IJSELDIJK OP DRIE PLAATSEN BEDREIGD, MAAR BEHOUDEN £3S?JS' TE SLIEDRECHT TWEE DODEN TE BETREUREN Het eiland voor 90pct.overtroomd Hellevoetsluis ernstig getroffen GRIEP ;r.c ZEESCHEPEN IN MOEILIJKHEDEN VOOR DE NEDERLANDSE KUST De Koningin bezocht getroffen streken Dijk brokkelde in korte tijd af Orkaan en springtij tezamen joegen het ivalcr ongekend op Noodtoestand op Goeree c!Tlontké «g 2 Februari 1953 ALGEMEEN DAGBLAD Tivee oude mensen in hun huisje jammerlijk verdronken Nieuwsdienst Algemeen Dagblad BERKENWOUDE. Wanneer de nood het hoogst is, is de redding nabij. Met deze mededeling stelde de burgemeester van Berkenwoude in de Krimpenerwaard, de heer M. Gautier, ons gisteravond telefonisch gerust, nadat wij enkele malen in zijn kleine secretarie krijgsraad hadden gehouden over de noodtoestand in zijn 950 zielen tellende gemeente, In dit kleine boerendorp, waarover naarmate de dag vorderde, ondanks de grote drukte van af en aan rijdende veewagens een mysterieuze stilte hing, speelde zich de tragedie af van de vlucht voor het water. oproep werd uitgezonden ea niet tever geefs. Uit alle windstreken kwamen de veewagens, die by elkaar een lange reddingscolonne vormden voor het weerloze dier, dat weerspannig als altijd de boer nog vele hoofdbrekens kostte. In de veemarkthallen te Gouda vonden vele een goed onderkomen. En temidden van dit drukke verkeer op het smalle toeganigsweglgetje naar Berkenwoude, waar dan hier, dan daar een verkeersopstopping dreigde, sloeg telkens weer de regen neer, opgezwiept door de stormkracht. De noodkreet om hulp klonk er echter bovenuit en werd niet misverstaan. Op vrachtwagens en met autobussen trokken met schoppen gewapende mannen naar de meest be dreigde plaatsen, om zo dit nodig mocht zijn dadelijk de helpende hand te kunnen reiken en het gevaar in de kiem te smoren. Het water, dat op drie punten lJseldijk zich een weg zocht, opgestuwd door de niet te temmen orkaan, Als de Niagara, zo vertelde ons de nog jonge veehouder Graveland, stuwde het water by de Gereformeerde kerk door de Useldyk; een opening van veertig meter liet het achter zich. om de zondvloed doorgang te verschaffen. Die zondvloed verwoeste in enkele minuten het stenen huisje van de onge veer zeventigjarige broer en zuster Rijk aard, die daar in alle stilte hun levens avond sleten, ver van het rumoerige leven van alledag. Een zware storm brak het leven van beidenftvreed af. Niemand was er getuige van geweest en hun stof- felUke resten rusten in het water, Ne derlands erfvijand nummer één, die ze zovele Jaren lang in de ogen hadden ge keken en die hen midden in de nacht overviel en versloeg. Maar hoe treurig dit geval ook was. niemand die er zich verder om kon be kommeren. De nood drong en in allerijl werd ieder gealarmeerd, om verder on heil te voorkomen. Maar de vloed was niet te stuiten, tenminste voorlopig niet, daar. bij die kerk. op de Zondag een bedevaartplaats, op deze Zondag een hel des doods. Nóg twee gaten telde de dijk en met grote inspanning slaagde een slechts klein aantal stoere werkers erin deze te dichten. Met zand, met pulp, met hout, met cementen palen, met stro, alles was welkom Het vormde alles tezamen een waterkering, een dam voor het behoud van het leven van mens en dier. Het monster der vernietiging heeft echter grote sporen achtergelaten en als een zwaar gewonde slang slin gert de dijk thans tussen het polderland enerzijds en het nog steeds bruisende water anderzijds. In net middaguur verschenen gisteren bfj de kerk de eerste militaire en met hun hulp slaagden de burgerserin de sleuf te versmallen. Een schuit werd in de dijk gelegd, een tweede volgde en hechter werd de basis, waarop militairen en burgers samen bouwden aan een ves ting. waartegen de vloed tenslotte te pletter zou. slaan. Zondagavond was het zover. De dijk was dicht, het grootste gevaar geweken, dank zij de hulp van Bij het ter perse gaan leek het grootte gevaar bedwongen. Hen. £evaar voor lijf en goed in het achter- ind, waarvan Berkenwoude het meeat bedreigd werd. En vandaar, dat burge meester Gauitier gistermorgen reeds de evacuatie gelastte van 'vrouwen en kin deren. Op en in auto's trokken zij weg uit het bedreigde gebied, slechts de nodtgste goederen met zich mee voe rende. Het was de uittocht der achter volgden, zoals wij die kennen uit de j"a>cn. 1940-1045. Verkleumd tot in merg en been trokken zij voort, op weg naar jLnilie of bekenden in plaatsen als haartrecht, Gouda en Schoonhoven. Maar niet alien gaven gehoor aan de oproep en in de namiddag moest een schouw worden uitgerust, om twintig mensen te bevrijden, die bij elkaar be scherming hadden gezoóht, hoog in een boerderij. Het Uselwater drong echter steeds meer op en tenslotte moesten ook zy gevolg geven aan de roepstem van de bevrijding. Zy volgden het voorbeeld van velen, die reeds eerder waren overvallen en met de schouw het middel van vervoer in deze streek de weg naar hogere en daar mee veiliger oorden hadden ingeslagen. Vati overal Niet alleen om het leven van de mens ging het echter hier; ook omdat van het dier. En de veestapel vormde het grootste probleem. Want Berken woude telt negentig boerderijen, en op elke boerdery staan gemiddeld twintig koeien. Bovendien maken hier nog een paar duizend varkens deel van de vee stapel uit, zodat de burgemeester drin gend behoefte had aan veewagens. Een Advertentie r Café Restaurant VOGEL Meent 98 Rotterdam Vanaf heden HELE BIEFSTUK 2.75 HALVE BIEFSTUK .2.25 Groenite en aard. naar keuze JONGE JENEVER 40 c p. glas OUDE JENEVER 45 c. P- glas Met gezichten, waarop de wan hoop staat te lezen, zijn deze èva- cué's op zoek naar onderdak, huis en haard bedreigd door het ver woestende water achterlatend. Vader beschermt de baby tegen de kou met een in der haast mee genomen deken.... Burgemeestér Gautier van Berkenwoude aai ons Zondagmiddag: ,Jk blijf van nacht hier. In de toren". Burgemeester bleef Burgemeester Gautier. bügestaan door zyn toon en zUn dochters, regelde van zijn secretarie uit, waar de telefoon niet stil stond en waar velen om raad en daad vroegen, de evacuatie. Zijn plaats was echter in zijn gemeente, waar hij nu al 23 jaar de scepter zwaait en die hrj niet zou verlaten. Zijn laatste toe vluchtsoord zou zUn de zo juist met steun van Monumentenzorg gerestau reerde kerktoren. De gemeentelijke be scheiden haden hier reeds een plaats gevonden, hoog endroog. Zoals de laatste berichten echter uit wezen. zou hij niet zo hoog zijn toe vlucht behoeven te zoeken. Al was hij bij het vallen van de avond wel een van de weinige burgers in zijn ge meente, die nog daar waren. De meeste huizen van zijn burgers waren verlaten, door luiken afgesloten van de buiten wereld en in stille afwachting van het geen komen zouElk huis voor zich vormde een schakel in de keten van ellende, welke op meer dan één plaats door het water en de storm was ver broken. Een bouwval gaf hier nog slechts de plaats aan, waar eens kinderen speelden, de waakhond blafte en de was ie bleken lag. Een tocht door dit land van de Krimpenerwaard. waarvan Ouderkerk aan de IJssel bijzonder met het onderdijkse land het zwaarst ge troffen was. vertelde meer over de kracht der natuur dan wetenschappelijke werken ooit vermogen. Ook bij Schoonhoven leek de toestand gistermorgen kritiek. In de glasfabriek De Lek stroomde het rivierwater het fabrieksgebouw binnen en veroorzaakte een grote ravage. Eén van de ovens werd overstroomd en generatoren zijn buiten werking gesteld, De vloédplanken hielden het water echter buiten de stad. De dijkdoorbraak bij de watertoren heeft voor Gouda tot gevolg gehad./ dat de inwoners van deze stad de eerste dagen zonder leidingwater zitten. Er zal in zes wijken van 's morgens zeven tot 's avonds zes uur welwater worden gedistribueerd. Emigratie naar Canada DEN HAAG. De commissaris voor de emigratie deelt mede. dat de Cana dese regering tot een belangrijke ver ruiming in de emigratie-mogelijkheden voor nlet-agrariërs heeft besloten. Wer kers In tal van heroepen kunnen thans naar Canada emigreren. Hierbij is overeengekomen, dat een even groot aantal families en alleen- reizende niet-agrariërs zal mogen ver trekken als er agrarische „eenheden" emigreren. Bij de behandeling van emigratie-aanvragen van niet-agrariërs zal voorrang worden verleend aan die genen, die hun aanvrage reeds hebben ingediend, doch nog geen beslissing ontvingen. De aanmeldingskantoren zijn in het bezit van alle gegevens omtrent de be roepen, welke aanvaard worden, de vereiste tijdstippen van aankomst en andere bijzonderhedden van de rege- lling. DEN HAAG. Koningin Juliana heeft zich gisteren de gehele ochtend op de hoogte laten houden van de ont wikkeling van de toestand in de ge teisterde streken. In de middag en namiddag heeft zij, vergezeld van prinses Beatrix, een bezoek gebracht aan enkele geteisterde plaatsen. De Koningin heeft een bezoek ge bracht aan Stolwijk, Lekkerkerk en Krimpen aan de IJsei. en heeft daar de overstromingen in ogenschouw ge nomen. In Krimpen aan de IJssel heeft Zij met de burgemeester en verschei dene andere personen gesproken. De' Koningin heeft getracht Dordrecht te bereiken, hetgeen helaas niet mogelijk bleek, mede door de overbezetting der wegen als gevolg van plaatselijke eva cuaties. Via de brug bij Vreeswijk heeft de Koningin Gorcum kunnen bereiken en heeft daar onder meer met de bur gemeester gesproken. Daarna is de Koningin naar Soest- dijk teruggekeerd- Pag. 4 Zo sjouwden Zondagmiddag honderden vrijwilligers om het gat in de dijk van de Hollandse IJsel te dichten. De kerk (links) liep gistermiddag gevaar, in de golven te verdwijnen. Vlak bij de plaats waar deze tekening werd gemaakt ver dween Zondagmorgen een huisje met twee bejaarde mensen in de golven- W ater steeg tot de dakgoten Nieuwsdienst Algemeen Dagblad SLIEDRECHT. Monotoon angstig luidden de klokken in de rampzalige nacht. De hoge dijken, die het Alblas- serdamse polderland beschutten dreig den overspoeld te worden. De bevol king werd in het geweer geroepen, hulpdiensten werden georganiseerd. Vrachtwagens, beladen met zandzak ken en pakken geperst stroo, werden naar de dijkpunten gedirigeerd. Hon derden gezinnen werden verdreven uit hun laaggelegen stoepwoningen en buitendijks stonden de huizen tot de vensterbanken, sommige weldra tot de dakgoot in het steeds wassende water. Plotseling de noodlotstijding: op de grens van Sliedrecht en Giessendam was de waterkerende dijk, die de ver binding vormt tussen rijksweg en Mer- wededijk, bezweken. In een minimum van tijd ontstond een gat van ongeveer veertig meter en het water stortte zich met grote kracht op de rijksweg en tastte de zware Merwededijk aan, die al vrij spoedig tot de helft afbrokkelde. Een tweede jobstijding bereikte spoedig de dijkpolders. In Papendrecht was de dijk nabij de fabx-iek van Boele en van Eesteren over een breedte van honderd meter door gebroken. Met een verval van ruim vier meter brokkelde het brede dijk- lichaam verder af. Duizenden tonnen water stroomden in de Alblasserwaard. Duizenden stuks vee werden uit de stallen losgelaten. Drijversgroepen dreven de koeien naar de hoge dijken, de varkens en schapen waren ten dode gedoemd. Bij benadering valt niet te zeggen hoeveel er door de stroom zijn verrast. Duizenden stuks vee Sliedrecht heeft in de vroege morgen uren reeds enige duizenden stuks vee tot zich getrokken: deze vee-evacuatie was al een probleem op zichzelf. De veehou ders met hun gezinnen volgden. Met een bundeltje lijfgoeaeren kwamen zij aan; in allerijl weid een evacuatiecentrum gevormd. Naar schatting vierduizend Sliedrechtse ingezetenen moesten naar beschutte plaatsen worden geleid. Tientallen met verdrinkingsdood bedreigden werden via dakvensters gered. Met ware mannen moed werd een oude man uit een ge kapseisde ark gered. Er waren helaas ook doden te betreuren. Een vrouw van tachtig jaar vond de verdrinkingsdood. In Papendreeht kantelde een wieg In een ondergelopen huisje; de baby kwam om het leven. De hoge spoordijk, die zich vanaf het station Sliedrecht verheft naar de Baan- hoekspoorbrug, hield het wassende water voorlopig nog tegen, doch het was slechts uitstel van executie. De viaducten waren spoedig sluizen, waardoor het water zich een weg baande, cadavers van schapen en varkens met zich voerend. En toen het avond werd vormde de gehele Alblasser waard zo ver het oog reikte één golven de bruine watervlakte, waren de dorpen overspoeld en was de Merwedestreek volkomen geïsoleerd. donder drinkwater Doordal de toevoerbuizen tussen Slie drecht en Giessendam waren gebroken, was G-iessendam verstoken van leiding water. Ook Papendrecht, dat zijn waiter van Alblasserdam betrekt, was tengevolge van de doorbraak verstoken van leiding water. Papendrecht was voorts stroom en gasloos. Het waterleidingbedrijf van Sliedrecht zal trachten Papendrecht Maandag reeds van water te voorzien, De hoogste stand van het water in Slie drecht was 3.94 plus A P. Dit is 37 cm hoger dan de hoogste stand ia 1916. Gorlnchem la van het hoge water ver schoond gebleven. Een aangebrachte be kisting bij het Dalemboord hield de bo venstad vry van het hoge water. De veer dienst GorlnchemSleeuwyk is tot des middags 12 uur gestremd geweest, aan gezien de nieuwe haven overstroomd was. Gisteravond is in Gorinchem een aanvang gemaakt met de volledige ontruiming van de woonwUken, die In het Alblasserdamse gebied zijn gelegen als gevolg van de dUkdoorbraken in Sliedrecht en Papen drecht. Goeree en Overflakkee Nieuwsdienst Algemeen Dagblad MIDDELHARNIS. Goeree en Overflakkee staat door een aantal doorbraken, zowel aan de Noord- als Zuidzijde, voor negentig procent onder water. Slechts twee polders waren gisteravond nog vry van water. In de gemeenten Stellendam en Zuidland bevonden zich vele mensen in levensgevaar. Bij Stel lendam zouden tientallen doden zijn aangespoeld. Aan de buiten kant van Middelhamis, bij het z.g. Oostervoorgors, staat het water in de huizen. Vier mensen zijn hier verdronken. Middelhamis, Sommelsdijk en Dirks- land waren gisteravond nog droog. Met de andere plaatsen op het eiland, zoals Stellendam en Ouddorp was geen telefonische verbinding meer te krijgen. Aangenomen wordt, dat ook daar de polders zijn ondergelopen. De bewoners van die polders zijn naar Middelhamis geëvacueerd. In Stellendam zitten veel mensen in grote nood. Men kon gisteren het reddingswerk niet meer aan. In Zuid- land heerste eenzelfde situatie. Daar had men op zijn minst tien motor boten nodig, maar liever nog twintig. Roeiboten konden niet tegen de stroom op en waren dus onbruikbaar. De mensen zijn overal op de zolders ge vlucht en moeten per boot worden afgehaald. Vele mensenlevens liepen gevaar. Alleen het bovendorp van Zuidland stond nog droog. In Mellssant werd de toestand even eens als slecht gekenschetst. Vele mensen zijn hier uit boerderijen ge haald. Enkele dorpen zijn ontruimd. Stad aan 't Haringvliet en Bommel zijn geïsoleerd. Het electrisch licht is uitgevallen op Goeree cn Overflakkee. Veel vee wordt vermist. Er bestaat een mogelijkheid, dat Middelhamis onder water komt te staan, zo werd gister in de namiddag gemeld. De burgerij werd daarom ge- waarschuwd haar bezittingen zoveel mogelijk naar hoger gelegen verdie pingen te brengen. BOEKWINKEL Het leven betrapt Journalisienwerk pleegt eendagswerk ie zijn. De krant van gisteren, met alles wat erin staat, heeft afgedaan als de I krant van vandaag is uitgekomen. Jour- 1 nal'sten. ook die schrijvende leden van het vak. wier arbeid langer waardering da.n die van één dag verdient, plegen met deze onvermijdelijkheid vrede te hebben. Morgen vragen weer andere problemen hun aandacht. Toch kan soms het bundelen van (eerste klas!) journalistiek werk een boek 1 opleveren dat veel langer dan 24 uur de moeite waard Is. Een voorbeeld ervan is Het leven betrapt door Max Dender- monde (uitgave Het Wereldvenster te Baarn» waarin reportages zijn verza meld die Dendermonde voor een week blad schreef Nu is Dendermonde een voortreffelijk scribent en bovendien kiert hij zijn onderwerpen goed. Van onze weerkundige medewerker. DE BILT. De zware storm heeft gedurende het weekeind niet alleen ons land, maar ook Schot land, Engeland en België geteisterd. Gedurende lange tijd achtereen werden windsnelheden van meer dan 100 km per uur gemeten. Op de Shetlandeilanden werd zelfs 180 km per uur geregistreerd, in ons land werden snelheden tot 110 km per uur genoteerd. Tijdens ruk winden werd plaatselijk de 140 km per uur overschreden, zoals Zon dagochtend om vier uur in Leeu warden het geval was. In het Oosten van het land woei het over het algemeen veel minder hard. De vraag of zulke stormen meer voor komen moet bevestigend worden beant woord. De stormen van 1 Maart 1949 en van 7 April 1943 waren ten minste even zwaar of mogelijk nog iets zwaarder, maar toen waren de gevolgen minder ernstig. De windkracht alleen bepaalt niet de hoogte van de vloed. De rich ting van de wind is een tenminste even belangrijke factor. Om te begrijpen, waarom de gevolgen ditmaal zo nood lottig zijn geweest, moeten wij de ge schiedenis van de laatste dagen even na gaan. Vrijdag ontwikkelde zioh een depres sie ten Zuiden van IJsland, die er eerst nogal onschuldig uitzag, maar die zich spoedig tot een diepe depressie ontwik kelde. Het centrum trok over de Noord punt van Schotland naar de Duitse Bocht. Aan de achterkant steeg de lucht druk bijzonder snel, zodat de verschillen in barometerstand erg groot werden en de stormachtige wind tot orkaankracht aangroeide, Het stormgebied verplaatste zich over de Noordzee naar het Zuiden Dit is wel het gevaarlijkste wat er kan gebeuren. De weg, die het stormgebied boven de Noordzee aflegde, was daar door zo lang mogelijk; de opstuwing van het water kon dus ook zo groot mogelijk zijn Bovendien verplaatste het stormge bied zich niet snel, waardoor de wind dus heel wat vat op het water kon krij gen en in het Zuidelijke deel van de Noordzee het water een ongekend hoge stand kon bereiken. In ons land waren de gevolgen ernstiger dan elders, omdat de wind hier niet pal Noord maar Noord west was. Golven van 7 té m hoogte werden door de lichtschepen voor onze kust gemeld. De lange weg van het stormgebied overzee en dat in één richting, zodat gemakkelijk veel water kon worden op gestuwd, de lange duur van de orkaan, de richting van de wind ongeveer lood recht op onze kust en de omstandigheid, dat het tijdens het hoogtepunt van de orkaan juist springtij was. hebben er eendrachtig toe samengewerkt een ramp te veroorzaken, die in de geschiedenis van ons vaderland te boek zal staan als een nationale ramp, waarvan de gevol gen, gesteld, dat zij na verloop van tijd kunnen worden uitgewist, heel lang zichtbaar sullen blijven. Tenslotte moge de vraag worden ge steld of deze storm kon worden voor zien. Toen Zaterdag in de loop van de ochtend de situatie bij Schotland zeer bedenkelijk begon te worden en er aan wijzingen waren, dat de storm zich in de richting van ons land zou verplaat sen. zyn er waarschuwingen voor storm uitgegeven, die Zaterdagmiddag zijn ge volgd door waarschuwingen voor zware storm en tevens door waarschuwingen voor gevaarlijk hoog water. Men was dus gewaarschuwd, maar uiteraard is 'het niet mogelijk met deze waarschu wingen een dergelijke ramp te voor komen. Aan drie kustslations, n.l. Hoek van Holland, IJmuiden en Harlingen werdon de hoogste waterstanden genoteerd dia sinds een eeuw zijn opgetreden. In 1894 was de hoogste stand in Hoek van Hol land 3.28 meter, terwijl deze thans 3.40 meter is. Te IJmuiden was in hetzelfde jaar de hoogste stand 3.68 meter en thans 3.85. In Harlingen was in 1936 de hoogste stand 3.19 meter en thans 3.88 meter. De wind was gisteravond gelukkig at het afnemen. Aan de kust was de snelheid om tien uur tot gemiddeld beneden de 80 km per uur gedaald en tijdens de buien kwamen nog stoten voor die de 90 km per uur overschreden. De depressie, die de oorzaak is van de zware orkaan, bevond zich toen reeds in de buurt van Berlijn. Gisteravond regende het nog op tal van plaatsen in hel land, maar ook hierin is verbetering te wachten. De rust gaat dus wat terugkeren in de atmosfeer, maar dat is na het vele onstuimige weer ook wel noodzakelijk. De temperatuur gaat voor lopig niet omhoog en de kans op een bui blijft aanvankelijk nog bestaan. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad GOEREE. Nader wordt nog ge meld: mensen uit Stellendam, Ouddorp en nog een plaats zijn met bootjes naar de dUk gebracht. Naar schatting zijn veertig mensen op dit eiland om het le ven gekomen. Een gedeelte van de hui zen is weggespoeld. Men heeft dringend behoefte aan voedsel en drinken. De haven van Goeree is niet meer te bereiken en de snelste methode om hulp te bieden schijnt van Rotterdam uit te kunnen geschieden. MIDDELHARNIS (A.N.P.) Op het eiland Voorne en Putten is Hellevoetsluis ernstig getroffen toen de Oudenhoomse zeedijk op drie plaatsen doorbrak. Het water drong aan de Oostkade de huizen binnen en stond er gistermiddag twee meter hoog. Vijf aldaar wonende oudere mensen zijn om het leven gekomen. Ge deelten van hnizen werden weggeslagen, huisraad en winkelinventarissen vlogen er straat. Het postkantoor staat geheel blank. Behalve Hellevoetsluis staat ook Oudenhoorn onder water. De gemeen ten Zuidland, Abbenbroek en Nieuw Helvoet staan gedeeltelijk onder water. Oudenhoorn en Abbenbroek worden geëvacueerd. In Spijkenisse werd in de nacht op Zondag de noodtoestand afge kondigd door middel van de brandweer en klokgelui. De polder Oostbroek is geheel onder water gelopen, evenals de polder Oud- en Nieuw Hongerland. Het water staat er tot boven aan de zolders. Zestien gezinnen zijn dakloos geworden. Alles is door de bevolking in veiligheid gebracht. Het water stroomt over de Groene Kruisweg, welke geheel afgesloten is met balen zand. die een groot deel van de bevolking 's nachts had aangebracht Honderden stuks rundvee en klein vee zijn verdronken. De afsluitdam in de Brielse Maas nabij Oostvoorne zal waarschijnlijk behouden kunnen worden, hoewel over een 'afstand van ruim 300 meter de dam zeer ernstig beschadigd is. Men heeft de gehele dag met man en macht gewerkt. De gehele bevolking van Oostvoorne en omgeving was in actie. Ook de boulevard te Oost voorne, die zeer ernstig werd beschadigd, is voorlopig gedicht. Over kilometers lengte werden de duinen tot grote diepte weggeslagen. Advertentie „ng.naa* van smaak. Neon* tijdig Opvarenden telkenmale veilig Nieuwsdienst Algemeen Dagblad ROTTERDAM. Het reddingwezen aan onze kust heeft voor een welhaast onmenselijke taak gestaan, vele sche pen vroegen om hulp, vele andere om sleepboothulp. De strandingen van de Duitse tankboot Julius Rütgers, het Zweedse schip Virgo, de Nederlandse kustvaarder Elisabeth en de vissers- kotter Ouddorp 13 op de Nederlandse kust hebben geen slachtoffers gevergd. De 45 jaar oude Hamburgse tank boot Julius Rütgers, groot 854 brt, is Zaterdagnacht zeven kilometer ten Zuiden van Zandvoort op het strand geworpen. De boot ligt tien meter van de duinen af. Van de bemanning van vijftien man zijn de kapitein en twee stuurlieden aan boord gebleven. Het schip is onbeschadigd, maar men ver wacht dat het geruime tijd zal duren voor de Julius Rütgers kans maakt vlot te komen. De Zandvoortse redding boot Dudok de Wit was niet in staat de gevraagde hulp te verlenen, er was geen afrit meer voor de boot. Tussen Vlieland en Texel is het Zweedse schip Virgo gestrand. Het vaartuig bevindt zich niet in groot ge vaar. De reddingboot Prins Hendrik is in de buurt van het schip geweest. Zestien uur was de bemanning van de Prins Hendrik op zee geweest toen de boot gistermiddag Den Helder binnen liep. Er was juist bericht binnen dat op de Eierlandse gronden vermoede lijk een vissersvaartuig was vastge lopen. De Prins Hendrik kon echter wegens uitputting van de bemanning voonlopig niet uitvaren. De redding boot Joan Hodson uit' Cocksdorp zou trachten de Eierlandse gronden te be reiken. Zaterdagnacht is de 175 ton metende Groningse kustvaarder Elisabeth op het Oude Slag bij Tcrheide op het strand gelopen. De reddingboot kon het schip niet bereiken. Ook was het niet mogelijk een lijn aan boord te schieten, Twee schepelin gen begaven zich tenslotte met zwem vesten te water en wisten de wal te bereiken, waar onmiddellijk medische hulp aanwezig was. Een derde man be-.l reikte nadien de wal. Alleen de 63-ja-1 rige schipper J. Jonkers was toen nog I aan boord. Met behulp van een heier (een man uit Terheide) die zich te i water had begeven, wist ook hy de vel U bereiken. Aanvankelijk wa» de schipper er slecht a<an toe, maar later was zijn toestand beter. Zaterdagavond is tussen Noordwijk 1 en Katwjjk de visserskotter Ouddorp 13 j hoog op het strand geworpen. De motor was onklaar geraakt en later sloeg de kotter van zijn anker los. De drie op varenden, twee Ouddorpers en een Scheveninger, bleven, nadat een red dingsploeg van het strand af verbin ding met het scheepje liad gekregen, aan boord, doch enige uren later zijn de drie van boord gegaan. Het Finse schip Bore 6 is Zaterdag avond voor West-Schouwen aan de grond gelopen. De reddingboot Maria Carolina Blankenheym uit Veere en de Koningin Wilhelmina uit Stellendam voeren uit, doch konden het vaartuig niet bereiken. De Blankenheym keerde terug daar de machinist bewusteloos was geraakt. 'sNaohts is de Fin er ech ter in geslaagd op eigen kracht weg te komen, het schip voer in N.-N.O.- richting Het 487 top metende Nederlandse kustvaartuig Franka 2 op weg van Hamburg naar Duinkerken met een lading pek verkeerde gistermorgen bij Terschellingerbank in nood toen, waar schijnlijk door werking van de lading, het schip zware slagzij kreeg. De red dingboot Insulinde voer uit Oostmahorn uit, De Insulinde begeleidde de Franka 2 naar de Eems. De Franka 2 is gis termiddag Delfzijl binnengelopen, Op de terugweg kreeg de reddingboot in de omgeving van Schiermonnikoog een zware zee. Op een gegeven ogen blik maakte het schip byna 9ff graden slagzij. De mast lag gelUk piet het water. Alles is van dek geslagen, dc radio raakte defect, het springpet werd totaal vernield. De bemanning is be houden, doordat zU zich met riemen aan haar plaatsen had vastgebonden. Sleep verloren De Duitse sleepboot Culosenfjord meldde Zaterdagavond dat ze haar sleep, de tanklichter Oder, groot 1600 ton. op 8Vè mijl ten Noorden van Texel had ver loren. De sleep was van Cuxhaven op weg naar Rotterdam. Op de Oder be vinden zich zes man. De sleepboot is later nog in moeilijkheden gekomen, doch gistermorgen kon het noodverkeer voor de sleepboot worden opgeheven De reddingboot Prins Hendrik heeft Zater dagnacht tevergeefs naar de losgeslagen lichter gezocht. Het Franse schip Carthage, groot 2709 br.r.t., heeft drie mijl uit de kust van Noordwijk noodseinen uitgezonden. De reddingboot Neeltje Jacoba voer uit en bereikte het schip. Het Franse vaartuig, dat een gebroken stuurinrichting heeft, is voor anker gegaan. Het vroeg drin gend sleepboothulp. Dat werd ook gevraagd door het Duit se s.s. Industria. groot 3353 ton, dat voor de Waterweg voor anker liggende afdreef. Om kwart over vijf gistermid dag was het schip op 2 mijl uit de kust in het zicht van Hoek van Holland. Het Nederlandse m.s. Tiba op weg van Zuid-Amerika naar Rotterdam vroeg sleepboothulp omdat zijn roerqua- dranï was gebroken. De Oostzee van L. Smit en Co's internationale sleepdienst heeft de Tiba thans op sleeptouw. Het Indiase s.s. Jala Ketu, een Liber- tyschip, had eveneens moeite met de stuurinrichting. Het slaagde in een voor lopige reparatie en is thans begeleid door de sleepboot Holland op weg naar Rotterdam. Ernstig lek De Panamese tanker Barbara Ann, die Zaterdagmorgen al voor Hoek van Holland was, doch niet kon binnen komen, seinde gistermorgen dat er een ernstig lek was geconstateerd. Het schip bevond zich toen op zeventien mijl ten Westen van Hoek van Holland. Een En gels schip bevindt zich in de nabijheid. Zondagochtend vroeg zond het Deense s.s. Anne Torm van ruim 1600 ton noodseinen uit op ongeveer 120 mijl ten Noorden van IJmuiden. De Kota Agoeng, die op 75 mijl ten N.N.O. van Terschel ling voer, begaf zich er heen. Het lichtschip Goeree is enkele mijlen afgedreven. Er is grote schade aan boord. De stuurhut is ingedrukt. Vier schepen, die in de Ketelmond na bij Kampen voor anker lagen, zyn los geslagen en op drift geraakt. Alle vier zijn op pieren in de Ketelmond gelopen. Het ergste is de rijnaak Breithorn uit Bazel er aan toe. Dit schip zit met de achtersteven vast op het droge, terwijl het voorschip In het water ligt. De ryn- aak dreigt in tweeën te breken. De andere schepen, de rijnaak Lnja en twee zogenaamde zelflossingslnstallatie- schepen lopen geen gevaar. NIEUWE UITGAVEN P. Terpstra e.a. De dagen onzer jaren, kroniek van foto's en tekst over de we reld en Nederland in 1951—1952. waarin opgenomen de roman Ik weet waar gij woont Uitgave Bosch en Keuning n v Baarn, z.j. Anton Coolen, Uit het kleine rijk. ver- halen over kinderen, 5de druk. Uitgave Het Wereldvenster, Baarn, z.j. Max Dendermonde, Het leven betrapt. Bundel reportages over mensen, dingen fll ij ena in Nederland. Uitgave Het Wereldvenster, Baarn, z.j. Ferdinand Langen. Hoe maakt u het? Roman, uitg. Arbeidspers n.v. Amster dam, 1952.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3