000 zandzakken uit de Zaanstreek I zijn inmiddels op het eiland aangekomen j en worden nu gevuld. Nog altijd is er geen zekerheid over het aantal slachtoffers op Texel. Mr J. M. I. A. Simons overleden Hier ter stede is op 73 jarige leeftijd overleden mr J. M I. A. Simons, oud administrateur bij het Dep, van Justitie en Regent van het R.K. Wees- en Oude- liedenhuis alhier. De heer Simons was Ridder in de orde van de Ned. Leeuw. Vreselijke tocht van reddingboot De motorstrandreddingboot „Joan Hodson" van Texel is na een vreselijke tocht van vijf uren in Cocksdorp terug gekeerd. Voor Eierland is de boot tot op circa 700 m een onbekend schip kunnen naderen, dat mogelijk de lichter kan zijn, die de Duitse sleepboot „Gulosen- fjord" heeft verloren. De bemanning van de reddingboot gaf lichtsignalen, die van het schip af werden beant woord doch na enige tijd doofde het licht en kon de reddingboot niets meer vinden. Verder gaan was onmogelijk omdat de branding te hoog was en de reddingboot al bijna op haar kop stond. Men is op en neer blijven kruisen om zo lang mogelijk te wachten in de hoop, dat de boot over de bank heen zou ko men, doch dat is niet gelukt. Heden bij daglicht zou de reddingboot opnieuw ter verkenning uitvaren en pogen dich ter het schip te naderen. Zuiderzeewerken hielden zicli goed Mensen van de Zuiderzeewerken ver klaarden ons, dat de afsluitdijk zich buitengewoon goed heeft gehouden. Er op drie plaatsen enige schade, die geen gevaar oplevert. De dijk heeft het .maximum" te verwerken gehad, waar voor hij berekend is, d.w.z. 3,75 meter boven normaal Amsterdams peil. De Zuiderzeewerken zelf hebben zich buitengewoon goed gehouden. Aan de Noord-Oostpolderdijk is zeer geringe schade geconstateerd. De werden van de Oostpolder hebben ook enige" geringe schade opgelopen doch zich verder goed gehouden. HULP UIT DE ANTILLEN. Op de Nederlandse Antillen wordt eveneens hulp aan Nederland georgani seerd. Vanmiddag installeert het be stuurscollege van Aruba een hulp-comité. Op Curagao gebeurde dit Zondag al en de gehele dag werden berichten over de ramp omgeroepen. Het eerste bericht kwam binnen tijdens een kerkdienst en het werd aanstonds van de kansel af medegedeeld. Spontaan werd daarop door velen geld bijgedragen tot leniging van de nood. Het dagblad „To Day" suggereert dat de Ver. Staten thans de economische hulp die voor 1953 niet meer door Nederland is aangevraagd, toch zal worden gegeven voor de geteisterde gebieden. Het actie comité van Curagao heeft een fonds „Overstromingsramp Nederland 1953" ge sticht. Alle banken hebben een rekening op dit fonds geopend. Voorzitter er van is de heer Norman Chuniaceiro, directeur van de Curagaose Bank, tweede voorzit ter is de heer L. Nederhorst, secretaris de heer H. Hermans, penningmeester de heer W. F. G. Mensing, voorzitter van de Ka mer van Koophandel. Er komen 3 subcomité's, n.l. een voor financiën, een voor het ophalen van de goederen en een voor propaganda. Twee leden huuradvies commissie Naar wjj vernemen zijn in de vaca tures De Lange en Broers tot leden van de huuradviescommissie in onze stad be noemd mej. C. Wehrens. 'bestuurslid van de 's-Gravenhaagse Middenstandsvereni ging en de heer N. F. A. Vugts, raadslid en secretaris van de Katholieke Arbei ders Beweging, afd. 's-Gravenhage. Het is de eerste maal, dat een vrouw 'in de commissie is benoemd. Amsterdam kan duizenden evacué's herbergen De centrale in Amsterdam, waar adressen werden verzameld van hoofd stedelingen, die woonruimte ter be. schikking van slachtoffers van de stormramp willen stellen, deelde mede, dat de hoofdstad reeds duizenden evacué's kan opvangen. Gehele hotels en pensions, ook buiten de stad, staan open voor de getroffen medeburgers. Gehouden Bijeenkomsten ODIA SPEELDE SLECHT STUK HEEL BEHOORLIJK. Het is wel een uitermate slecht blij spel, dat af en toe bedenkelijk overhelt naar de slappe klucht, waaraan de to neelvereniging Odia Zaterdag in De Vereniging haar krachten verspilde, Ary den Hertog, die meer dan eens bewezen heeft op een behoorlijke wijze voor het toneel te kunnen schrijven, heeft zich met ..De privé-secretaresse" er met een Jantje van Leiden afgemaakt en kenne lijk niet de minste moeite gedaan om humor van enige standing te schepper.. Bijna alles komt in dit stuk in gerekte dialogen de zaal in fladderen en vrijwel nergens bespeurt men iets van geladen heid en de daaraan onafscheidelijk ver bonden verrassing. Voor de regisseur Piet van Zwieteren een ondankbare taak. Als hoofdrolspeler wist hij aan de figuui van de fabrieksdirecteur niet die rustige waardigheid en overmacht op zijn perso neel etc. te geven, die men van een man dergelijke oositie verwacht. Wat dit betreft bleek Toos Scheffers als de moeilijk „tembare" privé-secretaresse" beter op dreef te zijn. Tot slot nog enkele woorden van lof voor Harry van Zwiete ren de droge conservatieve klerk" en Jan van Hillo. die egmakkelijk en onge dwongen op de planken stond als de ver liefde sportsman. Odia beschikt over voortreffelijke krachten: dat bleek over het algemeen genomen weer eens. Men kan deze ver eniging alleen wat meer critische zin bij de keuze van de stukken toewensen. ONTDEKKING VAN TROEBELINGS- STROMING LOSTE VELE PROBLEMEN OP. Prof. dr Ph. H. Kuenen vertelde de leden van Dlligentia over zijn belang rijke en interessante onderzoekingen aangaande stromingen van slibrijk water onder de oppervlakte van zeeën meren. Het troebele water volgt bodem en bereikt ten slotte het diepste punt, waarna de vracht klei wordt af gezet. In Groningen heeft prof. Kuenen in sloten en tanks zulke stromingen oorzaakt en bestudeerd. Daarbij bleek, dat zij verwonderlijk grote afstanden konden afleggen, terwijl het vermogen om voorwerpen met zich mee te slepen fantastisch was. Hierdoor kon nu verklaard worden, waarom eerst nèt de aardbeving in 1929 bij New Foundland achtereenvolgen.- een groot aantal zeekabels braken, één zelfs 14 uur later op 700 km afstand van de haard. Met een snelheid van 50 km per uur moet hier een „t roe be lings str o m ïn g van door de aardschok losgewoeld slib van een onderzeese helling zijn afgerold. In het laboratorium werd gevonden, dat de zwaarste deeltjes zich in de kop van de stroming bevinden, maar het eerst bezinken. Daardoor ontstaat een merk waardige gelaagdheid in de afzetting, die ook in de natuur is teruggevonden in tal van gesteenten. Aan de hand van vele voorbeelden, geïllustreerd met lichtbeel den en een film, toonde spr, aan, hoe met deze theorie een groot aantal geologische problemen opgelost kan worden. GEKKE, HAAFGEKKE EN KNATSJ- GEKKE VIERDEN VASTELAOVOND. Heel wat leden van de Limburgse Cul turele Kring Den Haag hebben Zaterdag avond storm en regen getrotseerd om zich in de jaarlijkse Vastelaovond-vïering te storten. De kapsels van de talrijke Mes dames en Pompadour's en haremdames waren er wel een beetje „uit" door de regen, maar met de stemming was dat helemaal niet het geval. De „Rödsa Blaoskapel oet Venraoy" liet met moder ne en awwerwetse dans- en aandere me- ziek het KLM-gebouw. waar de feestelijk heden in de bovenzaal plaats vonden, op zijn grondvesten trillen. De Limburgers, die uit dit lawaai nog een maat wisten te destilleren, hosten en zwierden weige moed over de dansvloer rond, al verkeer den zij in de voortdurende bedreiging van ettelijke afgaande klapperpistooltjes en springende ballonnen. Het was trouwens voor iedere aanwezige „leuttrappen ge- blaozen", want „kritikasters en zure bak kesen". zo maakte de ceremoniemeester bekend, werden aan de plisie van Breda oetgelieverd. De hele plisie van Breda had echter de Zeven Ontvluchten niet kunnen weerhouden ook een kijkje in hei KLM-gebo'uw te komen nemen, hoewel zij het ditmaal, inplaats van met blinde vinken, met Limburgse vlaai moesten stellen. In de Vastelaovond-Proclamatie bepaalde artikel 1, dat het feest pas be ëindigd mocht worden als: „de laotste nao hoes is óf als geer aollemaol onder taofei lig"; welk laatste advies meer van harte werd ontvangen dan het eerste. Tot in de vroege morgenuren heeft Haags Lim burg zich uitstekend geamuseerd onder het devies: „geer zeet gek of geer zeet et neet" en wie tenslotte neet gek is op Vast^laovond is ginne Limbürger! VOETBALVER. H.M.S.H. VIERDE KOPEREN FEEST Toen voorzitter W. Gisolf Zaterdag avond met een enthousiaste en kernach tige rede de aanwezigen, in het bijzonder het afd.-bestuurslid de heer Jacq. Questroo en afgevaardigde van S.V.T. welkom heette, was gebouw Padro tot de nok toe gevuld met een feestvierende H.M.S.H.-schare. De meeste lof komt toe aan de Giba- ma's, die in twee schitterende shows ve ler harten veroverden. De muzikale clowns Les Bollini's brachten de lach spieren danig in beweging. Verder zorg de de H.M.SH. toneelafdeling voor aar dige sketches en een geslaagde éénacter. HONDERDEN HAGENAARS VIERDEN ZATERDAGNACHT NOG UITGE LATEN FEEST Zonder enig vermoeden van de ramp, die zich in Westelijk Nederland bezig was te voltrekken, vierden meer dan 1000 Hagenaars in de nacht van Zaterdag op Zondag in alle zalen van Houtrust uitgelaten het Carnavalsfeest van de vereniging Limburgia. Des middags was de Prins door zijn Raad van Elf en zijn hofdames in optocht van het station Holl. Spoor afgehaald: met de muziek van Klein maar Dapper voorop ging het naar Houtrust, waar tegen acht uur de zalen volstroomden met gemaskerde en voor zeker de helft gecostumeerde Hagenaars. Om twaalf uur, na het démasqué werden een groot aantal prijzen uitgereikt. Tot vroeg in de morgen duurde het feest, en eerst toen de carnavalsvierders Zondag middag wakker werden hoorden ze van de grote ramp. HANDELSREIZIGERS IN FEEST STEMMING In café-restaurant De Vergulde Pol lepel kwamen de leden van de afd. 's-Gravenhage van de Ned. Handels reizigers Vereniging Zaterdagavond met hun familieleden in feestelijke stem ming bijeen. De voorzitter de heer D. Hakkenberg, reikte een oorkonde uit aan de ereleden C. J. Geele, oud-voorzitter, J. van Luyn bestuurslid en A. J. H. Pran ger. De Ver. Ned. Fabrikaat bood een film aan over de vervaardiging van tal van Ned. poducten, waaraan een gratis verloting was verbonden. Het muziek- ensemble van de Nat. Vakbond Muziek instrumentmakers en stemmers verzorg den de muziek. Tenslotte werd een ver loting gehouden ten bate van het eigen ondersteuningsfond». De zending der Ned. Herv. Kerk Activiteit op vele terreinen Het „Zendingsblad" uitgaande van de Raad voor de Zending der Ned. Herv. Kerk te Oegstgeest is verschenen met een dubbel nummer (Jan./Februari) in een extra oplage, dat een duidelijk overzicht geeft van de arbeid in Indonesië. Het nummer wordt ingeleid met een artikel van zendingsdirector dr G. P. Locher, die zelf vele jaren in Indonesië is ge weest, en die er op wijst, dat in de nieuwe situatie de zendingsarbeiders geen „blij vers" zijn maar „trekkers". Hun taak is, op velerlei gebied, maar vooral in de opleiding der plaatselijke krachten, te dienen en de Indonesische Jonge Kerken bij te staan in de opbouw harer gemeen ten. Is die taak volbracht, dan trekken zij naar een ander gebied. Hiermede is in feite het veranderd karakter van het Zendingswerk aangegeven: geestelijke en materiële hulp aan de Jonge, zelfstandige Kerken van Indonesië. Deze stoffelijke hulp kan Nederland via haar Zendiings- organen alleen bieden, wanneer de ge meenten daarin in voldoende mate bij dragen. Deze hulp werd in 1952 verkre gen ten bedrage van 1,2 miljoen gulden, een som, die nog iets moet stijgen om aan alle aanvragen te kunnen voldoen. Overigens ontneemt de inhoud van dit nummer van het Zendingsblad aan elk gerucht de grondslag, als zou er voor de Zending in Indonesië geen mogelijkheid meer zijn. Immers, wat aan de hand van de feiten omtrent de verschillende aspecten van het werk wordt gezegd, is eigenlijk verrassend. Er is zeer veel te doen op dit gebied. Op Sumatra en Java. De Oost-Javaanse Kerk bloeit, ook al is zij klein. Op Zuid-, West- en Midden- Celebes eveneens. Er zijn Jonge Kerken in opbouw op verschillende kleinere eilanden. Het medisch Zendingswerk gaat door, er is enorme behoefte aan lectuur en het onderwijs vraagt veel krachten. Dit alles is voor een groot deel een kwestie van opleidingsmogelijkheid in Nederland. Ook daarvoor moeten de middelen aanwezig zijn. Deze ontbreken nog voor een deel, waardoor helaas aan staande artsen en verpleegsters, die zich aanmelden, onderwijskrachten en predi kanten, niet in de opleiding hier te lande nog konden worden betrokken. Nu het Zendingshuis te Oegstgeest van 1 Sept. a.s. af weer geheel en al centrum zal worden voor deze arbeid tehuis o.m. ook voor gaande en komende zendings arbeiders, voor de verlofgangers met hun gezinnen zal ook dit als stimulans kunnen fungeren. Als hoofd van dit cen trum zal ds H. A. C. Hildering optreden, die sinds enige tijd met verlof hier te lande is en een veeljarige ervaring op Java achter de rug heeft. De weten schappelijke leiding blijft in handen van de rector der Zendings Hogeschool, de vroegere Haagse predikant dr E. Jansen Schoonhoven. Reorganisatie Zendingshuis Oegstgeest Het zendingshuis te Oegstgeest, waar in zowel de zendingshogeschool als het zendingsbureau gehuisvest zijn, zal enigs zins gereorganiseerd worden in verband met de nieuwe ontwikkeling van het zen dingswerk. De raad voor de zending heeft besloten de voor inwoning beschikbare ruimte te bestemmen: a. voor alle a s. zendings arbeiders, met hun echtgenoten of ver loofden; b. voor zendingsarbeiders met verlof en hun gezinnen. De raad voor de zending benoemde ds H. A. C. Hildering. zendingspredikant met verlof van Soerabaja, om leiding te geven aan het zendingshuis volgens deze nieuwe opzet, die op 1 September 1953 zal ingaan. Doopsgezinden en Remon stranten bij Filmcentrum De stichting filmcentrum is in 1947 door de Nederlandse Hervormde Kerk in het leven geroepen met het doel het film- vraagstuk op kerkelijk verantwoorde wijze aan te pakken. Thans is het oecumenisch karakter van filmcentrum versterkt door de directe aansluiting van de algemene doopsge zinde sociëteit en de Remonstrantse broe derschap. Zendingspredikanten herdacht In zijn eerste vergadering van dit jaar heeft de raad voor de zending te Oegst geest de overleden zendingspredikanten ds H. v. d. Klift en ds K. Riedel her dacht. Afscheid werd genomen van de heer en mevrouw Maat, die 29 Januari voor het landelijk opbouwwerk naar Celebes zouden vertrekken. Dr G. P. H. Locher sprak hen toe en overhandigde een bijbel. De Geref. kerk van 's-Gravenhage- Oost ontving voor het tekort der kerk een gift van ƒ1,000. EXAMENS. LEIDEN. Doet. examen Indonesisch recht M C Dubbeldam. Dordrecht, H L C Schutte- vaer, Den Haag, Liauw Sian Tek. Leiden. Doctoraal examen klassieke taal- en letter kunde H W Picket. Rotterdam. Doctoraal ex. geneeskunde; mej. P A de Kielte. Den Haag en W A Engelbrecht. Was senaar, H P Jcremiasse, cum laude, Den Haag, A M Kaptijn, Leiden. H J S Kayser. Amsterdam, C M Koning, Vlaardingen, A W Peuchen, Den Haag en A Th Schweizer, Lei den. Semi-arts-ex. J W v d Heydt, Voorburg, F J Holland, Vriezenveen, R Vernie, Voorburg R G J Willighagen, Den Haag. Arts-ex. P de Baan. Den Haag, H van Houten Den Haag en A P Oliemans. Leiden. AMSTERDAM. VU. Doctoraal examen theologie P J N Smal, Pretoria (Z.Afr.), ds R Koolstra. cum laude. 's-Gravenhage. Candi- daats-examen theologie J Wessel. Leiden. Een gedeelte van Uw aankoop komt gedurende de maand Februari ten goede van de HET HUISHOUDCENTRUM Wij beseffen dat het vanzelf spreekt dat alle abonné's van Het Vaderland naar vermogen zullen bijdragen aan het Nationaal Rampenfonds Wel willen wij U met nadruk wijzen op de noodzakelijkheid van STORT METEEN op een van de volgende manieren 1. Per postgiro 9575 van het Nationaal Rampenfonds 2. per postwissel naar het Secretariaat Nationaal Rampenfonds, Statenlaan 81 Directie N.V. De Courant Het Vaderland. GEROUT. TYPISTES EN STENO-TYPISTES Vereist: dipl. Mulo A of daaraan gelijkstaande schoolopL Leeftijd tot 30 jaar. Schriftelij*ke sollicitaties te richten onder no. 17591 Het Vaderland. Bij enige Rijksdiensten te 's-Gravenhage kunnen geplaatst worden ENIGE MANNELIJKE ADMINISTRATIEVE KRACHTEN Eisen: leeftijd tot 25 jaar, dipl. H.B.S./Gymn. event. Mulo A/B, kunnen typen. Enige kantoorervaring en dipL of kennis van boekhouden strekt tot aanbeve ling. Sollicitaties onder motto G/MAK 22. te richten tot de Centrale Personeelsdienst, Bezuidenhout 15, Den Haag. V Accountantskantoor te 's-Cravenh^ge (Lid V.A.G.A.zoekt een Uitvoerige sollicitaties met vermelding van o.a. op leiding, practijk en verlangd salaris ond. no. 17532 Het Vaderland. Betrekkingen aangeboden Accountantskantoor te 's-Gravenhage zoekt voor dadelijke indiensttreding goed kunnende typen. Leeftijd boven 25 jaar. Uit voerige sollicitaties met vermelding van o.a. oplei ding. practijk en verlangd salaris ond. no. 17524 Het Vaderland. VERZEKERING MIJ. „ZURICH" vraagt voor haar kantoor te 's-Gravenhage voor spoedige indiensttreding EEN GEROUTINEERDE STENO-TYPISTE Nederlands, Duits, Frans. Leeftijd tot 30 jaar. EEN STENO-TYPISTE Nederlandse taal. Leeftij'd tot 25 jaar. Alsmede JONGSTE BEDIENDE (mnl. of vrl.) Leeftijd niet boven 17 jaar. Brieven te richten aan Afd. Personeel, Parkstr. 10a, Den Haag. N.V. Rubberfabriek VREDESTEIN Haagweg 130 Loosduinen VRAAGT A. EEN VROUWELIJKE KRACHT voor de machinale boekhouding Leeftijd ca. 19 jaar. Bij voorkeur Mulo-opl. B. ENIGE VROUWELIJKE KRACHTEN voor de Administratie Leeftijd 1619 jaar. Mulo-opl.; kunn. typen. Sollicitaties te richten aan de Afd. Personeels Zaken FRESE HOCEWEG vragen voor hun kantoren in Indonesië enige Brieven m. uitvoerige inlichtingen aan het kantoor adres: AMSTERDAM, HERENGRACHT 500. Het Centraal Bureau voor de Statistiek zoekt voor het bedienen van electrische tel. en reken machines, waarvoor in bureautijd een speciale opleiding wordt gegeven. Bij indiensttreding ver plicht men zich tot een dienstverband van ruim 2 j Gedurende deze tijd ontvangen de jongelui bij hun beroepsaanleg passend avondonderwijs op kosten, van het Bureau. Vereisten: leeftijd 15 a 16 jaar; opleiding tenminste enig voortgezet onderwijs. Indiensttreding 2 Mrt. a.s. Aanmelding: voor hen, wier achternaam begint met- A t/m E op 3 Februari a.s., F t/m K op 4 Febr. a s L t/m P op 5 Februari a.s. en R t/m Z op 6 Febr a s' steeds tussen 8.30 en 10.30 uur. OOSTDUINLAAN 2, 's-GRAVENHAGE. Er moet rekening mede worden gehouden, dat men op dezelfde dag des middags terug moet komen voor een nader onderzoek. Het is belangrijk, dat een der ouders meekomt.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5