ITALIAANSE OPERA 3 50 Jaar geleden NIEUWE AANWINSTEN Lucia di Lammermoor i\ i 4 HET VADERLAND 2 MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 Van het uitgebreide oeuvre van Gae- tano Donizetti bijna zeventig opera's is niet veel meer over. Het is ver ouderd en zegt ons niets meer alleen voor Don Pasquale, dit juweel van mu zikale humor, willen we een uitzonde ring maken. Dit werk is nog even spring levend, als op de dag van de première. We staan bij zulk een opvoering van de Lucia di Lammermoor door de Ita liaanse Opera eigenlijk voor een raad sel en we vragen ons af: waar in onze grote centra accepteren de toneelliefheb bers nog de dramatische nonsens van „De twee Wezen", de „Voddenraper van Parijs" of hoe al die oude stukken nog geheten mogen hebben? Maar deze Lu cia, een van de ergste melodrama's uit de litteratuur,, wordt nog overal geaccep teerd. Nog sterker: men neemt het werk met alle cliché-gedoe, met alle schablone- gestes die er nu al honderd en meer jaren aan vast zitten. Als men zulk een voorstelling hier meemaakt, zegt men eigenlijk stomverbaasd: hoe is 't moge lijk dat dit alles en dan notabene aan weerszijden van het voetlicht zó se rieus genomen wordt. Tekst en muziek zijn in lijnrechte te genspraak met elkaar de beroemde waanzin-aria met al die echo-effecten is muzikaal en dramatisch werkelijk de puurste waanzin. Dit werk heeft zijn tot nu toe durend succes te danken aan drie stukken: de coloratuur-aria uit de eerste acte. het beroemde sextet en tenslotte de waanzin aria. De rest hoort thuis op de rommel zolder der muziekhistorie. Dat is niet erg, want een componist die door da hele Don Pasquale, plus deze drie stukken en ten slotte één aria uit de Elisire d'Amore meer dan honderd jaar repertoire gehou den heeft, moet tevreden zijn en heeft meer gekregen dan vele en vele anderen. De vertoning door de Italiaanse Opera was zoqjs we die verwachtten: een groep zeer kundige vocalisten en tegelijk zeer slechte toneelspelers, een koortje en een orkest dat zich onder de slagvaardige leiding van Gino Barsanti parmantig door alle moeilijkheden heen sloeg en ten slotte décors en aankleding met de no dige quasi-romantiek, die het bij een deel van het publiek altijd weer doet. Het Brabants bont is echter een te goed kope imitatie voor de Schotse ruiten en misschien is dit de symboliek van deze voorstelling. Het voornaamste succes was voor Mag- da Piccarolo, die we wel eens beter ge hoord hebben. De gehele avond heeft zij in 't middenregister tegen de toonzuiver- heid gezondigd en alleen de met de kop stem gezongen hoge noten zaten op de goede plaats. De tenor Alexandro Ba- rollo zong zuiver en heeft een aangename maar wel wat kleine stem en onder de andere solisten viel de typische nobele bas van Bruno Cioni op. Het publiek was zeer tevreden en eiste zelfs het sextet gebisseerd. Het kreeg zijn zin. In zekere zin was dit verdiend, want dit grandioze stuk was, zoa;s de traditie het eist, het hoogtepunt van de voorstelling. Wij hopen, dat het enthousiasme van de echte Italiaanse operaliefhebbers, die in grote getale gekomen waren, ook merkbaar is geweest in de Rode Kruis- bussen ter leniging van de ramp, die ons de nacht tevoren getroffen heeft. C. v. B. La Compagnie des 4 Voor leden van de Alliance Francaise en een groot aantal leerlingen van mid delbare scholen zette Zaterdagmiddag de Compagnie des 4. in werkelijkheid uit gedijd tot zes executanten, twee aaneen sluitende fazen van. Frans toneelleven op het Diligentia-podium. Voor de pauze Molières „La Jalousie du Barbouillé", een der eerste stukken van deze theater- pur sang, volop farce en daterend uit de periode, toen hij met zijn Illustre Théatre nog niet te Parijs triomfeerde. In deze trekkersjaren werd de moralist Molière gevormd. Levensecht tekent hij zijn figuren, eerst nog naar het voor beeld van de Italiaanse commedia dell' arte met de onsterfelijke doktersfiguur de even onmisbare stokslagen. Dit Franse gezelschapje, waarvan we een goed boulevardstuk in de herinnering hebben, bleek deze klucht uitstekend aan te kunnen. Af en toe werd de komische aandrift wat haastig afgedaan en was de charge, ook in de costumering, wat al te opgelegd, maar over het algemeen bleek Molière na drie eeuwen als steeds goed speelbaar en uitermate boeiend. Werd het thema liefde vóór de pauze wat ondeugend en in bruske contouren behandeld, Pierre Carlet de Chamblain de Marivaux. een der meest vooraan staande hommes de lettres uit de 18de eeuw en schepper van de Spectateur francais, nuanceert dit onderwerp met groter raffinement en rijkere scènische stoffering. Hier geen pure slapstick, maar geslaagde pogingen tot hoofse analyse van de gevoelens, die gelukkig nergens in koddigheid verzanden. Deze Fransen handhaafden met succes de lichte toets, vooral in het spel van de buffofïguur Pierre Ringel als de valet en Anne Alexandre als het kamermeisje. „Le Jeu de l'Amour et du Hasard" werd de drie acten lang met stijgend enthousiasme be groet. En deze bijval was zeker verdiend. R. F. HET VADERLAND 2 Februari 1903 Advertentie: Maatschappij tot Exploitatie van StaatsspoorwegenAan het publiek wordt bij deze kennis gege ven, dat in verband met de te Amsterdam heerschende omstandigheden voorloopig geen zendingen Bestel-, IJl- of Vracht goederen, Paarden of Vee, enz. van of naar Amsterdam ten vervoer kunnen worden aangeboden. Vr. 6 Febr. Ierland in beeld en muz. MAURITSKADE 5 TEL 114311 Voor verbetering peil van amusementsmuziek Teneinde te onderzoeken of ook in de Nederlandse amusementsmuziek typische elementen uit de volksmuziek aanwezig zijn, is door de Stichting „Onze Lichte Muziek" een commissie geïnstalleerd. Landen waar elementen uit de volks muziek een overheersende rol spelen in de amusementsmuziek zijn o.a. Frank rijk. Spanje, Zuid-Amerika en Hon garije. Mocht naar het oordeel der com missie blijken dat dit ook in mindere of meerdere mate in Nederland het geval is. dan zal men zien in hoeverre deze elementen tot verdere ontwikkeling kunnen worden gebracht. Zomercursus Amsterdamse Universiteit 1953 Van 20 Juli tot 8 Augustus zal weder om een zomercursus worden gehouden, uitgaande van de Nederlandse universi teiten en hogescholen. De Universiteit van Amsterdam treedt ditmaal als gast vrouw op. De cursus, die dit jaar is ge wijd aan het onderwerp „Problems of integration", zal worden gehouden in het hoofdgebouw van de universiteit. Tijdens deze zomercursus 1953 zullen prof. dr S. Hofstra, dr B. H. M. Vlekke, prof. dr B. V. A. Röling, prof. dr P. Geyl, dr C. L. Patïjn, prof. dr J. Tinbergen, prof. dr J. H. Boeke, prof. dr W. F. de Gaay Fortman, prof. dr J. J. Schokking (Duitsland), prof. dr C. C. Berg, prof. dr N. A. Donkersloot, prof. dr J. Barents, prof. dr J. H. Bavinck en prof. dr H. J. Pos voordrachten houden. De cursisten zullen bovendien deelnemen aan een aantal excursies. Aan deze zomercursus sen nemen studenten uit verschillende landen deel. Vorig jaar waren er onge veer 100 buitenlanders uit 18 landen. Indon. ambassadeur gaf 750.000 gulden De Indonesische ambassadeur in Perzië Rasjiidi, is naar Djakarta teruggeroepen, omdat hij, zonder zijn chefs er in te kennen, bijna driekwart millioen gulden voorschot had gegeven aan een Perzische koopman, die beweerde Indonesië 2500 •ton rijst te kunnen leveren, aldus de „Telegraaf". Maar nadat hij zijn voorschot (de helft van de totale prijs) in ontvangst had genomen, verdween de man spoor loos. Receptie Nederlandse Hoge Commissaris De Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië mr W. F. L. Graaf van Bylandt. heeft Vrijdag de eerste openbare receptie gegeven voor de Nederlandse gemeen schap, waarbij meer dan 2000 gasten hem in zijn ambtswoning bezochten. Hans Henkemans Waar het pianospel voor deze dichter lijke klavierspeler geen problemen meer schept op technisch gebied, rest de cri ticus slechts een beoordeling op muzi kaliteit en diepgang der vertolkingen. Ook hier is uitbundige lof óp zijn plaats. Diligentia was Zaterdagavond stampvol en alleen het noodweer hield de podium plaatsen leeg. Het programma was er dan ook een, dat Henkemans, klaar ana lyserend romanticus in Fauré de Fran se Schumann en Chopin, schilderend en tot in de klankkern dringend essayist in Debussy en fameus Mozartspeler, bij zonder goed lag. Mozarts hommage aan Gluck, „Unser dummer PÖbel meïnt", was een prachtig staaltje van pianistisch precisiewerk. In Impromptus, een Barca rolle en een Nocturne van Fauré rankten de muzikale guirlanden in een zingend legato en Debussy's Estampes met de precieuze Chinese motiefjes en de lome klankenpracht van de Habanera waren al evenzeer vervuld van het verfijnde poëtische sentiment met de ietwat ner veuze inslag, die Hans Henkemans eigen In Chopins sonate in b kl. t. hoorden we zelden een dergelijk snel tempo, maar Henkemans weet het vol te houden. In forse objectiviteit ontleedt hij deze Pools- Franse pianlstieTc, de enkele witte plek ken tracht hij in het geheel niet te over spelen en aldus ontstaat een instrumen tale gestalte, die meer eerlijk en tech nisch verbluffend is, dan synthetisch boeiend. Mozart en Debussy zijn voorals nog zijn sterkste troeven. R. F. Concertgebouw-orkest zal ten bate van noodgebieden spelen Het Concertgebouworkest te Amster dam heeft besloten een uitvoering te geven ten bate van de slachtoffers van de watersnood. Dank zij de medewer king o.a, van de dirigent Rafael Kubelik en de N.V. het Concertgebouw is het mogelijk gebleken op korte termijn een concert te organiseren, waarvan de op brengst geheel zal worden afgedragen aan het Nationaal Rampenfonds. THEO BRUINS De trouwe Diligentiö-bezoekers had den Zondagmiddag slechts in kleine ge tale het noodweer getrotseerd om naar Theo Bruins te komen luisteren. En dat was jammer, want deze Nederlandse pianist overtreft in muzikaliteit en tech nische vaardigheid heel wat buiten landse celebriteiten, die volle zalen trekken. Helder, klaar, duidelijk en een tikje romat\£isch, zoals men dat toch zelfs nog van een moderne jonge man verwacht, speelde de pianist de tweede Partita van Bach. Van een „gestroomlijnde" Bach wil Theo Bruins gelukkig niets weten. Prachtig beheerst, met een vermijding van alle teveel, heerlijk gezongen en met een overtuiging die de meeste jon geren in deze muziek niet meer hebben, bracht hij de Etudes Symphoniques van Schumann. De derde Sonate van Hindemith, een tam, maar overigens goed stuk, sloot eigenlijk prachtig bij Schumann aan en de drie stukken van Ravel toonden de pianist misschien van zijn beste zijde. Een goed gekozen en verzorgd pro gramma: de strenge klassiciteit, de hoog-romantïek, de na-romantiek in een quasi modern gewaad en tenslotte de drie Ravels, die het midden houden tus sen im- en expressionnisme. Men moet heel wat in zijn mars hebben om deze vier zeer uiteenlopende richtingen allen zo gaaf te kunnen weergeven. Ons ver trouwen in Theo Bruins is in dit recital nog versterkt. Hier groeit iets dat eens heel groot kan worden. C. v. B. Openluchttentoonstelliug in Delft In Juni en Juli van dit jaar wordt in Delft een grote expositie gehouden gewijd aan cultuur en techniek, ter ge legenheid van het 21e lustrum van het Delftse studentencorps. Deze tentoon stelling zal plaatsvinden in het Wilhel- minapark, waar paviljoens zullen wor den ingericht en een openluchttheater gemonteerd voor diverse culturele mani festaties. In de nabijheid komt ook een terrein met kermisvermakelijkheden. Een feestverlichting zal worden aange legd. Er wordt veel bezoek uit binnen- en buitenland verwacht. Stilleven van Herbin in de collectie Nieumenhuizen Segaar. Garoeda krijgt concurrentie De welbekende^ dr A. K. Gani liep reeds enige tijd rond met plannen om een luchtvaartmaatschappij op te richten naast de „Garoeda Indonesian Airways". Die plannen hebben vaster Vorm aange nomen: in Maart zal de Pioneer Aviation Company, waarvan dr Gani pres.-direc- teur is, beginnen. Twee derde van de aandelen van de maatschappij is in han den van Indonesiërs, één derde in han den van buitenlanders. De P.A.C. zal als „non scheduled airline" chartervluchten maken met een Beachcraft en een Havilland Beaver-toestel, zowel met goe deren als met passagiers. Het beginkapi taal is 4 millioen Roepiah. D. F. Fowler, een Amerikaans vlieger, die in de tijd van de revolutie vluchten voor de repu bliek heeft uitgevoerd, is één der be stuursleden en aandeelhouders. De ge zagvoerders van de toestellen zullen bui tenlanders zijn. Het overige personeel zal uit Indonesiërs bestaan bij Nieuwenliuizen Segaar Tentoonstelling werken van Herman Kruyder Op Dinsdag 3 Februari a.s. zal in het Gemeentemuseum aan de Stadhouders laan een tentoonstelling worden geopend van werken van Herman Kruyder. Deze expositie geeft een overzicht van het gehele oeuvre van Herman Kruyder, daar men uit de verschillende perioden van zijn ontwikkeling Haarlem 1910 1919, Heemstede 1919—1923, Bennebroek 1923—1927 en Blarieum 1928—1933 een keuze heeft gemaakt uit de belangrijkste schilderijen en aquarellen. Men kan deze tentoonstelling bezoe ken tot en met 15 Maart a.s. KLEINE COMEDTE In de kleine Comedie werd Zaterdag avond het nieuwe programma ingeluid met de vertoning van Als een Phoenix door Chr. Fry en Toevallige Ontmoe ting van Noel Coward door het toneel gezelschap Comoedia. Wij bespraken dezer dagen dit zeer geslaagde en aan bevelenswaardige programma ter gele genheid van een opvoering, in de Kon. Schouwburg. In beide stukken glori ëren de talenten van Enny Meunier en Guus Hermus. Een fraaie rol in het tweede stuk ook van Johan Elsensohn. Tijdensde opvoering van Zondag avond werd een collecte gehouden tot hulp aan de door de ramp getroffen ge bieden. Naardense raad tegen samen voeging met Bussum De gemeenteraad van Naarden heeft het plan van Gedeputeerde Staten tot samenvoeging van Bussum en Naarden verworpen. De voorstanders in de raad zitten er vijf zijn van mening, dait de huidige grenzen niet gehandhaafd kunnen worden en dat de bevolkings dichtheid van het Gooi tot een nood toestand kan leiden. Na de mooie tentoonstelling van 19e eeuwse Franse schilderkunst van. Miohel, Isabey, Voüon e.d., October van het vorig jaar gehouden, komt de heer Nieu- wennuiaen thans voor de dag met zijn laatste aanwinsten van de 20ste eeuw, wederom voor een goed deel Frans. Wie regelmatig exposities bezoekt, kent te voren de namen die hij aan zal treffen in .leze kunsthandel. Het zijn niet de grootste of „duurste" namen als die van Pioaeso en Braque, Matisse en Utrillo, maar een categorie die wat beter bin nen het bereik der beurzen ligt. Daaren boven geselecteerd met een persoonlijke en Hollandse smaak, dus een beperkte keuze. Een Jean Puy of een Dufresne bijv. zal men hiier mist aantreffen. Wel steeds wenken van Herbin, Metziniger, Tobeen, soms een Juan Gris, soms een Léger, enz. In het algemeen treft een voorkeur voor de cuibisten, ook van eigen bodem: Mondriaan en Van der Leek, de cuibistische periode van Gestel. Weet men dus bij deze kunsthandel waar men aan toe is. de gekozen kun stenaars mogen gezien Worden; en ligt de verrassing nooit, in het brengen van nieuwe namen of het ontdekken van nieuwe talenten, zij ligt wël vaak in de uitzonderlijk goede .kwaliteit van het getoonde. Het mag dan niet zo' moeilijk zijn een belangrijke Henbin te bemach tigen ais een belangrijke Braque, ook het eerste valt niet mee. De heer Nieu- wenhuizen heeft een ontwikkeld .gevoel voor kwaliteit en juist dit maakt een be zoek aan deze kunsthandel altijd tot een genoegen! De meeste schilderstukken hier date ren van vóór 1920 en in menig .geval was het de beste periode, althans de ste r.kst- overtu igde, van de betrokken kunstenaars. In het bijzonder wel van de in Frankrijk omde:schatte (hoewel thans minder onderschat dan enkele ja ren geleden) Herbin. om ons een ogen blik tot deze naam te bepalen. Er- zijn hier zeven Herbins uit verschillende perioden bijeen en daaronder bevinden zich 'buitengewoon fraaie, i Een groot en frank stilleven in j dominerende roden en awanten, met twee vazen, met bloemen, opent de rij, i Het is van .1905 eu, heil2ld ei; zo fris, zo I gedunfd-st&rk en in positieve zin ,,mo- J derm" uit. dat men moesite heeft te be- I seffen, dat het al bijna een halve eeuw I oud is. Een figuur als Jan Sluijters heeft I ook in zijn vroege werken er .hangt j hier een vroeg landschap vaat hem deze kracht nooit gehaald. Omstreeks deze tijd keken de toen malige jongere Franse schilders veel naar Van Gogh en naar Cézaome, vooral naar de late bewogen landschappen van Cezanne. Br bestond zoiets als een „col lectieve" stijl, waarbij zich tevens de invloed van de verbrede stippelende toets (het poimrtitlé van. Signac ea.) deed •gelden. Die vierkante, afzonderlijke toetsen, tezamen met elementen ont leend aan Van Gogh en Cézawroe, vindt men terug bij zeer vellen omstreeks 1906. Heel sterk bij De Vlaminok, vaak bij De ra in, maar evenzeer bij Braque, want de latere splitsing tussen ,,oub:sme" en „fauvisme", tussen het constructieve en het emotionele schilde ren, had zich nog niet voltrokken. Op de tentoonstelling kan men dit alles duidelijk nagaan in Herbèns ,.De brug" van 1907, tavehs in het bovenbedoeld landschap vam isiuijters, korte tijd later ontstaan. Na de bewuste splitsing koos Herbin de zijde van het constructieve, zij het aanvankelijk met een inslag van spon tane nadruk. Uit 1913 is er een uitste kend stilleven, cuhistisch in drie-d'knen- sianale zin, subtiel van kleur. De drang j tot ordening en overzichtelijkheid voert hem weer later tot een classiieik-zakelijke opvatting, die soms niet zo ver van Lé ger staat. Het stilleven met potkachel en bloemkolen is uit deze tijd. Alle zicht bare bewogenheid van toets wordt dan vermeden, de kleur is in „Lokale", fraai afgewogen partijen effen neergestreken, compositie en tekening zijn op een strenge monumentaliteit gericht. Er gaat een grote rust uit van dit doek, dat mede tot zijn allerbeste gerekend moet wonden. De verrassing op de expositie is in middels geen Herbin, maar een twee dimensionaal cubisbisoh stilleven van Metziniger. Waardering voor deze schil der, vooral voor het oudere werk,' heb ik gehad van de dag af dat ik voor het eerst in '27 zijn werk bij Léonce Rosenberg in Parijs zag. Maar dat hij zo „briljant" kon zijn, zo verbazend rijk en flonkerend van kleur, wist ik niet. Warm-gla.nzendie bruinroden, in zwart overga amde prachtige violetten, felle smaragdgroenen, beige-gelen en nog andere tinten, veelal door middel vari glacis verkregen (zeer dunne overschil deringen,, zoails Renoir vaak aanwendde) maken dit sohilderij uit 1917 tot een feest voor bet oog. De kleuren mogen in zekere zin uiterlijker en decoratiever zijn dan van andere werken op die ex positie, zij zijn er niet minder verruk kend om. En hoeveel kunde vraagt het niet, deze polyphonie van het palet tot een zo beheerste harmonie te bedwingen. Een uiterst blanke, delicate Severimd vult deze groep aan. In meer naturalis tische trant vindt men een gevoelige vroege Mondriaan en een sterke, even eens. vroege Van Rysselberghe, vis- stilleven uit 1912, dat nog niet biet stel selmatige en koele heeft van zijn latere kunst. Radda charmeert met een van haar blijde en haast kokette bloemstuk ken. Van Tobeen willen we afzonderlijk en met eer het doek vermelden met de groene fles of vaas tegen een effen grijze achtergrond, strak en toch subtiel-bewo- gen in de voordracht. Ten slotte zijn o.a. nog Jan Toorop en Charley Toorop ver tegenwoordigd; deze laatste met twee boeiende phamtasieën. van 1917, oneven wichtig nog, maar waarin men een grote soh-ïLderspotentie ervaart. Glanzend diep in de kleur, met felle oplichtingen. De Gr. Aether periscoop PARAAT EN VOL BEGRIP De radio-omroep, die ons dagelijks van 's morgens vroeg tot 's avonds laat verpo zing brengt, stond gisteren voor een groot deel in het teken van de actualiteit. Het was een droeve werkelijkheid die tot deze exclusieve aether-activiteit leidde. Een activiteit, de ons als het ware met de neus op deze werkelijkheid drukte er op deze wijze toe bijdroeg, dat het Ne derlandse volksdeel buiten de rampge bieden zich onmiddellijk na en deels tij dens de verschrikkelijke gebeurtenis een voorstelling "an zaken kon maken. Be langrijker echter nog is, dat men door het snelle reageren - van de radio eerder doordrongen werd van de ernst van de ramp en van de noodzaak om naar ver mogen aan leniging van de nood mee te helpen. Na de dag van gisteren kunnen we ons nauwelijks een indringender en doel treffender medium voorstellen om aan de gevoelens te appelleren en tot wer kelijk medeleven aan te zetten dan de radio heeft blijken te zijn. Al mocht dan niet iedere der vele reportages en oog getuige verslagen, waar verschillende programma-onderdelen terecht plaats voor moesten inruimen, even geslaagd worden genoemd, het feit blijft bestaan, dat de radio van de haar ter beschikking staande mogelijkheden een goed gebruik heeft gemaakt. De even sinistere als droe vige werkelijkheid werd doorgaans op gepaste wijze reëel benaderd, zonder ook maar in het minst naar het sensationele te neigen. De taak, waar de radio-verslaggevers zo plotseling en onverwacht voor werden gesteld, was bepaald geen gemakkelijke. Niet alleen moesten vele moeilijkheden worden overwonnen en werd het ïm-pro- visatietalent geducht op de proef ge steld, ook van zuiver menselijk standpunt bezien, kwamen de reporters voor hete vuren te staan. „Je zou, inplaats van om je heen te zien en je vragen te stellen, liever je handen voor het gezicht willen slaan om je aan al dit treurige en trieste te onttrekken", zei een van hen na op even waardige als boeiende wijze een schildering te hebben gegeven van wat zich aan zijn oog voordeed. Met_ deze woorden plaatste hij ook de veilig in hun huiskamers gezeten luisteraars middenin de sombere realiteit, die dank zij de radio, zij het dan in minder funeste uit werking, ook daér beklemmend duidelijk werd, waar onze erfvijand het water leven en goed niet had kunnen be reiken. De radio-omroep heeft zich gisteren in ieder opzicht paraat en vol begrip ge toond. Alleen de sportuitzending, waarin verslag werd gedaan van Nederlandse successen op de schaat, detoneerde in het geheel en had beter achterwege kunnen blijven, juist omdat dit nationaal succes zo scherp afstak tegen de nationale ramp die het radiobeeld van deze gedenkwaar dige Zondag vol angst en leed beheerste. Ernst Bergen. Canada kan meer niet- agrariërs hebben De commissaris voor de emigratie deelt mede, dat de Canadese regering tot een belangrijke verruiming der emigratie mogelijkheden voor niet-agrariërs heeft besloten. Werkers in tal van beroepen kunnen thans naar Canada emigreren. Hierbij is overeengekomen, dat een even groot aantal families en alleenreizende niet-agrariërs zal mogen vertrekken als er agrarische „eenheden" emigreren. Voorrang zal worden verleend aan die genen. die hun- aanvrage reeds hebben - ingediend, doch nog geen beslissing ont vingen. Hun aantal is vooralsnog vol doende om een vrijwel volledig gebruik van de nieuwe mogelijkheden te maken. Concert Personeelsver. Min. v. Verkeer en Waterstaat Het concert voor de personeelsver. van het Min. van Verkeer en Watefstaat dat hedenavond zou plaatsvinden, is uitge steld tot 9 Februari a.s. Die avond vertelde het opperhoofd ons een en ander over de Ventuari, „de ri vier van de Maquiritares". zoals hij hem noemde. Ik haalde een 'notitïebloc te voorschijn en begon een kleine vocabu laire samen te stellen van de belang rijkste woorden van zijn taal, die we zo spoedig mogelijk onder de knie moesten zien te krijgen, daar zijn „naakte neven" geen woord Spaans verstonden. Voor elk Spaans woord dat ik zei. gaf Catire me twee maquiritaanse woorden, die onderling lichtelijk verschilden: de ,,d"-klanik in het ene werd in het an dere vervangen door een „y"»klank. Wat daar de reden van was. vroeg ik. „Dat komt", zei hij, „omdat wij niet helemaal hetzelfde spreken, in de lage gebieden spreken we iets anders dan in de bergen. Wij zijn de „Dekuana" en de stammen in de hergen de „Yekuana"," Dit was de eerste keer dat ik in de practijk te maken kreeg met de talen- kaart, die Koch-Grünberg veertig jaar vóór ons tijdens zijn reis door Brazilië en Venezuela had opgesteld. De volgende dag ging Catire dieper op de geschiedenis van de „Dekuana" en de „Yekuana" in. We waren al weer een paar uur onderweg. Het woud op de rechteroever had voor een savanne plaats gemaakt. Op een gegeven moment kreeg ik een met gras begroeide heuvel in het oog. die een paar hon-derd meter boven de vlakte uitstak. „Kijk", zei Catire, terwijl hij met zijn pagaai naar de heuvel wees, „dat is de Kale Berg. Vroeger, ten tijde van mijn grootvader toen er nog véél Dekuana's waren, woonden wij langs de hele Ven tuari, van Marieta tot hier aan toe. Het gebied van de Yekuana strekte zioh even eens tot de Kale Berg uit. maar werd aan de andere kant begrensd door de. bronnen van de Ventuari. van de Erebato en de Caura. De Dekuana en de Yekuana hielden niet van elkaar. Ze hadden haast elk jaar een gewapend treffen op de Kale Berg; een gevecht met lansen en knotsen, want ze hadden toentertijd nog geen buksen. Mijn grootvaders wonnen altijd: ze waren de sterksten. Maar ze waren ook de sleohtsten, ze aten degenen die ze gedood hadden op. Dat ging zo een hele tijd, tot er op zekere dag een kano met Macu's voorbijkwam. De Macu's waren de Ventuari opgevaren om handel te drijven, ze wilden hun curare (pijlgif) tegien maquiritaanse blaaspijpen en maniokwortels ruilen. Mijn grootva ders ontvingen de Macu's eerst minzaam, maar daarna doodden ze hen; en ze aten hen allemaal op, behalve één, die had weten te ontsnappen en zich in het oer woud verborgen hield. Toen mijn groot vaders hun maaltijd beëindigd hadden, stapten ze in hun kano's en keerden naar huis terug Toen kwam die Macu uit het oerwoud. U weet misschien, dat alle Macu's vervloekte tovenaars zijn, nog erger dan de Piaroa's Nou. die ene Macu haalde toen ook een toverkunstje uit. Hij zocht de beenderen van zijn broe ders bij elkaar en begon daar op een be paalde manier over te blazen. Als zijn broeders nog geleefd hadden, zouden ze daarvan ziele zijn geworden. Maar ze zaten in de buik van mijn grootvaders en dus werden mijn grootvaders ziek en ze stierven bijna allemaalVandaar dat hier nu niemand meer woont", be sloot Catire op droefgeestige toon. „De Yekuana zijn nog altijd erg talrijk, maar van de Dekuana zijn er nog maar weini gen over. Dat is onze eigen schuld!" Hierop zweeg hij een poosje. We waren in een ingewikkelde stroomversnelling terecht gekomen en Catire had al zijn aandaoht nodig om ons daar veilig en wel door te loodsen. De savanne was in middels weer volkomen vlak geworden, Na een tijdie begon Catire opnieuw te babbelen. „Hier heeft indertijd het vliegveld van kapitein Cardona gelegen", zei hij. ..Er was hier toen van alles, een heleboel hui zen en stapels benzinevaten. Het moet een geweldig werk zijn geweest dat alle maal aan te voeren". Catire doelde hier. begreep ik. op een Venezolaanse Parima-expeditie, die on der leiding van de Spaanse kapitein Car dona had gestaan de laatste expeditie vóór ons project en vermoedelijk de enige na Koch-Griinberg. We zouden op onze verdere tocht nog vaak over „capitan Cardona" horen spreken. „Is er van dat alles nog iets over?" vroeg ik. „Geen sprake van", antwoordde hij, in de lach schietend, „alles is verbrand," En na een ogenblik zwijgen, voegde hij er aan toe: „Een stuk verder zijn ze vast gelopen, er is nog nooit iemand door gekomen Aan de horizon waren donkere vor men zichtbaar geworden. Dat moesten de Noordelijke uitlopers van de Sierra Parima zijn, het land van de Yckuana's, het begin van het onbekende. Wij kwamen slechts langzaam vooruit. Uren achtereen zwegen wij. Pierre en ik keken strak, met samengeknepen ogen, naar de bergen in de verte, die steeds groter werden. „Cerro Mono", zei Catire. De Mono-keten, de laatste waterval van de Ventuari, de laatste der natuur lijke hindernissen, die de grens vormden tussen het land vanwaar wij kwamen en dat waarin wij wilden doordringen. Het hart klopte ons in de keel. Eindelijk Het kostte ons overigens nog drie dagen om de voet van de „Cerro Mono" te bereiken. 15 November, 's avonds, verorberden wij het laatste stuk gerookte pecari- vlees, dat wij als proviand uit Cordoval hadden meegenomen. De volgende mor gen zei Catire tegen me: „Gaan jullie maar vast met de kano vooruit. Bekommer je niet om mij. Ik ga proberen iets onder schot te krijgen. In de loop van de dag voeg ik mij weer bij jullie!" Ik gaf hem een geweer en zes patro nen en hij verdween in het bos. (Wordt vervolgd) VAM DE DAG NO. 10 OMSCHRIJVING Horizontaal: 1. zijrivier van de Wolga; 4. water in Utrecht; 6. rivier in Portugal; 7. maanstand; 9. familielid; 10. hoofdstad v/d Canarische eilanden; 15, oude landmaat; 16. grondsoort; 17. republiek in Centraal Ame rika; 20. afkorting; 21, afkorting; 22, rivier in Voor-Indië; 24. bekende rivier; 25. rivier. Verticaal: 1. stad in Eur. Rusland; 2. tot; 3. rivier in Rusland; 4. afkorting; 5. rivier in drie landen; 8. ouderwets voertuig; 9. zijrivier v/d Donau; 11. noodsignaal; 12. hoofddeksel; 13. vod; 14. lovertak; 17. zij rivier v/d Loire; 18 zijrivier v/d Po; 19. rivier in Italië: 22. voorzetsel: 23. de oudere. Oplossing van het Kryptogram Horizontaal: 1. bed; 3 aap; 5. ivoor 7. ark; 9. mat; 11. benzine; 12. esp; 14. ets; 16. anker; 17, kas; 18. Fin. Verticaal: 1. boa; 2. dik; 3. arm; 4. pat; 6. oorzaak; 8. rebus; 10. apert; 12. eik; 13. pas; 14. erf; 15. sen. HET (^VADERLAND NIEUWE COURANT Anno JStf Uitgave en druk' Re Courant BET VADERLAND KT.I Parkstraat 25-27 's-Oravenhage Telefoon1S4.349 Giro 112199 Directeurs TH. D. STRUICK Hoofdredacteur' Dr W. VAN WIJK A B O N N E M E NTS P R IJ ZB N> f24.60 per kalenderjaar, f 6.25 per kwartaal en f2.15 per maand. Losse nummers 8 centi 's Zaterdags 15 cent ADVERTENTIE PRIJZEN: 32 cent per millimetcrregeljOpcontract van 26 cent af. Advertenties in de tekst 2 maal de wane prys Korte Metten BINNENLAND B. en W. van Ylaardingen hebben de raad voorgesteld 5000 ter beschikking te stellen voor het hospitaal-kerkschip De Hoop. Mr N. E. H. van Esveld zal 12 Februari het ambt van buitengewoon hoogleraar in het arbeidsrecht aan de Ec. Hogeschool te R'dam aanvaarden. In de industrieflat aan de Goudse singel te R'jiam brak brand uit op de zevende verdieping in een opslagplaats voor plastic-materiaal. Na drie kwartier was men het vuur meester. Prof. dr J. E. de Quay, commissaris der Koningin in Noord-Brabant, heeft te Eindhoven een districtsconsultatie bureau geopend. Vroeger stierven 165 personen op de 100.000 inwoners, thans nog slechts 10. Ir D. Tinbergen is benoemd tot voor zitter van een commissie van gasfabri- kanten in Nederland, die zal onderzoeken of verhoging voor de gebruikelijke gas druk in de steden aanbeveling verdient. Aan de Binnenweg te Rotterdam is de eerste paal geslagen voor de bioscoop Centraal, die de plaats zal innemen van de vroegere bioscoop Cinema. De tijdelijke rang van commandeur is toegekend aan luit.-kapt. ter Zee vlie ger P. Vroon, Voor Franse rekening is te Nijmegen gebouwd en te water gelaten de tanker Pont Gentille, 2000 ton. Te Vlaardingen zijn twee officieren van de Nat. Reserve beëdigd. De laatste weken zijn in deze gemeente weer tien tallen burgers tot Steun Wettig gezag toegetreden. In de vacature-wijlen G. de Klerk te Dordrecht heeft de voorzitter van het Centraal stembureau benoemd verklaard tot lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland mr W. D. Okkens (C.H.) te Leerdam. Studenten van de veeartsenijkun- dige faculteit te Utrecht zijn voor hulp^ verlening opgeroepen en hebben de be voegdheid gekregen vee tegen mond en klauwzeer en T.B.C. in te enten. De raad voor rechtsherstel heeft af wijzend beschikt op een tweetal beroep schriften, die Duitsers hadden ingediend in zake de verkoop van landerijen door het Nederlands beheersinstituut aan Nederlandse landbouwers. BUITENLAND Het bestuur van de Raad van Europese Gemeenten, dat te Palermo zijn voltallige vergadering houdt, heeft een stemmig het „Europese Handvest voor plaatselijke vrijheden" goedgekeurd, dat aan de Assemblée te Straatsburg zal worden toegezonden. In diplomatieke kringen te Washing ton gelooft men, dat wellicht Charles Bohlen, adviseur van het Amerikaanse ministerie van Buitenl. Zaken op het gebied van betrekkingen met de S.-U., zal worden benoemd tot ambassadeur in Moskou. De „Prawda" heeft bekendgemaakt, dat enige „leemten en tekortkomingen" zijn geconstateerd bij de aanleg van waterwerken voor de binnenscheepvaart en voor het opwekken van electrische stroom. Vooral de ministeries van bos bouw en machine-industrie worden in gebreke gesteld. Er is bevel gegeven tot drastische beperking van het Oostduitse spoorweg verkeer wegens de chaotische toestand in dq kolenbevoorrading in O.-Duitsland. Volgens een mededeling van het Amerikaanse Vijfde Luchtleger zijn in twee jaren oorlog in Korea elf Mig straaljagers op één Amerikaanse „Sa- bre" neergeschoten. In totaal zijn tot nog toe 548 communistische jagers door „Sabre's" neergeschoten. Japan is Zondag begonnen met de geregelde uitzending van televisie-pro gramma's. De vliegtuigenfabriek van Vickers Armstrong heeft bekend gemaakt, dat haar vergunning is verleend het proto type t.e bouwen van het „Vickers 1000"- straalvliegtuig voor militair vervoer. De „Vickers 1000" zal een spanwijdti hebben van 45 meter en een lengte va: 48 meter. De „Neue Wiener Tagezeitung" meldt, dat het Hongaarse ministerie van Defensie een bevel tot inbeslagneming van alle kerkklokken in geheel Honga rije heeft moeten intrekken, nadat in verschillende provincies botsingen tus sen communistische autoriteiten en groepen R,-Katholieken waren voorge komen. De klokken hadden moeten die nen als grondstof voor de oorlogs-indu- strie. De Griekse premier Papagos heeft de commissie voor de Nobelprijs voor gesteld de volgende prijs voor de vrede te verlenen aan ex-<president Truman, De Franse Raad der Republiek (Senaat) heeft de gehele militaire be groting, voor het nieuwe belastingjaar, die reeds door de Nationale Vergade ring was goedgekeurd, met 295 tegen 16 stemmen aanvaard. Communisten stemden tegen. President en mevr. Eisenhower zijn Zondag als lid van de Nationale Presby teriaanse Kerk toegelaten, De president werd met vijftig anderen in een kerk te Washington gedoopt. Op uitnodiging van de Franse rege ring zullen de premier van Turkije, Adnan Menderes en de minister van Bui tenlandse Zaken, Köprülü, in Maart een officieel bezoek brengen aan Parijs. De Italiaanse minister van Defensie, Pacciardi, en leden van zijn gevolg zijn per vliegtuig in Cairo'aangekomen voor een bezoek van vier dagen, dat officieel beschouwd wordt als een stap naar een verdere versteviging van de nauwe be trekkingen tussen de twee landen. Het, Engelse schip Selby heeft dringend om assistentie verzocht, daar de kolen opraken en men geen kans ziet een haven binnen te lopen. ie ll- l'S WATERSNOOD Rampspoed is wellicht de mach tigste van alle banden". Balzac. i

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2