[ONDERDEN HOLLANDERS VOCHTEN EEN WANHOPIGE STRIJD Duizenden huizen langs de Waterweg overstroomd De schade bedraagt tientallen millioenen guldens IN WEST-BRABANT ZIJN TIENTALLEN DODEN Roode Kruis mobiliseert Tienduizenden zakken zand vormden munitie de Mogelijk zwaarst getroffen streek DAPPER TEXEL HET VADERLAND OCHTENDBLAD 2 FEBRUARI 1953 Met een lege maag soppend in de klei Al vroeg1 Zondagmorgen reden wü jn behoorlijk tempo richting Rotterdam. Weinig bijzonders valt er op de Rijksstraatweg te zien, in feite niets, wat afwijkt van de normale toestand op een regenachtige dag. Maar in Zwijndrecht en Dor drecht hebben enkele uren te voren de sirenes van alle fabrieken geloeid en de kerkklokken ten teken van nood geluid. Wij rijden derhalve onder ons loeiend linnen dak in de wetenschap, dat wat verder Zuidelijk, honderden, ja duizenden mensen vechten tegen het met geweld binnengestuwde water. Een stroom, die bijna niet te stuiten zal blijken. naar de Moerdijk. Daar behoeven we niet naar toe Het spoorwegverkeer ligt reeds lang stil. Vierhonderd weerbaren zijn op de dijken aan de slag. Licht floept uit, gas druk valt weg, en in deze barre woes- In Rotterdam reeds maken we kennis met de eerste noodverschijnselen. De Maastunnel weliswaar in prima berijd bare staat, maar enkele kleinere viaduc ten, o.a. bij de Hilledijk, zijn volgelopen. Troosteloos gezicht. Voort naar Dor. drech.t, waar we het relaas zullen horen van de toestand en deze laatste in ogen schouw zullen nemen. Het is druk in de I straten. Overal treffen we lieden, die met f alles wat als vervoermiddel dienst kan I doen een goed heenkomen zoeken. In Zwijndrecht is de toestand critiek. Nie mand weet het ware te vertellen. De dijk bij de Grote Lindt is doorgebroken! Maar later blijkt, dat het water er alleen overheen loopt en verscheidene vernie lingen heeft aangericht. Het dijklichaam zelf is nog behouden. Verward is de situatie op die vroege Zondagmorgen. Met man en macht is men doende de dijken te versterken. Vrachtwagens met zand en zandzakken rukken aan. 't Is beter wat uit te wijken voor de chauf- feurs van deze wagens, die, niets en niemand ontziende, slechts één doel heb- ben: naar de dijken! Van de Noordzijde stroomt het water Dordt binnen. De Voorstraat staat onder water, het Bagijnliof staat blank. De politie heeft in allerijl het politiebureau moeten verlaten en in een cafe onder dak moeten vinden. Hoe lang zal het duren voor dit café eveneens moet wor den ontruimd. Niemand weet het. Voor zover men veilig is, staart men met ont zag naar het water, dat sedert de hoog ste vloed van 1916 niet meer een derge lijke woestenij heeft aangericht. „Ik kom er nooit meer Loven op" Wij spreken een landbouwer aam, zo maar, één van de vele, die wij zouden künnen aanspreken en van wie allen wij hetzelfde verhaal zouden horen. Het is een barre en boze nacht geweest. Via het zolderraam ben ik met mijn gezin ontkomen in een roeiboot. Tientallen koeien heb ik zien drijven, dood. Voor millioenen schade moet er zijn. En die is er ook, weten wij nu. Er zijn nog achterblijvenden, die voorlopig vei lig zijn, maar die bij het eerste sein ge reed staan om te vertrekken. Ik had zo'n vet varken staan, al mijn kippen zijn verdronken. Hoe zal ik daar weer ooit boven op komen. Je vertrekt wel van Het ergste heeft ongetwijfeld Maassluis hier, maar je weet niet, hoe de zaken geieden. Door deze stad loopt een dijk staan als je terugkomt. Zal je boerderijdie haar in tweeën deelt. Hieraan heb- ondermijnd en weggespoeld zijn ben de bewoners van de landwaarts tegenover Dordrecht. Papendrecht, Oud Alblas en Wijngaarden staan blank. In de afgelopen nacht is een alleenwonende oude vrouw verdronken. Duizend hec taren staan onder water alleen in Slie drecht. Waterleiding is uitgevallen. Bij Giessendam ook een gat in de dijk: 50 meter breed. Eenmaal die bres geslagen zal het water weinig moeite hebben de vrije loop te verbreden. De Sliedrechtse Rode Kruis Colonne werkt onder hoog spanning. In Willemstad, veel Zuidelijker, is de toestand al niet anders als overal elders in deze contreien, als we de berichten, die ons bereiken, geloven mogen. Ten O. van Willemstad bij Nieuwe Sluis sloeg het eerste gat in de dijk. Het plaatsje is geheel geïsoleerd. Voor wat de verdere toestand om Dor drecht betreft moeten wij hier volstaan met enkele opsommingen in vogelvlucht. Overal immers hoorden we dezelfde ver halen, overal was het dezelfde trieste tenij van water is geen drinkwater te j aanblik, vinden. Bij Ridderkerk en Bolnes zün in Ouderkerk waren 140 militairen en zomerkaden weggeslagen. De werkers -m Krimpen nog eens 90 militairen aan aan de dijken horen er van zoals wy er van horen op dit moment en te verbete- ner vechten zij door.tegen het water, vóór mensenlevens. Slaap hehben deze kerels nog niet gehad, voor eten is geen tijd. In de kerken wordt gebeden voor hun arbeid, voor de dijk. Vanavond (Zondag) zal de toestand zo zijn, dat wordt gevochten om het behoud van de dijk aan de Noord. Bezwijkt deze, dan is de ramp niet te overzien. Zwijn drecht en Hendrik Ido Ambacht zullen dan totaal worden verzwolgen. Voor het echter zover is zal men ervoor vechten Vechten zonder warme maaltijd en straks zonder nachtrust. Hopeloze toestand Iets verder Oostelijk heeft de burge meester van Sliedrecht voor de toestand in zijn gemeente maar een woord: hope loos De dijk van de Alblasserwaard is met 100 meter geminderd, ongeveer de dijken. Een d'oorbraak van 25 meter voorkwam men echter niet en de Krim- penerwaard liep langzaam vol. Bij Lek- kerkenk was van een brede dijk nog maar een meter over. Extra laag water Zaterdagavond om kwart over elf is bij de Oranjesluizen te Schellingwoude, de toegangspoort tot Amsterdam van het IJselmeer, de laagste waterstand sinds men senheugenis geregistreerd, name lijk 2.96 meter min N.A.P. Grote stukken van het buiten-IJ lagen droog en van het binnenkomen van schepen was geen sprake. In de loop van de nacht steeg het water en tegen zeven uur Zon dagmorgen was de toestand nor maal. Veel vee verdronken VELEN MOESTEN IN NACHTGEWAAD VLUCHTEN Uitermate triest was gisteren Let beeld van de havensteden langs de Nieuwe Waterweg. Duizenden huizen kwamen hier tet twee meter in het water te staan en talrijke grote bedrijven zullen de eer9te weken stil moe ten liggen om de schade te herstellen, welke in totaal vele millioenen zal bedragen. niemand,, die op dit verwarde Zondagmorgenuur de man daarover iets kan vertellen. Er wordt trouwens maar met een half oor naar geluisterd, want ieder heeft zijn eigen ellende beleefd en beleeft die nog, elke minuut. Maar deze stikdonkere, gure stormnacht zal voor deze man de zwartste dag van zijn leven blijven. En zo zal het voor velen zijn. Vanavond (Zondag) geeft men alle hoop op om de Biesbos watervrij te houden. De in de Biesbos wonende land bouwers hebben een veilig heenkomen gezocht. Critieke plaatsen zijn er ook in de Noordendijk, die vooral op een plek bij het „Vissertje" zeer zwak is. Als de dijk het hier niet meer kan houden, zal heel de gemeente Dubbeldam onderlopen. Ook wordt dan de positie van de zoge naamde Indische buuirt van Dordrecht précair. De toestand van de spoorbanen Dordrecht-Moerdijk en Do-rdrecht Sliedrecht is zeer slecht. De masten van de electrische bovenleidingen verzakken, wat er op wijst, dat de spoordijk ernstig is ondermijnd. De spoorbaan .tot Moer dijk ligt, nadat zij de Wieldrechtsezee- dijk heeft gekruist, onder water. Dubbeldam In- Dubbeldam treffen we een huiska mer vol met daklozen. Het is een van de weinige woningen aan de Wieldrechtse dijk, de zo belangrijke dijk voor het Dordreohtse eiland, die nog droog staat, f We horen namen van polders, polders en nog eens polders, waarvan wij voor dien het bestaan niet wisten, doch die nu op vreselijke wijze historie maken. Alles ondergelopen: Nieuwe Beerpolder, Prinsenipolder, Oude Dykpolder, 1200 ha tezamen. Gemalen mag er niet worden, want wanneer de ene polder water zou gaan lozen zou dit ellende voor duizen den anderen betekenen. Holland weet met het water geen raad op dit moment. Er is maar een roep: Vaartuigen Mr J. A. H. J. v. d. Dussen, de burge meester van Dordrecht, ontving ons gast vrij. Niet in het stadhuis uiteraard, want dat is slechts per roeiboot te bereiken. Bij Sleeuwijk is de dijk van de Bakkers- kil doorgebroken, wordt ons verteld. Het water kolkt en vreet en zuigt aam de dijken. Water, fel, ruw en niets ontziend. Tot anderhalve meter hoogte jaagt het over de grote betonweg en de spoorlijn Het water is weg, na eerst grote schade te hebben aangericht. legen helft het te danken gehad, dat zij geen schade hebben opgelopen, die aan de andere helft van de stad is echter enorm groot. Tegen middernacht steeg het water op de Nieuwe Waterweg reeds zo sterk, dat gevreesd werd dat het met de komende springvloed over de dijk van de Water weg zou lopen. De politie en brandweer alarmeerden direct de bewoners, doch dit nam zoveel tijd in beslag, dat velen eerst werden gewekt, toen ze niets meer in veiligheid konden stellen. Omstreeks twee uur 's nachts begon het water over de dijk te stromen en toen kwam het met een dergelijke on gelofelijke snelheid en kracht de polder, waarin dit deel van de stad ligt, binnen- kolken, dat sommige straten in tien mi nuten werden gevuld met een wilde stroom van twee meter hoogte. In allerijl werden de bewoners der benedenverdie pingen bij bovenburen ondergebracht, er viel toen niets meer te redden van het meubilair. Doordat in het havenkwartier ook veel pakhuizen en opslagplaatsen liggen, waar vaten olie, haring, steenkool, enz. werden overspoeld, werd het water bedekt met een dikke vette laag, zodat het meeste meubilair totaal bedorven werd. Zeer grote schade werd eveneens toe gebracht aan de boerderijen die buiten de stad in de polder lagen. De boeren sneden hun vee los en zetten de stal deuren open, in de hoop, dat de dieren zelf nog zouden kunnen redden. Inderdaad hebben vele koeien en paar den half wadende en half zwemmende de dijk bereikt en zich in veiligheid we ten te stellen, doch cr zijn ook talrijke dieren verdronken, vooral veel kleinvee. By enkele kleine boerderijen kwam het water zelfs tot op de zolders te staan, zodat ook alle daar opgeslagen zaden cn vruchten verloren zijn. Grote ravage Toen het water gistermorgen weer zo- ;r was gezakt, dat men over straat kon, bleek eerst duidelijk, welk een gewel dige ravage was aangericht. In de benedenverdiepingen waren deu ren en ramen ingeslagen, en waren de kamers tot een ware ruïne geworden. Nat en vuil wapperden overgordijnen en vitrages met de harde stormvlagen heen en weer, het behang hing aan flarden aan de muren, stoelen en tafels lagen kris-kras door en over elkaar, terwijl alles bedekt was met een vies-vette laag. In een groot kantoor was de vloer be dekt met een tot pap geworden papier massa, waarop een paar schrijfmachines lagen en laden die uit de bureaux waren gedreven. In het huis daarnaast waren de deuren van een dressoir opengeslagen, het glaswerk lag in stukken door de kamer verbreid, terwijl op de tafel een vogelkooitje stond met een verdronken kanarie. Enkele huizen moesten worden ontruimd, twee hiervan waren zo be schadigd dat zij zijn ingestort. Het is verwonderlijk dat deze ramp niet vele honderden mensenlevens heeft gekost. Het water kwam zo verrassend snel opzetten, dat vele mensen zelfs hun kleren in de onderlopende slaapkamers moesten achterlaten. Toen men heden morgen de balans begon op te maken, verwachtte men dan ook ettelijke doden te zullen moeten tellen. Doch het bleek, dat alleen de 69-jarige huishoudster J. van der End aan het Zandpad was ver dronken. Zij heeft vermoedelijk geen tijd meer gehad nog te vluchten, of is zo door schrik verlamd geweest, dat zy geen kans heeft gezien zich te redden. Het ondergelopen stadsdeel van Maas sluis is als het ware overspoeld met kor te dunne plankjes, die tot de voorraad hebben behoord van de vaten- en kisten fabriek De Neef. De fabriek zelf staat iets lager dan het omliggende terrein en stond daardoor ook gisteren nog ruim een meter in het water. Het zal vele weken duren voor de schade aan ds ma chines zal zijn hersteld en de fabriek weer zal kunnen werken. Ook andere fabrieken hebben grote schade opgelopen, evenals de vele handelaren die hun ar tikelen in pakhuizen hadden opgeslagen. Grote partijen meel, tarwe, bonen, vis, zuidvruchten, enz. zijn vernietigd. De schade die hierdoor in Maassluis is aan gericht, werd gistermorgen reeds op meer dan vier millioen gulden geschat. Spoordijk doorgebroken In de loop van de nacht is buiten Maassluis op enige plaatsen de spoordijk doorgebroken, zodat de spoorlijn Schie damHoek van Holland voorlopig niet zal kunnen worden gebruikt. De spoor wegen onderhielden op deze lijn gisteren reeds een busdienst. Doordat het zeewater ook in de reser voirs en filters van de waterleiding is gedrongen, had Maassluis gisteren geen water, terwijl het deel dat ondergelopen was geweest, ook zonder electriciteit zat. Algemeen begon men gisteren in de loop van de dag met het opruimen van de ergste rommel. Overal waren gemeente werklieden bezig met het herstel van wegen waarin hier en daar grote gaten waren gespoeld, terwijl de bewoners na gingen wat er van hun bezittingen was overgebleven. Ondanks al die drukte was het verwonderlijk stil in dit deel van de Ook Rijswijk biedt helpende hand Ook in Rijswijk is onder de voort varende leiding van burgemeester drs A. Th. Bogaardt een hulpactie op touw gezet. Via de radiodistributie werden de ingezetenen opgeroepen om zich vrijwil lig beschikbaar te stellen voor hulpver lening in de getroffen gebieden. De ge hele Zondag door meldden zich tiental len vrijwilligers op het gemeentehuis aan, met het gevolg, dat 300 man naar Hellevbetsluis, 50 man naar Heeruvliet en 100 man naar Spijkenisse konden ver trekken. Bij deze 450 hulpkrachten zijn ook vele arbeiders van gemeentewer ken. Verder werden gisteren vele vee wagens, zandzakken en verdere hulp middelen naar de noodgebieden gezon den. Teneinde eventuele evaoué's te kunnen herbergen, werden verschillende lokaliteiten in de gemeente ontruimd. In de loop van de dag worden twee col-, lectes gehouden en een inzameling voor ■goederen. Om twee uur vanmiddag komt de Rijswijkse raad in buitengewone ver gadering bijeen. Uit Middelharnis is een verzoek naar het vliegveld Ypenburg ge zonden om een hefschroefvliegtuig te zenden, aangezien op het dak van een huis 11 personen in zeer ernstig gevaar verkeerden. Helaas waren er nergens in het land hefschroefivliegtuigen aanwezig. Daarom heeft de burgemeester van Rijs wijk zich onmiddellijk in verbinding ge steld met de Sabena, de Belgische lucht vaartmaatschappij, teneinde van deze maatschappij hulp te verkrijgen. Later zijn inderdaad uit België twee hef- schro&fvliegtuigen naar MiddeDharnis ge vlogen, waar de 'piloten rubberboten hebben uitgeworpen. De hulpverlening HERSTEL ALLERERGSTE SCHADE DUURT ENIGE MAANDEN Nog steeds komen berichten binnen omtrent de ramp. Mer verscheidene plaatsen is de telefonische verbinding uiterst moeilijk, zo niet onmogelijk. Het is dus volslagen onmogelijk zich een denkbeeld te vormen omtrent de omvang van de schade, die het water aan het land heeft aangericht, evenmin is vast te stellen hoe groot de financiële schade il zijn. Het ministerie van Verkeer en Water staat begroot de schade op zeker tien tallen millioenen. Zo spoedig mogelijk zal met het herstel van de vernielde dijken en wegen worden begonnen. Wan neer met man en macht aan de vernielde dijken wordt gewerkt, zal het allerergste in enige maanden hersteld kunnen zijn. Polderbesturen en waterschapsbesturen zijn de aangewezenen om de dijken en wegen weer in goede staat te brengen. Maar aangenomen wordt dat, als een beroep wordt gedaan op de Rijksoverheid met het oog op het zeer bijzondere karakter van deze ramp, financiële en technische steun wel niet zal uitblijven. Buitenland biedt steun Met grote waardering maken wij mel ding van betuigingen van medeleven en stad. Het was of de mensen versuft wa ren van het plotseling gebeuren dat hen in deze onheilsnacht had getroffen. Men hielp elkaar zoveel dit mogelijk was, maar niemand sprak daarbij meer dan het hoog nodige. Ylaardingen had geluk Het heeft weinig gescheeld of ook Vlaardingen had het lot van Maassluis gedeeld. Het water liep hier reeds over de eerste sluis, doch gelukkig was de tweede sluis iets hoger, zodat het op dringende water daar tot staan kwam. Het scheelde echter :i.h'.wcliiks vijftien centimeter of bin nengestroomd deel blank hebben gezet. Enkele terreinen buiten de stad en aan de kant van de Waterweg zijn echter wel overspoeld geweest Veel schade is aan gericht aan het tankstation van de B P.M., enkele kleine tanks zijn gaan drij ven, uit een dezer tanks is de hierin op geslagen gasolie gelekt, zodat het water met deze licht brandbare stof werd be dekt. Gelukkig heeft deze olie geen vlam gevat, anders zou de ramp niet te over zien zijn geweest. Grote schade aan fabrieken Bü de eerste Nederlandse Kunstmest- fabriek die aan de Zuidelijke oever van de Waterweg ligt, zijn de laag gelegen opslagplaatsen ondergelopen, zodat dui zenden tonnen kunstmest verloren zijn gegaan. De schade bij deze fabriek wordt reeds op meer dan een millioen gulden geschat. Ook de bedrijven van De Lever's Zeep Maatschappij en de Rotterdamse Marga rine Unie hebben veel schade opgelopen door het vollopen van kelders en opslag plaatsen. De Schelde strandde Doordat de Nieuwe Waterweg bij Hoek van Holland zeer breed is, heeft men hier geen last van overstromingen gehad. In Vele ondergelopen plaatsen M'et Zeeland behoort het aangrenzende deel van Noord-Brabant ongetwijfeld tot het zwaarst getroffen gebied. De ravage is hier ontzettend en in de vele onder gelopen polders drijven de dode lichamen van honderden koeien en paarden. Door de springvloed werd het water van (wee kanten in de Eendracht ge perst, zodat de dijk, due de landerijen rond Halsteren en Nieuw Vossemeer moest beschermen, op niet minder dan acht plaatsen doorbrak en hef water zeer snel die Theodoruspolder en de Auvergne- po-lder binnenstroomde. De bewoners werden in de vroege ochtenduren door het water verrast en moesten de wijk nemen op de zolders. Meer dan tien boerderijen stortten na korte tijd in, daar op dat moment niet voldoende boten aanwezig waren, kwamen velen jammer lijk in de golven om. In de gemeente Halsteren worden 57 personen vermist; het aantal doden werd gisteravond op ten minste 35 geschat. Op het gemeentehuis van Halsteren stelden de ministers Beel en Witte zich gistermorgen persoonlijk op de hoogte van de toestand. Zondag middag vreesde men dat het stadje Steen bergen door het water zou worden be reikt. 1-Iet water, dat door het Volkerak en het Haringvliet door de springvloed naar binnen werd geperst, kwam in het Hol landse Diep weer samen, en kreeg hier zo'n kracht, dat de dijk aan weerszijden van Willemstad doorbrak. Met grote kracht baande het water, dat de 1200 inwoners van Willemstad in korte tijd isoleerde, zioh een weg naar het Zuiden, waar Zevenbergen spoedig overstroomd werd door vluchtende boeren. Met een speciale Dieseltrein werd tijdig een groot aantal van hen naar Roosendaal bracht, waar ze onderdak kregen in de wachtkamers van het station N.S. Zeven bergen is gedeeltelijk geëvacueerd. In Willemstad viel kort na de door braak de electriciteit uit; de noodtoe stand werd afgekondigd. De bevolking, ca. 1200 zielen, vluchtte op de zolders. Ook Bergen op Zoom stroomde onder, evenals Ossendreoht. Bij Waspik sloeg de prov. weg door. In Hank en Dussen vluchtten de mensen eveneens op de zolders, Sint Pnilipsland werd geïsoleerd. Het ergst scheen gisteravond de toe stand echter te zijn in het zeer laag ge- legen dorp Nieuw Vossemeer, Dit land- arbeidersdorpje met 1700 inwoners aan d'e Eendracht gelegen, was volkomen ge- isoleerd. Door gebrek aan motorboten kon geen contact met de bevolking wor den verkregen. Van Steenbergen uit pro! beerden genie en commandotroepen gis teravond het dorp te bereiken. Ook in Madèn en in Drun melen zijn ca. 200 personen geïsoleerd. Bij Dintel- oord braken verschillende dijken door. Reeds werden hier drie lijken geborgen. Boten ontbraken om de bevolking te red den. Transport colonnes van het Roode Kruis traden hier in actie. Nog gister avond werden alle 1500 bewoners van Fijnaart geëvaoueerd. Burgers en militairen in Stolwijk een drachtig in de hulpverlening. de dijk aan de Berghaven is echter een groot gat geslagen. Zaterdagavond moesten de loodsdien- sten reeds gestaakt worden. De Prinses Beatrix van de Maatschappij Zeeland liep nog wel binnen. Het gelukte echter niet de boot aan de kade te meren. Uren lang heeft men dit gepoogd, waarbij niet minder dan 22 trossen braken. Toen is het schip midden op stroom voor anker gegaan. In de loop van de Zondag is het naar Rotterdam opgevaren. De sleepboot Schelde van L. Smit en o's internationale sleepdienst die Prinses Beatrix wilde helpen, werd door de hoge golven en de orkaan op de Zui delijke strekdam geworpen. Het schip zat hier zo gevaarlijk, dat men voor het leven van de 15 opvarenden vreesde. Di rect voer daarom de reddingboot Presi dent Jan Leis uit, die de bemanning boord nam en veilig aan land bracht. Toen gistermiddag de wind iets minder sterk werd heeft de Leis een deel de bemanning echter weer aan boord van het schip gebracht, daar dit veiliger bleek te zitten dan men eerst had dacht. e Engelse veerboot en de Duke of York van de Harwichlijn slaagden er in door het uitbrengen van een groot aan tal trossen, aan de kade te blijven liggen. Door het stoten van de schepen werd de kade echter op vele plaatsen aanzienlijk beschadigd. De zandzuiger Ahoy die bij de Berg haven lag, heeft het ook zwaar te ver duren gehad, het vaartuig werd door het stoten tegen de kade zwaar beschadigd voer in de loop van de Zondag daarom naar Rotterdam. Schiedam en Pernis Schiedam heeft ook schade opgelopen, deze bleef echter beperkt tot die aan en kele fabrieken en huizen die ondergelo pen kelders kregen. Het Sterrebos heeft enige uren geheel blank gestaan, De grootste schade ilep de werf van Wilton. Feijenoord op, waar de bouwput voor het nieuwe droogdok geheel volliep. De raffinaderijen in Pernis hebben bij na geen schade opgelopen, doch het be drijf moest gisteren toch worden stop gezet. Het dorp Pernis is voor een deel overstroomd geweest, hierbij werd schade aan enkele huizen toegebracht. aanbieding van hulp welke Nederland uit het buitenland ontving. De Amerikaanse ambassadeur, de heer Selden Chapin, heeft aan de minister president zijn hartelijk medeleven be tuigd en daarbij medegedeeld, dat de Amerikaanse regering hem gemachtigd heeft aan de Nederlandse regering het aanbod te doen om Amerikaanse mili taire hulpmiddelen te harer beschikking te stellen. De Canadese ambassadeur mr Thomas Stone heeft na een bezoek aan de geteisterde gebieden bekend gemaakt, dat de Canadezen elke mogelijke hulp zullen verlenen. Onmiddtlljjk na de eerste berichten over de nationale ramp is ook het ap paraat van de Care de Amerikaan se hulporganisatie in volle werking getreden. Reeds gistermorgen half elf werden 100 voedselpakketten van 15 kg elk en 65 deken-pakketten ter beschikking ge steld. De goederen worden in samenwerking met het Ned. Roode Kruis uitgedeeld en zijn in een cantinevvagen naar één van de noodgebieden gebracht. De CARE zal ook in het buitenland een algemene inzameling houden voor hulp aan de noodgebieden. De heer Dronsart, dir.-gen. van het Roode kruis van België, heeft het Ned. Roode Kruis hulp aangeboden en ver zoekt op te geven, op welke wijze deze hulp kan worden geëffectueerd. Het Duitse Roode Kruis zal in Den Haag en Brussel vragen, of het van dienst kan zijn bü het helpen van slacht offers van de overstromingen. Het be stuur van het 'Westduitse vakverbond, dat zes millioen leden telt. zal Maandag in Dusseldorp byeenkomen 'om te spre ken over maatregelen om de slachtof fers van de overstromingsrampen in Nederland en België te helpen. De provincie Zuid-Holland In de provincie Zuid-Holland staat het reddingswerk onder leiding van de waarnemend commissaris der Koningin, mr J. J. R. Schmal. Mr Kesper is nl. met vacantie. Ter provinciale griffie werd sinds Zaterdagnacht de gehele Zondag gewerkt. Aan de burgemeesters van 100 ge meenten in het bedreigde gebied van Zuid-Holland is een telegram met ver zoek om opgave van eventuele noodza kelijke bijstand en evacuatie gezonden. De Eigen Vervoerders Organisatie (E.V.O.) verzoekt haar leden in Den Haag en omgeving, die hun bestelwa gens van 1IVz ton ter beschikking willen stellen, zich te wenden tot de E. V. O., Stadhouderslaan 162, Telefoon 552273. Voor opneming van kinderen uit be dreigde gebieden kunnen door de mi nister van O, K. en W. een aantal kam pen „vorming buiten schoolverband" be schikbaar worden gesteld. De KNAC doet een beroep op alle automobilisten om zich waar dit var nut kan zijn ter beschikking te stellen van de hulporganisaties, b. v. om de noodzakelijke goederen als kleding e.d. naar dë centrale punten te vervoeren. Ook de B.B.N. stelt zich geheel be schikbaar. Uit Indische Nederlanders en uit de in de woonoorden verblijvende Ambonnezen heeft zich een comité ge vormd. Voorzitter is de oud-resident F van Huls. Verder maken er deel van uit de gen.-majoor b.d. P. Scholten, de ge- neraal-majoor b.d. Engles, de heer Bar re, de schout-bü-nacht b.d. Gauw, en de heer Schilperoort. De lust van instellingen en organisa ties in ons land, die hulp aanboden is verheugend groot en voortdurend ko men berichten op onze schrijftafel van velen die zich in het gelid van de hel pende hand scharen. Wü zullen trachten een overzicht te geven en maken bü voorbaat excuus wanneer wü de een of ander vergeten. De raad van overleg, samengesteld uit de Katholieke, de Christelüke vakbe weging en het NVV heeft besloten, door middel van het opwekken van leden om enkele uren te gaan over wer ken. te trachten een bedrag büeen te kriigan. Hierover zal met de werkgever; overleg worden gepleegd. Limburg houdt een provinciale inza meling en Maastricht heeft zün carna valsviering afgelast. ORKAAIS ES SPRISGVLOED Noodlottig samengaan De grote watersnood die ons land heeft geteisterd, is het gevolg van een zeer noodlottige samenloop van omstandigheden. Zelfs bü de aller zwaarste herfststormen wordt zel den een windsterkte van 10 be reikt, doch Zaterdagavond en nacht wakkerde de storm zelfs aan tot de kracht 11, terwijl te Hoek van Holland omstreeks twee uur 's nachts, zelfs windkracht 12 of or kaan werd gemeten. Zaterdagmid dag om 12.44 uur was het volle maan. Enige tijd na volle maan wordt de vloed extra hoog, deze springvloed kwam Zaterdagnacht om een uur of twee reeds flink door en bereikte om een uur of vier het hoogste punt. Door dit samengaan van extra hoog water met een orkaan uit het Zuidwesten werd het water met geweldige kracht ae zeegaten binnen gestuwd. In de Zeeuwse wateren werd een hoogte bereikt van meer dan een halve meter boven het tot dien geregistreerde punt. In Hoek van Holland had men in 1894 een hoogste stand gemeten van 3.28 boven A.P., terwijl deze nu 3.40 boven A.P. was. In IJmuiden waren deze cijfers 3.68 en 3.85 me ter, Ook op de Waddenzee werden ongekende waterhoogten gemeten, bü Harlingen van 3.68 meter. De tot nu hoogste stand was daar 3.19, welke in 1936 werd bereikt. De vloed welke Zondagmiddag omstreeks 5 uur het hoogste punt bereikte, was aanmerkelijk lager dan de voorgaande, hoewel het water aan de kust toch nog grote hoogten bereikte. Dit werd op de Nieuwe Waterweg bovendien nog hoger door het vele afkomende rivierwater, dat door het opstu wende zeewater werd tegengehou den. Het water zal nu niet meer zo'n hoogte kunnen bereiken als in de Zaterdagnacht. Niet eigenmachtig optreden Uit alle delen des lands komen mel dingen binnen van groepen personen die actief willen deelnemen aan de werk zaamheden voortvloeiende uit de nood toestand. Alhoewel deze daden van bur gerzin op zeer hoge prijs worden gesteld ordt men verzocht eventuele oproepen om hulpverlening van de zode der over heid af te wachten alvorens handelend op te treden. Padvinders en studenten Op alle padvinders en padvindsters in het gehele land van alle organisaties wordt een beroep gedaan zich ter be schikking te stellen voor de nationale inzameling, die voor de geteisterde ge bieden zal worden gehouden, waarbij zij zich ondergeschikt dienen te weten aan de van officiële zijde daartoe aangewezen instanties. De Utrechtse en Leidse studenten ja, eerlijk, naar volgorde van binnen komst boden hulp aan. In Utrecht riep de senaat de studenten op zich bij het Roode Kruis te melden Gistermid dag zouden 250 studenten met door de gemeente Utrecht meegegeven materiaal in autobussen naar het Westland vertrek ken om daar te helpen de dyken te dich ten en te versterken. Het Leidse studentencorps verzocht alle studenten zich gereed te houden voor hulpverlening en verzocht hun in Miner va bijeen te komen. Honderd Wageningse studenten hebben gehoor gegeven aan de oproep tot hulp verlening. Twee bussen met, studenten zijn vertrokken, vermoedelyk naar Lage Zwaluwe. De Ned. Katholieke Middenstandsbond heeft een actie ingezet onder het motto „Bedrijfsleven helpt bedrijfsleven", om de middenstandsbedrijven in de getroffen gebieden te helpen. Het bondsbestuur heeft duizend gulden gegeven. Ook de Katholieke jongeren doen mee. Diepe indruk op Antillen De berichten over de overstromings ramp maken op de Antillen zeer diepe indruk. Het medeleven is algemeen. Nog vóór het comité van actie was opgericht, wa ren er reeds zeventig duizend gulden büeengebracht voor de hulpverlening. Douanebeambten van de Ned. Antillen hebben het geteisterde Willemstad gea dopteerd. Zy zijn reeds begonnen met het inzamelen van geld. VOCHT VERGEEFS Op Texel was de gehele mannelyke bevolking boven 15 jaar Zaterdagnacht en Zondag bezig met zandzakken de be dreigde plekken, dan hier dan daar. te versterken, wat helaas lang niet altijd gelukte. De eerste polder, die hier geheel onderliep, was de Eendraehtspolder in het Noorden. De polder zal geheel op nieuw moeten worden ingedijkt. Een groep burgers werd door het bin nenstromende water, dat achter hen do'crbrak verrast, toen zy juist uit een autobus stapten, die hen naar de be dreigde plaats had gebracht. De auto bus en de auto van een veehouder wer den onmiddellyk weggespoeld. Vier per sonen verloren het leven. Tweehonderd man versterkten in al lerijl de binnendijk tussen de ondergelo pen polder en de Eierlandse polder, de grootste polder van Texel. Met brand weersirenes werden weerbare mannen opgeroepen om een overstroming bij Oudeschild, waar een sluisdeur weg sloeg, tot zoklein mogelyke proporties te beperken. De gemeente 's Hertogenbosch heeft gezorgd voor zandzakken voor Waal- wü'k en Waspik en zes boten naar Din- teloord gestuurd. Tevens zorgde de ge meente voor materiaal, bestemd voor noodverlichting in de getroffen gebie den. Troepen zorgen voor de afvoer van de burgerbevolking in de ondergelopen polders. Voedsel voor 2000 mensen Reeds 6000 personen in actie „Van vanmorgen vüf uur ben ik aan de gang" zegt juffrouw Le Poutre, chef van de voorlichting van het Ned. Roo de Kruis. In de gang beneden en boven en op de trappen krioelen jonge men sen, overal in de ruime vertrekken is men in actie om de vrijwilligers in te schrijven. „Het eerste bericht kwam van Nu- mansdorp, daar zy'n twee düken door gebroken, zitten de mensen op de hoog ste verdieping en op de daken. Latei- kwamen alarmerende berichten uit Dirksland, en Goes. Vüf wagens zy» uitgereden naar Halsteren, dat moeilük te bereiken is omdat niet via de Moer- dük gereden kan worden. Men moest de route Utrecht-Den Bosch nemen. Zowel het hoofdbestuur als de afd. Den Haag is in touw. Het meeste werk hier bestaat in het registreren van mensen die vrij willig hulp komen aanbieden. Daar zy'n frappante staaltjes van te vertellen: tuinders uit Aalsmeer willen helpen om djjken te versterken, er zün mensen die vee willen drijven uit de bedreigde bieden, verder doktoren, oud verpleeg sters, padvinders en een merkwaardig groot aantal die evacué's willen opne- Om 1 uur gaf de radio het bericht door, dat kleding voor de slachtoffers bü de intendance kon worden gebracht. Een half uur later stond er een hele queu, Is dat niet geweldig? Talloze firma's stellen auto's en vaar tuigen ter beschikking. Een firma in Herenveen stelde 600 schoppen beschik baar. Ook mensen die een diploma eerste hulp hebben komen zich aanmel den. Jammer dat z\j zich vroeger niet hebben opgegeven voor voorkomende gevallen. Hier blykt nu hoe nuttig dit geweest zou ztjn. 6000 Mensen zyn aan het werk. De colonne Den Haag heeft voedsel voor 2000 personen verzameld. Naar Lekker- kerk gingen 500 blikken soep, 2600 broden, 900 pakjes margarine, en 700 dekens. Daar was ook medische hulp nodig. In Stellendam verkeren mensen in levensgevaar, volgens de berichten zyn daar kinderen verdronken. Verschillende rlaatsen zyn helaas onbereikbaar voor ons, door het water." Alarmtoestand afgekondigd Nadat de geD. lt.-generaal L. H. van Oyen, commandant van het Roode Kruis Corps, Zondagochtend vroeg de dórec- tour van het Roode Kruis, de heer Van Emden, gewaarschuwd had, heeft laatst genoemde onmiddellijk opdracht gege ven, a1- vmtoestanden voor de colonnes van het Roode Kruiscorps af te kondigen voor Zuid-Holland, Zeeland, Noord- Brabant en Noord-Holland. Via de radio en telex werd dit doorgezonden. Het commando hield voortdurend contact met colonnecommandanten. Voedsel voorraden zijn op de intendance gereed gemaakt ter verzending. Alle Roode Kruis-colonnes in Zuid-Holland stonden gereed om, waar nodig, aan het werk t gaan. Voorts heeft de D.U.W. hulp aangeboden. Inzameling van goederen In overleg met de Centrale Evacuatie commissie deelt het H.B. van het Roode Kruis mede. gaarne bereid te zyn alle goederen, die men ter beschikking zou willen stellen voor de getroffenen bij de watersnood, te ontvangen in de inten- d'nee van het Ned. R.K. te 's-Graven- hage, Fluwelen Burgwal 19.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2