K Ieder die inzamelt moet legitimatie hebben Donderdag grote collecte VAN DE LOGARITHMENTAFEL NAAR DE SCHOP Een man in een witte jas Afscheid van mr J. Blom en jubileum W. Boender ZWARE STORM MET SPRINGTIJ TEISTERT ONS LAND HET VADERLAND 3 MAANDAG 2 FEBRUARI 1553 De hulp van Den Haag In tegenstelling tot eerder gegeven berichten kan thans worden gemeld, lat Donderdag a.s. een grote huis-aan-huis en straatcollecte zal worden ;ehouden ten behoeve van de door de ramp geteisterde gebieden. Het ^°de Kruis, het gemeentebestuur en de sociale wijkcentra zullen deze ollecte organiseren. De adressen, waarop men zich kan aanmelden^ staan lieronder vermeld. Voor automobilisten, die zich beschikbaar willen tellen, zal er die dag een belangrijke taak te verrichten zijn. Met nadruk wordt er door het Rode Kruis op gewezen, dat een ieder, die inzamelt, waar of wanneer en wat ook, in het bezit moet zijn van een door haar af. gegeven legitimatiebewijs. Het ligt geenszins in de bedoeling om het enthousiasme van de gehele bur gerij om hulp te verlenen tegen te gaan, maar men zal moeten begrijpen, dat een en ander gecoördineerd dient te geschie den. De legitimatiebewijzen moeten er zijn om elke vorm van fraude tegen te gaan. De posten, waar de collectanten zich kunnen aanmelden zijn voorzien van rode kruis vlaggen. Er zullen door de collectanten rode kruis speldjes wor den verstrekt. 16. Klatteweg 3 550930 17. Doorniksestraat 1 552149 18. Joh. v. Oldenbarnev.laan 79 551885 19. Nachtegaalplein 11 321357 20. Consistoriekamer Regentesse- kerk Weimarstraat 69 398789 21. Brandtstr. Gebouw Custodia 320039 22. School Woudenbergstraat 2 398696 23. Dalton H.B.S. Aronskelkw. 1 396415 Rampenfonds De Residentie Politie-toneelvereniging Dindua zal Zaterdagavond a,s. in de Dierentuin een feestavond organiseren, waarvan de baten ten goede komen aan het Rampenfonds. Opgevoerd wordt het toneelstuk: Telefoon voor Meneer! Negen ton kleding verzonden Voor het afgeven van goederen zijn thans de volgende adressen aangewezen: Fluwelen Burgwal 19 (op dit moment vol), Laan van Poot (rode kruis kolon- ne in verlengde van Fahrenheitstraat) Oostduinlaan (Alloysius college), Java- straat 18 en de Dalton H.B.S. aan de Aronskelkweg. Naar alle openbare en bijzondere scholen zijn circulaires uit gegaan om de ouders te bewegen de kinderen kleding en dek mee te geven voor de getroffen gebieden. Negen trucks van 6 ton zijn reeds met kleding uit het Noorden naar het Zuiden on derweg. Zoveel mogelijk moet de kle ding aan genoemde adressen worden ingeleverd. Afhalen kan bezwaarlijk plaats hebben, of het zou door de schooljeugd moeten geschieden, waar voor deze echter de legitimatiebewijzen dient te halen bij het rode kruis. Zuinig met stroom Doordat de electriciteitsvoorziening tegenwoordig via gekoppelde netten geschiedt, is door het uitvallen van Rot terdam (waar twee Haagse brandweer auto's naar toe zijn om de centrale leeg te pompen) en Dordrecht ook de toe stand voor Den Haag precair geworden met de stroomvoorziening. Ieder wordt aangeraden het gebruik van electrici- teit tot het uiterste te beperken aange zien anders buitenwijken zouden moe ten worden afgesloten van licht. In Dordt tracht men de nieuwe centrale, die nog niet in bedrijf is geweest, be drijfsklaar te krijgen. In Den Haag zal vandaag nog een nieuwe machine, die juist heeft proefgedraaid, worden inge schakeld. Voorlopig geen évacué's Talrijk zijn de aanmeldingen, die van alle zijden bij gemeente, rode kruis en griffie binnenstromen. In hoofdzaak be perkt de gemeente zich thans nog tot het noteren van alle adressen. Geëvacu- eerden heeft Den Haag niet behoeven op te nemen, hoewel de organisatie ge reed was voor het herbergen van 4000 man. Driehonderd Haagse arbeiders zijn hedenmorgen via de griffie aan het Korte Voorhout met autobussen van de H.T.M. vervoerd naar de noodgebieden. Vijf en twintig vletten zyn gedeelte lijk te water, gedeeltelijk per as ver voerd. De Scheveningse reders hebben daar nog eens een aantal sloepen bijge daan. Dit alles is gegaan, naar Voorne- Putten. Uur-loon-actie Aan het gemeentepersoneel zijn cir culaires uitgegaan om een uur-loonactie te beginnen. Mogelijk kan dit voor beeld in andere bedrijven (particulier) worden gevolgd. Van verscheidene be drijven is ons bekend, dat men daar op soortgelijke manier een actie denkt te voeren of al voert. Bij de meeste Haagse sigarenwinke liers staan op het ogenblik bussen, waarin men van ieder pakje sigaretten, dat men koopt, een sigaret kan doen. Deze sigaretten worden her-verpakt en verkocht ten bate van het rampenfonds. Het gironummer van dit fonds is 9575. Lijst collecte-centra 1. Badhuisstraat 260 550880 Tesselseplein 43 554150 Mient 175 399201 i 4. Van Speykstraat 50 392729 Heelsumstraat 130 394616 Jan van Goyenstraat 99 337873 7. Stille Veerkade 16 112410 a. Jan Pieterz. Coenstr. 45.. 720832 b J. Maetsuyckerstr. Postkant. 720832 Stieltjesstraat 136 181464 10. "Wilhelminastraat 1 (Lsd.).. 396812 Vierheemskinderenstraat 91 323159 12. Ruychrocklaan 30 774738 13. Marlotlaan 14 Ambachtssch. Nwe Haven 95 113698 Chr. Militair Tehuis, Riouw- straat 59557901 Dieven profiteerden van de omstandig heden In de stormachtige nacht van Zaterdag op Zondag, toen iedereen waar het enigszins mogelijk was thuis bleef, zijn toch velen op pad gegaan en wel op het dievenpad. Gebruik makend van de unieke kans die hun geboden werd, zagen zij kans in te breken in het Chr. Zeeliedentehuis aan de Kranenburgweg. De buit bestond uit de inhoud van een telefoonbusje, ongeveer 20. Ook in een scheermesjefabriek aan de Bezuiden- houtseweg werd ingebroken en het ge hele gebouw werd grondig doorzocht. De dieven verdwenen tenslotte met ƒ300. Uit een etalage van een horloge zaak aan de Obrechtstraat verdwenen 23 horloges voor een waarde van totaal ƒ800. De politie heeft Zondag verschillende mannen en vrouwen aangehouden, die zich uit de voeten maakten met onbe heerd liggende stukken kabel en oud ijzer, voornamelijk gevonden in Scheve- ningen. Met de meeste gestrengheid zal worden opgetreden tegen allen, die zich aan deze laffe diefstallen schuldig ma ken. Zij zullen onvoorwaardelijk in hechtenis genomen en voorgeleid wor den. Ook tegen eventuele helers zullen de ernstigste maatregelen worden geno men. Ook Rode Kruis-colonne Den Haag helpt mee Vanmorgen bij het aanbreken van de dag, waren verschillende Rode Kruis colonnes in Rotterdam in actie, n.l. de colonnes Rotterdam, Overschie, Ridder kerk, Alblasserdam en een groot deel van 'de colonne Den Haag. Vannacht is de colonne Nijmegen met stretchers, de kens en 6 bussen naar Fijn aard vertrok ken om te helpen bij de evacuatie. Uit Millingen bü Nijmegen zijn twee grote boten naar Dordrecht gevaren met een Rode Kruis-arts aan boord. Voorts werd hulp verleend door de colonne Heusden te Almkerk, waar een evacuatiecentrum wordt ingericht. Op verzoek van de com missaris der Koningin in Gelderland is de colonne Arnhem uitgerukt naar West- Noord-Brabant. De kringcommissaris in Zuid-Holland meldde, dat een snelle politie-motorboot naar Numansdorp is vertrokken voor verkenning. H\j meldde voorts het ver trek van alle huipverleningsboten van Rotterdam naar 's-Gravendeel en Goe- ree-Overflafckee. Den Haag kwam er vrij goed af Hoewel Den Haag de storm betrek kelijk goed is doorgekomen, met uitzon dering natuurlijk van de zeekant, zijn er in het afgelopen week-end toch verschil lende ongevallen gebeurd, die echter geen slachtoffers hebben geëist. Ver scheidene voetgangers en wielrijders woeien om en werden met beenbreuken, hoofdwonden en hersenschuddingen in het ziekenhuis opgenomen. Een torentje van de WiUemskerk brak goten en ruiten kwam op straat terecht. Een tiental bomen werd ontwricht en vele schoorstenen gaven de strijd op. Een torentje van de Willesmkerk brak af en belandde in de Nassaulaan. In het Westbroekpark is een bouwkeet omge waaid. Verschillende daken van per celen in alle delen van de stad werden door de storm afgerukt en ettelijke mu ren werden omver gedrukt. In de Vogelwijk regende het klachten Over onder de huizen opborrelend riool water. Er zijn echter geen schadelijke gevolgen van ondervonden en bij eb verdween het water weer. Vermoedelijk was de hoge waterstand schuldig aan dit onprettig gebeuren. De politie was Zaterdagmiddag ge- Voorrangskruispunt Jozef Israëlslaan Bestuurders van motorrijtuigen, die de Jozef Israëlslaan in de richting Bezuiden- hout berijden, zijn niet geneigd voorrang te verlenen aan motorrijtuigen, die van rechts uit de Boorlaan komen. De A.N.W.B. heeft de gemeente Den Haag dan ook voorgesteld dit kruispunt als voorrangskruispunt aan te wijzen, daar de Jozef Israëlslaan door de weg gebruikers als veel belangrijker wordt beschouwd, dan de Boorlaan. Rotterdam: de schuiten dreven de straat op. noodzaakt een man, die op de strandweg te Scheveningen stond en weigerde zich iets verder terug te trekken in zijn eigen belang naar het bureau te bren gen. Zaterdagavond hebben twee vrou wen, die op de strandweg door het wa ter overvallen waren en niet meer uit hun auto konden komen, de hulp van de politie ingeroepen, die hen galant op het droge bracht, Maassluis: Soldaten stoppen de gaten Middelbare schooljeugd in bizar transport „Toen onze directeur ons vertelde, dat wfj ook konden elpen, waren we met een weg. Naar huis, oudste pakkie aan, schop uit de schuur, brood gesmeerd en óp naar het Voorhout!", dat zei één van de vele scholieren die zich vanmorgen op het Korte Voorhout hadden verza meld om daadwerkelijk behulpzaam te zijn bij het herstellingswerk in de getrof fen gebieden. Waar ze precies naar toe moesten was nog niet bekend. Richting Rotterdam in ieder geval. Vele reisbureaux, de HTM e.a. hadden gratis bussen beschikbaar gesteld om de jeugd te vervoeren. Ook moest een gedeelte in verhuiswagens stappen, maar dat mocht niet hinderen. (Advertentie) (Advertentie) Wanneer we vroeger de kwaliteit van een paar sokken moesten beoor delen, dan behoefden we dat paar maar even in onze handen te nemen en wisten we welof het van zuivere wol vervaardigd was, of dat er een draadje katoen door liep. Het ziet er echter naar uit, dat we binnenkort een man in een witte jas zullen moeten raadplegen, wanneer we iets willen weten van de stof, waarvan we een aantal Bodyguard costuums willen bestellen. En wan neer die textiel-chemicus dan triom fantelijk uitroept: „Zie je wel, dat er polyvinylideenchloride in zit: ik dacht al direct dat het een zuivere polya- crylnitril zou zijn!", dan zullen we niet eens met onze ogen mogen knip peren. Een en ander is een gevolg van de sterk groeiende ontwikkeling van de synthetische textielvezels. Sinds tn 1891 de Fransman Graaf H'üane de Chardonnet (een leerling van Pasteur) begon met de productie van kunstzijde op commerciële basis, is de rol van de kunstmatige vezel steeds belang rijker geworden. Niet langer zijn wol, zijde, katoen en linnen de grondstof fen voor de voornaamste textielpro ducten, maar ook Nylon, Orlon, Tery- lene, Dacron, Dynel (om er enkele te noemen) kunnen gebruikt worden om U beter of voordeliger, fraaier of doel matiger te kleden. Ook de Nederlandse dagbladpers heeft de laatste dagen een opvallende aandacht besteed aan deze ontwikke ling, naar aanleiding van de unieke tentoonstelling „Textiel van Morgen", die in het R.A.l.-gebouw te Amster dam was georganiseerd door de Fede ratie van Textiel Grossiers Bonden. U heeft kunnen lezen, dat de kunst matige vezels er niet vanzelf zijn ge komen. Du Pont de Nemours, het grote Amerikaanse chemische concern, heeft een slordige 120 millioen dol lars geïnvesteerd in de research en ontwikkeling van Nylon, Orlon en Da cron. Onze Nederlandse industrie heeft een nieuwe fabriek in Emmen gebouwd voor de productie van Enkalon en het succes daarvan is zo groot, dat reeds nu aan uitbreiding gedacht wordt. Als rechtgeaarde herenmodewin keliers volgen we deze ontwikkeling natuurlijk met de grootste aandacht. Een jaar geleden introduceerde Wulf- sen en Wulfsen als eerste zaak de Orlon-shirts in Nederland, hetgeen be wijst dat het ons ernst is om U steeds het nieuwste te brengen. Zodra artike len van Dynel, Vicara of Dacron hun practische bruikbaarheid hebben be wezen, zullen wij er naar streven U deze voor te leggen en U over de voor- en nadelen vakkundig in te lich ten. Intussen zullen we ons alvast ver trouwd trachten te maken met de ter minologie van de man in de witte jas. Opdat we straks niet helemaal met onze mond vol tanden zullen staan.. Wulfsen en Wulfsen. Watersnood te zien in Cineac Het Vaderland Van hedenmiddag af draaien in Cineac-Het Vaderland speciale reporta ges van de getroffen gebieden voor zo ver deze voor de cameramensen waren te bereiken. „Als we er maar komen, dat wachten hier duurt toch al veel te lang". Inder daad, de leerlingen brandden van verlan gen om de hand aan de schop te slaan. „De particulieren zouden wel eens kun nen bijspringen", zei een kweekscholier een beetje cynisch, „moet je die daar alleen in een 8-pcrsoons Chrysler. Heus dat. die niet naar Roterdam gaat". Zijn opmerking was echter niet bedoeld voor alle particulieren, want wij zagen tussen de rijen bussen en verhuiswagens ook wel enkele personenauto's staan. De medewerking van de schooljeugd was in volle vrijwilligheid geschied. Bewust van de ernst De meeste directeuren van M.T.S.-en, H.B.S.-en en Lycea hadden hun leerlin gen 's morgens om 9 uur bij elkaar ge roepen en gezegd dat zij die hulp wil den verlenen konden gaan, terwijl de an deren de lessen moesten blijven volgen. De meisjes zouden kunnen collecteren, kleding inzamelen enz. Het bericht werd ontvangen met een enthousiasme, dat bij het overgrote deel voortkwam uit de werkelijke behoefte om te helpen; bij enkele anderen golden echter ook over wegingen als „Lopen we fijn dat Franse proefwerk mis", terwijl er zelfs bij wa ren die het als een onvoorzien school reisje beschouwden, en zich uitgedost hadden met hoeden en swingjasjes van ribfluweel. Gelukkig had het merendeel het besef dat het hier beslist niet om een pretje ging maar dat hun hulp welkom zou zijn en dat zij hard moes ten werken. Een MTS-er, die met zijn mede-scholieren gisteren al gewerkt had in Ridderkerk, vertelde dat zandzakken vullen heel wat anders en vèèl ver moeiender is dan cirkels construeren, „natuurlijk", zei hij, „er lopen hier wel elementen rond, die uit pure sensatie mee gaan en nü al sterke verhalen opdissen over koeienkadavers die ze langs zagen drijven, maar als je zo'n beroerde instel ling hebt kun je beter thuisblijven. Ik geef toe dat het voor ons Iets anders is dan het gewone, maar hoe harder je werkt des te minder gelegenheid heb je om sensatie te ontdekken". Dat is de juiste mentaliteit en daarmee alleen zijn de zo zwaar geteisterde ge bieden gebaat. De schooljeugd doet dit werk niet omdat zij dan een dagje vrij hebben („je kunt immers makkelijk spij belen, wie controleert je?" zei één van hun), maar omdat iedere Nederlander, groot of klein, op het ogenblik de handen uit de mouwen moet steken, Afscheid prof. dr G. A. van Poelje Tijdens een bijeenkomst van de Stich ting voor Kinderstudie en van de „Ver eniging tot opleiding van leerkrachten volgens Montessoribeginselen", heeft prof. dr G. A. van Poelje het voorzitter schap dezer verenigingen overgedragen aan de rijksinspecteur van het Gymna siaal en Middelbaar Onderwijs, de heer A. S. J. van Dam. Prof. van Poelje, die tot dit aftreden was gedwongen door zijn omvangrijke werkzaamheden, dankte in zijn afscheids woord voor de prettige samenwerking gedurende vele jaren. Dr D. Wiersma sprak daarna woorden van dank namens de Stichting voor Kin derstudie, ^venals de heer J. Rumer na mens de docenten. Prof. Van Poelje werd benoemd tot ere-voorzitter van beide verenigingen. Veel benoemingen in de raadsvergadering van a.s. Maandag Een groot aantal benoemingen zal de gemeenteraad moeten doen op de eerst volgende vergadering op Maandagmid dag 9 Februari a.s. Op de voordracht van het college van regenten van het Burgerweeshuis voor Ned. Hervormden staan voor de verkiezing van drie gentessen en drie regenten, alle thans dienenden, te weten de heren ir J. A. Royer, jhr mr J. H. de Brauw en mr C. A. baron Bentinck en de dames mevr. M. W. J. Sickinglhe-Beelaerts van Blok land, mevr. Sïx-Taets van Amerongen en mevr. J. E. Quarles van Ufford- Zubli. Voor de benoeming van een onderwij zer aan de Brederodesdhool in de Van Merlenstraat moeten de raadsleden kie zen uit de Hagenaars J. Nieuwemburg en F. van der Sluys, mej. R. Tip uit Voorburg is door B. en W. voorgedragen voor het geven van onderwijs in net spreken aan taalgebrekkige kinderen. Voor de benoeming tot tijdelijk leraar aan de Visserijschool te Scheveningen zijn. voorgesteld de heren L. Bal (ver binden van tonnen), I. v. d. Loo (Ned., Engels, Aardrijkskunde), T. de Bruin (practiseh oefenen) en W Toet (visserij- kunde en breien en boeten). Verder zijn ter tijdelijke benoeming bij het Middelbaar onderwijs voorgedra gen mej. E. de Cock en de heren R. Nieuwenhuys (H.B.S. voor meisjes), H. Sinnema en N. J. Reints (handelsavond scholen) en W. hebben verder voorgesteld op hun vefzoek eervol ontslag te ver lenen aan de leraar J. F. Ekering (Centr, school voor machineschrijven), de benoeming van mej. L. H. Dorenbos aan de Terwestenschool wegesn haar vertrek naar Indonesië in te trekken en aan de heer D. K. H. Thierry eervol ontslag te verlenen als onderwijzer aan de Van Heutzschool onder dankzegging voor de aan het Haagse openbaar onder, wijs bewezen diensten. De heer J. F. Fosfchuma heeft wegens drukke werk zaamheden ontslag verzocht als lid van het College van Curatoren der gem. lycea, wat B. en W. voorstellen eervol te verlenen met dank voor de bewezen diensten. Verder staat op de agenda een voor stel tot aankoop van het perceel Bezui- demhoutseweg 145/Helenastraat 2-2a-2b voor f34.500, en tot aankoop van enkele vervallen percelen in de Van Ravestein- straat voor 5.300; herstel van de laat ste zal vermoedelijk ruim f 18.000 vra gen. Van tal van schoolbesturen zijn ver zoeken binnengekomen gelden voor diverse voorzieningen beschikbaar te stellen, terwijl de gemeenteraad tevens beslissen moet over verschillende voor stellen tot overdracht van grond en wij ziging van oude erfpachtcanons. Auteursrechten op radio programma's voor Hoge Raad Voor de eerste maal zal de Hoge Raad zich te beraden hebben over de vraag of omroepverenigingen een auteursrecht kunnen laten gelden op de publicatie van hun radioprogramma's die hoofdzakelijk bekostigd worden uit de verplichte luisterbijdrage, die van alle radioluisteraars geheven wordt. De stichting Het radioprogramma is n.l. in cassatie gegaan van een vonnis van het Amsterdamse gerechtshof, waarbij haar auteursrechten op de programma's ont zegd werd. Vrijdag 20 Februari zuUen de pleidooien in deze zaak gehouden orden. Jubileum mej. L. W. Spreij Mej. L. W. Spreij, directie-secretaresse bij de Ned. Standard Elecrtic Mij N.V., alhier, vierde haar 25-jarig dienstjubi- leum. De juibilaresse werd door de directie ontvangen. De heer J. Schoo, hoofddirecteur, belichtte de loopbaan van mej. Spreij. Namens het personeel voerden daarna verschillende sprekers het woord en vervolgens werd de jubi- laresse door de heer ir J. L. J. van der Grinten, voorzitter van de club van armployé's met 25 of meer dienstjaren De Zilvermeeuwen, ingelijfd als lid bij deze club, waarbij hij in het bijzonder wees op het feit, dat mej. Spreij het eerste vrouwelijk lid is. Jubileum Joh. M. Tichelaar Onder zeer grote belangstelling heeft de heer Joh. M. Tichelaar, hoofd van de Chr. Mulosohool in de Doornstraat te Soheveningen Zaterdag zijn 25-jarig ju bileum gevierd. Aangezien de jubilaris zich op onderwijsgebied op verschillen de terreinen beweegt, ontving hij ook van buiten de stad tal van gelukwensen. Er waren meer dan 25 telegrafische ge lukwensen. Zowel Zaterdagmiddag als Zaterdagavond hebben de heer en me vrouw Tichelaar in de school aan de Doornstraat een drukbezochte receptie gehouden, waar meer dan 300 mensen aanwezig waren. Daaronder was het vol tallige schoolto est uur dat zijn gelukwen sen vertolkte bij monde van de voorzit ter, ds A. Offerings, em. pred te Sohe- vendngen. Pulchri leden vierden Afrikaans wijnfeest In Pulchri Studio is Zaterdagavond en nacht een daverend feest gevierd door de leden en allen die zij hadden uitgenodigd om te komen proeven van de Zuid-Afrikaanse wijn die hier ge schonken zou worden. Dagen te voren hadden zij reeds met palet penseel gewerkt om de drie be nedenzalen te veranderen in feestelijke verblijven, waar de humor en de luch tige scherts zouden heersen. Natuurlijk vormde de gastdrank van de avond het hoofdonderwerp van deze wandversie ringen, zoals die trouwens het gehele feest overheerste. Wijn beheerste deze Pulchri-avond, an het begin af toen de tot ceremonie meester en tot conferencier gebombar deerde schilder Sierk Schi-öder het woord gaf aan de Zuid-Afrikaanse ge zant die in zijn gezellige en gemoede lijke taal de lof van zijn land, van de Afrikaanse wijn en natuurlijk ook van Nederland verkondigde. De Down-Town Band en een onver valst Nederlands pierement vulden ver der het programma van ae avond, dat slechts even werd verbroken voor de vertoning van een met wijnranken om kranste blondine, die door vier Bacchus vazaUen op een soort Alkmaarse kaas- burrie werd binnengetorst. Het afscheid nemen van dit overvoUe feest dat vooral zijn aantrekkelijkheid vond in de grote verscheidenheid van de geaardheid van het zeer gemeleerde publiek, kostte velen zoveel moeite, dat tegen het dagworden nog niet iedereen verdwenen was. Dit kan natuurlijk ook gelegen hebben in het feit, dat er die nacht zo moeilijk aan een taxi te komen was, doch de gezelligheid en de zeer goede stemming die er heerste zal hier van vermoedelijk wel de hoofdoorzaak zijn geweest. Op verzoek van de familieleden zal Je ter aarde bestelling van jhr mr dr L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal in alle stilte geschieden. De jaarlijkse vergadering van aan geslotenen bij de Fédération aeronautique internationale, die haar zetel heeft te Parijs, zal dit jaar van 14 tot 22 Mei in het Kurhauscomplex te Scheveningen plaats vinden. Nieuwe organisatie PTT- personeel Leden ener nieuwe organisatie van PTT-personeel, Ons Belang, die op het ogenblik 1000 leden zou hebben gewon nen uit de, naar zeggen van het bestuur, 25.000 ongeorganiseerde PTT-ers, con fereerde in Den Haag. Het bestuur van Ons Belang verklaar de, dat men beoogt een neutrale vakbond van PTT-personeel te vormen. Op het ogenblik wordt in hulp-bestellerskringen de meeste aanhang van deze vereniging gevonden. Meine Pot ontkent vluchtplannen De heer M. Pot bleek verontwaardigd over het bericht, dat hij plannen zou heb ben het land te verlaten. Hij wees ons op de rubriek „Huwelijksafkondiging", toevallig naast de kolom, waarin het be richt voorkomt. Daar staat de heer Pot vermeld onder degenen, die in de huwe- lijksboot stappen: het beste bewijs, dat hij heel andere plannen heeft dan vluch ten. C.J.M.V. honderd jaar De viering van het 100-jarig bestaan, van het CJMV zal aanvangen op Dinsdag 12 Mei met een bijeenkomst voor de 2000 afgevaardigden in de Julianakerk des avonds om 7 uur. Op Woensdag 13 Mei wordt des morgens een plechtige herden king gehouden in de Willemskerk o.l.v. de Haagse jeugdpredikant ds G. van Leeuwen. Op Donderdag 14 Mei (Hemelvaarts dag) wordt begonnen met kerkdiensten in een drietal kerken, waarna in de Houtrusthallen een bijeenkomst is. De dag wordt besloten met een taptoe op het Plein. In het Museum voor het Onderwijs zullen vanwege het Houtvoorlichtings- Instituut door de heer J. tér Laak op heden, 3, 4, 5 en 6 Februari lezingen wor den gehouden voor de leerlingen van Technische Scholen en de Middelbaar Technische School aan de hand van enig expositiemateriaal. Voor het bouwen en hebben van kantoorgebouwen heeft de N.V. Billiton Mij de gemeente verzocht 10 are 50 ca grond aan de Mauritskade/hoek Louis Couperusplein te mogen kopen. B. en W. hebben de gemeenteraad voorgesteld deze grond voor f 85 per centiare te ver kopen. UVOORBURG Dinsdag zal de eerste koffietafel van. dit jaar in het Fjordgebouw worden ge houden. Mej. mr J. Hefting zal spreken over het congres van de Interna tdonal Alliance of Women, dat in de afgelopen zomer te Napels gehouden werd. De Anti-Rev. Kiesver. v Nederland en Oranje houdt op Vrijdag a.s. in. Forum haar jaarvergadering. De heer G. Snip, voorzitter van de P.v.d.A.-fractie in de gemeenteraad, is 6 Februari 25 jaar bij de P.T.T. Hij is op het ogeniblik opzichter. De raadsvergadering van Wassenaar Zaterdagmiddag j.l. werd een openbare vergadering gehouden van de gemeente raad, bq welke gelegenheid de raadzaal keurig met bloemen was versierd in ver band met het 25-jarig jubileum als raads lid van de heer W. Boender, waarna af scheid werd genomen van de heer mr J. Blom. Aanwezig waren de dames van de raadsleden en andere genodigden, waaronder zich bevonden de heren prof. mr A. N. Molenaar en mr A. van Vuure, respectievelyk lid van het hoofdbestuur en secretaris van de afdeling Wassenaar van de V.V.D. Bij aankomst werden aan de dames mevr. Boender en mevr. Blom bloemen aangeboden. Behalve ten aanzien van de ingekomen stukken werden nog drie besluiten ge nomen. Ie Gunstige beschikking op aan vragen om vergoeding van het reisgeld voor elders schoolgaande kinderen, 2e toekenning van een subsidie van f 75 aan de cursuscommissie uit de tuinbouw- verenigingen, 3 e overneming „om niet" van grond (voor woning aan de Oost- dorperweg, bestemd voor trottoir) van de weduwe P. Paardekooper-v. d. Bo gaard. Hierna sprak de burgemeester de heer Boender toe. Wij herdenken en vieren vandaag uw i-jarig lidmaatschap van de raad. 25 Jaar is een lange tijd en een raadslid maatschap van die duur is iets bijzon ders. Immers, de feitelijke kennis van toestanden en verhoudingen, van men sen en dingen wordt pas door de tijd verkregen, afgezien nog de bestuurser- varing, die evenals elke andere ervaring duur behoeft. Op 1 Febr. 1928 dan nam uw raadslid maatschap een aanvang en het ging door met herkiezingen in 1931, 1935, 1939, 1945, 1946 en 1949 tot de huidige dag. Hier in de raad leren we elkaar ken nen niet alleen van de strikt zakelijke, men wil ambtelijke, officiële kant, maar ook in onze omgang met elkaar. Ik mag zeggen, dat u met uw collega's hier altijd goed overweg hebt gekund, zowel bij gelijke als bij tegenovergestel de meningen. Uw rustige en gemoedelij ke wijze van doen speelde daarbij een grote rol en u liet uw betogen in de raad toch graag vooral een zakelijke kant hebben. Zoals bij ieder van ons lag ook bij u het hoofdaccent steeds op de mens en de door hem gevormde maatschappij. Burgemeester en wethouders en de raad hebben met genoegen besloten u ter herinnering aan dit feest en uit er kentelijkheid voor wat u voor onze ge meente deed een geschenk aan te bieden. Na deze woorden overhandigde de bur gemeester een pick-up-installatie. De heer Boender zei, dat hij in de raad nooit naar woorden heeft te zoeken, maar dat hij nu perplex stond over de belangstelling en hartelijkheid. Na een wijle gewacht te hebben, sprak de burgemeester de heer Blom toe. Nu is het ogenblik daar, waarop wij van u afscheid gaan nemen, officieel en in het openbaar. Wassenaar heeft u sinds 1935 onder haar ingezetenen geteld en sinds September 1939 onder de leden van de gemeenteraad. Wassenaar heeft in u een uitnemend raadslid gehad, een zeer ge zien lid onzer vergadering, voorzichtig en evenwichtig in oordeel en steeds vol interesse voor de belangen der.gemeen te. Toch bent u meer geweest en voor de gemeente en voor ons. U zïjt voor het besturen van onze ge meente en voor een goede en gezonde verstandhouding tussen de verschillende groeperingen in onze raad steeds een zich nooit opdringende, maar wel posi tieve en opbouwende kracht geweest en gemeente en gemeenteraad zijn u dank baarheid verschuldigd. Raad en college van burgemeester en wethouders hebben er behoefte aan ge voeld u niet te laten zonder een blijvend geschenk als herinnering aan uw werk onder ons en als uiting van onze erken telijkheid. Het heeft vorm gevonden in een zil veren sigarettendoos, eenvoudig en practiseh en voorzien aan de binnenzijde van de volgende inscriptie: „Aangeboden door de Raad van de gemeente Wasse naar aan zijn hooggewaardeerd lid Mr Jan Blom bij zijn vertrek naar Canada in 1953". De heer Blom zei, zeer bijzonder on der de indruk te zijn van de tot hem gerichte woorden. De zitting werd na het dankwoord van mr Blom gesloten. Een uitgebreide reportage van de enorme schade langs de kust, in het WESTLAND, ROTTERDAM, DOR DRECHT en NOORD-BRABANT. Speciale Polygoon-reportage. BURGERLIJKE STAND DEN HAAG BEVALLEN: G. C. M. Wlsse-Grijpink, z.; E. M. Stuijfzand-Gomes, 2 z.\ C. de Boer de Waard, d.; J. Ros-Verbaan, z.; J. Klop- den Bok, z.\ J. F. C, Warmerdam-van Hoorn, z.; W. J. yan den Beukel-van Duij- venbode, d.; J. Fens-Ouwerkerk, d,; M. van den Ende-Cadel, d.; D. A. von Oven- Fransz, z.; A. Pijnenburg-van der Zeeuw, d.; E. van der Zijden-van der Harst, z.; A. van 't Wout-de Vries, d.; P. Tliijsse- Tuit, d.; H. B. de Zeeuw-Wonnink, z.; P. Dijkhuizen-Groen, d.; J. M. H. Smits-van Gelder, z.\ Th. C. de Kruijlf-Schukken, d.: H. Stavast-Smit, d.; M. R. H. Bovendeert- Hendriks, d.; M. G. J. Zoutendijk-van der Heijden, d.; N. L. Janssens-Wlndgassen, d.; A. P. M. Bakker-van Zuilen, z.; W. Al- berse-Vonk, d.; E. M. Geenen-Frequin, d.; J. J. Janzen-Dalenoord, d.: K. Janssen- Smlnk, z.; W. G. J. van Rijswijk-van den Berg, z. OVERLEDEN: F. Lub, vrouw, gehuwd geweest met J. van Eerde, 7S j.; G Sene- chall, vrouw, gehuwd geweest met J. M. van Hooijdonk. 93 j.; J. de Boer, man van M. Verbeek, 67 j.; J. M. Pauptit, man van G. Nannlnga, 62 j.; J. S. G. Meijer, vrouw, gehuwd geweest met J. van Maanen, SS J,

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2