HULPVERLENING DOOR MILITAIREN Schade en volkshuishouding Uren van spanning voor de kustwacht NEDERLAND WENST E.B.U. TE BEHOUDEN Ver. voor de Effectenhandel wordt in rechte hersteld HET VADERLAND 7 MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 Alle strijdkrachten, die in de loop van gisteren opdracht kregen naar hun schepen, inrichtingen, garnizoenen en standplaatsen terug te keren, zijn gesteld onder het centrale hevel van de Nederlandse territoriale bevel hebber, luit.-gen. D. C. Buurman van Vreeden. Samen met het hoofd van de Rijkswaterstaat wordt 6nel gewerkt om een beeld te krijgen van de om vang van de ramp. Waar nodig wordt hulp verstrekt. On der bijzonder slechte weersomstandig heden werden een vijftiental verken ningsvluchten. door de luchtmacht uitge voerd, twee Mitchells „dropten" rubber bootjes boven Goeree, Er zijn verder maatregelen genomen om Kruiningen te evacueren en ook zal het bedreigde deel van GoereeOverflakkee alle hulp ver schaft worden, die voor evacuatie der be woners noodzakelijk is. Hiertoe zijn reeds marine-eenheden ingezet. De luchtmacht maakt zich gereed om meer rubbervlotten uit te werpen. Zij zal de geïsoleerde ge bieden tevens door middel van „drop ping" van levensmiddelen en drinkwater voorzien. Op diverse plaatsen wordt door de troe pen incidenteel hulp verleend. Zo zijn militairen ingezet in Vlaardingen, Waal wijk, Willemstad, Fijnaard, Steenber gen, Hoge- en Lage Zwaluwe, Hellevoet- sluis, Putten en Oudenhoorn, in de Krim- penerwaard, in Vlissingen en de zg. zak van Zuid-Beveland. Uit Weert werden troepen gedirigeerd naar Terneuzen in Zeeuws-Vlaanderen. Deze militairen heb ben via België de bedreigde plaats be reikt. Gedurende de nacht werden zoek lichten ingezet om de werkzaamheden te kunnen voortzetten. In talloze garnizoe nen zijn maatregelen getroffen voor mas sale vulling van zandzakken. Marine werkt met boten De algemene leiding van het hulpwerk uhuvr' se marine berust bij de comman dant maritieme middelen te Amsterdam, kapitein ter zee J. F. van Duim. Het bureau is in de Marinekazerne gevestigd. De Zondag heeft men gebruikt om een aantal schepen gereed te maken. Deze zijn Zondagavond en in de nacht van Zondag op Maandag afgevaren. Van Amsterdam uit werden twee sleepboten naar den Bommel op Flakkee gezonden, elke met een aantal vletten en sloepen. Van Am sterdam vertrokken naar Galatheapolder twee sleepboten met twee vletten. Van Rotterdam naar Middelharnis zijn 20 rubberboten vervoerd. Voorts gingen nog van Rotterdam: het communicatievaar tuig „Bellana" en een aantal motorvaar tuigen, naar Stellendam de motorred dingsboot Prins Bernhard, naar Numans- dorp een motorsloep van de onderzee dienst en een kotter van de „Karei Doorman", naar Zuidland een motor- schouw van de onderzeedienst, naar Wemeldinge een motorvaartuig en naar Middelharnis nog een motorvaartuig en. een sleepboot. Amerika, Canada, Frankrijk, Engeland en België werken mee De Amerikaanse autoriteiten hebben ten behoeve van de „dropping" vliegtui gen ter beschikking gesteld, die hun basis hebben in de Amerikaanse zone van Duitsland. Ook Canada heeft algemene militaire hulp toegezedg. Frankrijk stelde reeds twee pioniersbataljons ter beschik king. Uit West-Duitsland komt een Amerikaans legercorpscommandant met 15 officieren over, die gezamenlijk met deskundigen van Waterstaat en Ne derlandse autoriteiten luchtverkenningen züllen uitvoeren om tenslotte een gede tailleerd plan voor de hulpverlening op te stellen. De Britse marine stelde ondanks de nood in Engeland zelf 10 helicopters ter beschikking, die op de vliegbasis Woens- drecht gestationneerd, voor evacuatie van bewoners van geïsoleerde boerderijen en kleine geïsoleerde groepen worden inge zet. Ook België, zelf getroffen door di ramp, stelde één bataljon voor hulp in Zeeuwsch-Vlaanderen ter beschikking, waarvan reeds twee compagnieën werden aangevraagd, Rode Kruis werkt ijverig in en voor getroffen gebieden Van de vele honderden-, die Zondag op het hoofdbestuur en bij de plaatselijke af delingen van he Ned. Rode Kruis hun diensten kwamen aanbieden is een aan tal dat de organisatie en de werkwijze goed kent, direct tewerk gesteld, o.a. bij het overbelaste secretariaat en. de inten dance. Het is begrijpelijk dat personen die vol enthousiasme wilden helpen en die zich daartoe al in oliejassen en laar zen hadden, gekleed teleurgesteld waren, dat ze niet direct konden worden inge schakeld, maar onder deze uiterst moei lijke omstandigheden moeten de richt lijnen, die de coördinatie van de hulp be ogen, in acht worden genomen. Vele honderden hebben zich elders verdienstelijk gemaakt bij de inzamelin gen van kleding en materiaal. Tientallen zwaarbeladen auto's uit de niet getroffen delen van ons land stroomden de gehele dag Den, Haag binnen om aan de inten dance van het N.R.K. kleding, schoeisel, dekens en meubels te brengen. Om 11 uur gisteravond kon er in het gebouw van de intendance niets meer bij, Dankbaar wer den toen de aanbiedingen aanvaard van firma's, die magazijnruimte en pakhuizen ter beschikking stelden, want de stroom van goederen die dc U.V.V., Rode Kruis afdelingen, verschillende organisaties en particulieren nu reeds hebben ingezameld, houdt steeds aan. Het noodziekenhuis in Ridderkerk staat gedeeltelijk onder water maar men ken de toestand aan. Achthonderd mannen hebben daar met succes gewerkt aan de dijk. Hun arbeid werd extra moeilijk, om dat er geen water is, maar de intendance zal trachten melk ter plaatse te brengen. Naar He.idrik-Ido-Ambacht zijn ten be hoeve van aldaar opgenomen evacué's 'n paar honderd dekens gezonden, In totaal zijn duizenden dekens en noodslaapplaat- sen naar verschillende oorden verzonden. De intendance heeft voorts zendingen klaargemaakt van brood, margarine, sui ker en kindervoedsel voor het vliegveld Valkenburg, want daar zullen helicopteres opstijgen die deze levensmiddelen zullen uitwerpen boven Moerdijk, Stellendam en Stavenisse. De Haagse gemeente apotheek heeft vannacht doorgewerkt om aan deze zendingen medicamenten toe te voegen. Voorts vertrok een vrachtauto naar Hellevoetsluis om 2600 broden te laden op de reddingboot Neeltje-Jacoba, die deze goederen naar Goeree zal over brengen. De voorraad levensmiddelen van de intendance is nu totaal uitgeput. Hulp van buiten Het Deense Rode Kruis heeft, onder be tuiging van diepe sympathie aan zijn Nederlandse zusterinstelling hulp aange boden. Het Canadese Rode Kruis heeft hulp aangeboden voor de door overstromingen getroffen gebieden van Engeland en an dere landen, heeft William Stanbury, commissaris van het Canadese Rode Kruis Zondagavond medegedeeld. Er waren ech ter geen verzoeken om hulp in antwoord op het aanbod ontvangen. De getroffen gebieden zouden een voorraad goederen, r het grootste deel kleren en bedde- goed, van het Canadese Rode Kruis kun nen aanspreken. Gemeenten en particulieren 3. en W. van Groningen zullen een col lecte in hun gemeente organiseren, In Almelo, Hengelo, en Enschede wor den inzamelingen gehouden. Uit Enschede zijn gisteravond 12.000, uit Almelo 2000 dekens verzonden. Wagens vertrokken uit Hengelo en Borne. In Almelo zal men drie dagen lang geld en goederen verzamelen. Aan het personeel der bedrijven zal verzocht worden overuren, te maken ten behoeve an de getroffenen. In tal van gemeenten boden werk nemers van particuliei'en aan voor dit doel extra overuren te maken. Uit Leiden zijn honderden studenten naar Oostvoorne en Spijkenisse ver trokken. Landelijke specialisten- vereniging betreurt de prijzenbeschikking Deur van overleg stond open Het centraal bestuur der landelijke specialisten-vereniging heeft met zorg kennis genomen van de afkondiging van de prijzenbeschikking medisch-specialisti- sche verrichtingen voor ziekenfonds verzekerden in dc Staatscourant van 30 Januari jl„ ook 'al is de prijzenbeschik king niet van toepassing op de leden der L.S.V., maar op de leden van de Nod. Vereniging van Specialisten. Afgezien van de ernstige theoretische en practlsche bezwaren die kunnen wor den ingebracht tegen een pry/.onheschik- king op dit terrein, betreurt het centraal bestuur de afkondiging te meer, daar offlcieuse persoonlijke besprekingen, ke in de afgelopen week werden gevoerd, de hoop wettigden dat op zeer korte ter mijn b\j rechtstreeks overleg tussen par tijen een basis zou worden gevonden tot voortzetting der onderhandelingen. Ambtenaren geven 3 pet van salaris Bewogen door de felle nood in de geteisterde gebieden hebben de ambte naren van het ministerie van Financiën besloten deze maand 3 van hun sala ris af te staan voor leniging van de ergste nood. Prof. Romme over West-Europese samenwerking Op de tweede dag der vergadering, die de partijraad van het Katholieke Volkspartij in Utrecht heeft gehouden, heeft prof. C. P. M. Romme als voorzit- van de Katholieke Tweede Kamer fractie de houding geschetst, die de partij in de huidige omstandigheden inneemt. De gang van zaken ten aanzien van Westerse verdediging, aldus prof. Romme, blijft ons met zorg vervullen. De deur naar de noodzakelijke mede- erking van West-Duitsland staat nog allerminst open: In Frankrijk. België en West-Duitsland zelf blijft onzekerheid bestaan aangaande het lot van het Euro pese legerverdrag. Men is niet voldoen de bedacht op het gemeenschappelijke gevaar in West-Europa, ook hier in ons land niet. In de overwegingen van de mensen neemt dit primaire gevaar niet die plaats in, die het behoort in te nemen. Het is niet reëel, te hopen op een zachtzinnig verlopen van het commu nisme. De grote fout zag prof. Romme in een gebrek aan offerzin en saamho righeidsgevoel, zowel aan deze als aan gene zijde van de Oceaan. Gezius- en werkgelegeiiheids- politiek Op nationaal terrein stelde prof. Rom me gezins- en werkgelegenheidspolitiek op de voorgrond. Het werkgelegenhcids - vraagstuk schreeuwt om een spoedige oplossing. Het wachten is nog steeds op de concrete regcringsplannen. die in de Troonrede zyn aangekondigd, het getal van meer dan 160.000 werklozen is tevens een waar schuwing, wat ons volk te wachten staat Bij Dordrecht: de trein kan niet verder. indien men het euvel van de werkloos heid niet structureel aanpakt door werk verruiming in het particuliere bedrijfs leven. Het is de allerhoogste tijd, dat een hierop gebaseerd realistisch en gedurfd plan te voorschijn komt. Over de Kabinetsformatie na de jong ste verkiezingen kwam spreker tot de persoonlijke conclusie, dat hij zich iets tevredener kon voelen over de Katho lieke plaats In het kabinet dan over de Katholieke plaats in de verkiezingsuit slag. De positie van de fractie tegenover de Regering kenschetste hij als vrijstaand. De fractie zal de Regering dan ook waar mogelijk steunen. Samenwerking moet er zijn, nu we toe zyn aan een van de belangrijkste histo rische taken, waarvoor wij ooit werden gesteld: de verwezenlijking van de ge organiseerde samenwerking tussen werk gevers en werknemers onder supervisie van de overheid. Het is ook een Katho lieke taak, de mensen, vooral de brede massa der buitenkerkelijken, ontvanke lijk te maken voor de aanvaarding van de Christelijke beginselen. Christendom en humanisme De aanspraken, die het humanisme maakt op de geestelijke verzorging van alle buitenkerkelijken en zijn werkzaam heid ten aanzien van personen, die onder overheidstoezicht zijn gesteld, wijzen wij af, zo zei hij. Hierover zal het laatste woord nog niet gesproken zijn. De gees telijke verzorging door een beweging, die geen persoonlijke God kent, is een on gerijmdheid. Andere verzorging is mo gelijk, maar die moet zich dan ook be perken tot werkelijke humanisten, een begrip dat heel wat enger is dan dat dei- buitenkerkelijken. De overheid moet to lerant zijn, de gewetensvrijheid ontzien, ook van de humanist, maar mag het waardeverschil niet uit het oog verliezen. 75 Millioen gulden? Onwillekeurig staat menigeen er bij stil hoe enorm groot de aangerichte schade moet zijn. Deze schade is nog vol strekt niet te overzien en het is daarom ook niet wel mogelijk een beeld ervan te geven Het is echter wel interessant en kele berekeningen op te steiien op grond van statistisch materiaal en enige wis kundige fantasie. Men dient dan van en kele basisindrukkeri en vaststaande alge meenheden uit te gaan, Zo is het aantal gemeenten, dat min of meer ernstig is getroffen door de ramp, ongeveer gelijk aan 10 pet van het totale aantal gemeenten. Nu kan men zeggen, dat in het totale aantal Nederlandse ge meenten het Nederlandse nationale in komen wordt verdiend. Omdat er ver diensten uit het buitenland komen, neemt men dan voorzichtigheidshalve van het nationale inkomen alleen dat deel, dat opgebracht wordt door produc tie in de bedrijven. Dit inkomen bedraagt ƒ15.530.000.000 Hiervan zou 10 pet in ge val van blijvende „totaalschade" dus be dragen 155,3 min. Omdat de gemeenten niet allen even ernstig getroffen zijn, kan men de uitkomrt voorzichtigheidshalve het best vermenigvuldigen met de „fifty/ fifty-factor", dus met M. Dan bedraagt de directe en indirecte schade derhalve O rond 75 millioen, zijnde plm 4 pet van het totale nationale inkomen of 5 pet van de totale nationale productie. Controleert men deze uitkomst op waarnemingen voor zover die mogelijk waren (b.v. schade Zandvoort enkele ton nen, schade Amsterdam enkele duizenden guldens, schade spoorwegen enkele mil- lioenen) dan krijgt men bij een zekere rubricering naar gebied (globaal) een zelfde cijfer tot uitkomst. Ten slotte kan men dit cijfer van ƒ75 millioen nog enigszins anders rubriceren door een op stelling te maken als volgt: spoorwegen ƒ10 millioen, defensieprestaties 5 min; waterstaat 25 min; verzekeringswezen ƒ25 min; persoonlijke schade ƒ10 min, hetgeen in totaal ook ongeveer 75 min gulden uitmaakt. Er zitten in deze waarschijnlijkheids berekening natuurlijk te veel schattingen dan dat men serieus van dit totaalbedrag uit zoü mogen gaan Het gebied is ech ter vrij uitgestrekt in oppervlakte tegen het totaal van het land, zodat volgens de wet van de grote getallen de grove schat tingen en onbekende factoren door de massa worden geëlimineerd. Raamsdonckhaven: water in de zitkamer en in de winkel. KLM-dienst op Klagenfurt De provinciale regering van Karinthië heeft bekend gemaakt, dat onderhande lingen met de KLM zijn gevoerd over de Instelling van een luchtvervoersdienst tussen Amsterdam en Klagenfurt. De KLM-toestellen zouden Frankfort aan doen op weg naar Klagenfurt. De dienst zal deze zomer ingaan. Op het ogenblik worden ook bespre kingen gevoerd over een verbinding van Amsterdam met Belgrado via Klagenfurt. De Zuid-Slavische luchtvaartmaatschap pij JAT zou dan op Klagenfurt moeten vliegen. Wanneer de nieuwe diens.t van KLM ingaat, zal Klagenfurt vermoede lijk de honderdste stad zijn in het lucht net van de KLM. Amsterdam ging „naar Zandvoort „Alsof er een bom was ingeslagen" Hoewel daarvoor meermalen aanleiding was, is de Zandvoortse reddingboot'^,e dwingt tot verder gaan. In hoeverre n 4 I dit mogelijk zal zyn, hangt af van de „Dodok de Wit" niet in staat geweest uit te varen omdat alle toegangswegen tot solidariteit van de West-Europese lan- het vroegere strand waren weggeslagen en de kokende zee tot aan de boulevard j den. Indien een land deze solidariteit Minister Zijlstra in Brussel Critiek op voorbarige convertibiliteitsplannen Op de slotzitting van de te Brussel gehouden conferentie van de Europese Liga voor economische samenwerking heeft de Nederlandse minister van Economische Zaken, professor dr J. Zijlstra, een rede uitgesproken, waar in hij nader is ingegaan op bepaalde aspecten van de ontwikkeling van de Europese samenwerking. Vóór alles zal er thans naar sprekers mening by de regeringen der Europese landen op moeten worden aangedrongen, dat hetgeen is bereikt, wordt geconsoli deerd en stelselmatig wordt uitgebreid. In dit verband acht spr. het een ge lukkige omstandigheid, dat het econo misch aspect van het streven naar samen werking in steeds toenemende mate op de voorgrond wordt geplaatst. De minister ging vervolgens in op het geen op het gebied van de monetaire reconstructie in de achter ons liggende periode in het West-Europese overleg werd bereikt en noemde hierbij in de eerste plaats de Europese Betalings Unie. Uiteraard mag men niet uit het oog verliezen, dat de EB.U. slechts een fase is in een bepaalde ontwikkeling. Het staat evenwel vast. dat West-Europa met de instelling van de E.B.U. bepaald een juiste weg heeft ingeslagen, en een weg stond. Tienduizenden Amsterdammers hebben na het vernemen van de berichten omtrent de toestand langs de zee op allerlei manieren getracht Zandvoort te bereiken. Zy namen daar de schade in ogenschouw en konden zich overtuigen, dat de grootste spanning voorbij was. In de hoofdstad zelf heeft onze beurs- redacteur niet bijzondei- veel sensaties beleefd. De stad was in de loop van de Zondag geheel opgeruimd. Er zijn in de nacht van Zaterdag on Zondag een 25-tal bomen omgewaaid en wat daken bescha digd. De haven leed géén schade. Het water in de Oranjesluizen stond lager dan ooit in de laatste honderd jaar als gevolg van het feit, dat de Westenwind het water van de Gouwzee en van het IJseLmeer naar het Oosten joeg. Er was door het uitvallen van de grote centrale enkele uren geen stroom geweest 's nachts, maar daarmede heeft men de ongemakken van de hoofdstad ook ver teld Uittocht naar de kust Deze weinige eigen zorgen waren wel licht de oorzaak van de grote nieuws gierigheid van de Amsterdammers om eens te gaan kijken hoe het er bij de kust uitzag. De N.Z.H.V.M. bracht met veel extra-materiaal honderden nieuws gierigen naar Zandvoort. Ook tussen Haarlem en Zandvoort werd met extra materiaal gereden en deze vervoersver- sterking bracht men ook in praktijk bij de autobusdiensten en zelfs bij de N.S., die overigens al zorgen genoeg hadden. De gemeentepolitie in Zandvoort had handen vol werk om de duizenden auto's die van 12 uur 's middags af over de Zeeweg via de boulevard door Zandvoort reden, enigszinsin het rechte spoor te houden. Zaken werden er in Zandvoort hoegenaamd met gedaan. Het dorp was spoedig uitverkocht. De café's waren slechts betrekkelijk goed bezet. Na een vluchtig contact met de over bezette politie -— zowel de inspecteur als de burgemeester waren voortdurend op pad vertelden de mannen van de red dingboot ons van hun ervaringen in de afgelopen nacht van Zaterdag op Zon dag. Het was de meest woeste nacht, die zij ooit hadden meegemaakt. Het water was nimmer zo hoog. Het steeg tot een viertal meter langs de toch vrij hoge boulevard, waaraan voor tien duizenden guldens schade is toegebracht. Het strand is grotendeels weg. Alle toe gangen tot de zee van de boulevard af z\jn volkomen weggeslagen. De eenvou dige behuizingen van de badondernemin- gen zijn weg; ook het zwembad van hotel Riche is verdwenen. De hotels op dc bou levard hebben zwaar geleden. Speciaal in de buurt van de bekende „rotonde" is de materiële schade aanzienlijk. In het dorp ziet het er uit of er een zware bom is gevallen; alle huizen heb ben min of meer zwaar beschadigde da ken. Onbewoonbaar zijn echter geen hui zen geworden. De Boulevard was begaan baar op een klein gedeelte na bij de „ro tonde" waar het fietspad is weggeslagen. Boot op liet strand Tegen Zondagochtend om vier uur is een Duits tankertje, dat al uren in nood verkeerd had, ten Zuiden van Zand voort by paal 7 tegen de duinen gesla gen. Vele uren hebben de mannen van de Zandvoortse reddingsboot nog ge hoopt, dat zy een kans zouden krijgen de boot te benaderen met het schiet- toestel, doch daar zee- en luchtsfeer niet waren te onderscheiden is dit niet gelukt. Voordat de boot op het strand werd geworpen wat daarvan dan nog over is was de spanning zeer hoog geste gen. In verband met het steeds hoger komende water (niemand kon zich deze hoogte herinneren) begon men zich bij de hoogste instanties enigszins bezorgd te maken: de Haarlemmermeer ligt niet zo ver achter Zandvoort. Bij het aanbreken van het daglicht nam de orkaan echter in kracht af en liet het zich aanzien, dat het ergste voorby was. Uitgesproken gerust was men in Zandvoort echter bij het aanbre ken van de nacht op Maandag nog niet geheel. De verjaardag van Prinses Beatrix Zoals gebruikelijk is, heeft Prinses Beatrix ook haar vijftiende verjaardag tezamen met de Baarnse kinderen ge vierd. Dit gebeurde in Flora waar het kindercircus Elleboog uit Amsterdam op uitnodigingder Baarnse Oranjevereni ging een tweetal voorstellingen gaf. De tweede die te 16.15 aanving werd bijge woond door H.M. de Koningin, de jarige Beatrix en haar zusjes Irene en Margriet. Tijdens de afwezigheid van de gezant Van Oostenrijk, die voor een kort verlof uit ons land is vertrokken, treedt als tijdelijk zaakgelastigde op do heer A. Agstner, secretaris van het gezantschap. De heer E. Verghis, secretaris van het gezantschap van Griekenland, treedt op als tijdelijk zaakgelastigde. De gezant is voor enige tijd naar Athene ver trokken. Intussen kwam Zondagmiddag het be richt, dat de reddingsboot Neeltje Jaco- ba van IJmuiden zich helemaal in het Zuiden onder Noordwljk bevond. Ten Noorden van deze boot bevonden zien enkele vry grote vrachtboten, welke vanuit Zandvoort waarneembaar wa ren. Een ervan was naar het vermoe den der reddingsmanschappen stuurloos. De schepen bevonden zich toen edhter nog vry ver uit de kust, ter hoogte van de vierde bank. Toen het donker begon te worden, kregen ook de Amsterdammers die het strand volgens de Zandvoortse politie „onveilig maakten" genoeg van de straffe zeewind en gingen zij in drommen naar huis. Hoe de vervoerdiensten het heb ben kunnen redden is een raadsel; er waren trouwens in Zandvoort geen taxi's meer te krijgen. Omstreeks 18 uur Zondagavond bij de vloed was er met enige omzichtigheid op het strand te komen. Men struikelde voortdurend over de trottoirtegels van de weggeslagen toegangswegen. Verkeer rond de hoofdstad In de eerste plaats moest het trein verkeer van de hoofdstad uit een kracht, proef doorstaan. Men heeft op het Am sterdamse C.S. echter kams gezien een maximum aan energie in te zetten en hierdoor te bereiken, dat het verkeer volkomen normaal verliep, ook wat be treft de buitenlandse treinen, die moes ten worden omgelegd. Alles liep en ver trok op tijd. Op de wegen was het Zondag bij zonder druk, maar er behoefde vrijwel nergens politie aan te pas te komen om regelend op te treden. •breken door b.v. eenzijdig de converbiliteit van zijn valuta te herstel len, zou dit voor de andere landen een stap achteruit kunnen betekenen. In dit geval zou men zich met ernst moeten afvragen of de E.B.U. kan worden ge handhaafd. Dit zou voor het streven naar het scheppen van een gemeen schappelijke markt een zware slag be tekenen. Europese Liga is voor valuta-correcties De Europese liga voor economische samenwerking heeft Zaterdag aange drongen op vrije inwisselbaarheid van valuta en een zo ruim mogelijke ge meenschappelijke markt. Aan het einde van deze bijeenkomst van Europese financiële deskundigen, politici, industriëlen en vakverenigings- vertegenwoordigers is een motie aange nomen, waarin wordt verklaard, dat het van belang is, dat de Amerikaanse rege ring een economische politiek handhaaft, welke er op gerioht is buitensporige schommelingen van de prijzen en in de economische bedrijvigheid te voorkomen, in verband met de invloed, welke de r tuatie in de V.S. heeft od de eobnomi- sohe bedrijvigheid in andere landen. In de motie wordt verder verklaard, act enkele vertegenwoordigers voorge steld hebben de prijs van het goud te wijzigen als bijdrage tot vermindering van het dollartekort in enkele monetaire gebieden, wanneer maatregelen genomen zouden worden om te voorkomen, dat deze herwaardering inflatoir zou werken. De motie zal ter kennis worden ge bracht van de regeringen der aangeslo ten landen en van de raad van Europa, evenals een rapport van de bijeenkomst. In het verdrag van oprichting van de Europese kolen- en staalgemeenschap heeft men, gezien het bestaan van de E.B.U. afgezien van het creëren van een beperkte multilaterale betalingsregeling. Hierbij dient men in het oog te houden, dat de kolen- en staalmarkt slechts een beperkt deel van de totale goederenuit wisseling omvat. Voor een verdere één- making van de Europese markt is een uitbreiding en versteviging van de E.B.U. onontbeerlijk. Douane-unie De huidige procedure wat de liberali satie van de handel betreft dient volgens spr. te worden beschouwd als een eerste stap die. nu zij gezet is, noodzakelijker wijze dient te worden gevolgd door een volgende stap, willen wij niet stilstand of zelfs teruggang riskeren. „En dan ge loof ik aldus zeide spreker dat deze volgende stap, gezien het tempo van de politieke en economische ontwik keling, een grotere moet zijn. En dan geloof ik evenzeer dat, in sterkere mate dan ooit tevoren, West-Epropa voor de dwingende noodzaak staat op reële wijze zijn streven te richten op de „vorming van een Europese douane-unie." „Ik erken gaarne zo eindigde de minister zijn betoog dat ik hier een onderwerp aansnij. dat grote risico's meebrengt voor een gevestigde economi sche structuur en voor de gevestigde be drijven der deelnemende landen. Het is duidelijk, dat men van de onderhavige regeringen niet mag verwachten, dat zij zonder meer het bestaande bedrijfsleven zullen blootstellen aan de plotselinge schokken van het wegvallen van tarief bescherming. Daarom zou men tevoren een bepaalde overgangsperiode moeten vaststellen. Voorts zou men kunnen over wegen de offers welke stellig met het sluiten van een douane-unie gepaard zouden gaan op billijke wijze onder da deelnemende landen te verdelen." Volgende maand ledenvergadering Volgens een beschikking van de Raad: Crena de Iongh, J. van de Grampel, mr voor het Rechtsherstel zyn onder meer.E. H. Halbertsma. C. C. P Ingwersen. de statuten van de Vereniging voor de G. J. Jongepier. A. Kloppenburg, mr H. Effectenhandel te Amsterdam opnieuw I F. van Leeuwen. C. Mandersloot, J. C. vastgesteld, zoals deze luidden op het tyd-1 van Marken. L Proos Hoogendijk, C. J. stip van haar erkenning als „Bedryfs-1 baron Schimimelpenninck van der Oye, groep Effectenhandel" (Deze „erkenning"| William Schrikker, A. L. de Vlaming, uit de oorlogstijd is zoals bekend bij be- W. Vrolijk, ir J. C. M Wijsman. schikking van de minister van Financiën op 30 Januari ingetrokken). Tussen 1 Maart en 15 April zal een al gemene vergadering van de leden der ver eniging plaats hebben teneinde overeen komstig de statuten van 1939 een nieuw Bestuur en een Commissie van Beroep te kiezen en het Reglement van orde op nieuw vast te stellen. Als leden van het 'bestuur van de ver eniging zijn door de Raad van het Rechtsherstel aangewezen de heren S. Invoerrechten bij monsters Van 1 Februari bestaat een door de lan den der algemene overeenkomst inzake ta rieven en handel (G.A.T.T.) uitgewerkte conventie voor rechtenvrije invoer van mon sters wanneer zij door 16 landen wordt ge ratificeerd of aanvaard. Het doel der con ventie is het mogelijk te maken, dat mon sters van geringe waarde, die bestemd zijn voor het verwerven van orders, vrij van invoerrechten worden ingevoerd, onder het geven van onderpand (hetwelk wordt terug gegeven, wanneer de monsters weer worden uitgevoerd) dat bepaalde soorten adverten tiemateriaal vrij van invoerrechten wordt Ingevoerd, en dat monsters en advertentie materiaal niet vallen onder invoerverboden en beperkingen. BEURS VAN NEW YORK De Beurs van New York zal dit jaar, behalve op de Zaterdagen en Zondagen, ook nog op de volgende feestdagen ge sloten zijn: Op 12 Febr. Lincoln's Day, 23 Febr, Washington's Day, 3 April Goede Vrijdag, 30 Mei Memorial Day, 4 Juli Indepen dence Day, 7 Sept, Labor Day, 12 Oct, Columbus Day, 3 Nov. Election Day, 11 Nov, Armistice Day. 26 Nov. Thanks giving Day, 25 Dec. Kerstmis. Bankpapier in Amsterdam AMSTERDAM, 31 Jan. Bulletin H B.U Amerikaanse dollars 3.77^4/3.83; Engelse ponden 9 80/10.30; Franse Francs 0.95—1.—; Belgische Francs 7.55/7.65; West-Duitse Mar ken 81,-/85,—; Zwitserse Francs 85.76/88.15; Oostenrijkse Schillingen 14.30/14.80; Zweedse Kronen 65./69; Deense Kranen 49./52, Noorse Kronen 49,-/52.—. Januari begon met hoge handelsomzetten En toch werd gespaard Verschillende statistieken van de laat ste weken en daarby speciaal de heden gepubliceerde reeks van economische week cijfers van het C.B.S. wijzen er op, dat in Januari 1953 door het publiek flink is ingekocht, dat er veel geld ge circuleerd heeft en dat er desondanks nog gespaard is ook. Bij een en ander spelen de Kerstgratificaties natuurlijk ook wel een rol. Indien men de omzetten van Januari 1952 stelt op honderd, dan komt men voor Januari 1953 voor de detailhandel in textielgoederen tot 't zeer hoge cijfer van 146 pet, dat in geen der voorafgaan de maanden werd bereikt, In huishoude lijke artikelen ging weliswaar niet zo veel om als met .Sinterklaas, doch de omzet was aanzienlijk hoger dan ver leden jaar: 123 pet. De warenhuizen be haalden in totaal 159 pet. Het saldo tegoed bij de postchèque- en girodienst behaalde het record van 1.349.000.000 en de omloopsnelheid was iets geringer dan op andere eerste werk dagen van de maand, hetgeen er op wijst, dat er geld bleef staan. Het spaarverschil bij de R.P.S. beves tigt dit vermoeden, want in de week van b v. 5 tot en met 10 Januari werd 1,2 min gulden meer ingelegd dan terugbetaald. Naar hogere «raannriizen? Vandaag begint te Washington een conferentie van de internationale tarwe- raad, waarop besloter zal worden, of de overeenkomst die in 1949 door 46 landen is gesloten tot stabilisatie van de wereld- prijs van tarwe, verlengd zal worden. Er zal een harde strijd gevoerd worden, aangezien de 4 exporterende landen, de Ver Staten, Australië, Canada en Frank rijk een verhoging wensen van de tegen woordige prijs van 1.80 dollar per bushel. De 42 invoerende landen wensen de prijs zo laag mogelijk te houden. Naar verluidt tracht men in de Ver Staten een nog hogere prys te verkrijgen dan die van 2,25 dollar, waarom op de De regering van India heeft bekend gemaakt, dat op het Dekkanplateau 6,5 millioen boeren honger lijden. Op ge-Londense conferentie het vorig jaar werd noemd plateau zijn de regens reeds vijf j gevraagd, doch de door Australië en Ca- achtereenvolgende jaren gedurende denada gezochte prijsverhoging is niet zo oogstmaanden uitgebleven. Noodmaatrege-J groot als die, welke de Ver. Staten len zijn getroffen. wensen. Die voortref]ijke wyne van sonnige Süid Afrika soos die Paarl Solera Paarl Claret Paarl Constantia I is nou vir u in den Haag verkrygbaar! 'n Geïllustreerde brosjure en alle inligting kan verkry word van dia K.W.V.se AGENTSKAP, Fr8deriksplain 49, Amsterdam-C. In den Haag verkrijgbaar bij Kemmers' Wijnhandel AQQO 1S70 Weissenbruchstraat 292-294 Appelsttaat 199 de 8 winkels van Henri Vlek's Wijnhandel N.V. firma J. P. van Vliet Wijnhandel sinds 1865 Piet Heïnstraat 136 Kotte Houtstraat 19 Fred. Hendriklaan 255 Appelstraat 107 Mozaïek van Economisch Nieuws West-Duitsland heeft de laatste drie jaren zijn export verdrievoudigd. De Duitse export in 1952 bedroeg 2.5 Dct van de gehele wereld-exporthandeL In 1929 was dat aandeel 7.5 pet. In 1952 bedroeg het exportoverschot op de han delsbalans 150 millioen dollar, het eerste surplus sinds het eind van de oorlog. Op de algemene jaarvergadering van aandeelhouders van W. A. Scholten's Aardappelmeelfabrieken N.V. zijn de jaarstukken over het boekjaar 1951—'52 goedgekeurd. Het dividend is bepaald op 7 pet (v. j. 8 pet), waarvan 4 net in stock en 3 pet in contanten. (Op 18 December '52 werd reeds uitbetaald een interim dividend van 4 pet in stock en 1 pet in contanten) Het bestuur van de Sociaal Democra tische partij in West-Duitsland heeft ernstige bedenkingen laten horen in ver band met de te verwachten credietpoli- tiek van de Europese Kolen- en Staal gemeenschap. Het lid van de Bondsdag Herbert Wehner is van mening, dat de belangen van het Duitse economische leven vooral die van de werkende Duit se bevolking, door de praktijk van de K.S.G. benadeeld worden. Deze benade ling geschiedt in de eerste plaats ten gunste van de Franse staalindustrie B. en W. van Rotterdam ontvingen aanbiedingen voor het verstrekken van drie onderhandse geldleningen, resp. groot ƒ1.000.000. ƒ500.000 en ƒ2.000.000 Het nieuwe handelsverdrag tussen Oostenrijk en de Belgisch Luxemburgse Economische Unie ontmoette critiek by de Russische vertegenwoordiger :n Wenen omdat er begrippen als Organi satie voor Europese economische samen werking (O.E.ES.) en Europese Beta lingsunie (E.B.U.) in voorkwamen. Het verdrag wordt evengoed de volgende maand van kracht.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4