Oost-Engeland in rouw Dulles en Stassen in Parijs OOSTENDE HET ZWAARST GETROFFEN ,Deneutralisatie" van Formosa vandaag verwacht 1Day by Day De strijd tegen het water in het verleden KET VADERLAND 4 MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 DrïeJionderd doden gevreesd Het eiland Canvey het ernstigst getroffen Ook in Engeland hebben, zoals gemeld, de overstromingen verschrikke lijke afmetingen aangenomen. Tot hedenmiddag toe waren 164 doden, allen slachtoffers van de watersnood, geborgen, maar volgen svoorzichtige schattingen zal dit aantal tegen de avond vermoedelijk tot bijna 300 ge stegen zijn. Het ernstigst heeft het eiland Canvey in de monding van de Theems het te verduren gehad. Men vreest het ergste voor de mensen, die op dit eiland zijn gebleven, ondanks dringende waarschuwingen. Het eiland, dat 8 km lang is, ligt thans onder water. De Britse premier, Churchill, zal vanmiddag in het Lagerhuis een verklaring afleggen over de watersnood in zijn land. Het zwaargetroffen eiland Canvey werd in 1622 door de Nederlander Cor nelius Vermuyden, drooggelegd. Er zijn 13.000 mensen van het eiland gehaald, doch honderden wilden hun huizen niet verlaten. De politie schatte, dat op Can vey 153 personen zijn verdronken. Vijf honderd zouden hier vermist worden. Bewoners van het eiland hebben uren lang op daken en In bomen gezeten, voordat zij gered werden of door uit putting in het water vielen en verdron ken. De Britse Oost-kust bood en biedt een wanhopig beeld. Er wordt aan genomen. dat 50.000 mensen dakloos zijn. Geweldige golven sloegen over ste den en dorpen over een afstand van 250 km. van de rivier de Hurober tot de monding van de Theems. Verkleumde gezinnen klommen in pyarna op daken van huizen om hun leven te redden. Elk uur steeg het aantal doden als gevolg van de hevigste woede van de Noord zee sinds mensenheugenis. Redders in allerlei soorten vaartuigen van rub berbootjes tot amip'hibiejeeps van het leger konden vaak de in het water ronddrijvende doden niet bergen, door dat zij zich moesten spoeden naar de overlevenden, die door het water waren ingesloten. De gehele dag stroomden vluchtelingen naar Louth, in Lincoln shire, waar de politie een hoofdkwartier inrichtte. Het water overviel de mensen zo snel, dat ouders slechts enkele minuten tijd hadden om hun kinderen mee te nemen en naar het dak te vluchten. Vele oude mensen waren niet snel genoeg. Een jongen van zeven jaar werd in Kent gered, terwijl hij in de gootsteen van de keuken tot zijn hals toe in het water stond. Te Whitstable in Kent werden vijf hon derd personen gered door vissers. Zij klommen langs ladders uit de ramen naar beneden en stapten in de boten. In Mablethorpe konden velen gered worden, doordat zij op het balkon van de bioscoop klommen, waar de film „Orkaaneiland" werd vertoond Geweldige natuurkrachten Op verscheidene plaatsen langs de kust werden dikke betonnen muren, zes me ter hoge zeeweringen, door de kracht van de zee stukgeslagen. Talloze huizen wer den geheel vernield. Vele bewoners wer den in hun huizen door het water ver zwolgen. Op sommige kustwegen stond het water drie meter hoog. Te Hunstanton in Norfolk worden veertig Amerikaanse militairen van de in de nabijheid gelegen luchtmachtbases vermist. Men gelooft, dat zij zijn ver dronken. Het water drong de onderko mens binnen, waar zij met hun gezinnen woonden. Ook drong het hoge water tot Londen door. In de Londense voorstad Westham werden vijfduizend mensen door het hoge water geïsoleerd. Honderden brachten de nacht in het stadhuis door. In de Lon dense wijk Whitechapel stond het water bijna een meter hoog in de straten. Koningin Elizabeth en de Hertog van Edinburgh hebben een bezoek gebracht aan het overstroomde gebied van Hun stanton. De autoriteiten van de Britse gezond heidsdienst zijn de gehele nacht bezig ge- Het proces Oradaur weest met het treffen van maatregelen om het uitbreken van typhus en andere ziekten te voorkomen. De burgerlijke autoriteiten hebben het leger vier mil- lioen zandzakken gevraagd. Het treinverkeer tussen Londen en de getroffen gebieden was gisteren zeer ont wricht. Tengevolge van het feit, dat een krachtstation in Zuid-Engeland last van het water heeft, zijn verscheidene dien sten uitgevallen. Overal zijn bussen in geschakeld. De „Princess Victoria" Schepen in nood Noorse vissersboten gezonken Hoewel de zware storm, die in het afgelopen week-end de scheepvaart zulke zware beproevingen oplegde, nu enigszins is bedaard, komen nog steeds berichten binnen van schepen, die in moeilijkheden verkeren. Ten Westen van Noorwegen is Zaterdagavond een Noorse vissersboot door de storm stuk geslagen en men vreest, dat de beman ning, bestaande uit zes personen, is ver dronken Acht opvarenden van een ander Noor vissersvaartuig zijn om het leven gekomen na een aanvaring, die plaats vond tussen hun schip en een vrachtboot ter hoogte van de Noorse kust. Het Zweedse schip Aspo heeft drin gend om hulp geseind, daar veel water gemaakt wordt. Het schip bevindt zich ten Westen van Jutland. Voor de Engel se kust bevinden zich de Britse treiler Jillian en het Ierse motorschip Menapia in nood. De treiler is zwaar beschadigd doordat het roer is losgeslagen. De Menapia werd oorspronkelijk gesleept door de sleepboot Prize Man, maar door de hoge zeeën raakte deze haar sleep kwijt. De sleep is niet volledig bemand 8ot nu toe zijn 56 lijken van slacht offers van de ramp der „Princess Vic toria" geborgen. Onder hen bevondenen de machine is defect, zich de lijken van kapitein Ferguson, van j Het vertrek van het grote Engelse Sir Walter Smiles en majoor John May- j passagiersschip Queen Mary is door de nard Sinclair. Uitgestrekte landerijen bij Mable thorpe liepen onder water. storm aanmerkelijk vertraagd, maar de loop van Zondag werden de trossen losgegooid. Overstromingen in België Volgens de laatste berichten is ten gevolge van de watersnood het aantel doden in België gestegen schade wordt voorlopig op meer dan een half milliard Belgische francs ge raamd. De meeste der slachtoffers zatën gevangen in hun huizen, toen de de vloed zich door grote gaten in de dijken naar binnen stortte. Te Oostende, de zwaarst getroffen stad van België, zijn, aldus deelde de gouverneur van West- Vlaanderen Zon dagavond mede, zeven personen omge komen, Hij achtte het waarschijnlijk, dat er meer lijken gevonden zouden worden. Zondagavond ontstond er een tekort aan voedsel en drinkwater, door dat de stad van de buitenwereld was afgesloten en het pompstation van de waterleiding onderwater liep. Ook moest de electriciteitscentrale in ver band met hoog water haar werk staken. Twee derden van de stad stonden Zon dag blank. Te Termonde, een plaats aan de Schelde in Oost-Vlaanderen. werd een Mevr. Marguerite Rouffanche, enige overlevende van de 450 vrouwen en kin deren, die in de kerk van Oradour sur Glane werden doodgeschoten en ver brand, verklaarde als getuige, dat SS-1 troepen schietend de kerk' binnendron-gat van zestig' meter in de dijk geslagen, gen en daarna hout rondom het altaar Het water kolkt door een vijf meter stapelden en het gebouw in brand staken. Zowel in als buiten de kerk begonnen de geweren te knetteren. Het vuur werd volgens getuige door de soldaten aange stoken. Getuige was er tenslotte in geslaagd door een raam naar buiten te kruipen en naar beneden te springen. Een vrouw wierp haar door het raam een kind toe. doch ze wist het niet te vangen. Het ge schreeuw van het kind trok de aandacht van de soldaten, die daarop begonnen te schieten. Zij werd vijf maal getroffen, doch wist weg te kruipen en zich dood te houden. De volgende dag vond men haar. Bij het bloedbad verloor zij haar echtgenoot, een zoon, twee dochters en een kleinzoon. In de middag begon het verhoor der getuigen a décharge, door de verdediging gedagvaard, vooral om de veertien te rechtstaande Elzassers te ontlasten. De eerste getuigen a décharge vertelden hoe de Elzassische soldaten Franse arbeiders in de ondergrondse tips gaven als raz zia's te venvachten waren Een andere vertelde, dat een Elzasser die als sol daat tegenover de Russen lag, naar de Russen was overgelopen om hen voor een Duitse aanval te waarschuwen. Radio-Moskou beschuldigt Radio-Moskou heeft, onder aanhaling van een communiqué van het „Zweeds democratisch Persbureu" bericht, dat de V.S. en Zweden een geheime militaire overeenkomst hadden gesloten. Het be richt van Radio-Moskou werd echter spoedig door het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken nadrukkelijk tegen gesproken. Radio Moskou heeft het Vaticaan er van beschuldigd met Washington over eengekomen te zijn, dat het „zal dienen als spionnagebasis, die ten nauwste sa menwerkt met de Amerikaanse Geheime Dienst". Kazerne-bouwende soldaten Een der leiders in West-Berlijn van de „strijdgroep tegen onmenselijkheid", welke groep goede ondergrondse betrek kingen met Oost-Duitsland onderhoudt, heeft verklaard, dat de Russen voorne mens zijn het Oost-Duitse volkspolitie- leger in 1953 uit te breiden tot 198.000 man. Het leger telt thans 110.000 man. Re- crutering voor de uitbreiding zou binnen enkele weken in volle gang zijn. Er is voorts een luchtmacht van 5000 man per soneel en een vjoot van 10.000 man. De nieuwe troepen zouden in April in ten ten worden ondergebracht. Zij zouden gedurende de zomer en de herfst hun eigen kazernes moeten bouwen. Brits lijnvliegtuig vermist boven Atl. Oceaan Een Brits lijnvliegtuig met 39 personen aan boord is, naar aangenomen wordt, op 650 km ten Oosten van Gander (New foundland! in de Noordelijke Atlantische Oceaan gestort, aldus heeft de Canadese luchtmacht medegedeeld. Het viermotorige York-toestel van de Londense Skyways was onderweg van Lagens (Azoren) naar Gander. Woord voerders van de luchtmacht zeiden, dat de laatste melding van het vliegtuig da teerde van 06,35 u. Het toestel meldde toen. dat het ongeveer driekwart van de route naar Gander had afgelegd. Later ving het verbindingscentrum op Gander een SOS van het vliegtuig op. Van een luchtbasis van de RAF in Greenwood, Nova Scotia, zijn zes Lan casters opgestegen om naar het vermiste toestel te zoeken. Russische inmenging in buitenlandse radio uitzendingen De Russische gezant in Kopenhagen heeft gisteren een vergeefse poging ge daan de Deense staatsradio te dwingen een beraamde uitzending, die hij een be lediging voor Rusland noemde, te schrap pen. De uitzending genaamd „De eerste na-oorlogse jaren" was een dramatisering van de internationale gebeurtenissen, die leidden tot het huidige conflict tussen het Oosten en het Westen. Onder de figuren bevond zich ook Stalin. Ben geheimzinnige zender probeerde de uitzending van het hoorspel onmoge lijk te maken. De stoorzender, die zich in Oost-Duitsland of Polen moest bevin den, zond een hard, knarsend geluid de aether in, zodra op de gewone Deense golflengte een begin met het omstreden programma gemaakt werd. Volgens het Westberlijnse blad „Te- legraf" heeft zich een overstroming voor gedaan in de Stalinmijn te Oberschle- ma, één van de Oostduitse uranium- mijnen onder Russische beheer. Ten minste 20 mijnwerkers kwamen om het leven, terwijl 62 man werden ingesloten. Het ongeluk was te wijten aan een defecte pomp. Bij ongeregeldheden wer den 2 mijnwerkers door de Russen doodgeschoten. diepe geul. Bij NiéuWpoort werd een dijk over een afstand van ruim ander halve kilometer weggeslagen. De grote wegen langs de kilst zijn on begaanbaar. Zij staan óf onder water óf zij zijn, zoals bij Zeebrugge. door de golven vernield. Soldaten, die uit de kazernes opgeroepen waren, en zij, die van verlof moesten terugkeren, wer ken koortsachtig om te trachten de 'ga ten in de dijken te dichten. WIJZIGING IN AMERIKA'S POLITIEK VOOR HET VERRE OOSTEN De berichten, dat. president Eisenhower hevel zal geven om de Ameri kaanse zevende vloot uit de wateren van Formosa terug te trekken hebben thans wel 'n vaste vorm aangenomen. De Amerik. president zou zijn be sluit hekend maken in zijn boodschap aan liet Congres over de „State of the Union", welke hij vandaag zal uitspreken. De reacties op Eisenhowers gemelde „deneutralisatie" van Formosa zijn in Engeland niet onverdeeld ;unstig. Buitenlandse regeringen zijn niet van tevoren door president Eisenhower ge raadpleegd over zijn step om de Chinese nationalistische strijdkrachten in staat te stellen het Chinese vasteland aan te val len. aldus inlichtingen, ie Washington verkregen. Dit was niet geschied, omdat de maatregel alleen direct de Ameri kaanse strijdkrachten de Zevende Vloot en de Chinese nationalisten be treft, aldus deze berichten. Voorts wordt gemeld, dat de V.S. de buitenlandse regeringen wel later op de hoogte stel den. Volgens gewoonlijk betrouwbare krin gen in Taipeh, de hoofdstad van Formosa, zou president Eisenhower de „neutralise ring" van Formosa opheffen, doch de Amerikaanse Zevende Vloot opdracht geven, te blijven patrouilleren in Straat Formosa ten einde de Chinese nationalis ten te helpen bij de verdediging van het eiland. De Amerikaanse gezant te Taipeh, Raokin, heeft, onmiddellijk, nadat de be richten over Eisenhowers verwachte maatregelen waren ontvangen, contact opgenomen met de Chinese nationalisti sche minister van Buitenlandse Zaken, George Jeh. De bevelhebber van de Chi nees-nationalistische vloot, vice-admiraal C. C. Ma, zal in het begin van deze week naar Washington gaan voor besprekingen met leidende Amerikaanse vlootautoritei- ten. De diplomatieke correspondent van de British Press Association zegt niet offi cieel te hebben vernomen, dat op het ogenblik Brits-Amerikaanse besprekin gen aan de gang zjjn over belangrijke wijzigingen in de politiek ten opzichte van het Verre Oosten. De Britse linkse Labour-leider Aneurin Bevan heeft in een te Birkenhead gehou den rede scherpe critiek geoefend op het Amei-ikaanse plan de Chinese nationalis tische troepen op Formosa vrije hand te laten. Generaal McArthur, de vroegere Ame rikaanse opperbevelhebber in het Verre Oosten, juichte daarentegen het voorne men, dat president Eisenhower heeft om de Zevende Vloot van Formosa terug te trekken, toe. McArthur zeide, dat deze stap „een van de vreemdste afwijkingen, die in de militaire geschiedenis bekend zijn., zal corrigeren". Maatregelen Ondertussen hebben de. geruchten in Formosa en China al tot maatregelen ge leid. Van Chinese nationalistische zijde op Formosa wordt vernomen, dat de re gering van generaal Tsjiang Kal Sjek van plan is „schaduwregeringen" op te rich ten voor drie provincies op het vaste land van China, namelijk, voor Joennan, Foekien en Tsjekiang -v 'Volgerfs een 'beryfat «ri de Londense „Sunday Times" zijn alle" Aziatische com munistische Teiders opgeroepen voor een spoedvergadering in Peking. De verga dering zou staan onder voorzitterschap van Mao Tse Toeng. Van gezaghebbende zijde te Londen wordt vernomen dat de V. S. Engeland niet geraadpleegd hebben over een evt. terugtrekking van de zevende vloot. Men acht het echter mogelijk dat president Eisenhower en premier Churchill bij hun informele besprekingen in het begin van deze maand te New York de kwestie heb ben besproken. Politieke kringen in de Britse hoofdstad uitten hun ernstige be zorgdheid over het bericht. Perzië gunt Russen hun kaviaar-visserij niet De Perzische regering heeft een nota aan de Russische ambassade in Teheran gezonden, waarin zij verzoekt een ver tegenwoordiger aan te wijzen voor het uitwerken van de visserij-concessies, welke thans weer aan Perzië is verval len. De Russische visserij-concessie, die voor 25 jaar was aangegaan, liep Zater dag jl. af. De Perzische regering had ige dagen geleden te kennen gegeven, dat zij de concessie niet zou verlengen. Vertegenwoordigers van de Perzische ministeries van Financiën en Buiten landse Zaken zullen binnenkort naar Bandhar Phalavi gaan. waar de kanto ren van de Perzisch-Russische visserij onderneming zijn gevestigd. Vorig jaar had deze maatschappij een opbrengst van 110 ton kaviaar en meer dan 5000 ton vis. Verkeerstun.el onder de Groene Hilledijk. te Rotterdam: een rivier gelijk. Hoofddoel van hun missie: Europa's defensie De Amerikaanse minister van Buit. Zaken, Dulles, en Stassen, de directeur van het Amerikaanse Bureau voor We derzijdse Beveiliging, zijn gisteren uit Rome te Parys aangekomen. Zij hebben geconfereerd met Amerikaanse autoritei ten, onder wie ambassadeur Dunn fParfjs), ambassadeur Bunker (Rome). Samuel Reber, de plaatsvervangende Amerikaanse Hoge Commissaris Duitsland, en ambassadeur in algemene dienst, Draper. Vandaag hebben de twee Amerikaanse staatslieden besprekingen met de Franse president Auriol, premier Mayer en de Franse minister van Buitenl. Zaken, Bldault. Dulles en Stassen waren Zaterdag per Vliegtuig te Rome aangekomen, waar zij hun tiendaagse tournée begonnen voor besprekingen met de hoofden van de Westeuropese regeringen. De Italiaanse eerste minister, De Gas- peri, heeft Zaterdagavond aan Dulles en WEATHER FORECAST Changeable and overcast with snow showers in some areas. Strong to moderate north to north-easterly winds. Somewhat colder with light frost at night in some places. HET® VADERLAND Established 1869. For information regarding this column, please telephone No. 1 8 4340 ext. 48, or write to Het Vaderland, 27 Park straat. The Hague. end for the Netherlands, as for Great Britain. Once again Holland has had to re sume its mighty and relentless battle with the sea after gales and floods that have produced a national disaster. Not for over 400 years has there been such widespread flood destruction, with a mounting deathroll already being counted in hundreds and with thousands and thousands of acres of good fertile land still under sea water. This column will today be devoted entirely to a brief review of the disaster, but it is suggested that the other pages of the paper be studied, where maps and photos will give even more striking evidence of the extent of the catastrophe ABNORMAL TIDES The chief cause of the floods was the series of abnormally high tides lashed by the gale into mighty strength. Dykes were pounded, weakened, then breached. These holes rapidly grew larger with each onrush of waves. And so sudden was the swirl of raging sea over the land that many people were caught asleep in their homes, and drowned. FROM NORTH TO SOUTH From the islands in the far north down to the oft-battered province of Zeeland the sea poured in through broken dykes and burst dunes. Then breach was made in the sur roundingdykes. And, of course, places like Scheveningen and Noordwijk, engineers Germany, despite her own heavy bio- byiloods and gales, today sent facing the full brunt of the helicopters to help take fury, soon showed their to the marooned farmers and wounds. The boulders of the villagers and is waiting to seawalls and the bricks of the see what other help is wanted. roads were ripped up tossed about like tiny pebbles. Long stretches of the pro- and Canada has offered "any from its army in French steamer Carthage, Great Britain, stranded high and dry on the Scheveningen sands opposite the Seinpost, has added to the many visible signs of disaster along the famous boulevard, whilst the esplanades at Noordwijk, Katwijk, and Zandvoort look as if they had been bombed. sistance in its power" in this calamity. France is preparing menade were battered to to send two battalions of army pieces and carried away. Cafe engineers. pavilions, swimming-pools, sumshelters, and other seaside amenities were torn and twisted and destroyed. RECORD MOBILISATION The first damage came on Saturday evening. All night long the gales roared. Trees crashed, windows smashed, and the seas pounded the coast, preparing for the greatbreak- in. By Sunday morning it was clear that Holland was facing a crisis Every possible section of the working community was mobilised in one of the quickest spontaneous organ isations ever achieved. All day engineers and labourers, soldiers and fishermen, farmers and factory workers, battled against the relentless waters. Holland's great Seldom indeed has there been such a speedy demon stration of really practical friendship as that showered on the Netherlands by its neighbours and allies. In view of many enquiries about gijjing help, all foreign residents in Holland are informed that money or food can be sent to Het Nationaal Rampenfonds, Statenlaan 81, The Hague. The giro number of the fund is 9575, and the telephone number is 553200. Clothes will be very welcome at the Red Cross, Fluwelen Burgwal 19, telephone 184200. Shoes should be sent to the A.N V.V., Parkstraat 38. Offers of personal assistance, or use of cars, should be sent to the Provinciale Griffie, knowledge was swung into action, but this time it was the sea that won in the early stages Despite all that could be done, dykes still broke and floods continued to rise. Queen Juliana and her Government lost no time in making personal investig- came reports of how the water ations. While the Queen and swept up the estuaries and Princess Beatrix visited one river-mouths like a series of section of the flooded areas waicia iiuiioiiuo r, i cumulation of experience and Kl?£te Voorhout 1 telephone 180050 Saturday next has been set aside for a special Red Cross street collection in The Hague. LATEST NEWS Reports of damage and further loss of life over the weekend have continued to pour in all today, although General Manton Eddy, of the United States Army in Germany, flew from Wies baden over the flooded areas in Holland today, and later landed here to discuss with the Dutch authorities what aid could be given by the U.S. services in Germany. Planeloads of food-packets, elothes. and other needed material have also been prep ared by the United States air force in Germany for delivery to Holland. Despite the flood disaster in Britain, which is estimated to have done damage totalling about 20 million sterling, the British authorities have offered to give whatever as- sis tance to the Netherlands the Dutch think they need. This may include engineer forces from Germany. DEATHROLL STILL RISING The latest messages put the death-roll at over 300, but as many people are still reported missing this figure will almost certainly be considerably increased, THOUGHTS FOR BRITAN Although all Netherlanders are shocked at the disaster to broken communications still their land, there huge tidal waves, tore across the countryside, and added more lives and damage to the toll in areas which had felt themselves safe from a North Sea storm. Rotterdam and Vlaardingen, for example, at the inner end of several miles of the New Waterway from The Hook, were suddenly and dangerously inundated as the waters yesterday, Prime Minister Willem Drees, Waterways Minister Algera, and other cabinet ministers toured additional sections, so that by today, when the Cabinet was to meet, they would have a first-hand picture of the disaster. HELP POURS IN make it impossible to give really clear and accurate picture of the exact position. many comments today Britain's plight. The floods on the other side of the As far as can be ascertained, North Sea. coupled with the the situation is still very bad in Zeeland province, to which Princes Wilhelmina motored today. Some islands which had been isolated have now been foundering of the passen-ger steamer between Scotland and Northern Ireland, have aroused tremendous sympathy in Hol land. Fellow-feeling has reached, and survivors taken seldom been so sincerely and off after having spent two so anxiously expressed. days and nights on the roofs Within a matter of hours, of their houses or in trees. the harbours and canals too, Holland found she had reached the highest level for scores of years. Dordrecht and Sliedrecht, thriving towns well away from the sea, in an hour or two became almost submerged, with every minute adding to the danger as breach after many friends. The Embassies of the United States, Great In Rotterdam and Dordrecht the situation has eased con siderably, although there is a Britain. Canada, France and great deal of damage still to other countries at once offered be assessed. in all forms. Experts workers and materials of all The gale having died down and the seas somewhat kinds are promised. The United moderated, the coastal areas States is arranging to send seem no longer in danger, The RECEPTION POSTPONED Mrs Selden Chapin, wife of the United States Ambassador, has postponed her reception, fixed for tomorrow, until a date to be announced later, "in view of the state of emergency declared in Hol land and the serious situation caused by the floods". Stassen een lijvig dossier overhandigd, dat bestemd is voor president Eisenhower. Hü zou de Amerikanen gewezen hebben op de achterstand in de leverantie van beloofde militaire uitrusting voor tien Italiaanse divisies. De Italiaanse regering vraagt de Verenigde Staten meer defen sie-orders in Italië te willen plaatsen en de immigratiebeperkingen te willen verlichten, omdat vijf millioen Italianen waarschijnlijk werkloos zullen blijven als zij niet kunnen emigreren. Tenslotte vraagt zij steun voor de Italiaanse spraken op Triest. Reeds in de eerste vijf minuten van zijn verblijf te Rome liet Dulles duidelijk uitkomen, dat hü en Stassen gekomen waren om het werk aan het plan tot verdediging van Europa te stimuïc „Regering en volk van de V.S.", zo zeide hij, „zijn dit plan gaan zien als een vitaal onderdeel van het algemene programma van samenwerking tussen de landen der gemeenschap van het Atlantische pact". HU zeide, dat de Europese fensiegemeenschap en andere stappen in de richting van de eenheid van Europ; „op de verbeeldingskracht van liet Ame rikaanse volk hadden gewerkt". Dulles merkte op, dat hij en Stassen niet in Europa waren om bevelen te geven maar „om de West-Europeanen de richting van hun buitenlandse politiek langs deze lijnen te vernemen," Baden treedt op tegen neo-nazisten De minister van Binnenlandse Zakèn van Württemberg-Baden heeft gelast vervolging in te stellen tegen voormalige leiders van de neo-nazistische S.R.P. (Socialistische Rijkspartij) in Baden. Zij zouden getracht hebben de S.R.P.die op bevel van het Constitutionele Hof te Karlsruhe werd ontbonden, te doen her leven in een nieuwe partij, de „Nationale Volksbeweging", die begin October j.l. werd opgericht en waarvan alle voor malige S.R.P.-leiders in Württemberg- Baden lid waren. Actieve hulp voor Oost-Duitse vluchte lingen Mr G. J. van Heuven Goedhart, de Nederlandse Hoge Commissaris der VN. voor vluchtelingenzaken, heeft West-Duitsland „actieve hulp" beloofd om het hoofd te bieden aan het pro bleem der Oost-Duitsers, die naar West- Berlijn zijn gevlucht, aldus heeft een woordvoerder van de West-Duitse re gering medegedeeld. Door Mr van Heu ven Goedhart is een beroep op alle le den van de V.N. en op de Raad van Europa gedaan om steun te geven aan een internationale actie teneinde de vluchtelingen uit Oost-Duitsland te helpen, aldus werd te Genève verklaard. De Liga van Rode-Kruisverenigingen heeft medegedeeld, dat zij aan alle Rode-Kruisverenigingen een rapport over de toestand der vluchtelingen in West-Berlijn en West-Duitsland heeft gezonden. Hierin wordt gezegd, dat de vluchtelingen in de eerste plaats kle ding, dekens, linnengoed, zeep, kinder bedjes en keukenbenodigdheden behoe ven. Vrijdag zijn 1.350 Oost-Duitse vluch telingen in West-Berlijn aangekomen. Sinds één Januari bedraagt het aantal 24.000. Ook in Letland is de toestand som ber. „Elke nacht verdwijnen er in deze Sowjet-russische republiek (inhet be gin van de tweede wereldoorlog door de Russen ingelijfd) mensen, die door de Geheime Staatspolitie van hun bed worden gelicht", zo deelde de schipper van een Letlandse treiler mede, die een week geleden met zijn vaartuig een haven van het in de Oostzee gelegen Zweedse eiland Gottland is binnenge lopen. „Er hebben echter in de laatste tijd geen wegvoeringen op grote schaal plaats gevonden", aldus de schipper. Adenauer in Berlijn Bondskanselier Adenauer is Zaterdag in West-Berlijn aangekomen voor een onderzoek naar de moeilijkheden, die ontstaan zijn door de grote toevloed van vluchtelingen uit het Oosten. Hij zal tij dens zijn bezoek overleg plegen met Westelijke geallieerde en Duitse func tionarissen. Onder de 1338 vluchtelingen uit de Russische zone van Duitsland, die de laatste dagen in West-Berlijn zijn aange komen. bevonden zich elf leden van de communistische „Voikspolizei". In totaal zijn thans in Januari 24.134 burgers en 319 manschappen van de „Voikspolizei" naar het Westen gevlucht. S.U. stemt toe in Oost-West handelsconferentie Prof. Gunnar Myrdal, secretaris van de economische commissie voor Europa van de V.N. te Genève heeft van de Russische gezant in Zwitserland, Molochkov. be richt ontvangen, dat de Russische rege ring geen bezwaar heeft tegen een bij eenkomst van een conferentie over de handel tussen Oost- en West-Europa omstreeks 25 Februari a.s. Prof. Myrdal wacht thans op het besluit van de Weste lijke mogendheden om deze conferentie al of niet te houden. Verleden jaar moesten twee malen plannen voor het houden van een derge lijke conferentie worden opgegeven, doordat de S U. en haar satellietstaten op uitnodigingen om er aan deel te nemen zelfs geen antwoord gaven. Rusland heeft echter dus thans toegezegd. Door de eeuwen heen heeft Neder land een strijd op leven en dood gestre den tegen het water, zijn grootste bond genoot en bron van veel rijkdom, maar ook bron van onbeschrijfelijke ellende. Talloos zijn de overstromingen geweest, die sinds de vijftiende eeuw, toen men op enigszins grote schaal met de droog legging begon, Nederland keer op keer weer in het harnas geroepen hebben. In 1421 richtte de St Elisabethsvloed Franse amphibie-landing in Indo-China vordert Afdelingen van de marine en scherp schutters, die bij de grootste amphibie- landing in de Indo-Chinese oorlog de havenstad Quinhon zijn binnengedrongen, zijn landinwaarts getrokken om de vijand te bestoken, De Franse troepen baanden zich een weg door rijstvelden om de ver- bindigslijnen af te snijden van twee regi menten van de Vietminh, die de Franse sterke Ankhe op een landinwaars gele gen plateau bedreigen. Ankhe ligt onge veer 56 kilometer ten Noordwesten van Quinhon. Tezelfdertijd hebben sterke potrouilles Ankhe verlaten om te proberen contact met de vijand te maken. De Franse landingstroepen, die bij hun landing slechts op zwakke tegenstand van twee compagnieën van de Vietminh zijn gestuit, hebben zich stevig in Quinhon genesteld. Zes oorlogsschepen liggen in de nabijheid van de kust om de troepen in de stad zo nodig met hun vuur te onder?toUnen Ook het vliegdek- schip „Arromanche ligt in de nabijheid en zendt vliegtuigen uit op gevechts missies. grote verwoestingen aan en veroorzaak te een structuurverandering in Zeeland. De Biesbosch dankte zijn ontstaan aan deze vloedgolf. Bijna honderd jaar later teisterde een grote vloed het gebied rond Amsterdam tot Medemblik en Mui den toe. Enkele jaren later, in 1508, werd Noord-Holland wederom herscha pen in een watervlakte. Een van de grootste overstromingen in Europa had plaats in 1570. Deze Aller heiligenvloed, die vier dagen duurde, strekte zich uit van Jutland tot Het Kanaal. Een groot gedeelte van Gronin gen, Friesland en bijna alle Zuid-Hol landse en Zeeuwse eilanden liepen onder water. Verschillende delen gin gen voorgoed verloren, zoals het eiland Wulpen bij Cadzand. In de zeventiende eeuw Liepen zowel de Beemster als de Purmer, die kort tevoren leeggemalen waren, opnieuw onder. Onberekenbaar was de schade, die aangericht werd door de overstroming van 1675, waarbij nauwelijks een stad vrij van water bleef. De eilanden Wie- ringen, Marken, Urk en Schokland wer den geheel overspoeld. In 1825 trof Nederland wel een van de ergste rampen op dit gebied. Meer dan 800 personen en ruim 45.000 stuks vee kwamen in de golven om. De scha de bedroeg 8 millioen gulden. £r itaatefc/yet fets voor U j indeTipi-

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3