Droeve beelden uit een ernstig geteisterd lau - Minister Algera in Dordrecht Beechcraft vloog over geteisterde gebieden HET VADERLAND 6 OCHTENDBLAD 2 FEBRUARI 1953 Gouda in zijn strijd tegen Neer lands' oudste vijand Tussen Giessendam en Papendrecht stroomde het water onbarmhartig door de dijken de polders binnen Zandzakken bewezen uitstekende diensten, zoals deze foto uit het gebied van Papendrecht toont W'dter, zover het oog reikt, triest en doods, vernielend wat in jaren is opgebouwd. Het wassende water, dat geen grenzen schijnt te kennen Wat- Zaterdag in Ammerstol nog een goede boomgaard ivas, is Zondag een ordeloze massa geivorden --0^0ïïrÏÏ ié;' De minister van Verkeer en Water staat, mr J. Algera, heeft gistermorgen, vergezeld door ir A. G. Maris, dir.-gene- raal van de Rijkswaterstaat, een bezoek gebracht aan Dordrecht, waar hij, langs omwegen op dat moment stond de gehele binnenstad onder water naar toet stadhuis is gegaan. De minister heeft met de burgemeester, die de gehele nacht aan de hulpverle ning ter plaatse leiding gaf, de verschil lende kritieke punten bezocht en zich daar met getroffen personen onderhou den. De minister deelde mede er van overtuigd te zijn, dat alles wordt gedaan wat mogelijk is om de hulpverlening on der de gegeven omstandigheden zo doel treffend mogelijk te doen zijn, al wordt deze zeer bemoeilijkt door het plotse linge van de overstroming en het uitval len van de communicatiemiddelen. De minister kon zich nog geen gefun deerd oordeel vormen over de omvang van de ramp, vooral ook omdat de ver binding met de verschillende getroffen gebieden zeer moeilijk, zo niet onmoge lijk is. Hij verklaarde voorts er bijzon der van onder de indruk te zijn dat deze ramp, volgens de eerste berichten, aan verscheidene personen het leven heeft gekost, onder wie er ook zijn die bij de uitoefening van hun plicht zijn gevallen. Hoewel de materiële schade nog niet is te overzien, kan nu al wel gezegd wor den, dat deze ernstig zal zijn, zowel voor particulieren als voor de overheid. Omstreeks half twee verliet de minis ter Dordrecht om zich naar andere ge troffen gebieden te begeven. Erger dan in 1916 De dir.-generaal van de Rijkswaterstaat verklaarde, dat reeds vaststaat dat de waterstanden belangrijk hoger zijn ge weest dan by de beruohte stormvloed' van 1916. Van deze zijde werd er ook op gewezen, dat van oudsher de Waterstaat gedecentraliseerd optreedt, zodat de plaatselijke Waterstaatsautoriteiten met het treffen van de eerste noodzakelijke maatregelen zijn belast. Zij komen on middellijk in actie indien de toestand zulks vordert en hebben hiervoor geen opdracht van een centrale instantie nodig. Minister Algera overlegt met hoofden van dienst Gisteravond heeft mr J. Algera, minis ter van Verkeer en Waterstaat, met ir A. G. Maris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, en andere autoriteiten vergaderd om een inzicht te krijgen in de stand van -zaken in verschillende delen van ons land, die door de ramp getrof fen zijn. Hierbij werden maatregelen be raamd om de getroffen gebieden met spoed hulp te verlenen. Zo werd een groot aantal vrijwilligers, die hun dien sten hadden aangeboden, door de tussen komst van de minister van Verkeer en Waterstaat van spaden voorzien en naar verschillende delen van het land ge stuurd, waar het werd ingezet om gaten in dijken te dichten en het waterkerend vermogen te vergroten. Alle technische diensten van de pro vinciale en Rijkswaterstaat werken ge coördineerd met andere burgerlijke en militaire autoriteiten samen om in de meest bedreigde gebieden hulp te ver lenen en de eerstnodige technische maat regelen te nemen. Op de kapiteins van een dertigtal sleepboten, die zich in de haven van Maasbracht bevinden, is een beroep ge daan. Nog gisteravond vertrokken zij naar de rampgebieden om hulp te ver lenen. De suizen in de Maas, die op Zon dagavond gesloten zijn, werden in ge bruik gesteld. Triest rapport Zondagmiddag heeft een Beechcraft van Gilzerijen een vlucht gemaakt boven de geteisterde gebieden van ons land. Door middel van radiocontact met het vliegtuig werden de volgende meldingen ontvangen: De toestand te Kruiningen om 15.06: ge heel onder water; 15.00 u. te Middelburg geheel droog: in het gebied ten Oosten van het Kanaal van Walcheren stond een tot twee meter water; de dijken ten Zui den van West-Kapelle zijn in orde; tus sen Domburg wordt aan de dijken ge werkt; Stavenisse is geïsoleerd, vele be woners zijn nog aanwezig; om 15.50 u. mensen zate/ te Oudendijk op ineenge storte 1,1 zu dijken en wegen op vele wegen gec ren en overstroomd; gebied ten Westen en Noorden van de lijn Me lissant-Middelharnis volkomen onder water, geen straat te ontwaren;Stellen dam geïsoleerd en bijna geheel onder wa ter. Vele mensen op droge geïsoleerde plekken; Havenhoofd van Goederee on der water; gebied ten Noord-Oosten van Middelharnis onder water, dijken op vele plaatsen gebroken; 16.30 u. Tiengemeten geheel onder water. Mensen op droge plekken in de omgevingen van boerde rijen; 16,40 u. Ooltgensplaat geheel on der water. Mensen en vee op droge stuk ken aanwezig. Alles wordt op de vliegbasis Woens- drecht, vanwaar de Beechcraft was opge stegen. in het werk gesteld om zoveel mogelijk hulp te verlenen. Er is zeer groot gebrek aan zoeklichten en boten met krachtige motoren en met niet te veel diepgang. Tengevolge van de hevige storm is het water van het Abcoudermeer moei lijk binnen de dijken te houden. Het stroomde langs het meer, gelegen aan de Rijksweg Abcoude-Utrecht. Januarivloed van 1916 Het ziet er naar uit, dat de waters nood, die op het ogenblik ons land teis tert, aanmerkelijk ernstiger is dan die van 1916. Velen zullen zich deze Januari vloed, waarbij 16 personen om het leven kwamen, nog levendig herinneren. Her gebied rond de Zuiderzee en het polder land van Noord-Holland werd toentertijd in enkele uren veranderd in een enorme watervlakte. Alle bewoners vluchtten, want er viel niet te denken aan het tol staan brengen van de woeste stroom. Het zwaarst geteisterd werd het eiland Marken, waar zich ontzettende tonelen afspeelden. Het gebied om Rotterdam bleef ge spaard en in deze streek werd dan ook hoegenaamd geen schade aangericht. Geruime tijd heeft het geduurd, alvo rens het water weer was terug, gedron gen, Later werden de dijken in deze ge bieden aanmerkelijk verzwaard in de hoop een herhaling van de ramp te voor komen. U t

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3