TREURIGE MARE VAN Slik en water in Maassluis hinderlijke luchtjes Nationaal Rampenfonds en het Rode Kruis centrale lichamen SCHOUWEN-DUIVELAND Hulp te land, te water en in de lucht het vaderland J MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 Tot ivie zich te wenden Gironummer: 9575 Het Nationale Rampenfonds, gevestigd Statenlaan 81 Den Haag, telefoon 55.32.00, is het enige officiële lichaam dat gerechtigd is gelden in ont vangst te nemen ter leniging van de huidige nood. Dit Nat. Rampenfonds, dat alle bestaande Ned. organisaties op dit gebied overkoepelt: het Rode Kruis, het Oranje Kruis, het R.K. Huisvestingscomité en de Ver. Commis sie tot leniging van zorgen door watersnood in Nederland is indertijd door de Ned. Regering ingesteld voor eventuele nationale rampen zoals wij die nu meemaken. Met nadruk wijzen wij er op, dat het Nationaal Rampenfonds slechts finan ciële steun aanneemt. Alle materiële steun, dus 'kleding, voeding, dekens en dergelijke moeten bezorgd worden bij het Rode Kruis Fluwelen Burgwal 19 en bij de plaatselijke afdelingen. Vervoer- materiaal moet ter beschikking gesteld worden van het Rode Kruis Princesse- gradht 33. Alle Rode Kruis kantoren heb ben hetzelfde telefoonnummer: 184200. Voor financiële steun dus het Nat. Rampenfonds, gironummer 9575! Men kan via zijn bankier gelden overmaken daar de Bankiersvereniging voor haar leden de verplichting op zich heeft geno men alle gelden daartoe gestort over te maken aan het Nat. Rampenfonds. Millioenen nodig Het Nat. Rampenfonds is gisteren morgen direct eerst natuurlijk a l'im- proviste haar werkzaamheden begon nen. Voorlopig is de oud-Webhouder voor Openbare Werken Drs C. A. A. v, Luittervelt met de leiding belast. In een hedenmiddag te houden vergadering van alle aangesloten organisaties zal nader over de leiding beslist worden. Reeds gisteren en hedenmorgen zijn zeer vele giften ontvangen. Ofschoon men nog geen definitieve cijfers kon Stormen troffen geheel West-Europa Tengevolge van de stormen, die in de laatste dagen West-Europa hebben ge teisterd, zijn in West-Duitsland vijf per sonen om het leven gekomen en is zware schade aangericht. De staat Noorarijn-Westfalen werd het zwaarst getroffen. Door zeer zware sneeuwval in het gebied van Keulen en Wuppertal werd het spoorwegverkeer stil gelegd. Op sommige plaatsen lag de sneeuw twee meter dik. De eerste berichten over stormschade dn Frankrijk kwamen van Duinkerken, nabij de Belgische grens, waar een deel van de Oostelijke zeedijk het begaf. Lage gedeelten zijn door het binnenstromende water blank gezet. Te Duinkerken bleken de verdedigingswerken door het water te zijn ondermijnd. Honderden brandweer lieden, politie-agenten en arbeiders werk ten in de nacht van Zondag op Maandag aan het herstel van de dijk. Tengevolge van een verblindende sneeuwstorm zijn Zondag in Noord- Zweden weg-, spoor- en telefoonverbin dingen verbroken. In het midden er Zuiden van het land ondervond 'het ver keer vertraging tengevolge van zware regen- en natte sneeuwbuien. Een hevige storm heeft Zondagavond het Italiaanse eiland Sardinië geteisterd. In de steden Cagliari, Sassari en Nuoro, de belangrijkste plaatsen van het eiland, werden honderden daken door wind stoten, die een snelheid bereikten van 125 km per uur, van de huizen gelicht. Vijf personen werden gewond. noemen, meende men het ontvangen be drag rustig op enige tonnen te kunnen schatten. Er zijn echter millioenen nodig! Ook zij die a.s. Zaterdag zich willen opgeven als collectanten moeten zich wenden tot het Nat. Rampenfonds. Voor hen is het adres echter Sociale Raad Prinscstraat 57, tel. 18.40.46. Het Palacehotel te Noordwijk aan de grens van het zand. Prins Bernhardt Atlantische Oceaan scheidt niet langer twee vaste landen Aan de vooravond van de 300ste ver jaardag van New York hield Prins Bern- hard als eregast van deze wereldstad herdenkingstoespraak in de kerk van St Markus, waar het stoffelijk overschot Pieter Sluyvesant rust. De Prins schetste de hechte historische banden tussen Amerika en Nederland en ging daarbij terug tot 1609. „Naar mijn inzicht", aldus de Prins, „is een der meest hoopvolle tekenen van de na-oorlogse be trekkingen tussen de Ver. Staten en Ne derland, dat de Atlantische Oceaan niet langer twee vastelanden scheidt, doch deze tezamen brengt en zodoende een brug instede van een slagboom is gewor den." De Prins sprak als zijn diepste ge loof uit, dat gemeenschappelijke cultuur en gezamenlijk geloof en streven van de Ver. Staten en Europa een gemeen schappelijk gebaseerd erfgoed, waarin de Nederlanders bevoorrecht zijn met een waardig aandeel zullen leiden tot het bereiken van ons gezamenlyk doel van vrijheid, vrede en welvaart. Geheel Zeeland getroffen Triest en troosteloos land van ellende „Dijkeu op verschillende plaatsen doorgebroken. Toestand zeer criliek. Hulp verzocht namens burgemeester," zo luidde het eerste teken van leven dat door Scheveningen Radio van Schouwen-Duiveland werd opge vangen. Ook over Noord-Beveland is nog niet anders te melden dan: situatie precair. Steeds komen meer berichten binnen van doden in de provincie Zeeland. ter geweken en de situatie geklaard. Drie mensen kwamen hier om. Het strand is praotisoh geheel verdwenen. De boulevard is een troosteloze ruïne. De Westkappelse zeedijk en de duinen rij bij Oostkapelle zijn zeer zwaar ge havend, evenals de waterwinplaats voor Middelburg en de omgeving van Veere. In dit historische stadje vielen 2 slacht offers. Enkele oude huizen aan de be roemde kade stortten in. In Oost-Zeeuws-Vlaanderen is het aantal slachtoffers, dank zij de niet af latende arbeid van duizenden vrijwil ligers aan de dijken, tot acht beperkt kunnen blijven. De omgeving van Kloos-1 terzande biedt een troosteloze aanblik, j Een contingent van 200 militairen uit Weert heeft Zeeuws-Vlaanderén na een reis van 12 uur via Brussel en Gent be reikt. In de polders staan hier verkleumde koeien en de paarden, alleen nog met de kop boven water. Verkeer RotterdamBreda gestremd De volgende primaire wegen zijn on bruikbaar, doordat grote delen zijn uit gevallen. 1) De weg RotterdamBreda, doordat het deel van Dordrecht tot Zeveniberg- schehoek met inbegrip van de Moerdijk- brug onbegaanbaar is. 2) De weg van Ridderkerk naar Go- rinchem, door het uitvallen van traject Al'blasserdamHardinxveld. 3) UtrechtBreda, door uitvallen van het deel ten Zuiden van Gorinchem tot Oosterhout. 4) Uiteraard is ook de weg door Zuid- Beveland en Walcheren voor het ver keer gesloten. Alle veerverbindingen over de Wester- Sehelde zijn gestremd. In die geïnundeer de gebieden zijn nog vele wegen van secundair belang onbruikbaar. Het veer te Schoonhoven vaart weer. VELE BLIJKEN VAN MEDELEVEN Uit alle delen van het land bereiken ons de berichten over hulpverlening. Het personeel van bedrijven en fabrieken gaat overwerken voor de nood- gebieden. De directies voegen in groten getale sommen gelds bij de aldus gevormde bedragen ten behoeve van het Nationale Rampenfonds. Het Rode Kruis in Maastricht is onder beschermheerschap van de Commissaris der Koningin en onder voorzitterschap van de burgemeester van Maastricht met een collecte voor de geteisterde gebieden begonnen. Aan alle helpers en helpsters van het Rode Kruis aan de vrijwilligers van de E.H.B.O. en ieder die zich ter be schikking wil stellen is gevraagd zich te melden. Op alle banken en spaarban ken in Maastricht kunnen gelden worden gestort. Arnhem heeft, behalve de gemeente lijke sleepboot met arts en Rode Kruis- personeel, helpsters van de U.V.V. cantine-personeel aan boord, ook een colonne van 30 particuliere auto's en 17 autobussen naar de door de ramp ge troffen gebieden gezonden met dekens, dekking en medicamenten. De colonne is vertrokken naar Rozendaal en Fij naart in N.-Brabant. In de loop van de dag zullen zo mogelijk nog twee Rijn boten hulp bieden. Groene erwten voor nood- gebieden Het hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis deelt mede dat de heer Huizlnga van de Peulvruchtenstudie-combinatie in Wageningen in het Centr. Inst. voor Landbouwkundig Onderzoek aldaar 2000 kilo groene erwten beschikbaar heeft ge steld en alle boeren, handelaren en gros siers verzoekt hetzelfde te doen. Zij kun- Wanneer men 's avonds nog kan ruiken dat U kool, ui of gebakken vis hebt gegeten - of als bijvoorbeeld de tabakslucht van de vorige avond 's morgens nog merkbaar is - dan heeft U vergeten Air-Wick te gebruiken. Air-Wick geeft de luchtjes geen kans, want het bevat o.a. chlorophyl en zorgt voor een steeds frisse woning. «HS.» Vraag uitsluitend de originele flacon Air-Wick a 2.40 nen in Wageningen (tel. K 83702645) opgeven wat zij ter beschikking kunnen stellen. De zakkenhandel Koemans in Gouda en v. d. Borne in Reusel hebben zand zakken ter beschikking gesteld. De Riviera-hal te Rotterdam is geheel gevuld met kleding en voedsel, dat van alle kanten is aangeboden ter leniging van de nood onder de slachtoffers. Er wordt thans gezocht naar een andere opslagplaats voor kleding en voedsel. Noodzenders onderweg Uit Hansweert wordt bericht dat er noodzenders onderweg zijn aan boord van een aantal schepen op weg naar Zierikzee, Van van Ouwerkerk, Bruinis; Hansweert, Rilland en EJlewoutsdijk. Voorts zijn er zestien Urker-botters die in Breskens lagen op weg naar Stellen dam. Uit Urk zelf zijn nog acht botters naar het getroffen gebied vertrokken. De Draka-f abri eken te Amsterdam heb ben op verzoek van de commandant van het vliegveld Valkenburg ruim zestig plastic reddingsvlotten te beschikkinj gesteld, die boven de overstroomde ge bieden zullen worden uitgeworpen. Hulp uit het buiten land Frankrijk De presidente van de Franse Raad var de Republiek, mad. Gilverste Pierre Bros- solette, heeft Zondagavond het mede leven vertolkt, dat in Frankrijk bestaat met de rampen, die Nederland, Engeland en België hebben getroffen. „De Franse Raad van de Republiek buigt zich voor de slachtoffers van de ontketende elementen. Namens de Raad betuig ik aan de bevriende landen, die zo ernstig zijn getroffen, onze hartgrondige sym pathie". De Franse minister van Defensie, René Pleven, verklaarde, dat vooral Neder land, „waarmee nauwe banden ons ver binden", zeer zwaar getroffen was. Daarom heeft de Franse regering de Nederlandse regering doen weten, dat zij twee bataljons van de Franse genie ter beschikking van Nederland stelt, die zich daarheen zouden begeven om aan het reddingswerk deel te nemen, Engeland De Royal Navy heeft bekend gemaakt, dat zij vier hélicopters zal zenden naar Valkenburg, om hulp te verlenen bij het reddingswerk in de overstroomde ge bieden. De toestellen zijn bij het aanbre ken van de dag opgestegen. Zweden De Zweden-Amerikalijn heeft vandaag een bedrag van 50.000 Zw. Kronen ge zonden aan de burgemeester van Vlis- singen als hulp aan de slachtoffers van de watersnood. In Vlissingen wordt juist een nieuw schip voor deze lijn gebouwd. Het Zweedse Rode Kruis heeft het icrlandse Rode Kruis telegrafisch ge vraagd welke hulp het meest dringend is. IJmuidense trawler vermist Er heerst in IJmuiden ernstige onge rustheid over het lot van de trawler Ca- tharina Duyvis. die sedert Zaterdag ver mist wordt. De laatst bekende positie van dit schip was 20 mijl ten Noorden van IJmuiden. Huizen spoelden weg In Ierseke spoelden drie mensen aan op een vlot. Zij kwamen uit Ouwerkerk op Schouwen. Een hunner bevindt zich in ernstige toestand. Zij konden geen an dere inlichtingen geven dan dat de pol der. waar zij woonden geheel is over stroomd. Mensen die op de dijk bij Kat- seveer op Zuid-Beveland hadden gestaan zagen hoe de dijk op Noord-Beveland in elkaar zakte en de huizen wegspoelden. In Burgh by Haamstede op Schouwen- Duiveland zijn tien doden te betreuren. In Zierikzee 18. Op de rest van dit eiland vielen nog meer slachtoffers, doch het juiste aantal is nog niet bekend- Dc toestand is er „betrekkelijk hopeloos". De kustwacht maakt gebruik bij de bc richtgeving van de radio-installatie var het dezer dagen gestrande Finse schip ,,Bore 6" Ierseke dat dank zij de vermoeide arbeid aan de dijken van de gehele bevolking behou den kon blijven," is een centrum gewor den van reddingsacties. Van uit dit oude plaatsje van de mossel- en oesterkwe kers, varen schepen op verkenning naar Noord-Beveland en Schouwen-Duiveland. Zuid-Beveland en Walcheren zijn de eilanden waarover men zich in de loop van de dag een iets duidelijker beeld kon vormen. Op het eerste zijn alleen in de gemeente Kruiningen al 11 doden te be treuren. Deze plaats staat geheel onder water. Bij vloed reikt het water drie meter bo ven de Rijksweg, die hier langs loopt. De grote veerboot Kruiningen-Perkpolder is door het water opgenomen en midden door het gat in de dijk gespoeld, zodat hij thans de weg blokkeert. Ten gevolge van het onderlopen van de Nieuwlandpolder bij de Kreekrakdam is de laatste verbinding tussen Zuid-Be veland en Noord-Brabant definitief ver broken, Voor zeer dringende gevallen wordt een veerdienst tussen Ierseke Bergen op Zoom onderhouden. In Rilland Bath wordt de burgemeester vermist. Oudelande telt twee doden, Wol- phaertsdijk staat geheel onder water. Bij Hoedekenskerke reikte het water tot aan de kruin van de dijk. Zo houdt de reeks van trieste berichten aan. Berichten die daarom zo triest zijn, omdat men thans in tegenstelling tot gisteren weet dat zij de waarheid bevatten en er geen plaats meer is van een sprankje hoop dat het misschien nog wel zal meevallen. Het enige lichtpuntje van Zuid-Beve land is, behalve het behoud van Ierseke, dat de kom van Hansweert geheel droog ligt. Toestand in Vlissingen geklaard Sint-Philipsiand en Nieuw-Vossemeer (N.-B.) worden geëvacueerd. Er spoelde hier een lijk aan. In Vlissingen was vanmiddag het wa- Zes opvarenden van tanklichter gered De reddingboot Prins Hendrik uit Den Helder heeft 4 Duitsers en 2 Nederlan ders aan boord genomen, die zich bevon den op de tanklichter Oder. Het Finse stoomschip Wükini heeft via Scheveningen-Radio gevraagd medische hulp aan boord te sturen, daar een lid van de bemanning is overleden. Zweden, België en Luxemburg bieden hulp aan De secretaris-generaal van het Zweedse Rode Kruis heeft hedenmorgen de d.rec- teur van het Nederlandse Rode Kruis opgebeld om te vragen, waarmede Neder land in deze nood kan worden geholpen. Voorlopig is alleen om kleding gevraagd voor de van alles beroofden. Ook het Bel-sche en het Luxemburgse gezant schap hebben het Nederlandse Rode Kruis hulp aangeboden. ifRDSWIIK Spoedvergadering B. en W. van Rijswijk In een spoedvergadering van B. en W. van Rijswijk heeft de burgemeester drs A. Th. Bogaardts mededeling gedaan omtrent de activiteit van B. en W. en van dc inwoners. De hefschroefvlieg- tuigen, door de burgemeester van Rijs wijk verzocht naar de getroffen gebieden te komen, hebben te' Middelharnis 11 personen van het dak van een huis ge red. De evacuatiedienst onder leiding van wethouder Brederode, het raadslid Jager en het hoofd van de afdeling be volking, Schouten, heeft o.m. maatrege len genomen evacué's uit de getroffen ge bieden in Rijswijk te kunnen onder brengen. Verder hebben B en W een bedrag van 2500 beschikbaar gesteld voor hulpver lening. Tot slot zeide burgemeester Bo gaardts, dat de geruchten over de hulp troepen uit Rijswijk, welke ergens ge ïsoleerd zouden zitten, volkomen uit de lucht zijn gegrepen. Meer politiek in de aether Op het congres van de Partijraad van de Katholieke Volkspartij is aandacht besteed aan de verhouding tot de K.R.O. Het partijbestuur heeft te kennen gege ven, dat grotere belangstelling van de K.R.O. voor de politiek zeer gewenst is. Hoewel het dagelijks bestuur reeds twee maal heeft gevraagd om een bespreking hierover, is dit buiten de schuld van het bestuur nog steeds niet gebeurd, maar nu zal het er toch van komen, al dus de Volkskrant. Voorzitter Andriessen wilde overigens de K.R.O. niet gelijk stellen met de V.A.R.A. Het katholieke volksdeel bezit een reeks van organisaties, die beurtelings een beroep doen op de K R.O., welke bovendien ook aan goodwill bij het alge mene luisteraarspubliek heeft te denken. Verwijten in Bandoeng- conferentie In de commissie voor handel en in dustrie van de economische commissie voor Azië en het Verre Oosten, welke in Bandoeng confereert, heeft de Russische afgevaardigde de Ver. Staten en andere landen verweten, dat zij bezig zijn de „Aziatische landen te beroven, door hen ouderwetse en vaak onnuttige goederen duur te verkopen en tegen lage prijzen grondstoffen op te kopen." De gedele geerden van Engeland en Nat. China venveten Rusland, dat het kapitaalsgoe deren uit Mandsjoerije rooft. Op voorstel van Pakistan besloot de voorzitter, dat de zinspelingen op Mandsjoerije uit de notulen geschrapt zullen worden. De „Nassau" mag niet naar Nieuw-Guinea De Indon. commissie ter beslechting van arbeidsgeschillen heeft beslist, dat het de B.P.M. verboden is met het kust vaartuig „Nassau" naar wateren of ha vens van N. Guinea te varen. Deze kwes tie is oorzaak geweest van een conflict tussen de B.P.M. en de arbeidersorgani satie „Perboem" te Soerabaja. De eis van de Perboem, dat de „Nassau" alleen zou mogen varen in Indon. wateren, of naar gebieden, waar een Indon. vertegenwoor diging is gevestigd, werd afgewezen. Scheidsrechter was tegen de draad in Over de gisteren toch nog gespeelde voetbalwedstrijd voor de le klas KNVB, p.S.V. tegen T.E.C. (men zie hierover ons standpunt op pagina 11) vernemen wij nader, dat beide ploegen voor de aanvang hebben geprotesteerd bij de scheidsrechter tegen het laten doorgaan van deze wedstrijd i.v.m. de nationale ramp. De scheid rechter wenste echter van geen afgelasten te horen en de thuisclub (Philips) heeft zich daarna dermate zwak verzet in de wedstrijd, dat de alleszins verrassende uitslag van 10 voor T.E.C. uit Tiel wel is te verklaren, Een bedroevend staaltje van „gezag". De Nederlandse Katholieke arbei dersbeweging, haar bonden en instellin gen. hebben besloten gezamenlijk 75.000 bijeen te zamelen voor het Nationaal Rampenfonds. Archimandriet Dionissios, hoofd van de Russische kerk in Nederland, heeft alle gelovigen der Russische ortho doxe kerk hier te lande gevraagd alle mogelijke hulp te willen verlenen aan de slachtoffers van de ramp. Er wordt voorlopig alleen maar aan herstel gedacht In het Westland en langs dc Nieuwe Waterweg is men reeds volop in de weer om de geleden schade zoveel mogelyk te herstellen. Overal wordt gepompt om de ondergelopen kelders leeg le krygen; vrouwen zijn druk bezig met emmers en dweilen om althans de ergste ravage op te ruimen. De glasschade in het West- land is betrekkelijk meegevallen; er zijn natuurlijk ruiten gesneuveld, maar de wind blykt toch niet zo'n groot gevaar te zyn geweest als het water. Dat het West- land met de directe omgeving van Den Haag maar net aan dc watersnood is ontsnapt, beseft men eerst goed wanneer men het gat. in de duinen bij 's-Graven- zande ziet. De plaatsen langs de Nieuwe Water weg hebben het wel zwaar te verduren gehad. Vooral in Maassluis en Vlaardin- gen, waar de dijken het begaven, !s de schade groot. Doch doordat het water hier reeds aanmerkelijk gezakt is, kan men reeds aan de opruimings- en her stellingswerkzaamheden beginnen. Slechts enkele lager gelegen gebieden langs de Nieuwe Waterweg staan nog onder wa.ter. Hier is van opruiming nog geen sprake: in de omgeving van Maassluis kon men vandaag nog zien, hoe boeren Hendrik Ido Ambacht: de Inwoners moesten vertrekken. trachtten om met een roeiboot nog iets uit een boerderij te redden, een boerderij, waarbij het water bijna tot aan de dak goot reikt! Een arbeidersgezin had zijn kleine huisje verlaten en de luiken voor de ramen gedaan: vergeefse moeite, het water klotst door de kamers, langs de schoorsteen, waarop een paar kamer- plantjes een zielige indruk maken. Tot zo hoog kwam het water In Maassluis ligt nog wel duimendik slik op de straten, maar het meeste water is toch reeds verdwenen, behalve dan uit de kelders. Op verschillende plaatsen in het stadje heeft het water bijna anderhalve meter hoog gestaan. Een vrouw wijst het ons aan op het be hang: ..Tot zo hoog stond het water. En anders kwam het, zelfs bij de allerergste stormen nooit hoger- clan het stoepje voor het huis". Moedeloos laat zij de dweil zakken. „Nee, aan de kelder kunnen wij nog niets doen; die staat nog helemaal vol water". Een deur in de gang gaat open en wij zien de klostende water massa waarin de inmaak ten onder ging. Fabrieken liggen stil Doch de schade beperkt zich niet al leen tot de woonhuizen; vooral ook de fabrieken in de beide nijvere plaatsjes hebben ernstige schade opgelopen. Zware machines, op de begane grond gemon teerd, hebben grote schade opgelopen, zodat tal van fabrieken voorlopig niet kunnen werken. Een grote fabriek langs de Nieuwe Waterweg, waar men olie perst uit oliehoudende zaden, had voor zorgsmaatregelen getroffen: de machines stonden op een verhoging, welke nog tien centimeter hoger was dan het wa ter sinds mensenheugenis bij de hoogste vloed was gekomen: het heeft niet mo gen baten. De productie ligt stil; grote export orders naar Duitsland gaan verloren. Hel personeel werkt hard om orde in de ravage te scheppen: er wordt ge pompt, natgeworden en bedorven voor raden worden weggehaald. Weken zal het duren vóór deze fabriek weer kan wer ken. „De schade?" Mijnheer, niet bij be nadering te schatten...." Doch terwijl men in fabrieken en op Het Westland ontsnapte ternauwer nood aan een verschrikkelijke ramp. De duinen bij 's-Gravenzande waren bijna bezweken; zandzakken en uren lang zwoegen konden erger voorkomen. scheepswerven de schade herstelt, wordt ook hard gewerkt om de dijken, die zwaar geleden hebben en waarvan som mige grote gaten vertonen, te verster ken. Treinen en vrachtwagens met zand zijn reeds ter plaatse; overal zwoegen tientallen arbeiders om de geslagen won den te dichten. Nu en dan roepen zij iets tegen elkaar: „Kijk hier eens!" En dan wordt er gewezen op een groot basaltblok, honderden meiers van de dijk, waaruit het werd weggeslagen, meege voerd door het geweld van het onbere kenbare water. Of men struikelt over kleine plankjes: waar komen al die kleine latjes vandaan? Weer honderden meters verder ligt de verklaring: een grote vaten- en kistenfabriek, welke het voor het Westland zo belangrijke ver pakkingsmateriaal levert, is ook ten prooi geweest aan het vernielende wa ter. De chaos is enorm: de gehele hout- voorraad is op drift geraakt, zware boomstammen hebben zich door de muur van de fabriek heengewerkt. Duizenden, duizenden guldens schade, voor die fa briek, voor het Westland, voor geheel Nederland. „Wie zal dit betalen? Wie kan dit vergoeden." De directeur strijkt met een vermoeid gebaar over zijn voor hoofd. Hij heeft weinig geslapen in de afgelopen dagen (Advertentie) Om Zuurbranden op de maag te blussen: Eén of twee Rennies nemen. En zo kunt U dan weer zonder zorgen alles eten wat U graag lust; zonder vrees voor die brandende pij'n. Kijk eens om U heen hoe tientallen mannen en vrouwen het gebruik van Rennies tot een vaste gewoonte maken. En met succes. Zij weten niet meer wat brandend maag zuur is Officieren en manschappen van de in de Amsterdamse haven liggende Amerikaanse torpedobootjagers „Bristol" en „Johnson" hebben aan boord een geldinzameling voor de getroffen ge bieden gehouden. De Nederlandse kolonie in de om geving van Kleef ho.uclt een inzameling van kleding, en schoeisel. De goederen worden op liet Nederlandse consulaat in ontvangst genomen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4