HET VADERLAND Uit alle werelddelen blijken van medeleven en steun Aantal slachtoffers al ver over de 400 Was Waterstaat op alles voorbereid? Zeventig doden op Goeree- Overflakkee Alleen in 's-Gravendeel 55 slachtoffers Vloed kan vanavond de Carthage tegen de kade slaan Weerbericht V Mil1 1 lill' _/Pj MAANDAG 2 FEBRUARI 1933 ANNO 1869 NIEUWE COURANT 83e JAARGANG No 249 De zwarte lijst 424 Slachtoffers Tot hedenmiddag twee uur maakten de Nederland eensgezind in hulp Met alle vervoermiddelen te lanjL, te water en door de lucht wordt dag en nacht met uiterste krachtsinspamiing gewerkt om de mensen uit de getroffen gebieden, waar nodig, naar een veilige plaats te brengen, en om de noodzakelijke materialen aan te voeren voor het lenigen van de eerste behoeften. Van de Zeeuvfse eilanden, die men tot nu toe langs geen enkele verbinding kan bereiken, komen ontstellende berichten. Groot is er het aantal doden en de schade aan huizen en veestapel aangericht. In de andere rampgebieden weet men ongeveer hoe daar de toestand op het ogenblik is en kan men maatregelen treffen. Groot is niet alleen het medeleven, maar ook de daadwerkelijke bereidwilligheid van het gehele Nederlandse volk. Uit alle delen van het land rukken vrijwilligers aan tezamen met de van overheidswege ingezette mankrachten. Het Nederlandse volk wordt hierin voorgegaan door het Koninklijke huis en de regering. H.M. de Koningin is van morgen vroeg reeds vertrokken voor een bezoek aan de ondergelopen landstreken. Prins Bernhard zal vroeger dan het plan was naar Nederland terugkeren De mi nister-president zal vanavond het Neder landse volk toespreken. Niet alleen in Nederland, maar over de gehele wereld is het medeleven groot. Uit alle landen ko men niet alleen betuigingen van deelne ming binnen, maar zowel door de rege ringen als door particulieren wordt spon taan en ruim hulp aangeboden. Alle met 1 ons verbonden landen hebben militaire hulp aangeboden. Het aantal geregistreerde slachtoffers, dat tijder s deze ramp het leven lieten was vanmiddag reeds opgelopen tot over de 400 en nog steeds komen berichten binnen van personen die eerst nu als vermist of als overleden worden gemeld. Zoals reeds werd verwacht zijn op de Zeeuwse eilanden, waar de mensen het langst geïsoleerd bleven, de meeste mensenlevens te betreuren. Met bezorgd heid ziet men de komende naoht tege moet aangezien vorst wordt verwacht. Wij vlogen over geteisterde gebieden Onze verslaggever vloog hedenmiddag op een hoogte van 60 tot 200 meter over de geteisterde gebieden in Zuid-Holland, Noord-West Brabant en Zeeland. Bij Koningin in getroffen gebied Kleren beschikbaar gesteld H.M. de Koningin heeft de gehele dag in de geteisterde gebieden doorgebracht. Voordat de Koningin vanmorgen ver trok, heeft zij eerst haar eigen garde robe en die van haar kinderen nagegaan om te zien hoeveel zij voor de moodge- bieden beschikbaar zou kunnen stellen. Een enonm pak is tenslotte naar het Rode Kruis gezonden, alsmede een wieg met toebehoren. De automobielen van. de Koninklijke Stallen zün dag en nacht in de weer voor het vervoeren van slachtoffers van de ramip. Ook zal een groot gedeelte van het vee door materieel van de Kon-. Stallen, geëvacueerd worden. Prins Bernliard eerder i terug f Z.K.H. Trins Bernhard zal in verband met de gebeurtenissen in Nederland zijn reis in Amerika aanmerkelijk bekorten k en eerder dan verwacht werd naar I Nederland terugkeren. De Prins heeft een telegram gezonden ft aan minister-president Drees van de volgende inhoud: „Diep getroffen door ramp. die over land en volk is ge- verzoek ik U mijn innige deel- over te brengen aan hen, die lijden". Na afloop van de kerkdienst in Saint Mark in the Bouwerie heeft burgemees ter Impelliteri van New York gisteren een rede uitgesproken, die over de Voice of America zal worden uitgezonden. De burgemeester herinnerde aan het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard ln 1952. Gisteravond heeft de Prins een diner in de Unionclub bijgewoond, dat aange boden werd door de Saint Nicholas Society. d'eze tooht, waarover wij morgen een uitvoerig verslag zullen publiceren viel hem bijzonder op dat de Nieuwe Water weg een scherpe scheiding vormt waar van ten Zuiden alles onder water staat terwijl ten Noorden daarvan het land droog staat. Eveneens is er verschil tus sen Noord Beveland en Goeree waarvan het eerste droog bleef terwijl het twee de geheel is onder gelopen. Ook het eiland Tholen staat geheel onder water doch de hoger gebouwde dorpen zijn weer droog. Nieuw Vossemeer en Wil lemstad zijn geheel geïsoleerd doch van wege zijn hoge ligging bleef Willem stad gespaard. Vanaf heden middag is het ten strengste verboden over de ge. teisterde gebieden te vliegen behoudens toestemming van de directeur-generaal van de luchtvaart. berichten melding v« n 424 doden tenge- volge van de watersnood. De zwarte lijst ziet er als volgt uit: Goeree en Over Terneuzen 4 flakkee 70 Texel 4 's-Gravendeel 55 Stormpolder 4 Fijnaart 46 Dinteloord 3 Kortger.e 35 Vlissingen 3 Heijningen 25 IJselmonde 3 Zierikzee 18 Oudeland 2 Theodorus pld 17 Veere 2 Halsteren 17 Raamsdonkveer 2 Moerdijk 13 Brandwijk 2 Willemstad 12 Abbenbroek 1 Numansdorp 12 Hoedekenskerke 1 Kruiningen 11 Hondsb. Zeew. 1 Burch 10 Maassluis 1 Kruispolder 8 Nw Neuzenpld. 1 Hontenisse 8 Ouddorp 1 Kloosterzand 8 Rilland 1 Hoeksewaard 7 Rotterdam 1 Hellevoetsluis 5 Sliedrecht 1 Oosterschelde 4 St Philipsland 1 Krabbendijke 4 De Ambassade van België heeft Maandagochtend aan de Nederlandse regering het rouwbeklag van de Belgi sche regering en het Belgische volk over gemaakt. De Zweedse gezant in Den Haag heeft hedenmorgen een bezoek aan de minister-president gebracht, waarbij hij uitdrukking gaf aan de gevoelens van deelneming van het Zweedse volk. Het Zweedse Roode Kruis heeft zijn diensten aangeboden. Hedenochtend heeft de waarnemen de hoge commissaris van de republiek Indonesia, mr Susanto Tirtoprodjo aan de minister-president een telegram ge zonden, waarin hij namens het volk van Indonesië zijn innige deelneming betuigt. Vragen die te denken geven De ramp welke de lage landen Lij de zee heeft getroffen, heeft met ont stellende duidelijkheid aangetoond, dat het water meestal wel onze goede vriend en helper is, maar dat het soms onze grootste vijand is. In deze dagen is duidelijk geworden wat hij iedere Nederlander als een vaag hesef leeft, dat alles verloren is en dat alle streven naar welvaart en vrede zonder doel is, als wij er niet voor zorgen deze vijand Linnen de perken, dat wil in dit geval zeggen Linnen de dijken te houden. Zoals we in de bezettingsjaren hebben geleerd welk een vooraanstaande .plaats de boer en zijn arbeid :n onze samen leving inneemt, zo ondervinden wij thans welke betekenis gehecht moe', wor den aan de strijd tegen het water, de aanleg en de versterking van dijken en duinen, met andere woorden hoe belang rijk het werk van ue mannen en vrouwen is, die daarmede belast zijn. Daarbij komt het vooral aan op de voorbe reiding, want als het water eenmaal losbreekt dan staan wij machteloos. De grote, alles overheersende vraag is voor ons gevoel dan ook: hoe was het met die voorbereiding gesteld en is door de over heidsorganen, het Rijk, de provincies, de gemeenten en de waterschappen alles ge daan om ook in abnormale omstandig heden sterk te staan? Het zal in de loop van dit artikel blijken, dat dit helaas niet altijd het geval is geweest. Daarom stellen wc er prijs op te ver klaren, dat dit niet in het minst afbreuk mag doen aan de waardering voor het heroïeke werk, dat in deze dagen wordt verzet. Morgen zal de Regering in de Tweede Kamer getuigenis afleggen van de gebeurtenissen. Wij hebben daarom gemeend de kwestie te moeten stellen, omdat er juist nu het begrip zal zijn, dat het uiterste gedaan moet worden om in de toekomst dergelijke rampen zoal niet te voorkomen, dan toch mogelijk te verkleinen. Men eseffe goed, da' dit een funda mentele kwestie is, omdat samenwerking alleen de beste resultaten kan afwerpen als de samenwerkende partijen het ge voel hebben, da', haar arbeid tot 'naar recht komt. Is dat niet het geval, aan ontstaat er wrijving en komen er strub belingen en worden de werkzaamheden niet uitgevoerd zoals het moet. Zo hoorden wij van een geval van een hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat en een van de Provinciale Waterstaat, werk zaam in hetzelfde gebied, die ieder per soonlijk contact achterwege lieten, omdat de een zich door de ander te kort gedaan voelde. Het is duidelijk, dat hier niet ge daan werd wat gedaan kon worden. We zeiden, dat bij de Waterstaat alles op de voorbereiding aankomt. De vraag is dus: werd alles gedaan, werd er, wat ae financiën betreft, op onbekrompen wijze gezorgd, dat de duinen en dijken in uitstekende conditie verkeerden7 Men dient te bedenken, dat de oorlog ons op het gebied van de waterstaat een heel eind achterop heeft gebracht. Duinen werden ondergraven door bunkers, de Duitsers verboden de Nederlanders aan de kusten en oevers peilingswerkzaam heden te verrichten cn het noodzakelijke onderhoud mocht niet worden gedaan. Na de oorlog is wel veel gedaan om de achterstand in te halen, maar de LAMGESLAGEN De machtige schroef van de „Car thage was niet opgewassen tegen de kracht van de storm. Het schip is een bezienswaardigheid voor de Hagenaars geworden. Minister-president spreekt Hedenavond te 20.00 uur zal Z.E. de minister-president dr W. Drees over beide zenders een kort woord tot het Nederlandse volk richten over de nood toestand, die door de overstromingen in ons land is komen te ontstaan. Samenwerking zoveel is weei-( iS ag.es gedaan wat mogelijk was? I Ons werd van betrouwbare zijde op enige voorbeelden gewezen. Oost-Kapelle en Kadzaud Het is ons bekend, dat bij velen in den lande, die rechtstreeks of zijdeLngs be-1 jarenlang is door de autoriteiten in trokken zijn bij waterstaatswerken, d,e Zeeuws-Vlaanderen gevraagd gelden be- stellige indruk bestaal, aat er het een cn|schikbaar te stellen voor de beveiliging ande- hapert aan de samenwerking tus-,b,, Cad2and ;R het uiterste Westen van sen Rijkswaierstaat^het centrale lichaam, I gebied A! jaren ;s gevraagd daar en de Provinciale Waterstaten en Water schappen in den lande. Er is wrijving, er zijn diepgaande meningsverschillen over de vraag wie in bepaalde zaken be- voega is en wie de feitelijke leiding be hoeft. Al jaren wordt er gestreden over de vraag: moet er een vergaande centra lisatie bestaan, of dienen delagere organen een belangrijke Stem in het kapittel te behouden? Water drong vanmorgen nog Putten binnen oorne en BOTEN GEVRAAGD Er wordt een dringende oproep gedaan om naar Noord-Bevel and, waar nog steeds geen hulp is, rubberboten en mo torboten te sturen. De mensen zitten daar nog steeds op zolders en daken en kunnen niet bereikt worden. Er is geen drinkwater. Koningin beëdigt staats secretarissen H.M. de Koningin heeft vanochtend acht uur in het paleis aan het Lange Voorhout te 's-Gravenhage de nieuwe staatssecretaris voor O., K. en W., mej. dr A. de Waal beëdigd. De staatssecretaris van Financiën, dr W. H. van den Berge is Zaterdag door H.M. de Koningin ten paleize Soestdijk beëdigd. Extra ochtendeditie Hedenmorgen verscheen Het Vaderland met een extra editie, waarin reeds het uitgebreide nieuws, zomede reportages en foto's van de ramp, waren opge nomen. Aangezien een deel van de bezorgers door andere dage lijkse werkzaamheden niet aan wezig kon zün, moesten maatrege len worden geïmproviseerd. Zij die tengevolge hiervan onverhoopt de ochtend-editie van Het Va derland hebben gemist, kunnen dit tot 20 uur hedenavond telefo nisch melden; tel. 184340. Nabe- zorging zal dan nog hedenavond geschieden. HOOG EN DROOG Het 2200 ton metende vrachtschip „Carthage", afkomstig uit Tunis, werd eveneens het slachtoffer van het noodweer. Vlak voor Seinpost ligt het vaartuig hulpeloos op het strand. (12 PAGINA'S) vervolgen wij de berichtgeving over de ramp die ons volk in vele moei lijkheden en in rouw heeft gedom peld. Het doet weldadig aan ie con stateren hoe van alle kanten in bin nen- en buitenland hulp wordt gebo den. Door de overvloed van kopij en foto's en de slechte verbindingen zal niet iedereen de courant heden op tijd krijgen. Wij bieden u daarvoor onze verontschuldiging aan. Het aan tal doden bedraagt al meer dan drie honderd. Niet alleen op pag. I, ook op andere plaatsen leest men over de ramp en over de hulpverlening welke wordt geboden. Op pagina 2 kunst- nieuws; hel nieuws uit Den Haag, met een lijstje van de collecte-centra in onze stad op pag. 3. Buitenland.s nieuxvs op pag. 4. Engeland en België werden eveneens zwaar getroffen. Een uitgebreide fotoreportage op pag. 5. Op pag. 7 financieel nieuws: Ne derland ivenst de E.B.U. te behou den, zo verklaarde minister Zijlstra in Brussel. De Ver. voor de Effecten handel wordt in rechte hersteld. De schade, door de watersnood veroor zaakt, wordt op 75 millioen geschat. Het gewone leven ging in onze stad door: de gehouden bijeenkomsten op pag. S. Laatste berichten op pagina 9. Sportnieuws op pag. 10. Day by Day: p. 4. Schip op het droge Slechts op enkele tientallen meters van de Schevendngse Boulevard zit de uit Tunis afkomstige. 2200 ton metende Franse vrachtboot „Carthage" hulpeloos aan de grond. Bij eb ligt het schip, dat overigens weinig schade lijkt te heb ben opgelopen en gelukkig juist tussen twee golfbrekers ligt, volkomen droijg, zodat men het vaartuig, dat met de boeg naar de Scheveningse haven wijst, van de zeezijde kan bekijken. Het stuur boord-anker, dat vannacht werd uitge worpen in een wanhopige poging om het afdrijven naar de kust te voorko men, was niet opgewassen tegen de pal landwaarts staande storm: de „Cart hage" ligt thans zelf gekluisterd en de ankerketting hangt er voorlopig doel loos bij. Vanavond om vijf voor half zes. wanneer het wederom vloed is. zal het anker misschien kunnen voor komen. dat het schip zich nog verder naar de dreigende kademuur werkt. Over de mogelijkheden om het schip tc bergen valt nog weinig te zeggen. Bij hoogwater zal de zeespiegel om streeks 2'/^ meter stijgen; het is zeer de vraag of 2>A m water het schip vol doende drijf vermogen zal geven om met sleepboothulp los te komen. Veel zal hierbü ook afhangen van de richting en de kracht van de wind, doch deskundigen geven niet veel voor deze kans. Voorlopig kan men weinig meer doen dan wachten. Aan boord is alles wel: de manschapper hebben zoveel mo gelijk de verblyven opgezocht oni eniger mate beschut te zijn tegen de nog steeds zeer felle en gure Noordenwind. Slechts nu en dan ziet men een in elkaar ge doken figuur zijn weg zoeken over het overigens verlaten dek. De schoorsteen rookt evenwel, als bewüs van de voorbe reidingen, die zijn getroffen om de eerste de beste gelegenheid te baat te nemen om het schip uit zün benarde positie te bevrüden. Vele Hagenaars ondernamen vandaag de tocht naar Scheveningen om een kijk je te nemen bü de „Carthage", die met zijn noodvlag en plompe, verveloze romp een hulpeloze indruk maakt. Doordat de aandacht van de toeschou wers zich hoofdzakelük op de gestrande Fransman concentreert, raakt de ravage op de Boulevard zelf enigszins op de ach tergrond. Het is evenwel duidelijk, dat het nog geruime tüd zal duren vóór Den Haag zün prachtige wandelweg langs de zee weer heeft hersteld. Het wegdek tus sen De Keizerstraat en het Noorder havenhoofd is volkomen verdwenen. Te midden van de ravage staat, hoog boven alles verheven en geheel onbeschadigd, de vertrouwde vuurtoren. Deze heeft alle aanvallen der elementen weerstaan. Zün licht heeft het noodlot van de „Carthage" echter geen andere wending meer kun nen geven. Heel zwaar is wel 's-Gravendeel getroffen, waar tot op dit moment reeds 55 slachtoffers zijn te betreuren. Door liet instorten van een huis, waarin twintig mensen hun toevlucht hadden gezocht, werden alle op dat moment in de woning aanwezigen door het water meegesleurd. Zeshonder personen zitten op dit mo ment nog in een school samengepakt, waar 1 Vz meter water staat. De dijk in de Krimpenerwaard xs ernstig beschadigd. Vier personen zijn hier om het leven gekomen. Er is vol doende hulp. Bij de Noord heeft de dijk door buitengewone krachtsinspanning kunnen red- men zware den, waarmee een grotere ramp is voor komen. Zwijndrecht en Hendrik Ido Ambacht zouden anders beheel zyn verzwolgen. In Rotterdam, waar uiterste zuinig heid met water is geboden, is de Maas bij het terugkerende hoge tij binnen de kademuren gebleven. Westmaas liepen vanmorgen nog geen gevaar. Er is geen stroom. In Klaaswaal is geen water. Volgens de laatste berichten is het aan tal doden tot zeventig gestegen. Op Goeree-Overflakkee zijn naar schatting veertig mensen omgekomen. De haven van Goeree is niet meer te hereiken en de snelste methode om liulp te Lieden schijnt via Rotterdam te kunnen geschieden. In de zeedijk hij Ouddorp-Havenis is een gtoot gat geslagen; er zijn nog enige kleine gaten. De bevolking is op hoog gebied geïsoleerd. De overstroming op Voorne en Putten heeft zich tot een ramp uitgebreid. Van morgen vroeg stroomde het water over de dijk bij Heenvliet steeds verder het land in. De weg van Oostvoorne naar Rotterdam werd bedreigd en daarmee liep de aanvoer van zand gevaar vcr- I broken- te worden. Met man en macht zyn de mensen uit Oudenhoorn, Abben- broek en Zuidland geëvacueerd. In de laatste plaats werden 19 mensen vermist. Onbevestigde berichten maken melding van de stranding van een schip met vluchtelingen. De verbindingsdam tussen Oostvoorne en Rozenburg heeft het water weerstaan. Op het Noord-Westelijk deel van Voorne- Putten is hierdoor weinig schade ont staan. Wel was de kruin van de dam vanmorgen slechts 80 cm breed. Het eiland Rozenburg staat voor drie kwart onder water. In de dijk langs de Nieuwe Waterweg zijn twee gaten v; 60 en 40 m. De bevolking is niet geëvacueerd i er zijn geen ongevallen voorgekomen. Vermoedelijk hebben zeven mensen het leven verloren bij de overstroming van de Torensteepolder in de Hoeksche- waard langs het Hollandsch Diep. Het water drong door in de Numanspolder en baande zich verder een weg naar Klaaswaal. De verbindingen met de Hoekschewaard waren verbroken. Oud en Nieuw-Beijerland, Mijnsherenland en Helicopter haalt mensen op 15 Rubberboten uitgeworpen De mawnevliegtuigen zijn vanmorgen i voortgegaan met de hulpverleniinig. Een I s helicopter is bezig op Goeree en Over flakkee personen weg te halen, die op 1 -enderijen geïsoleerd zjje. Een har poenvliegtuig heeft bij Stavenïsse. Poort vliet en Maartensdijk (op Tholen) 15 rubberboten uitgeworpen. Twee toestel len gaan ook naar Goeree en Overflak kee om rubberboten uit te werpen. Een Oxford van de marine-luchtvaartdienst is met twee hoofdingenieurs van water staat vertrokken om waarnemingen te doen en vast te stellen, waar de plaatsen zü« met de grootste urgentie voor hulp verlening. Een Dakota van de KLM on der gezagvoerder Pik. die op het ogen blik naar de noodgebieden onderweg is, heeft aan boord o.a. rubberboten, 10.000 broden van de civiele dienst van de KLM en alle kleding, uit de afdeling „gevon den voorwerpen" dezer maatscbappü- Deze kleding zou binnenkort in 'het openbaar worden verkocht. gebie te doen, omdat een doorbraak werd voorzien. j Oost-Kapelle is een dergelijke toe stand. De duinen zyn daar smal en 'nd^rmijnd door bunkers en men heeft a! jaren gevraagd enige kribben in zee aan te leggen, om de stroom te breken en de stroomrichting te wijzigen. Hoewel het, naar men ons verzekerde, om een betrekkelijk gering bedrag ging, bleven de gevraagde voorzieningen achterwege. In de 1600 ha grote Wilhekninapolder welke voor het grootste gedeelte aan de Westerschelde ligt (bij de gemeente Kat- tendijke), hebben ae bevoegde autoritei ten er ook herhaaldelijk op gewezen, dat de dijken bedenkelijk zwakke punten vertoonden, zonder dat dit voldoende resultaten heeft gehad. Bunkers in de duinen Het is langs de gehele kust geble ken, hoe ernstig het is geweest, dat de duinen werden weggegraven en onder mijnd door de bunkers. Men denke aan het gebied tussen Kijkduin en 's-Gravenzande Soms heeft men deze bunkers na de bezetting weer met een laagje zand bedekt. Vaak ook steken zij nog boven het zand uit en is er op gekalkt: Pas op, gevaar voor instor ten. Met het oog op spelende kinderen. Vele bunkers zijn thans ingestort en hele stukken duin werden weggesla gen. De vraag is weer: heeft men wel voldoende aandacht aan de aanwezig heid van deze bunkers besteed of liet men ze uit zuinigheidsoverwegingen eenvoudig liggen? Wij willen het nu hierbij laten. Maar het is duidelijk, dat het noodzakelijk zal zijn, dat de vraag beantwoord, wordt, of wel alle maatregelen ge nomen werden om onze aartsvijand ie beteugelen, ook in abriormale omstan- HET WORDT KOl'DER (Van onze weerkundige medewerker). De teind is het laatste etmaal verder afgenomen. Vanmiddag om 12 uur ivoei het aan de kust nog vrij stevig, zo meldde Den Helder, tot een windsnel heid van 50 km per uur, maar dat zijn toch getallen die in het niet rallen bü hetgeen wij hebben gehad. Door de stij ging van de luchtdruk boven de Britse eilanden en Scandinavië, is het niet te verwachten dat de wind veel verder zal afnemen maar wel zal de richting iets veranderen en Noord of Noord-Oost worden. Er zal wat koudere lucht wor den aangevoerd zodat in de komende nacht reeds op vorst moet worden ge rekend. Of dit op een vorstperiode zal uitlopen was vanmiddag nog niet te zeggen, in de eerste acht en veertig uur is in ieder geval nog niet veel vorst te verwachten. De kans op een bui blijft nog bestaan maar daartussen doo- heel wat meer zon te verwachten dan ie laatste weken het geval kon zijn. IETS KOUDER Veranderlijke bewolking met enkele verspreid optredende sneeuw buien. Krachtige tot matige, maar voornamelijk langs de Waddemkust tijdelijk harde wind tussen Noord en Noord-Oost. Iets kouder met plaatse lijk lichte vorst in de nacht en ochtend. (Geldig tot morgenavond.) Dinsdag. Zon op 8.17, onder 17.31 u. Maan op 22.46, onder 9.24 uur. 7 Februar. L.K. Hoogwater te Scheveningen. Dinsdag 5.44 uur v.m. en 5.53 uur n.m. HET WEER IN EUROPA Rapporten van hedenmorgen 7 uur Namen der steden Bewolk toestand Wmd- snelh. tn m. p sec Max, T gistet vannat Oslo licht bew. NNO 4 -3 S-ockholm sneeuw N 6 3 -2 Kopcnh sneeuw N El 3 -0 Londen zw. bcw. N 4 7 3 hagelbui NWW S 5 2 Brussel sneeuw N 4 5 2 Baros half bew. WJïW s 6 2 Nice N 3 :s 4 Zurich sneeuw WZW 7 -o Weoen zw. bew. w s 7 2 Berlijn regen NNO 4 Frankfort geh. bcw. ZZW 5 4 Müi ehen sneeuw W 12 1

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1